Juraj Slafkovský

Juraj Slafkovský sa stal slovenským hokejistom roka 2022. Okrem premiérovej trofeje za celkové prvenstvo si odniesol zo štvrtkového galavečera aj ocenenia pre najlepšieho útočníka a najlepšieho hráča do 20 rokov. Do Siene slávy slovenského hokeja prijali Petra Bondru a Žigmunda Pálffyho.

Juraj Slafkovský na galavečere. Foto - TASR/Jakub Kotian

Juraj Slafkovský získal Cenu Piotra Nurowského pre druhého najlepšieho mladého športovca Európy v zimných športoch. 18-ročného hokejistu predstihla len slovinská skokanka na lyžiach Nika Prevcová.

Juraj Slafkovský sa snaží obmedziť počet aktivít mimo ľadu, aby sa mohol sústrediť na hokej. „Neprikyvujem na všetko. Najviac toho má však Filip Mešár, ten je všade,“ vtipkoval na stretnutí so slovenskými novinármi.

Jurajovi Slafkovskému by v Montreale veľmi pomohla francúzština, podstatné však je to, ako bude hrať, myslí si Eliezer Sherbatov, bývalý hráč Slovana a Košíc, ktorý žije v Lavale, 30 km od Montrealu, kde majú Canadiens farmu. „Draft tu bol obrovskou vecou.“

Tomáš Tatar hral v Montreale tri sezóny, Jurajovi Slafkovskému a Filipovi Mešárovi radí, čo spraviť po nevydarenom zápase v meste, ktoré žije hokejom. „Choďte domov, nepúšťajte si televízor, nečítajte správy a snažte sa vypnúť hlavu.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Juraj Slafkovský by mal byť prvým slovenským hokejistom v NHL, ktorý bude mať na drese meno s diakritikou. Montreal Canadiens viackrát prezentoval jeho dres s číslom 20 a menovkou, na ktorej je aj písmeno „ý“.

Hokejista Juraj Slafkovský bude v Montreale nosiť dres s číslom 20, obranca kanadského klubu Chris Wideman mu prenechal svoje číslo. „Je to mladý chalan a chcel som sa uistiť, že vie, ako veľmi sme z neho nadšení,“ povedal americký hokejista.

Hokejista Juraj Slafkovský chce zabojovať o miesto v prvom tíme Montrealu Canadiens. „Mužstvo je v najväčšej prestavbe, preto mám dobrú šancu chytiť sa a chcem to využiť,“ uviedla draftová jednotka.

Juraj Slafkovský nebude hrať na MS do 20 rokov. Na šampionáte neposilnia slovenskú reprezentáciu ani Šimon Nemec, Filip Mešár, Samuel Kňažko a Martin Chromiak.

Bývalá draftová nádej Montrealu Louis Leblanc si myslí, že klub by mal Jurajovi Slafkovskému prideliť mentora. „Bývanie so skúseným spoluhráčom mu môže pomôcť vo vývoji,“ hovorí Leblanc, ktorý si spomína, ako mal po drafte v Montreale nápoje vždy na účet podniku. Spätne však hodnotí, že začínať kariéru v Montreale „nebolo ideálne“.

Montreal má povesť klubu, v ktorom sa s talentovanými hokejistami pracuje zle. „Je fér sa pýtať, či je to správne miesto pre Juraja Slafkovského,“ hovorí novinár Arpon Basu z The Athletic. Montreal však podľa neho zlepšil svoj program rozvoja hráčov a Slafkovskému by mohla pomôcť aj jeho povaha, ktorou mu pripomína P. K. Subbana.

Jurajovi Slafkovskému k postu draftovej jednotky pomohla slovenská reprezentácia, myslí si kanadský novinár Arpon Basu. „Ak by ho posudzovali len podľa výkonov v TPS Turku, bol by teraz možno desiatkou draftu,“ hovorí reportér The Athletic.

Foto - TASR/AP

Predstavitelia Montrealu išli tvrdo aj po Jurajovi Slafkovskom, keď kritizovali jeho hru. „Jeho konštruktívna reakcia ich prekvapila,“ hovorí novinár Arpon Basu z The Athletic, ktorý si myslí, že Slafkovský začne sezónu v NHL a nepôjde na MS do 20 rokov.

