Najväčšou výzvou roku 2024 je zabojovať o podporu pre Ukrajinu, píše Mikuláš Dzurinda. „Znepokojujúce je aj poznanie, že pre niektorých politikov, ale aj novinárov, ktorí geopolitickým súvislostiam rozumejú, je diktatúra a kleptokracia Kremľa bližšia ako ,dekadencia‘ Západu.“

Danglár: Líder

Mimoparlamentná strana Modrí, Most-Híd zmenila svoj názov na Modrí-ES (Európske Slovensko). Rozhodol o tom mimoriadny snem 11. decembra. Názov už zaregistrovalo ministerstvo vnútra.

Pred úrad vlády dnes príde protestovať aj Mikuláš Dzurinda so stranou Modrí. „Na Slovensku prebieha zápas omnoho širší, ako je zápas o záchranu špeciálnej prokuratúry. Je to zápas o udržanie Slovenska v spoločenstve demokratických krajín,“ píše Dzurinda na Facebooku.

Pôjde Robert Fico s Kremľom alebo s EÚ? pýta sa v komentári Mikuláš Dzurinda. „Fico už raz zmenil jeden zo svojich zásadných postojov. Vtedy, keď odmietal jednotnú menu. Po nástupe k moci v roku 2006 svoj postoj prehodnotil. A urobil dobre. Myslím, že zmeniť postoj k Ukrajine je nemenej naliehavou výzvou.“

Nerozumiem Mikulášovi Dzurindovi, komentuje slabý volebný zisk Modrých Martin M. Šimečka. Vo volebnom štúdiu Denníka N vraví, že Dzurinda teoreticky mohol ešte pomýšľať na blížiace sa eurovoľby, ale po fiasku v parlamentných voľbách sú Modrí podľa Šimečku mŕtvy projekt.

Mikuláš Dzurinda chce pokračovať v projekte svojej strany. Podľa priebežných výsledkov sú Modrí hlboko pod jedným percentom. „Za týmto projektom budeme kráčať ďalej a, samozrejme, naďalej sa budeme uchádzať o spoluprácu takýchto ideovo a programovo blízkych strán,“ povedal.

Strana Modrí reaguje na výzvu SaS, aby odstúpili z volieb: „Mikuláš Dzurinda a jeho formácia Modrí, Most-Híd sa usilujú zabrániť tomu, o čo sa výrazným spôsobom zaslúžil aj Richard Sulík a jeho strana – návratu Roberta Fica a jeho politiky.“

SaS apeluje na Mikuláša Dzurindu, aby Modrí odstúpili z volieb. „Tak, ako Mikuláš Dzurinda zohral nespochybniteľnú rolu pri porážke mečiarizmu, dnes so svojou stranou Modrí koná nezodpovedne nielen voči svojim voličom, ale aj voči celému Slovensku. Hrozí, že aj jeho vinou sa nepodarí zastaviť Smer pri zostavení vlády,“ napísal Richard Sulík v tlačovej správe.

Mikuláš Dzurinda po konflikte Matoviča a politikov Smeru kritizuje obe strany, vyčíta im, že rozoštvávajú spoločnosť. „To čo sa dnes ráno udialo, ma zdvihlo zo stoličky,“ vyhlásil. Juraj Šeliga z Demokratov vraví, že proti Ficovi a Kaliňákovi sa nebojuje kopancami a päsťami, ale riešeniami.

Predseda PS Michal Šimečka sa stretol s lídrom Modrých a expremiérom Mikulášom Dzurindom v bratislavskom hoteli Falkensteiner. Fotografie zo schôdzky zverejnili Topky, podľa Šimečku išlo o obed, pri ktorom hovorili o aktuálnej politickej situácii. Dzurinda v minulosti na otázku, či by mohli Modrí odstúpiť z volieb, odpovedal, že chce bojovať do posledného dňa. (topky)

Minister z druhej Dzurindovej vlády László Gyurovszky hovorí, že ho prekvapil návrat Mikuláša Dzurindu do politiky. „Neočakával som iné než to, čo vidíme. Dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, hlavne po toľkých rokoch,“ vraví v rozhovore.

SaS nekomunikuje s Modrými či Demokratmi o odstúpení z volieb. „Voliči majú svoj vlastný rozum. Keď budú vidieť, že Demokrati sú stále na troch percentách, tak nebudú chcieť svoj hlas zahodiť,“ povedal Richard Sulík.

Predseda Republiky Milan Uhrík zatajil, že bol dva roky medzi mládežníkmi SDKÚ, až potom otočil a prešiel k ĽSNS. Uhrík je v súčasnosti jedným z najtvrdších odporcov NATO a útočí na liberálov a mimovládky, organizácia SDKÚ Nová Generácia však bola jasne prozápadná a financovaná aj zo zahraničia.

