Rastislav Káčer

Hejslováci dnes obdivujú Orbána a Putina, hoci obaja ohrozujú našu suverenitu, vraví v rozhovore bývalý diplomat Rastislav Káčer. „Žiadny slovensko-maďarský spor tu však nemáme. Vyburcovať národnostné vášne je záujmom Orbána, nie nás. Jeho cieľom je vyvolať nenávisť a zdanie, že práve Slovensko je hlupákom, ktorý to živí. Ak to budeme ututlávať, začne nám to horieť pod rukami.“

Fico pokojne obetuje Dunajskú Stredu a okolie Orbánovi výmenou za svoj pokoj na zvyšku územia oddeleného od zlého Západu, tvrdí bývalý diplomat Rastislav Káčer. „Keď sme Viedenskou arbitrážou prišli o značné územia, hejslováci ani nepípli. Obávam sa, že dnešní hejslováci s cynickým Ficom sú pripravení urobiť to isté – výmenou za autokratický podtatranský pašalík pokojne obetujú časť Slovenska,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Minister Rastislav Káčer neodišiel z Demokratov v dôsledku nezhôd v rámci strany, ale pretože sa rozhodol uprednostniť svoj osobný život pred tým politickým, povedal minister obrany Jaroslav Naď v relácii TA3 V politike.

Jaroslav Naď tvrdí, že Rastislav Káčer prehodnotil svoj výrok o babráctve Eduarda Hegera, ktorý napísal po jeho príhovore v RTVS. „Keby ste v piatok na rokovaní vlády počuli vystúpenie Rasťa Káčera, tak by ste pochopili, že si veľmi váži Eda Hegera, a poďakoval za mnohé veci.“ Z Demokratov podľa Naďa odišiel z osobných dôvodov.

Eduard Heger povedal, že ho sklamalo, keď Rastislav Káčer podával demisiu. „Napadlo mi ‚aj ty, Rasťo‘? Počas celého volebného obdobia mi hádzali polená pod nohy a Rasťo nebol prvý ani posledný. Vlastne posledný bol, lebo to bolo posledné poleno, ktoré táto vláda dostala pod nohy a na ktorom skončila.“

Minister Rastislav Káčer nevníma minulotýždňové náhle ohlásenie svojho odchodu ako podpásovku Eduardovi Hegerovi. ,,Rozhodol som sa sám slobodne a nie preto, aby som kohokoľvek podrážal,“ hovoril pred posledným rokovaním vlády. Káčer už nie je ani súčasťou strany Demokratov. ,,Z Demokratov som odišiel už dávnejšie a chcel som odísť už dosť dávno.“

Rastislav Káčer povedal, že ešte k 1. máju odišiel z Demokratov a v septembrových voľbách nebude kandidovať za žiadnu stranu.

Spôsob, akým Káčer komentoval na Facebooku vystúpenie Hegera v RTVS, nebol v poriadku, myslí si Martin M. Šimečka. „Od ministra a ešte navyše člena novej strany to nie je fér.“ Aj šéfredaktor Matúš Kostolný si myslí, že takýto koniec Hegerovej vlády môže znamenať aj koniec pre stranu Demokrati.

Slová ministra Káčera o Hegerovom strašnom babráctve sú síce nelojálne, ale celkom presné, píše Newsfilter. „Na prejav, v ktorom poverený premiér prosíkal o to, aby Slovensko mohol viesť až do predčasných volieb, sa nepozeralo dobre. Ani na jeho výhovorky, ani na predstieranie, že má ešte niečo pod kontrolou, ani na jeho zúfalé pokusy presvedčiť verejnosť, že teraz už chaos zvládne.“

Čo sa dialo počas 48 hodín, ktoré otriasli funkciou Eduarda Hegera: kým šéf diplomacie Rastislav Káčer oznámil rezignáciu, premiérovi vyčítal strašné babráctvo. Ukázalo sa, že minister životného prostredia a premiér tutlali záležitosť okolo dotácie 1,4 milióna eur pre Vlčanovu firmu.

