hokejová reprezentácia

Miroslav Šatan sa vyhol odpovedi, či bude Andrej Podkonický pokračovať ako asistent Craiga Ramsayho. Podkonický bude od novej sezóny asistent trénera v Avangarde Omsk v KHL. „Zatiaľ sme to neriešili, máme pred sebou celé leto, zásoba asistentov je dostatočná. Budeme to riešiť asi až so začiatkom sezóny,“ povedal.

Craigovi Ramsaymu už pred májovým šampionátom manželka povedala, že vie, že sa na Slovensko vráti aj budúcu sezónu. „Rozumela, že som nebol pripravený vzdať sa tohto tu. Azda bude mať možnosť prísť na Slovensko, posledné roky nemohla, ale myslím si, že teraz príde,“ povedal.

Craig Ramsay zostáva trénerom slovenskej hokejovej reprezentácie, kontrakt predĺžil o rok. 72-ročný Ramsay pôsobí pri tíme od roku 2017, reprezentáciu viedol už rekordných 125 zápasov.

Foto N - Vladimír Šimíček

Je neštandardné, aby cudzinec prišiel robiť asistenta ruskému trénerovi, píše o Andrejovi Podkonickom ruský web Championat. „Veľmi nečakaný prestup do KHL. Do Avangardu sa chystá olympijský medailista z Európy,“ uvádza. Podkonický podpísal ročný kontrakt s Avangardom Omsk.

Traja Česi ponuku z KHL od Omska odmietli, Andrej Podkonický ju prijal a Slovan mu ešte zatlieskal, píše Štefan Bugan. Klub napísal, že „vníma výnimočnosť a lukratívnosť takejto ponuky”. S Podkonickým sa dohodli, že po návrate z Ruska povedú jeho prvé kroky naspäť do Slovana.

Andrej Podkonický vymenil Slovan za ruský Omsk. Foto – TASR/Ján Krošlák

Ak by Craig Ramsay zostal, bol by som rád, hovorí Adam Sýkora, ktorý na MS v Rige chýbal. „Nikdy som nepostrehol, že by v šatni či na ľade pôsobil unavene. Je len na ňom, ako sa cíti, či sa rozhodne ešte pokračovať,” myslí si 18-ročný hokejista.

Andrej Podkonický bude asistentom trénera v klube KHL Avangard Omsk. Posledných päť sezón pôsobil ako asistent Craiga Ramsayho pri hokejovej reprezentácii, minulú sezónu bol zároveň trénerom klubu HC Slovan Bratislava.

Na budúcoročných MS v Ostrave budú slovenskí hokejisti hrať v skupine s USA namiesto Kanady. Organizátori s vedením IIHF a majiteľmi televíznych práv presadili ich výmenu. Slováci nastúpia aj proti Nemecku, Švédsku, Lotyšsku, Francúzsku, Kazachstanu a Poľsku.

Slovenskí hokejisti by mali na budúcoročných MS v Prahe a Ostrave hrať v skupine B proti Kanade, Nemecku, Švédsku, Lotyšsku, Francúzsku, Kazachstanu a Poľsku. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka Medzinárodnej hokejovej federácie.

Nech Craig Ramsay povie, či je unavený. Zaslúži si, aby sme sa s jeho odvolávaním neponáhľali, píše v komentári Štefan Bugan. „Argument, že je unavený, je veľmi nekonkrétny. Ramsay bol vždy pokojný typ trénera, ktorý na hráčov nekričal ani nerobil na lavičke výrazné gestá.”

Slovenskí hokejisti by mali hrať kvalifikáciu na olympiádu v Miláne a Cortine d’Ampezzo. Po nemeckom postupe do semifinále aktuálnych MS kleslo Slovensko v rebríčku IIHF na 9. miesto, ktoré je prvé nepostupové. Medzinárodná hokejová federácia však ešte môže vylúčiť Rusko, ktoré ostáva v rebríčku pred Slovákmi.

