Plynová kríza

Poľská PGNiG sa dohodla na kúpe 3 miliónov ton LNG ročne od americkej Sempra Energy. Poľsko sa snaží nahradiť výpadok zásobovania plynom po tom, ako mu Gazprom stopol prísun suroviny z Ruska pre neochotu platiť rubľami.

Nemecká vláda pracuje na tom, aby odstrihnutie od ruských energosurovín nemalo vplyv na východ Nemecka. Táto časť krajiny je mimoriadne závislá od dodávok ropy a plynu z Ruska aj pre priame napojenie na ruské produktovody.

Ruský Gazprom na jún nezarezervoval tranzitnú kapacitu na export plynu do Európy cez Slovensko prostredníctvom uzla Veľké Kapušany. Na budúci mesiac nezarezervoval ani prepravnú kapacitu plynovodom Jamal cez Poľsko. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z výsledkov energetických aukcií.

Fico uráža Ukrajincov a klame o udalostiach z roku 2009, keď na audiencii u premiérky Tymošenkovej nič nevybavil, píše Karel Hirman. „Poníženie zo strany Tymošenkovej, ktorej outfit navyše asi presahoval hodnotu hodiniek na rukách Fica a členov jeho sprievodu dokopy, si však slovenský expremiér zapamätal navždy.“

Ruské sankcie proti energetickým firmám zatiaľ nenarušili zásobovanie plynom v Nemecku. Výpadok dodávok plne nahrádzajú nákupy na európskom trhu s plynom.

Rusko tvrdí, že správa o obmedzení dodávok ruského plynu do Fínska nie je pravdivá. Fínske noviny Iltalehti vo štvrtok informovali, že poprední fínski politici boli varovaní pred piatkovým zastavením dodávok ruského plynu. Kremeľ to označil za hoax.

Zastavenie dodávok ruského plynu do Európy môže znížiť HDP eurozóny o 5 percentných bodov, odhaduje britská banka Barclays. Predpokladá, že kurz eura by v takom prípade klesol pod paritu s dolárom. (reuters)

Pre Slovensko existuje jediná cesta, ako sa vymaniť z ruskej energetickej pasce, musí prestať byť závislé od dodávok sibírskeho plynu a ropy, píše premiér Eduard Heger. Hroziacu krízu prirovnal k situácii z roku 2009, keď Rusi zastavili dodávky plynu cez Ukrajinu.

Ukrajina nepovolí tranzit ruského plynu do Európy cez stanicu Sochranovka, dokiaľ nebude mať všetky aktíva pod kontrolou. Povedal to šéf ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov GTSOU Serhij Makogon.

Gazprom už nebude môcť vyvážať plyn do EÚ plynovodom Jamal cez Poľsko. Podnik oznámil, že dôvodom sú ruské sankcie na firmu EuRoPol GAZ, ktorá vlastní poľskú časť tohto plynovodu.

Niektoré divízie firmy Gazprom Germania nedostávajú z Ruska žiadny plyn v dôsledku ruských sankcií, oznámil nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Tvrdí, že Nemecko si zaistilo alternatívne dodávky a dokáže sa s výpadkom vyrovnať.

Ceny plynu v Európe dnes strmo vzrástli. Prerušenie tranzitu cez kľúčovú trasu na Ukrajine a odvetné kroky Moskvy za sankcie Západu zvýšili riziko obmedzenia dodávok.

Podľa Bloombergu má rubľové účty na platby za ruský plyn v Gazprombank 20 európskych odberateľov. Ďalších 14 klientov požiadalo o doklady potrebné na otvorenie konta. Dovozcovia týždne skúmajú, ako zaplatiť v rubľoch a neporušiť sankcie.

„To my si práveže vyberáme z dodávateľov, s ktorými sa budeme rozprávať a za akých podmienok,“ hovorí v rozhovore šéf SPP Richard Prokypčák. Podľa neho firma nepotrebuje natŕčať ruku a čakať na pomoc. Naopak, SPP vraj oslovujú iné európske firmy so žiadosťou o pomoc pri nákupe LNG.

