Mikuláš Dzurinda

Lídrom kandidátky zoskupenia Modrí, Most-Híd bude Mikuláš Dzurinda, dvojkou László Sólymos. „Následne budeme kandidátku na striedačku dopĺňať ľuďmi z Mosta-Híd a strany Modrí, no sme pripravení kandidátku otvoriť aj iným politickým stranám. Jej finálnu podobu spoznáme 2. júla,“ povedal podpredseda Modrých Ľuboš Schwarzbacher.

Mikuláš Dzurinda oznámil, že jeho strana Modrí pôjde do volieb s politikmi Mosta na spoločnej kandidátke s názvom Modrí, Most-Híd. Dzurindova strana už bola takto premenovaná.

Naživo: Modrí a Most-Híd 2023 informujú o spoločnom postupe do septembrových volieb.

OĽaNO už má zmenený názov v oficiálnom registri politických strán. Celý znie „Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), Nova, Slobodní a Zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek“, spojenie „OĽaNO a Priatelia“ je oficiálnou skratkou.

Strana Jablko Lucie Ďuriš Nicholsonovej pripúšťa scenár, že nakoniec nepôjde do volieb. KDH, Aliancia, Demokrati, Modrí, Most-Híd 2023 či Maďarské fórum takú možnosť v ankete odmietajú.

Minister vnútra Ivan Šimko v utorok prijal na ministerstve Mikuláša Dzurindu. Šimko vraví, že sa ho pýtal na rady k trendom v bezpečnosti v Európe a aj na iné otázky a že si dal pozor, aby sa nerozprávali o politických otázkach. Dzurinda chce ísť do volieb so stranou Modrí a spojil sa už s Mostom-Híd.

Dlhodobé trendy aj detailné dáta ukazujú, že strany Eduarda Hegera, Mikuláša Dzurindu či Zsolta Simona sú hlboko pod hranicou zvoliteľnosti. Majú veľmi malé jadro, a teda malú šancu dostať sa do parlamentu. „Zatiaľ sa ukazuje, že spájanie miniatúrnych strán s výtlakom v desatinách percent nevyvolá synergický efekt,“ vraví Jakub Hankovský, riaditeľ Ipsosu.

Rokovania o volebnej spolupráci medzi Demokratmi, Modrými, Maďarským fórom a Mostom-Híd budú dnes, potvrdil Eduard Heger. Konkrétne nepovedal, či bude o výsledkoch v nedeľu informovať.

Maďarské fórum Zsolta Simona sa zúčastní na rokovaní s Demokratmi, Mostom-Híd a Modrými Mikuláša Dzurindu o volebnej spolupráci. Rokovanie má prebehnúť v nedeľu. (napunk)

Most-Híd chce, aby sa objavil v názve spoločnej strany s Modrými. Na takúto zmenu zostáva už len niekoľko dní. Mikuláš Dzurinda mal podľa informácií Napunku už vo štvrtok rokovania s lídrom Maďarského fóra Zsoltom Simonom, s Eduardom Hegerom by sa mal stretnúť v piatok.

Most-Híd sa dohodol na spolupráci so stranou Modrí Mikuláša Dzurindu a chce rokovať aj s Demokratmi a Maďarským fórom Zsolta Simona. Bývalá platforma Aliancie založila stranu s názvom Most-Híd 2023, jej predsedom sa stal László Sólymos.

Mikuláš Dzurinda bude lídrom strany Modrí – Európske Slovensko v septembrových voľbách. Bývalý premiér bol jediným kandidátom. Jeho podpredsedami sa na ustanovujúcom kongrese stali Ľuboš Schwarzbacher, Martin Hubinský, Jana Ambrošová a Michal Hort.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak by sa Heger viac dištancoval od Matoviča, mohlo to dopadnúť inak, komentoval Mikuláš Dzurinda prichádzajúcu úradnícku vládu. Hegera kritizuje aj v súvislosti so vznikom strany Demokrati. „Nevznikla férovým spôsobom a má v DNA zakódovaný podvod, ktorý sa udial v rámci Modrej koalície,“ tvrdí.

O dvoch rozhodnutiach prezidentky, ktoré zmenia Slovensko, píše v komentári Matúš Kostolný. „Prezidentka musí na budúci týždeň vymenovať úradnícku vládu, lebo táto vláda bez dôvery sa sama rozpadla.“

Eduard Heger u prezidentky. Foto N - Tomáš Benedikovič

S Dzurindom sme sa rozišli, do predsedníctva navrhol iných ľudí, ako sme sa dohodli, hovorí Martin Kvetko z Demokratov, ktorý bol jedným z iniciátorov spájania bývalej strany Spolu a Dzurindovho projektu. Napriek sklamaniu si stále vie predstaviť, že sa to napokon podarí.

