Boxová ulička

Ladislav Urbán zhŕňa každú veľkú cenu F1 v newslettri aj rovnomennom podcaste.

Podcast Boxová ulička: Liberty Media čelí po víkende viacerým kritickým hlasom vrátane fanúšikov, ktorí požadujú odškodné za vyhnanie z tribún pred štartom druhého tréningu, ktorý mal výrazné meškanie a skončil sa až o štvrtej ráno miestneho času.

Podcast Boxová ulička: Náskok Red Bullu je veľký, a preto čoraz viac rezonuje otázka, či bude jeho prevaha pokračovať aj o rok. „Nezabúdajme, že za ním a za Red Bullom sa to tam poriadne reže. McLaren, Mercedes, Ferrari a Aston Martin. Ani jeden víkend nevieme, kto z nich bude ten top druhý tím. A to je pre nás veľmi zaujímavé v súvislosti so sezónou 2024,“ upozornil komentátor Pavel Fabry.

Maxovi Verstappenovi sa nepáčia F1 šprintové víkendy, hoci vyhral viac ako polovicu z nich. „Prosím si normálny pretekársky víkend,“ povedal. Nepáči sa mu, že je to celé o „najväčšom možnom generovaní peňazí“.

Podcast Boxová ulička: Michael Andretti sa stále snaží o vstup do F1 a po tom, čo mu dala FIA zelenú, je teraz na ťahu vedenie F1. Podľa najnovších správ sa však F1 pokúša Andrettiho obísť a zisťuje, ktorý zo súčasných tímov by chcel spolupracovať s americkým výrobcom General Motors. Ten by mal podľa pôvodného plánu dodávať motory práve tímu Andretti.

Sergia Péreza na domácej Veľkej cene Mexika zaujímalo len víťazstvo a tak to aj dopadlo, píše Ladislav Urbán. Vypadol hneď v úvode pretekov, keď zle odhadol situáciu. „Ach, on sa zahral na mňa z Kataru,“ žartoval po pretekoch Lewis Hamilton.

Podcast Boxová ulička: Svetová motoristická rada zvýšila maximálnu pokutu pre pilotov, tímy a organizátorov pretekov F1 až na milión eur. „Nedokážem si predstaviť, za čo by to malo byť uložené. To by niekto musel jazdiť v protismere. Mám pocit, že to FIA s tým strašiakom trochu prehnala,“ reagoval komentátor Zdenda Míka.

Kým Lewisa Hamiltona diskvalifikovali pre hrúbku podlahy, po Veľkej cene USA bol druhý. Mercedes sa začína zlepšovať. „Je to jedno z prvých vylepšení, ktoré som za posledné dva roky skutočne pocítil,“ povedal britský pilot F1 o svojom aute.

Podcast Boxová ulička: Lance Stroll počas víkendu v Katare sotil v garáži svojho fyzioterapeuta, k médiám sa správal arogantne a pôsobil frustrovane. Kanaďan nie je v jednoduchej situácii, pretože sa mu nedarí v tíme, ktorého majiteľom je jeho ambiciózny otec.

Po Veľkej cene Kataru hovorili jazdci o fyzicky najnáročnejších pretekoch života. Výrazne ich ovplyvnila nepodarená rekonštrukcia trate, no aj problémy s pneumatikami a teplo. Ocon vracal do vlastnej prilby, Sargeant odstúpil už v 40. kole. Alonso chcel, aby ho obliali vedrom vody.

Podcast Boxová ulička: Pilot Red Bullu Sergio Pérez zažil ďalší nepresvedčivý víkend. Okrem slabého výkonu sa hovorí najmä o jeho naivnom pokuse o manéver na Kevina Magnussena z Haasu. „Bol to útok netrpezlivého človeka. Úplne zbytočne si zase pokazil reputáciu,“ reagoval komentátor Zdenda Míka.

Kým Red Bull obhájil Pohár konštruktérov, Sergio Pérez si to komplikuje sám a nahráva kritikom. Najmä v poslednom období robí zbytočné chyby. Podľa bývalého pilota F1 Ralfa Schumachera je jasné, že nebude v budúcom roku pilotom Red Bullu.

Podcast Boxová ulička: Po Veľkej cene Singapuru sa veľa diskutuje o novej technickej direktíve FIA, ktorá je zameraná na flexibilné komponenty na monopostoch. Práve po jej zavedení prišiel náhly prepad Red Bullu. Podľa komentátora Pavla Fabryho to spolu nesúvisí a na ďalšej veľkej cene bude Red Bull znovu dominovať.

