Rastislav Káčer

Rastislav Káčer už podľa Eduarda Hegera prehodnotil svoj postoj nevylúčiť Hlas z povolebnej spolupráce. Minister zahraničných vecí a člen Hegerovej strany Demokrati ešte minulý týždeň hovoril, že „necíti potrebu vytláčať Hlas z priestoru normálnych politických strán“.

Rastislav Káčer si nemyslí, že na registrované partnerstvá ešte nedozrel čas, ako povedal Eduard Heger. „Registrované partnerstvo je otázka elementárnej demokracie a vzťahu občana k štátu,“ tvrdí.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer sa pre vstup do Demokratov rozhodol až minulý týždeň po diskusii v Michalovciach, kde naňho vulgárne pokrikovali priaznivci Putina. „Ešte minulú nedeľu som nebol rozhodnutý, či na tú tlačovku naozaj pôjdem,“ hovorí.

Rastislav Káčer zo strany Demokrati by rád videl OĽaNO a Igora Matoviča mimo parlamentu. Minister zahraničia v rozhovore povedal, že by mu „vynikajúco svedčala poloha opozičného politika mimoparlamentnej opozície“.

Minister zahraničných vecí zo strany Demokrati Rastislav Káčer na rozdiel od Eduarda Hegera nevylučuje koalíciu s Hlasom. „Necítim potrebu vytláčať Hlas z priestoru normálnych politických strán, ktoré spĺňajú toto nutné minimum,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Igor Matovič a Rastislav Káčer na seba útočia na Facebooku. Výmenu spustil líder OĽaNO statusom o tom, že organizuje diskusiu v Michalovciach, kde mal ešte v pondelok debatu šéf diplomacie a na ktorej podľa Matoviča zlyhal svojimi vyjadreniami na adresu hlučných fanúšikov Ruska. Káčer v reakcii označil Matoviča za „pokrytca s papaláškym syndrómom, ktorý by mu aj Fico mohol závidieť“.

Video: Ministri Rastislav Káčer a Jaroslav Naď diskutovali o vojne na Ukrajine v Michalovciach. Moderátorkou bola Gabriela Kajtárová z televízie Markíza. Až na zopár prehnane emotívnych výstupov ministra Káčera a opäť aj strašenie maďarskou iredentou podali všetci traja obdivuhodný výkon.

Naď s Káčerom sa v Michalovciach zrazili s ruským svetom. Obstáli dobre, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Sebavedomá proruská časť spoločnosti si na diskusii dokázala, že takto môže skúšať narúšať predvolebné mítingy a akcie kohokoľvek. Budú to ťažké a nechutné mesiace predvolebnej kampane.“

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer kritizoval odsúdenie líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej, ktorú súd poslal na 15 rokov do väzenia. Káčer tiež dodal, že Slovensko bude demokraciu v Bielorusku podporovať i naďalej.

Na debatu ministrov Jaroslava Naďa a Rastislava Káčera v Michalovciach sa dostali aj fanúšikovia Ruska. Výkrikmi a pískaním prerušujú vyjadrenia rečníkov napriek opakovaným upozorneniam moderátorky Gabriely Kajtárovej.

Káčerove vyjadrenia o územných nárokoch Maďarska kazia slovensko-maďarské vzťahy, tvrdí Béla Bugár. „To, čo sa Most-Híd snažil dosiahnuť počas 12 rokov a ako-tak sa mu to podarilo, aby sa slovensko-maďarské vzťahy znormalizovali, rozbil Káčer takýmto hlúpym vyhlásením.“

Anketa: Pýtali sme sa, či v kauze Káčerových výrokov o územných nárokoch Maďarska ide o skutočný problém alebo o umelo vytvorené napätie. Výroky ministra zahraničných vecí hodnotia Edit Bauer, Béla Bugár, Ivan Korčok, František Šebej a iní.

