Slovenská armáda

Na Slovensku bola vždy obava, že spojenci nám neprídu na pomoc, teraz prišli, vraví minister obrany Martin Sklenár. „Nemusíme byť vo vojne, nemusí na nás nikto útočiť a naši spojenci z Česka, Nemecka, USA, Holandska či zo Slovinska, ale aj poľské stíhačky nám už pomáhajú, hoci na nás nikto nezaútočil. Naša obranyschopnosť je na úrovni, na ktorej ešte nikdy nebola.“

Minister obrany Martin Sklenár chce udržať dve percentá HDP na obranu aj v budúcoročnom rozpočte. „Táto republika potrebuje, aby dostala svoju obranu a obranyschopnosť na úroveň, aby sme boli schopní odradiť akýkoľvek útok,“ vraví v rozhovore.

Informácie o zničení slovenského systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý sme poslali na Ukrajinu, boli len fámy, hovorí minister obrany Martin Sklenár. Po tom, ako sme na Ukrajinu poslali aj migy či vrtuľníky, žiadajú Ukrajinci už skôr o menšiu pomoc, vraví v rozhovore.

V centre výcviku Lešť dokončujú kontajnerové mestečko s kapacitou 2000 ľudí. Ministerstvo obrany plánuje tiež rozšírenie ubytovacích kapacít na leteckej základni Sliač, kde má v stanovom kempe vzniknúť 600 lôžok.

Dva nové vrtuľníky Black Hawk by Slovensko malo dostať v druhom štvrťroku 2025, informovalo ministerstvo obrany. Za techniku vrátane vybavenia zaplatíme 61,4 milióna eur, zvyšných 50 miliónov pokryje grant z fondu USA.

Dve percentá HDP na obranu v rozpočte sú základným scenárom, vyhlásil premiér Ľudovít Ódor. Podľa ministra obrany Martina Sklenára je to minimum.

Štátny tajomník ministerstva obrany Marián Majer vyvracia tvrdenia Roberta Fica, že naši vojaci nemajú čím strieľať, keď vyvážame muníciu na Ukrajinu. Majer hovorí, že práve za vlád Smeru sa rozkrádala obrana a zásoby munície sa znížili na kritické minimum.

Ministerstvo obrany zaplatí za nový hangár pre vrtuľníky 3,2 milióna eur. Postaví ho v Prešove v areáli 51. krídla bratislavská firma Sytiq, ktorá uspela s najnižšou cenou. Hangár majú postaviť do roka od prevzatia staveniska.

Slovensko vyšle do veliteľských štruktúr vojenskej asistenčnej misie pre Ukrajinu do šiestich vojakov. Pôsobiť by mali na území členských štátov Európskej únie. Návrh schválili poslanci.

Minister obrany Jaroslav Naď kritizuje bývalú Pellegriniho vládu, že nemyslela na rekonštrukciu letiska Sliač. Zároveň vylúčil, že by Slovensko pre rekonštrukciu neprebralo od Američanov stíhačky F-16.

Slovenská armáda si prevzala druhý z 15 tankov Leopard 2A4, ktoré Slovensko dostalo od Nemecka ako náhradu za 30 kusov bojových vozidiel pechoty darovaných Ukrajine. Zvyšných 13 tankov Nemci dodajú do konca roka.

Blúznenia pseudoodborníkov o vojenských nákupoch sú v rozpore s realitou, píše generál Slavomír Verčimák. „Sme v štádiu, keď musíme nakúpiť to, čo potrebujme. Bohužiaľ, po rokoch zanedbávania potrebujeme všetko.“

Veľkonočný týždeň ukázal, akým spôsobom zlyhával či stále zlyháva štát a jeho predstavitelia, píše Tomáš Gális o obvinenom Dobroslavovi Trnkovi či chýbajúcej previerke ministra Mikulca. „Štát môže i nemusí robiť veľa vecí, ale rozhodne k jeho nevyhnutným povinnostiam patrí výkon spravodlivosti, vnútorná i vonkajšia bezpečnosť.“

Na Súmračnej nedbali na záujmy armády, ale firmy Willing, píše v Newsfiltri Roman Pataj po rozhovore generála Ľubomíra Svobodu pre Denník N. Opísal v ňom, ako Rusi porušovali zmluvu k migom a Smer nechal padnúť stíhacie letectvo na dno. „To, čo opísal, je vizitka vlád Smeru, ktoré sa len prizerali zhumpľovaniu vojenského letectva a ešte umožnili firme patriacej Ficovmu priateľovi dobre na tom zarobiť.“ 

Hovorca východného zoskupenia ukrajinských síl prirovnal Vagnerovu skupinu veľkosťou k slovenskej či maďarskej armáde. Podľa Serhija Čerevatého sú teraz Prigožinovi žoldnieri plnohodnotnou armádou.