Podcast Boxová ulička: Pilota Ferrari Carlosa Sainza po nedeľnom zisku tretieho miesta vo Veľkej cene Talianska okradla trojica zlodejov, ktorá ho pripravila o drahé hodinky. Španiel však aj vďaka pomoci okoloidúcich dolapil páchateľov a odovzdal ich polícii. „Klobúk dole za tú odvahu, pretože to mohlo dopadnúť veľmi škaredo. Väčšinou nie je zábava ísť po nejakom malom zlodejovi a nieto ešte po skupine zlodejov,“ hovorí komentátor Zdenda Míka.

Ferrari tentokrát nesklamalo a v Monze monoposty domácej stajne jazdili výborne, ani to však nestačilo na Maxa Verstappena. Dôkazom toho boli fanúšikovia pod pódiom, ktorí kričali na slávu Sainza: „Carlos, Carlos, Carlos!“ Stalo sa to však počas holandskej hymny.

Podcast Boxová ulička: „Jeho forma je úžasná. Historicky to všetko bude istým spôsobom zdevalvované tým, že niekto povie – veď mal o sekundu rýchlejšie auto,“ povedal komentátor Zdenda Míka na margo aktuálnej dominancie Maxa Verstappena.

Max Verstappen síce zvíťazil v chaotických pretekoch na VC Holandska F1, no opäť sa debatuje o pozícii jednotky v Red Bulle. Ešte v dvanástom kole bol na čele jeho tímový kolega Sergio Pérez, no tím sa rozhodol prekvapivo povolať do boxov Verstappena. Ako sa neskôr ukázalo, Pérez o Verstappenovej zastávke nevedel.

Podcast Boxová ulička: Priamo počas Veľkej ceny Belgicka skončili vo svojich funkciách šéf Alpinu Otmar Szafnauer, technický riaditeľ Pat Fry aj športový riaditeľ Alan Permane, ktorý v tomto tíme pôsobil 34 rokov. „Oni zrazu zo šéfa motorárov urobili nadriadeného šéfa tímu. A čo urobil on? Toho šéfa vyhodil. A to za veľmi zvláštnych okolností,“ hovorí komentátor Pavel Fabry.

Podcast Boxová ulička: F1 sa sporí s majiteľmi podnikov v Las Vegas, od ktorých žiada finančnú kompenzáciu za každého ich návštevníka počas novembrových pretekov. „Nechcú ľudia chodiť za tebou na okruh, tak ja prídem za nimi do mesta a spravím to v meste. Ale za každú cenu si od nich za toto pýtať peniaze? Majú na to právo, ale je to nezmysel,“ povedal bývalý komentátor F1 Ján Žgravčák.

Podcast Boxová ulička: Porsche zostane vo Formule E minimálne do roku 2026, čo môže byť pre stabilitu súťaže prospešné, ale podľa komentátora Zdendu Míku to nemusí stačiť: „Vôbec by som nepodceňoval Nissan ako automobilku, ktorá vyrobí zrejme viac áut ako všetci ostatní. Formula E zároveň potrebuje Jaguar.“

Trápenie tímu Alpine pokračuje aj po Veľkej cene Belgicka F1, najviac sa však počas víkendu hovorilo o kritike Alaina Prosta. Bývalý jazdec tvrdí, že v Alpine je „priveľa korporátu“, a niekdajšieho šéfa Laurenta Rossiho označil za neschopného lídra.

Podcast Boxová ulička: V súvislosti s budúcimi sezónami F1 sa čoraz častejšie hovorí o vplyve zvýšenia počtu mestských okruhov na podobu šampionátu, ktorého základy stoja na tradičných okruhoch. „Do miest patrí Formula E a prípadne nejaké gétéčka. F1 je dlhý, silný stroj, je to vrchol techniky. Prečo ho priškrcovať na mestskej trati?“ zamyslel sa komentátor Zdenda Míka.

Maxovi Verstappenovi chýbajú len dve víťazstvá, aby sa dotiahol na Sebastiana Vettela, ktorý ich dosiahol deväť za sebou. „Auto bolo skutočne rýchle, takéto dni sú jednoducho dokonalé,“ povedal po VC Maďarska.

