Pod slnkom Jany Shemesh

Aj rodičia zdravotne znevýhodnených detí sú len ľudia, píše Jana Shemesh. „Vyhýbame sa informáciám o nepredstaviteľných ťažkostiach, radšej žijeme s pocitom, že tí, ktorí ich majú, sú nejako špeciálne vybavení a zvládnu ich. Aj o Zuzane a jej dcérke hovorili ľudia z ich obce ako o slniečkach.“

Na TikToku sa šíri trend odporúčať preventívne využívanie botoxu proti vráskam pre ženy i mužov už od tridsiatky. „Sú lekári, ktorí pred tým varujú, lenže tí nie sú takí silní ako tí, čo zacítili klientelu. A rozhodne nemajú taký vplyv ako influenceri na sociálnych sieťach,“ píše Jana Shemesh.

Nenastala situácia, že by žena v Prezidentskom paláci bola inšpiráciou pre ďalšie, ako by sa dalo očakávať, píše Jana Shemesh. Nekandiduje žiadna žena, čo sa naposledy stalo pri prezidentských voľbách v roku 2004.

Predseda izraelského knesetu Amir Ohana je gej, pričom jeho strana je v koalícii s otvorene homofóbnymi stranami. Jeho príbeh je príkladom situácie, ktorú zvykneme označovať slovami: je to komplikované. „Nie každý gej v politike sa bude biť za LGBTI+ ľudí a zastávať sa ich pri každej príležitosti, hoci by sme to od neho očakávali,“ píše Jana Shemesh.

Lepšie orientačné schopnosti mužov nesúvisia až tak s tým, že sa takí narodili, ale s tým, ako vychovávame chlapcov a dievčatá, píše Jana Shemesh. „Ukázalo sa, že ženy aj muži majú potenciálne rovnaké orientačné schopnosti, len u mužov sa viac rozvíjajú od detstva, čo súvisí s tým, aké aktivity robia a čo sa od nich očakáva.“

Jana Shemesh píše o slovách Andreja Danka, že najhoršie je byť bielym mužom, čo miluje ženy. „Nie, nikto sa tu nesnaží škodiť bielym mužom, čo milujú ženy. Niektorí z nich si škody spôsobujú celkom sami. Napríklad pre Andreja Danka je najhoršie byť Andrejom Dankom.“

Jana Shemesh píše o novej hviezde sociálnych sietí v USA, 32-ročnej Gypsy Rose Blanchardovej, ktorú nedávno prepustili z väzenia, kde si odpykávala osemročný trest za to, že presvedčila svojho vtedajšieho priateľa, aby zabil jej matku. „Jej príbeh zneužívania vlastnou matkou pozná vďaka dramatizácii aj niekoľkým dokumentom takmer celá Amerika.“

Pod slnkom Jany Shemesh bilancuje rok 2023 z pohľadu ženských práv: Iránky tvrdo doplatili na svoju občiansku statočnosť, situácia v Afganistane sa ďalej zhoršovala, vo viacerých štátoch USA pokračovalo okliešťovanie reprodukčných práv. V tom istom roku sa však mnohé veci aj zlepšili.

Austrálčanku Kathleen Folbiggovú nazývali obludou a najhoršou matkou v dejinách. Odsúdili ju na 40 rokov väzenia, pretože podľa prokuratúry zadusila svoje štyri deti. „Teraz sa ukázalo, že ju odsúdili neprávom, bez priamych dôkazov a z veľkej časti preto, že porota uverila jednej vedeckej poučke, ktorá sa ukázala ako nezmyselná,“ píše Jana Shemesh.

