Vývoj bojov na Ukrajine

Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko v seriáli kriticky zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách na Ukrajine z informácií rôznych ministerstiev obrany a nezávislých analytikov. Na konci článku vždy pridáva jú prehľad potvrdených strát či videá dňa.

Rusi komentujú dodávku slovenských BVP na Ukrajinu. V diskusiách mal najviac pozitívnych reakcií príspevok, v ktorom autor konštatuje, že Slovensko je nepriateľom Ruska a že ako nepriateľ budeme musieť zaplatiť, hoci, „samozrejme, po víťazstve“.

Rusi sa snažia preraziť južne od Bachmutu. Intenzívnejšie útoky na juhu prišli po tom, ako vagnerovci cez víkend de facto priznali, že nedokážu obsadiť Bachmut čelným útokom. Z juhu sa snažia postúpiť k ceste spájajúcej Bachmut s Kramatorskom a zo severu prerušiť trasu medzi Bachmutom a Siverskom. Ak by sa im podarilo jedno aj druhé, Ukrajinci by sa ocitli v obkľúčení.

Moderná technika na Ukrajine zásadne ovplyvnila možnosti velenia na bojisku. Pomocou dronu dokáže armáda získať prehľad o situácii na bojisku, korigovať paľbu a vyhodnotiť jej výsledky aj posielať presné informácie o hroziacom nebezpečenstve.

Vývoj bojov (279. deň): Zlá správa z bunkrov Ukrajincov pri Bachmute – máme málo munície a kazia sa nám aj západné zbrane. Veliteľ ukrajinskej batérie vraví, že ak sa má ukrajinská armáda udržať, potrebuje aj nové zbrane, aj muníciu do nich.

Ukrajinský raketomet Grad páli na ruské pozície pri Bachmute. Foto - TASR/AP

Niektorí analytici sa domnievajú, že pre Putina bude v súvislosti s inváziou na Ukrajinu dôležitý marec 2023. Vtedy sa končí ročný turnus vojakov základnej služby. Predpokladajú, že ruská armáda odmietne veľkú časť z približne 130-tisíc brancov uvoľniť do civilu, ale pošle ich rovno na Ukrajinu.

Komu bude na Ukrajine patriť zima? Celkovo sa nateraz čaká, či po zamrznutí pôdy, ktoré uľahčí ofenzívne akcie, preberú po dlhom čase iniciatívu Rusi, alebo to budú naďalej Ukrajinci, kto bude krok po kroku okupantov vytláčať. Viacerí  analytici varujú, že pod veliteľom Surovikinom treba už ruskú armádu vnímať inak než predtým.

Vývoj bojov (278. deň): Bezohľadný generál získava pre Putina čas, aby Rusi mohli viesť vojnu aj na budúci rok. Surovikin je pod tlakom propagandistov. Viacerí západní analytici sa zhodujú, že priniesol zmeny, vďaka ktorým môže ruská armáda predstavovať silnejšieho protivníka.

Sergej Surovikin je od prvej polovice októbra najvyšším veliteľom ruských okupačných vojsk na Ukrajine. Foto - ruské MO

Vývoj bojov (277. deň): Koniec tankov sa nekoná. Ukrajinský dôstojník opisuje, ako sa ich Rusi nakoniec naučili používať, najmä v spolupráci s dronmi. Ukrajinci túto taktiku uplatňovali od začiatku bojov a ruská armáda ju dokázala prevziať. „Problém je, že majú oveľa viac tankov,“ píše dôstojník.

Foto - ruská armáda

Zvrat vo vojne priniesli západné raketomety, hovorí komentátor Roman Pataj, autor seriálu Vývoj bojov, v ktorom každý pracovný deň ponúkame zhrnutie situácie na ukrajinskom bojisku. „Zbraňou vojny na Ukrajine je dron,“ dodáva.

Zisťovali, kto bombarduje Zaporižžskú jadrovú elektráreň, ktorú aktuálne okupujú Rusi. Trvá to už mesiace, z času na čas do priestorov zariadenia dopadnú delostrelecké granáty, pričom Ukrajina a Rusko sa navzájom obviňujú. Na základe polohy kráterov, tvaru balistickej krivky delostreleckých granátov a ďalších detailov sa autori analýzy prikláňajú k tomu, že strely v elektrárni pochádzajú z ruských zbraní.