Rusko uvalilo sankcie na divízie spoločnosti Gazprom Germania, v ktorej ruský štátny plynárenský gigant ukončil svoju účasť, aj na firmu EuRoPol GAZ SA, ktorá vlastní poľskú časť plynovodu Jamal. Zverejnený zoznam nespresňuje podobu uvalených sankcií. (reuters)

Poľsko je podľa premiéra pripravené pomôcť Slovensku s energetickou závislosťou od Ruska. „Odpojenie je nevyhnutné, aby sme boli slobodní a aby sme neboli vydierateľní,“ povedal Eduard Heger po stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Ako chcete vo firme vyhodnocovať vojnu? To by ste zrušili podnikanie každej firmy, odpovedá šéf SPP Richard Prokypčák v rozhovore na otázku, či firma mala krízový scenár pre prípad vojenského konfliktu. „Nesmiete si stavať pesimistické ciele. Realistické, to áno, ale treba aj trochu životného optimizmu.“

Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu sa znížil o tretinu. Kyjiv stratil kontrolu nad niektorými potrubiami a Gazprom tvrdí, že toky nevie presmerovať. Slovensko zatiaľ žiadne výpadky nepocítilo.

Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do štátov EÚ sa po uzavretí trasy cez Sochranovku znížil zhruba o 25 %. Odberatelia sa však zatiaľ na nedostatok plynu nesťažujú a jeho cena v holandskom uzle TTF takmer celý deň klesala.

Rusko je naďalej odhodlané plniť dohody o dodávkach plynu, povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Reagoval na správy o zastavení tranzitu plynu cez jednu z hlavných trás na Ukrajine.

Nový list od Gazpromu k platbám za plyn úplne mení situáciu, tvrdí v rozhovore šéf SPP Richard Prokypčák. Gazprom im napísal, že ak by sa nepodarilo uskutočniť prevod na ruble riadne a včas bez zavinenia kupujúceho, dodávky by pokračovali. Gazprom už pritom zastavil dodávky Bulharom a Poliakom, keďže za ne odmietli platiť v rubľoch.

Richard Prokypčák. Foto N - Tomáš Benedikovič
Richard Prokypčák. Foto N - Tomáš Benedikovič

Bulharsko bude odoberať LNG zo Spojených štátov za nižšiu cenu, než platilo za plyn Gazpromu. Ruský štátny exportér na konci apríla zastavil dodávky zemného plynu do Poľska a Bulharska.

Dodávky ruského plynu do Nemecka sú naďalej zabezpečené. Uviedlo to spolkové ministerstvo hospodárstva v reakcii na zastavenie toku plynu z Ruska cez kľúčový tranzitný bod na Ukrajine.

Požiadavky na tranzit plynu do Európy cez stanicu Sochranovka na Ukrajine pre dnešný deň padli na nulu, ukázali údaje ukrajinského prevádzkovateľa plynovodov GTSOU. Kyjiv už v utorok varoval, že sa dodávky touto trasou zastavia.

Ukrajina v stredu ráno preruší tranzit ruského plynu do Európy cez meraciu stanicu Sochranovka. Oznámil to ukrajinský prevádzkovateľ systému na prepravu plynu GTSOU a krok zdôvodnil aktivitami ruských okupačných síl.

Stanice Sochranovka a Sudža. Zdroj - tsoua
Stanice Sochranovka a Sudža. Zdroj - tsoua

Nemecko sa potichu pripravuje na prípadné náhle zastavenie dodávok plynu z Ruska. Uviedli to tri zdroje oboznámené s prípravami, podľa nich by súčasťou plánu mohlo byť aj prevzatie kontroly nad kritickými podnikmi zo strany štátu.

Volodomyr Zelenskyj vyjadril pochopenie pre to, že Slovensko nemôže okamžite zastaviť dodávky ruskej ropy a plynu. „Chápem, že je to pre vás ťažké,“ povedal poslancom. Potrebu sankcií však zdôraznil tým, že Rusko sa dlho snažilo, aby bola Ukrajina závislá od ruského plynu.

Nemecko sa podľa zdrojov Reuters oboznámených so situáciou priblížilo limitu v zavádzaní protiruských sankcií a ďalšie sprísňovanie by roztočilo špirálu hospodárskych problémov. Nemeckí predstavitelia sa však podľa informácií agentúry už pripravujú na náhle zastavenie dodávok ruského plynu vrátane možného prevzatia kontroly nad kľúčovými firmami.

