Karel Hirman

Vláda podľa Karla Hirmana naďalej neplánuje kompenzácie cien dreva či uhlia na kúrenie. Minister hospodárstva argumentuje, že tento typ kúrenia je lacnejší než plyn a spotreba by sa ťažko merala.

Karel Hirman hovorí, že Eduard Heger ho presvedčil na vstup do strany Demokrati minulý týždeň. „Upadáme. Ďalší rozvoj našej krajiny je pod výrazným ohrozením. Preto som sa rozhodol, že nebudem už len kibicovať.“

O nové kompenzácie vysokých cien energií je podľa Karla Hirmana vyšší záujem než o predchádzajúce za august a september. V prvý deň dostalo ministerstvo 1100 žiadostí za 2,2 milióna eur. Peniaze môžu pýtať firmy aj verejné inštitúcie.

Podniky aj obce, mestá či župy si môžu uplatňovať kompenzácie cien energií. Výzvu vyhlásilo ministerstvo hospodárstva. Maximum pomoci je 200-tisíc eur mesačne, štát uhradí 80 percent nákladov nad stanovenými cenovými stropmi.

Ministerstvo hospodárstva v utorok predstaví nové schémy na kompenzácie vysokých cien energií. Týkať sa budú podnikov aj samospráv, tlačovú konferenciu zvolal minister Karel Hirman na 10.00 h.

Chorvátska firma Janaf žiada od Slovnaftu za prepravu ropy šesťkrát viac ako slovenské a české ropovodné firmy. Problém sa rieši už aj na politickej úrovni. Minister hospodárstva Karel Hirman o ňom hovoril so svojím chorvátskym kolegom.

Prezidentka sa stretla s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom. „Energetická kríza a pomoc občanom, domácnostiam, firmám, ale aj samosprávam je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré potrebuje vláda riešiť,“ uviedla na Facebooku po stretnutí.

Koľko Karol Galek vykrikuje, toľko sa mýli, reaguje na poslanca SaS minister Karel Hirman. „Do začiatku septembra, teda pred mojím nástupom do funkcie, ministerstvo hospodárstva nedokončilo a tobôž nevyplatilo žiadnu schému určenú pre podnikateľskú obec či iné subjekty.“

Minister hospodárstva Karel Hirman zatiaľ nemá peniaze na kompenzácie cien tepla pre domovy sociálnych služieb. Minister rokoval s predstaviteľmi žúp, pre plyn a elektrinu budú platiť cenové stropy a kompenzácie podobne ako pre firmy.

Minister Hirman neurobil nič. A to mal na rozdiel od nás k dispozícii štátny rozpočet aj náklonnosť Igora Matoviča, píše podpredseda SaS Karol Galek. Nový minister podľa neho vedel, aká bude od 1. októbra cena plynu pre malých podnikateľov.

Minister Karel Hirman by mal o baterkáreň Volkswagenu zabojovať a nie ju spochybňovať, tvrdí Zväz automobilového priemyslu. Slovensko ju podľa neho potrebuje vzhľadom na nárast produkcie elektromobilov. 

Odchod ministra hospodárstva Karla Hirmana žiadajú okrem Igora Matoviča viacerí poslanci z klubu OĽaNO, píšu Aktuality.sk. Tí môžu podpisy pre novú Hegerovu parlamentnú väčšinu podmieniť tým, že Hirman nebude súčasťou novej vlády.

Minister Karel Hirman hovorí, že premýšľa aj nad tým, či nevstúpi do politiky inak ako len odborník alebo analytik. „Aj táto skúsenosť a celé to, čo sa teraz deje, ma ako občana štve.“ Žiadnu ponuku zatiaľ nemá, musel by sa podľa neho hlavne vnútorne rozhodnúť. „Účasť na verejnom živote a správe vecí verejných je za danej situácie nevyhnutná, ak máte tú možnosť.“

Minister hospodárstva Karel Hirman nepovažuje za chybu, že bol na dovolenke na Havaji. Zomrela mu mama, cítil sa vyčerpaný a potreboval si oddýchnuť. Vedeli o tom podľa neho všetci lídri koalície, keď prijímal funkciu ministra, a povedali, že vtedy aj tak dovolenkujú všetci. Kritický status Igora Matoviča podľa neho prišiel presne v čase, keď už mali nachystané riešenie a pripravili pondelkové rokovanie vlády.