Analyzujeme, ako sa Rusku osvedčili rakety, ktorými útočí na kritickú infraštruktúru Ukrajiny. Aktuálne najčastejšie používa rôzne typy striel s plochou dráhou letu. Zvyčajne dosahujú kruhovú odchýlku od cieľa tri až desať metrov. Keďže nosia stovky kilogramov výbušniny, stačí to na zničenie.

Vývoj bojov (274. deň): Ukrajinské drony čoraz častejšie ukazujú apatické správanie ruských vojakov v zákopoch. Na viacerých záznamoch vidno, ako neďaleko nich padne granát, niekedy dokonca zasiahne ich druhov, ale oni nejavia žiadne známky snahy pomôcť im či sebe. Niekedy ešte pred útokom ležia jeden vedľa druhého a nevenujú pozornosť dianiu okolo seba. Vysvetlení môže byť viacero.

Iránske drony sú plné amerických súčiastok, píše Vývoj bojov. „Vďaka tomu, že Ukrajincom sa do rúk dostalo niekoľko relatívne nepoškodených iránskych dronov, mohli ich experti preskúmať. Zistili, že sú plné súčiastok z krajín, ktoré formálne na Irán uvalili sankcie, ale výrobcovia z týchto štátov si našli spôsoby, ako predávať aj Iránu.“

Vývoj bojov (272. deň): Rasputica spomalila vojnu, v blate zapadajú tanky, sú ho plné zákopy. Podľa austrálskeho vyslúžilého generála a analytika Micka Ryana bude mať Rusko v zime štyri ciele:

  • konsolidovať ruské jednotky, zásobovanie a velenie,
  • pripraviť plány na jarnú ofenzívu,
  • pokračovať v ostreľovaní ukrajinskej energetiky,
  • snažiť sa ovplyvniť mienku Západu, aby prestal podporovať Ukrajinu.
Donecká oblasť. Foto - TASR/AP

Rusi natočili výstražné video pre mobilizovaných vojakov, ktorí odmietajú bojovať. Vidno na ňom, ako si pred nastúpenou jednotkou vojakov veliteľ vyžiada postupne dvoch mužov. Obom oznámi, že sú obvinení z neuposlúchnutia rozkazu. Následne im skrútia ruky, prehľadajú vrecká a hodia do blízko stojaceho auta.

Ruská propaganda sa snaží využiť incident so zajatými ruskými vojakmi, ktorí zomreli na Ukrajine. Z pohľadu Ruska môže plniť dve funkcie – chce ukázať Západu, že ukrajinskí vojaci konajú rovnako nemorálne ako tí ruskí, čo by mohlo spôsobiť, že stratia sympatie západnej verejnosti, a tiež chce mobilizovať podporu vojny s tým, že pozrite sa, čo Ukrajinci robia našim vojakom, píše Tomáš Vasilko.

Ukrajinci priznali, že podnikajú operácie na dôležitej Kinburnskej kose, poslednej Rusmi okupovanej časti Mykolajivskej oblasti. Je významná pre lodnú dopravu z Dnipra do Čierneho mora, práve v tejto oblasti doň ústi. Úžina je tu široká 4 km, čo sa zdá dosť, no voda je dostatočne hlboká pre veľké lode iba pri kose.

Vývoj bojov (271. deň): Analyzujeme, čo presne sa stalo v Makijivke v prípade zajatých ruských vojakov. Ruský vojak spáchal vojnový zločin, keď začal strieľať počas vzdávania sa. Ukrajinskí vojaci takisto mohli spáchať vojnový zločin, zatiaľ však nie sú dôkazy, že by skutočne po prestrelke popravili zajatcov.

V Rusku naďalej trvá nespokojnosť s generálmi. Veliteľ prápora Vostok zverejnil podrobnosti o nevydarenej ofenzíve pri Pavlivke. Keď sa dôstojníci snažili nadriadených upozorniť, že vojakov posielajú do stratenej akcie, nepochodili, pretože tí „chceli akýkoľvek výsledok za každú cenu“.