Foto N - Vladimír Šimíček

Situácia by dnes bola iná, ak by sa naplnil pôvodný projekt Modrej koalície, komentuje dianie na pravom strede Ľudovít Kaník. Jej lídrom podľa neho nemohol byť nikto iný než Mikuláš Dzurinda. „Ak si to niekto na začiatku myslel, tak nevie čítať politiku a určite nepozná Mikuláša Dzurindu,“ vraví bývalý minister.

Ak chce malá strana odstúpiť z volieb, musí to urobiť v správnu chvíľu, vraví v rozhovore bývalý politik Ľudovít Kaník. Jeho DS sa v roku 2002 stiahla pár dní pred voľbami a podporila SDKÚ. „Aby to malo efekt, tak sa to musí udiať v posledných hodinách kampane. Množstvo nerozhodnutých voličov ešte aj vtedy hľadá, koho voliť. Vy im akoby zasvietite reflektorom v tmavej miestnosti a upútate pozornosť na skupinu, ktorú odporúčate voliť.“

Malé strany odstúpiť z volieb neplánujú a netlačia ich k tomu ani tie s väčšou podporou. Boja sa, že by takáto výzva vyznela arogantne. Pomerne prekvapivo s ňou prišiel Krisztián Forró z Aliancie, ktorý navrhol Mikulášovi Dzurindovi, aby podporil KDH. Maďarské fórum zasa nabádal na odstúpenie v prospech svojej strany.

Aliancia, Modrí-Most Híd a Maďarské fórum neplánujú odstúpiť z volieb ani s rizikom prepadnutia hlasov. V Sobotných dialógoch RTVS to povedali Mikuláš Dzurinda (Modrí), Zsolt Simon (MF) a Krisztián Forró (Aliancia).

Nie naše územia, ale Orbán je odtrhnutý. Od reality, píše Mikuláš Dzurinda. „Reči, ktoré Orbán v Rumunsku viedol tento rok, svedčia o tom, že už očividne nemá čo ponúknuť.“

Matúš Kostolný sa mýli, píše Mikuláš Dzurinda v reakcii na komentár šéfredaktora Denníka N k nespájaniu demokratických strán. „Demokrati ako jediní deklarovali ochotu sa dohodnúť, avšak na ich ‚podvozku‘. Problém však bol v tom, že podvozok, ktorý Eduard Heger ponúkal, doviezol Slovensko k totálnemu chaosu a úradníckej vláde. Čo sa s tým dalo robiť?“

Pred pár mesiacmi mohlo spájanie demokratických strán znieť ako nádej, dnes už je to zlý vtip, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Toľko sa vyjednávalo, špekulovalo, taktizovalo, že náboj a istý potenciál vyprchal. V prieskumoch to vyzerá pre zoskupenia, ktoré mali byť chrbtom akejsi SDKÚ 2.0, zle-nedobre.“

Lídrom kandidátky strany Modrí, Most-Híd bude Mikuláš Dzurinda, dvojkou je László Sólymos. Za nimi nasledujú podpredseda strany Ľuboš Schwarzbacher a Konrád Rigó. Dzurinda so Sólymosom po skončení tlačovky nasadli na bicykle s tým, že začínajú Tour de Slovakia.

Šanca na spojenie Modrých, Mosta-Híd a Demokratov by mohla byť len vtedy, ak by Eduard Heger odišiel a nekandidoval, naznačuje Béla Bugár. „Ja byť Hegerom, začnem rokovať a poviem – dobre, ak sa spojíme, ja odchádzam. To je moja obeta. Ale na to treba mať guráž.“

Líder Maďarského fóra Zsolt Simon ponúka miesta na kandidátke strane Modrí, Most-Híd a jednotlivcom od Demokratov. Maďarské fórum ide do volieb s ďalšími menšími stranami Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia a Demokratická strana.

Richard Sulík nesúhlasí s kritikou Ivana Mikloša, že je v téme spaľovacích motorov a migrantov populista. „Evidentne kampaňuje za stranu Mikuláša Dzurindu a kope do SaS, kde len vie,“ hovorí Sulík a Miklošovi pripomína aj kauzu Gorila.