Slovenskí hokejisti sa v stredu vrátili domov po MS v Rige, kde obsadili 9. miesto. Kanadský tréner Craig Ramsay, ktorý má v zmluve ešte opciu na ďalší rok, zatiaľ nepotvrdil, či zostane na striedačke mužstva aj v ďalšej sezóne.

Hokejista Pavol Regenda povedal, že na MS už cítil únavu po celej sezóne. „Pomalšie som sa rozbiehal, ale bolo to náročné po zranení. Snažil som sa hrať svoj hokej,“ uviedol 23-ročný útočník, ktorý v tejto sezóne debutoval v NHL. V závere ročníka mal otras mozgu.

Ráno z MS: Lotyšsko postúpilo do štvrťfinále na úkor Slovenska, pričom debata o neúčasti hráčov z KHL bola v týchto krajinách odlišná. „Lotyšský hokejista, ktorý chcel ísť do KHL, dostal takú kritiku, že zapiera, že zmluva existovala,” vraví reportér Štefan Bugan.

300 slov z MS: Výkon Richarda Pánika proti Nórom vystihol celé pôsobenie Slovenska na svetovom šampionáte. Po dobrom začiatku prišla ležérnosť a rozpačitý dojem už nezachránil ani vydarený záver. K účasti vo štvrťfinále chýbala konzistentnosť.

Určite sme tento zápas nebrali na ľahkú váhu, vraví švajčiarsky kapitán Gaëtan Haas. „Chceli sme byť férový tím, ktorý dá do toho všetko a bude sa snažiť vyhrať. Oni však do konca verili, že nakoniec ten bod získajú, a aj sa im to podarilo. Predĺženie rozhodlo vylúčenie,” hovorí.

Teraz nám zostáva len pogratulovať Lotyšom a nehľadať výhovorky, píše Štefan Bugan z Rigy, kde sledoval výhru Lotyšska so Švajčiarskom. „Skúsme pre zmenu neviniť rozhodcov, Švajčiarov ani zákaz pre hráčov z KHL, ale pozrime sa, čo sme mohli spraviť lepšie.“

32-ročný Richard Pánik má podľa Craiga Ramsayho stále šancu na NHL. „Z toho, čo som videl v posledných troch zápasoch, nevidím, že by sa blížil jeho koniec. Ak by to chcel skúsiť znovu, neverím, že by mu niekto nedal šancu,“ myslí si. Pánik strávil sezónu v švajčiarskom Lausanne.

Videl som už 3-tisíc zápasov, Lotyšov pozerať nebudem, povedal Craig Ramsay. „Bez šance. Večer sa budem prechádzať v uliciach Rigy, robiť si fotky a dúfať v to najlepšie,“ vysvetlil. Slováci potrebujú, aby Lotyši večer proti Švajčiarom nezískali ani bod.

Ak slovenskí hokejisti postúpia do štvrťfinále, cestovali by do Tampere a vo štvrtok o 16.20 h nastúpili proti víťazovi skupiny A, ktorým bude Švédsko alebo USA. Oba tímy odohrajú v utorok večer vzájomný zápas. Večerný štvrťfinálový duel v Tampere od 19.20 h bude patriť Fínsku.

Peter Frühauf, asistent trénera: „Vedeli sme, že tento zápas bude o nás a myslím si, že až na pár úsekov sme boli lepším tímom. Chvalabohu sme to zvládli. Chceli sme ísť skoro do vedenia, snívali sme o tom a podarilo sa. Až na pár úsekov sme si to strážili. Lídri by mali zobrať zodpovednosť a premieňať šance. Dnes to klapalo. Dúfame teraz, že nám Švajčiari pomôžu.“

Vladimír Országh v prenose RTVS: „Bol to solídny výkon. Mal oveľa lepšie parametre ako proti Kazachom a Slovincom. Treba ale povedať, že Nórom už o veľa nešlo. Neznížilo to však našu zásluhu na dobrom výkone. Kontrolovali sme si ho, boli lepší. No mali by sme byť predsa len o trochu viac efektívni.“

Stanislav Škorvánek v zápase proti Nórsku potvrdil výborné štatistiky z predchádzajúceho priebehu MS. Slovenský brankár proti Nórsku zastavil 24 z 25 striel, čo je presne 96-percentná úspešnosť. Do dnešného zápasu vstupoval s úspešnosťou 95 percent.

