Mikuláš Dzurinda

KDH by sa malo Dzurindovou ponukou zaoberať, nie je dôvod sa báť, hovorí bývalý minister spravodlivosti, vnútra a obrany Ivan Šimko, ktorý je dnes radovým členom KDH. „Ide o viac než len o uplatnenie sa a o ambície nejakých politikov. Vždy ide o krajinu,“ hovorí bývalý politik. Kedysi sa s Dzurindom rozišiel v zlom, dnes si už odpustili a občas sa stretnú.

Foto N - Vladimír Šimíček

Mikuláš Dzurinda sa do politiky vracia s nízkou popularitou, dôveruje mu 18 percent opýtaných z prieskumu Ipsosu, nedôveruje až 68 percent. Keď pred poslednými voľbami Andrej Kiska uvažoval, že Dzurindu zavolá do strany, nedôverovalo mu až 80 percent respondentov.

Na čele rebríčka dôveryhodnosti je prezidentka Zuzana Čaputová, druhý je Peter Pellegrini, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Hneď za Robertom Ficom je Ivan Korčok, ktorému v SaS ponúkli post volebného lídra. Predbehol aj premiéra Eduarda Hegera a predsedov ostatných strán.

Ivan Mikloš je zdesený z toho, koľko ľudí si želá víťazstvo Ruska podľa prieskumu SAV. „Do značnej miery je to najmä zodpovednosť Igora Matoviča. Dostal sa do absurdnej situácie. Ako najväčší opozičný Ficobijec dnes Ficovi najviac pomáha spôsobom, akým robí politiku.“

Ivan Mikloš v podcaste V redakcii hovorí, že chce predčasné voľby teraz, pretože ak bude táto vláda vládnuť ešte dva roky, môže sa Fico vrátiť ešte silnejší. „Dnes si nevyberáme medzi dobrou a zlou alternatívou, vyberáme si medzi zlou a ešte horšou.“

Danglár: Nakrivo

Do politiky sa nevraciam, ale Mikulášovi Dzurindovi s jeho novým projektom rád pomôžem, hovorí poradca prezidentky Ivan Mikloš. Nová strana alebo zoskupenie strán by mali zabrániť prepadnutiu hlasov systémových voličov a obsadiť by chcela stredopravý priestor. „Dzurinda je evidentne rešpektovaný všetkými, ktorí by do takého projektu šli. Jeho rola by mohla spočívať aj v tom, aby bol akýmsi mediátorom alebo minimalizátorom osobnostných trení.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Mikuláš Dzurinda pripravuje projekt, ktorému by rád vdýchol dušu, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „So všetkými prednosťami aj chybami sa preukázalo, že Dzurinda je úplne iná liga ako ktokoľvek, kto sa dnes v slovenskej politike hlási k našej príslušnosti k slobodnému svetu a zároveň riadi túto krajinu. To však nevyhnutne neznamená, že jeho nový „projekt“ uspeje.“

Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre SME potvrdil, že uvažuje o založení novej strany. „Ja som to nazval projekt. Nejde mi prísne vzaté o to, že potrebujem byť predseda strany. Nechcem byť predseda strany. Ale chcem zabrániť tomu, aby sa šírila skepsa, aby prozápadne naladení občania rezignovali, aby nešli voliť. Chcem zabrániť, aby prepadali hlasy tak, ako posledné voľby.“

Nechýbate mi, pán Dzurinda, píše Jana Beňová. „Dzurindovo správanie k Ivete Radičovej, ktorá ho vystriedala na poste premiéra, bolo často očividne zlomyseľné a zákerné.“

Aj Mária Kolíková sa rozprávala s bývalým predsedom vlády Mikulášom Dzurindom o potenciálnej novej strane. Ponuku vstúpiť do strany však nedostala. „Z toho rozhovoru som porozumela, že jeho úvahy boli skôr viac o konzervatívnom priestore. Nech sa páči. Pre demokratickú krajinu je dobré, keď je dobrá súťaž politických síl. Nemala som potrebu viac sa o to zaujímať.“

Danglár: Duch Dzurindu

Na slovenskú politiku nie je pekný pohľad, treba to zmeniť, vraví v rozhovore Mikuláš Dzurinda. „Vyrušuje ma úroveň súčasnej politickej kultúry, všímam si, ako sa zadlžujeme, ako ekonomicky stagnujeme. Musel by som byť veľmi necitlivým človekom, aby som nepremýšľal, čo s tým.“

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Radiátor nastavte medzi dvojku a trojku, radia správcovia, kým čakajú na nové ceny (+ ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení)Včera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáťVčera 12:51Polícia v aktivitách Marcela Slávika nenašla vydieranie ani iný trestný čin a Sulíkovo trestné oznámenie zamietlaVčera 12:42Svadobný závoj kráľovnej Alžbety II. z Hodruše? Je to falošný mýtus, ktorý nepotrebujeme, zhodujú sa odborníciVčera 12:39Hiking basecamp: 8 tipov na výlety jesennými dolinamiVčera 12:30Vyhlásenie šéfredaktorov: Novinári odmietajú Matovičove útokyVčera 12:30Z najznámejšieho mosta vojny na Ukrajine ľudia spontánne urobili pamätník (fotogaléria)Včera 11:11Firemný newsfilter: Slovnaft už nedostatkom palív nestraší, teplárne zaujali fondy a nový expert štátu na lákanie investíciíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Borisova väčšina