Viliam Karas

Minister spravodlivosti Viliam Karas povedal, že nebude komentovať rozhodnutie generálnej prokuratúry v kauze Súmrak. Ide podľa neho o živú vec, v ktorej môže niekedy ešte aj on rozhodovať.

Naživo: Minister spravodlivosti Viliam Karas k novej väznici v Rimavskej Sobote.

Zbor väzenskej a justičnej stráže povedie Michal Sedliak. O zmene rozhodol minister spravodlivosti Viliam Karas.

Minister spravodlivosti Viliam Karas rokoval o pripravovanej reforme trestného práva s predstaviteľmi súdov, generálnej prokuratúry aj advokátskej komory. Karas chce návrh zákona predložiť na rokovanie vlády začiatkom januára. Boris Kollár aj Maroš Žilinka sa vyjadrili, že tresty za ekonomickú kriminalitu považujú za vysoké.

Viliam Karas poveril plnením úloh predsedníčky Správneho súdu v Bratislave Jeanette Hajdinovú, súčasnú podpredsedníčku Krajského súdu v Bratislave. Minister nevysvetlil svoje rozhodnutie odvolať poverenie pre Evu Behranovú, ktorá uspela v lete vo výberovom konaní.

Sudkyňa Eva Behranová hovorí, že si nie je vedomá žiadnych pochybení, ktoré mohli viesť k jej odvolaniu. Na rozhodnutie ministra spravodlivosti Viliama Karasa zrušiť jej poverenie viesť Správny súd v Bratislave reagovala stručne. „Zrušenie môjho poverenia je jednou z právomocí ministra, ktorú využil.“

Viliam Karas súhlasí s návrhom Milana Vetráka z OĽaNO, ktorý chce upraviť trest prepadnutia majetku novelou Trestného zákona. Súd by mal podľa návrhu možnosť a nie povinnosť uložiť tento trest. Minister dodal, že pri zmenách v legislatíve preferuje vládne návrhy.

Minister spravodlivosti Viliam Karas zrušil poverenie viesť novovznikajúci správny súd v Bratislave úspešnej kandidátke na tento post Eve Behranovej. Pôvodne mali nové správne súdy v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach vzniknúť od januára budúceho roka. Odkladom reformy súdnictva sa však oddialil aj ich vznik na jún 2023.

Ministerstvo spravodlivosti neplánuje zvýšiť ochranu novinárov a mimovládok pred šikanóznymi žalobami, vraj na ne neeviduje žiadne sťažnosti. Iný názor má ministerstvo kultúry: „Ak Belgicko, Írsko, Malta, Španielsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko a ďalšie krajiny majú konkrétne prípady týchto žalôb vo veľkom rozsahu, je iluzórne myslieť si, že sa to na Slovensku nedeje,“ reaguje.

Poslanci posunuli do druhého čítania návrh o odklade súdnej reformy, ktorý v skrátenom konaní predložil minister spravodlivosti Viliam Karas. Definitívne by mali návrh prerokovať vo štvrtok.

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes o 10.30 prijme ministra spravodlivosti Viliama Karasa. Oznámil to Prezidentský palác.

Minister spravodlivosti tvrdí, že sa chce k právam LGBTI+ stretnúť so zástupcami občianskej spoločnosti „z viacerých názorových spektier“. „Verím, že sa nám podarí spoločne identifikovať v dohľadnom čase opatrenia, ktoré by mohli tento dialóg posunúť dopredu,“ uviedol.

Ministra spravodlivosti Viliama Karasa zatiaľ nikto nepoveril prípravou návrhu o partnerskom spolužití. Povedal to po rokovaní vlády. Z vlastnej iniciatívy zvažuje kroky pri úprave majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.

Minister spravodlivosti Viliam Karas žiada vyšetrenie smrti obvineného v leopoldovskej väznici. Ten spáchal samovraždu po zadržaní v rámci prípadu pašovania drog do väzenských priestorov.

Správa o šialenom nenávistnom útoku a vyhasnutých životoch mladých ľudí je zdrvujúca, vyhlásil minister spravodlivosti Viliam Karas. „V spoločnosti sa stupňuje agresivita, čo vnímam aj ako dôsledok neustáleho hrubnutia slovníka vo verejnom priestore a nárastu extrémizmu.“

Nová súdna mapa by mala byť implementovaná rýchlo a bez zbytočných odkladov, píše organizácia Via Iuris. Minister spravodlivosti Karas avizoval zámer posunúť začiatok účinnosti o päť mesiacov od 1. júna 2023.

Eduard Heger priamo neodpovedá na otázku, či súhlasí s návrhom Viliama Karasa odložiť reformu súdnej mapy. „Predseda vlády sa chce osobne oboznámiť s výsledkami auditu, a preto plánuje v najbližších dňoch stretnutie s ministrom spravodlivosti,“ odkázala hovorkyňa.

Minister Viliam Karas tvrdí, že posunutie novej súdnej mapy o päť mesiacov reformu nezmení a ohrozené vraj nie sú ani peniaze z plánu obnovy.  „Vytvárame si len časový priestor, aby sme mohli pokojne pripraviť nástup novozorganizovaných zväčšených obvodov súdov,“ vyhlásil.