Podcast Boxová ulička: Na pretekoch Formuly E v Ríme došlo k nepríjemnej nehode, po ktorej jazdci apelovali na zlepšenie bezpečnosti. „Ten úsek bol nanovo vyasfaltovaný, no je potrebné nájsť iné riešenie, v takejto rýchlosti je to o centimetroch,“ vraví komentátor Zdenda Míka.

Red Bull vyrovnal na VC Veľkej Británie 35-ročný rekord, no problém so Sergiom Pérezom pokračuje. Stajňa síce dosiahla 11 víťazstiev v rade a dotiahla sa na úspech McLarenu z roku 1988, avšak Pérez už piatykrát v tomto roku nepostúpil z prvej časti kvalifikácie.

Max Verstappen. Foto - TASR/AP

Podcast Boxová ulička: VC Rakúska priniesla problémy s traťovými limitmi. Zmazaných bolo viac ako 130 časov a riešených 1200 nahlásení o porušení limitov trate. Vrchol všetkého prišiel niekoľko hodín po skončení veľkej ceny, keď dodatočne potrestali osem pretekárov.

Max Verstappen riskoval na Veľkej cene Rakúska 25 bodov za víťazstvo, aby získal jeden bod za najrýchlejšie kolo. Preteky dostali prívlastok „Veľká cena traťových limitov“, pretože mnoho jazdcov za ich prekročenie potrestali. „Ak je to také jednoduché, vezmite si moje auto a skúste to. Nemyslím si, že sme všetci idioti,“ povedal Verstappen.

Podcast Boxová ulička: „Začínam byť trochu alergický na Leclercove sťažnosti smerom k tímu takto verejne, pretože nie je lepší než Sainz. Myslím si, že tím robí, čo môže,“ povedal Zdeněk Míka. Jazdec Ferrari sa po VC Kanady sťažoval už niekoľkýkrát v sezóne.

Max Verstappen sa v počte víťazstiev dotiahol na Ayrtona Sennu, aj keď ich čísla sa ťažko porovnávajú. Verstappen jazdí v ére spoľahlivejších áut a väčšieho počtu pretekov. V Kanade bol včera jeho najväčším súperom vták, ktorého zrazil a potom s ním jazdil polovicu pretekov.

Podcast Boxová ulička: Správanie Fernanda Alonsa v tíme Aston Martin sa oproti minulosti výrazne zmenilo. Chváli tím i svojho kolegu Lancea Strolla. „Z doterajšieho priebehu jeho kariéry si niečo také nepamätám,“ hovorí Pavel Fabry.

Podcast Boxová ulička: V pretekoch Formuly E v Jakarte chýbal aj Oliver Rowland, ktorý sa rozhodol opustiť trápiaci sa tím Mahindra. „Sám povedal – ja chcem byť naďalej vo Formule E a dúfam, že na budúcu sezónu si nájdem miesto. To je jasné znamenie, že jazdci tú chcú zostať a že Formula E nie je nejaká druhá liga,“ povedal komentátor Zdenda Míka.

Podcast Boxová ulička: Vo F1 sa rozpráva o možnom skorom odchode poradcu Red Bullu Heluta Marka z F1. „Dokážem si predstaviť, že úplne zvonku príde niekto, kto nebude úplne zapadať do aktuálneho mocenského rozloženia v Red Bulle. Potom tam príde v dobrej forme Júki Cunoda a bude z toho vietor. Následne pôjde Max Verstappen napríklad do Astonu,“ povedal komentátor Zdenda Míka.

Max Verstappen z tímu Red Bull bol pri Veľkej cene Monaka na hranici vypadnutia, hoci napokon zvíťazil. V závere sa dokonca dotkol bariér. „Zablokovali sa mi zadné kolesá a nemohol som sa z toho dostať,“ hovoril.

Podcast Boxová ulička: V posledných dňoch sa špekuluje, že by sa do Ferrari mohol vrátiť jeho bývalý šéf Mattia Binotto. „On nebol schopný, rázny manažér, čo sa týka riadenia tímu a sekírovania ľudí. Ale čo sa týka vedenia technického tímu, stál za mnohými úspešnými návrhmi a konštrukciami,“ povedal komentátor Pavel Fabry. Binotto sa však spomína aj s možným príchodom do tímu Alpine.

