Matovičov balíček

Inštitút finančnej politiky pripravil kalkulačku štátnej rodinnej pomoci. Umožní urobiť informatívny výpočet novej výšky prídavkov na dieťa, daňového bonusu a príspevku Služby deťom.

Takéto mrhanie verejnými financiami tu za posledných 20 rokov nebolo, tvrdí starosta obce Lenka a šéf Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu Marián Habovčík. „Keďže minister financií videl, že si obce ušetrili nejaké peniaze, rozhodol sa, že jeho nápady budeme financovať my,“ hovorí. (napunk)

Ľudia s nižšími príjmami a väčším počtom detí môžu na novom daňovom bonuse prerobiť. Napríklad pri mesačnom príjme 400 eur bude mať zamestnanec s tromi deťmi vo veku 3, 5 a 8 rokov celkový bonus 122,40 eura, dosiaľ mal 137,88 eura.

Pre zamestnancov, ktorí pracujú na kratšie pracovné úväzky za nízke mzdy, môže byť starý bonus na deti výhodnejší ako ten nový. Podnikatelia by mali zase zvážiť daňovú optimalizáciu, na odvodoch ušetria, na bonuse však môžu prerobiť. Prinášame tabuľky výpočtov od januára.

Je na OĽaNO a premiérovi Hegerovi, či uprednostní záujem krajiny pred úzkym straníckym záujmom, vraví Richard Sulík. „Naším odchodom vláda nepadá. Igor Matovič preukázal, že s fašistami vedia dosiahnuť veľké výsledky, napríklad prelomiť prezidentské veto. Môžu pekne pokračovať.“

Richard Sulík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Od júla platia nové pravidlá daňového bonusu, o ktorý si zamestnanec či podnikateľ znižuje daň. Radíme, ako získať viac. Nie je jedno, ktorý rodič si uplatní nový daňový bonus, a nerozhoduje len výška jeho zárobku.

Mária Kolíková nechce na Ústavnom súde obhajovať Matovičov balíček, za vládu k nemu nepošle stanovisko. Jej postoj sa dal očakávať, no vzniká tým neobvyklá situácia. Stanovisko za vládu môže Ústavný súd žiadať len od ministerstva spravodlivosti. Matovičov balíček však zrejme neostane bez podpory, Ústavný súd oslovuje aj parlament.

Boris Kollár ponúka východisko – vymeniť SaS za prefarbených fašistov, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Ak by presvedčil tarabovcov, aby prešli do jeho poslaneckého klubu, morálna dilema by formálne zmizla. Tarabovci by už predsa boli súčasťou Sme rodina a nie nejakí fašisti.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Naživo: Prezidentka Zuzana Čaputová po rokovaní s premiérom Eduardom Hegerom ku koaličnej kríze.

Rokovania o vyšších platoch sú vždy náročné. „Tlak vytvorený hrozbou ďalších nátlakových aktivít je značný. Druhá strana to neprizná, nik nepovie, že sa boja protestov. Ale do značnej miery to podľa mňa pomohlo,“ hovorí prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.

Na jeseň bude konfederácia odborových zväzov rokovať o zrušení zmluvy so Smerom, ktorá je platná od roku 2004. Prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová je za jej zrušenie. „Roky sa netajím tým, že táto zmluva je pre konfederáciu škodlivá a nie prospešná.“

Z minimálnej mzdy 700 eur sa nedá dôstojne žiť, hovorí prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová. „Keby bola minimálna mzda 1300 až 1400 eur, môžeme sa začať baviť, že sa blíži k dôstojnej minimálnej mzde,“ hovorí.

Foto N - Vladimír Šimíček

Z rozpočtu Fiľakova bude chýbať pre protiinflačný balíček vlády 600 – 700-tisíc eur, tvrdí primátor mesta Attila Agócs. „Koaličné strany majú celoštátne 12 až 15 starostov, a preto nedostávajú spätnú väzbu, že Igor, nerobte to tak, bude z toho problém,“ vraví. (napunk)

SaS sa pri rodinnom balíčku nesprávala fér, tvrdí bývalý komunikačný šéf tejto strany a dnes premiérov poradca Ivan Štulajter. „Pokiaľ by som chcel OĽaNO nahnať do situácie, aby som ich potom mohol označovať za kolaborantov s fašistami, tak by som ich nechal, aby si to pekne schválili, a potom na nich ukážem, že to robili s fašistami. A to sa presne stalo. Fér by bolo, keby to SaS vetovala.“