Vývoj bojov (265. deň): Ruská vojna prvýkrát zabíjala na území NATO. Vysvetľujeme, prečo práve v Przewodówe. Rusi mohli útočiť na tepelnú elektráreň v ukrajinskom Dobrotvire alebo základňu 540. pluku ukrajinskej protivzdušnej obrany v obci Kamianka-Buzka. Dôvodom na umiestnenie jednotky práve tu je, že len 30 kilometrov južnejšie je Ľviv.

Experti hľadali v stredu úlomky rakiet aj stovky metrov od miesta dopadu. Foto N - Vladimír Šimíček

Správy o oslobodení prvého mesta na ľavom brehu Dnipra sa zatiaľ nepotvrdili. Frontálny útok Ukrajincov je v tejto oblasti nepravdepodobný, skôr sa očakáva, že tu vznikne „šedá zóna“ asi 15 kilometrov od ľavého brehu rieky, ktorá bude územím nikoho.

Vývoj bojov (264. deň): Objavilo sa video prvej zničenej húfnice Zuzana 2. Slovenská Zuzana nie je jediná, prinášame prehľad potvrdených strát západných húfnic na Ukrajine.

Oslobodenie Chersonu môže znamenať úľavu a väčšie bezpečie pre Mykolajiv aj Odesu, píše Roman Pataj vo Vývoji bojov. „Obe strany však môžu časť jednotiek presunúť na Donbas, kde prebiehajú ťažké boje. Pri Ukrajincoch sa nedá úplne vylúčiť ani možnosť, ktorej sa Rusi už dlho obávajú. Je ňou útok od Zaporižžie smerom k Melitopolu, ktorý by odrezal Krym.“

Vývoj bojov 260. deň: Ukrajinskí vojaci vstúpili do centra Chersonu, z ktorého Rusi utiekli. Putin tak zažíva ďalšiu veľkú porážku. Okrem Chersonu Ukrajinci oslobodili aj približne 4000 štvorcových kilometrov na pravom brehu Dnipra.

Cherson je slobodný. Foto - neznámy Chersončan

Vývoj bojov (259. deň): Hoci ukrajinská vlajka v Chersone ešte neveje, ruskí propagandisti sa už tvária ako na pohrebe. Vysvetľujeme, čo sa deje v okupovanej oblasti po ohlásení ruského ústupu. Najpodstatnejšia otázka je, či nejde len o ruskú pascu. Hlavný ukrajinský veliteľ, generál Zalužnyj, však naznačil, že ruský ústup považuje za skutočný.

"Cherson naveky s Ruskom", sebavedome hlásali autori bilbordu. Foto - Andrej Zacharov

Rusi tvrdia, že sa im po ôsmich rokoch podarilo úplne ovládnuť donecké letisko. Niekoľko mesiacov sa viedli boje o opevnenú vyvýšeninu, tzv. mravenisko, z ktorého letisko vidno ako na dlani. V utorok zverejnili zábery zo vztýčenia vlajky jednej zo separatistických jednotiek práve na tomto mieste.

Podrobná analýza vysvetľuje príčiny zlyhania ruského letectva. Experti z britského vojenského think-tanku RUSI mesiace zhromažďovali informácie o priebehu leteckej vojny, aby ich zhrnuli do hutnej 40-stranovej správy plnej detailných technických informácií.

Vľavo bieloruský Su-30, vpravo ruský Su-35. Medzi nimi bieloruská stíhačka MiG-29, aká na strane Ukrajiny bojuje proti modernejším typom. Fotografia pochádza z bieloruskej základne a symbolizuje situáciu, v akej je ukrajinské letectvo.

Vývoj bojov (258. deň): Po dlhšom čase prišli správy o významnejších ukrajinských úspechoch pri Chersone, Rusi vraj odchádzajú z viacerých dedín. Ukrajincom sa zrejme podarilo postúpiť do severnej časti dôležitej Snihurivky, o ktorú sa vedú ťažké boje už mesiace. To by bola pre Rusov veľká komplikácia.

Vývoj bojov (256. deň): Porážka Rusov pri Vuhledare je ešte vážnejšia, ako sa zdalo v piatok, nové detaily vyvolali ďalšiu vlnu hnevu na generálov. Preživší príslušníci 155. brigády napísali list, v ktorom veliteľov vinia z „nepochopiteľného útoku“ poháňaného snahou o prémie a ocenenia. Tvrdia, že „za štyri dni stratili asi 300 mužov“.