Dúfam, že strana Modrí prinesie návrat slušnej politiky, vraví Jana Šoková, dcéra Mikuláša Dzurindu. „Znie to ako klišé, ale nie je. Úprimne si myslím, že pocit ohrozenia zo strany spoločnosti, ktorý niektorí cítia, je dôsledkom dlhodobej dehonestácie a degradácie politickej kultúry a kultúry správania sa jeden voči druhému.“

V detstve som si kamarátov nevodila domov, bolo mi trápne, že museli prejsť cez ochranku, spomína v rozhovore Jana Šoková, dcéra Mikuláša Dzurindu. Dnes spolu zakladajú stranu Modrí. „No ochrankárov som mala nesmierne rada, prešli so mnou celé obdobie môjho dievčenského dospievania. Považovala som ich za starších bratov, niekedy aj otcov.“

Strana Mikuláša Dzurindu Modrí požiadala o registráciu na ministerstve vnútra, od občanov vyzbierala takmer 13-tisíc podpisov. (tasr) 

Predseda KDH Milan Majerský vraví, že s Demokratmi Eduarda Hegera ani s Mikulášom Dzurindom zatiaľ nerokujú o prípadnom spájaní. Priznal však rozhovory s Jurajom Šeligom zo Za ľudí.

Modrí okolo Mikuláša Dzurindu vyzbierali zatiaľ vyše 5-tisíc podpisov na vznik strany. Veria, že potrebných 10-tisíc podpisov budú mať do konca apríla.

Pál Csáky tvrdí, že Mikuláš Dzurinda konzultoval svoj nový projekt aj s ním, ale nepridal sa k nemu. „Povedal som mu, že nemožno dvakrát vstúpiť do tej istej rieky,“ dodal bývalý predseda SMK. (napunk)

Vznikajúca strana Mikuláša Dzurindu Modrí – Európske Slovensko zbiera podpisy, mala by ich mať už niekoľko tisíc. Na registráciu strany je potrebných aspoň 10-tisíc podpisov. „Zbierame po celom Slovensku. Pracujeme každý deň, máme nádej, že budeme úspešní,“ povedal Dzurinda. O postupe svojho tímu by mal povedať viac najbližší týždeň. (tasr)

Hanbím sa za dnešnú politiku, ja som Mečiara nikdy neurážal, povedal Mikuláš Dzurinda. Tvrdí, že vznikajúca strana Modrí – Európske Slovensko chce tlačiť na návrat politickej kultúry, ktorá nebude neustále polarizovať spoločnosť osobnými urážkami politikov.

Mikuláš Dzurinda privítal rozhodnutie vlády poslať Ukrajine migy. V otázke, či odvolaný kabinet mohol o takejto zásadnej otázke rozhodnúť, má expremiér jasno, keďže súhlasí s myšlienkou „morálka je nad právo“.

KDH rokuje o predvolebnej spolupráci s členmi Kresťanskej únie. Donedávna hovorilo aj s Mikulášom Dzurindom, ďalšie rokovania však už neprebiehajú. Hnutie nebude rokovať ani s Hegerovou stranou Demokrati či s Jablkom.

Shooty: Déjà vu

Ľudia okolo expremiéra Mikuláša Dzurindu začínajú zbierať podpisy na založenie strany Modrí – Európske Slovensko. Na založenie strany treba vyzbierať najmenej 10-tisíc podpisov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Miroslav Kollár nás vymenil za Eduarda Hegera, hodnotí krach dohody o Modrej koalícii expremiér Mikuláš Dzurinda. „Ja som dôveroval tomu, že bázou budúcej mohutnejšej sily, ktorá môže na Slovensko priniesť pozitívny obrat, by mali byť ľudia, ktorí nie sú spájaní so súčasným chaosom. Ktorí ho do súčasného chaosu nedoviedli. A potom sme sa mali poobzerať ďalej.“

Mikuláš Dzurinda nevylučuje, že so svojimi kolegami začne zber podpisov na úplne novú stranu. „Najčistejšia, najpoctivejšia a zároveň aj najnoblesnejšia cesta je postaviť sa na vlastné nohy. Ak sa odvážime na takýto krok, bola by to famózna príležitosť pre mojich mladých kolegov získavať politické ostrohy. Treba ísť medzi ľudí.“

Kto uverí Kollárovi či Naďovi, že sú modrí, pýta sa v rozhovore Mikuláš Dzurinda. „Ja si Miroslava Kollára z obdobia, keď som bojoval proti Mečiarovi, nepamätám. Kto uverí, že Jaroslav Naď je modrý? Keď v čase, keď som zakladal Slovenskú demokratickú a kresťanskú úniu s heslom „modrá je dobrá“ a modrým štvorcom ako logom, bol členom Smeru?“