Igorovi Matovičovi je sympatické, že sa minister spravodlivosti Viliam Karas stretol s poslancom Tomášom Tarabom. V Sobotných dialógoch RTVS ocenil, že sa minister proaktívne rozprával s poslancom predkladajúcim zákon, ktorý je „ako granát do rybníka“. Taraba predložil rozsiahle úpravy Trestného zákona a zmiernenia trestov.

Mária Kolíková po odklade súdnej mapy hovorí, že jej reforma bola pripravená na spustenie už od 1. januára. „Beriem rozhodnutie ministra na vedomie a je mi to ľúto,“ povedala.

Minister spravodlivosti Karas navrhol odklad Kolíkovej súdnej mapy z januára na jún 2023. Tvrdí, že stihne termíny potrebné na čerpanie 183 miliónov eur z plánu obnovy. Premiér Heger sľuboval „kontinuitu zavádzania už prijatých reforiem do praxe“.

Mária Kolíková a jej nástupca na ministerstve spravodlivosti Viliam Karas. Foto N – Vladimír Šimíček a Tomáš Benedikovič

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková upozorňuje, že keď veľké zmeny trestných kódexov navrhuje poslanec Tomáš Taraba, nemôžu svoje pripomienky pripojiť experti. Tarabovci tento týždeň podržali vo funkcii Igora Matoviča a začali im prechádzať návrhy.

V novelách, s ktorými prijal Tomáša Tarabu minister spravodlivosti, je aj možnosť, aby sa politici legalizujúci príjmy z trestnej činnosti mohli vyhnúť väzeniu. Výrazne nižšie tresty navrhuje aj pri praní špinavých peňazí alebo pri sprenevere eurofondov. Odôvodňuje to aj zlým stavom slovenských väzníc.

Tomáš Taraba a Viliam Karas. Foto TASR, N -Tomáš Benedikovič

Ministrovi spravodlivosti Viliamovi Karasovi sa nedarí v rámci koalície presadiť svojich štátnych tajomníkov. Potvrdil, že pri vstupe do vlády mal podmienku, že svoj tím si vytvorí sám. „Ale aj s tým, že, samozrejme, tam bola povinnosť nejakej konzultácie. Takže tak. Hľadám ďalej,“ dodal.

Súdna mapa sa nezastaví, vyhlásil v rozhovore minister spravodlivosti Viliam Karas. Dodal, že ju bude implementovať v zásade v podobe, ako ju schválil parlament, no s prihliadnutím „na organizačno-technické výzvy“, ktoré sú. Čo to znamená, priamo nevysvetlil. Najskôr chce o riešení hovoriť so sudcami, potom ho prezradí verejnosti.

Chcem sa opierať o všetkých poslancov dobrej vôle, ktorí to majú upratané a chcú posunúť veci dopredu, vraví Viliam Karas v rozhovore o tom, ako chce získavať podporu pre svoje návrhy. Na otázku, či by z vlády minister spravodlivosti odišiel, ak by vládla len vďaka podpore extrémistov, hovorí, že svoj kompas má jasne nastavený. Zároveň priznal, že s Tomášom Tarabom už rokoval.

Minister spravodlivosti Viliam Karas. Foto N - Tomáš Benedikovič

Minister spravodlivosti Viliam Karas podľa premiéra považuje reformu súdov za prioritu a pokračuje v nej podľa plánu. „Ubezpečujem ľudí, že aj napriek zmene vo vedení ministerstva spravodlivosti bude pokračovať kontinuita zavádzania už prijatých reforiem do praxe,“ dodal Eduard Heger.

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas žiada odklad súdnej mapy, uviedol Peter Pčolinský zo Sme rodina. „Sudcovia hovoria, že v januári tu bude justičný armagedon a súdy sa zaseknú. Konštatuje to aj minister, ktorý nás požiadal, aby sme prijali zákon odkladajúci účinnosť súdnej mapy o niekoľko mesiacov, pretože ministerstvo to nie je schopné aplikovať do praxe.“ (pravda)

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas musí podľa komentátorov Denníka N Juraja Javorského a Mareka Chorvatoviča presvedčiť verejnosť, že sa už nebude pozerať len na záujmy advokátov, ale aj bezpečnostných zložiek. „Mal by dať čo najviac rozhovorov, komunikovať s novinármi a s verejnosťou, aby sme vedeli, na čom sme.”

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas tvrdí, že sa s obžalovaným Miroslavom Výbohom stretol pred desiatimi rokmi v rámci výkonu svojej advokátskej profesie. „Nemám s ním žiadne osobné ani pracovné vzťahy,“ povedal Karas pre denník SME. Poprel aj známosti so zbrojárom Strnadom. (sme)

Koaličné strany nevysvetľujú, čím ich Viliam Karas presvedčil, že bude vhodným ministrom spravodlivosti. Figuruje vo firme blízkej Miroslavovi Výbohovi. Bol advokátom katolíckej cirkvi v majetkových sporoch. V cirkvi sa aj súkromne angažuje, je členom kresťanského Hnutia fokoláre.