Koaličná kríza – súhrn posledných udalostí:

  • minister zahraničných vecí Káčer končí vo funkcii a podľa Hegera aj v politike
  • Vlčan vo štvrtok skončil vo funkcii, jeho firma si miliónovú dotáciu chce nechať
  • minister životného prostredia Budaj odstúpiť neplánuje, vraví, že dotácia pre firmu ministra Vlčana bola posudzovaná štandardne
  • prezidentka Čaputová vraví, že v riešení situácie má jasno, vyjadrí sa po návrate z Londýna
  • Heger úradnícku vládu odmieta, prezidentku na jej vytvorenie vyzývajú SaS, PS, Hlas, KDH aj SNS
  • komentár šéfredaktora Matúša Kostolného

Zo stanoviska premiéra Hegera vyplýva, že Rastislav Káčer končí v politike ako takej a nielen ako člen vlády. „Plne rešpektujem rozhodnutie Rastislava Káčera odísť z politiky,“ napísal Heger a Káčerovi sa poďakoval za pôsobenie na poste ministra zahraničných vecí.

Minister životného prostredia Ján Budaj neplánuje odísť z funkcie, vraví, že by to považoval za podraz voči premiérovi Hegerovi. Odchod ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera podľa neho nesúvisí s kauzou dotácie pre firmu ministra Vlčana.

Sme rodina po rozhodnutí Rastislava Káčera odísť z funkcie ministra očakáva vymenovanie úradníckej vlády. „Po tomto kroku pána Káčera je to viac ako jasné,“ uviedol podpredseda strany Peter Pčolinský.

Týmto tempom pani prezidentka do pondelka pomaly ani nebude mať koho odvolávať, lebo vláda bude bez ministrov, povedal poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska v reakcii na ďalší odchod ministra, tentoraz Rastislava Káčera.

Minister Rastislav Káčer odchádza z funkcie, prezidentku Zuzanu Čaputovú požiadal o odobratie poverenia viesť rezort zahraničných vecí. Oficiálnu žiadosť do kancelárie prezidentky ešte nedoručil, keďže je na zahraničnej ceste. Potvrdil to hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Z členov vlády si najviac pohoršil medzi ľuďmi šéf diplomacie Rastislav Káčer. Od novembra mu klesala dôvera a výrazne narástla nedôvera, vyplýva z prieskumu Focusu pre Markízu. Jeho meno rezonovalo v súvislosti s debatou v Michalovciach, keď časť publika nazval „stádom paviánov“.

Rastislav Káčer sa počas rokovaní NATO v Bruseli stretol so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom. „Ďakujem vám za silnú podporu Ukrajiny a pokračujúce vedúce postavenie na východnom krídle NATO. Slovensko si vybudovalo pôsobivú reputáciu silného zástancu demokracie a právneho štátu,“ napísal následne Blinken na Twitteri.

Rastislav Káčer s Antonym Blinkenom. Foto - Twitter Antonyho Blinkena

Minister Káčer píše, že už dlho nezažil „takú nezmyselnú kauzu“ ako v prípade chýbajúcej previerky ministra vnútra Mikulca. Podľa šéfa diplomacie ide o „nekompetentnú debatu kompetentných“.

Rastislav Káčer už podľa Eduarda Hegera prehodnotil svoj postoj nevylúčiť Hlas z povolebnej spolupráce. Minister zahraničných vecí a člen Hegerovej strany Demokrati ešte minulý týždeň hovoril, že „necíti potrebu vytláčať Hlas z priestoru normálnych politických strán“.

Rastislav Káčer si nemyslí, že na registrované partnerstvá ešte nedozrel čas, ako povedal Eduard Heger. „Registrované partnerstvo je otázka elementárnej demokracie a vzťahu občana k štátu,“ tvrdí.

Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer sa pre vstup do Demokratov rozhodol až minulý týždeň po diskusii v Michalovciach, kde naňho vulgárne pokrikovali priaznivci Putina. „Ešte minulú nedeľu som nebol rozhodnutý, či na tú tlačovku naozaj pôjdem,“ hovorí.

Rastislav Káčer zo strany Demokrati by rád videl OĽaNO a Igora Matoviča mimo parlamentu. Minister zahraničia v rozhovore povedal, že by mu „vynikajúco svedčala poloha opozičného politika mimoparlamentnej opozície“.

Minister zahraničných vecí zo strany Demokrati Rastislav Káčer na rozdiel od Eduarda Hegera nevylučuje koalíciu s Hlasom. „Necítim potrebu vytláčať Hlas z priestoru normálnych politických strán, ktoré spĺňajú toto nutné minimum,“ vraví v rozhovore.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Igor Matovič a Rastislav Káčer na seba útočia na Facebooku. Výmenu spustil líder OĽaNO statusom o tom, že organizuje diskusiu v Michalovciach, kde mal ešte v pondelok debatu šéf diplomacie a na ktorej podľa Matoviča zlyhal svojimi vyjadreniami na adresu hlučných fanúšikov Ruska. Káčer v reakcii označil Matoviča za „pokrytca s papaláškym syndrómom, ktorý by mu aj Fico mohol závidieť“.

