Behanie v Keni

Náš reportér Peter Kováč strávil mesiac v Keni, kde trénoval s domácimi bežcami a zisťoval, prečo sú najlepší na svete.

Fyzická aktivita výrazne zhoršuje bolesť hlavy pri ataku migrény, upozorňuje neurológ František Jurčaga. Napriek tomu je v období medzi atakmi cvičenie prospešné a žiaduce, najmä ako spôsob odbúrania stresu. Ten je známy ako jeden z hlavných spúšťačov záchvatu.

Bežec a reportér Peter Kováč na vlastnom príklade ukazuje, prečo fungujú sústredenia vytrvalcov vo vysokej nadmorskej výške. „Zrejme budem patriť k nonresponderom,” volal sklamaný trénerovi pri pohľade na výsledky krvných testov, no napokon si osobný rekord na 3-tisíc metrov zlepšil o 10 sekúnd.

Záleží vôbec na tom, či som sa zlepšil? pýta sa Peter Kováč v poslednej časti seriálu Behanie v Keni. „Môj bezstarostný život to nezmení, no Keňanom ide o všetko,“ píše. Pre mnohých z nich je beh jedinou cestou z chudoby, nie zábavou ako pre nás.

Foto N – Peter Kováč

Williama Koilu otec žiadal, aby namiesto behania radšej pásol kravy; nerozumel, o čo mu ide s behaním. Názor zmenil, až keď v rádiu počul jeho meno. Jeho kariéru však zastavilo niečo iné. „Som si istý, že na majstrovstvá sveta som sa nedostal preto, že som bol Masaj. Stratil som motiváciu pretekať,” hovorí v rozhovore.

William Koila. Foto N – Peter Kováč

Aj Keňa má svoj bežecký tunel Višňové, píše Peter Kováč v deviatej časti seriálu Behanie v Keni. Aj keď mesto Iten vychovalo stovky elitných atlétov, nemá atletický ovál. Jeden síce nájdete na okraji mesta, ale je spoplatnený a dovoliť si ho môžu len cudzinci.

Foto N – Peter Kováč

Tréner najlepšieho maratónca histórie Eliuda Kipchogeho v rozhovore vysvetľuje, prečo sa urputne nedržať bežeckého plánu. „Zverencom neurčujem jedno tempo, ale rozsah, ktorý by mali dodržať. Záleží na výkonnosti a takisto na pocitoch,“ hovorí Patrick Sang, strieborný z olympiády aj majstrovstiev sveta, v ďalšej časti seriálu Behanie v Keni.

Ak v noci prší, Eliud Kipchoge nemôže trénovať tam, kde obyčajne – na hlinenej dráhe v dedinke Kaptagat. Reportér Peter Kováč ju navštívil a videl aj ufúľanú kaviareň, kde si najlepší maratónec histórie dáva čaj s mliekom.

Kaviareň, v ktorej sa Kipchoge občas zastaví na kenský čaj. Foto N – Peter Kováč

Najlepší maratónec histórie Eliud Kipchoge žije v dedinke Kaptagat, kde sa podieľa aj na chove dobytka. „Pár ošarpaných domov, voľne pobehujúce kravy ani krívajúci pes nijako nenaznačovali, že by sa tu mal nachádzať najlepší bežec na svete,“ píše Peter Kováč v ďalšej časti reportáže z Kene.

Centrum Kaptagatu, dediny, v ktorej trénuje Eliud Kipchoge. Foto N – Peter Kováč

Kenskí bežci prakticky nestrečingujú a na zlepšenie výkonu to ani nepotrebujú, hovorí americký expert a spisovateľ Jason Karp. „Výskumy dokázali, že pravidelný strečing znamená lepšiu flexibilitu, čo je nepochybne pozitívna vec, napríklad smerom k starnutiu a k lepšej mobilite vo vyššom veku. Strečing ako prostriedok na rýchlejšiu regeneráciu či rýchlejší beh nie je potvrdený.“

Tréning Keňanov nemá vedecký základ, hovorí Jason Karp, americký expert a spisovateľ, ktorý sa presťahoval do Itenu, kde má vlastnú tréningovú skupinu. „Ich potenciál je ešte väčší,“ hovorí v rozhovore s Petrom Kováčom v šiestej časti seriálu Behanie v Keni.