Náhle prerušenie dodávok ruského plynu môže viesť k novej kríze nemeckej ekonomiky. Podľa inštitútu IMK by mohla spadnúť do recesie porovnateľnej minimálne s hospodárskymi krízami v rokoch 2009 alebo 2020.

Obnova 3 percent domov podľa KDH nestačí, vláda by mala pomôcť násobne vyššie a rýchlejšie, a to najmä zdrojmi z EÚ. Masívnejšou podporou obnovy domov by sme podľa hnutia obmedzili spotrebu plynu, znížili extrémnu závislosť od Ruska, zvýšili kvalitu bývania a výrazne ozdravili životné prostredie.

Boris Kollár nemá problém s tým, keby sa za ruský plyn platilo v rubľoch. „Ja by som zaplatil kľudne hocičím, aj šekelmi,“ tvrdí predseda Sme rodina s tým, že ak by nám vypli plyn, rozvráti sa slovenská ekonomika. „Bude tu hladomor a chudoba.“

Boris Kollár potvrdil, že v koalícii sa rokuje o zastropovaní cien palív. Predseda parlamentu bližšie podrobnosti odmietol povedať s tým, že sa stále rokuje. S ministrom financií Igorom Matovičom hovoril o jeho rokovaniach so Slovnaftom.

Ropné embargo nebude jednoduché, ale EÚ nemôže dlhodobo posielať peniaze do Ruska vzhľadom na jeho hodnoty, povedala predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová. Dodala, že Rusko už nie je spoľahlivým partnerom.

Rakúsko naďalej odmieta embargo na dodávky plynu z Ruska. Podľa ministerky hospodárstva Margarete Schramböckovej je preň jasnou červenou čiarou.

Bulharsko a Grécko plánujú spoločné nákupy plynu s cieľom výrazne znížiť závislosť od Ruska. Grécko takisto plánuje zdvojnásobiť kapacitu svojho zatiaľ jediného LNG terminálu pri Aténach a do konca budúceho roka vybudovať nový pri meste Alexandrupoli. (reuters)

Poľsko podľa Gazpromu dostáva ruský plyn z iných krajín po tom, čo mu Moskva minulý týždeň zastavila priame dodávky. Ruský exportér uviedol, že cez Poľsko sa prepravuje plyn, ktorý si objednajú klienti v Taliansku a vo Francúzsku.

Slovensko a Maďarsko budú môcť pokračovať v nákupe ruskej ropy do konca roku 2023 na základe existujúcich zmlúv. Brusel podľa zdroja agentúry Reuters navrhol dlhšie obdobie na zavedenie embarga v snahe presvedčiť „zdráhavé a viac závislé krajiny“, aby plány EÚ nevetovali. (bbc, reuters)

Európska únia navrhuje úplný zákaz dovozu ruskej ropy do konca roka. Súčasťou šiesteho balíka sankcií je aj odpojenie najväčšej ruskej banky Sberbank od Swiftu. Oznámila to predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová v Európskom parlamente.

Šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová predstaví návrh šiesteho balíka sankcií vrátane ropného embarga. Dovoz ruskej ropy by sa mal skončiť do konca tohto roka, podľa diplomatov by Slovensko a Maďarsko mali dostať výnimku na neskorší termín.

Newsfilter: Richard Sulík dlhšie dáva najavo, že je schopný urobiť aj nesprávne veci, aby sme plyn dostali. Platba v rubľoch je pritom pokusom ruského prezidenta oslabiť Európsku úniu a narušiť jej doterajší jednotný postup. Podľa doterajších signálov môže byť práve Slovensko tou krajinou, kde uspeje.

Slovensko vyčkáva, kým za plyn zaplatí prevodom na ruble iná európska krajina, naznačujú to vyjadrenia ministra hospodárstva Richadra Sulíka aj postoj premiéra Eduarda Hegera. SPP musí za ruský zemný plyn zaplatiť najbližšie o dva týždne.

Maďarská stratégia úzkeho spojenectva s Ruskom je ohrozením pre Slovensko a jeho energetiku, píše Karel Hirman. Poľsko a Litva podľa neho ukázali, že zbavenie sa závislosti od Ruska môže priniesť bezpečnosť aj cenové výhody.