Video: Ministri Rastislav Káčer a Jaroslav Naď diskutovali o vojne na Ukrajine v Michalovciach. Moderátorkou bola Gabriela Kajtárová z televízie Markíza. Až na zopár prehnane emotívnych výstupov ministra Káčera a opäť aj strašenie maďarskou iredentou podali všetci traja obdivuhodný výkon.

Naď s Káčerom sa v Michalovciach zrazili s ruským svetom. Obstáli dobre, píše Roman Pataj v Newsfiltri. „Sebavedomá proruská časť spoločnosti si na diskusii dokázala, že takto môže skúšať narúšať predvolebné mítingy a akcie kohokoľvek. Budú to ťažké a nechutné mesiace predvolebnej kampane.“

Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer kritizoval odsúdenie líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej, ktorú súd poslal na 15 rokov do väzenia. Káčer tiež dodal, že Slovensko bude demokraciu v Bielorusku podporovať i naďalej.

Na debatu ministrov Jaroslava Naďa a Rastislava Káčera v Michalovciach sa dostali aj fanúšikovia Ruska. Výkrikmi a pískaním prerušujú vyjadrenia rečníkov napriek opakovaným upozorneniam moderátorky Gabriely Kajtárovej.

Káčerove vyjadrenia o územných nárokoch Maďarska kazia slovensko-maďarské vzťahy, tvrdí Béla Bugár. „To, čo sa Most-Híd snažil dosiahnuť počas 12 rokov a ako-tak sa mu to podarilo, aby sa slovensko-maďarské vzťahy znormalizovali, rozbil Káčer takýmto hlúpym vyhlásením.“

Anketa: Pýtali sme sa, či v kauze Káčerových výrokov o územných nárokoch Maďarska ide o skutočný problém alebo o umelo vytvorené napätie. Výroky ministra zahraničných vecí hodnotia Edit Bauer, Béla Bugár, Ivan Korčok, František Šebej a iní.

Edit Bauer, Béla Bugár, István Kollai, Ivan Korčok, Géza Jeszenszky, František Śebej, Éva Sebők. Foto - Tomáš Benedikovič, Vladimír Šimíček, MTI a Éva Sebők

Podmienky mieru pre Ukrajinu nemôže diktovať agresor, ale len spravodlivosť a medzinárodné právo, povedal šéf diplomacie Rastislav Káčer na podujatí nemeckej Nadácie Konrada Adenauera v Berlíne.

Rastislav Káčer by mal so svojimi osobnými problémami vyhľadať lekára, vyhlásil šéf maďarského úradu vlády Gergely Gulyás. Reagoval tak na Káčerove výroky o územných nárokoch Maďarska voči Slovensku. Gulyás dodal, že si nie je istý, či odvolaná slovenská vláda môže rokovať o ochrane slovenského vzdušného priestoru maďarskými stíhačkami. (napunk)

Maďarsko označilo ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera za provokatéra. Reagovalo tak status na jeho súkromnom Facebooku, ktorý zakončil ukrajinským vulgarizmom: „Pre kolaborantov Putina a zvlášť pre tých našich v Karpatskej kotline a Felvidéku, pre všetkých, ktorí chcú mier za cenu zničenia Ukrajiny, mám jediný odkaz: Иди нахуй!“

Miestne organizácie strany Aliancia v okrese Komárno začali zbierať podpisy pod petíciu, ktorou žiadajú ospravedlnenie a odstúpenie ministra zahraničia Káčera. Protestujú tak proti jeho slovám o územných nárokoch Maďarska voči Slovensku. (napunk)

Juraj Krúpa si myslí, že minister Rastislav Káčer vyjadreniami o možných územných nárokoch Maďarska „trošku prestrelil“. Poslanec SaS však zároveň povedal, že „bola diskusia o tom, ako by vyzeralo prípadné delenie Ukrajiny, ak by Rusko bolo úspešné, a takejto možnosti sa v Budapešti nikto extra nebránil“.