Zdá sa, že pre Dzurindu je to v politike konečná, píše Roman Pataj. „To, že nedokázal nájsť lojálnych spojencov, je čiastočne chyba tých, čo mu také spojenectvo sľúbili a nenaplnili ho, ale čiastočne aj dôsledok toho, že keď z politiky zašpinení odídete pred desaťročím, nebudú vás v nej o desať rokov neskôr vítať ako spasiteľa.“

Shooty: Modrá

Mikuláš Dzurinda a jeho tím z pripravovanej strany Modrí nevstupujú do Modrej koalície. Bývalý premiér to oznámil vo svojom vyhlásení. Miroslav Kollár reagoval, že o rozhodnutí Dzurindu nevstúpiť do Modrej koalície nemá informácie a postupuje podľa predchádzajúcich dohôd.

Prieskum Focusu: Voľbu novej stredopravej strany, ktorá by vznikla spájaním menších strán, zvažuje 21 % ľudí, z toho len štyri percentá by ju zvažovali určite. Pokiaľ by nový stredopravý projekt vznikol, najviac ľudí by si na jeho čele želalo Eduarda Hegera, ukázal prieskum pre reláciu Na telo.

Zdroj – Na telo TV Markíza

Na veľký návrat Mikuláša Dzurindu to nevyzerá, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Ani nie mesiac po tom, čo Dzurinda ohlásil návrat do politiky, nevieme o jeho krokoch nič. Nie je jasné, s kým sa rozpráva, kto okrem neho a Miroslava Kollára má byť súčasťou Modrej koalície. Samostatne chcú ísť KDH, PS aj SaS. Dobrá voľba, ktorá mala byť súčasťou projektu, vraví, že to nikam nevedie. A rokovania sa vedú okolo Hegera, ktorý by mal povedať podrobnosti budúci týždeň.“

Mikuláš Dzurinda sa zatiaľ nestal členom Modrej koalície, ktorú predstavil pred tromi týždňami. Expremiér hovorí, že s kolegami čaká na zlučovací snem, ktorý má zvolať Miroslav Kollár.

Mikuláš Dzurinda má aj po oznámení vzniku Modrej koalície veľmi nízku dôveru voličov. Je na tom takmer tak zle ako Igor Matovič. Väčšiu mieru dôvery v neho majú voliči KDH, OĽaNO a Progresívneho Slovenska – dôveruje mu zhruba tretina z nich.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga pripustil, že sa stane súčasťou pravicového bloku. V RTVS potvrdil rokovania s Eduardom Hegerom či so šéfom KDH Milanom Majerským. „Nie sme ďaleko od finálnej dohody,“ tvrdí.

KDH po rokovaní s Mikulášom Dzurindom nezmenila názor a do volieb chce ďalej kandidovať samostatne. „Modrá koalícia musí predstaviť svoje programové tézy, hodnotový rámec a personálne obsadenie. Nasledujúce obdobie ukáže, či sú medzi nami vôbec nejaké prieniky,“ píše hnutie v stanovisku.

Jana Shemesh vysvetľuje Mikulášovi Dzurindovi, prečo je nevhodné hovoriť novinárke, že je „mladučká“. „Pripomínať novinárke (platí aj pre novinára) jej vek, hovoriť o nej, že je mladučká, čo má prejudikovať, že si nepamätá, celkom nevie a podobne, sa už naozaj nehodí a tak trochu to degraduje obraz, ktorý by Dzurinda o sebe chcel šíriť.“

Filip Obradovič v Newsfiltri rozoberá, čo prinesie návrat Mikuláša Dzurindu do politiky. „Jeho snaha spojiť všetko je síce veľkolepá, ale mimo reality,“ píše, no zároveň pripomína, že „pre expremiéra je podstatné, že dal nohu do dverí, a najbližšie týždne urobí všetko pre to, aby presvedčil časť voličov, že má väčší zápal meniť veci než jeho kolegovia.“

Ján Budaj nechcel prezradiť, či rokuje o možnej spolupráci s Mikulášom Dzurindom a jeho projektom Modrá koalícia. V stredu chce Budaj zorganizovať rokovanie za okrúhlym stolom s demokratickými stranami, pripúšťa však, že rokovania odsunú.

Dzurinda už raz bol na smiech, hovoria šéf online Konštantín Čikovský a komentátor Filip Obradovič v podcaste V redakcii. „Pamätám si na toho chlapíka v roku 1997 so šialeným účesom ako zo skupiny Duran Duran a ešte mal ponižujúcu funkciu – bol hovorca SDK. Vtedy sa ľudia smiali, že to je nejaký podpredseda KDH, železničiar z východu. A bolo to rovnako ďaleko do volieb, keď pôsobil takto komicky,“ hovorí Čikovský.