Slovensko nie je pre mladých, píše Jana Shemesh. „Ak táto vláda vydrží štyri roky, v nasledujúcich voľbách budú voliť už aj deti, ktoré vypĺňali tie neslávne PISA testy, a možno sa celú pubertu budú trápiť s úzkosťami, s ktorými im nebude mať kto pomôcť, alebo sa im pre zlé sociálne pomery a nedostatok povzbudzovania a motivácie nepodarí ani dokončiť žiadnu školu.“

Ani Fico nedokáže byť naraz hulvát aj slušňák, píše Jana Shemesh. „Vyhrážky voči riaditeľovi Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jurisovi vo verejnoprávnom médiu rámcoval tým, že on je zodpovedný za zvýšenie ceny plynu. To všetko v kontexte predchádzajúcich rečí o sociálnych teroristoch.“

Verejný imidž nového argentínskeho prezidenta Javiera Mileia má pevne v rukách jeho mladšia sestra Karina. Rovnako ako on je emocionálna, nestabilná a manipulatívna. Spolupracovníci sa boja jej záchvatov hnevu.

Nie je dobré, zdravé ani rozumné rozprávať o tom, že niečie problémy sú nič a iní to majú horšie, píše Jana Shemesh. „Ľudia sa môžu z rôznych dôvodov ocitnúť v životnej fáze, v ktorej superlatívy o živote v historicky najšťastnejšej dobe nevnímajú, alebo sú už zo všetkého vyčerpaní.“

Grobianstvo Andreja Danka sa naplno ukazuje pri komunikácii so ženami, píše Jana Shemesh. „Najnovšie si od neho moderátorka Krescanko Dibáková vypočula, že je drzá, vyškiera sa, je dievča z malej dediny a podobne. Zdá sa, že mu prekážajú ženy, ktoré ho ohrozujú preto, lebo ho prevyšujú. Čo však chceme od muža, ktorý chcel vybozkávať Alenu Zsuzsovú a nehanbí sa za to?“

Jana Shemesh píše o populárnej izraelskej poslankyni, ktorá svojimi spôsobmi pripomína Ľuboša Blahu. „Tally Gotlivová je známa svojou agresivitou, primitívnosťou a absolútnym nedostatkom chochmesu. Od začiatku roka obvinila z teroristického činu bývalú predsedníčku najvyššieho súdu, povedala, že izraelské tajné služby a armáda spolupracujú s teroristami a že Obama si platí v izraelských médiách články proti Netanjahuovi.“

Americká speváčka Taylor Swift sa podľa agentúry Bloomberg stala miliardárkou. Jej bohatstvo pochádza výhradne z jej umeleckej činnosti, čo sa podarilo len zopár ľuďom. Turné Eras podľa CNN toto leto dokonca prispelo k povzbudeniu americkej ekonomiky.

Martina Šimkovičová nespadla z neba, tento typ političky sa tu raz nutne musel zjaviť, lebo na to dozreli podmienky, píše Jana Shemesh. Pripomína, že na západe strany v spektre krajnej pravice už dávnejšie pochopili, že ženy majú potenciál prilákať ďalšie ženy, ‚zjemňovať‘ ich imidž a pritom tvrdo hovoriť o ich ideológii a rozširovať ju.

Rachel Edry sa rozhodla, že teroristov z Hamasu, ktorí prišli aj do jej domu neďaleko Gazy, bude zdržiavať až do príchodu bezpečnostných zložiek. Pozvala ich na kávu, čaj a koláčiky, rozprávala sa s nimi lámanou arabčinou a vydržala takto niekoľko hodín. Jej príbeh nadchol celý Izrael.

Smer potvrdil, že je stranou mužov, píše Jana Shemesh. „Jeho mentálny svet najlepšie zachytila balkónová scéna. Bliakali sťa Alexandrovci slovenskú ľudovú Na Kráľovej holi. Išla z toho energia alfa samcov a mužov, čo by chceli byť alfa samcami, a preto sú pre svoje uznanie ochotní urobiť čokoľvek.“

Oslava volebného víťazstva Smeru. Dušan Jarjabek (druhý sprava) s Robertom Ficom a ďalšími straníkmi počas volebnej noci spievali Na Kráľovej holi z balkóna centrály Smeru v bratislavskom Ružinove. Foto N - Tomáš Benedikovič

