Plynová kríza

Asi 3000 ľudí demonštrovalo v nemeckom Lubmine za otvorenie plynovodu Nord Stream. Organizátori žiadajú tiež zrušenie protiruských sankcií. Minulú nedeľu sa na podobnom proteste zišlo asi dvetisíc ľudí. (ndr)

Nemecko a SAE podpísali zmluvu o dodávkach LNG, stalo sa tak počas návštevy kancelára Olafa Scholza v Abú Zabí. Povedal, že k závislosti od jedného dodávateľa plynu v prípade Nemecka „už určite nedôjde“. (blick)

Francúzsky koncern TotalEnergies oznámil investíciu za 1,55 miliardy eur do LNG v Katare, pomôže financovať ťažbu plynu z ložiska North Field South, na ktorom je vyhradených 25 % pre zahraničné energetické firmy. (reuters)

Nemecký kancelár Olaf Scholz rokuje o nákupe LNG a nafty zo Spojených arabských emirátov. Počas svojej dvojdňovej návštevy krajín Perzského zálivu povedal, že rozhovory pokročili, podrobnosti však nezverejnil. (reuters)

Plynu bude na zimu dosť, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Tomu, že si zaň domácnosti aj firmy priplatia viac, sa nebude dať vyhnúť. To, aby pre niektorých tá bolesť nebola neznesiteľná, by mala postrážiť vláda, napr. aj rozumne nastavenou a včasnou pomocou. Nebude to ľahké a ak by sa naplnil jeden z možných scenárov súčasnej krízy – neprijatie rozpočtu a život v rozpočtovom provizóriu –, bolo by to ešte komplikovanejšie.“

Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo, varuje v rozhovore nový minister hospodárstva Karel Hirman. Očakáva, že opatrenia na boj s energetickou krízou podporia všetci demokratickí poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť. „Všetci tu máme svoju rodinu, fabriky, susedov.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Grécko tento rok znížilo dovoz plynu z Ruska o viac než polovicu. Umožnil mu to terminál na LNG neďaleko Atén, ktorý zvýšil dovoz suroviny od iných producentov, uviedol grécky prevádzkovateľ plynárenskej siete DESFA.

Rakúsko, Maďarsko, Bulharsko a Lotyšsko zatiaľ nenaplnili plynové zásobníky pred zimou na 80 %, ako stanovila Európska komisia. Zvyšných dvanásť krajín Únie, ktoré vlastnia zásobníky, už tento cieľ podľa webu Politico dosiahlo.

Za plyn si síce priplatíme, ale v zime ho bude dostatok a neskôr aj zlacnie, odhadujú experti. Európska únia v predstihu splnila úlohu naplniť zásobníky pred zimou na 80 percent, Slovensko je na 85 percentách.

Volkswagen by podľa Bloombergu mohol v prípade nedostatku plynu presúvať výrobu z Nemecka a východnej Európy. Agentúra, ktorá sa odvolala na zástupcov podniku, menovite pripomína, že Česko a Slovensko sú závislé od ruského plynu.

Nemecko uvažuje o znárodnení ďalšieho dovozcu plynu Sefe (predtým Gazprom Germania), aby ho ochránilo pred bankrotom. Spolková vláda sa tento týždeň dohodla na ovládnutí najväčšieho nemeckého dovozcu plynu z Ruska Uniper.

Ceny plynu v EÚ podľa nemeckej štúdie môžu do roku 2026 výrazne klesnúť a byť porovnateľné s rokom 2018, ak bude do obchodovania aspoň čiastočne zapojené aj Rusko. K úľave od drahého plynu majú od roku 2024 prispieť terminály na LNG.

Nemecká vláda rokuje o pomoci regionálnym poskytovateľom energií, ktorí majú problém zvládnuť vysoké ceny plynu. Podľa šéfa združenia podnikov energetických služieb VKU Ingberta Liebinga podpora môže dosiahnuť desiatky miliárd eur.

Premiér hovorí, že nechce, aby sa následkom energetickej krízy zatvárali školy. Chce, aby fungovali v bežnom režime. „Urobíme všetko pre to, aby sme k tomu nemuseli pristúpiť,“ povedal Heger.

Národná rada bude po pokuse o obštrukciu hlasovať o všetkých návrhoch okrem tých, ktoré sa týkajú energetickej krízy, až v utorok. Za obštrukciou mohli byť spory o paragraf 363 trestného poriadku.

