Exminister hospodárstva Karel Hirman poprel tvrdenie Roberta Fica, že v prípade rozpočtového provizória ľuďom zdražejú energie. Argumentuje, že v provizóriu štát funguje podľa výdavkov predchádzajúceho roka, keď bolo na energetickú pomoc vyčlenených ešte viac peňazí.

Ministerstvo hospodárstva postúpilo polícii a úradom výsledky dvoch vnútorných auditov slovenskej účasti na Expo Dubaj. Audity prebiehali ešte za bývalého ministra Karla Hirmana, ktorý kritizoval svojho predchodcu Richarda Sulíka.

Exminister hospodárstva Karel Hirman varoval pred novou emisnou normou Euro 7. Podľa neho by priniesla zdraženie áut minimálne o 2 000 eur a automobilky by navyše nechceli vyrábať lacnejšie modely.

Eduard Heger odmieta, že ako premiér vedel o tom, čo robil Richard Sulík ako minister hospodárstva v Dubaji. Exminister hospodárstva Karel Hirman predtým uviedol, že v súvislosti s Expo Dubaj zistil „veľmi závažné nedostatky“, chýbajú podľa neho mnohé dokumenty či faktúry a nevyrovnané záväzky presahujú milión eur.

Robert Fico tvrdí, že Smer v pondelok na tlačovej konferencii ukáže „dôkaz o Sulíkovi“. Video sa vraj týka výstavy Expo Dubaj v čase, keď bol Richard Sulík ministrom hospodárstva.

Generálna prokuratúra sa podľa Maroša Žilinku zaoberá organizáciou a financovaním slovenskej účasti na Expo Dubaj. Právne kroky ohlásil vo štvrtok končiaci minister hospodárstva Karel Hirman, týkajú sa obdobia jeho predchodcu Richarda Sulíka.

SaS kritizuje končiaceho ministra Karla Hirmana, ktorý dnes ohlásil žaloby súvisiace so slovenskou účasťou na Expe v Dubaji. Šéf strany Richard Sulík tvrdil, že ide o politickú kampaň, podľa Karola Galeka žil Hirman z toho, čo na ministerstve pripravila SaS.

Financovanie slovenskej účasti na Expo v Dubaji môže skončiť na súde. „Chýbajú mnohé dokumenty a faktúry a nevyrovnané záväzky už presahujú jeden milión eur,“ hovorí minister Karel Hirman. Zodpovedný bol tím bývalého ministra Richarda Sulíka.

Poslanci neschválili návrh zákona, ktorý by dodávateľom energií prikazoval mať pred zimou zásoby plynu. Objem uskladneného plynu tak zostane na dobrovoľnom základe. Povinné zásoby presadzovala SaS, minister hospodárstva Karel Hirman bol proti.

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ vyplatilo viac ako 56 miliónov eur na kompenzáciách cien energií pre viac ako 43-tisíc podnikov. O tom, či budú dotácie pokračovať aj po prvom štvrťroku, sa podľa ministra Karla Hirmana rozhodne v máji.

Slovensku podľa premiéra Eduarda Hegera nehrozia postihy zo strany EÚ za zákaz dovozu ukrajinského obilia. Vláda podľa neho komunikuje s Európskou komisiou. Dodal, že sa snažili zabrániť hospodárskym škodám.

Zlacnenú elektrinu budú môcť po novom získať aj podniky a verejná správa, dohodli sa na tom ministerstvo hospodárstva a Slovenské elektrárne. Jej cena bude približne dvojnásobná oproti tej, ktorú elektrárne dodávajú domácnostiam, ale každoročne sa bude prehodnocovať. Podmienkou jej získania bude uzatvorenie štvorročného kontraktu na obdobie rokov 2024 až 2027.

Zlacnená elektrina pre domácnosti na roky 2025 až 2027 by mala byť o 5 až 18 eur za megawatthodinu drahšia než tá, ktorú elektrárne dodávajú v tomto a v budúcom roku. Od roku 2025 jej bude tiež menej. Bez úspor ňou nebude možné pokryť celú spotrebu domácností.