Premiér Eduard Heger už druhý týždeň odmieta zaujať jasný postoj k výrokom Richarda Sulíka, že by mohlo Slovensko platiť Rusku za plyn prevodom eur na ruble. „Výroky svojich partnerov nekomentuje, zaujíma sa o konkrétne kroky a výsledky práce ministrov,“ odpovedal Úrad vlády.

Grécko spustilo výstavbu plávajúceho terminálu na LNG. Od roku 2023 má slúžiť na dodávky pre Grécko a ďalšie krajiny juhovýchodnej Európy a prispieť k zníženiu závislosti od ruského plynu.

Európska únia by mala pozastaviť obchodovanie s emisnými kvótami na päť rokov, znížilo by to ceny elektriny, navrhol Richard Sulík. Emisné kvóty však patria medzi najúčinnejšie spôsoby znižovania emisií skleníkových plynov.

Taliansko už možno zaplatilo za plyn rubľami, ako to požaduje Vladimir Putin, naznačil Richard Sulík po rokovaní ministrov EÚ pre energetiku. „Keďže sa zvýšili objemy, ktoré pretekajú cez Slovensko, máme za to, že Taliani asi zaplatili. Je to domnienka.“

Rusko prejavilo záujem investovať do projektu plynovodu medzi Nigériou a Marokom. Takmer 6000 km dlhý plynovod je v pláne už od roku 2016. Nigéria tvrdí, že jej plyn by tak mohla využívať aj Európa. (reuters)

Richard Sulík po rokovaní európskych ministrov energetiky nevylúčil, že budeme platiť za plyn v rubľoch. „My urobíme všetko pre to, aby sme odpojení neboli,“ vyhlásil minister hospodárstva s odkazom na osud Poľska a Bulharska.

Európska komisia nevie o štátoch či firmách, ktoré by za ruský plyn platili v rubľoch. Ak by na ruskú schému pristúpili, porušia sankcie, povedala po rokovaní ministrov energetiky eurokomisárka Kadri Simsonová, podľa ktorej chce EÚ ďalej platiť v eurách či dolároch podľa doterajších zmlúv.

Európska únia zatiaľ nerozhodla o uvalení embarga na ruskú ropu. Ministri EÚ zodpovední za energetiku v pondelok rokovali najmä o zemnom plyne. Európska komisia upresní inštrukcie pre členské krajiny EÚ týkajúce sa platobného mechanizmu, ktorý zahŕňa prevod eur na ruble.

Najčítanejšie teraz

Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviCieľom, ktorému sa v Rusku podriaďuje všetko, je mocenská a územná expanzia bez stanovených medzí. Ilustrácia – Deník N/Petr PolákFico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Julija Tymošenková. Foto - TASR/APFico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieBoris Kollár počas vystúpenia Roberta Fica, ktorý označil svoje stíhanie za politický revanš vládnej koalície. Foto N - Tomáš BenedikovičShooty: Bratský národ Roberta FicaBieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuIlustračné foto – PixabayVývoj bojov (81. deň): Rusko predýchava katastrofu pri Bilohorivke, je to ťažšia rana ako potopenie MoskvyZničený most pri Bilohorivke. Foto - Twitter, Ukraine Weapon TrackerPeter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríšaFoto N - Vladimír Šimíček„Sadni si. On nežije.“ Katarína a Štěpán pri pôrode zistili, že žiadneho syna mať nebudúŠtěpán a Katarína. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N  Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš BenedikovičPri pohľade na moje slovenské nohy sa usmial. Keňanom okrem kostí pomáha aj to, že sa prispôsobili inak ako obyvatelia Ánd, hovorí odborníkJedným z výrazných rozdielov medzi mojimi a kenskými nohami bol objem svalov na lýtkach. Menší objem je pri vytrvalostnom behu výhodou. Fotografia je z pretekov v Žiari nad Hronom v roku 2018. Foto – Mirka KováčováTerapeutka Malíková: Partnerské násilie prichádza veľmi nenápadne, po milimetroch, ako jemné posúvanie hranícDaša Malíková. Foto N - Tomáš BenedikovičAutor bestsellera 4000 týždňov: Desať rokov som písal o tom, ako žiť šťastný život, a žiadna z techník na mňa nezabralaOliver Burkeman. Foto - Nina SubinVladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVladimír Vůjtek trénoval Slovákov na štyroch majstrovstvách sveta (2012 - 2015) aj na olympiáde v Soči. Foto TASR - Michal SvítokKradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaBudúci prezident Filipín Ferdinand "Bongbong" Marcos mladší. Foto - TASR/APMinúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATOUkrajinskí vojaci v oblasti severne od Charkiva. Foto - TASR/AP