Mislav Rosandič po zápase: „Bol to od nás lepší výkon ako posledné dva zápasy. Trošku sme sa ku koncu stiahli a začali báť, no ustáli sme to. Potrebovali sme všetky 3 body, teraz to už nie je v našich rukách. No ešte to bude napínavé.“

Za najlepšieho hráča Slovenska bol vyhlásený Pavol Regenda. „Vyhral množstvo súbojov. Bol veľmi neúnavný a dravý. Veľmi zaslúžene si prevzal toto ocenenie,“ reagoval expert RTVS Vladimír Orságh.

Slovenskí hokejisti vyhrali vo svojom poslednom zápase skupiny nad Nórskom 4:1

• do štvrťfinále postúpia, ak Lotyšsko nezíska ani bod so Švajčiarskom
  • Slováci majú aktuálne v tabuľke rovnaký počet bodov ako Lotyši, ale lepší vzájomný zápas
  • proti Nórom strelili góly Hrivík, Cehlárik, Lantoši, Pánik

Slováci vedú nad Nórskom 4:1 necelú minútu a pol pred koncom 3. tretiny. Richard Pánik z vlastnej polovice strelil gól do prázdnej brány. Nóri odvolali brankára Henrika Haukelanda viac ako tri minúty pred koncom tretiny.

Slováci majú opäť problémy s efektivitou využívania šancí. Za 13 minút 3. tretiny vystrelili už 10-krát bez skórovania, no dôležitejšie je, že Nórov pustili iba k štyrom pokusom.

Slovensko zatiaľ proti Nórsku hralo iba raz v oslabení, pričom je najvylučovanejším tímom na tohtoročných MS. Slováci v úvodných šiestich zápasoch zaznamenali 98 trestných minút. Nóri boli v tejto štatistike na 5. priečke, pred dnešným stretnutím mali na konte 54 trestných minút.

zdroj: iihf.com

V 48. minúte sa Slováci dostali do veľkej šance na 4:1. Sukeľ a Lantoši ušli obrane, no pri zakončení Lantošiho sa v poslednej chvíli stihol ľavým betónom presunúť brankár Haukeland. Vzápätí Lunter nastrelil žrď.

Expert RTVS Ondrej Rusnák o priebehu 3. tretiny: „Bránenie výsledku sa nedá porovnať s tým, čo sme videli v nedeľu proti Slovinsku. Tentoraz to na našej striedačke žije, povzbudzujeme sa a hráme oveľa lepšie.“

Slováci na tomto turnaji zatiaľ strelili iba 14 gólov, čo je jasne najmenej, odkedy ich vedie tréner Craig Ramsay. Doteraz najmenej to bolo v základnej časti turnaja v Rige 2021, a to 17 gólov. Naopak, najviac, až 28, v siedmich zápasoch šampionátu v Košiciach 2019.

V prvých minútach tretej tretiny sa Slováci snažia hrať aktívne a držať puk čo najďalej od Škorvánka. Zatiaľ sa im to darí.

Adam Jánošík po 2. tretine pre RTVS povedal, že sú pripravení hrať aj na siedmich obrancov po zranení Mária Grmana. „Zle sme si rozobrali hráčov pred bránou, zostal tam jeden Nór nepokrytý,“ dodal na margo gólu. Jánošík bol na ľade pri inkasovanom góle.

