Exministrovi spravodlivosti Viliamovi Karasovi nechýba v diskusii o novele trestných kódexov hlas Maroša Žilinku. Myslí si, že prokuratúra by mala ostať mimo politického zápasu. „Budem rád, ak Maroš Žilinka bude naďalej rozhodovať normálne, zákonne. Veľa ťarchy prejde na neho a jeho ľudí,“ dodal.

Po prijatí vládnej novely hrozí, že za opakovanú krádež fľaše vína pôjde páchateľ do väzenia. Ak niekto ukradne auto do 35-tisíc eur, dostane podmienku. Exminister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že trest by mal páchateľa zabolieť a mal by si rozmyslieť, či ho spácha opäť. No zároveň by mal myslieť aj na poškodeného.

Vládna novela trestných kódexov je horšia než Mečiarove amnestie, vraví exminister spravodlivosti Viliam Karas a kritizuje drastické znižovanie sadzieb v kombinácii so zvyšovaním hranice škody aj lehôt premlčania. Hovorí o ohrození vnútornej bezpečnosti krajiny.

Marián Leško kritizuje exministra spravodlivosti Viliama Karasa, ktorý začal tento týždeň oficiálne spolupracovať s KDH. Ten povedal, že boj proti korupcii sa nesmie stať rukojemníkom osobných ambícií či túžby po pomste. „Už viac ako 40 ľudí bolo odsúdených. Keby naozaj boli tí vyšetrovatelia, prokurátori vedení túžbou po pomste, kde by našli tých štyridsať odsúdených? Robia si svoju prácu, a ak to pán Karas nevidí, tak mi je ho z hĺbky srdca ľúto, pretože je slepý ako patrón.“

S KDH bude spolupracovať exminister spravodlivosti Viliam Karas. „Impulzom boli aj udalosti posledných týždňov, v ktorých sme svedkami hlbokej krízy inštitúcií zodpovedných za presadzovanie práva,“ uviedol bývalý predseda advokátskej komory.

Parlament neposunul do druhého čítania novelu nadačného zákona, ktorá by mohla pomôcť oligarchom a ktorú exminister Viliam Karas dostal do parlamentu napriek odporu Eduarda Hegera.

Igor Matovič tvrdí, že ešte nevie, či OĽaNO podporí novelu nadačného zákona, ktorá by mohla pomôcť oligarchom a ktorú exminister Viliam Karas dostal do parlamentu napriek odporu Eduarda Hegera. „Zatiaľ všetky podozrenia, že by to umožňovalo korupciu, máme vyvrátené. Ale o finálnom postoji k novele budeme ešte rokovať,“ povedal.

Hegerova vláda je minulosťou, ale chaotické dedičstvo po nej trvá, píše Newsfilter s tým, že dobrými príkladmi sú poslanec Taraba a exminister Karas. Keby vláda fungovala, v parlamente by nebol návrh na posilnenie paragrafu 363 ani škodlivá novela o nadáciách, na ktorú upozorňujú mimovládky.

Viliama Karasa sa pokúšali cez verejné vyhlásenie udržať ako ministra spravodlivosti aj v úradníckej vláde Slovenská advokátska komora a Združenie sudcov Slovenska. Sudcovia sa zaňho ale hromadne nepostavili.

Novela Viliama Karasa podľa mimovládok umožní oligarchom skrývať majetok. Karas ešte ako minister spravodlivosti neakceptoval premiéra Eduarda Hegera, ktorý na vláde zastavil jeho kontroverznú novelu o nadáciách a do parlamentu ju dostal pomocou dvoch poslancov.

Po Združení sudcov Slovenska aj advokátska komora žiada, aby ministrom spravodlivosti ostal Viliam Karas. Argumentuje aktuálnym spúšťaním novej súdnej mapy a novelizovaním Trestného zákona. Pred príchodom na ministerstvo bol Karas predsedom komory.

Rada prokurátorov vo vyhlásení píše, že k zmenám trestného zákona a trestného poriadku by malo prísť po odbornej diskusii a v rámci riadneho legislatívneho procesu. Prokurátori tak reagujú na návrh poslanca Tarabu a dodávajú, že k zmenám právnych predpisov by nemalo dochádzať na základe nespokojnosti účastníkov trestného konania.

Parlament posunul do druhého čítania novelu Trestného zákona, ktoré predložilo ministerstvo spravodlivosti. Za návrh hlasovalo 127 poslancov, proti bolo 13, zdržali sa traja.

Boris Kollár považuje za „katastrofu“ 15-ročný trest odňatia slobody a prepadnutie majetku, ktorý dostal Josef Šipoš za pestovanie marihuany. Kollár hovorí, že podporí Karasovu novelu Trestného zákona, kde sa znižujú tresty v drogových prípadoch, rovnako chce podporiť aj pozmeňovací návrh exministerky Kolíkovej.