Juraj Mikúš priznáva, že spravil chybu, keď nepočúval Montreal po tom, ako ho v roku 2005 draftoval. „Nemal som sa vrátiť na Slovensko,“ hovorí. Jurajovi Slafkovskému radí, nech sa naučí po francúzsky. „Ak to urobí, bude oveľa populárnejší.“

Štart Juraja Slafkovského na MS do 20 rokov je nepravdepodobný. „Plán je, aby začiatkom augusta prišiel do Montrealu, trénoval s nami a aklimatizoval sa,“ povedal generálny manažér Montrealu Kent Hughes. MS v Edmontone sa konajú od 9. do 20. augusta. (twitter)

Juraj Slafkovský podpísal trojročnú nováčikovskú zmluvu s tímom Montreal Canadiens. 18-ročný útočník si v prípade pôsobenia v NHL ročne zarobí 950-tisíc dolárov. Zmluva zahŕňa aj výkonnostné bonusy, na základe ktorých si môže Slafkovský polepšiť až o 3,5 milióna dolárov ročne.

V nominácii slovenskej reprezentácie do 18 rokov na Hlinka Gretzky Cup je iba jeden hráč z minuloročného turnaja, útočník Ondrej Molnár. Slováci vlani obsadili na turnaji druhé miesto.

Montreal sa pri výbere Juraja Slafkovského poučil z chyby, ktorú spravil v roku 2009, keď si vybral Louisa Leblanca, ktorý neskôr nebol dobrý ani pre Slovan. „Teraz tu bola opäť pasca populárnejšej voľby v podobe Shana Wrighta,“ povedali vo svojom podcaste Arpon Basu a Jean-Michel Godin, experti z The Athletic.

Juraj Slafkovský absolvoval po drafte toľko rozhovorov, že už v dvoch z nich sa ho nezávisle od seba spýtali, či ananás patrí na pizzu a aj na toto dokázal odpoveď marketingovo atraktívnym spôsobom. Montreal už vytvoril novotvary ako Slafgoalsky či Slafcontentsky.

Generálny manažér Montrealu Canadiens Kent Hughes ukázal pri draftovaní Juraja Slafkovského odvahu, zhodli sa experti z The Athletic. Išiel proti vôli fanúšikov, hoci sa Shane Wright javil ako stávka na istotu. „Opatrnosť pri drafte je smrť. Chcete hráča, z ktorého budete nadšený, a Wrightovi tento prvok chýbal,“ napísal novinár Corey Pronman.

Juraj Slafkovský (vpravo) s Filipom Mešárom (vľavo) a Šimonom Nemcom (v strede). Foto - TASR/AP

Jurajovi Slafkovskému pomohla pri drafte aj nevšedná fyzická pripravenosť. „Keď objal Filipa Mešára, ten pri ňom vyzeral ako malé dieťa. A Slafkovský vyzeral ako medveď grizzly,“ napísali experti na Montreal Canadiens Arpon Basu a Marc Antoine Godin z Athleticu.

Podľa generálneho manažéra Montrealu Canadiens Kenta Hughesa dostane Juraj Slafkovský okamžite šancu hrať v NHL. „Ak ukáže v prípravnom kempe, že môže hrať za Montreal, bude hrať za Montreal,“ povedal Hughes.

Montreal ide staviť na dlhodobú spoluprácu dvojičky Juraj Slafkovský – Filip Mešár, myslí si Ivan Feneš, ktorý oboch viedol v mládežníckych reprezentáciách. „Filip je extrémne zručný hokejista s obrovskou hernou inteligenciou,“ hovorí.

Zľava: Jakub Homoľa, Ján Lašák a Ivan Feneš. Foto - archív J.H., N - Peter Kováč, tasr

Juraj Slafkovský jednoducho neznáša prehry, hovorí jeho bývalý spoluhráč Max Braun. „Juro mal také väčšie reči, že nás všetkých vyklepe v hre na PlayStation. Hral som proti nemu a v druhom polčase som vyhrával 5:0. Juro sa naštval a vytiahol ‚playko‘ zo zásuvky,“ smeje sa.

Juraj Slafkovský odišiel zo Slovenska už ako 14-ročný. Prečítajte si príbeh jeho cesty až do momentu, ako sa stal draftovou jednotkou: najprv odišiel z Košíc, lebo sa tam nemakalo, potom z Rakúska, lebo sa tam vyhrávalo príliš ľahko.