Edit Bauer, Béla Bugár, István Kollai, Ivan Korčok, Géza Jeszenszky, František Śebej, Éva Sebők. Foto - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček, MTI a Éva Sebők

Podmienky mieru pre Ukrajinu nemôže diktovať agresor, ale len spravodlivosť a medzinárodné právo, povedal šéf diplomacie Rastislav Káčer na podujatí nemeckej Nadácie Konrada Adenauera v Berlíne.

Rastislav Káčer by mal so svojimi osobnými problémami vyhľadať lekára, vyhlásil šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Reagoval tak na Káčerove výroky o územných nárokoch Maďarska voči Slovensku. Gulyás dodal, že si nie je istý, či odvolaná slovenská vláda môže rokovať o ochrane slovenského vzdušného priestoru maďarskými stíhačkami. (napunk)

Maďarsko označilo ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera za provokatéra. Reagovalo tak status na jeho súkromnom Facebooku, ktorý zakončil ukrajinským vulgarizmom: „Pre kolaborantov Putina a zvlášť pre tých našich v Karpatskej kotline a Felvidéku, pre všetkých, ktorí chcú mier za cenu zničenia Ukrajiny, mám jediný odkaz: Иди нахуй!“

Miestne organizácie strany Aliancia v okrese Komárno začali zbierať podpisy pod petíciu, ktorou žiadajú ospravedlnenie a odstúpenie ministra zahraničia Káčera. Protestujú tak proti jeho slovám o územných nárokoch Maďarska voči Slovensku. (napunk)

Juraj Krúpa si myslí, že minister Rastislav Káčer vyjadreniami o možných územných nárokoch Maďarska „trošku prestrelil“. Poslanec SaS však zároveň povedal, že „bola diskusia o tom, ako by vyzeralo prípadné delenie Ukrajiny, ak by Rusko bolo úspešné, a takejto možnosti sa v Budapešti nikto extra nebránil“.

Výrok ministra Káčera o možných územných nárokoch Maďarska smerom k Slovensku nebol primeraný, myslí si politický komentátor Marián Leško. „Bol som veľmi prekvapený, keď som sa s tým výrokom oboznámil, lebo som si myslel, že pán Káčer je väčší profesionál. Takúto vetu by Ivan Korčok zo seba nikdy nedostal.“

Premiér Eduard Heger sa nechce ďalej vyjadrovať k výrokom ministra Rastislava Káčera o možnom nároku Maďarska na slovenské územia. Heger zdôraznil, že Káčerovi dôveruje a nemyslí si, že by mu mal byť odobraný rezort diplomacie. Slovensko a Maďarsko majú podľa Hegera aj naďalej dobré vzťahy.

Maďarsko má na Slovensku troch veľvyslancov, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. Pripomína, že okrem Csabu Balogha vyslaného z Budapešti sú nimi ešte Igor Matovič a György Gyimesi. „Predvolali si povereného ministra zahraničných vecí Káčera na koberec a arogantne mu naložili za to, že si dovolil zauvažovať o osude južného Slovenska, ak by Putin a Orbán porazili Ukrajinu.“

Minister zahraničia Rastislav Káčer sa mýli, keď hovorí o aktuálnej „maďarskej hrozbe“, píše v komentári Zoltán Szalay. „Prehlbovať etnickú nedôveru vo vyšpičkovanej predvolebnej atmosfére je mimoriadne riskantný krok.“

Strana Aliancia odmieta výroky ministra Rastislava Káčera o možnom nároku Maďarska na slovenské územie. Strana ho vyzýva na odstúpenie z funkcie. Strana kategoricky odmieta, aby minister alebo ktokoľvek na Slovensku strašil Maďarskom.

Danglár: Bzukot

Minister Rastislav Káčer má dôveru premiéra Eduarda Hegera. „Výrok Rasťa Káčera vzbudil otázniky. Minister má však moju dôveru. Je to jeden z našich najskúsenejších diplomatov. Funkcie sa chopil v zložitom období brutálnej vojny Ruska voči Ukrajine,“ napísal Heger na Facebooku.