Za dominanciou kenských vytrvalcov nie je len stavba tela, motivácia a konkurencia, ale aj to, ako sa prispôsobili nadmorskej výške, píše Peter Kováč v ďalšej časti seriálu Behanie v Keni. Na nadmorskú výšku sa prispôsobili inak ako ľudia v Nepále či Bolívii, a to práve tak, že majú bežeckú výhodu.

Tréning etablovanej bežeckej skupiny. Foto N – Peter Kováč

Keď sa odborník pozerá na postavu reportéra Petra Kováča, hovorí mu, že má žalostnú šancu na výnimočné vytrvalostné výkony. „Keňania majú úzke tenké nohy s minimálnym svalstvom, čo napomáha bežeckej ekonomike,“ hovorí Jason Karp v piatej časti seriálu Behanie v Keni.

Jedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka Kováčová

Fotookienko: Keď beháte v okolí kenského Itenu, ste na okraji Východoafrickej priekopovej prepadliny. Vidíte kravy, ktoré vyzerajú ako mravce. Peter Kováč vo štvrtej časti seriálu Behanie v Keni opisuje, ako sa bolo treba aklimatizovať na nadmorskú výšku 2400 metrov.

Pohľad z Itenu do Veľkej priekopovej prepadliny. Foto N – Peter Kováč

Behanie v takej nadmorskej výške? To je bolesť hlavy a zlý spánok, opisuje Peter Kováč, ktorý strávil mesiac v kenskom Itene. Vo štvrtej časti seriálu Behanie v Keni opisuje, ako nespravil chybu ako jeden švajčiarsky bežec, ktorý musel domov odísť skôr.

Keďže je súkromná a školné vyjde na viac ako 300 eur ročne, nie všetci kenskí bežci si môžu dovoliť Školu svätého Patrika. Do Itenu však prídu a dúfajú, že zaujmú agentov napríklad na otvorených tréningoch. Jeden z nich absolvoval aj Peter Kováč, prečítajte si ďalšiu časť seriálu Behanie s Keňanmi.

Aký je život kenských bežcov pred tým, ako ich vidíme na čele svetových maratónov? Mnohí nepoznajú vlastný vek, žijú v chudobe a veria, že ich agent neoklame, píše Peter Kováč, ktorý s nimi strávil mesiac v meste Iten v tretej časti seriálu Behanie s Keňanmi.

Regionálne preteky v Keni patria pre vysokú konkurenciu k najkvalitnejším na svete. Foto N – Peter Kováč

Druhá časť seriálu Behanie v Keni: Ak chcete mať istotu, že uvidíte budúceho olympijského víťaza, choďte do Školy sv. Patrika v Itene. Žiaci majú dva tréningy denne, no aj tu platí, že treba selektovať. „Beh nie je pre každého,“ hovorí Colm O’Connell, írsky misionár, ktorý školu pozdvihol.

Študenti vyrastajú v jednoduchých podmienkach. Takto vyzerá jedáleň a internátna izba. Foto N - Peter Kováč

Kenský beh objavil írsky misionár Colm O’Connell, s ktorým reportér Peter Kováč spravil rozhovor priamo v Itene, kde je po ňom pomenovaná aj ulica. „Len som chcel, aby žiaci viac športovali,“ hovorí tréner 32 majstrov sveta v druhej časti seriálu Behanie v Keni.

Colm O'Connell. Foto N – Peter Kováč

Na bežca bielej pleti kričia domáce deti mzungu, čo znamená beloch. V kenskom Itene sa belochov ešte pred pár rokmi báli, dnes sa im už prihovárajú. Môže za to bežecký boom, bežci z celého sveta sem chodia trénovať. Reportér Peter Kováč tam strávil mesiac, prečítajte si prvú zo série jeho reportáží.