Náklady na dovoz plynu do Nemecka sa od januára do júla zvýšili o 164 percent, hoci objem klesol o viac než štvrtinu. Nemecko bolo viac závislé od ruských dodávok než iné krajiny EÚ, spoliehalo sa najmä na plynovod Nord Stream 1, kde Rusko prerušilo dodávky.

Nemecko podľa ministra hospodárstva Roberta Habecka zavedie daň zo spotreby plynu napriek výzvam, aby ju po znárodnení plynárenskej firmy Uniper zrušilo. Cieľom poplatku mala byť pomoc energopodnikom so zvýšenými nákladmi na nákup plynu.

Bývalý minister hospodárstva za Smer Tomáš Malatinský končí na čele Slovenského plynárenského a naftového zväzu. Za nového prezidenta zväzu na sneme zvolili Rastislava Ňukoviča, ktorý je výkonným riaditeľom Eustreamu.

Česká vláda bude môcť zastropovať ceny elektriny a plynu, prezident Zeman podpísal zmenu príslušného zákona. Nariadenie o maximálnych cenách silovej elektriny a plynu pre maloodberateľov by mohol kabinet vydať začiatkom októbra. (čtk)

Británia od októbra na šesť mesiacov stanoví hornú hranicu veľkoobchodných cien elektriny a plynu. Podobne ako pri bežných spotrebiteľoch sa snaží zmierniť tlak vysokých cien energií na podniky a zabezpečiť, aby prežili zimu.

Vlády v Európe podľa inštitútu Bruegel za posledný rok vyčlenili pol bilióna eur na pomoc odberateľom energií. Najrozsiahlejšie opatrenia ohlásila Británia. Podľa jedného z autorov prehľadu je súčasný prístup vlád zjavne neudržateľný.

Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh sa výrazne zvyšuje. Rozhodnutie Vladimira Putina vyhlásiť v Rusku čiastočnú mobilizáciu zvyšuje medzi investormi obavy z vývoja na globálnych energetických trhoch.

Poslanci posunuli do druhého čítania novelu zákona o energetike. Dodávatelia plynu by mali podľa nej vždy k začiatku novembra vytvoriť zásoby aspoň 25 % priemernej ročnej spotreby na danom území.

Španielsko dočasne zníži daň z predaja zemného plynu z 21 na 5 %, aby pomohlo spotrebiteľom čeliť vysokým cenám. Nižšia daň má platiť najmenej do konca roka, bude sa vzťahovať aj na palivové drevo a pelety z biomasy. (ap)

Nemecká vláda sa predbežne dohodla na znárodnení plynárenskej firmy Uniper, ktorá je v krajine najväčším dovozcom ruského plynu. Plánuje do plynárenskej spoločnosti vložiť ďalších osem miliárd eur, uviedla firma Uniper.

Odborník Michail Krutichin si myslí, že európski ministri energetiky by mali skúmať aj možnosť, ako obmedziť obeh „papierového plynu“, teda takého, čo existuje len v budúcich zmluvách. Podľa neho je to schodnejší nápad ako zastropovanie cien.

Spotreba plynu v Česku tento rok klesla už o 15 %. Ľudia sa snažia šetriť energiami odvtedy, ako sa im začali dvíhať zálohové platby. Keď sa ochladilo, v mnohých domácnostiach siahli po svetroch a teplých ponožkách. (hn)

Nemecko sa usiluje o dodávky LNG zo SAE, ktoré mu majú pomôcť nahradiť výpadok zásobovania plynom z Ruska. Očakáva sa, že dodávateľské kontrakty podpíše v najbližších dňoch kancelár Olaf Scholz počas cesty na Blízky východ.

Podľa bundesbanky v Nemecku pre energetickú krízu silnejú známky recesie. Nemecká centrálna banka predpovedala, že situácia s dodávkami zemného plynu zostane v najbližších mesiacoch veľmi napätá.

Veľkí odberatelia plynu v Nemecku si nakrátko rezervovali kapacitu na odber cez plynovod Nord Stream 1, ktorý je uzavretý. Nie je jasné, čo vyvolalo ich záujem, keď Rusko nenaznačilo, že by sa v dohľadnom čase chystalo obnoviť dodávky.

Fínsky maloobchodný predajca elektriny Karhu Voima vyhlásil bankrot. Ako dôvod uviedol prudký nárast cien elektriny, v ktorého dôsledku sa jeho podnikanie stalo stratovým.

