Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Od polovice mája, keď Británia oficiálne potvrdila dodanie striel Storm Shadow, sa začala ofenzíva zo vzduchu s použitím tejto zbrane, proti ktorej ruská armáda zatiaľ nemá obranu. Ruské ministerstvo obrany síce tvrdí, že niekoľko striel Storm Shadow už zostrelilo, ale chýbajú o tom akékoľvek dôkazy.

Vývoj bojov (461. deň): V nadchádzajúcich dňoch uvidíte pôsobivú demonštráciu sily Ukrajincov, predpovedá po návrate z Kyjiva republikánsky senátor Lindsey Graham. Všetko, čo sa práve deje, je prípravou na ukrajinskú ofenzívu.

Ukrajinská protivzdušná obrana stíha iránsky dron Šahíd na Kyjivom. Foto - TASR/AP

Tradične naštvaný bol po náletoch dronov na Moskvu vojnový zločinec a od vlaňajšej invázie aj vplyvný bloger Igor Girkin. Na svojich kanáloch ironicky zablahoželal ruskej armáde k ďalšiemu úspechu. „Je to víťazstvo. Ani jeden dron tentokrát nezasiahol kremeľský palác,“ napísal.

Vývoj bojov (460. deň): Na Moskvu znovu útočili drony, napáchali len malé škody. Tradiční kritici Kremľa po tomto útoku ešte viac obviňujú ministerstvo obrany z neschopnosti.

Naľavo: ruský protiletecký systém Pancir zasahuje proti dronom, napravo poškodená bytovka v Moskve. Foto - AP

Ukrajincom sa západnými zbraňami darí narúšať ruskú obranu. Len v Mariupole údajne dva údery strelami Storm Shadow zabili 500 ruských vojakov. Tvrdenie sa nedá overiť, existuje však nepublikovateľné video, na ktorom ruský vojak ukazuje následky útoku na základňu. Vidno desiatky mŕtvol Rusov, o ktoré sa už niekoľko dní nikto nestará.

Vývoj bojov (459. deň): Rusi útočia viac, ale Ukrajinci sú efektívnejší. Takto intenzívne ešte Rusi ukrajinské mestá nebombardovali, v Bachmute sa však zastavili a ďalej sa ani nepokúšajú dostať.

Hasiči v Kyjive hasia požiar, ktorý spôsobili zvyšky zostrelenej ruskej strely. Foto - TASR/AP

Opisujeme, ako prebieha výmena zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom. K poslednej známej výmene došlo pri Bachmute. Každý jeden kus techniky nesie veľkú bielu vlajku, aby bolo z diaľky každému jasné, že ide o humanitárnu a nie o bojovú operáciu.

Rusi šíria správu, že zabili alebo ťažko zranili Valerija Zalužného. Generál im poslal videopozdrav. Podľa Rusov k tomu údajne došlo počas útoku na veliteľské stanovisko v Dnipre 8. mája. Čo sa v Dnipre naozaj stalo, je piatkový útok, ktorý zasiahol zdravotnícke zariadenie.

Vývoj bojov (456. deň): Ruské Su-34 museli prvýkrát bombardovať vlastné územie a nedopadlo to dobre. Najmodernejšie ruské lietadlá a zrejme elitní piloti počas obrany v Belgorodskej oblasti trafili pole.

Su-34. Foto - ruské ministerstvo obrany

Tri drony údajne zaútočili na ruskú loď Ivan Churs, píše Vývoj bojov. Nie je však isté, či skutočne išlo o ukrajinské drony. „Loď Ivan Churs slúži na získavanie spravodajských informácií a plavila sa asi 140 kilometrov severovýchodne od Bosporu. Nachádzala sa teda vo výlučnej hospodárskej zóne Turecka.“

Vývoj bojov (455. deň): Na Kremeľ začiatkom mája podľa Američanov naozaj zaútočili ukrajinské drony, nešlo o fingovanú akciu Ruska. Spolu s Belgorodom je to ďalší dôkaz, že Ukrajinci rozširujú vojnu na ruské územie.