Popri nudnej dominancii Red Bullu sa počas Veľkej ceny Miami riešilo napríklad aj to, či si v oficiálnom programe zajazdí Brad Pitt. V USA to opäť bola svojská šou, jazdcov predstavoval raper LL Cool J, s čím všetci nesúhlasili.

Podcast Boxová ulička: „Incidentov okolo tímu AlphaTauri je už dosť. Celá stajňa je na pretrase, vnútri sa toho deje veľmi veľa a toto sú podľa mňa už len symptómy. Jazdci sú pod tlakom a navyše sa im tohtoročné auto nepodarilo,“ hodnotí komentátor Pavel Fabry zmätky tímu počas uplynulého víkendu v azerbajdžanskom Baku.

Podcast Boxová ulička: Jaguar sa minulý týždeň dočkal prvého víťazného double v motošporte od roku 1991, o ktoré sa postarali Mitch Evans a Sam Bird vo Formule E. „Myslím si, že v sobotu Evans zaútočil na Birda poriadne drsne. Na hranici rizika. A podľa mňa bolo z jeho strany aj kalkulované to, že Bird si už nemôže opäť dovoliť kolidovať s kolegom,“ povedal komentátor Zdeněk Míka.

Podcast Boxová ulička: Vo F1 sa uvažuje o maximálnom možnom počte veľkých cien v priebehu sezóny. „Myslím si, že tých 25 je z psychologického hľadiska maximum. Ak si odmyslíme dva týždne Vianoc, tak to vychádza na každý druhý týždeň. Ľudia by sa ho mohli postupne prejesť, najmä tí mainstreamoví,“ povedal komentátor Zdeněk Míka.

Podcast Boxová ulička: V závere Veľkej ceny Austrálie sa na trať dostali fanúšikovia, ktorí sa ocitli blízko monopostu Nica Hülkenberga z Haasu. „Je to nebezpečná vec. Auto blikalo načerveno, čo znamená, že môže niekoho zasiahnuť elektrinou. Predstavte si, že by sa okolo zhromaždili desiatky či stovky fanúšikov a došlo by k výboju,“ hovorí komentátor Pavel Fabry.

Max Verstappen v Austrálii vyhral napriek rekordnému počtu červených vlajok, ktoré priniesli aj dilemu, píše Ladislav Urbán. Tá spočíva v tom, či sa preteky majú skončiť za bezpečnostným vozidlom, čo nie je divácky atraktívne. Alebo sa bude riskovať bezpečnosť a spraví sa pevný štart.

Sergio Pérez má auto úplne rovnaké, má to dobre rozbehnuté, vyhral preteky hneď na začiatku sezóny, myslí si o situácii v tíme F1 Red Bull Ján Žgravčák. „A pozor, neprišiel tímový príkaz ako predtým. Stať sa môže čokoľvek,“ reagoval v Boxovej uličke bývalý komentátor na otázku, či má Sergio Pérez šancu v boji o titul s Maxom Verstappenom.

Red Bull bojuje sám so sebou, sté pódium Fernanda Alonsa v F1 pokazila Medzinárodná automobilová federácia. Alonso najprv oslávil tretie miesto, potom mu ho odobrali a napokon vrátili. Išlo o výklad pravidla – či sa na jeho vozidle pracovalo, alebo sa ho len dotkli.

Fernando Alonso dosiahol v nedeľu 99. pódium v F1 hneď pri svojej premiére v tíme Aston Martin. Pred sezónou sa pritom viacerí odborníci čudovali, prečo išiel do zdanlivo horšieho tímu. „Keď podpisoval zmluvu, bolo to akoby naslepo, ale bol som presvedčený, že ho Aston na niečo nalákať musel,“ hovorí komentátor Pavel Fabry v podcaste Boxová ulička.

Prvá veľká cena sezóny F1 ukázala, že Red Bull je tak ďaleko, že podľa Georgea Russella z Mercedesu vyhrá všetky veľké ceny. Prvý súťažný víkend predviedol, že Mercedes má stratu ako vlani, ak nie väčšiu, píše Ladislav Urbán v newslettri Boxová ulička.

Premiérové preteky Formuly E v Indii poznačil incident s účastníkmi bežnej premávky, niekoľko tuk-tukov a vozidiel sa ocitlo priamo na trati. „Bolo to tesne pred tréningom a zátarasy neboli rozmiestnené všade okolo trate. Pritom tam mali minulý rok preteky slabších formúl v rámci indickej série,“ povedal v podcaste Boxová ulička komentátor Zdeněk Míka.

