Rastislav Káčer

Vstup Fínska a Švédska do NATO je logickou reakciou na agresiu Ruska voči Ukrajine, uviedol minister zahraničných vecí Rastislav Káčer v reakcii na hlasovanie slovenského parlamentu, ktorý schválil vstup oboch krajín do Aliancie. Dodal, že ich členstvo je aj v bezpečnostnom záujme Slovenska.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer nechce hodnotiť novú taliansku vládu dopredu. Treba si podľa neho počkať na konkrétne zloženie kabinetu a vládny program. Uviedol to v reakcii na výsledky volieb, v ktorých zvíťazila krajne pravicová strana Bratia Talianska.

Naša pomoc bude pokračovať a Rusko vojnu na Ukrajine prehrá, vyhlásil minister Rastislav Káčer pri stretnutí s ministrami zahraničných vecí východného krídla NATO v New Yorku.

Poslanec Andrej Stančík z OĽaNO dostal oficiálnu ponuku stať sa štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Pokiaľ sa rozhodne, že tento post vezme, vymenuje ho vláda. Ako 27-ročný by sa stal najmladším štátnym tajomníkom MZV, akého kedy Slovensko malo.

Andrej Stančík. Foto N - Vladimír Šimíček

Nový minister zahraničia Rastislav Káčer potvrdil kontinuitu slovenskej zahraničnej politiky vo vzťahu k agresii proti Ukrajine. Urobil to v New Yorku na stretnutí s rezortnými kolegami z členských krajín EÚ.

Ukrajina sa môže na Slovensko aj naďalej spoľahnúť. Povedal to minister zahraničia Rastislav Káčer, ktorý telefonoval so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom.

Rastislav Káčer sa neobáva, že mu do rezortu bude zasahovať Igor Matovič alebo György Gyimesi, ktorý kritizoval jeho nomináciu. Vyjadreniami poslanca OĽaNO sa Káčer nezaoberá. „Prečo by som sa mal zaujímať o jedného zo stopäťdesiatich poslancov, ktorý je náhradníkom? Z akých dôvodov by som mu mal venovať pozornosť?“

Nový minister zahraničných vecí Rastislav Káčer si netrúfa odhadovať, ako dlho vydrží menšinová vláda, no vraví, že vládnutie bez väčšiny v parlamente je bežné aj v zahraničí. Ponuku robiť ministra mu v mene premiéra dal Jaroslav Naď. „Povedal, že dôveryhodnosť je pre nich kľúčová vec a že nevidia lepšieho kandidáta. Sedeli sme dlho.“

Putin je zločinec, prvý rozhovor budem mať s ukrajinským ministrom, vraví Rastislav Káčer, nový minister zahraničných vecí. Sankcie proti Rusku by podľa neho mali trvať, kým Rusi neopustia Krym aj Donbas, no je proti úplnému zákazu víz pre Rusov. „Rusko nie je jednoliata masa a musíme mať mechanizmus na to, ako sa z tej krajiny dostanú ľudia z disentu a tí, čo s režimom nesúhlasia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Strach nemám a ani som nikdy nemal, reagoval Rastislav Káčer na otázku o tom, že predošlí ministri hovorili, že je politickou samovraždou ísť do funkcií, keď vo vláde ostáva Igor Matovič.

Eduard Heger oceňuje na novom ministrovi zahraničných vecí Rastislavovi Káčerovi, že má jasné európske a transatlantické postoje. Aj o ministrovi hospodárstva Karlovi Hirmanovi premiér vraví, že má skvelý životopis na výkon vládnej funkcie.

Prezidentka vymenovala nových členov vlády, sú nimi Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer. Riadením rezortu školstva dočasne poverila premiéra Eduarda Hegera, lebo trojkoalícia sa ešte na novom mene definitívne nedohodla.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Prezidentskom paláci prebiehajú rozhovory medzi Zuzanou Čaputovou a kandidátmi na uvoľnené ministerské posty. Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer budú s hlavou štátu postupne debatovať o potenciálnych nových pozíciách. (noviny.sk)

Veľvyslanec v Prahe Rastislav Káčer ostro kritizuje Roberta Fica. „Autentický sociálny demokrat lietajúci privátnym tryskáčom organizuje v zastúpení tlačovku poddôstojníkov a dobrovoľných kolaborantov GRU na Slovensku, aby nám ukázal, ako vyzerá vlastizrada v priamom prenose,“ napísal na Facebooku.