Belgorodská operácia sa skončila a svoj účel splnila nadmieru dobre. Podľa očakávania bol vpád bojovníkov zložených z dvoch ruských opozičných skupín iba krátkodobá záležitosť, no ruskej armáde zasadil vážnu imidžovú ranu.

Vývoj bojov (454. deň): Ruský generál Lapin robil pri Belgorode nezmyselné veci, aby sa predviedol ako hrdina. Video, na ktorom v prvej línii poháňa výkrikmi Za vlasť! radových pešiakov však v skutočnosti odhaľuje jednu z príčin neúspechov ruskej armády.

Ruský generál Lapin v apríli 2022. Foto -Wikimedia

Na ruskú Belgorodskú oblasť útočili neonacisti, čo môže zhoršiť ukrajinské PR vo svete. Na videách z útokov vidno istého Alexeja Levkina, ktorý okrem iného organizoval v Kyjive neonacistický hudobný festival. Rusko tak môže znova posilniť svoju rétoriku o tom, že na Ukrajine vládne neonacistický režim.

Ruskí blogeri po útoku na Belgorodskú oblasť kritizovali ruskú vládu, že nechráni dostatočne hranice a že malá skupina sa relatívne ľahko dostala celkom hlboko na územie Ruska. Incident zrejme prehĺbi rozpory medzi ruským rezortom obrany a jeho rivalmi, čo je pre Ukrajinu pozitívne.

Podľa analytikov sa Ukrajina na útoku na tri ruské dediny v Belgorodskej oblasti výrazne podieľala. Spoluúčasť dokazuje aj fakt, že skupina zaútočila pomocou minimálne jedného tanku a obrnených vozidiel, ktoré Ukrajine dodali západné štáty.

Vývoj bojov (453. deň): Útok na Belgorod je čertovsky nepríjemný pre Rusov, ale vojnu to nezmení. V skutočnosti sme nevideli reálnu snahu obsadiť kus ruského územia. Keď budú historici analyzovať ruskú vojnu, pondelkový útok na tri dediny bude zrejme výstavný kúsok tzv. PSYOPS, teda psychologickej operácie.

Vývoj bojov (452. deň): Rusi dorazili na západný okraj Bachmutu – vykrvácaní a neschopní ďalšieho postupu. Dobytie zničeného mesta je pre nich momentálne maximum, ďalej neprerazia.

Jevgenij Prigožin oznamuje dobytie Bachmutu. Foto - TASR/AP

Situácia medzi ruskými jednotkami pri Bachmute sa podľa účtu Tatarigami zhoršila, keď ruské ministerstvo obrany začalo nasadzovať väzňov. Doteraz sa o tom veľmi nepísalo, ale podľa britského ministerstva obrany začala ruská armáda verbovať ľudí v ruských väzniciach podľa vzoru vagnerovcov.

Vývoj bojov (448. deň): Bez vody, bez jedla, bez veliteľov. S disciplínou a morálkou môžu mať ruské jednotky na Ukrajine vážny problém. Poslali ich narýchlo bez výcviku či príprav a pri Bachmute utrpeli ťažké straty. Chýbali im velitelia, na inom mieste museli piť kontaminovanú vodu.

Rusko sa snaží oslabiť schopnosť Ukrajiny útočiť útokmi na jej sklady. V meste Chmeľnyckyj zničenie jedného sprevádzal výbuch v podobe obrovského ohnivého hríba pripomínajúceho jadrový výbuch. Čo v zničenom sklade bolo, nie je známe. Ukrajinci to neprezradia, ale je jasné, že tento útok ich veľmi bolí.

Pri Bachmute Ukrajinci ďalej postúpili a zničili veliteľstvo ruskej 4. brigády aj s uznávaným plukovníkom Vjačeslavom Makarenkom, ktorý jednotke velil. Táto brigáda a jej veliteľ sú považované za to lepšie, čo v ruskej armáde zostalo.

Ukrajina spolu so strelami Storm Shadow použila aj dôležitú dvojičku, americkú strelu ADM-160B, ktorá funguje ako lacnejšia návnada. Vplyv novej strely má potenciál byť rovnako významný, ako keď na bojisko prišiel HIMARS. Použitie amerických klamných cieľov zas potvrdzuje, že USA síce odmietli poslať rakety s dlhým doletom, ale na dodávkach Storm Shadow majú podiel a ide o koordinovanú akciu.