Heger by nechcel získať imidž, že to hrá s fašistami, vraví premiérov poradca Ivan Štulajter. Odpovedá tak na otázku, či by Eduard Heger bol ochotný byť na čele vlády podporovanej poslancami zvolenými za ĽSNS. „Skôr odhadujem, že nie. Eduard Heger sleduje verejný záujem a poctivý prístup k politike.“

Matovič je impulzívny, často až vulgárny, ale Sulík nie je bez viny, hodnotí vládnu krízu poradca premiéra Ivan Štulajter. „Veľmi tvrdú komunikáciu, špeciálne voči Igorovi Matovičovi, má aj SaS. Hovoriť o psychických poruchách koaličného partnera… môžem sa cítiť ako frajer, že som také niečo povedal. Ale v rámci vytvárania konštruktívnej atmosféry je to veľmi zlé.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Premiér Eduard Heger rešpektuje rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá žiada Ústavný súd o posúdenie ústavnosti prijatého prorodinného balíčka. „Prezidentka využila svoju právomoc a platí to, čo sme hovorili pred hlasovaním, nech Ústavný súd rozhodne o tom, či bol porušený inštitút skráteného legislatívneho konania.“

Kritika voči prezidentke je podľa SaS neoprávnená. Strana rozumie jej rozhodnutiu obrátiť sa pre protiinflačný balíček na Ústavný súd, píše vo vyhlásení. „Rozhodnutie prezidentky potvrdilo dôležitosť systému bŕzd a protiváh v demokracii. Toto je jasný signál, že parlament a vláda nemôžu svojvoľne porušovať zákon.,“ píše vo vyhlásení.

Igor Matovič vyhlásil, že sa hanbí za Zuzanu Čaputovú, ktorá poslala jeho balíček na Ústavný súd. „Myslel som, že to neurobí. Bohužiaľ, nenávisť voči mne ňou metá natoľko, že v pohode obetuje osud 2,5 milióna detí a rodičov,“ tvrdí. Prezidentka balíčku vyčíta skrátené legislatívne konanie, porušenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti či rozpor s Dohovorom o právach dieťaťa.

Prezidentka poslala protiinflačný balíček Igora Matoviča na Ústavný súd. Vyčíta mu skrátené legislatívne konanie, porušenie ústavných pravidiel rozpočtovej zodpovednosti aj rozpor s Dohovorom o právach dieťaťa.

Prezidentka Zuzana Čaputová by mohla podať ešte tento týždeň podnet na Ústavný súd v súvislosti Matovičovým balíkom, ktorý poslanci opätovne schválili aj po jej vetovaní. Ozrejmila, že Ústavný súd požiada aj o pozastavenie účinnosti namietaných častí v prípade, ak nestihne rozhodnúť do 1. januára 2023, keď by mali nadobudnúť účinnosť.

Newsfilter: Koniec Matoviča vo vláde by mohol stačiť. SaS zatiaľ s ďalšími podmienkami neprišla. „OĽaNO buď priamo, alebo v náznakoch odpovedá, že rozhodnutie SaS je dielom akejsi vyššej moci, že je to ďalšie Sulíkovo povalenie vlády a krok k návratu mafie. Boris Kollár sa snaží tváriť ako jediný rozumný a potichu aj nahlas nakupuje poslancov – fašistov či nefašistov, všetko jedno.“

Richard Sulík poslal Eduardovi Hegerovi list vysvetľujúci ich odchod z koalície, podmienky mu SaS ešte len oznámi. V liste Sulík premiéra oslovuje milý Edo a oznamuje mu to, čo už povedal minulý týždeň – že nebudú vo vláde s Igorom Matovičom.

Ministerstvo financií chce od januára meniť pravidlá daňového bonusu na deti. Pri jeho výpočte by malo byť možné spočítavať čiastkové základy dane oboch rodičov, čo im umožní získať maximálny daňový bonus. K doplatku sa rodič dostane, ak podá daňové priznanie.