Z piatich miliónov Slovákov sú asi štyri hore a fandia nám, povedal Juraj Slafkovský na tlačovej konferencii po drafte NHL. „Svoje meno som ani nepočul, len že ‚Slovák‘. Bol som v šoku, ani som nepočúval. Triasol som sa, mal som zimomriavky. Neuveriteľný moment pre mňa.“

Sumarizujeme tohtoročný draft NHL: Montreal sa začal prikláňať k tomu, že draftuje Slafkovského, v stredu, no stále mal pochybnosti. Zavolal si ho preto na ešte jeden rozhovor v deň draftu. „Dali sme mu dôležité otázky a odpovedal na ne s ľahkosťou,“ povedal generálny manažér Montrealu Kent Hughes, ktorému sa najviac páčila Slafkovského odpoveď na otázku: Čo je najlepšie na hokeji?

Juraj Slafkovský sa stal prvou draftovou jednotkou zo Slovenska. Foto TASR/AP

Keď ohlásili, že Juraj je jednotka, znervóznel som, povedal Šimon Nemec pre ESPN. „Cítil som, že by som možno mohol byť druhý a teraz je to realita. Je to úžasné prekvapenie – pre mňa, moju rodinu aj celé Slovensko,“ povedal Nemec, ktorého si zvolilo New Jersey.

Montreal sa pre výber Juraja Slafkovského rozhodol až v stredu, dovtedy vedenie zvažovalo aj Shanea Wrighta a Logana Cooleyho. „Tri dni sme o tom debatovali a cítili sme, že Slafkovský je najlepší hráč,“ povedal generálny manažér Kent Hughes. (espn)

Generálny manažér New Jersey Tom Fitzgerald vysvetlil, že pri výbere Šimona Nemca z druhého miesta zohrala úlohu jeho pozícia. „Potrebovali sme obrancu, ktorý je pravák. Preto sme nadšení, že máme Šimona. Všímali sme si ho dlho, najmä vďaka výkonom v reprezentácii. Dostane šancu zabojovať o prvý tím už v tejto sezóne,“ povedal pre ESPN.

Prvá reakcia Juraja Slafkovského po tom, ako sa stal draftovou jednotkou: „Je to neuveriteľné, stále nemôžem uveriť, že sa to stalo. Keď som počul slová ‚zo Slovenska‘, povedal som si: Čo sa to deje? Je to výnimočný moment v mojom živote,“ povedal v rozhovore pre ESPN.

Naposledy draftovali na prvých dvoch miestach hráčov z jednej európskej krajiny v roku 2004. Vtedy sa stal jednotkou Rus Alexander Ovečkin a dvojkou jeho krajan Jevgenij Malkin.

Video: Ako si Montreal vybral Juraja Slafkovského za jednotku draftu NHL 2022

Obrancu Šimona Nemca draftovalo z druhého miesta New Jersey Devils. Slovenskí hokejisti tak obsadili v drafte NHL prvé dve priečky, jednotkou sa stal Juraj Slafkovský, ktorého si vybral Montreal.

Šimon Nemec v drese New Jersey Devils. Foto - TASR/AP

Juraj Slafkovský sa stal jednotkou draftu NHL, z prvého miesta si ho vybral Montreal Canadiens. Doteraz najvyššie draftovaným slovenským hokejistom bol Marián Gáborík, ktorého si Minnesota vybrala v roku 2000 z tretieho miesta.

Juraj Slafkovský ako jednotka draftu NHL 2022. Foto - TASR/AP

Prezident SZĽH Miroslav Šatan vraví, že Montreal čaká „neuveriteľne ťažké rozhodnutie“. „Zobrať ho alebo nezobrať? V každom prípade by to mal byť najúspešnejší draft pre slovenských hokejových fanúšikov za desaťročia,“ píše Šatan.

Začal sa Draft NHL 2022, priamy prenos môžete sledovať na RTVS :Šport alebo Dajto.

Dnešné stretnutie s vedením Montrealu sa malo pôvodne uskutočniť už pred niekoľkými dňami, vraví Juraj Slafkovský pre kanadský Sportsnet. „Bolo trochu zvláštne, že k tomu prišlo v deň draftu. Stretol som sa s majiteľom, prezidentom a generálnym manažérom klubu,“ povedal s tým, že šlo o „dobré stretnutie“.

Je nezvyčajné, aby sa klub stretol v deň draftu s hráčom, ktorého si nevyberie, vraví novinárka Emily Kaplanová vo vysielaní ESPN. Aj z toho usudzuje, že Juraj Slafkovský má šancu byť draftovou jednotkou. „Diváci tu v Montreale však skandujú meno Shanea Wrighta,“ dodáva.