Vývoj bojov (445. deň): Ruské letectvo utŕžilo ťažkú porážku hlboko nad vlastným územím. Pozreli sme sa na možné vysvetlenia. Rusi cez víkend prišli najmenej o dva vrtuľníky, bombardér aj stíhačku. Častý je názor, že doplatili na prílišnú sebadôveru – opakovane útočili rovnakým spôsobom a vďaka tomu mohli Ukrajinci vedieť, kadiaľ presne poletia, čo im umožnilo pripraviť pascu.

Su-35 zostrelený v máji 2022. O rovnaký typ prišli Rusi aj počas uplynulého víkendu. Foto - Ukraine Weapon Tracker

Krymský most, ktorý Rusi po vlaňajšom útoku ešte ani nestihli opraviť, je opäť v ohrození. Práve toto spojenie medzi okupovaným Krymom a ruskou pevninou je jedným z prirodzených cieľov britsko-francúzskej strely Storm Shadow, ktorej dodanie ukrajinskej armáde potvrdilo britské ministerstvo obrany. 

Vývoj bojov (442. deň): Rusko zachvátila panika z ukrajinskej ofenzívy, hystériu musel krotiť Kremeľ. Pravdepodobné vysvetlenie štvrtkových udalostí je, že ofenzíva sa ešte nezačala, ale sledujeme posledné prípravy na ňu. Majú podobu testovania ruskej obrany na rôznych miestach, ktoré sa vo vojenskej terminológii nazýva prieskum bojom.

Vývoj bojov (441. deň): Ukrajinskou ofenzívou sa vojna zrejme neskončí a Západ by mal rozmýšľať, čo s tým. Podľa expertov je potrebné pripraviť sa aj na možnosť, že sa Ukrajine nepodarí oslobodiť také veľké územia ako na jeseň. Spojencov nabádajú, aby sa veľmi na ofenzívu neupínali a rozmýšľali nad dlhodobou pomocou Ukrajine.

Ukrajinský vojak v zákope blízko ruských pozícii pri meste Kreminna. Foto - TASR/AP

Na prehliadke v Moskve sa objavil jediný tank, veterán z druhej svetovej vojny T-34. V iných mestách však tanky boli. Aj z toho je zrejmé, že podoba prehliadky bola výsledkom premyslenej komunikačnej stratégie a nie neschopnosti priniesť na námestie viac kusov techniky, píše Roman Pataj.

Vývoj bojov (440. deň): Ukrajinci postúpili južne od Bachmutu, keď ruská jednotka utiekla. Hoci niektoré tvrdenia o dôsledkoch útoku boli prehnané, Ukrajinci naozaj dosiahli úspech, ktorý Prigožin využil na nové kolo útokov proti ruskému ministerstvu obrany. Nejde však o začiatok očakávanej ofenzívy, iba o taktické vylepšenie pozícií.

Ukrajinský Grad strieľa pri Bachmute. Foto - AP

Vývoj bojov (434. deň): Vysvetľujeme, prečo si západní analytici myslia, že drony nad Kremeľ poslali Rusi, a aký by k tomu mali motív. Podľa ISW mal potenciálne zinscenovaný útok vyslať signál primárne domácemu publiku, aby bolo ochotné podstúpiť ešte väčšie obete v prospech vojny.

Roman Pataj vo Vývoji bojov opisuje najdojímavejšie momenty, ktoré zažil počas cesty so sanitkami na front. „Keď sa Serhij opýtal, či potrebujú aj škrtidlá, mladému mužovi na druhej strane linky od šťastia až preskakoval hlas. Takto sa vojaci tešia zo správy, že ak im odtrhne nohu, dostanú šancu zachrániť si život.“

Vývoj bojov (433. deň): Ukrajinská armáda je skrytá a jej obrana je hlboká, píše Roman Pataj po návrate z Ukrajiny a opisuje, ako vyzerá vojna spoza volantu sanitky. To, že krajina je zasiahnutá bojmi, vidno už hneď v Užhorode.