Na Ukrajine bola doteraz zničená jedna slovenská húfnica Zuzana z celkovo ôsmich dodaných kusov, potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Počas návštevy Ukrajiny sa stretol s vojakmi, ktorí v boji obsluhujú tieto húfnice.

Samohybné húfnice Zuzana 2 vyrába štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence. Foto N - Tomáš Benedikovič

Vysvetľujeme, aká munícia sa na Slovensku vyrába. Slovenské zbrojovky desiatky rokov vyrábali sovietsky typ munície, teda kaliber 122 a 152 mm. Táto munícia sa v EÚ už veľmi nevyrába, jednou z výnimiek je Bulharsko. Aj slovenská ZVS Holding pred pár rokmi prešla kompletne na výrobu západného kalibru 155 mm.

Na Slovensku sa chystá skokové navýšenie výroby munície, Jaroslav Naď ju sľúbil aj Ukrajincom. Ministrove slová o päťnásobnom navýšení výroby delostreleckých nábojov netreba brať úplne doslova. Výrazné navýšenie výroby prichádza do úvahy najskôr od budúceho roka.

Minister Naď by chcel ešte do volieb objednať minimálne 180 amerických vozidiel Oshkosh 4×4. Náklady by mohol pokryť vládny grant z USA. „Predpokladáme, že nákup by nebol spojený s doplatkom,“ tvrdí ministerstvo. SNS chcela na túto techniku minúť 800 miliónov.

Ministerstvo obrany predbežne vybralo vozidlá 4 x 4 Oshkosh. Foto - MO

Vrtuľníky Viper, ktoré môžeme vymeniť za migy, by mali na Slovensku minimálne civilné využitie. Armáda by ich mohla teoreticky využívať na monitorovanie pohybu na hraniciach. Rezort obrany však otvorene hovorí, že pokiaľ ide o civilné využitie, napríklad na dopravné účely či v rámci krízového manažmentu, aj naďalej počíta s nasadením Black Hawkov.

Vrtuľníky Viper kupuje aj Česko: objednali si štyri stroje, ďalších šesť im americká vláda sľúbila zadarmo. Akvizícia rovnakej techniky do budúcna ponúka Slovensku a Česku priestor na hľadanie úspor. „Je to obrovská výhoda. Môžete robiť spoločné nákupy munície, výcviky posádok, môžete si vymieňať skúsenosti s používaním,“ hovorí expert Ján Grohmann.

Spolu s vrtuľníkmi Viper by Slovensko získalo aj moderné laserom navádzané strely, z ktorých každá stojí zhruba 150-tisíc eur. Pre slovenských pilotov by to bol civilizačný skok. „Hellfire je generačne úplne iná zbraň než čokoľvek, čím sme doteraz disponovali,“ hovorí bývalý zástupca náčelníka generálneho štábu Pavel Macko.

Oplatí sa Slovensku vymeniť migy za americké bojové vrtuľníky Viper? Odpovedáme na 12 otázok o možnej výmene, ktorú avizoval Naď. Vojenský publicista Vladimír Bednár hovorí, že jeden moderný bojový vrtuľník je na bojisku ako 10 tankov. „Ponúkaný Viper patrí medzi tri najlepšie vrtuľníky tejto kategórie na svete, predstavuje obrovskú bojovú hodnotu.“

Dôležité pre armádu nebudú len samotné vrtuľníky, ale aj výzbroj: rakety Hellfire budú predstavovať generačný skok. Foto - Defencepost

Ministrovi Naďovi už môže armáda postaviť sochu, komentuje Filip Obradovič v Newsfiltri správu, že za odovzdané migy získame od Američanov 12 bojových vrtuľníkov Viper. „Bez ohľadu na to, čo bude po voľbách, Jaroslav Naď si môže povedať, že žiadny iný jeho predchodca neurobil pre armádu toľko ako on. A nebude preháňať.“

Slovenská armáda robí na Záhorí praktické skúšky prvého dodaného tanku Leopard 2A4, ktorý Slovensko dostalo od Nemecka za bojové vozidlá pechoty darované Ukrajine. Celkovo bude v priebehu tohto roka dodaných 15 týchto tankov.

Foto - Ministerstvo obrany SR

Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala štyroch nových generálov – Mareka Banasa, Jaroslava Kráma, Jozefa Ševčíka a Róberta Kecsöa. Do hodnosti generálmajora takisto povýšila Róberta Kleštinca a Martina Michalku.