Domácnosti majú mať lacnú elektrinu až do roku 2027. Podľa informácií Denníka E sa na tom dohodla vláda so Slovenskými elektrárňami. Pôvodne mali byť podľa podpísaného memoranda ceny zmrazené len do konca roka 2024.

Minister Karel Hirman tvrdí, že Sulík s Galekom sa svojimi tvrdeniami usvedčili z nečinnosti. Hirman reaguje na správu o trestnom oznámení, ktoré chce strana SaS podať pre podľa nej primalé poplatky od ťažiarov z Hodruše.

SaS chce podať trestné oznámenie pre podľa nej primalé poplatky od ťažiarov z Hodruše. S firmou sa už dlhšie sporili nominanti SaS v čase, keď bol ministrom hospodárstva Richard Sulík. Súčasný minister Karel Hirman presadzoval miernejší prístup.

Vláda podľa Karla Hirmana naďalej neplánuje kompenzácie cien dreva či uhlia na kúrenie. Minister hospodárstva argumentuje, že tento typ kúrenia je lacnejší než plyn a spotreba by sa ťažko merala.

Karel Hirman hovorí, že Eduard Heger ho presvedčil na vstup do strany Demokrati minulý týždeň. „Upadáme. Ďalší rozvoj našej krajiny je pod výrazným ohrozením. Preto som sa rozhodol, že nebudem už len kibicovať.“

O nové kompenzácie vysokých cien energií je podľa Karla Hirmana vyšší záujem než o predchádzajúce za august a september. V prvý deň dostalo ministerstvo 1100 žiadostí za 2,2 milióna eur. Peniaze môžu pýtať firmy aj verejné inštitúcie.

Podniky aj obce, mestá či župy si môžu uplatňovať kompenzácie cien energií. Výzvu vyhlásilo ministerstvo hospodárstva. Maximum pomoci je 200-tisíc eur mesačne, štát uhradí 80 percent nákladov nad stanovenými cenovými stropmi.

Ministerstvo hospodárstva v utorok predstaví nové schémy na kompenzácie vysokých cien energií. Týkať sa budú podnikov aj samospráv, tlačovú konferenciu zvolal minister Karel Hirman na 10.00 h.

Chorvátska firma Janaf žiada od Slovnaftu za prepravu ropy šesťkrát viac ako slovenské a české ropovodné firmy. Problém sa rieši už aj na politickej úrovni. Minister hospodárstva Karel Hirman o ňom hovoril so svojím chorvátskym kolegom.

Prezidentka sa stretla s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom. „Energetická kríza a pomoc občanom, domácnostiam, firmám, ale aj samosprávam je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré potrebuje vláda riešiť,“ uviedla na Facebooku po stretnutí.

Koľko Karol Galek vykrikuje, toľko sa mýli, reaguje na poslanca SaS minister Karel Hirman. „Do začiatku septembra, teda pred mojím nástupom do funkcie, ministerstvo hospodárstva nedokončilo a tobôž nevyplatilo žiadnu schému určenú pre podnikateľskú obec či iné subjekty.“

Minister hospodárstva Karel Hirman zatiaľ nemá peniaze na kompenzácie cien tepla pre domovy sociálnych služieb. Minister rokoval s predstaviteľmi žúp, pre plyn a elektrinu budú platiť cenové stropy a kompenzácie podobne ako pre firmy.

Minister Hirman neurobil nič. A to mal na rozdiel od nás k dispozícii štátny rozpočet aj náklonnosť Igora Matoviča, píše podpredseda SaS Karol Galek. Nový minister podľa neho vedel, aká bude od 1. októbra cena plynu pre malých podnikateľov.

Minister Karel Hirman by mal o baterkáreň Volkswagenu zabojovať a nie ju spochybňovať, tvrdí Zväz automobilového priemyslu. Slovensko ju podľa neho potrebuje vzhľadom na nárast produkcie elektromobilov. 

Odchod ministra hospodárstva Karla Hirmana žiadajú okrem Igora Matoviča viacerí poslanci z klubu OĽaNO, píšu Aktuality.sk. Tí môžu podpisy pre novú Hegerovu parlamentnú väčšinu podmieniť tým, že Hirman nebude súčasťou novej vlády.

