Karel Hirman

Žiadna krajina EÚ podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana nie je „absolútne proti“ stropom na ceny plynu. Diskusie podľa neho budú ešte pokračovať medzi expertmi. „Väčšina krajín pochopila, že toto je cesta, ktorá by nám mohla umožniť v najbližšom čase riešiť disbalans na trhu s energiami, najmä cenami plynu a elektriny,“ povedal minister po rokovaní v Bruseli.

Vláda chce právomoc zakázať väčšie zahraničné investície z krajín mimo EÚ, ak ich bude považovať za rizikové. Rozšírili by sa tak obmedzenia, ktoré štát zaviedol už vlani, keď zadlženým Slovenským elektrárňam hrozilo, že v nich získa vplyv ruská Sberbank.

Týždeň v európskej ekonomike od autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Slovenská vláda zmenila názor, podporuje zastropovanie cien dovážaného plynu.
  • Členské štáty nesúhlasia s výrazným znižovaním pesticídov.
  • Eurokomisia chce zrýchliť ratifikáciu obchodných dohôd.

Také cunami, čo sa na nás zvonku valí, tu od druhej svetovej vojny nebolo, varuje v rozhovore nový minister hospodárstva Karel Hirman. Očakáva, že opatrenia na boj s energetickou krízou podporia všetci demokratickí poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť. „Všetci tu máme svoju rodinu, fabriky, susedov.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek tvrdí, že obaja tajomníci v tomto rezorte zostanú do konca septembra. O tom, kto ich nahradí, zatiaľ nevie. Dodal, že s novým ministrom Karlom Hirmanom sa spolupracuje dobre.

Osud krajiny je v rukách Karla Hirmana, píše Juraj Javorský v Newsfiltri. „Nikto nemôže vedieť, aká ťažká bude zima a aký silný bude mráz, ale je jasné, kto bude najdôležitejším členom vlády. Tak nech je Hirman úspešnejší v energetickej kríze, než bol Krajčí v pandemickej, v opačnom prípade by tuhá zima a mráz nebolo to najhoršie, čo postihne Slovensko.“

Prvé zásadné opatrenia proti energetickej kríze by mal parlament dostať na budúci týždeň, povedal po rokovaní vlády nový minister hospodárstva Karel Hirman. Dnes vláda žiaden konkrétny bod týkajúci sa energetiky na stole nemala.

Nový minister hospodárstva Karel Hirman naznačil, že Slovensko by sa mohlo inšpirovať Českom, kde sa rozhodli zastropovať ceny. Česká vláda stanovila maximálne ceny elektriny a plynu pre maloodberateľov.

Prezidentka vymenovala nových členov vlády, sú nimi Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer. Riadením rezortu školstva dočasne poverila premiéra Eduarda Hegera, lebo trojkoalícia sa ešte na novom mene definitívne nedohodla.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Prezidentskom paláci prebiehajú rozhovory medzi Zuzanou Čaputovou a kandidátmi na uvoľnené ministerské posty. Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer budú s hlavou štátu postupne debatovať o potenciálnych nových pozíciách. (noviny.sk)

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:08Heger hrozí Nemecku: Ak sa neprijmú tvrdšie európske opatrenia, zadržíme elektrinu, ktorú ste si od nás kúpiliVčera 18:53Newsfilter: Ešte si tu niekto želá víťazstvo vraha a zlodeja Putina?Včera 18:50Martin Macharik: Necháme na sebe rúbať drevo. Niekedy mám pocit, že našou hlavnou vlastnosťou je závisťVčera 17:36Radiátor nastavte medzi dvojku a trojku, radia správcovia, kým čakajú na nové ceny (+ ďalšie tipy, ako ušetriť na kúrení)Včera 17:29Prieskum: Voliči Smeru a Republiky sa najviac boja drahých energií, no ich šetrenie chcú bojkotovaťVčera 17:06Graf dňa: Hypotekárny trh sa citeľne ochladzuje, aj keď miernejšie, než cítia sprostredkovateliaVčera 16:59Pracovné preťaženie vtelil do sôch s nafúknutými hlavami. Umelec Pavol Truben sa predstaví na parížskej Bielej nociVčera 16:56Riaditeľ Múzea SNP Uhrin: Peňazí je viac, no na povstalecký motocykel za 40-tisíc eur ešte nemámeVčera 16:19Matovičova prítomnosť v politike patrí už aj do kompetencie hlavného hygienika (udalosti týždňa)Včera 15:52Čakali ste Crosbyho či McDavida? Dajte k Slafkovskému lepších hokejistov, hovorí bývalý hráč MontrealuVčera 15:47Tri veci, ktoré nesmieme tolerovať Igorovi MatovičoviVčera 15:32Kanada si všimla, že má v KHL 48 hokejistov. Kremeľ môže na vojenskú službu zneužiť aj rodáka z MilwaukeeVčera 15:14Konečne prichádza čas naplno doceniť Joni MitchellovúVčera 15:00Odborník z Extrémnych premien: Šalát ako hlavné jedlo? Prvé týždne zakázané, schudli aj s hamburgeromVčera 14:59Pozrite sa z auta a uvidíte migračnú krízu. Dedinky pri Česku si už na migrantov zvykliVčera 14:55Putin urobil krok, z ktorého niet návratu. Čo znamená ruská anexia štyroch ukrajinských oblastíVčera 14:41Sme na prahu jadrovej vojny? Nie tak rýchloVčera 14:00Sporenie v treťom pilieri môže výrazne zlacnieť, podľa DDS to vyššie výnosy automaticky neprinesieVčera 13:52Danglár: HitlerVčera 13:41Vývoj bojov (218. deň): Ruská armáda práve zažíva ďalšiu ťažkú porážku, z Putinovho pohľadu však dáva zmyselVčera 13:37Príbehy slovenských whistleblowerov spája, že ich vytláčajú z práce. Prví z nich už dostali úradnú ochranuVčera 13:29Zdravotným poisťovniam pridajú, najslabšie zarábajúcim zoberú v zdravotných odvodochVčera 12:54Likvidácia plynovodov na dne mora je logisticky nesmierne náročná. Páchateľovi to za riziko muselo stáťVčera 12:51Polícia v aktivitách Marcela Slávika nenašla vydieranie ani iný trestný čin a Sulíkovo trestné oznámenie zamietlaVčera 12:42Svadobný závoj kráľovnej Alžbety II. z Hodruše? Je to falošný mýtus, ktorý nepotrebujeme, zhodujú sa odborníciVčera 12:39Hiking basecamp: 8 tipov na výlety jesennými dolinamiVčera 12:30Vyhlásenie šéfredaktorov: Novinári odmietajú Matovičove útokyVčera 12:30Z najznámejšieho mosta vojny na Ukrajine ľudia spontánne urobili pamätník (fotogaléria)Včera 11:11Firemný newsfilter: Slovnaft už nedostatkom palív nestraší, teplárne zaujali fondy a nový expert štátu na lákanie investíciíVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Borisova väčšina