Prechod Siverského Donca pri Iziume. Foto N - Tomáš Benedikovič

Vývoj bojov (428. deň): V Bachmute to vyzerá zle, Ukrajinci ustupujú a ničia za sebou budovy. Ešte sa nedá hovoriť o tom, že mesto padlo, ale ak by sa tak najbližšie dni stalo, nikoho by to zrejme neprekvapilo. Rusi už ovládajú najmenej 85 percent mesta, posledné dni došlo k ich celkom výraznému postupu.

Na mieste bachmutského paneláka, kde bol namaľovaný mural, zostala už len hromada sutín. Foto - TASR/AP

Pamätajte si názov Redut – táto ruská súkromná armáda bývalých vojakov zrejme naberie na sile, píše Vývoj bojov. Ich výcvik prebieha pod kontrolou ruskej armády a špeciálnych síl, sústreďuje sa v armádnom stredisku v meste Tambov na juhozápade Ruska. Z pohľadu ruského rezortu obrany pôsobí podstatne lojálnejšie než nevyspytateľný a konfliktný šéf vagnerovcov Prigožin.

Analyzujeme, čo vlastne vieme o ruských žoldnierskych skupinách, ktoré stále viac konkurujú vagnerovcom. Skupina Potok spájaná s Gazpromom má zrejme malý vplyv. Jej ozbrojenci sa sťažovali, že im pri nábore sľubovali začlenenie pod rezort obrany, napokon ich pridelili pod inú žoldniersku skupinu Redut. Práve o nej sa v poslednom čase hovorí stále častejšie.

Vývoj bojov (427. deň): Ozvali sa konkurenční žoldnieri, ktorých Prigožin nemôže vystáť. Medzi ruskými žoldnierskymi skupinami vládne averzia, kritizujú sa cez sociálne siete. Pozornosť novými videami si získal Potok spájaný s Gazpromom, no na sile môžu výrazne nabrať žoldnieri z prehliadanej skupiny Redut.

Žoldnieri z málo známej skupiny Potok zverejnili svoje "mediálne vyhlásenie" proti Prigožinovým vagnerovcom.

Vývoj bojov (426. deň): Ukrajinské drony znervózňujú Rusov. V blízkosti Moskvy objavili už druhý ukrajinský dron, ktorý je schopný niesť výbušniny.

Pri záhradkárskej oblasti východne od Moskvy objavili cez víkend vrak ukrajinského dronu. Foto - The War Zone

Vývoj bojov (425. deň): Experti hovoria, ako sú Rusi pripravení na ukrajinskú ofenzívu. Väčšinu ich jednotiek tvoria mobilizovaní vojaci, ktorí nemajú skúsenosti s obranou proti tankom. Majú síce pripravené opevnenia, no otázka je, ako sa budú do nich sťahovať. Zadnejšie línie väčšinou nie sú dostatočne obsadené vojakmi – Rusi na to skrátka nemajú dosť mužov.

Ruské jednotky pôsobia v siedmich sektoroch, najhoršie pripravené sú zrejme v Chersonskej oblasti, najlepšie Zaporižskej. Zdroj – ISW

V Bachmute Rusi postupujú na západ, obsadili železničnú stanicu. Zelenskyj stále tvrdí, že Ukrajinci sa z mesta nestiahnu, lenže čoraz viac sa zdá, že Rusi mesto čoskoro dobyjú. Najnovšie správy hovoria, že už sú na západnej strane od hlavnej železničnej trate. Ukrajinci budú mať problém ubrániť posledné zvyšky mesta.

Zo všetkých pozícií na fronte je Cherson zrejme najmenej pravdepodobné miesto ukrajinskej protiofenzívy. To platí aj po tom, čo sa objavili správy o Ukrajincoch na ľavom brehu Dnipra. V bažinách sa nedá dobre vytvoriť predmostie, z ktorého by podnikali útoky. Nie sú tu žiadne poriadne cesty a rieka je široká. Rusi túto oblasť bránia slabšími posádkami.