Odmietam argument, že ženy v slovenskej politike toho teda veľa nedokázali a že je vlastne zbytočné ich pretláčať, píše Jana Shemesh. „Ak by sa argument, že pár jedincov z istej skupiny robí neplechu, tak ich netreba voliť, preniesol na mužov, parlament by zíval prázdnotou.“

Len sa utvrdzuje predstava, že niektorí si jednoducho zaslúžia násilné zaobchádzanie, píše Jana Shemesh. „Padajú tu slová ako výchovné, otcovské facky, údery sa považujú za legitímny nástroj, ako riešiť vyhrotenú medziľudskú či partnerskú komunikáciu, s odôvodnením, že inak sa nedalo, lebo druhá strana nie je normálna.“

Partneri sa podobajú ešte viac, ako sme si mysleli, ukazuje nová štúdia. Výskumníci urobili analýzu množstva povahových vlastností, osobnostných čŕt, názorov, postojov, zvykov, ale napríklad aj toho, či a ako dlho boli partneri v detstve dojčení, a zistili, že medzi nimi existuje viac ako 80-percentná zhoda.

Jozef Mikloško je buď naivný babrák, alebo si naozaj myslí, že deti treba chrániť pred zhubnou progresívnou propagandou, píše Jana Shemesh po stretnutí komisára pre deti s Milanom Uhríkom. „Ak boli od začiatku jasne formulované obavy, že Mikloško sa na výkon svojho úradu nehodí, toto je ďalší mimoriadne silný dôkaz.“

V kauze nevyžiadaného bozku šéfa španielskeho futbalového zväzu Luisa Rubialesa futbalistke Jenni Hermosovej sa podľa Jany Shemesh opakuje známy scenár: „Muž sa správa ako buran, zneužije svoje postavenie, moc, prevahu, a keď ho konfrontujú s jeho neprístojnosťou, nevie sa riadne ospravedlniť, hlúpo sa bráni, ľutuje sa a ešte sa aj vyhráža žene, ktorú ponížil.“

Šesť týždňov pred voľbami strany mladým nehovoria, že o nich stoja, píše Jana Shemesh. „Tak sa nečudujme, že mnohí z nich nestoja o Slovensko.“ Takisto dodáva, že generácii dnešných tínedžerov a mladších ľudí hrozí, že sa v mnohých ohľadoch bude mať horšie ako generácia ich rodičov.

Volebnej líderke Demokratov Andrei Letanovskej hrozí, že zletí zo skleneného útesu slovenskej politiky, píše Jana Shemesh. Skleneným útesom sa rozumie situácia, keď napríklad politická strana v kríze vyberie do čela ženu alebo zástupcu menšiny. „Ľudia, ktorí by za iných okolností nedostali príležitosť dostať sa na vrchol, však riskujú, že vo svojej úlohe zlyhajú.“

Jednou z tvárí izraelských protestov je jadrová fyzička Shikma Bressler, ktorá pracuje v prestížnom Weizmannovom inštitúte. „Súdna reforma a celá radikálne pravicová vláda môžu obmedziť práva žien. Už teraz sa hovorí o separácii mužov a žien aj na sekulárnych verejných akciách či o tom, že rozvody by riešili výhradne rabínske súdy,“ píše Jana Shemesh.

Indická učiteľka spustila kampaň proti vyplácaniu vena rodinou nevesty rodine ženícha a žiada aj políciu, aby tomuto fenoménu, ktorý je od roku 1961 nelegálny, aktívne bránila. V mnohých prípadoch sa budúci rodičia rozhodnú pre interrupciu, keď zistia, že čakajú dievča, a to práve pre obavy z vysokého vena.

Jedna z najväčších vzbúr proti iránskemu režimu sa po desiatich mesiacoch skončila zmarom, mravnostná polícia sa vrátila a pripravujú sa prísnejšie zákony týkajúce sa oblečenia. Ulice brázdia dodávky navlas rovnaké ako tá, kde policajti dobili Mahsu Amíníovú, lebo nemala dostatočne pevne uviazaný hidžáb, píše Jana Shemesh.