„Na tomto behajú?“ kladie si otázku bežecký majster Slovenska Peter Kováč, keď prvýkrát behá v kenskom Itene, domove svetovej bežeckej elity. Presťahoval sa tam na mesiac, aby zistil, ako vznikajú bežeckí šampióni. Prečítajte si prvú zo série jeho desiatich reportáží.

Foto N – Peter Kováč

Nové na Dennikn.sk

15:50Komiksový príbeh Lasicu a Satinského pokračuje – s Jarom Filipom 15:42Do posledných dní si k nemu chodili lídri po rady. Ako sa z Kissingera stal velikán svetovej diplomacie 15:37Príhody šoféra po Ukrajine 14:52Hiking basecamp: Zimné výhľadové túry na malofatranský hrebeň, Kľak a Panský diel 14:21Vývoj bojov (645. deň): Únava z Ukrajiny? Na stretnutí NATO znelo, že vyčerpané je skôr Rusko 14:07Smer po prevzatí moci prekvapilo, že na úrade vlády dodnes vedú Erika Tomáša ako šéfa tlačového 14:04Bývalí penťáci Špirko s Ondrom rozšírili svoj potravinársky biznis už aj o najväčšie mraziarne zeleniny 13:05Danglár: Recyklácia 12:54Putinov režim: medzi tretím Rímom a Treťou internacionálou 12:20Nová baterkáreň v Šuranoch? Dobrá správa, len pozor na detaily a pracovný trh (anketa) 12:17Najlepší slovenský album #10 – Vladimír Godár: Mater (2006) 11:37Zelený newsfilter: Začalo sa najdôležitejšie stretnutie svetových lídrov ku klíme. Čaká sa na kroky Tarabu 11:13Buďme vďační za Tomáša Janovica 11:05Ročne vyrobí najviac 25 kusov. Ako hodinár opustil svetovú firmu a založil si vlastnú 10:17Rusi sa zomkli okolo Putina, v obchodoch nič nechýba. Vojna na Ukrajine bude ešte dlhá a náročná 10:14Keď vyhrajú, v rybej továrni sa pracuje ľahšie. Slovan narazí na Klaksvík, ktorého úspech nie je náhoda 10:00Uprostred ulice som padla a začala plakať. Príbehy Arménov, ktorých vyhnali z Náhorného Karabachu 09:29Orbánova vláda by rada ovplyvnila dianie na Slovensku aj na celoštátnej úrovni, vraví maďarský investigatívny novinár 09:28Zmenil dejiny, ale nemyslel pri tom na morálku. Ako sa Henry Kissinger snažil zabrániť najhoršiemu 09:00V jednej dávke sú štyri kávy. Aj slovenské deti už pijú energetický nápoj s desivými vedľajšími účinkami 08:19Detroit môže viac získať ako stratiť. Ako Kane zapadá do Yzerplanu, ktorý je v tretej fáze prestavby 08:11Ľadová kryha veľká ako Mallorca pláva v okolí Antarktídy. Prečo sa odtrhla a v čom je to problém 07:24Ráno s NHL: Debata o Slafkovskom sa otočila. Teraz v Kanade až preháňajú, ako dobre hrá 06:39Lobotka v Madride akoby cez polčas čítal kritiku fanúšikov. Vavro „jedným z najlepších výkonov” ubránil Kana 06:31Ekonomický newsfilter: Hlasy odborníkov nezabrali, pomoc s hypotékami ide zrýchlene do parlamentuVčera 21:12Newsfilter: Fico to nemá pod kontrolouVčera 20:21Po Smere sa do Bratislavy pustil aj Kaliňák z Hlasu. Šíri mýty, chýba už len ten s mastným chlebom, reaguje ValloVčera 20:06Korčok verzus Pellegrini: Kampaň plynie bez konfliktu favoritov, ich odkaz pre voličov je podobný. S podporou čakajú aj stranyVčera 19:47Nový policajný prezident Solák hovorí, že budú vyšetrovať korupciu aj na najvyšších miestach. Spišiakovu dôveru stratilVčera 18:02Graf dňa: Slovenské domácnosti platia za plyn skoro najmenej v EÚ, vláda ho chce napriek tomu vo veľkom dotovať