Minister spravodlivosti si nemyslí, že je správne, aby parlament schválil novelu Tomáša Tarabu, ktorá posilňuje paragraf 363. „Všetky zásadné kódexy sa majú meniť vládnym návrhom a po riadnom pripomienkovom konaní,“ tvrdí Viliam Karas.

Minister spravodlivosti Viliam Karas očakáva, že predkladaná novela Trestného zákona prejde prvým čítaním v parlamente. Karas povedal, že si prešiel jednotlivými politickými klubmi.

Súdy sú pripravené na zmenu súdnej mapy, ktorá sa má spustiť od júna, i keď problémy zo začiatku treba očakávať, vraví minister spravodlivosti Viliam Karas. Preto už teraz „verejne poprosil o trpezlivosť a porozumenie“. S ďalším odkladom však už minister nepočíta. Pôvodne sa totiž reforma, ktorú presadila ešte Karasova predchodkyňa Mária Kolíková, mala spustiť od januára.

Na jeseň 2022 ministerstvo spravodlivosti pod Kolíkovej vedením avizovalo, že definícia znásilnenia by mala byť v novom Trestnom zákone postavená na súhlase a nie na bezbrannosti. Po tom, ako rezort prebral súčasný minister Karas, však ministerstvo od tejto definície upustilo.

Minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí, že nevidí problém v tom, aby na Slovensku platili registrované partnerstvá, on však nedostal také zadanie. Navrhol inštitút dôverníka, ktorý LGBTI+ ľudia kritizujú. „Od začiatku som však hovoril, že nenavrhujem registrované partnerstvo. Tvrdíte niekomu, že mu nedodávate auto, ale bicykel, no on kričí, že ste mu nedodali auto,“ vraví.

Minister spravodlivosti Karas nateraz zastavil legislatívny proces k návrhu, aby riaditeľom nemocníc hrozilo väzenie, ak nezabezpečia dostatok sestier a lekárov. Hovorí, že na problém upozorňoval už vlani, ale lekárski odborári hrozili obnovením štrajku, tak návrh predložil. „Chápem, že je to nonsens, veď som tiež právnik,“ vraví v rozhovore.

Minister spravodlivosti Viliam Karas vníma ako prejav nedôvery, že sa premiér k nemu pridal ako predkladateľ novely Trestného zákona, ktorá má znížiť tresty za ekonomické trestné činy. Takto môže premiér novelu kedykoľvek stiahnuť z parlamentu. „Vnímam to ako vysokú mieru nedôvery voči svojej osobe,“ povedal Karas.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka vraví, že navrhovaná novela Trestného zákona má jeho plnú podporu. Na Facebooku napísal, že ju považuje za kvalitný legislatívny materiál. Návrh pritom kritizoval šéf NAKA aj špeciálna prokuratúra.

Vláda schválila veľkú novelu Trestného zákona, teraz pôjde do parlamentu. Prináša nižšie tresty pre konzumentov drog, reaguje na sústavné prípady vodičov pod vplyvom alkoholu, ale takisto znižuje sadzby pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite.

Trestnoprávna zodpovednosť vedenia nemocníc by bola teraz viac destabilizačná ako prospešná, povedal Michal Palkovič, nový štátny tajomník ministerstva zdravotníctva. V najbližších dňoch chce predstaviť riešenie, ako by sa tento problém mal vyriešiť.

Minister spravodlivosti Viliam Karas po rokovaní vlády povedal, že našli „právnu cestu“, akou by mohla vláda odobriť poskytnutie stíhačiek Mig-29. Bližšie to špecifikovať nechcel.

Minister Viliam Karas verí, že v parlamente neprejde ním predložený návrh novely Trestného zákona, ktorý by priniesol tresty za nezabezpečenie dostatočného počtu zdravotníkov v nemocniciach. Nové tresty pre vedenie nemocníc si vlani vyrokovali lekárske odbory spolu so zvyšovaním platov.

Šéf OĽaNO Igor Matovič nepodporí návrh, aby mohli riaditelia nemocníc skončiť vo väzení v prípade, že nezoženú dostatok zdravotníckeho personálu.

Cez trestnú politiku nemôžeme riešiť zlyhania štátu, reaguje exministerka Mária Kolíková na návrh svojho nástupcu Viliama Karasa zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť vedenia nemocnice za nedostatok personálu. Takýto trestný čin považuje za nezmyselný.