Igor Matovič reaguje na Facebooku na ultimátum SaS. Minister financií píše, že „v SaS sú ochotní 1. septembra 2022 povaliť aj tretiu vládu“. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada premiéra Eduarda Hegera, aby pripravil novú, z ktorej bude vyplývať, že Matovič nebude súčasťou vlády.

Prezidentka Čaputová už má napísaný návrh na posúdenie takzvaného rodinného balíčka Ústavným súdom. Odošle ho budúci týždeň. Prijímanie balíčka opäť ostro kritizovala, celý proces nazvala kolaboráciou s fašistami.

Dvojciferná inflácia spôsobí, že síce štát vyberie z daní v budúcom roku približne o 2 miliardy eur viac, no zvýšia sa mu aj výdavky. Graf dňa ukazuje, že ak vláda vyššie daňové príjmy použije na krytie nárastu výdavkov v dôsledku inflácie, rodinný balíček Igora Matoviča, ale ani iné priority ministrov sa z nadpríjmov nezaplatia.

V chudobných rodinách nebudú mať veľkú šancu využiť Matovičovo krúžkovné, varujú experti. „Ak je vo vylúčených komunitách problémom povinná školská dochádzka a slabá ponuka voľnočasových aktivít už dnes, tak aj využitie tohto príspevku bude pravdepodobne výrazne nižšie ako v prípade ostatnej populácie,“ vysvetľuje ekonóm Viktor Novysedlák z rozpočtovej rady.

Matovičov balíček veľmi nepomôže deťom z najchudobnejších rodín, upozorňujú experti. Balíček ruší príspevok na prvákov, rodiny záškolákov prídu o polovicu prídavkov na dieťa, hoci peniaze už teraz v takýchto prípadoch namiesto rodičov dostáva obec a rodičia si musia vyberať medzi dotáciou na obed a daňovým bonusom.

Žiadne sprisahanie o mojom rozhodnutí hlasovať za prelomenie veta pri rodinnom balíčku nerozhodlo, hovorí Kristián Čekovský. „Ako si Igor Matovič vyhodnotil sedenie Richarda Sulíka s Robertom Ficom, je jeho verzia. Ja som žiadne sprisahanie neriešil, čo dokazuje, že som hlasoval za pripomienky pani prezidentky.“

Heger s Matovičom pochopili, že opakovanie hlasovania s ĽSNS by viedlo k odchodu poslancov, vraví v rozhovore Kristián Čekovský z OĽaNO. „Ak by tu vznikla menšinová vláda s podporou ĽSNS, za seba môžem vylúčiť, že by som bol jej súčasťou. Ale to sa nestane, bolo pochopené, že spolupráca s ĽSNS je červená čiara.“

Minister financií Matovič hovorí, že príjmy samospráv budú v tomto a ďalšom roku aj po zarátaní vyššieho daňového bonusu výrazne vyššie, ako počítali v rozpočtoch. V tomto roku dostanú viac o 150 miliónov eur a v budúcom zhruba o 70 miliónov. „Nie je pravda to strašenie, ako zásadne budú mať nižšie príjmy.“

Matovičov návrh na 500-eurový príspevok má podľa Mariána Viskupiča z SaS racio. „Treba vidieť všetky detaily. Vo všeobecnosti tá idea nie je zlá.“ Predseda finančného výboru vysvetľuje, že ide o návrh jednorazovej pomoci a že o tých peniazoch treba debatu, pretože sa ich „ľudia museli vzdať – či už vo väčšom výbere DPH, spotrebných či ďalších daní“, vraví v podcaste V redakcii.

Hlohovec v čase vysokej inflácie odpustí domácnostiam ohrozeným chudobou niektoré poplatky – pôjde o daň z nehnuteľnosti, poplatok za komunálny odpad a poplatok v materských školách. Pomoc chce mesto vyplatiť z vyčleneného, zhruba jedného percenta svojho bežného rozpočtu, informoval primátor a líder strany Spolu Miroslav Kollár.

Minister Lengvarský má do konca mesiaca ukázať, ako chce zvýšiť platy zdravotníkov. „Budeme o tom rokovať s ministrom financií,“ povedal po rokovaní vlády. Čo sa týka platov zdravotníkov, majú podľa neho viacero alternatív. O 500-eurovej jednorazovej podpore podľa neho nerokovali. „Presadzujeme trvalejšie riešenia,“ uviedol. 500 eur majú dostať napríklad učitelia.