Hirman odrážal útoky Sulíka a Matoviča, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Vysvetlil, že o hrozbe vysokých faktúr vedeli zavčasu, ale keďže štátny rozpočet schválili až pár dní pred Vianocami, vláda nemala zákonnú možnosť zasiahnuť. Hirman tak hovorí, že hlavnú zodpovednosť nesú tí, pre ktorých sa schvaľovanie rozpočtu tak veľmi naťahovalo. Priznal len jedno pochybenie – slabú komunikáciu.“

Za situáciu okolo zálohových faktúr, ktorá vznikla začiatkom roka, sú podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana zodpovední politici, ktorí neskoro schválili štátny rozpočet. „Ani by sa so mnou dodávatelia nebavili, lebo by som im nevedel nič garantovať. Tí, ktorí to teraz kritizujú, fašisti, Fico, ale aj SaS a pán Matovič, naťahovali schvaľovanie štátneho rozpočtu do krajnosti a vlastne spôsobili tento časový stres.“

S bláznom sa nehádaj, lebo si vás môžu pomýliť, povedal minister hospodárstva Karel Hirman o statusoch Igora Matoviča. „Uznávam, že naša komunikácia mohla byť intenzívnejšia, ale konali sme,“ povedal Hirman v podcaste V redakcii.

Foto N - Vladimír Šimíček

Richard Sulík ostro kritizuje svojho nástupcu Karola Hirmana aj premiéra Eduarda Hegera a tvrdí, že o riziku vysokých zálohových platieb pre malé firmy museli vedieť. Vyčíta im, že stále nie je podpísaná zmluva so Slovenskými elektrárňami, že spotrebitelia nie sú nijako motivovaní šetriť a že schému štátnej pomoci pre podnikateľov hotovú v auguste zaslali do Bruselu až 29. decembra.

Slovensko nemá jasno v tom, či a koľko plynu ušetrilo v porovnaní s dlhodobým priemerom, ukazuje chaos okolo údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Rezort hospodárstva tvrdí, že údaje v ňom sú chybné, no vraj za ne nezodpovedá. Vinu hádže na Správu štátnych hmotných rezerv SR.

Igor Matovič si myslí, že poverený minister hospodárstva Karel Hirman absolútne zlyhal a už by nemal zostať ministrom. Reaguje tak na vysoké zálohové faktúry, ktoré dostávajú podnikatelia. Hirmanovi opätovne vyčíta, že odišiel na dovolenku a nesprocesoval pomoc s cenami.

Eduard Heger popoludní pri odchode z RTVS médiám tvrdil, že by sa malo preveriť konanie ministerstva hospodárstva v súvislosti s vysokými zálohovými faktúrami, ktoré chodia malým podnikateľom. V debate RTVS Sobotné dialógy krátko predtým zlyhanie rezortu aj vlády odmietol a za vysoké faktúry obvinil zástupcov podnikateľov.

Absolútne nie je dôvod na paniku, hovorí dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) k vysokým zálohovým faktúram za elektrinu, ktoré chodia nielen malým podnikateľom, ale aj samosprávam či školám. Štát im podľa jeho slov poskytne kompenzácie a budú platiť zastropované ceny, „všetko nad“ zaplatí štát. Minister hospodárstva Karel Hirman má jeho dôveru.