Minister Karel Hirman hovorí, že premýšľa aj nad tým, či nevstúpi do politiky inak ako len odborník alebo analytik. „Aj táto skúsenosť a celé to, čo sa teraz deje, ma ako občana štve.“ Žiadnu ponuku zatiaľ nemá, musel by sa podľa neho hlavne vnútorne rozhodnúť. „Účasť na verejnom živote a správe vecí verejných je za danej situácie nevyhnutná, ak máte tú možnosť.“

Minister hospodárstva Karel Hirman nepovažuje za chybu, že bol na dovolenke na Havaji. Zomrela mu mama, cítil sa vyčerpaný a potreboval si oddýchnuť. Vedeli o tom podľa neho všetci lídri koalície, keď prijímal funkciu ministra, a povedali, že vtedy aj tak dovolenkujú všetci. Kritický status Igora Matoviča podľa neho prišiel presne v čase, keď už mali nachystané riešenie a pripravili pondelkové rokovanie vlády.

Hirman odrážal útoky Sulíka a Matoviča, píše v Newsfiltri Juraj Javorský. „Vysvetlil, že o hrozbe vysokých faktúr vedeli zavčasu, ale keďže štátny rozpočet schválili až pár dní pred Vianocami, vláda nemala zákonnú možnosť zasiahnuť. Hirman tak hovorí, že hlavnú zodpovednosť nesú tí, pre ktorých sa schvaľovanie rozpočtu tak veľmi naťahovalo. Priznal len jedno pochybenie – slabú komunikáciu.“

Za situáciu okolo zálohových faktúr, ktorá vznikla začiatkom roka, sú podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana zodpovední politici, ktorí neskoro schválili štátny rozpočet. „Ani by sa so mnou dodávatelia nebavili, lebo by som im nevedel nič garantovať. Tí, ktorí to teraz kritizujú, fašisti, Fico, ale aj SaS a pán Matovič, naťahovali schvaľovanie štátneho rozpočtu do krajnosti a vlastne spôsobili tento časový stres.“

S bláznom sa nehádaj, lebo si vás môžu pomýliť, povedal minister hospodárstva Karel Hirman o statusoch Igora Matoviča. „Uznávam, že naša komunikácia mohla byť intenzívnejšia, ale konali sme,“ povedal Hirman v podcaste V redakcii.

Foto N - Vladimír Šimíček

Richard Sulík ostro kritizuje svojho nástupcu Karola Hirmana aj premiéra Eduarda Hegera a tvrdí, že o riziku vysokých zálohových platieb pre malé firmy museli vedieť. Vyčíta im, že stále nie je podpísaná zmluva so Slovenskými elektrárňami, že spotrebitelia nie sú nijako motivovaní šetriť a že schému štátnej pomoci pre podnikateľov hotovú v auguste zaslali do Bruselu až 29. decembra.

Slovensko nemá jasno v tom, či a koľko plynu ušetrilo v porovnaní s dlhodobým priemerom, ukazuje chaos okolo údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Rezort hospodárstva tvrdí, že údaje v ňom sú chybné, no vraj za ne nezodpovedá. Vinu hádže na Správu štátnych hmotných rezerv SR.

Igor Matovič si myslí, že poverený minister hospodárstva Karel Hirman absolútne zlyhal a už by nemal zostať ministrom. Reaguje tak na vysoké zálohové faktúry, ktoré dostávajú podnikatelia. Hirmanovi opätovne vyčíta, že odišiel na dovolenku a nesprocesoval pomoc s cenami.

Eduard Heger popoludní pri odchode z RTVS médiám tvrdil, že by sa malo preveriť konanie ministerstva hospodárstva v súvislosti s vysokými zálohovými faktúrami, ktoré chodia malým podnikateľom. V debate RTVS Sobotné dialógy krátko predtým zlyhanie rezortu aj vlády odmietol a za vysoké faktúry obvinil zástupcov podnikateľov.

Absolútne nie je dôvod na paniku, hovorí dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) k vysokým zálohovým faktúram za elektrinu, ktoré chodia nielen malým podnikateľom, ale aj samosprávam či školám. Štát im podľa jeho slov poskytne kompenzácie a budú platiť zastropované ceny, „všetko nad“ zaplatí štát. Minister hospodárstva Karel Hirman má jeho dôveru.