Ani jedna z troch spojených dvojičiek Most-Híd – Modrí, Demokrati – Jablko alebo Maďarské fórum – ODS nemá podľa Mariána Leška veľkú šancu dostať sa do parlamentu. Nemyslí si ani, že si zjednotia kandidátku. „Nemám tú nádej, stratil som ju a nemyslím si, že by na poslednú chvíľu došlo k vážnej zmene, pretože by to vyzeralo ako útek z potápajúcej sa lode. Ak k tomu nedošlo doteraz, som takmer presvedčený o tom, že už k tomu do 2. júla nedôjde.“

Dzurinda bude rád za každý jeden možný hlas navyše, komentuje návrat Bélu Bugára do politiky Filip Obradovič v Newsfiltri. „Bugárova akvizícia, samozrejme, viditeľne nepohne preferenciami Modrých a Mosta-Híd, ale ak aj veľmi nepomôže, ani neuškodí.“

Čaká sa, čo teraz urobí Dzurinda, píše Newsfilter po dohode Demokratov s Jablkom. Hegerova strana si od spojenia s Ďuriš Nicholsonovou sľubuje, že ju priblíži k dohode s Modrými. „Prepáči Dzurinda aroganciu ľudí, ktorí mu nie tak dávno dávali najavo, že ich nie je veľmi hoden, zľutuje sa nad nimi a udrží tak aspoň teoretickú šancu, že dovidia na parlament?“

Mikuláš Dzurinda hovorí, že momentálne neprebiehajú žiadne formálne rokovania o spájaní napríklad so stranou Demokrati. „Čo však neznamená, že k nejakým dohodám ešte nemôže prísť,“ povedal Dzurinda s tým, že ak dôjde k nejakým rozhodnutiam, bude o nich informovať, až keď bude „ruka v rukáve“.

Platforma Most-Híd v rámci strany Aliancia si po odchode viacerých členov zvolila nové vedenie. Predsedom sa stal Attila Pál a predsedom republikovej rady platformy Peter Pandy. Odídenci sa dohodli na spoločnom postupe do volieb s Modrými okolo Dzurindu. Ďalej pokračujú ako subjekt Modrí, Most-Híd.

Eduard Heger pri spojení s Jablkom Lucie Ďuriš Nicholsonovej opakovane posielal odkazy Mikulášovi Dzurindovi a citoval jeho volebné heslo z roku 2002 „Kde je vôľa, tam je cesta“. Heger hovorí, že jeho strana má vôľu spojiť sa so stranou Modrí, Most-Híd, ktorú do volieb vedie Dzurinda.

Lídrom kandidátky zoskupenia Modrí, Most-Híd bude Mikuláš Dzurinda, dvojkou László Sólymos. „Následne budeme kandidátku na striedačku dopĺňať ľuďmi z Mosta-Híd a strany Modrí, no sme pripravení kandidátku otvoriť aj iným politickým stranám. Jej finálnu podobu spoznáme 2. júla,“ povedal podpredseda Modrých Ľuboš Schwarzbacher.

Mikuláš Dzurinda oznámil, že jeho strana Modrí pôjde do volieb s politikmi Mosta na spoločnej kandidátke s názvom Modrí, Most-Híd. Dzurindova strana už bola takto premenovaná.

Naživo: Modrí a Most-Híd 2023 informujú o spoločnom postupe do septembrových volieb.

OĽaNO už má zmenený názov v oficiálnom registri politických strán. Celý znie „Obyčajní ľudia (OĽANO), Nezávislí kandidáti (NEKA), Nova, Slobodní a Zodpovední, Pačivale Roma, Magyar Szívek“, spojenie „OĽaNO a Priatelia“ je oficiálnou skratkou.

Strana Jablko Lucie Ďuriš Nicholsonovej pripúšťa scenár, že nakoniec nepôjde do volieb. KDH, Aliancia, Demokrati, Modrí, Most-Híd 2023 či Maďarské fórum takú možnosť v ankete odmietajú.

Minister vnútra Ivan Šimko v utorok prijal na ministerstve Mikuláša Dzurindu. Šimko vraví, že sa ho pýtal na rady k trendom v bezpečnosti v Európe a aj na iné otázky a že si dal pozor, aby sa nerozprávali o politických otázkach. Dzurinda chce ísť do volieb so stranou Modrí a spojil sa už s Mostom-Híd.

Dlhodobé trendy aj detailné dáta ukazujú, že strany Eduarda Hegera, Mikuláša Dzurindu či Zsolta Simona sú hlboko pod hranicou zvoliteľnosti. Majú veľmi malé jadro, a teda malú šancu dostať sa do parlamentu. „Zatiaľ sa ukazuje, že spájanie miniatúrnych strán s výtlakom v desatinách percent nevyvolá synergický efekt,“ vraví Jakub Hankovský, riaditeľ Ipsosu.

Rokovania o volebnej spolupráci medzi Demokratmi, Modrými, Maďarským fórom a Mostom-Híd budú dnes, potvrdil Eduard Heger. Konkrétne nepovedal, či bude o výsledkoch v nedeľu informovať.