Mobilizovaní ruskí vojaci. Foto - ruská armáda

Vývoj bojov (253. deň): Ruskí mariňáci za dva dni stratili viac ľudí ako v Čečensku. Ich útok pri Vuhledare zastavilo blato a ťažké straty.

Svetový newsfilter: Rusko sa popri Ukrajine snaží rozvrátiť aj ďalší štát. Tentoraz bez tankov. Ukrajinci svojimi vojenskými úspechmi pomohli ochrániť aj Moldavsko a vojenská invázia dnes nie je veľmi pravdepodobná. Rusko sa však aj tak pokúša výrazne zvýšiť svoj vplyv v krajine a využíva na to metódy ako zo špionážneho trileru.

Moldavská prezidentka Maia Sandu. Foto - TASr/AP

Z budovy samosprávy v Chersone zmizla ruská vlajka. Nevieme, čo to znamená, píše Vývoj bojov. „Informáciu o zvesení vlajky potvrdili známe ruské telegramové kanály, ale s dôvetkom, že na iných administratívnych budovách v meste ruská zástava veje.“

Vývoj bojov (252. deň): Vrtuľníky na Ukrajine padajú rýchlym tempom, nemajú sa kam skryť pred raketami. Penzionovaný austrálsky generál Mick Ryan si myslí, že je možno čas prehodnotiť schopnosť vrtuľníkov „efektívne pôsobiť v niektorých bojových úlohách“.

Ruská propaganda zľahčuje straty najmodernejšej techniky aj podobnými fotografiami, na ktorej je najmodernejší typ Ka-52.

Vývoj bojov (251. deň): Irán môže do konca roka dodať Rusku balistické strely, Ukrajinci hovoria, že proti nim nemajú obranu.

Vývoj bojov (246. deň): Zima sa blíži. Putin chce nechať Ukrajinu zmrznúť, ale mráz môže poraziť jeho. Keďže flexibilnejšia ukrajinská armáda už doteraz preukázala veľkú schopnosť prispôsobovať sa meniacim okolnostiam a meniť svoju taktiku, to isté bývalý austrálsky generál Mick Ryan očakáva aj počas zimných mesiacov.

Zničená a opustená ruská tanková kolóna na začiatku invázie na Ukrajinu. Foto - Ukrajinská armáda

Tretina Maďarov súhlasí s vyjadrením Viktora Orbána, podľa ktorého sankcie proti Rusku nefungujú. Ďalšia tretina sankcie podporuje a tretina sa k otázke nevyjadrila, vyplýva z prieskumu nezávislej agentúry Idea. 80 % voličov vládneho Fideszu však Orbánovu kampaň proti sankciám podporuje. (napunk)

Vagnerovci sa údajne snažia verbovať bývalé elitné jednotky afganskej armády, ktoré Američania a spojenci nechali v Afganistane po ústupe v auguste 2021, keď moc prevzal Taliban. Podľa afganských zdrojov by mohli lákať až 10-tisíc mužov, a ak by boli Rusi úspešní, tak by to bola významná pomoc pre Rusko na fronte.

Vývoj bojov (245. deň): Agentúra Reuters zistila, ako z pohľadu ruských vojakov prebiehala ofenzíva Ukrajincov pri Balakliji. Dokumenty ukazujú, aké veľké problémy robili Rusom raketomety HIMARS a že Rusi vedeli o chystanom útoku mesiac a pol vopred, no posily nedostali.

V opustenom tábore pri dedine Hrakove nechali Rusi aj množstvo munície. Foto - TASR/AP

Bachmut je aktuálne zrejme najhoršie miesto na Zemi, o ukrajinské mesto prebiehajú neustále a veľmi ťažké boje. V tejto chvíli sa zdá, že sa ruský útok proti nemu vyčerpal. Ukrajinské zdroje označujú situáciu za ťažkú, ale plne pod kontrolou. Aj Rusi pripúšťajú, že ak aj postupujú, tak iba po metroch. Straty na oboch stranách musia byť dramatické.