Libor Hudáček predbehol Mareka Hrivíka a už je najčastejšie strieľajúcim Slovákom na MS. Hudáček proti Nórom zaznamenal štyri strely, tri v 2. časti zápasu. Celkovo má na turnaji 23 striel, gól ešte nedal.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 2. tretine nad Nórskom 3:1

• jediný gól v druhej časti strelil Markus Vikingstad
  • oba tímy nevyužili po jednej 2-minútovej presilovke
  • Slováci vedú na strely 23:17
Brankár Rastislav Škorvánek v akcii. Foto - TASR/Martin Baumann

Slováci v závere 2. tretiny neodohrali dobrú presilovú hru. Mali tlak, ale neustále si prihrávali a na bránu nevystrelili ani raz. Celý čas hral na modrej Nemec, ktorému turnaj nevychádza, ako ofenzívny obranca stále nemá ani jeden bod.

Nóri v oslabení patria medzi lepšie tímy na turnaji. Z 23 oslabení ich súperi využili iba 4, čo ich radí na 7. miesto na úroveň USA alebo Česka.

V 35. minúte sa po dlhšom čase dostali Slováci do systematického tlaku, točili súpera a Lunter mal veľkú šancu po prihrávke Čacha, ale nedostal sa k puku. Z tlaku prišla druhá presilovková možnosť, keď bol vylúčený Krogdahl.

Slováci majú celý turnaj problém s vhadzovaniami, sú v tejto štatistike zatiaľ slabší aj dnes. Horší na vhadzovaniach boli v štyroch zo šiestich zápasov a najlepším hráčom je v tomto ukazovateli Marek Hrivík, no s úspešnosťou iba 55 %. Dokonca aj s vypadávajúcim Slovinskom prehrali 19:33.

Craig Ramsay s Marekom Hrivíkom. Foto - TASR/Martin Baumann

Slováci zvládli prvé oslabenie v zápase. Nóri ho takmer celé strávili v útočnom pásme a trikrát vystrelili, no v závere Pánik zblokoval strelu a dostal sa do nájazdu. Chcel zakončiť efektne, ale nevyšlo mu to.

Slováci majú doposiaľ pri hre v oslabení úspešnosť 90 %, čo ich radí na 5. miesto spomedzi všetkých tímov. Z 20 oslabení dostali iba dva góly, a to po jednom od Kazachov a Čechov. Nóri majú iba 8-percentnú úspešnosť v presilovkách, využili dve z 24 možností.

V 25. minúte prišlo prvé slovenské vylúčenie v zápase. Michal Ivan podrazil Steena za Škorvánkovou bránou.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú v 2. tretine nad Nórskom 3:1. Prvý nórsky gól dal v 24. minúte Markus Vikingstad, ktorý z bezprostrednej blízkosti prekonal Stanislava Škorvánka.

Marek Hrivík po 1. tretine: „Vieme, že Nóri majú v nohách včerajší zápas, potrebovali sme ich rýchlo dostať pod tlak, aby to pocítili, a to nám vyšlo.“

Marián Gáborík po 1. tretine v štúdiu RTVS: „Ešte to nemáme vyhraté, aj Nóri si vedia v našej tretine vytvoriť tlak. Musíme si na to dávať pozor.“

Libor Hudáček patrí medzi najaktívnejších strelcov Slovenska na turnaji. V záver 1. tretiny zaznamenal už 20. pokus na bránu na týchto MS. Nestrelil zatiaľ ale ani jeden gól, čo sa mu na vrcholnom turnaji MS alebo OH stalo iba raz, a to na MS 2015 v Ostrave.

Slovenskí hokejisti vyhrávajú po 1. tretine nad Nórskom 3:0

• góly strelili Hrivík, Cehlárik, Lantoši
  • Slováci boli efektívni, 3 góly dali z 11 striel
  • Nóri mali 6 striel, Andersen za stavu 0:1 trafil hornú konštrukciu brány
Slováci oslavujú tretí gól. Foto - TASR/Martin Baumann

Slovenský tím je vo využívaní presiloviek až na 13. mieste na turnaji. Zo 17 možností využili iba tri. Hneď prvú na turnaji proti Čechom, ďalšiu proti Kanade a jednu i proti Švajčiarom. Paradoxne v zápasoch proti papierovo slabším tímom nestrelili ani jeden gól v početnej výhode.