Maďarské fórum Zsolta Simona sa zúčastní na rokovaní s Demokratmi, Mostom-Híd a Modrými Mikuláša Dzurindu o volebnej spolupráci. Rokovanie má prebehnúť v nedeľu. (napunk)

Most-Híd chce, aby sa objavil v názve spoločnej strany s Modrými. Na takúto zmenu zostáva už len niekoľko dní. Mikuláš Dzurinda mal podľa informácií Napunku už vo štvrtok rokovania s lídrom Maďarského fóra Zsoltom Simonom, s Eduardom Hegerom by sa mal stretnúť v piatok.

Most-Híd sa dohodol na spolupráci so stranou Modrí Mikuláša Dzurindu a chce rokovať aj s Demokratmi a Maďarským fórom Zsolta Simona. Bývalá platforma Aliancie založila stranu s názvom Most-Híd 2023, jej predsedom sa stal László Sólymos.

Mikuláš Dzurinda bude lídrom strany Modrí – Európske Slovensko v septembrových voľbách. Bývalý premiér bol jediným kandidátom. Jeho podpredsedami sa na ustanovujúcom kongrese stali Ľuboš Schwarzbacher, Martin Hubinský, Jana Ambrošová a Michal Hort.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak by sa Heger viac dištancoval od Matoviča, mohlo to dopadnúť inak, komentoval Mikuláš Dzurinda prichádzajúcu úradnícku vládu. Hegera kritizuje aj v súvislosti so vznikom strany Demokrati. „Nevznikla férovým spôsobom a má v DNA zakódovaný podvod, ktorý sa udial v rámci Modrej koalície,“ tvrdí.

O dvoch rozhodnutiach prezidentky, ktoré zmenia Slovensko, píše v komentári Matúš Kostolný. „Prezidentka musí na budúci týždeň vymenovať úradnícku vládu, lebo táto vláda bez dôvery sa sama rozpadla.“

Eduard Heger u prezidentky. Foto N - Tomáš Benedikovič

S Dzurindom sme sa rozišli, do predsedníctva navrhol iných ľudí, ako sme sa dohodli, hovorí Martin Kvetko z Demokratov, ktorý bol jedným z iniciátorov spájania bývalej strany Spolu a Dzurindovho projektu. Napriek sklamaniu si stále vie predstaviť, že sa to napokon podarí.

Dúfam, že strana Modrí prinesie návrat slušnej politiky, vraví Jana Šoková, dcéra Mikuláša Dzurindu. „Znie to ako klišé, ale nie je. Úprimne si myslím, že pocit ohrozenia zo strany spoločnosti, ktorý niektorí cítia, je dôsledkom dlhodobej dehonestácie a degradácie politickej kultúry a kultúry správania sa jeden voči druhému.“

V detstve som si kamarátov nevodila domov, bolo mi trápne, že museli prejsť cez ochranku, spomína v rozhovore Jana Šoková, dcéra Mikuláša Dzurindu. Dnes spolu zakladajú stranu Modrí. „No ochrankárov som mala nesmierne rada, prešli so mnou celé obdobie môjho dievčenského dospievania. Považovala som ich za starších bratov, niekedy aj otcov.“

Strana Mikuláša Dzurindu Modrí požiadala o registráciu na ministerstve vnútra, od občanov vyzbierala takmer 13-tisíc podpisov. (tasr) 

Predseda KDH Milan Majerský vraví, že s Demokratmi Eduarda Hegera ani s Mikulášom Dzurindom zatiaľ nerokujú o prípadnom spájaní. Priznal však rozhovory s Jurajom Šeligom zo Za ľudí.

Nové na Dennikn.sk

11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejšíVčera 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinuVčera 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochoreníVčera 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiáchVčera 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieťVčera 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadziebVčera 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?Včera 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi MakóoviVčera 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí HenrietaVčera 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virálVčera 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIBVčera 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)Včera 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o životVčera 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylnáVčera 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkámVčera 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľnýVčera 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnostiVčera 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciuVčera 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšieVčera 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejšíVčera 12:46Vlky lovia vysokú zver, a tým chránia stromčeky aj poľnohospodárske plodiny. Tlak na ich strieľanie aj tak silnieVčera 12:37MediaBrífing: Novinári občas potrebujú pauzu, ale nikam neodchádzajúVčera 11:46Fico slovami o Západe, ktorý živí vojnu, uráža aj Česko, vraví Petros Michopulos z podcastu Kecy a politikaVčera 11:44Dominanta košického automobilového priemyslu chystá po covidovom prepade nový rozvojVčera 11:43Aktivista z Floridy: Niektorí mladí podporujú marihuanu, právo na interrupcie, no aj tak budú voliť TrumpaVčera 11:26Dotácie potečú aj bez lepšej ochrany prírody. Kde všade Brusel ustúpil farmárom?