Nemecko sa podľa kancelára Olafa Scholza nemôže spoliehať na dodávky ropy z Ruska a musí byť pripravené na to, že by po dodávkach plynu mohlo zastaviť aj ropu. „Bol som si od začiatku istý, že sa nemožno spoľahnúť na to, že Rusko dodrží svoje záväzky, napríklad pokiaľ ide o dodávky plynu,“ uviedol.

Do konca roka má na Slovensko pritiecť 10 terawatthodín plynu, povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Slovensko je tak podľa neho najlepšie pripravenou krajinou na najbližšiu vykurovaciu sezónu.

Krízový energetický plán Bruselu nestačí na vyriešenie ťažkej situácie ľudí a firiem v EÚ, povedal predseda Európskej rady Charles Michel. Podľa neho treba čo najrýchlejšie zmeniť aj spôsob, akým sa určujú ceny elektriny.

Slovensko zrejme zvládne zimu bez ruského plynu oveľa lepšie, ako sa zdalo na začiatku leta, odhadujú analytici z Dáta bez pátosu. Dôvodmi sú teplé počasie, pokles spotreby a zvýšené dodávky neruského plynu. Pri poklese spotreby o 5 % by v zásobníkoch zostalo po zime toľko plynu ako tento rok.

Zelený newsfilter: Čo spraviť, keď chcem mať v byte teplejšie, ale nemôžem viac kúriť

  • Návratu uhoľných a ropných barónov má zabrániť extra daň z fosílneho biznisu
  • Aha, diviak! Problém s nebojácnymi zvieratami rieši Bratislava klietkami a spoločnými poľovačkami
  • Je to potvrdené: Uplynulé leto bolo na Slovensku najteplejšie od začiatku meraní

Vývoz plynu z Ruska do Európskej únie v tomto roku klesne o 50 miliárd kubických metrov, čo je tretina minuloročného objemu. Povedal to podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.

Nórsko bude spolupracovať s krajinami Európskej únie na zabezpečení väčšej stability v dodávkach plynu. Povedal to predseda nórskej vlády Jonas Gahr Störe, ktorý rokoval so zástupcami najväčších ťažobných firiem v krajine o kríze na energetickom trhu v Európe.

Cena zemného plynu v USA obnovila rast a pohybuje sa blízko mnohoročného maxima z augusta nad 9 dolármi za milión britských termálnych jednotiek. Pred dvoma rokmi dosahovala cena plynu zhruba 1,5 dolára.

Francúzsko predĺžilo limit na ceny energií, ktorý sa mal skončiť 31. decembra. Na budúci rok budú ceny môcť rásť len o 15 %, oznámila premiérka Élisabeth Borneová. Opatrenie vyjde štát za rok 2023 na 16 miliárd eur.

Nižší dopyt Európy po ruskom plyne môžu podľa Kremľa kompenzovať iné štáty. Z poklesu exportu ruských energií do Európy ťaží napríklad Čína, ktorá nakupuje väčšie objemy za nižšie ceny. Rusi rokujú aj o plynovode do Číny cez Mongolsko.

Veľkoodberatelia elektriny a plynu v Česku budú môcť od novembra čerpať podporu v súvislosti s vysokými cenami energií. Na program je pripravených 1,2 miliardy eur, informoval premiér Petr Fiala. (čtk)

V bytovkách čakajte vysoké účty za kúrenie a teplú vodu. Niektorým sa už zálohové platby zvýšili, viac od septembra zaplatia napríklad obyvatelia Levíc. Ako chce ministerstvo a vláda pomôcť 761-tisíc domácnostiam, ktoré vykurujú teplárne, dnes jasné nie je.

Štáty EÚ by mali povinne obmedziť spotrebu elektriny v najvyťaženejších hodinách o 5 %, navrhla Európska komisia v rámci opatrení proti následkom vysokých cien energií. Celkový dopyt po elektrine odporučila znížiť do konca marca o 10 %.

Európska únia zatiaľ presne nerozhodla, ako zastropuje dovezený plyn. Brusel však chce 140 miliárd na štátne pomoci v energetickej kríze vytiahnuť z elektrární a plánuje aj zreformovať trh s elektrinou, ktorý podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej nie je fér.

Nemecká vláda by mohla získať väčšinu v najväčšom nemeckom dovozcovi ruského plynu, firme Uniper. Firma to ponúkla ako jednu z možností svojej stabilizácie po tom, čo sa dostala do existenčných problémov.

EÚ vytvorila európsku vodíkovú banku, ktorá pomôže preinvestovať tri miliardy eur z Inovačného fondu a vytvorí budúci vodíkový trh. Podľa šéfky EK Ursuly von der Leyenovej môže vodík výrazne zmeniť energetickú situáciu v Európe.