Vojenské zastúpenie Slovenska pri orgánoch EÚ a NATO sa v roku 2023 rozšíri z 94 na 107 príslušníkov armády, vyplýva z materiálu ministerstva obrany, ktorý odobrili poslanci parlamentu.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok povýši a vymenuje nových generálov, a to plukovníkov Mareka Banasa, Jaroslava Kráma, Jozefa Ševčíka a Róberta Kecsőa.

Za uzemnené stíhačky MiG-29 by Slovensko mohlo získať 150 až 170 miliónov eur, pokiaľ by zamierili na Ukrajinu, vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď. „Bolo by to pre nás výhodné,“ dodal. Ešte v lete odhadoval ich cenu na 300 miliónov eur, bolo však jasné, že ide o nereálnu sumu.

Slovensko by nebolo prvou krajinou, ktorá by poslala Ukrajine vojenské lietadlá. „Na aktuálnom stretnutí ministrov v Bruseli zaznelo, že niektoré krajiny už Ukrajine poskytli lietadlá aj náhradné diely, ďalšie takýto krok zvažujú,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Poslanec Smeru Marián Kéry vidí za nárastom vyhlásení o odopretí mimoriadnej služby v čase mobilizácie „nezodpovedné správanie našich vládnych predstaviteľov na čele s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom obrany Jaroslavom Naďom“.

Predseda parlamentu Boris Kollár vidí za prudkým nárastom odmietnutí mimoriadnej služby to, že ľudia uverili konšpiráciám o mobilizácii. „Ľudia uverili tejto hlúposti, rovnako ako verili, že vo vakcínach sú mikročipy a že ich cez ne dostáva Bill Gates do ich krvného obehu a bude ich ovládať aj so Sorosom. A do toho im budú sypať na hlavu chemtrails,“ povedal Kollár.

Nemecko daruje slovenskej armáde „vežičky“ na zostreľovanie lietadiel, dronov aj delostreleckých projektilov. Systém MANTIS slúži na ochranu vojenských základní alebo strategických objektov, slovenská armáda dnes tento druh zbrane nemá.

Systém MANTIS vyvinuli pôvodne Švajčiari, jeho výrobcom je nemecký Rheinmetall. Foto - Rheinmetall

Tento rok by mala slovenská armáda dostať prvé bojové obrnené vozidlo 8×8, časť 3D rádiolokátorov aj 14 tankov Leopard 2A4 od Nemecka. Ministerstvo obrany nevylúčilo ani dodanie ôsmich húfnic Zuzana 2.

Slovensko rozšírilo zoznam krajín, ktoré môžu vyslať vojakov do jednotky NATO pôsobiacej u nás. Parlament súhlasil, aby do bojového zoskupenia mohli byť nasadení vojaci zo všetkých štátov Aliancie, ako aj zo Švédska a Fínska, ktorých vstup do NATO zatiaľ neschválili Turecko a Maďarsko.

Húfnice Zuzana absolvovali ostré boje. Počúvame Ukrajincov, ako ich máme vylepšiť, hovorí riaditeľ štátnej zbrojovky Alexander Gurský. Ich nasadenie na Ukrajine ukázalo, že majú dobré pancierovanie, ale sú náročné na obsluhu aj kvalitu munície. Vo firme Konšrukta Defence sa teraz zamýšľajú nad tým, či by sa dali ešte viac vylepšiť.

Samohybné húfnice Zuzana 2 vyrába štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence. Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Slovensku koncom minulého roka pôsobilo približne 1200 vojakov NATO, z čoho bolo približne 300 Američanov. Na rozdiel od obdobia pred Putinovou agresiou, keď prebiehala hystéria pre údajné „americké základne“, dnes ich prítomnosť vyvoláva oveľa menší rozruch.

Nemecká armáda možno umiestni na Slovensko jednotku tankov Leopard 2, ktoré budú súčasťou medzinárodnej bojovej skupiny NATO. Podľa Jaroslava Naďa by to slovenskej armáde umožnilo bližšie sa s touto technikou zoznámiť, keďže aj ona zavádza do výzbroje tanky nemeckej výroby.

Americká armáda sa chystá odviezť zo Slovenska batériu protileteckého systému Patriot, ktorá pôsobí na letisku pri Malackách. Podľa ministra obrany Naďa sa rokuje o tom, že by ju nahradili Taliani. 

Profesionálni vojaci budú mať vlastného ombudsmana, ktorý bude prešetrovať podozrenia z porušenia ich základných práv a slobôd. Zodpovedný bude ministrovi obrany. Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorá nadobudla účinnosť.

Nemecko oznámilo, že jeho systémy protivzdušnej obrany Patriot zostanú na Slovensku najmenej do konca roku 2023. Vylúčené nie je ani pokračovanie misie v roku 2024. (čtk)

V Prešove majú postaviť hangár pre šesť vrtuľníkov Black Hawk za 4,9 milióna eur. Začatie obstarávania stavby v stredu odsúhlasila vláda, samotný hangár by mali začať stavať budúci rok.