Vývoj bojov (424. deň). Ukrajinci sú na ľavom brehu Dnipra pri Chersone. Môže to byť zásterka, no ruskí blogeri znervózneli. Nie je jasné, aké početné sú ukrajinské jednotky na tejto strane rieky a aké majú úmysly. Môže ísť o kroky, ktoré majú zmiasť Rusov a odvrátiť pozornosť od skutočného miesta ofenzívy.

Preškolenie ukrajinských posádok na bojové vozidlá CV-90 by nemuselo byť zložité, vraví pre Vývoj bojov šéf švédskej zbrojovky BAE Systems. Neobáva sa ani, že by ich nasadenie stroskotalo na logistike. „Doterajší priebeh bojov ukázal, že Ukrajinci sú veľmi kreatívni a dokážu si poradiť aj v situácii, na ktorú neboli pripravení,“ vraví Tommy Gustafsson-Rask.

Vývoj bojov (420. deň): Na frontoch sledujeme mix prvej a druhej svetovej vojny, hovorí šéf švédskej zbrojovky. Boje pri Bachmute mu pripomínajú zákopy, v akých bojovali vojaci v prvej svetovej vojne. K Verdunu vojnu prirovnávajú aj samotní Rusi.

Vývoj bojov (418. deň): Dvaja Rusi vypovedajú o najťažších zločinoch Vagnerovej skupiny. Majiteľ firmy Prigožin podľa svedkov totiž vydal rozkaz, aby žoldnieri „vyčistili“ budovy, ktoré obsadia. To v praxi znamenalo pozabíjať všetkých, ktorých v nich nájdu. „Išli sme a všetkých sme zabíjali – ženy, mužov, dôchodcov i deti, a to aj malé, päťročné,“ vyhlásil jeden z nich.

Azamat Uldarov (vľavo) a Alexej Savičev hovoria o vraždení civilistov. Foto - Gulagu.net

Vývoj bojov (417. deň): Rusom prudko stúpli straty zariadení na rádioelektronický boj. Dialo sa to aj pred ich porážkami pri Charkive a Chersone. Analytici si všimli pozoruhodnú súvislosť medzi ukrajinskými ofenzívami a ruskými stratami tohto druhu techniky. Pred každým ukrajinským víťazstvom krivka strát vyskočila. Lenže nikdy nie tak dramaticky ako teraz.

Vývoj bojov (414. deň): Rusi cvičia jednotky na boj so západnými tankmi – volajú ich lovci Leopardov. Ruská armáda tvrdí, že o západných tankoch vie všetko a je na ne pripravená. Lenže nedarí sa im ani pri ukrajinských tankoch, ktoré sú takmer totožné ako tie ich. 

Leopard počas cvičnej streľby. Foto - ukrajinská armáda

Rusi za posledné mesiace prekopali zákopmi a obrannými postaveniami nielen celé okupované územia východnej Ukrajiny vrátane Krymu, ale aj ruské územie pri hraniciach s Ukrajinou. Zo satelitov ich dlhodobo mapuje americký analytik Brady Africk. Rusi sa zameriavajú najmä na Zaporižskú oblasť, ktorá aj podľa analytikov môže byť jedným z hlavných smerov ukrajinskej ofenzívy.

Vývoj bojov (413. deň): Ruská zimno-jarná ofenzíva na Ukrajine ročník 2023 je pomaly minulosťou. Dopadla tak, ako sa čakalo – len drobnými úspechmi a množstvom stratených ľudí a techniky. Všetko nasvedčuje tomu, že Rusi sa teraz zamerajú na obranu.

Na internete sa objavilo video, na ktorom muž s ruským označením na uniforme zaživa odreže hlavu mužovi s ukrajinským označením. Hoci sa automaticky ponúka vysvetlenie, že ide o ďalší ruský vojnový zločin, zatiaľ vieme primálo. Ak sa však potvrdí, ani zďaleka nebude prvý. Takto beštiálne sa predtým správali teroristi z ISIS.

Vývoj bojov (412. deň): Rusi už prišli o 10-tisíc kusov ťažkej techniky, na tanky montujú improvizovanú ochranu, ktorá pripomína kovové klietky. Ich úlohou je iniciovať výbuch kumulatívnej nálože ešte pred nárazom na pancier. Lenže improvizované ruské klietky nefungujú, západné rakety, ktoré na cieľ udrú zhora, si s nimi poradia.