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas je v súdnom spore s vlastným rezortom. Vystupuje v ňom ako advokát klienta, ktorý sa s ministerstvom súdi. Karas neodpovedá, pre koho robí advokáta a čoho sa spor týka. Tvrdí, že si potenciálne konflikty záujmov vyrieši, ako káže zákon o advokácii.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas chce odborný stôl k fungovaniu paragrafu 363. S odborníkmi sa chystá riešiť aj pripravovanú novelu Trestného zákona.

Prezidentka vymenovala nových členov vlády, sú nimi Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer. Riadením rezortu školstva dočasne poverila premiéra Eduarda Hegera, lebo trojkoalícia sa ešte na novom mene definitívne nedohodla.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Prezidentskom paláci prebiehajú rozhovory medzi Zuzanou Čaputovou a kandidátmi na uvoľnené ministerské posty. Karel Hirman, Viliam Karas a Rastislav Káčer budú s hlavou štátu postupne debatovať o potenciálnych nových pozíciách. (noviny.sk)

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:46Nemôžete zaspať? Možno vám cez očné viečka preniká viac svetla ako inýmVčera 21:45Newsfilter: Matovič nemá vládu pod kontrolouVčera 21:07Matej Drlička: Revolúciu v divadle som nechcel. Som len obyčajný človek, ktorý spravil hlúposťVčera 20:38Tri týždne pred koncom 13-ročného kontraktu SkyTollu sa stále čaká, čo bude ďalej a koľko to bude stáťVčera 18:48Graf dňa: V Európe sa schyľuje k veľkej naftovej krízeVčera 18:31Keď budem veľký, chcem byť nezaradeným poslancomVčera 18:25Rakúšan najskôr uspel na Slovensku s výrobou dlažieb, teraz pri Senci vybuduje aj vinárstvoVčera 18:25Po Žilinkovom pokyne Mikulca a Hamrana preverujú, či nespáchali pri migračnej kríze trestný činVčera 16:50Pád vlády neznamená bezvládie. Aké sú možnosti, keby Hegerov kabinet neprežil hlasovanie o dôvereVčera 16:47Shooty: ŠkrtičVčera 16:36Ako to číta Ivan Mikloš: Ako je to naozaj s účinnosťou protiruských sankciíVčera 16:33František Šebej: Macron povedal niečo, čo by malo byť zakázané vysloviťVčera 16:20Majiteľ bojnických kúpeľov chystá pri zámku športovo-zábavný park. Predošlé plány mu tam už pamiatkari orezaliVčera 15:50Krajná pravica plánovala v Nemecku štátny prevrat. Kto sú Ríšski občania, ktorí neuznávajú štát a majú vlastné pasy?Včera 15:24Šanca na pád vlády nie je malá, odvolanie pripúšťa 77 poslancov. Rozhodne postoj siedmichVčera 15:05Predstavte si, že by Štefanovi Kuffovi dali úrad a rozpočet na rozhodovanie, čo sa budú učiť vaše deti v školeVčera 14:45Máme tu azda najsilnejší filmový ľúbostný príbeh tohto roka, ale podľa niektorých je v ňom priveľa sexuVčera 14:37Vývoj bojov (286. deň): Zahynula elitná posádka vrtuľníka Ka-52, Rusku sa míňajú stroje aj skúsení pilotiVčera 14:00Hráči, ktorí na seba upozornili: Všestranný Gakpo či talentovaný Bellingham – Angličan, ktorý hrá v NemeckuVčera 13:26Exilová ruská televízia Dožď prišla v Lotyšsku o licenciu. Začalo sa to mapou s Krymom ako súčasťou RuskaVčera 12:34New York bude používať slovenskú aplikáciu Simplicity. Ak ju tam využijú všetci, startup mladého Trenčana zarobí 30 miliónov dolárovVčera 12:31Moja kniha roka – čo odporúčajú Štepka, Gibová, Breiner, Kronerová, Ódor a ďalší (anketa)Včera 12:03Záhada školy, kde takmer všetci prepadli a na pomoc jej prišiel GyimesiVčera 12:00Regenda je špička NHL v blokovaní striel, no opäť je na farme. Povedal, že pred dvomi rokmi chcel skončiť s hokejomVčera 11:50Z ľavého brehu ide smrť. Ako ruskí vojaci strieľajú spoza Dnipra a kryjú sa atómkou (reportáž zo Zaporižžie)Včera 10:36Zmierme sa s tým. Počítače nahradia veľkú časť toho, čo dnes považujeme za kreatívnu prácuVčera 09:30Raz sa hrá na mesiáša, inokedy na rockera. V Bonovej knihe sa tieto dva svety dopĺňajúVčera 09:28Šestnásťročný Marek odmieta byť po Teplárni ticho a rozbieha pomoc šikanovaným stredoškolákomVčera 09:17Wright bol výraznejší, Slafkovský mu raz vypichol puk. Ako vyzeral zápas, na ktorý sa čakalo od draftuVčera 08:50Luis Enrique sa spoľahol na verných hráčov, ale chýbal mu plán B. Prečo Španielsko znova vypadlo