Prestrelil Káčer? V opise podľa všetkého nie, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Maďarsko je z krajín EÚ Putinovi najbližšie. Orbán vedie nehorázne reči na adresu Ukrajiny, kritizuje a chce blokovať protiruské sankcie. Revizionistické nálady v prostredí Fideszu stále žijú a Putinovo víťazstvo by pre ne znamenalo povzbudenie, že revizionizmus sa môže rozvíjať aj v realite. To je potenciálna hrozba, ktorú si žiadny minister zahraničia nemôže dovoliť ignorovať.“

Progresívne Slovensko odmieta útoky Igora Matoviča na ministra zahraničia. Predseda PS Michal Šimečka vyhlásil, že Rastislav Káčer je odborník a vlastenec a nezaslúži si urážky od Igora Matoviča.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú prakticky každý týždeň niekto vyzýva na odvolanie nejakého ministra, vyhlásil jej hovorca Martin Strižinec v súvislosti so žiadosťou Igora Matoviča odvolať ministra Rastislava Káčera. „V odvolanej vláde prezidentka odoberá poverenie ministra na návrh premiéra, pričom nemôže vymenovať inú osobu na jeho miesto. Takéto výzvy preto považuje za súčasť začínajúcej sa predvolebnej kampane.“

Matovič tvrdí, že na odobratie poverenia ministrovi Káčerovi nemusí prísť návrh premiéra Hegera. Prezidentka mu podľa interpretácie predsedu OĽaNO môže zobrať overenie aj sama. Na otázku, prečo nevyzval premiéra a straníckeho kolegu, aby takýto návrh palácu predložil, povedal, že „preskočili jeden krok“, aby nemuseli robiť dve tlačovky.

Igor Matovič vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby „stiahla“ ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera z funkcie. V súvislosti s jeho výrokmi o Maďarsku ho označil za „hanbu národa“ a nehodného funkcie.

Aktuálny Danglár: Zlý Káčer

Igor Matovič sa dostal do prestrelky s Rastislavom Káčerom, prirovnal ho k Jánovi Slotovi. Minister mu odkázal, že je „nikto“. Premiér Eduard Heger označil výroky lídra OĽaNO a šéfa diplomacie za predvolebné vyjadrenia, ktoré nechce komentovať.

Premiér Eduard Heger sa nechcel vyjadriť k obvineniam, ktoré adresovali poslanci Igor Matovič a György Gyimesi ministrovi zahraničia Rastislavovi Káčerovi. „Nechcem sa nechať vtiahnuť do predvolebných vyjadrení, ktoré sú tu už, žiaľ, prítomné,“ povedal pred samitom v Bruseli.

Rastislav Káčer vyhlásil, že sa nebude ospravedlňovať Maďarsku, na čo ho predtým vyzvali Igor Matovič a György Gyimesi. „Nekritizujem Maďarov. Je to kritika konkrétnej politiky. Tej, ktorá z lídra boja za demokraciu v regióne začiatku 90. rokov urobila čiernu dieru na európskej politickej mape a trójskeho koňa záujmov Putina v Európe.“

Maďarsko si predvolalo slovenského veľvyslanca pre vyjadrenia Rastislava Káčera. Štátny tajomník Tamás Menczer povedal, že Káčer vraj útočí na Maďarsko, lebo Orbánova vláda je za mier a proti sankciám.

Igor Matovič a György Gyimesi žiadajú od povereného šéfa diplomacie Rastislava Káčera, aby sa ospravedlnil Maďarsku za svoje slová, že ak by bol Vladimir Putin úspešný na Ukrajine, tak by už Slovensko čelilo územným nárokom zo strany Maďarska. Na tlačovke ho prirovnali k Jánovi Slotovi.