Teraz naozaj nie je čas dovolenkovať, hovoria komentátor Denníka N Roman Pataj a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay v podcaste V redakcii. Nemyslia len dovolenku ministra hospodárstva, ale predsedu SaS. „Malo by sa nonstop rokovať. Viem, že majú telefóny a četovacie služby, môžu si celý čas písať správy, napriek tomu by sa teraz malo sedieť v kuloároch, rokovať a hľadať riešenia, nie sedieť na dovolenke.“

Hirman dovolenku neodhadol najlepšie, Matovič ho za to „noblesne” potopil, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Matovič to so svojím nominantom mohol vyriešiť aj kultivovanejšie a to neplatí len o slovníku, ktorý použil. Pôsobí to aj ako zhadzovanie Hegera, lebo asi nenastal scenár, že Hirman sa spakoval na dovolenku bez jeho vedomia.“

Igor Matovič vyčíta ďalšiemu ministrovi oddych namiesto riešenia kríz, Eduard Heger vraví, že dovolenka Karla Hirmana v súčasnej situácii nie je ideálna, no vedel o nej už pred mesiacmi. „Keď sme hľadali náhradu za odchádzajúcich ministrov SaS, tak pán Hirman avizoval, že takúto dovolenku má už objednanú, a videl to ako jednu z prekážok,“ povedal premiér.

V piatok alebo v pondelok by vláda mohla predstaviť konkrétne riešenia pomoci firmám s energiami, uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Tvrdí, že vo štvrtok s rezortom financií rokovali o opatreniach, ktoré sa nedotiahli do konca v decembri 2022.

Vznik ďalšej Hegerovej vlády komplikuje Sme rodina, ktorá chce najskôr počuť termín predčasných volieb, a aj čerstvý útok Matoviča na ministra hospodárstva Hirmana. Heger mal zatiaľ len 53 či 54 podpisov a potrebuje ich 76.

Igor Matovič tvrdí, že nepodporí vládu, v ktorej bude Karol Hirman opätovne ministrom hospodárstva. Kritizuje ho, že namiesto riešenia energetickej krízy je údajne na exotickej dovolenke.

Najväčšou výzvou pre ministra Karla Hirmana je teraz podpísať zmluvu so Slovenskými elektrárňami, tvrdí jeho predchodca Richard Sulík. „Zmluva s elektrárňami je ohrozená, a to keď sa nepodarí, tak to bude veľký prešľap,“ povedal pre TASR.

Minister hospodárstva Karel Hirman je proti dani pre Eustream. Navrhli ju poslanci OĽaNO, hlasovať o nej poslanci plánujú dnes dopoludnia. Hirman argumentuje, že Eustream neťaží z nárastu cien energií, ale je zasiahnutý plynovou krízou.

Finančné problémy Slovenských elektrární boli pre mňa jedným z najväčších prekvapení, keď som nastúpil do funkcie, hovorí Karel Hirman. Firmu do ťažkostí podľa neho dostal manažment a nerealistické plány na spustenie 3. bloku Mochoviec. „Teraz sme v stave, že musíme elektrárňam pomáhať prežiť.“

Slovenské firmy budú mať po prvom januári veľký problém, varuje v rozhovore minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa neho sa v minulosti mnohé nechali nalákať na klesajúce ceny na spotových trhoch. „Mnohí išli do tohto ‚kasína‘ a začali sa hrať na spotovú lotériu a teraz na to ťažko doplatili.“

Nemám v rukách všetko, aby som vedel ovplyvniť ceny energií pre domácnosti, hovorí pred schvaľovaním rozpočtu minister hospodárstva Karel Hirman. Zodpovednosť za budúcoročné ceny majú podľa neho poslanci. „My na ministerstve sme urobili všetko pre to, aj spolu s dodávateľmi energií, aby bola situácia po 1. januári znesiteľná.“

Mne už to pripomína posledný koncert Elánu, to je tiež nekonečný seriál, hovorí minister hospodárstva Karel Hirman o schvaľovaní rozpočtu a odchode Igora Matoviča. „Sám som zvedavý, ako to celé ešte bude do Vianoc.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Naživo: Minister Hirman o pomoci s energiami pre domácnosti a o zmluve s elektrárňami.

Domácnosti by mali dostať zlacnenú elektrinu zatiaľ iba na prvé tri mesiace budúceho roka a zabezpečí ju štátny SPP. Zajtra by mal o tom informovať minister hospodárstva Karel Hirman. Dôvodom je, že Slovenské elektrárne napriek dohode s vládou nepodpísali zmluvu o lacných dodávkach.