Ak by sa Mikuláš Dzurinda dostal do politiky, chránil by špeciálnu prokuratúru aj špeciálny súd, ale nevie, či by ako poslanec hlasoval za registrované partnerstvá. „Stretnem sa so sociológom, psychológom, pretože ja tomu málo rozumiem, a nakoniec budem hlasovať podľa vlastného svedomia tak, aby som mal čisté svedomie. Nebudem populisticky rozprávať, že by som s týmto nemal problém. Chcem vidieť predlohu.“

„Viete, čo je možné? Možné je, aby sa spojili všetci slovenskí demokrati,“ hovorí v podcaste V redakcii Mikuláš Dzurinda. „Ak ma neukrižuje Richard Sulík alebo Michal Šimečka, tak to poviem na plnú hubu. Čo nám bráni, aby sme sa dali všetci dokopy? Keď je situácia taká vážna, tak sa stále budeme prekárať, kto je väčší alfasamec, kto koho poníži a vyprovokuje? Ešte stále máme čas sa spamätať.“

Za chyby som zaplatil, chcem pre modrú politiku druhú šancu, hovorí zakladateľ Modrej koalície Mikuláš Dzurinda, ktorý sa po dvanástich rokoch vracia do politiky. Kto bude lídrom koalície, je podľa neho otvorené, páčil by sa mu Ivan Korčok. Chce nové SDK a aj pre KDH je to podľa neho win-win situácia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V tíme Mikuláša Dzurindu je aj exposlanec bratislavského Nového Mesta Vladimír Volf, ktorý bol blízkym spolupracovníkom Rudolfa Kusého. Medzi zakladateľmi Modrej koalície je aj spolumajiteľ developerskej spoločnosti Atrios Peter Kysela či synovia niekdajšieho podpredsedu parlamentu za SDKÚ Milana Horta.

Trochu ošúchaná Modrá koalícia je zatiaľ bez lídra, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Dzurinda sa odpovedi na otázku, či bude lídrom, vyhol a pôsobilo to tak, že sa mu do toho príliš nechce. Ak zámerne nehral skromného a nerátal s tým, že napokon mu nezostane nič iné, len sa stať lídrom, nemuselo by to byť vôbec zlé rozhodnutie.“

Dzurinda s KDH rokuje o predvolebnej spolupráci, no zatiaľ to nevyzerá na dohodu. „Dosť vážnym spôsobom nás odrádza, že je to liberálno-konzervatívne zoskupenie,“ hovorí predseda KDH Milan Majerský. Strana má tento víkend predsedníctvo, viacerí jej členovia predpokladajú, že ponuku od Dzurindu odmietne.

Mikuláš Dzurinda do Modrej koalície volal aj Eduarda Hegera, rokoval s Ivanom Korčokom. Malé strany zatiaľ o spájaní hovoria opatrne, najreálnejšia je spolupráca s Dobrou voľbou. „Modrá koalícia je pre nás prirodzený partner na rokovania o spolupráci,“ hovorí podpredseda strany Rado Baťo.

Nové na Dennikn.sk

19:52Už nie si v aute, rád kritizuješ, Horner odvrkol Rosbergovi. V Španielsku fungovali vylepšenia Mercedesu a Ferrari rozdielne 19:00Týždňový newsfilter: Fico a Matovič hrajú s Ódorom každý svoju škaredú hru 17:34Shooty: Nočná mora 17:29Akoby menštruácia bolo zakázané slovo. Hráčka ju naznačila, komentátor skomolil a expertka obišla 15:52V Kirgizsku som videl pastierov, páchli ťavím trusom a obdivovali vo výklade iPhony, vraví poľský spisovateľ Andrzej Stasiuk 13:32Prieskum Focusu: Pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati nerastú, SNS áno 13:32Nedeľná nekázeň: Mužská úradná cirkev, to sú hetero, homo aj trans, sú celibátni aj promiskuitní 11:58Ján Mičovský o kauze Vlčan: Nechcelo sa mi veriť, že v OĽaNO môžeme takto upadnúťVčera 15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosťVčera 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné rokyVčera 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebelaVčera 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚVčera 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíraVčera 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako MečiarVčera 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina Sabaku02.06 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?02.06 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?02.06 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodina02.06 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veria02.06 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   02.06 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinám02.06 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)02.06 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviac02.06 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expert02.06 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovarom02.06 16:34Ako písať o vojne?02.06 16:33Danglár: Divoká jazda02.06 16:30Nezvyk, aby cudzinec robil asistenta ruskému trénerovi. Čo o Podkonickom píšu v KHL02.06 15:47Čudné praktiky v Rimavskej Sobote. Zamestnanec mesta prišiel po kritike primátora Šimka o prácu, festival aj o dotáciu02.06 15:37Vedec Szemes: Únik vírusu z laboratória nemožno vylúčiť, no prevažujú dôkazy, že SARS-CoV-2 má prirodzený pôvod