Minister Viliam Karas očakáva, že k 1. júnu 2023 budú všetky súdy vrátane novovzniknutých správnych súdov pripravené na riadne fungovanie. Karas vyhlásil, že spustenie justičnej reformy pokračuje podľa plánov, odklad nepripúšťa.

Novela Trestného zákona sa na rokovanie vlády dostane najneskôr 12. apríla tak, aby sa o nej mohlo rokovať na májovej schôdzi Národnej rady. Povedal to premiér Heger.

Zvýšenú ochranu novinárov obsiahne novela Trestného zákona ako podnecovanie v súvislosti s profesiou. Na mimoriadnom výbore k atakom proti novinárom to vyhlásil minister spravodlivosti Viliam Karas. Zmena sa dotkne aj ďalších profesií, napríklad zdravotníkov. Zmení sa tiež podstata trestného činu ohovárania, aby novinárov nemohli podľa tohto paragrafu šikanovať stíhaniami.

Minister spravodlivosti predložil do pripomienkového konania dva zákony, ktorými chce uľahčiť život LGBTI+ ľuďom. Tí návrhy kritizujú, keďže Viliam Karas rieši situáciu zavedením inštitútu „dôverníka“.

Poverený minister spravodlivosti Viliam Karas neplánuje znížiť tresty za ohováranie tak, ako jeho predchodkyňa. Mária Kolíková v septembri 2022 ukázala novelu trestného zákona, v ktorej navrhovala, aby trest za ohováranie už nebol spojený s odňatím slobody. Karasov návrh počíta s ročným väzením.

Mária Kolíková spochybňuje postup svojho nástupcu Viliama Karasa, ktorý chcel zvrátiť jej odvolanie jedného z predsedov súdu a teraz si to rozmyslel. „Minister nemôže konať spôsobom, že všetkým chce dať za pravdu. Musí mať jasné vyjadrenia k problémom, preto je minister, nie mediátor ani sudca, ani akademik. Jednoducho minister, politik,“ hovorí Kolíková.

Sex bez súhlasu obete je trestným činom, píše ministerstvo spravodlivosti v reakcii na kritiku návrhu novely Trestného zákona. Šírenie tvrdení, že ak obeť aktívne nekladie odpor, tak nejde o trestný čin, je podľa rezortu nebezpečná a nezodpovedná dezinformácia.

Výsledkom váhania ministra Viliama Karasa je, že bratislavský súd, kam prišla NAKA, nemá už viac ako pol roka predsedu. Karas chcel zvrátiť odvolanie predsedu Máriou Kolíkovou, po mesiacoch si to rozmyslel. Súd sa má chystať na zásadnú reformu podľa súdnej mapy.

Poverený minister spravodlivosti Viliam Karas predstavil veľkú novelu trestného zákona. Prináša nižšie tresty pre konzumentov drog, jej autori reagujú aj na prípady opitých vodičov, ale takisto znižujú aj sadzby pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite.

Viliam Karas v pondelok skončil ako minister spravodlivosti. Vo funkcii bol od vlaňajšieho septembra. Foto N - Tomáš Benedikovič

Tým, ako minister Karas posunul sadzby za majetkové trestné činy, už zašiel za hranicu, na ktorú ešte Slovensko nedozrelo, reaguje Mária Kolíková. Exministerka spravodlivosti v reakcii na návrh novely trestného zákona upozorňuje aj na to, že z trestného činu znásilnenia vypadla časť o potrebe súhlasu.

Poslanec Za ľudí Juraj Šeliga upozorňuje, že do návrhu reformy trestného práva od ministra spravodlivosti sa nedostala zmena paragrafu 363. „Mrzí ma, že poslanci ústavnoprávneho výboru neboli na rokovania prizvaní. Mnohé veci sme si mohli vysvetliť a doplniť pri tvorbe materiálu,“ napísal Šeliga.

Vážnu výhradu k návrhu novely trestného zákona mali na ministerstve vnútra k znižovaniu dolných hraníc sadzieb pri najzávažnejšej ekonomickej a majetkovej kriminalite. Potvrdil to riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko, ktorý bol v komisii pri príprave novely. „Podľa nás je až príliš,“ reagoval na znižovanie sadzieb.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas je „veľmi optimistický“, pokiaľ ide o jeho očakávania, ako dopadne novela trestného zákona v parlamente. „Bol by som nerád, aby sme pre žabomyšie a partikurálne záujmy nepresadili to, čo sa týka 99 percent páchateľov a obetí trestných činov,“ dodal Karas.

Konzumenti drog, ktorých prichytia so zanedbateľným množstvom drogy, budú môcť byť riešení len v priestupkovom konaní. Okrem toho novela trestného zákona prináša v takýchto prípadoch aj nižšie tresty, informoval profesor trestného práva Jozef Čentéš, ktorý na novele spolupracoval.