Prinášame výber siedmich textov, ktoré vás prevedú tohtoročným draftom NHL. Predstavujeme Juraja Slafkovského, venujeme sa jeho najväčšiemu súperovi Shaneovi Wrightovi a vyberáme aj desať najhorších draftových jednotiek z minulosti.

Kto je Shane Wright, rival Juraja Slafkovského o pozíciu draftovej jednotky NHL? “Jeho cit pre hru patrí k najlepším na drafte,” píše o Wrightovi The Athletic. Kanadský center bol kapitánom všade, kde hral.

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov začne záverečnú prípravu na MS bez Juraja Slafkovského a Šimona Nemca. „Čakáme predovšetkým na draft NHL. Uvidíme, kto si chlapcov vyberie a aké budú mať povinnosti voči novým tímom,“ povedal Ivan Feneš, tréner reprezentácie.

Montreal Canadiens si z prvého miesta na drafte NHL vyberie jedného z trojice hráčov Juraj Slafkovský, Shane Wright a Logan Cooley. „Snažíme sa vybrať osobnosť, ktorá sa dokáže dennodenne vyrovnať s tlakom, ktorý prinesie post draftovej jednotky,“ povedal Kent Hughes, generálny manažér tímu.

Juraj Slafkovský by sa mohol stať draftovou jednotkou. Hokejový expert a publicista kanadskej televízie TSN Bob McKenzie vo svojom preddraftovom rebríčku zaradil slovenského útočníka pred Kanaďana Shanea Wrighta.

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský povedal, že mu je jedno, ktorý tím si ho vyberie na drafte NHL. „Podstatné je, aby som sa dostal do NHL. Absolvoval som mnoho pohovorov s klubmi. Špekulovať či tipovať je dovtedy zbytočné. Radšej budem trénovať,“ uviedol 18-ročný útočník.

Juraj Slafkovský chce, aby si ho v drafte vybralo mužstvo, do ktorého zapadne. „Bolo by to pekné byť jednotkou, no post trojky či štvorky môže byť pre mňa ešte lepší. Verím, že sa môžem uchytiť v NHL tak skoro, ako to je možné,“ vyhlásil slovenský hokejista.

Slovenský hokejista Juraj Slafkovský obsadil druhé miesto v ankete o najlepšieho mladého Európana v zimných športoch za rok 2022. V hlasovaní na valnom zhromaždení Európskych olympijských výborov v Skopje ho predstihla slovinská skokanka na lyžiach Nika Prevcová.

Juraja Slafkovského by si malo vybrať New Jersey Devils z 2. miesta v júlovom drafte NHL. Predpokladá to americký portál The Athletic, ktorý zverejnil aktualizovaný preddraftový rebríček. Šimonovi Nemcovi prognózuje pozíciu štvorky a Seattle.

Športový newsfilter: Ak niečo odlišuje Shauna Wrighta a Juraja Slafkovského, sebavedomie to nie je, píše agentúra AP. „To si myslí on, ja si myslím niečo iné,“ reagoval Slovák na tieto slová Kanaďana: „Som súťaživý, vždy chcem byť prvý, vždy chcem byť najlepší.“