Nové na Dennikn.sk

PM:13Vedie tím ukrajinských školských psychologičiek: Deti sa nás pýtajú, kedy zomrie Putin PM:03Tragédia časti západnej ľavice PM:17Matovič sa tvári, že rodinám rozdá on osobne PM:02Vývoj bojov (81. deň): Rusko predýchava katastrofu pri Bilohorivke, je to ťažšia rana ako potopenie Moskvy PM:48Vorobjov sa priznal, polícia fungovala pod Bödörom ako zločinecká skupina. Dostal dva roky AM:06Peter Osuský: Keby platilo to, čo tvrdí Putin o Ukrajine, tak Slovensko je nacistická krajina, priam malá tretia ríša AM:47Minúta po minúte: Ukrajinská jednotka pri Charkive dosiahla hranicu s Ruskom. Kyjiv môže túto vojnu vyhrať, hovorí šéf NATO AM:33Články a videá Denníka N, ktoré boli tento rok nominované na Novinársku cenu AM:51Euroligy: City zaváhalo, Guardiola aj tak sľubuje titul. Hertha s Pekaríkom mieri do baráže AM:38Športový newsfilter: Hrubého Slovan z veľkého mesta. Má značku, peniaze a teraz už aj hokejovú moc AM:45Osudy ľudí a kníh AM:30Zostane Su Ťij vo väzení na doživotie? AM:37Obilie, olej aj ruda z Ukrajiny sa preklápajú z lodí do vlakov a smerujú aj na Slovensko AM:28Na prevoz ukrajinského obilia niektorí používajú aj vagóny na uhlie, opisuje extrémnu situáciu šéf logistickej firmy AM:32Ekonomický newsfilter: Slovenské elektrárne si môžu trochu vydýchnuť, zbavili sa úverovania od Rusov AM:06300 slov z MS: Ramsay so Slovákmi a Jalonen s Čechmi. Dva iné svetyVčera PM:45Z náhody sa zrodila nová hviezda NBA. Príbeh Ja Moranta ukazuje, že skauting hráčov nie je dokonalýVčera PM:52Týždňový newsfilter: Je máj, zaľúbený sa pýta: ľúbi – neľúbi, občan, či padne alebo nepadne vládaVčera PM:22Fico klame a uráža Ukrajincov. Ako to naozaj bolo s Tymošenkovou v roku 2009Včera PM:17Shooty: Bratský národ Roberta FicaVčera PM:06Bieloruský denník: Takmer tri mesiace po ruskej invázii na Ukrajinu: Ako sa zmenil život v BieloruskuVčera PM:05Белорусский дневник: Почти три месяца после начала вторжения России в Украину: как изменилась жизнь в БеларусиVčera PM:58Skutočné dejiny Ruska: od Zlatej hordy cez Napoleona a Stalina až k PutinoviVčera PM:38Kradol tak, až sa dostal do Guinnessovej knihy rekordov. Filipínci si teraz za prezidenta zvolili jeho synaVčera PM:31Fico a Kollár tvrdia, že sa pripravuje obrovský zásah na policajnú inšpekciu. Hamran o tom nevieVčera PM:45Nedeľná nekázeň: Prelomiť kruh odmietania, odporu a strachuVčera AM:48Vladimír Vůjtek: Ramsayho štýl nie je podľa môjho gusta. Ja by som sa toľko dopredu nebláznilVčera AM:57Pre Zlatana nie je Pep chlapom, problémy mal aj Agüero. Ako môže Haaland zmeniť City (analýza)Včera AM:24Zo zabávača je kapitán. Vůjtek: Treba sa aj mračiť. Lintner: Buď zlý, keď je dobreVčera AM:16300 slov z MS: S Nemcami sme to neupracovali, ale môžeme sa tešiť na posilu z NHL