Minister spravodlivosti Viliam Karas uviedol, že finalizuje návrh novely Trestného zákona a plánuje ho čoskoro predložiť na vládu. V najbližších týždňoch a mesiacoch chce zmodernizovať aj Trestný poriadok. (tasr)

Boris Kollár aj Peter Pellegrini podporujú návrh ministra spravodlivosti na zákonnú úpravu vzťahov, ktorá sa má týkať aj rovnakopohlavných párov. „Treba urobiť pozitívny krok smerom k tejto komunite,“ povedal predseda Sme rodina s tým, že za návrh zahlasuje.

Návrh zákonov, ktoré sa týkajú párov rovnakého pohlavia, podľa Márie Kolíkovej (SaS) iba čiastkovo rieši niektoré situácie. „Dostali sme sa v krajine do momentu, keď by sme ich [páry rovnakého pohlavia] mali normálne uznať,“ zdôraznila. (tasr)

Návrh ministerstva spravodlivosti nedáva LGBTI+ párom možnosť dediť a ani mať bezpodielové spoluvlastníctvo. O deťoch by rozhodoval súd. „Je to vlastne nová forma splnomocnenia,“ hovorí Martin Macko z iniciatív Inakosť a Ide nám o život.

Návrh ministra spravodlivosti Viliama Karasa, ktorý by mal uľahčiť život párom rovnakého pohlavia, je podľa podpredsedníčky Progresívneho Slovenska Lucie Plavákovej hanebný a ponižujúci. Zákon vytvára nový pojem dôverník. „Chýba však akékoľvek uznanie existencie párov rovnakého pohlavia,“ dodala Plaváková.

Minister spravodlivosti tvrdí, že má podporu premiéra Eduarda Hegera pre svoj návrh zákona o domácom spolužití. Podľa svojich slov diskutoval aj s ostatnými politickými predstaviteľmi a myslí si, že v parlamente môže prejsť. „Návrh je dostatočný v rámci umenia možného,“ povedal Karas.

Minister spravodlivosti Viliam Karas predstavil návrh zákona pre osoby žijúce v spoločnej domácnosti, teda aj pre páry rovnakého pohlavia. Osoba by mala vyhlásením pred notárom splnomocniť druhého, aby konal ako jej dôverník. Bude tak môcť byť správcom dedičstva alebo byť určený ako poručník alebo opatrovník detí v prípade úmrtia partnera.

Nový minister spravodlivosti Viliam Karas na rokovaní vlády. Foto N - Tomáš Benedikovič

Návrh novely Trestného poriadku je v súčasnej podobe neprijateľný, vyhlásil dočasne poverený minister Viliam Karas. Legislatívu dala za rezort spravodlivosti do pripomienkového konania ešte vtedajšia ministerka Mária Kolíková (SaS).

Nové na Dennikn.sk

18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov? 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa) 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnosti 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšie 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší 12:46Vlky lovia vysokú zver, a tým chránia stromčeky aj poľnohospodárske plodiny. Tlak na ich strieľanie aj tak silnie 12:37MediaBrífing: Novinári občas potrebujú pauzu, ale nikam neodchádzajú 11:46Fico slovami o Západe, ktorý živí vojnu, uráža aj Česko, vraví Petros Michopulos z podcastu Kecy a politika 11:44Dominanta košického automobilového priemyslu chystá po covidovom prepade nový rozvoj 11:43Aktivista z Floridy: Niektorí mladí podporujú marihuanu, právo na interrupcie, no aj tak budú voliť Trumpa 11:26Dotácie potečú aj bez lepšej ochrany prírody. Kde všade Brusel ustúpil farmárom? 11:16Dočasnú autobusovú stanicu na Mlynských Nivách nahradia tri bytové a jedna kancelárska budova. Oravkin ukázal projekt 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Záznam z bojovej porady solus ipse 10:52Spisovateľka Kapitáňová a jej dcéra etnologička Adrušková: Kto sa vysmieva z maďarského prízvuku, ukazuje len vlastnú malosť 10:31Robert Fico napĺňa už nebezpečne veľa z dvanástich bodov na ceste k autokracii 10:18Pri konvoji s pomocou v Gaze zahynuli desiatky ľudí. Palestínčania hovoria o streľbe vojakov, Izrael o tlačenici 10:01Deťom hovoríme, že Ukrajina je silná a zvíťazí. Neklesáme na duchu, vraví riaditeľka domova pre vojnové siroty 09:36Svetový newsfilter: Ukrajinci sa spoliehajú aj na CIA, spolupráca s ňou zachránila i Zelenského