Vo funkcii skončil prvý veliteľ Síl pre špeciálne operácie slovenskej armády, brigádny generál Branislav Benka. Oznámilo to ministerstvo obrany. Nahradil ho plukovník Jaroslav Krám. Benka podľa ministra Jaroslava Naďa zostane ďalej pôsobiť v rezorte obrany.

Výmena veliteľa Síl pre špeciálne operácie - vľavo nový veliteľ Jaroslav Krám, vpravo Branislav. Benka. Foto - MO

Jaroslav Naď ako prvý minister navštívil zbrojára Kuracinu, ktorého pre vzťahy s Kotlebom považovali za rizikového. Štát s firmou Grand Power doteraz neobchodoval a Naď mal osobný konflikt s Kuracinom. Teraz ministerstvo obrany pozýva slovenského výrobcu ručných zbraní, aby sa prihlásil do tendra pre armádu.

Jaroslav Kuracina (vľavo) vo štvrtok privítal vo svojej firme ministra obrany Naďa i štátneho tajomníka Majera. Foto - Grand Power

Slovenská armáda by mohla ukrajinským vojakom poskytovať základný výcvik. „Prebiehať by mohol v niektorom z našich výcvikových priestorov. Všetko je však ešte otázkou konkrétnych rokovaní,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď. Vzhľadom na kapacity slovenského vojska by mohlo ísť o výcvik na úrovni jednej ukrajinskej roty, čo môže byť 100 až 150 vojakov.

Vojakom by sa mali od začiatku roka 2023 zvýšiť platy o 7 %, oznámil minister obrany Jaroslav Naď po tom, ako vláda schválila návrh rozpočtu. Dodal, že rezort na platy nežiadal extra peniaze a zaplatí ich zo svojej rozpočtovej kapitoly.

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že o odkúpení systému protivzdušnej obrany Patriot sa nikdy nerokovalo. Potvrdil však, že Slovensko sa zaoberá možnosťami akvizície vlastného systému.

Jaroslav Naď navštívil Kosovo s pozostalými po obetiach havárie vojenského špeciálu z roku 2006. Pri leteckom nešťastí v Maďarsku vtedy zahynulo 42 slovenských vojakov vracajúcich sa z operácie KFOR. „Uctili sme si ich na miestach, kde pôsobili a slúžili v prospech pokoja a bezpečia všetkých obyvateľov a pomáhali bez rozdielu,“ uviedol minister obrany.

Foto - Ministerstvo obrany SR

Profesionálni vojaci by mohli mať vlastného ombudsmana. Na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy má prešetrovať podozrenia z porušenia ich základných práv a slobôd. Zodpovedný má byť ministrovi obrany. Návrh schválila vláda.

Minister obrany Jaroslav Naď urobil s Nemeckom na papieri lepší obchod než Česi, slovenská armáda získa „ojazdené“ nemecké tanky Leopard 2 a ako protihodnotu poskytne Ukrajine pásové transportéry BVP 1. Slovensko môže považovať za úspech už to, že tanky získalo. O tento typ techniky je po vypuknutí vojny na Ukrajine veľký záujem.

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

15:52V Kirgizsku som videl pastierov, páchli ťavím trusom a obdivovali vo výklade iPhony, vraví poľský spisovateľ Andrzej Stasiuk 13:32Prieskum Focusu: Pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati nerastú, SNS áno 13:32Nedeľná nekázeň: Mužská úradná cirkev, to sú hetero, homo aj trans, sú celibátni aj promiskuitní 11:58Ján Mičovský o kauze Vlčan: Nechcelo sa mi veriť, že v OĽaNO môžeme takto upadnúťVčera 15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosťVčera 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné rokyVčera 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebelaVčera 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚVčera 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíraVčera 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako MečiarVčera 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina Sabaku02.06 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?02.06 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?02.06 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodina02.06 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veria02.06 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   02.06 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinám02.06 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)02.06 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviac02.06 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expert02.06 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovarom02.06 16:34Ako písať o vojne?02.06 16:33Danglár: Divoká jazda02.06 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHL02.06 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciu02.06 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvod02.06 15:20Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatu02.06 15:19Čo začal socializmus, dokončili 90. roky v demokracii. Ako sa z Luníka IX stalo segregované rómske sídlisko02.06 15:07Život doma alebo v zariadení sociálnych služieb? Možnosť je často len jedna, tá horšia02.06 14:46Vývoj bojov (463. deň): Prípravy pokračujú – Ukrajinci vylepšili pozície pri Vuhledare, v Berďansku vybuchol prístav