Predsezónne testy F1 odhalili veľké problémy McLarenu. „Pohľad naň bol miestami až tragický. Má veľmi zastaranú infraštruktúru v továrni. Používajú niekdajší veterný tunel Toyoty v nemeckom Kolíne. Majú starý simulátor. Pokiaľ sa im do tohto nepodarí investovať, nemajú nádej na to, aby sa posúvali vyššie,“ povedal v podcaste Boxová ulička odborník Mário Keszeli.

Boxová ulička: Kritici upozorňujú na neekologickosť kalendára Formuly 1 a na nelogické usporiadanie pretekov, napríklad Španielsko, Kanada, Rakúsko. „F1 sa snaží byť pionierom v oblasti nízkych emisií, ale napriek tomu sa lieta hore-dole po celom svete. Podľa mňa by to mohlo byť rozdelené rozumnejšie,“ povedal pretekár Maťo Homola.

Formula 1 je čoraz populárnejšia v USA, čoho dôkazom je aj vstup Fordu do stajne Red Bull, píše Ladislav Urbán. Nie je to však iba o F1, Ford má zastúpenie vo viacerých šampionátoch FIA. Porovnávať sa to dá možno len s koncernom Volkswagen.

Podcast Boxová ulička: Medzinárodná automobilová federácia (FIA) od začiatku tohto roka zakázala pilotom počas veľkých cien prezentovať politické, náboženské či osobné názory bez predošlého schválenia. „Úprimne dúfam, že to spôsobí taký protináraz, že sa o tom bude hovoriť viac, bude to ešte kontroverznejšie a jazdci budú ešte hlasnejší. Jazdci sú mocnejší ako šéf FIA,“ hovorí novinár Denníka N Zoran Boškovič.

Podcast Boxová ulička: Spomedzi troch nováčikov F1 očakáva komentátor Tomáš Richtr najlepšie výsledky od Oscara Piastriho z McLarenu. „Je to ďalší všestranný talent z novej generácie šikovných a inteligentných pretekárov a myslím si, že v prostredí McLarenu by to mohlo zafungovať.“

Podcast Boxová ulička: Český komentátor Pavel Fabry porovnáva výkony bývalého riaditeľa pretekov Michaela Masiho a jeho nástupcov. „Masi sa snažil nezničiť šou, občas to vzal tak trochu na svoje triko, občas ohol pravidlá, ale snažil sa, aby tie preteky boli zaujímavé. Naopak, Freitas a Wittich sa mi zdali čoraz menej čitateľní.“

Nové na Dennikn.sk

17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvody 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskému 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachráni 16:47Shooty: Nový mainstream 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusom 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcov 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PS 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutia 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy Európy 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmi 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politika 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborník 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš Roubík 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúk 12:23Revolúcia a jej podoby 12:07V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závod 11:54Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiam 11:52Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosť 11:08Pod slnkom Jany Shemesh: Ďalšie dieťa nevládalo uniesť neznesiteľnú ťažobu  10:44Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcom 10:36Oheň a pandémie v Amerike mali vplyv na historický vývoj klímy na celom svete 10:21Pacientovi stačia dve minúty na to, aby dokázal pokojne vysvetliť svoj problém, lekár ho však často preruší, hovorí psychologička 10:13Ceny bytov ešte môžu klesať aj preto, lebo mladých ľudí bude čoraz menej  09:57Jediný bol ochotný splniť majiteľove želania. Lobotka má trénera, ktorý s mladým Hamšíkom začal úspešnú éru 09:18Za päť nálepiek dostala sedem rokov za mrežami. Ruský režim potrestal umelkyňu, ktorú nenávidí 09:15Hladomor v číslach – v júni 1933 zomieralo od hladu v priemere 28-tisíc ľudí denne 08:55Chceli byť prvou krajinou, kde postupne zmiznú fajčiari. Prečo Nový Zéland nakoniec stiahol prísny zákon 06:50Ráno s NHL: Ako za čias Bureho či Sedinovcov. Zmeny do Vancouveru priniesli až bývalí elitní hráči 06:41Ekonomický newsfilter: Kamionisti vystúpili proti ukrajinským rivalom ešte ráznejšie ako predtým farmári 06:30Lekárka Hlavačková: Ak je liečba odporná, ľudia jej viac veria