Borisovi Kollárovi už žiadna reedukácia nepomôže, lebo jeho okolie mu umožňuje správať sa ako nezrelý jedinec, píše Jana Shemesh o kauze predsedu parlamentu. „V slovenskej politike sa napriek deklaráciám na ženy často myslí ako na posledné a agenda s nimi spojená sa vždy dá obetovať v rámci politického obchodu.“

Neschopnosť uznať chybu je slabosť, píše Jana Shemesh. „Keby nebol Boris Kollár arogantný, sebastredný a hlavne vystrašený, mohol priznať svoje zlyhania spred 12 rokov. Bolo by to správne, dospelé a ešte mu to aj mohlo prihodiť ďalšie voličstvo. Veď ľudia radi odpúšťajú – hlavne drsným chlapom.“

Jana Shemesh píše o tom, ako rodičom slušne povedať, že do tohto ich nič nie je. „Existujú rodičia, čo celkom nepoznajú hranice, zabudli, že ich deti vyrástli, že majú právo na vlastný názor, život, na chyby a omyly a aj na mieru informovania o svojom súkromí.“

Jana Shemesh píše o tom, ako staršie ženy nepomáhajú mladším a kritizuje udržiavateľky patriarchálneho zmýšľania. Ženské vedenie izraelskej školy nedovolilo žiačkam učiť sa v nohaviciach s dĺžkou do polovice stehien, lebo vraj dráždia chlapcov. „Ani slovo o tom, aby rodičia chlapcom povedali, že ani hormóny ich neoprávňujú nazerať na spolužiačky ako na objekty.“

Zuzana Čaputová je živým príkladom, aké náročné je byť na Slovensku ženou vo vrcholovej funkcii, píše Jana Shemesh. „A ako ženy tieto funkcie nechránia, ale, naopak, vystavujú ich hrubým a vulgárnym útokom ďaleko za hranicou toho, čo by verejná činiteľka mala zniesť.“

Jana Shemesh komentuje útočné slová Roberta Fica o tom, že Slovensko má iné problémy ako riešiť emočné a psychické stavy prezidentky. „Nuž, Fico asi vie, o čom hovorí, lebo keď v minulosti žaloval vydavateľa denníka Sme za Shootyho karikatúru, ktorá naznačovala, že nemá chrbtovú kosť, on aj jeho advokátka spomínali, že mu to spôsobilo ‚bolesť na duši“.“

Odkladanie úplného návratu z home officu do práce môže ženám skôr uškodiť, píše Jana Shemesh. „Na pracoviskách sa objavuje aj fenomén „prezentizmu“, teda situácie, keď výhody dostávajú tí, ktorí sú prítomní fyzicky. Lebo aj tu platí príslovie: zíde z očí, zíde z mysle.“

Slovensko patrí medzi tie krajiny EÚ, v ktorých seniori a seniorky začínajú trpieť chorobami skôr ako ich rovesníci a rovesníčky v zahraničí. „Štatistiky Eurostatu ukazujú, že napríklad 65-ročnú obyvateľku Slovenska čaká menej ako päť zdravých rokov, kým v prípade ženy rovnakého veku v Dánsku je to 12 rokov a vo Švédsku dokonca viac ako 15 rokov,“ píše Jana Shemesh.

Ženy neodkladajú materstvo kvôli kariére, ale preto, lebo si nevedia nájsť vhodných partnerov. Tvrdí to americká profesorka Marcia C. Inhorn, ktorá sa rozprávala so ženami, čo si nechali zmraziť vajíčka a čakajú na „toho pravého“.