Ospravedlnenie Matoviča nezaberá, Sme rodina a SaS netušili, čo predstaví na sobotnej tlačovke. V SaS si všimli, že tentoraz minister financií predstavoval nedohodnutý zámer na zvyšovanie platov štátnych zamestnancov aj v prítomnosti premiéra. „Práve pán premiér by mal byť garantom toho, že koaličné riešenia vznikajú na pôde koalície,“ vraví poslanec Marián Viskupič.

Igor Matovič aj Eduard Heger prosia SaS o odpustenie a chcú, aby sa vrátila na koaličné rady. Matovič sa zároveň ospravedlnil, ak sa niekoho dotkol. „Chcel by som poprosiť Riša Sulíka: poďme spolu bojovať za ľudí, prestaňme bojovať proti sebe,“ povedal Matovič.

Eduard Heger a Igor Matovič. Foto – TASR

SaS v reakcii na útoky Igora Matoviča znovu odmieta chodiť na koaličné rady. Strana zároveň poprela akékoľvek rokovania s opozíciou o hlasovaní za pripomienky prezidentky.

Minister hospodárstva Richard Sulík v parlamente. Foto – TASR

Matovič je pomýlený: Dostal sa do sveta fašistov, píše v komentári Matúš Kostolný. „Na prvý pohľad sa môže zdať, že má po prelomení veta stále dosť síl. V skutočnosti sa zas oslabil.“

Parlament prelomil veto prezidentky a schválil inflačný balíček. Za hlasovalo 77 zo 142 prítomných poslancov. Balíček tak začne platiť od 1. júla, skončí však pravdepodobne na Ústavnom súde.

Minister financií Igor Matovič a poslanec parlamentu György Gyimesi po prelomení veta prezidentky na Matovičov balíček. Foto - TASR

Najčítanejšie teraz

Vývoj bojov (165. deň): Na bojisku sa prekvapujúco objavili trosky americkej protiradarovej strely, ruské radary miznú rýchlejšieV piatok Rusi zničili vojenskú administratívnu budovu v Mykolajive. Foto - APManžel bol veľvyslanec v USA a ja som doma chľastala. Dnes už viem, že sa viac nenapijem, vraví Martina VondrováMoji rodičia boli alkoholici, hovorí Martina Vondrová. Foto – Deník N/Ludvík HradilekSociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Martin Slosiarik. Foto N - Tomáš BenedikovičTaiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na UkrajineŠéf tchajpejského reprezentačného úradu na Slovensku David Nan-yang Lee. Foto N - Mirek TódaPutin chce americkú hráčku vymeniť za predlohu „obchodníka so smrťou“, ktorého si zahral Nicolas CageBrittney Grinerová na súde - TASR/APVývoj bojov (166. deň): Čo robia Biden i Putin, aby sa vojna na Ukrajine nezmenila na svetovúAmeričania môžu mať posedné slovo pri výbere cieľov, na ktoré Ukrajinci útočia ich raketami. Foto - Operačné veliteľstvo Sever. Príbehy o Kuffovcoch: Gregor ma škrtil, Filip držal za nohy a Štefan ma udieral do slabín (reportáž)Bitka od synov Štefana Kuffu na záberoch zverejnených Aktualitami, pozemky pri Kežmarku a poslanci Filip a Štefan Kuffovci. Foto – Andrej Bán, TASR, FB Filipa Kuffu a AktualityNenávisť v F1: Pretekár aj riaditeľ sa báli o život, Verstappenovi fanúšikovia pálili Hamiltonov merch a obťažovali ženyFanúšikovia Maxa Verstappena počas VC Rakúska. Foto - TASR/AP, Matthias SchraderTrnka hovorí o akvaparku, ale o arzéne mlčíGeotermálny vrt v Čižaticiach. Vľavo je dekan Fakulty baníctva na TUKE Michal Cehlár a košický župan Rastislav Trnka. Foto - TASRNewsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoPetičné hárky s referendom za predčasné voľby, ktoré v roku 2021 podpísali státisíce ľudí. Foto N - Vladimír ŠimíčekKam za jedlom v Košiciach? Toto je 6 miest, ktoré nesmú chýbať na vašej gastromapeZačínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuEliška Štefankovičová Gieciová s rodinou. Foto - Eliška Štechankovičová GieciováAká je politická zodpovednosť premiéra HegeraFoto N - Tomáš BenedikovičHrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuRuský vojak pred Zaporižžskou jadrovou elektrárňou. Foto - TASR/APÚspešná rodina Ambrovicsovcov si na svoje pečivo Minit ide postaviť ďalšiu veľkú fabrikuPekárska rodina Ambrovicsovcov - zľava syn Ladislav, otec František a synovec Zoltán - Foto Minit

