NHL Draft

Jurajovi Slafkovskému by v Montreale veľmi pomohla francúzština, podstatné však je to, ako bude hrať, myslí si Eliezer Sherbatov, bývalý hráč Slovana a Košíc, ktorý žije v Lavale, 30 km od Montrealu, kde majú Canadiens farmu. „Draft tu bol obrovskou vecou.“

Tomáš Tatar priznáva, že ani nevie, čo si myslel, keď s jedným kufrom odchádzal po drafte do zámoria. „Bola to ťažoba, od sedemnástich som žil úplne sám,“ hovorí v rozhovore a spomína, ako mu chýbal domov.

Tomáš Tatar hral v Montreale tri sezóny, Jurajovi Slafkovskému a Filipovi Mešárovi radí, čo spraviť po nevydarenom zápase v meste, ktoré žije hokejom. „Choďte domov, nepúšťajte si televízor, nečítajte správy a snažte sa vypnúť hlavu.“

Foto N - Vladimír Šimíček

V kanadskej nominácii na juniorské MS v hokeji je aj Connor Bedard, ktorý by mohol byť budúcoročnou jednotkou draftu NHL. Rovnako ako Slovákom, tak aj Kanaďanom v zostave chýbajú najúspešnejší hokejisti tohtoročného draftu.

Filip Mešár, ktorého takisto draftoval Montreal, hovorí, že zvrat v jeho kariére nastal, až keď mal 13 rokov. „Dovtedy som hral hokej iba preto, že ma bavil,“ hovorí hokejista, ktorý až doteraz hral len na Slovensku. „Veľmi mi prospelo hrať v seniorskej súťaži.“

Bývalá draftová nádej Montrealu Louis Leblanc si myslí, že klub by mal Jurajovi Slafkovskému prideliť mentora. „Bývanie so skúseným spoluhráčom mu môže pomôcť vo vývoji,“ hovorí Leblanc, ktorý si spomína, ako mal po drafte v Montreale nápoje vždy na účet podniku. Spätne však hodnotí, že začínať kariéru v Montreale „nebolo ideálne“.

Montreal má povesť klubu, v ktorom sa s talentovanými hokejistami pracuje zle. „Je fér sa pýtať, či je to správne miesto pre Juraja Slafkovského,“ hovorí novinár Arpon Basu z The Athletic. Montreal však podľa neho zlepšil svoj program rozvoja hráčov a Slafkovskému by mohla pomôcť aj jeho povaha, ktorou mu pripomína P. K. Subbana.

Jurajovi Slafkovskému k postu draftovej jednotky pomohla slovenská reprezentácia, myslí si kanadský novinár Arpon Basu. „Ak by ho posudzovali len podľa výkonov v TPS Turku, bol by teraz možno desiatkou draftu,“ hovorí reportér The Athletic.

Foto - TASR/AP

Predstavitelia Montrealu išli tvrdo aj po Jurajovi Slafkovskom, keď kritizovali jeho hru. „Jeho konštruktívna reakcia ich prekvapila,“ hovorí novinár Arpon Basu z The Athletic, ktorý si myslí, že Slafkovský začne sezónu v NHL a nepôjde na MS do 20 rokov.

Juraj Mikúš priznáva, že spravil chybu, keď nepočúval Montreal po tom, ako ho v roku 2005 draftoval. „Nemal som sa vrátiť na Slovensko,“ hovorí. Jurajovi Slafkovskému radí, nech sa naučí po francúzsky. „Ak to urobí, bude oveľa populárnejší.“

Montreal sa pri výbere Juraja Slafkovského poučil z chyby, ktorú spravil v roku 2009, keď si vybral Louisa Leblanca, ktorý neskôr nebol dobrý ani pre Slovan. „Teraz tu bola opäť pasca populárnejšej voľby v podobe Shana Wrighta,“ povedali vo svojom podcaste Arpon Basu a Jean-Michel Godin, experti z The Athletic.

Juraj Slafkovský absolvoval po drafte toľko rozhovorov, že už v dvoch z nich sa ho nezávisle od seba spýtali, či ananás patrí na pizzu a aj na toto dokázal odpoveď marketingovo atraktívnym spôsobom. Montreal už vytvoril novotvary ako Slafgoalsky či Slafcontentsky.

Generálny manažér Montrealu Canadiens Kent Hughes ukázal pri draftovaní Juraja Slafkovského odvahu, zhodli sa experti z The Athletic. Išiel proti vôli fanúšikov, hoci sa Shane Wright javil ako stávka na istotu. „Opatrnosť pri drafte je smrť. Chcete hráča, z ktorého budete nadšený, a Wrightovi tento prvok chýbal,“ napísal novinár Corey Pronman.

Juraj Slafkovský (vpravo) s Filipom Mešárom (vľavo) a Šimonom Nemcom (v strede). Foto - TASR/AP

Jurajovi Slafkovskému pomohla pri drafte aj nevšedná fyzická pripravenosť. „Keď objal Filipa Mešára, ten pri ňom vyzeral ako malé dieťa. A Slafkovský vyzeral ako medveď grizzly,“ napísali experti na Montreal Canadiens Arpon Basu a Marc Antoine Godin z Athleticu.

Šesť slovenských hokejistov prešlo vstupným draftom do NHL v roku 2022. Útočníka Juraja Slafkovského si vybral Montreal Canadiens z celkového prvého miesta. Z druhej pozície bol draftovaný obranca Šimon Nemec klubom New Jersey Devils.

Slovenského hokejistu Adama Žlnku draftovala Arizona Coyotes. 18-ročného útočníka si vybral klub NHL v 7. kole z 204. miesta. Žlnka v uplynulej sezóne pôsobil v klube Sioux Falls Stampede v USHL. Odohral aj sedem zápasov za slovenskú reprezentáciu do 18 rokov. (nhl)

Piatym draftovaným Slovákom do NHL je Servác Petrovský. V 6. kole si ho zo 185. miesta vybrala Minnesota Wild. 17-ročný útočník pôsobil v minulej sezóne v OHL v tíme Owen Sound Attack, za ktorý odohral 65 zápasov v základnej časti a zaznamenal v nich 54 bodov. (nhl)

Slovenského hokejistu Adama Sýkoru draftoval New York Rangers v 2. kole zo 63. miesta. 17-ročný útočník je štvrtým Slovákom, ktorého si vybral jeden z klubov NHL v tohtoročnom drafte. Sýkora odohral minulú sezónu za Nitru. Slovensko reprezentoval na MS vo Fínsku. (nhl)

Podľa generálneho manažéra Montrealu Canadiens Kenta Hughesa dostane Juraj Slafkovský okamžite šancu hrať v NHL. „Ak ukáže v prípravnom kempe, že môže hrať za Montreal, bude hrať za Montreal,“ povedal Hughes.

Ján Lašák si myslí, že Šimonovi Nemcovi k pozícii draftovej dvojky pomohlo to, čo sa dialo vo finále Stanleyho pohára. „Obranca-pravák Cale Makar mal neskutočnú sezónu a manažéri videli, že takýchto obrancov je strašne málo, sú neskutočne dôležití pre tím a dokážu rozhodnúť o víťazstve.“

Montreal ide staviť na dlhodobú spoluprácu dvojičky Juraj Slafkovský – Filip Mešár, myslí si Ivan Feneš, ktorý oboch viedol v mládežníckych reprezentáciách. „Filip je extrémne zručný hokejista s obrovskou hernou inteligenciou,“ hovorí.

Zľava: Jakub Homoľa, Ján Lašák a Ivan Feneš. Foto - archív J.H., N - Peter Kováč, tasr

Juraj Slafkovský jednoducho neznáša prehry, hovorí jeho bývalý spoluhráč Max Braun. „Juro mal také väčšie reči, že nás všetkých vyklepe v hre na PlayStation. Hral som proti nemu a v druhom polčase som vyhrával 5:0. Juro sa naštval a vytiahol ‚playko‘ zo zásuvky,“ smeje sa.

New Jersey si vybralo v drafte Šimona Nemca na úkor Shanea Wrighta aj preto, že nepotrebovalo ďalšieho centra. „Chcem ísť do Severnej Ameriky. Možno do AHL, ale ak bude možnosť, chcem si aspoň na pár zápasov vyskúšať NHL.“

Filip Mešár, ktorého si Montreal vybral z 26. miesta, už v budúcej sezóne nechce zostať v Poprade. „Možno bude Montreal pre mňa najlepšia možnosť, ale možno chcem vyskúšať nejakú európsku ligu ako Švédsko alebo Fínsko.“ Teší sa, že bude spoluhráč so Slafkovským, sú kamaráti od detstva a aj teraz boli spolu na dovolenke.

Juraj Slafkovský odišiel zo Slovenska už ako 14-ročný. Prečítajte si príbeh jeho cesty až do momentu, ako sa stal draftovou jednotkou: najprv odišiel z Košíc, lebo sa tam nemakalo, potom z Rakúska, lebo sa tam vyhrávalo príliš ľahko.

Z piatich miliónov Slovákov sú asi štyri hore a fandia nám, povedal Juraj Slafkovský na tlačovej konferencii po drafte NHL. „Svoje meno som ani nepočul, len že ‚Slovák‘. Bol som v šoku, ani som nepočúval. Triasol som sa, mal som zimomriavky. Neuveriteľný moment pre mňa.“

Sumarizujeme tohtoročný draft NHL: Montreal sa začal prikláňať k tomu, že draftuje Slafkovského, v stredu, no stále mal pochybnosti. Zavolal si ho preto na ešte jeden rozhovor v deň draftu. „Dali sme mu dôležité otázky a odpovedal na ne s ľahkosťou,“ povedal generálny manažér Montrealu Kent Hughes, ktorému sa najviac páčila Slafkovského odpoveď na otázku: Čo je najlepšie na hokeji?

Juraj Slafkovský sa stal prvou draftovou jednotkou zo Slovenska. Foto TASR/AP

Montreal draftoval po Jurajovi Slafkovskom aj Filipa Mešára, vybral si ho v prvom kole z 26. miesta. „Je to skvelý večer a niečo šialené, že ako prvých dvoch si vybrali Slovákov. Som rád, že ma draftoval Montreal. Som malý, šikovný a skôr technický hráč, taká beštia,“ povedal Mešár pre kanadský Sportsnet.

Keď ohlásili, že Juraj je jednotka, znervóznel som, povedal Šimon Nemec pre ESPN. „Cítil som, že by som možno mohol byť druhý a teraz je to realita. Je to úžasné prekvapenie – pre mňa, moju rodinu aj celé Slovensko,“ povedal Nemec, ktorého si zvolilo New Jersey.

Montreal sa pre výber Juraja Slafkovského rozhodol až v stredu, dovtedy vedenie zvažovalo aj Shanea Wrighta a Logana Cooleyho. „Tri dni sme o tom debatovali a cítili sme, že Slafkovský je najlepší hráč,“ povedal generálny manažér Kent Hughes. (espn)

Generálny manažér New Jersey Tom Fitzgerald vysvetlil, že pri výbere Šimona Nemca z druhého miesta zohrala úlohu jeho pozícia. „Potrebovali sme obrancu, ktorý je pravák. Preto sme nadšení, že máme Šimona. Všímali sme si ho dlho, najmä vďaka výkonom v reprezentácii. Dostane šancu zabojovať o prvý tím už v tejto sezóne,“ povedal pre ESPN.

Bývalý kanadský hokejista Matthew Barnaby dva dni pred draftom správne predpovedal mená na prvých štyroch miestach. „Písali ste mi, že som idiot, keď som hovoril, že Shane Wright môže spadnúť až na štvrté miesto,“ napísal Barnaby po drafte.

Jeden z favoritov na post jednotky draftu Shane Wright bol vybraný až ako štvrtý v poradí. Kanadského útočníka získal Seattle Kraken.

Prvá reakcia Juraja Slafkovského po tom, ako sa stal draftovou jednotkou: „Je to neuveriteľné, stále nemôžem uveriť, že sa to stalo. Keď som počul slová ‚zo Slovenska‘, povedal som si: Čo sa to deje? Je to výnimočný moment v mojom živote,“ povedal v rozhovore pre ESPN.

Naposledy draftovali na prvých dvoch miestach hráčov z jednej európskej krajiny v roku 2004. Vtedy sa stal jednotkou Rus Alexander Ovečkin a dvojkou jeho krajan Jevgenij Malkin.

Video: Ako si Montreal vybral Juraja Slafkovského za jednotku draftu NHL 2022

Obrancu Šimona Nemca draftovalo z druhého miesta New Jersey Devils. Slovenskí hokejisti tak obsadili v drafte NHL prvé dve priečky, jednotkou sa stal Juraj Slafkovský, ktorého si vybral Montreal.

Šimon Nemec v drese New Jersey Devils. Foto - TASR/AP

Juraj Slafkovský sa stal jednotkou draftu NHL, z prvého miesta si ho vybral Montreal Canadiens. Doteraz najvyššie draftovaným slovenským hokejistom bol Marián Gáborík, ktorého si Minnesota vybrala v roku 2000 z tretieho miesta.

Juraj Slafkovský ako jednotka draftu NHL 2022. Foto - TASR/AP

Prezident SZĽH Miroslav Šatan vraví, že Montreal čaká „neuveriteľne ťažké rozhodnutie“. „Zobrať ho alebo nezobrať? V každom prípade by to mal byť najúspešnejší draft pre slovenských hokejových fanúšikov za desaťročia,“ píše Šatan.

Začal sa Draft NHL 2022, priamy prenos môžete sledovať na RTVS :Šport alebo Dajto.

Dnešné stretnutie s vedením Montrealu sa malo pôvodne uskutočniť už pred niekoľkými dňami, vraví Juraj Slafkovský pre kanadský Sportsnet. „Bolo trochu zvláštne, že k tomu prišlo v deň draftu. Stretol som sa s majiteľom, prezidentom a generálnym manažérom klubu,“ povedal s tým, že šlo o „dobré stretnutie“.

Je nezvyčajné, aby sa klub stretol v deň draftu s hráčom, ktorého si nevyberie, vraví novinárka Emily Kaplanová vo vysielaní ESPN. Aj z toho usudzuje, že Juraj Slafkovský má šancu byť draftovou jednotkou. „Diváci tu v Montreale však skandujú meno Shanea Wrighta,“ dodáva.

Prinášame výber siedmich textov, ktoré vás prevedú tohtoročným draftom NHL. Predstavujeme Juraja Slafkovského, venujeme sa jeho najväčšiemu súperovi Shaneovi Wrightovi a vyberáme aj desať najhorších draftových jednotiek z minulosti.

Juraj Slafkovský zažil po príchode do montrealského Bell Centra okrem potlesku aj bučanie. „Páči sa mi tu, fanúšikovia sú šialení. Niektorí aplaudujú, iní bučia,“ povedal pred draftom. Fanúšikovia Canadiens však vravia, že bučanie nemuselo smerovať na neho, ale na vedenie tímu.

Tohtoročná debata o draftovej jednotke bola podľa novinára Coreyho Pronmana z The Athletic jedna z najzábavnejších za posledné roky. „Juraj Slafkovský aj Shane Wright sú výnimočné talenty. Každý z nich by sa stal draftovou jednotkou oprávnene a očakáva sa, že budú veľmi dôležitými hráčmi pre tímy, ktoré si ich vyberú,“ tvrdí expert na juniorský hokej.

Chicago Blackhawks tesne pred draftom získalo od Ottawy Senators tri voľby vrátane siedmeho výberu v prvom kole, a to výmenou za útočníka Alexa DeBrincata. „Radi by získali špičkového obrancu, no Šimon Nemec ani David Jiříček už zrejme vtedy nebudú k dispozícii. Preto si asi vyberú najlepšieho dostupného útočníka,“ píše expert na Chicago Scott Powers.

Jurajovi Slafkovskému ani Shaneovi Wrightovi zatiaľ z Montrealu nepovedali, či budú ich prvou voľbou, píše z dejiska draftu Emily Kaplanová z ESPN. „Slafkovský však mal ráno stretnutie s majiteľom Canadiens Geoffom Molsonom,“ informuje Kaplanová.

Draft NHL sledujeme minútu po minúte. Priamy prenos sa začína o 1.00 h, vysiela ho RTVS :Šport a Dajto.

Kto je Shane Wright, rival Juraja Slafkovského o pozíciu draftovej jednotky NHL? “Jeho cit pre hru patrí k najlepším na drafte,” píše o Wrightovi The Athletic. Kanadský center bol kapitánom všade, kde hral.

História ukazuje, že ani prvé miesto na drafte NHL Jurajovi Slafkovskému nezaručuje úspešnú budúcnosť. A, naopak, Miroslav Šatan či Pavol Demitra boli draftovaní z nízkych miest. Skaut New Yorku Rangers Ján Gajdošík vysvetľuje, že mnohí to nezvládli pre svoj prístup či zranenia.