Zničený ruský tank. Foto - Twitter

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:49Tragické štyri minúty na MS, ktoré ukázali realitu slovenskej futbalovej dvadsiatkyVčera 20:30Newsfilter: Fico skúša vyhrať voľby fantazmagóriamiVčera 20:10Turecký novinár, ktorý musel ujsť pred Erdoganom: Európa doplatí na to, že mu ustupujeVčera 17:50Vojna prišla do MoskvyVčera 17:47Graf dňa: Elektrárne utrpeli jednu z najväčších strát za poslednú dekádu slovenského kapitalizmuVčera 17:45S týmito obrázkami vyrástli tisíce detí. Viete, kto ich kreslil? (+ foto)Včera 17:26Fico hovoril o organizovanom zločine v Bruseli, v skutočnosti tam na seminári kritizovali Matoviča, Hegera a RemišovúVčera 16:40Danglár: Liberáli žerú kapustu!Včera 16:31Novšie bývanie v prvom štvrťroku zlacnelo viac, staršie byty a domy si vyššie ceny podržali lepšie Včera 16:19Kedysi sa tovariši vracali domov, dnes Bardejov na zozname UNESCO zápasí s odlivom ľudíVčera 16:13Pripravujeme sa na to, že Lukašenko zmizne a Putin prehrá vojnu, hovorí bieloruská opozičná líderka CichanovskáVčera 15:54Matovičovho poslanca s funkciou v Tipose Heger nedoriešil. Ostalo to na novom ministrovi financiíVčera 15:52Kaliňák spochybnil referendum o EÚ rovnako ako 20 rokov pred ním Gašparovič – bez dôkazovVčera 14:51K rodičom boli štedrí, k chudobným skúpi. Čím sa Matovič alebo Kollár môžu najviac chváliť pred voľbami?Včera 14:02Vývoj bojov (461. deň): Storm Shadow niekoľko dní po sebe ničí ruské zázemieVčera 13:53Nadhľadový umelec, originál aj ten, čo vie. Peter Lipa oslávil 80 rokov (anketa)Včera 13:31Vojna pomaly prichádza do Moskvy. Bežní Rusi sa po útokoch boja a politici panikáriaVčera 13:19Knihy z tejto knižnice si neprečítate. Návšteva vo Future Library, ktorá hľadá nádej v literatúreVčera 12:38Príbeh Schmiedlovej, ktorá porazila Rusku v ukrajinských farbách: Doma mali veľkú knižnicu, číta o Havlovi aj ObamoviVčera 12:01Ako Uhrík a Mazurek vybudovali Republiku a prečo s nimi chce Fico vládnuťVčera 11:15Rizík umelej inteligencie je veľa, malo by byť jasné, kto nesie zodpovednosť, hovorí spoluautor listu za pozastavenie AIVčera 10:23Právnička Vlčeková zastupuje Editku: Na drahý liek mala nárok, dostali ho aj iné deti, dievčatko robí pokroky (+ video)Včera 09:53Kováčik a Kozák vysvetľujú štruktúru vzťahov, vďaka ktorej nemajú vo futbale taký neporiadok ako hokejistiVčera 06:29Ekonomický newsfilter: Šetrenie nepočká, inak nás finančné trhy potrestajúVčera 06:24Členstvo v Únii? Aby vás ešte Ukrajinci svojím tempom neprekvapili, vraví veľvyslankyňa EÚ v Kyjive Mathernová30.05 21:41Ako Najvyšší správny súd urobil zo sudcu Moznera čistú ľaliu30.05 21:40Zelená transformácia je skutočne príležitosťou na čo?30.05 20:55Kĺb nie je ako pneumatika z auta, ktorá sa pohybom opotrebuje, hovorí vedec. Nebojte sa behu, ale nadváhy a starnutia30.05 20:09Graf dňa: Finančné trhy sa boja ďalšieho populizmu tureckého prezidenta30.05 19:50Trpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo života