Vedecký podcast N2

Mnoho bežnej elektroniky funguje na princípe kvantovej mechaniky, aj keď si to neuvedomujeme, hovorí fyzik Tomáš Dado, ktorý pracuje v CERN-e. „Aj to, že cez sklo vidíme a cez drevený stôl nie, je kvantovou mechanikou. Len nad tým tak neuvažujeme.“

Vedec Tomáš Dado skúma kvantovú mechaniku a v rozhovore sa snaží vysvetliť, prečo je taká bizarná. „Fyzik Richard Feynman povedal, že kvantovej mechanike nerozumie nikto. A ten, kto tvrdí, že jej rozumie, buď úmyselne klame, alebo nerozumie významu slova rozumieť.“

Keď niekto povie, že nedá do seba chémiu, a pritom sa napije minerálky, je mi to smiešne, vraví chemička Jana Chrappová. Popri práci organizuje chemické olympiády či korešpondenčné semináre pre stredoškolákov. „Motivuje ma práca s mladými ľuďmi a to, že im môžem ukázať, ako môžu dosahovať úspechy vo veciach, ktorým obetujú určitý čas.“

Jana Chrappová. Foto - Juraj Sedlák/Seesame

Matej Baláž sa venuje výskumu, ktorý by mohol pripomínať novodobú alchýmiu. Vo vysoko energetickom mlyne napríklad pomelie vaječnú škrupinu s chlórom z okenného parapetu a premení to na novú, bezpečnú zlúčeninu. Alebo za pomoci lišajníka, levandule či oregana vytvorí antibakteriálne striebro. „Niektoré príklady premien vyviedli z rovnováhy aj mňa,“ hovorí v rozhovore.

Chemik Matej Baláž. Foto - ESET Science Award/Jozef Kadela

Nerád počujem, že niekto nemá bunky na matematiku, základy dokáže zvládnuť každý, vraví v rozhovore matematik Zbyněk Kubáček, ktorého prednášky majú na YouTube viac ako dva milióny videní. „Počul som príbehy, ako rodičia dieťaťu vsugerovali frázy typu ‚ani my sme nevedeli matematiku, ani tebe to nepôjde, ale musíš to nejako prežiť‘. Tam sa dá očakávať, že u dieťaťa vznikne pocit, že na to nemá.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Kórejskí vedci si mysleli, že našli prelomový supravodivý materiál, ďalšie testy to však nepotvrdili. Odborník na supravodivosť Fedor Gömöry v rozhovore vysvetľuje, ako sa takéto omyly vo vede riešia a kde využívame supravodivosť už dnes.

Foto N - Vladimír Šimíček

Aj keď mnohí ľudia trávia za obrazovkami neúmerné množstvo času, celkovým voľnočasovým trendom je fyzicky a kultúrne aktívnejšia populácia – vrátane väčšieho dôrazu na sebavzdelávanie a spoločenské kontakty, hovorí sociológ Ivan Chorvát, ktorý skúma voľný čas. V rozhovore vysvetľuje, prečo ho často máme viac, než si myslíme, prečo je dovolenka jednou z mála vecí, ktoré nezvykneme ofrflať, a ako sa dovolenkovalo v minulých storočiach.

K popularite opaľovania a odhaľovania tela prispelo aj mimoriadne teplé leto v Anglicku v roku 1928, ktoré podporilo výrobu opaľovacích krémov, plaviek a slnečných okuliarov, hovorí sociológ Ivan Chorvát, ktorý skúma, ako trávime voľný čas. V rozhovore vysvetľuje, čo má slovo „cestovať“ spoločné so starosťami, ako vyzeral predchodca Erasmu pre mladých šľachticov a aké voľnočasové aktivity sú na Slovensku najobľúbenejšie dnes.

Podľa štatistík trávia ľudia v práci stále menej času, no napriek tomu vám väčšina povie, že voľný čas nemá, hovorí sociológ Ivan Chorvát. V rozhovore vysvetľuje, kam sa nám voľnočasové hodiny strácajú, čo si myslí o štvordňovom pracovnom týždni, a opisuje voľnočasové aktivity ľudí v minulých storočiach.

Sociológ Ivan Chorvát. Zdroj - archív I. Ch.

O tom, ako sa na dovolenkách vyhnúť parazitom a či sú nám aj na niečo dobré, hovorí parazitologička Daniela Antolová. „Parazity sú často schopné modulovať imunitnú odpoveď svojho hostiteľa. Prinútia ho produkovať látky, ktoré spúšťajú reťazec procesov v organizme a vedú napríklad aj k zmene správania.“

Parazitologička Daniela Antolová pôsobí v Parazitologickom ústave SAV v Košiciach. Foto – archív D. A.

Veda, vzdelanie a kultúra budú zohrávať v spoločnosti čoraz väčšiu úlohu, tvrdí predseda SAV Pavol Šajgalík. V rozhovore k 70. výročiu SAV hovorí, ako zmení svet umelá inteligencia, či nám veda zmierni prejavy klimatickej krízy a ako ju vieme použiť proti konšpiráciám.

Predseda SAV Pavol Šajgalík. Foto N – Tomáš Benedikovič

V stredoveku sa tradovalo, že múmie sa môžu používať na liečenie rôznych neduhov, hovorí egyptológ Martin Odler a dodáva, že podľa jedného historického prameňa vraj bol najkvalitnejší múmiový prášok z Prešporku. V rozhovore vysvetľuje, ako sa ochrana egyptských pamiatok zmenila a ako presviedča kurátorov múzeí, aby mu dovolili vzácne artefakty kvôli výskumu navŕtať.

Myslím, že to bude nakoniec slnečná energia, ktorá zabezpečí energiu pre celú planétu, hovorí ocenený vedec Miroslav Zeman. „Často máme predstavu, že solárne moduly musia byť modré alebo čierne, ale už dnes sa vyrábajú moduly, ktoré viete zapasovať do fasády tak, že keď okolo nej prejdete, ani neviete, že vyrába elektrickú energiu,“ vysvetlil v rozhovore.

Urobiť Facebook či vesmírnu loď je jednoduchšie než vývoj nových liekov či čistej energie, hovorí novinár Petr Koubský. Vedecký redaktor českého Deníka N v rozhovore vraví, ako si predstavuje rok 2023 vo vede, či ho ovplyvní vojna aj prečo sa stále nemáme tak dobre, ako sme predpovedali pred sto rokmi.

Emócia zhnusenia nás chráni pred otravou pokazeným mäsom, no zneužiť ju môžu aj populisti, upozorňuje Pavol Prokop, ktorý sa stal vedcom roka 2021. Behaviorálny ekológ vysvetľuje, že výskum odporu momentálne zažíva rozmach, keďže sa začínajú objavovať spojitosti medzi ním a preferenciami politických strán či predsudkami voči sexuálnym menšinám.

Behaviorálny ekológ Pavol Prokop. Foto N - Vladimír Šimíček

Nové na Dennikn.sk

22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinár 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom Kováčikom 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémy 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní  18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiál 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvodu 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“ 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stíchol 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiť 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierku 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a Harabin 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa) 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúť 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľudu 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčik 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy) 13:43Z Londýna sa vrátila do Humenného a založila NERV. Chcela som urobiť niečo pozitívne, hovorí Jana Bercelová 13:30Hodnota klubu presiahla miliardu, očakávajú rekordné príjmy. Messi priniesol futbalu v USA ekonomický rast 13:23Danglár: Agresori 13:02Schyľuje sa k prvému veľkému nákupu v réžii Kaliňáka. V hre sú stovky vozidiel, záujem má Strnad 12:46Poľská odborníčka na kvalitu potravín: Vstup do EÚ bol pre našich farmárov veľmi výhodný 12:24Mýtus o všelieku s názvom vitamín C: radšej sa sústreďte na to, aby váš tanier hral všetkými farbami 12:01Počúvajte ukrajinskú i ruskú Juliju: Putina treba poraziť 11:59Ružové okuliare Západu znamenajú krviprelievanie a neskôr ešte niečo horšie 11:13Európskej ekonomike sa nedarí, výhľad pre Slovensko je optimistickejší, ak to vláda nepokazí 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Všetko sa stíha 10:45Podporujete Putinovo Rusko? Ste na strane zla 10:44Často vidíme, že deti riadia rodinu a rodičia sú výkonnou zložkou. V takej rodine sú všetci nešťastní, hovorí psychologička 10:01Láska z chemického laboratória, najobyčajnejší koniec sveta a ďalšie tipy, čo pozerať 09:40Aj najväčšie hovädo môže trpieť tak ako vy. Film Zimné prázdniny je známa, ale najdôležitejšia story