Najčítanejšie teraz

Triasla sa a pred dverami súdu sa rozplakala. Pojednávanie s Jankovskou dlho netrvaloMonika Jankovská a advokát Peter Erdös pred budovou súdu v Trnave. Foto N - Tomáš HrivňákSvetový newsfilter: Aj Američania sa pri Ukrajine mýlili v jednej veci. Tá nakoniec zmenila vojnuFoto - TASR/APVývoj bojov (176. deň): Miera devastácie je obrovská. Rusi strieľajú tak veľa ako proti HitleroviRuská húfnica 2S4 počas streľby. Foto - TASR/APNewsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovanáFoto N - Tomáš HrivňákČo vedeli Američania pred vojnou: očakávali ruský útok, zo Zelenského mali obavyFoto - president.gov.uaTakú strelu som ešte nevidel, budúci rok roztrhá ligu, vravia experti. Kanadský talent môže byť väčšou hviezdou ako SlafkovskýKanaďan Connor Bedard v zápase proti Slovensku. Foto - TASR/APVývoj bojov (175. deň): Vojaci ukrajinskej medzinárodnej légie sa sťažujú na zlé zaobchádzanie a zločiny časti veliteľovObyvatelia Kramatorska si obzerajú následky ruského bombardovania. Foto - TASR/APZelený newsfilter: Šéf inšpektorov životného prostredia ako agent polície pomohol v obvinení prominentných advokátovGenerálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto N - Tomáš GrečkoAko Jankovskú chránila mafia v polícii: Kľúčový svedok opisuje, ako ho prinútili zmeniť výpoveď v jej prospechMonika Jankovská sa po viac ako roku dostala z väzby na slobodu. Na snímke s advokátom Petrom Erdösom. Foto - TASRUkrajinskí vedci simulovali pohyb rádioaktívneho mraku, keby došlo k havárii v Zaporižžskej elektrárni. Zasiahol by aj SlovenskoFoto N - Tomáš BenedikovičMatovič a Lengvarský sľubujú lekárom stovky eur navyše. Odborári aj tak zbierajú výpovede, žiadajú viac ako len platyFoto - TASRNewsfilter: Fico ponúkol ďalší dôkaz o svojom príklone k extrémuFoto - FB SmerBratislavský župan Droba: Premiér Heger by mal Matoviča zosadiťFoto N - Tomáš HrivňákRežisérka Nvotová: Budú nám nadávať do bosoriek, feťáčiek a šľapiek, ale raz spoločnosť bude musieť prijať, že ženy sú slobodnéHerečky Natália Germáni a Eva Mores, režisérka Tereza Nvotová so Zlatým leopardom. Foto - Forum Film/Locarno FestivalIgor Matovič je pre Borisa Kollára požehnanímFoto N – Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:54High 5ive: Som tu na to, aby som pracoval. Majster extatickej pravdy Werner Herzog jubilujeVčera 20:30Minister Budaj: Podozriví sa idú zodrať, aby boli predčasné voľby (+ video)Včera 19:56Nájomné byty nebudú o tretinu lacnejšie, ako sľuboval Kollár pred voľbamiVčera 18:49Newsfilter: Jankovská zneužívala spravodlivosť ako politička, prečo by s tým mala prestať ako obžalovanáVčera 18:05Ukrajinskí vedci simulovali pohyb rádioaktívneho mraku, keby došlo k havárii v Zaporižžskej elektrárni. Zasiahol by aj SlovenskoVčera 18:03Graf dňa: Júlové dáta naznačujú ochladenie pracovného trhuVčera 17:53Matovič a Lengvarský sľubujú lekárom stovky eur navyše. Odborári aj tak zbierajú výpovede, žiadajú viac ako len platyVčera 17:46Významná stavebná firma Tubau, ktorá dokončovala tunel Višňové, je v konkurznom konaníVčera 16:58Igor Matovič je pre Borisa Kollára požehnanímVčera 16:48NKÚ o rozvoji cyklodopravy od roku 2013: Bezpečnosť sa nezlepšila, chýba aj evidencia relevantných údajovVčera 16:39Maďarsko si od Ruska kupuje 700 miliónov kubíkov plynu navyše. Odborníci hovoria o odmene pre OrbánaVčera 16:35Firemný newsfilter: Pri Slovalcu zlyhalo nielen OĽaNO, košické oceliarne našťastie zostávajú na ocot a Šuranom sa črtá megainvestorVčera 16:19Horšie, než keď bolo najhoršie: tragédia Domaše, návštevníci občas zapadnú po kolená v bahneVčera 15:44Okúpali ste sa v mori? Tak sa dostavte pred vojenskú komisiu. Ako vyzerá zákulisie ukrajinskej mobilizácieVčera 15:36Školy majú o knihu o sexuálnom zneužívaní záujem, budú k nej aj diskusie s odborníčkamiVčera 15:35Prečo si Sulík vybral na ďalšiu megainvestíciu mesto, ktoré vedie človek zo Smeru? Primátor Šurian vysvetľujeVčera 15:05Čínska demografia ukazuje skôr na úpadok než na dominanciu Včera 15:05Bieloruská opozícia je čoraz silnejšiaVčera 14:41Bratislavský župan Droba: Premiér Heger by mal Matoviča zosadiťVčera 14:22„Hlavně foť, vole, nepřemýšlej, zaznamenávej,“ odkazuje Josef KoudelkaVčera 13:56Megalodon bol väčší ako autobus. Kosatku by zožral na päť súst, tyranosaura na triVčera 13:14Pohreb ako piknik? V Prahe to už funguje. Podľa ekofunebráčky Blanky Javorovej by bolo ideálom kompostovanie tielVčera 12:27Inváziu vojsk Varšavskej zmluvy si pre vojnu na Ukrajine nepripomíname len ako históriuVčera 12:15Vývoj bojov (176. deň): Miera devastácie je obrovská. Rusi strieľajú tak veľa ako proti HitleroviVčera 11:36Triasla sa a pred dverami súdu sa rozplakala. Pojednávanie s Jankovskou dlho netrvaloVčera 11:19Je nás len toľko ako Parížanov, ale máme Dončića. Boli sme sa pozrieť, ako basketbal pobláznil SlovinskoVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Otvor si Facebook, uvidíš Medúzu!Včera 09:38Jankovská sa na súde rozplakala, pojednávanie odročili, nedoručili jej včas obžalobuVčera 09:33Nový album Beyoncé dobre ukazuje, prečo dnes stará hudba vyhráva súboj s novouVčera 09:26Prekrásny nový rap: Cheat Codes