Slováci strelili Nórom tri góly z ôsmich striel, pritom doteraz ich na turnaji trápila strelecká efektivita. Pred dnešným zápasom boli tretím najhorším tímom na MS v Rige a Tampere v tejto štatistike. Po šiestich zápasoch mali na konte 182 striel, z ktorých strelili 11 gólov. Ich percentuálna úspešnosť streľby tak bola len niečo cez šesť percent.

Nové na Dennikn.sk

20:18Newsfilter: Fico s Matovičom majú pár podobných vlastností, ktoré ich držia v hre 20:03Tsitsipas si pred zápasom dal hormón na spanie a potom sa čudoval, že necítil stres ani adrenalín 19:43Exminister Ján Kubiš: Kandidatúru na prezidenta zvažujem, neodmietol by som ani podporu Smeru 19:17Graf dňa: Výstavba bytov sa ďalej spomaľuje, najviac v Bratislavskom kraji 19:08Je tu ticho a pokoj, evakuácia nie je potrebná. Ako veľká voda zaskočila aj ruskú propagandu 18:39Je odkázaná na invalidný vozík. Šla na vysokú školu, vzala si hypotéku na byt, pracuje a našla si zdravého partnera 18:03Dve proruské strany sa hádajú, Uhrík považuje hlasy pre SNS za prepadnuté 17:49Cesta k postaveniu Rázsoch vedie cez tunel a elektráreň 17:00Shooty: Vzdelávanie budúcnosti 15:03Vývoj bojov (468. deň): Zahrievacie ukrajinské útoky skáču z miesta na miesto, Rusi musia neustále reagovať 14:55Úradnícka vláda by mala upokojiť chaos aj vo verejných financiách, hovorí Štefan Kišš z PS (+ podcast) 14:50Z polí môže byť púšť, varujú Ukrajinci po zničení priehrady. Voda zaplavuje dediny a presúva míny 14:44Pozor na začiatky 14:19„Zelená domácnostiam“ bude aj pre firmy. K dotáciám na obnoviteľné zdroje sa dostanú na jeseň 13:58Danglár: Záchranné koleso 13:53Žrať z lopaty. Filipenkov majstrovský román Červené kríže o žene v gulagu a sovietskej generácii 13:53Je mi nanič, povedal na súde Slota. Za úplatky mu hrozí väzenie 11:38Zelenského úmyselne vynechali z hry. Nové dôkazy naznačujú, že ukrajinská armáda plánovala zničiť Nord Stream 11:29Izrael: Krajina, ktorej líder sa pre strach o seba vzdáva jej najväčšieho bohatstva  11:22Lesníci navrhujú, aby bolo desať percent slovenských lesov v bezzásahovom režime, ochranári súhlasia 11:14Red Bull je ako v inej lige, priznáva zlepšujúci sa Mercedes 11:05Rekordný protest v Poľsku dal opozícii vieru, že Kaczyńského vo voľbách porazí 10:55Matovič už stihol kampaň v päťdesiatich mestách. Volajú ho Cattani aj hochštapler, kotlebovcov utíšil poďakovaním 10:26Slovenské úrady sú super! 10:26Načo bude dobré digitálne euro? 07:29Lukašenka odsúdila ako málo Bielorusov, pred vojnou ho podporila. Sabalenková čelila aj ukrajinskému novinárovi 07:00Ráno s NHL: Florida ho nechránila a teraz ju s „bandou niktošov“ vo Vegas oberá o titul 06:32Ekonomický newsfilter: Utorkové štatistiky potvrdili, že slovenským domácnostiam dochádza dychVčera 20:22V Austrálii omilostili matku odsúdenú za vraždu svojich detí. Žene pomohla genetická analýzaVčera 20:21Utopené zvieratá aj vyliata ropa. Experti objasňujú, čo hrozí prírode po zničení Kachovskej priehrady