Boj za vlasť niečo stojí, je na mieste uvažovať o odpojení ruského plynu a ropy, hovorí veľvyslanec Rastislav Káčer v rozhovore. „Prežívať s totálnym oportunizmom, že si zastrčíte hlavu do piesku, tak sa neprežíva, ale vyhníva.“

Toto určite nebol Putinov plán, sú len zlé a horšie scenáre, hovorí v rozhovore dlhoročný diplomat Rastislav Káčer, ktorý stál pri našom vstupe do NATO a aktuálne je veľvyslancom Slovenska v Prahe. „Keď sa konflikt vymkne spod kontroly, vždy je ťažké ho predpovedať. Keď si pozrieme druhú svetovú vojnu, tak v počiatočných fázach nikto nepredpovedal, kam to až dospeje.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

20:18Týždeň v európskej ekonomike: Firmám môžu s drahými energiami pomôcť peniaze z eurofondov 19:51Newsfilter: Taraba s koalíciou, Kollár s opozíciou 18:52Vláda sa v pomoci s cenami energií posúva vpred. Čo chystá pre podniky? 18:50Ako americkí muzikanti predpovedali 11. september 2001 18:21Slovenské centrum dizajnu otvorilo výstavu najlepších kníh, plagátov či kampaní 17:57Graf dňa: Jadrová energia má najlepšie roky už za sebou   17:52Najlepšie riešenia na zvládnutie drahých energií od ôsmych lídrov slovenských firiem (anketa) 17:46O odvolávaní predsedu vlády zatiaľ v opozícii neexistuje dohoda 17:17Akú používate antikoncepciu? Záborská opäť rieši interrupcie a prichystala pre ženy dotazník 16:58Neandertálec (a los) v každom z nás 16:44Shooty: Hlavne proti 16:28Školský týždeň: Len vyššie učiteľské platy nestačia, potrebujeme zlepšiť aj pracovné prostredie v školách 16:27Ceny bývania môžu klesnúť na úroveň spred roka, hovorí realitný maklér 15:47Zvýšenie platov situáciu nemení, lekári neplánujú stiahnuť výpovede 15:46Prokremeľská scéna píše o úmrtí Slováka, ktorý bojoval na ruskej strane 15:33New York Times tvrdí, že dcéru ruského ideológa zabili Ukrajinci. Kyjiv to popiera 15:22Dnes je deň aradských mučeníkov. Ten, kto v súčasnosti verí v priateľstvo s Rusmi, je naivný 14:45Koľko vás stojí home office a ako môžete znížiť svoje náklady 14:39Kmotrík starší: Chcem, aby sa syn videl v reálnej práci, nie behať okolo futbalistov 14:36O pacientoch s rakovinou máme údaje z roku 2012. Stav dát v zdravotníctve je alarmujúci 14:36Vývoj bojov (224. deň): Kým sa špekuluje o treťom fronte, Rusi útočia iránskymi dronmi na ukrajinské mestá 14:29Cole Caufield: Slafkovský ku mne so Suzukim ľahko zapadne. Musí si ešte zvyknúť na rýchlejší hokej 13:48Podať vakcínu proti chrípke a covidu do odlišných ramien a treba dodržať časový odstup medzi očkovaniami? 13:40Ukrajinka z Irpiňa: Predstava, že mobilizovaný synovec z Moskvy, ktorého som držala na rukách, nás príde zabiť, je hrozná  13:37Kto je francúzska spisovateľka a nobelistka Annie Ernaux 13:00Kadyrov je ako sultán. Prečo si čečenský líder môže dovoliť kritizovať ruské neúspechy 12:23Nová koalícia s fašistami, extrémistami a obvinenými osobami 12:18Zelený newsfilter: Rusi už od leta trénujú, ako obísť embargo na ruskú ropu 12:15Otcovia pri smrti dieťaťa čelia niekoľkým vrstvám bolesti, hovorí odborníčka 12:03Okruhlica o alkohole: Uleteli sme. Už sa to nedá riešiť osvetou