Šéf českej diplomacie Jan Lipavský si vie predstaviť, že by Fínsko vstúpilo do NATO skôr ako Švédsko. Povedal to po stretnutí so slovenským ministrom zahraničných vecí Rastislavom Káčerom v Pezinku.

Petr Pavel je osobnosť, ktorá chápe význam partnerstva a spojenectva, vraví minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. „Osobnosť, ktorá vie, aké dôležité je spoločne komunikovať a hľadať riešenia, ale zároveň rozumie rizikám a hrozbám, ktorým dnes spoločne čelíme,“ uviedol Káčer, ktorý pôsobil aj ako veľvyslanec v Česku. 

Mať vlastnú štátnosť a samostatnosť pri rozhodovaní o smerovaní krajiny je výsada, vyhlásil minister zahraničných vecí Rastislav Káčer pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenska. „Ako vidíme aj v našom bezprostrednom susedstve, nie je automaticky dopriata každému,“ dodal.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer hovorí, že nad tým, keď niekto hrozí progresívnym alebo liberálnym pučom, sa ako katolík len usmieva. „Progresívny znamená pokrokový. Puč je násilné prevzatie moci. Nikde nikdy žiaden liberál ani progresívec neprevzal moc násilím. Násilím preberali moc komunisti, fašisti, podobné typy, aké aj dnes vidíme všade inde, len nie v progresívnych a liberálnych silách.“

Ak by sa k moci znovu vrátil Robert Fico, Slovensko by sa zase stalo čiernou dierou Európy, hovorí minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Fico je podľa neho v zahraničí absolútne nedôveryhodný. „Keď človek toľkokrát otočí svoj charakter, kto už by mu mal veriť? Už bol hádam všetkým možným, čo existuje, už len kozmonautom nie.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nová sedemdesiatšestka má šancu, hovorí v rozhovore minister zahraničných vecí Rastislav Káčer. Eduard Heger mu v pondelok telefonoval a pýtal sa ho, či s ním môže v novej zostave počítať. „Povedal som: Pozri, v predchádzajúcej vláde, ktorej bola vyslovená nedôvera, som bol len kvôli tebe a Jarovi Naďovi a len kvôli tomu, že chcete presadzovať takú zahraničnú politiku, ktorá mi je blízka. Ak sa na tom budem môcť podieľať a pomôcť, tak to urobím.“

Ministri Káčer, Naď a Hirman navštívili Kyjiv, stretli sa aj s prezidentom Zelenským a premiérom Šmyhaľom. Minister obrany Naď oznámil, že Slovensko poskytne Ukrajine takzvaný zimný balík pomoci v hodnote 800-tisíc eur. Ukrajina od nás dostane aj odmínovacie komplety Božena, balistické vesty a ďalšiu vojenskú pomoc.

Foto - ministerstvo obrany

Musel som si dať gin, keď som sa dozvedel, že minister zahraničia susedného štátu sa stretáva s Robertom Ficom, povedal Rastislav Káčer na tlačovke šéfov diplomacií krajín V4. Reagoval tak na spoločnú tlačovku maďarského ministra zahraničia Pétera Szijjártóa so šéfom Smeru.

Na konečné stanovisko Slovenska k zablokovaniu eurofondov pre Maďarsko treba počkať ešte aspoň niekoľko dní, povedal minister zahraničia Rastislav Káčer po stretnutí so svojím maďarským kolegom Péterom Szijjártóom v Bratislave.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer vyhlásil, že spolupráca s Maďarskom prináša pokrok aj napriek tomu, že existujú otázky, v ktorých sa názory týchto krajín môžu líšiť. Povedal to počas tlačovej konferencie v Bratislave, na ktorej bol aj maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Naživo: Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer a jeho maďarský rezortný kolega Peter Szijjártó

Rastislav Káčer sa v pondelok v Bratislave stretne so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóm. Slovensko zatiaľ neoznámilo, či podporí zmrazenie 7,5 miliardy eur Maďarsku z eurofondov, rozhodne sa o tom na budúci týždeň. Slovenský minister zahraničných vecí v sobotu rokoval s rezortnými kolegami z Česka a Rakúska.