Vývoj bojov (244. deň): Podarilo sa zistiť, kto sú, čo robia a ako vyzerajú ľudia, ktorí posielajú rakety na ukrajinských civilistov. Jednotka má niekoľko desiatok členov. Časť sídli v Moskve, časť v Petrohrade. Tvoria ju väčšinou mladí muži a ženy s IT vzdelaním, niektorí boli vývojármi počítačových hier.

Vývoj bojov (243. deň): Ukrajinci sa pokúšajú o ďalší prelom na severovýchode, k pohybom dochádza pri mestečku Svatove. Po páde Iziumu, Kupianska a Lymana sa Svatove stalo kľúčovým miestom, cez ktoré prúdia zásoby ruským vojskám. Keby padlo, Rusom hrozí úplný kolaps obrany v severnej časti Luhanskej oblasti.

Svatove na mape Donbasu - západne od neho je Izium a severozápadne Kupiansk. Zdroj - War Mapper

Nepríjemné správy z Donbasu prekrývajú Rusi povesťou o „Vagnerovej línii“. Hovoria o 200 kilometroch, no nateraz majú iba 2-kilometrový úsek s protitankovými ihlanmi. Podľa publicistu Rusi opevnením minimálne navonok signalizujú mentálny posun vo vnímaní bojov a namiesto ofenzívy naznačujú pripravenosť brániť obsadené územia.

Na niektorých úsekoch inštalovali Rusi takzvané dračie zuby, čo pyšne označili za "Vagnerovu líniu". Zdroj - Zoka

Pri ukrajinskom Chersone sa čaká na rozuzlenie. Rusi píšu o ukrajinských útokoch, Ukrajinci oznámili oslobodenie dvoch ďalších obcí. Medzitým pokračujú ruské apely na občanov Chersonu na evakuáciu na východ. Najférovejšia odpoveď na to, čo sa vlastne deje, je, že treba počkať.

Pri Bachmute Rusov mierne zatlačili späť, približne o kilometer na východ. Nezdá sa to byť veľa, ale treba si uvedomiť, že boje pri Bachmute sa dosť podobajú tým počas 1. svetovej vojny, keď sa postupovalo po metroch. Kilometer územia Rusi dobýjali týždne, a keď oň teraz prišli, znamená to pre obrancov minimálne dočasnú úľavu.

Vývoj bojov (242. deň): Rusi skúšajú špinavý trik so špinavou bombou. Ak teraz ruský minister obrany hovorí, že Ukrajinci chcú použiť špinavú bombu, oznamuje nám, že buď o tom uvažujú Rusi, aby získali zámienku na použitie taktickej jadrovej zbrane, alebo zvažujú niečo podobne podlé.

Vývoj bojov (239. deň): Množia sa správy, že Rusi opäť zaútočia z Bieloruska. Špekuluje sa, že by útočili až blízko hraníc s Poľskom, aby odrezali Ukrajinu od zásobovania zo Západu. Ak by uspeli, išlo by o zásadnú zmenu v priebehu vojny. Lenže Ukrajinci sa na takúto možnosť pripravujú a útok by navyše viedol ťažkým lesnatým terénom, v ktorom majú neustále pripravené rezervy.

Vývoj bojov (237. deň): Situácia Rusov na juhu Ukrajiny začína byť neudržateľná, Moskva sa pripravuje na stratu Chersonu. Putin pritvrdzuje a zavádza stanné právo v štyroch okupovaných oblastiach. V tejto chvíli nie je úplne jasné, čo všetko to bude znamenať, ale pre ich obyvateľov nič dobré.

Foto - TASR/AP

Počasie v Kerčskom prieplave pri Kryme často spôsobuje dopravné problémy. More tu býva pod vplyvom silného vetra veľmi búrlivé, na jeseň a v zime v priemere 9 dní za mesiac malé trajekty nepremávajú. To môže komplikovať opravu poškodeného mosta.

Vývoj bojov (236. deň): Vojna na Ukrajine sa bežných Rusov dotýka čoraz viac. Bojovať už idú aj tí otcovia a synovia, ktorí nechcú. Peklo prišlo aj do ruského Jejsku, ľudia skákali pred požiarom po nehode ruského lietadla z okien.