Lacná elektrina pre domácnosti je ohrozená, akcionári Slovenských elektrární v piatok na valnom zhromaždení neodobrili zmluvu s vládou. Tento týždeň plánujú zástupcovia vlády rokovať so súkromnými akcionármi o ďalšom postupe.

Premiér Eduard Heger a ďalší predstavitelia koalície ohlásili pomoc domácnostiam s cenami energií 1. decembra. Foto - TASR

Zvýšené zálohové platby za energie dostanú podľa ministra Karla Hirmana ľudia naspäť najneskôr vo vyúčtovaní. Dodal však, že podmienkou je, aby poslanci schválili rozpočet na budúci rok.

Slovnaft by mohol napriek embargu EÚ vyvážať produkty vyrobené z ruskej ropy na Ukrajinu aj po 5. februári 2023. Po návrate z Ukrajiny to povedal minister hospodárstva Karel Hirman. O takejto výnimke sa podľa neho rokuje v Bruseli.

Do diskusie s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom na energetickej konferencii v Bratislave vstúpili aktivisti Greenpeace. Rozvinutím transparentov dali najavo nesúhlas s riešením energetickej krízy. Žiadajú viac obnoviteľných zdrojov a celkové zníženie závislosti od plynu, nielen nahradenie Ruska iným dodávateľom.

Dodávky ropy na Slovensko ropovodom Družba by sa podľa ministra Hirmana mohli obnoviť ešte dnes. Dodal, že ropy je v súčasnosti na Slovensku dostatok a už sú možné aj dodávky ropnými tankermi a ropovodom Adria cez Chorvátsko.

Parlament schválil novelu, ktorá umožní podnikom kompenzovať vysoké ceny energií. Za boli takmer všetci prítomní poslanci. Vláda počíta s cenovými stropmi, pričom podnikom plánuje uhradiť väčšinu rozdielu, ak budú energie drahšie.

Parlament prerokuje skrátene návrh Karla Hirmana, ktorý umožní kompenzovať firmám vysoké ceny elektriny a plynu. Vláda počíta s cenovými stropmi, pričom podnikom plánuje uhradiť väčšinu rozdielu, ak budú energie drahšie.

Matovič sľubuje, Hirman maká, komentuje Newsfilter vládnu pomoc firmám s drahými energiami. „Zrejme nie je náhoda, že kvalitný návrh na vládu priniesol nový minister hospodárstva. Na tlačovke na úrade vlády to však skôr vyzeralo tak, že ho premiérovi Eduardovi Hegerovi vnukol Igor Matovič.“

Peter Blaškovitš končí vo funkcii riaditeľa Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. Na post ho vybral bývalý minister Richard Sulík, predtým za vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd viedol Národné centrum zdravotníckych informácií.

Druhým štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva sa zrejme stane expert na jadrovú energiu Peter Gerhart. Vláda bude podľa svojho programu o jeho vymenovaní rozhodovať v stredu.

Ministerstvo hospodárstva vraví, že pripravilo výzvu zo schémy kompenzácií pre podniky s veľkou spotrebou energie. Plánuje na ňu využiť peniaze z navýšenia tohtoročného rozpočtu, o ktorom bude rozhodovať parlament.

Európska komisia pripravuje nový index na oceňovanie skvapalneného plynu, ktorý sa do Európy vozí LNG tankermi, potvrdila eurokomisárka Kadri Simsonová po stretnutí so slovenským ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom.

Na Slovensko vo štvrtok pricestuje eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Stretne sa s premiérom Eduardom Hegerom a ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom. Heger minulý týždeň hrozil znárodnením energie predanej do zahraničia.

Prezidentka hovorila s ministrom hospodárstva Karolom Hirmanom o opatreniach, ktoré vláda pripravuje na zmiernenie dosahu energetickej krízy. „Uistil ma, že dostupnosť energií bude zabezpečená a ich cena bude tak pre domácnosti, ako aj pre verejné inštitúcie, malých podnikateľov aj veľkoodberateľov nastavená tak, aby sa nedostali do problémov,“ uviedla.