Teraz naozaj nie je čas dovolenkovať, hovoria komentátor Denníka N Roman Pataj a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay v podcaste V redakcii. Nemyslia len dovolenku ministra hospodárstva, ale predsedu SaS. „Malo by sa nonstop rokovať. Viem, že majú telefóny a četovacie služby, môžu si celý čas písať správy, napriek tomu by sa teraz malo sedieť v kuloároch, rokovať a hľadať riešenia, nie sedieť na dovolenke.“

Hirman dovolenku neodhadol najlepšie, Matovič ho za to „noblesne” potopil, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Matovič to so svojím nominantom mohol vyriešiť aj kultivovanejšie a to neplatí len o slovníku, ktorý použil. Pôsobí to aj ako zhadzovanie Hegera, lebo asi nenastal scenár, že Hirman sa spakoval na dovolenku bez jeho vedomia.“

Igor Matovič vyčíta ďalšiemu ministrovi oddych namiesto riešenia kríz, Eduard Heger vraví, že dovolenka Karla Hirmana v súčasnej situácii nie je ideálna, no vedel o nej už pred mesiacmi. „Keď sme hľadali náhradu za odchádzajúcich ministrov SaS, tak pán Hirman avizoval, že takúto dovolenku má už objednanú, a videl to ako jednu z prekážok,“ povedal premiér.

V piatok alebo v pondelok by vláda mohla predstaviť konkrétne riešenia pomoci firmám s energiami, uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Tvrdí, že vo štvrtok s rezortom financií rokovali o opatreniach, ktoré sa nedotiahli do konca v decembri 2022.

Vznik ďalšej Hegerovej vlády komplikuje Sme rodina, ktorá chce najskôr počuť termín predčasných volieb, a aj čerstvý útok Matoviča na ministra hospodárstva Hirmana. Heger mal zatiaľ len 53 či 54 podpisov a potrebuje ich 76.

Igor Matovič tvrdí, že nepodporí vládu, v ktorej bude Karol Hirman opätovne ministrom hospodárstva. Kritizuje ho, že namiesto riešenia energetickej krízy je údajne na exotickej dovolenke.

Najväčšou výzvou pre ministra Karla Hirmana je teraz podpísať zmluvu so Slovenskými elektrárňami, tvrdí jeho predchodca Richard Sulík. „Zmluva s elektrárňami je ohrozená, a to keď sa nepodarí, tak to bude veľký prešľap,“ povedal pre TASR.

Minister hospodárstva Karel Hirman je proti dani pre Eustream. Navrhli ju poslanci OĽaNO, hlasovať o nej poslanci plánujú dnes dopoludnia. Hirman argumentuje, že Eustream neťaží z nárastu cien energií, ale je zasiahnutý plynovou krízou.

Finančné problémy Slovenských elektrární boli pre mňa jedným z najväčších prekvapení, keď som nastúpil do funkcie, hovorí Karel Hirman. Firmu do ťažkostí podľa neho dostal manažment a nerealistické plány na spustenie 3. bloku Mochoviec. „Teraz sme v stave, že musíme elektrárňam pomáhať prežiť.“

Slovenské firmy budú mať po prvom januári veľký problém, varuje v rozhovore minister hospodárstva Karel Hirman. Podľa neho sa v minulosti mnohé nechali nalákať na klesajúce ceny na spotových trhoch. „Mnohí išli do tohto ‚kasína‘ a začali sa hrať na spotovú lotériu a teraz na to ťažko doplatili.“

Nemám v rukách všetko, aby som vedel ovplyvniť ceny energií pre domácnosti, hovorí pred schvaľovaním rozpočtu minister hospodárstva Karel Hirman. Zodpovednosť za budúcoročné ceny majú podľa neho poslanci. „My na ministerstve sme urobili všetko pre to, aj spolu s dodávateľmi energií, aby bola situácia po 1. januári znesiteľná.“