Najčítanejšie teraz

Triasla sa a pred dverami súdu sa rozplakala. Pojednávanie s Jankovskou dlho netrvaloMonika Jankovská a advokát Peter Erdös pred budovou súdu v Trnave. Foto N - Tomáš HrivňákSvetový newsfilter: Aj Američania sa pri Ukrajine mýlili v jednej veci. Tá nakoniec zmenila vojnuFoto - TASR/APVývoj bojov (176. deň): Miera devastácie je obrovská. Rusi strieľajú tak veľa ako proti HitleroviRuská húfnica 2S4 počas streľby. Foto - TASR/APČo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavyFoto - president.gov.uaNewsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovanáFoto N - Tomáš HrivňákTakú strelu som ešte nevidel, budúci rok roztrhá ligu, vravia experti. Kanadský talent môže byť väčšou hviezdou ako SlafkovskýKanaďan Connor Bedard v zápase proti Slovensku. Foto - TASR/APVývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľovObyvatelia Kramatorska si obzerajú následky ruského bombardovania. Foto - TASR/APZelený newsfilter: Šéf inšpektorov životného prostredia ako agent polície pomohol v obvinení prominentných advokátovGenerálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto N - Tomáš GrečkoAko Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechMonika Jankovská sa po viac ako roku dostala z väzby na slobodu. Na snímke s advokátom Petrom Erdösom. Foto - TASRNewsfilter: Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrémuFoto - FB SmerMatovič a Lengvarský sľubujú lekárom stovky eur navyše. Odborári aj tak zbierajú výpovede, žiadajú viac ako len platyFoto - TASRUkrajinskí vedci simulovali pohyb rádioaktívneho mraku, keby došlo k havárii v Zaporižžskej elektrárni. Zasiahol by aj SlovenskoFoto N - Tomáš BenedikovičBratislavský župan Droba: Premiér Heger by mal Matoviča zosadiťFoto N - Tomáš HrivňákRežisérka Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť bude musieť prijať, že ženy sú slobodnéHerečky Natália Germáni a Eva Mores, režisérka Tereza Nvotová so Zlatým leopardom. Foto - Forum Film/Locarno FestivalIgor Matovič je pre Borisa Kollára požehnanímFoto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:54High 5ive: Som tu na to, aby som pracoval. Majster extatickej pravdy Werner Herzog jubilujeVčera 20:30Minister Budaj: Podozriví sa idú zodrať, aby boli predčasné voľby (+ video)Včera 19:56Nájomné byty nebudú o tretinu lacnejšie, ako sľuboval Kollár pred voľbamiVčera 18:49Newsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovanáVčera 18:05Ukrajinskí vedci simulovali pohyb rádioaktívneho mraku, keby došlo k havárii v Zaporižžskej elektrárni. Zasiahol by aj SlovenskoVčera 18:03Graf dňa: Júlové dáta naznačujú ochladenie pracovného trhuVčera 17:53Matovič a Lengvarský sľubujú lekárom stovky eur navyše. Odborári aj tak zbierajú výpovede, žiadajú viac ako len platyVčera 17:46Významná stavebná firma Tubau, ktorá dokončovala tunel Višňové, je v konkurznom konaníVčera 16:58Igor Matovič je pre Borisa Kollára požehnanímVčera 16:48NKÚ o rozvoji cyklodopravy od roku 2013: Bezpečnosť sa nezlepšila, chýba aj evidencia relevantných údajovVčera 16:39Maďarsko si od Ruska kupuje 700 miliónov kubíkov plynu navyše. Odborníci hovoria o odmene pre OrbánaVčera 16:35Firemný newsfilter: Pri Slovalcu zlyhalo nielen OĽaNO, košické oceliarne našťastie zostávajú na ocot a Šuranom sa črtá megainvestorVčera 16:19Horšie, než keď bolo najhoršie: tragédia Domaše, návštevníci občas zapadnú po kolená v bahneVčera 15:44Okúpali ste sa v mori? Tak sa dostavte pred vojenskú komisiu. Ako vyzerá zákulisie ukrajinskej mobilizácieVčera 15:36Školy majú o knihu o sexuálnom zneužívaní záujem, budú k nej aj diskusie s odborníčkamiVčera 15:35Prečo si Sulík vybral na ďalšiu megainvestíciu mesto, ktoré vedie človek zo Smeru? Primátor Šurian vysvetľujeVčera 15:05Čínska demografia ukazuje skôr na úpadok než na dominanciu Včera 15:05Bieloruská opozícia je čoraz silnejšiaVčera 14:41Bratislavský župan Droba: Premiér Heger by mal Matoviča zosadiťVčera 14:22„Hlavně foť, vole, nepřemýšlej, zaznamenávej,“ odkazuje Josef KoudelkaVčera 13:56Megalodon bol väčší ako autobus. Kosatku by zožral na päť súst, tyranosaura na triVčera 13:14Pohreb ako piknik? V Prahe to už funguje. Podľa ekofunebráčky Blanky Javorovej by bolo ideálom kompostovanie tielVčera 12:27Inváziu vojsk Varšavskej zmluvy si pre vojnu na Ukrajine nepripomíname len ako históriuVčera 12:15Vývoj bojov (176. deň): Miera devastácie je obrovská. Rusi strieľajú tak veľa ako proti HitleroviVčera 11:36Triasla sa a pred dverami súdu sa rozplakala. Pojednávanie s Jankovskou dlho netrvaloVčera 11:19Je nás len toľko ako Parížanov, ale máme Dončića. Boli sme sa pozrieť, ako basketbal pobláznil SlovinskoVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Otvor si Facebook, uvidíš Medúzu!Včera 09:38Jankovská sa na súde rozplakala, pojednávanie odročili, nedoručili jej včas obžalobuVčera 09:33Nový album Beyoncé dobre ukazuje, prečo dnes stará hudba vyhráva súboj s novouVčera 09:26Prekrásny nový rap: Cheat Codes