Nové na Dennikn.sk

10:28Vláda berie obranu Ukrajiny vážnejšie ako vlastnú ústavu 10:01Keď kýchne motýľ 10:00Športový newsfilter: Slovan má dilemu, čo s brankárom, ktorého ultras nie sú ochotní tolerovať 09:57Firemný newsfilter: Kollárovi s Matovičom vyhovuje šero nad bankrotmi 07:23Prvé El Clásico v čase korupčnej kauzy. Nahnevaný šéf Realu do Barcelony ani neprišiel. Radšej išiel na basketbal 07:12Red Bull bojuje len sám so sebou, Alonsovo 100. pódium pokazila FIA 06:49Ráno s NHL: Nezabudnem na telefonát, že štyridsiatnik Chára spravil 30 zhybov, vraví český kondičný tréner 06:29Ekonomický newsfilter: Pre problémovú banku Credit Suisse sa cez víkend našiel kupecVčera 19:00Týždňový newsfilter: Migy pomôžu Ukrajine, Hegerovi však nieVčera 17:07Shooty: ZločinecVčera 17:03Peniaze nájdeme, sľubuje Heger Banskej Štiavnici, pomoc ponúkajú aj českí odborníci (+ video)Včera 15:43Chyba, ktorej som sa dopustil pred 20 rokmiVčera 15:39Na Vlhovú čakali novinári dlho. Vypadnutie hodila rýchlo za hlavu a skončiť kariéru sa nechystáVčera 15:16Putinov nový normál. Bez ohľadu na zatykač Haagu a neúspechy na Ukrajine bude posielať Rusov do vojnyVčera 14:38Белорусский дневник: Лукашенко летал в Китай. Что вообще известно о белорусско-китайских отношениях?Včera 14:38Bieloruský denník: Lukašenko navštívil Čínu. Čo je vôbec známe o bielorusko-čínskych vzťahoch?Včera 14:33Po rýchlom víťazstve prišla séria katastrof. Ako Američania pred 20 rokmi rozpútali šok a hrôzu v IrakuVčera 11:50Nedeľná nekázeň: Camus, Weilová a láskaVčera 10:46Chovan nebude slovenský Karius. Skúste zavolať do Arsenalu, či chcú po chybe vyhodiť brankára, hovorí jeho bývalý trénerVčera 08:21Znalec Banskej Štiavnice: To, ako pomáhali ľudia, bolo skvelé, teraz je na rade vláda (+ video)Včera 07:21„Vynadal mi, o 30 sekúnd ma už chválil.“ Pri Weissovi to majú ťažšie Slováci, lebo všetkému rozumejú, aj čo si zašomreVčera 07:12Ráno s NHL: Keď konečne vyhrali, odpadkový kôš si podávali ako Stanley Cup. Ako vznikol najhorší tím v históriiVčera 06:12Vojna v Iraku po dvadsiatich rokoch: najhoršie predpoklady, najoptimistickejšie očakávania18.03 18:57Horiaca Štiavnica: kým plamene ničili historické centrum, ľudská reťaz zachránila obrazy, staré knihy aj listiny z archívu (+ video)18.03 16:44Vlhová spravila hrubú čiaru a zvíťazila. Môže to byť kľúčové pre jej ďalšiu kariéru18.03 14:08Expertka na prevenciu Šperková: Pitie najvýraznejšie obmedzuje rozumná daňová politika18.03 13:42Pravdu o plynovode Nord Stream alebo pôvode covidu sa možno nikdy nedozvieme18.03 13:32Široký nebol charizmatický politik, ktorý by vedel strhnúť masy, skôr vedel šplhať v zákulisí18.03 13:27Macron je slabý doma aj vonku. Prelomovú reformu nakoniec presadil bez hlasovania18.03 12:29Diplomatka Novotná o invázii do Iraku: História nám síce dodá dôkazy, ale neodčiní skutky, ktoré sme urobili