S Igorom Matovičom treba súhlasiť v jednej veci; chlapi (a aj ženy) v parlamente by naozaj pre ženy mali niečo urobiť, píše Jana Shemesh. „Nie preto, že sa blížia voľby, a ani nie preto, aby im fanúšičky posielali na sociálne médiá srdiečka, ale preto, aby ukázali, že sú vnímaví, zorientovaní a naozaj chcú zo Slovenska urobiť lepšiu krajinu.“

Na sociálnych sieťach sa ženy sťažujú na syndróm najstaršej dcéry. Ide o situáciu, keď sa automaticky počíta s tým, že budú pomocníčkami svojich rodičov. O fenoméne píše Jana Shemesh.

Čoraz viac dospievajúcich dievčat hovorí o až paralyzujúcom smútku, tento fenomén ohrozuje celú generáciu, upozorňuje Jana Shemesh. „Dnešné tínedžerky sú pod drobnohľadom ako žiadna generácia pred nimi. Čelia miliónom profilov iných dievčat na sociálnych sieťach, videám o tom, čo jesť, ako si správne namaľovať očnú linku, čo si myslieť.“

Jana Shemesh v newslettri Pod slnkom píše o manželke izraelského premiéra Netanjahua Sare a o tom, ako spolu manipulujú realitu na dosiahnutie svojich politických cieľov. A nikto celkom nevie, kto je iniciátor a kto sa len pridáva.

Výskumy ukazujú, že kyberšikana sa týka novinárok v oveľa väčšej miere. „Sú dni, našťastie je ich väčšina, keď je pokoj, ale aj také, keď ide o skutočnú baráž nenávisti, želaní smrti, urážok rodiny, posielania do koncentráku aj vyhrážok, ako so mnou kto zatočí a konečne mi zavrie hubu,“ píše Jana Shemesh.

Pod slnkom Jany Shemesh: Madonna na Grammy nám pripomenula, že všetci máme názor na ideálne starnutie

  • Prípad riaditeľky židovskej ultraortodoxnej dievčenskej školy potvrdzuje prax, keď sa z obetí stávajú vinníci len preto, lebo nemlčali
  • Mikaela Shiffrin prehovorila o menštruácii v športe. Konečne

V krajinách, kde je väčšia rodová rovnosť, sa lepšie darí ženám aj mužom, píše Jana Shemesh. „Napríklad sú menej náchylní na depresie, chronické bolesti chrbta, zmenšuje sa šanca, že ukončia svoj život vlastnými rukami alebo oň prídu pri násilnom incidente. Ale aj lepšie spávajú, čo súvisí s tým, že nemajú toľko stresu z toho, aby vyplnili svoju ‚tradičnú rolu‘ živiteľa rodiny.“

Jana Shemesh píše o iránskej novinárke Masih Alinejad, ktorú chceli v New Yorku zabiť Teheránom najatí vrahovia. Vysvetľuje, čím táto útla žena tak dráždi iránsky režim, že opätovne riskoval akciu na americkej pôde, len aby ju umlčal.

Jana Shemesh vysvetľuje Mikulášovi Dzurindovi, prečo je nevhodné hovoriť novinárke, že je „mladučká“. „Pripomínať novinárke (platí aj pre novinára) jej vek, hovoriť o nej, že je mladučká, čo má prejudikovať, že si nepamätá, celkom nevie a podobne, sa už naozaj nehodí a tak trochu to degraduje obraz, ktorý by Dzurinda o sebe chcel šíriť.“

Je hanebné, ako sa časť slovenských politikov a političiek správa k LGBTI+ ľuďom a k ich právam, píše Jana Shemesh. „Najsmutnejšie však je, že hoci by mohli za to dostať negatívnu spätnú väzbu vo voľbách, hrozí, že k moci sa dostanú takí, ktorí majú na túto tému celkom rovnaký názor.“

Menopauza sa skomercializovala, píše Jana Shemesh. „Marketing cieli na ženy po štyridsiatke, ktoré začínajú pociťovať prvé fyziologické a psychologické prejavy vedúce k prechodu a všímajú si zmeny na svojich telách.“