Mne už to pripomína posledný koncert Elánu, to je tiež nekonečný seriál, hovorí minister hospodárstva Karel Hirman o schvaľovaní rozpočtu a odchode Igora Matoviča. „Sám som zvedavý, ako to celé ešte bude do Vianoc.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Nové na Dennikn.sk

06:22Ekonomický newsfilter: Fico už zmrazenie európskych peňazí zjavne berie ako istú vecVčera 20:50Úpadok chromozómu YVčera 20:42Ako to číta Ivan Mikloš: Európska ekonomika sa nachádza medzi dvoma mlynskými kameňmi – USA a ČínouVčera 20:38Úroky na hypotéky starších bytov raz budú drahšie ako pri novostavbách, hovorí šéf Alto Real EstateVčera 20:28Psychoterapeut Vyskočil: Nehovorte svojmu dieťaťu, že je šikovné. Môže z toho byť zdroj úzkostiVčera 20:19Analytik Pavol Kosnáč: Keď pri polarizácii zájdete priďaleko, môže sa vám to vymknúť spod kontrolyVčera 19:22Newsfilter: Robert Fico točí svoje videá tak, aby sa nejaká vražda naozaj stalaVčera 18:49Graf dňa: Česko je v krotení inflácie najďalej z krajín V4Včera 18:08Penta ukázala detaily prvej školy v Boroch. Bude súkromná, no má byť dostupná aj pre bežné rodinyVčera 18:06Je to ako seriál Succession? Najbohatší muž na svete Bernard Arnault nehovorí o tom, kto povedie firmu po jeho smrtiVčera 18:05Ublížil sebe, hovorí vicestarostka Petržalky o mestskom poslancovi, ktorý písal e-mail v jej meneVčera 18:01Koaliční poslanci pri kultúrnych zákonoch cúvli, ale kľúčové rozhodnutie o FPU ešte len prídeVčera 17:45Európska komisia poslala vláde netradične ostrý list. Pýta sa na odstavenie prokurátorov (+ celý list)Včera 17:44Novú migračnú politiku EÚ kritizuje slovenská vláda aj europoslanciVčera 17:14Zelenskyj pripúšťa najhoršiu možnosť. Bez americkej pomoci môže Ukrajina prehrať vojnu, tvrdíVčera 17:10Premiér dnes hovorí o tragédii na Ukrajine, v januári si vojnu v Kyjive nevšímalVčera 17:05Prieskumy ukazujú, že dokonca aj Rusi lojálni voči moci chcú iného prezidenta, ako je PutinVčera 16:59Shooty: Regionálne lúpežníctvoVčera 16:54McDonald’s, kantíny aj bratislavské burgery Roxor ukazujú, ako sa gastrobiznis vytiahol z krízyVčera 15:51Jean-Michel Jarre: Koncert v Bratislave bude ako zatmenie slnka, niečo, čo sa dá vidieť raz za časVčera 15:15Fico sa obáva, že zavraždia vládneho politika. Nenávisť vidí len u opozičných politikovVčera 15:07Čierne stavby postavené do apríla dostali amnestiuVčera 14:47Začal sa súdny proces v kauze Bonaparte, kde si roky od daňového podvodníka prenajímal byt aj premiér FicoVčera 14:44Vývoj bojov (777. deň): V Rusku sa hovorí o ďalšej mobilizácii 300-tisíc vojakov, ktorí by mohli zaútočiť na CharkivVčera 13:49Zaspali sme, česká Vysočina má so 700 kilometrov vzdialenou Ukrajinou lepšiu spoluprácu než Slovensko, vraví expertVčera 13:41Kuffu usvedčilo z letu vrtuľníkom ponad chránené lesy video. Zahmlieva o lete a aj o orlochVčera 13:39Humenskí Molnárovci prídu o dánskeho investora. Z ich parku sa sťahuje do susednej zóny v rukách mestaVčera 12:27Ako byť optimistomVčera 12:04IKEA nezarába už len na predaji nábytku. Strát sa zbavili aj jej slovenské fabriky a o jednu sa rozrástliVčera 11:41Väčšina kolegov je vystrašená, niektorí mi píšu podporné správy, hovorí odvolaný riaditeľ SHMÚ Martin Benko