Výrok ministra Káčera o možných územných nárokoch Maďarska smerom k Slovensku nebol primeraný, myslí si politický komentátor Marián Leško. „Bol som veľmi prekvapený, keď som sa s tým výrokom oboznámil, lebo som si myslel, že pán Káčer je väčší profesionál. Takúto vetu by Ivan Korčok zo seba nikdy nedostal.“

Premiér Eduard Heger sa nechce ďalej vyjadrovať k výrokom ministra Rastislava Káčera o možnom nároku Maďarska na slovenské územia. Heger zdôraznil, že Káčerovi dôveruje a nemyslí si, že by mu mal byť odobraný rezort diplomacie. Slovensko a Maďarsko majú podľa Hegera aj naďalej dobré vzťahy.

Maďarsko má na Slovensku troch veľvyslancov, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. Pripomína, že okrem Csabu Balogha vyslaného z Budapešti sú nimi ešte Igor Matovič a György Gyimesi. „Predvolali si povereného ministra zahraničných vecí Káčera na koberec a arogantne mu naložili za to, že si dovolil zauvažovať o osude južného Slovenska, ak by Putin a Orbán porazili Ukrajinu.“

Minister zahraničia Rastislav Káčer sa mýli, keď hovorí o aktuálnej „maďarskej hrozbe“, píše v komentári Zoltán Szalay. „Prehlbovať etnickú nedôveru vo vyšpičkovanej predvolebnej atmosfére je mimoriadne riskantný krok.“

Strana Aliancia odmieta výroky ministra Rastislava Káčera o možnom nároku Maďarska na slovenské územie. Strana ho vyzýva na odstúpenie z funkcie. Strana kategoricky odmieta, aby minister alebo ktokoľvek na Slovensku strašil Maďarskom.

Danglár: Bzukot

Minister Rastislav Káčer má dôveru premiéra Eduarda Hegera. „Výrok Rasťa Káčera vzbudil otázniky. Minister má však moju dôveru. Je to jeden z našich najskúsenejších diplomatov. Funkcie sa chopil v zložitom období brutálnej vojny Ruska voči Ukrajine,“ napísal Heger na Facebooku.

Prestrelil Káčer? V opise podľa všetkého nie, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Maďarsko je z krajín EÚ Putinovi najbližšie. Orbán vedie nehorázne reči na adresu Ukrajiny, kritizuje a chce blokovať protiruské sankcie. Revizionistické nálady v prostredí Fideszu stále žijú a Putinovo víťazstvo by pre ne znamenalo povzbudenie, že revizionizmus sa môže rozvíjať aj v realite. To je potenciálna hrozba, ktorú si žiadny minister zahraničia nemôže dovoliť ignorovať.“

Progresívne Slovensko odmieta útoky Igora Matoviča na ministra zahraničia. Predseda PS Michal Šimečka vyhlásil, že Rastislav Káčer je odborník a vlastenec a nezaslúži si urážky od Igora Matoviča.

Prezidentku Zuzanu Čaputovú prakticky každý týždeň niekto vyzýva na odvolanie nejakého ministra, vyhlásil jej hovorca Martin Strižinec v súvislosti so žiadosťou Igora Matoviča odvolať ministra Rastislava Káčera. „V odvolanej vláde prezidentka odoberá poverenie ministra na návrh premiéra, pričom nemôže vymenovať inú osobu na jeho miesto. Takéto výzvy preto považuje za súčasť začínajúcej sa predvolebnej kampane.“

Matovič tvrdí, že na odobratie poverenia ministrovi Káčerovi nemusí prísť návrh premiéra Hegera. Prezidentka mu podľa interpretácie predsedu OĽaNO môže zobrať overenie aj sama. Na otázku, prečo nevyzval premiéra a straníckeho kolegu, aby takýto návrh palácu predložil, povedal, že „preskočili jeden krok“, aby nemuseli robiť dve tlačovky.

Igor Matovič vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby „stiahla“ ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera z funkcie. V súvislosti s jeho výrokmi o Maďarsku ho označil za „hanbu národa“ a nehodného funkcie.

Aktuálny Danglár: Zlý Káčer

Igor Matovič sa dostal do prestrelky s Rastislavom Káčerom, prirovnal ho k Jánovi Slotovi. Minister mu odkázal, že je „nikto“. Premiér Eduard Heger označil výroky lídra OĽaNO a šéfa diplomacie za predvolebné vyjadrenia, ktoré nechce komentovať.

Nové na Dennikn.sk

13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)08.12 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň?08.12 15:13Danglár: Majster kat