Jana Shemesh zaradila medzi antihrdinky minulého roka aj historicky prvú taliansku premiérku Giorgiu Meloniovú, ktorá je po Marine Le Penovej a niektorých amerických republikánskych političkách ďalšou zo žien, čo sa presadili v tradične „mužských“ stranách, no sú podobne toxické.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:52Hiking basecamp: Kam sa vybrať na veľkonočné túry s deťmiVčera 20:34Newsfilter: Pellegrinimu pomáhajú slamení panáci, len ten Harabin nie a nie zabraťVčera 19:41Hudobníčka Kim Gordon: prototyp seniorky, ktorou chcete byťVčera 19:04Autori projektu Umenie mesta v Bratislave by s maliarmi 19. storočia našli spoločnú rečVčera 18:54V budúcnosti môžu byť aj klasické eurofondy podmienené reformamiVčera 18:33Pellegrini ešte nemá fotku s Ficom ani Dankom. Video mu nakrútili Cibulková a Végh, problémy má s HarabinomVčera 18:25Graf dňa: Benzín a nafta prudko zdraželi, tankovanie za hranicami sa oplatíVčera 18:12Pellegriniho let už je súčasťou kampane. Na čo všetko ešte neodpovedáVčera 18:07Hlasu daroval 110-tisíc. Súdu tvrdil, že zarába málo, keď štyri roky predtým syn od neho žiadal výživnéVčera 17:57Гром гремит дико над Татрами, остановимся, братьяVčera 16:35Problém troch telies a príbeh zo zákulisia prezidentskej kampane (+ ďalšie tipy Čo pozerať)Včera 16:33Martina Mlčúchová fotí koncerty aj festivaly, jej osobitý rukopis ocenili na súťažiach v zahraničíVčera 16:33Ľudí vystrašila štúdia, podľa ktorej je prerušované hladovanie zlé pre srdce. Lekár Bajer: Názor mi nezmenilaVčera 16:31Kanibal, sériový vrah a môj priateľ. Výnimočná česká krimi sa pýta, prečo zlo treba pochopiťVčera 16:11Ukrýval sa na maďarskej ambasáde, od priateľa Orbána zjavne žiadal azyl. Pred čím uteká bývalý prezident Brazílie?Včera 16:00Ivan Korčok: Kolektívnu vinu odmietam, ale aj to, ak sa o Slovensku hovorí ako o odtrhnutom územíVčera 15:31Keď budeme všetci ticho, tak im to prejde, hovoria ľudia z Bibiany, ktorí dávajú výpovedeVčera 15:01Prezident Pellegrini? Profesionálny podpisovač (udalosti týždňa)Včera 15:00Pellegrini sa v Kráľovskom Chlmci zdôveril, že sa v Bratislave necíti najlepšieVčera 14:28Najväčšie zdražovanie čokolád príde až po lete, hovorí o rekordných cenách kakaa uznávaný domáci čokolatierVčera 14:17Vzdychal, fučal, mračil sa. Kostolný, Tódová, Pataj, Javorský a Brunovský hodnotia debatu RTVSVčera 13:59Vývoj bojov (763. deň): Najnovšie ruské nálety spôsobili ukrajinskej energetike najhoršie škody od začiatku vojnyVčera 13:11Galéria duševného zdravia: Billy Barman na novom albume komentujú aj stigmatizované témy a politikuVčera 12:59Jureňa: Štefan Harabin podporil Petra Pellegriniho. Harabin: Jureňa u mňa skončilVčera 12:50Investovať sám alebo cez agenta? Poradíme, ako sa vyznať v poplatkoch Včera 12:08Nevedia plánovať a zahraniční partneri sa im otáčajú chrbtom. Ako vojna zmarila zlatú éru startupov na UkrajineVčera 12:01Prečo sa prieskumy líšili od výsledku prvého kola prezidentských volieb: Korčok prekvapivo mobilizovalVčera 11:56Wim Wenders: Jediným liekom na osamelosť je vedieť dobre žiť sám so sebouVčera 11:40Vláda opäť uvoľňuje pravidlá pre zamestnávanie cudzincovVčera 11:30Ako Putin rozmýšľa o boji proti terorizmu