Nové na Dennikn.sk

16:07V Bratislave končí street food Poľná kuchyňa. Každého konceptu sa ľudia časom prejedia, vraví jeho zakladateľ 15:14Literárny historik Putna: Keď Putinov režim nie je fašistický, tak potom neviem, aký je 15:02Pätnásťročnému autistovi kľakli na krk, policajt mal šiltovku ANO. Na Babišových mítingoch je horúco 15:02Výstavbu petržalskej električky na budúci týždeň obnovia 15:00Graf dňa: Maďarská inflácia je najvyššia od roku 1998, nepomohli cenové stropy ani rast úrokov 14:39Trvalo nerozpustní kotlebovci 14:10Vivat Slovakia: Bratislava 90. rokov, Mečiar a taxikári sú predlohou očakávanej videohry 13:51Vývoj bojov (166. deň): Čo robia Biden i Putin, aby sa vojna na Ukrajine nezmenila na svetovú 12:07Ohrozená ikona priemyselného vývoja sa už oznámeného investora nedočkala. O jej dlhy sa zaujíma aj NBS 11:00Má vyše päťdesiat a nikdy nezažila dobrý sex. Veľa šťastia, pán Veľký je vtipný film, ktorý vás možno aj rozplače 10:45Trnka hovorí o akvaparku, ale o arzéne mlčí 10:22Vláda sa na fungovanie dezinfoscény už len prizerá 10:19Záhada smradu na D1 pri Senci. Dokázať vinu skládke sa nedarí ani so štúdiou za tisíce eur 09:46Pavol Regenda. Nebol draftovaný, hral za Michalovce a teraz má zmluvu s Anaheimom (rozhovor) 08:49List vydavateľa: Ako sa darilo Denníku N v prvom polroku a čo máme nové 08:33Putin chce americkú hráčku vymeniť za predlohu „obchodníka so smrťou“, ktorého si zahral Nicolas Cage 08:28Haaland a Núñez ukazujú, prečo stále potrebujeme klasické deviatky (+ prehľad prestupov za posledný týždeň) 06:51Ekonomický newsfilter: Sólo akcia SaS s návrhom ústavného dôchodkového zákona hovorí veľa o stave koaličných vzťahovVčera 21:26Začínajúca podnikateľka vybudovala úspešný salaš s 300 ovcami. Štát jej za malú chybu zobral dotácie a naparil pokutuVčera 20:24Hrozí Ukrajine jadrová katastrofa? Rusi využívajú okupovanú Zaporižžskú elektráreň ako svoju základňuVčera 19:58Newsfilter: Od petície je k predčasným voľbám ešte veľmi ďalekoVčera 18:20Dôležití ľudia na Slovensku stále nerozumejú hrám a démonizujú ich, hovorí veterán vývoja hier FerkoVčera 17:41Úspešná rodina Ambrovicsovcov si na svoje pečivo Minit ide postaviť ďalšiu veľkú fabrikuVčera 17:08Sociológ Slosiarik: Pád vlády by mohol byť pre koaličné strany samovraždou, potenciál Smeru je nad 25 percentami (+ video)Včera 17:01SaS dala do parlamentu ústavný zákon o dôchodkoch, Krajniak za tým vidí politické hry Včera 16:44Žilinka nezakročí proti kotlebovcom, ĽSNS už podľa neho nemá výtlak a neohrozuje demokraciuVčera 15:54Aká je politická zodpovednosť premiéra HegeraVčera 15:40Mám strach, mama, kde si? Kniha o drsnom detstve v Glasgowe za éry premiérky ThatcherovejVčera 15:05Kardinál Tomko zasiahol do svetových dejínVčera 14:54Taiwanský diplomat: Na čínsku inváziu sme pripravení, jej následky by však boli horšie ako vojna na Ukrajine