Naším hlavným záujmom je ukončenie ruskej agresie proti Ukrajine bez obmedzenia jej územnej celistvosti, povedal minister Rastislav Káčer po rokovaní s českým a rakúskym ministrom zahraničných vecí. Rozprávali sa aj o dianí na západnom Balkáne, migrácii či rozširovaní Európskej únie.

Rastislav Káčer na zasadnutí OBSE vyhlásil, že „v tejto chvíli nevidí priestor na začatie zmysluplného dialógu s Ruskom“. Slovensko podľa ministra zahraničných vecí podporuje využitie všetkých dostupných mechanizmov na vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí páchajú vojnové zločiny a porušujú medzinárodné právo.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer vyzval na navyšovanie pomoci pre Ukrajinu. Ruská agresia proti Ukrajine je podľa neho určujúcim momentom pre budúcnosť Európy. „Ak sa Rusku nepostavíme, ohrozíme nielen našu bezpečnosť a spôsob života, ale aj samotnú demokraciu,“ povedal Káčer.

Nové na Dennikn.sk

19:26Svedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrel 17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijú 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónoch 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte čas 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či Paríž 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrť 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie sveta 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. Opäť 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmy 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkou 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilVčera 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejúVčera 19:03Newsfilter: V prípade vraždy Tupého nastal posun, no nie prekvapenieVčera 18:25365.bank dostala od finančnej polície dvojmiliónovú pokutu, chce sa obrátiť na súdyVčera 18:01Vráťte sa o 35 rokov späť na Sviečkovú manifestáciu. Ako sa protestovalo a informovalo v čase neslobody?Včera 16:40Ako dlho unikal plyn? Prečo hasiči nemali vodu? Svedkovia odkrývajú problémy s hasením Banskej Štiavnice (+ video)Včera 16:38Česko-slovenské slovo týždňa: větev vs. konárVčera 16:25Môže sa stať, že mi slovenská banka nevyplatí vklady? Odpovedáme na otázky, ktoré sa objavili po krachoch v AmerikeVčera 16:16Slovenský parlament nie je zákonodarný, ale zlomyseľný zbor (udalosti týždňa)Včera 16:13Šimečka, Mikloško: Komunisti boli zo Sviečkovej manifestácie v šoku. Nečakali, že postavia Slovákov proti SlovákomVčera 14:51Popradská nemocnica by za milióny z plánu obnovy mohla mať izby pre jedného či dvoch pacientov s vlastnou toaletouVčera 14:48Konzervatívcom sa v parlamente darí, zákaz nedeľného predaja má na budúci týždeň šancuVčera 14:46Pre Depeche Mode temné témy vždy hrali dôležitú úlohu, nikdy však neboli také výrazné ako dnesVčera 14:41Školský týždeň: Nové údaje ukázali, že školy pri začleňovaní detí z Ukrajiny do vzdelávania potrebujú výrazne viac podporyVčera 13:37Volkswagen pre chýbajúce súčiastky vyrobil menej áut, ale vďaka SUV viac zarobilVčera 13:02Právnička, ktorá píše o knihách: Keď nemám chuť čítať, vyplýva z toho, ako sa mám a čo prežívamVčera 12:52MediaBrífing: Remišová chce riešiť dezinformácie a anonymné diskusie, no jej zákon je pohromaVčera 12:29Vývoj bojov (393. deň): Rusi píšu, prečo ich armáda zlyhala a prečo sa to môže zopakovaťVčera 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Krčmová hádka s lepším SlovenskomVčera 11:00Suchová z Donia: Pozývam politikov, aby prispeli na obnovu Banskej Štiavnice