Vývoj bojov (235. deň): Rusi sťahujú svojich ľudí z Chersonu, s optimizmom však radšej počkajme. V oblasti sa niečo deje, prebiehajú tam veľmi tvrdé boje a Rusom rastú problémy so zásobovaním. Viacerí západní pozorovatelia uviedli, že považujú oslobodenie Chersonu za reálne.

Pri Chersone prebiehajú intenzívne delostrelecké boje a raketové útoky. Ilustračné foto - ukrajinský generálny štáb

Nové na Dennikn.sk

18:14Ivan Mikloš: Ak sa spoja tri veci, Ukrajina vyhrá a Putinov režim skolabuje 17:40Chystali sa na boj, v hoteli mali zbrane. V Amerike odsúdili najväčšieho radikála z útoku na Kapitol 17:12Parlament schválil zvýšenie lekárskych platov v poslednom momente, Matovič bojoval proti 16:57Shooty: Lokálne číslo šelmy 16:56NAKA sa znovu pokúsi vyšetrovať únos Vietnamca. V Nemecku vypovedal kľúčový vyšetrovateľ 16:30Nedokázal som vysloviť vetu Mama ochorela, vraví poľský herec o hlavnej postave v slovenskom filme 16:21Trh s videohrami v novembri rozbehol Pokémon, aj napriek chybám prekonal rekordy Nintenda 16:16Graf dňa: Ceny bývania niekde už klesajú, zdražovanie novostavieb sa spomalilo 16:02Keď minister práce ohrozuje motiváciu pracovať 15:19Pravý sektor Vladimira Putina 13:32Vývoj bojov (279. deň): Vojna ako sci-fi – kým vojaci trpia v zákopoch, nepriateľ si ich pozerá na veľkých monitoroch 13:00Mnohí o sexe nevedia hovoriť ani s lekárom a dokonca ani so svojím partnerom, vraví autorka knihy Rozdáme si to? 12:44Najpredávanejší album všetkých čias má 40 rokov. Ako Michael Jackson zmenil hudobný svet 12:29Lyžiarske strediská pre covid a energie už dlhšie trpia, no taliansky výrobca lanoviek a ratrakov v Ľubovni podrastie 11:39Rané roky agenta KGB Putina: Autorov protestných grafitov pomohol dostať za mreže 11:00Premiér Heger: Pacient už vie, že nebude musieť dávať lekárovi všimné (+ video) 10:58Majiteľ RegioJetu Jančura: Slovensko bolo ako malé Rusko, za politikov rozhodovala oligarchia 10:51Ako to číta Ivan Mikloš: Ako sa Británia po brexite nevzdialila, ale priblížila k Európe 10:23AeroMobil dlhuje vo veľkom na daniach a odvodoch a mešká s rozbehom predaja. Zachrániť ho majú noví investori 10:10Vyslať na Ukrajinu energetikov? Chcel by som vidieť toho idealistu, čo tam pôjde, hovorí slovenský konzultant 08:44Danglár: 363 na večné časy 08:28Rusi liečia štýlom odrezať a vyhodiť. My sa snažíme amputácie nerobiť, hovorí lekár z Dnipra 08:28Vajcia na Kube stoja viac ako polovicu výplaty, vláda zháňa peniaze aj u Putina 08:25Bývalá šéfka BBC Hongkong: Ľudia v Číne chcú len vyjsť von bez lockdownu, neveria, že režim sa dá zvrhnúť 08:06Desiatka poslancov OĽaNO testuje svoju silu: kritizujú Matovičov rozpočet, interne debatovali o výmene predsedu 07:27Iránski novinári sa pýtali Američanov na diskrimináciu a usporiadateľov zaujímala podprsenka. Duel USA a Iránu bol aj politický 06:32Ekonomický newsfilter: Daň z mimoriadnych ziskov môže byť porušením memoranda o lacnej elektrine so Slovenskými elektrárňami 06:00300 slov z MS: Skeptici sa mýlili. Hráči Iránu napriek skóre 4:7 odchádzajú z MS ako víťaziVčera 20:30Graf dňa: Slovensko sa zviezlo na poklese úrokov v celej eurozóne, stále však platí najviac po Grécku a TalianskuVčera 20:14Nová daň môže zasiahnuť aj elektrárne, ktoré nadmerné zisky nemajú