EÚ chce obmedziť príjmy výrobcov elektriny z neplynových zdrojov, ktorí majú nebývalo vysoké zisky, oznámila šéfka EK Ursula von der Leyenová. Podľa nej by opatrenie malo priniesť členským štátom 140 miliárd eur na prekonanie energetickej krízy.

Domácnosti sú často prekúrené preto, že je v nich nízka vlhkosť vzduchu, jej zvýšením sa dá ušetriť aj niekoľko stupňov, hovorí Michal Ilovič, energetický expert Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Ďalší trik na zníženie nákladov na energie je podľa neho „parkovanie“ páky na vodovodnej batérii v polohe pre studenú vodu.

Goldman Sachs prognózuje prudký pokles veľkoobchodných cien plynu v Európe počas najbližšej zimy. Podľa americkej banky sa do konca 1. kvartálu 2023 znížia o viac než polovicu a podlezú úroveň 100 eur za MWh.

Nové na Dennikn.sk

Včera 18:52Týždňový newsfilter: Kollár už nevedie len stranu a parlament, ale aj konzervatívcov a koalíciuVčera 17:04Shooty: Nejako už budeVčera 16:26Vallov sľub cyklistom zostal nedodržaný. Bratislavu sme po troch rokoch prešli s jeho expertom na cyklotrasyVčera 16:04Matovič má problém: nemá hlasy pre rozpočet a už aj Smer hovorí, že zahlasuje za jeho odvolanieVčera 15:40Depresia je ako rakovina duše, ktorej zdravý človek nemá šancu rozumieťVčera 15:25Белорусский дневник: Фальсификации убили престиж школьных учителей в БеларусиVčera 15:24Bieloruský denník: Prestíž učiteľov v Bielorusku položili klamstvá o volebných výsledkochVčera 12:42Je koniec, VovaVčera 12:01Nedeľná nekázeň: Keď je z omše politická agitkaVčera 10:57Ak nám štát nedá 400 miliónov, dostavba štvrtého bloku Mochoviec sa môže zastaviť, hovorí riaditeľ Slovenských elektrární24.09 20:57V Severnom Írsku je prvýkrát viac katolíkov ako protestantov. Môže to viesť k referendu o zjednotení Írska24.09 18:37Český týždeň: Pre veľký záujem bol súd s Babišom na vstupenky, väzenie mu zatiaľ nehrozí24.09 16:48Festival budúcnosti, ktorému robí PR umelá inteligencia24.09 15:47High 5ive: Festival Next – skúmanie zážitku z hudby v dobe mediálneho pretlaku24.09 13:02V Iráne po smrti 22-ročnej Kurdky pália fotky duchovného vodcu. Analytik predpovedá, čo bude ďalej24.09 12:59Rusi v medzivojnovom exile24.09 12:58Sú americkí „noví puritáni“ naozaj puritáni?24.09 11:19Túto zimu môžete spaľovať všetko, povedal Kaczyński. Kríza prehĺbi poľské problémy s ekológiou24.09 11:06Konšpiráciám veríme v dôsledku evolúcie, no niektorí ľudia na to majú aj povahu, hovorí psychológ24.09 10:00Danglár: Redukcia vzdelávania24.09 09:38Zďaleka nielen Ukrajina. Situácia sa Rusku vymyká z rúk na mnohých ďalších miestach24.09 08:06Komentátori Denníka N: Koalícia je z dlhodobého hľadiska mŕtva24.09 07:00„My sme potešili ľudí, čo ste dokázali vy?“ Iránski futbalisti bojujú s politikmi24.09 02:58Hrali spolu, plakali spolu. Nadal bol z Federera taký nervózny, že to bolo zvláštne aj zlaté zároveň, hovorí Roddick23.09 22:14Film roka a ďalšie tipy, čo pozerať na Netflixe, HBO Max, Disney+ či DAFilms23.09 19:56Newsfilter: SaS sa nezbavila Matoviča, keď bola vo vláde, skúša to cez parlament23.09 18:55Režisér Brett Morgen nakrútil o Davidovi Bowiem skvelý film. Takmer ho to stálo život23.09 18:35Minister Hirman: Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo23.09 18:32O rozpočte zatiaľ nerokovala ani koaličná rada. Ak neprejde, hrozia problémy23.09 17:37Lavrov pred kritikou v OSN rýchlo ušiel. Nie je to veľký diplomat, ale klamár, tvrdí český minister