1. svetová vojna

Polícia pripravuje rozhodnutie v súvislosti s údajným zničením cintorína z 1. svetovej vojny v obci Ladomirová v okrese Svidník. Takisto rieši vyhrážanie a ohováranie, ktoré sa týka starostu obce Vladislava Cupera. Zničenie cintorína polícia označila za hoax.

V tento deň v roku 1916 sa skončila bitka na Somme. Išlo o jednu z najkrvavejších bitiek ľudských dejín, ktorá si vyžiadala vyše milión obetí, ale aj prvú bitku, v ktorej kedy bojoval nový vojenský vynález – tank.

K poškodeniu vojnových hrobov v Ladomirovej podľa pamiatkového úradu nedošlo. Povedal to odborný radca prešovských pamiatkarov Anton Liška. Predvolal si ho zahraničný výbor. Historik Martin Drobňák upozornil, že nemožno hovoriť o ruskom vojnovom cintoríne, keďže sú na ňom pochované obete oboch bojujúcich strán.

Mimoriadne rokovanie zahraničného výboru, na ktorý chcú poslanci predvolať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, by mal byť v stredu. Výbor inicioval poslanec OĽaNO Andrej Stančík, ktorý chce, aby Žilinka vysvetlil, prečo šíri ruskú propagandu o vojnovom cintoríne v Ladomirovej.

Starosta Ladomirovej Ladislav Cuper priznal chybu, že nepožiadal o písomný súhlas ministerstvo vnútra, aby mohol odstrániť obrubníky na vojenskom cintoríne. O tejto povinnosti vraj nevedel. Obrubníky sa podľa neho rozpadávali, čo komplikovalo údržbu hrobov. Celú vec následne zneužila ruská ambasáda.

Žilinka k cintorínu v Ladomirovej napísal faktickú nepravdu, keď 270 pochovaných vojakov označil za príslušníkov ruskej armády. Na cintorínoch z prvej svetovej vojny sa spoločne pochovávali vojaci rôznych strán. „Prestaňme sa hrať na to, že je to ruský cintorín. Je to cintorín padlých vojakov z prvej svetovej vojny vrátane vojakov rakúsko-uhorskej armády,“ hovorí znalec Radoslav Turik.

Takto zanedbane vyzeral vojenský cintorín v Ladomirovej po páde komunistického režimu v roku 1990. Foto - Vojenský historický ústav

Cintorín v Ladomirovej nie je ruský ani zhanobený, hovorí Radoslav Turik, ktorý sa hrobom z prvej svetovej vojny venuje dvadsať rokov. Nechápe, čo na ňom chce generálny prokurátor Žilinka prešetrovať. Odstránením betónových prefabrikátov sa podľa neho cintorín priblížil prirodzenému stavu.

Vľavo: aktuálny stav cintorína v Ladomirovej na fotke, ktorú zverejnil starosta. Vpravo: Radoslav Turik v čiapke rakúsko-uhorského vojaka s odznakmi „slovenských“ plukov.

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:18Vláda sa dohodla s lekármi, hromadné odchody z nemocníc už nehroziaVčera 20:37300 slov o Vlhovej: Síce štvrtá, no tak dobre v Killingtone ešte nešla. A zmenšila manko na vlažnú ShiffrinovúVčera 16:49Eustreamu chcú zobrať polovicu zisku, daň pre Slovnaft pripravujú nanovoVčera 16:00Chcel Charles zosadiť kráľovnú? A oklamal britský novinár princeznú Dianu? Čo je pravda a čo lož v seriáli The CrownVčera 14:29Ruské zločiny z roku 2014Včera 14:26Nadstranícka dohoda je mŕtva. S výnimkou ČínyVčera 14:11Veriaca queer žena: Kňaz mi povedal, že podstatné je, aké ovocie nám prinášajú vzťahy, ktoré mámeVčera 13:22Autor Vývoja bojov Pataj: Zvrat vo vojne priniesli západné raketometyVčera 12:00Budeme vás brániť pred nacistami, kam by si šla, povedal jej ruský vojak. Ukrajinka Nasťa spomína na útek z ChersonuVčera 11:58Na Ukrajine bojujeme so satanom, vyhlásila cirkev. Kremeľ bude vo vojne pokračovať ideologickyVčera 11:28Spoluzakladateľ Smeru Hanzel žaluje šéfa pozemkového fondu. Nepáči sa mu, že jeho dcéru obviňuje z podvodu s pôdou štátuVčera 09:31Komentátori Denníka N: Môžu umierať ľudia, nie je priestor na Matovičove zákernosti (+ video)Včera 09:19Hladomor v roku 1921 zabil milióny Rusov, krajine pomáhali Američania. Rusko teraz zakázalo dokument o ňomVčera 08:00Strácali milióny, pomáhali diktátorom a zastavila ich až razia v luxusnom hoteli. Muži, ktorí predali futbalVčera 07:0050 Cent a pašeráci. „Máme len tento veľký štadión a ostatné je katastrofa“ (reportáž z futbalu v Severnom Macedónsku)Včera 06:00300 slov z MS: Deň pred zápasom im polícia poslala varovanie. Iránci tentoraz vlažne spievali hymnu25.11 20:44High 5ive: Goncharov – najlepší film o mafii od Scorseseho, ktorý ste nevideli25.11 20:04Vždy cítim, že existuje nádej a spôsob, ako klimatickú krízu napraviť, hovorí svetoznáma polárna fotografka25.11 19:13Rozpočet nemá podporu SaS, liberáli zaň nezahlasujú, ani keď v ňom budú výdavkové stropy25.11 19:02Ocenená Lúčom z tmy Gabriela Radičová: rómčina je na našom konzervatóriu povinná, učia sa ju aj žiaci z majority25.11 19:00Newsfilter: Držme palce ľuďom, ktorí sa od decembra nedostanú na operácie25.11 18:47Graf dňa: Cenový strop na ruskú ropu zatiaľ Kremeľ o príjmy neoberie25.11 18:25Ako oživiť a zútulniť domov? Základom je premyslený koncept, pomôžu farby, textílie aj rastliny25.11 17:43Výrobca betónových dlažieb Premac po nebývalých ziskoch zdvojnásobí košickú výrobu25.11 17:41Putin ako Stalin: pácha Rusko na Ukrajine genocídu?25.11 17:09Stabilizačný príspevok navrhol politik, ktorého označujú ako nestabilného (udalosti týždňa)25.11 16:36Definitívny záver vyšetrovania smrti Milana Lučanského: Bývalý policajný prezident spáchal samovraždu25.11 16:00Rýchlejšie, silnejšie, vyššie. Ako sa Italo Balbo pokúsil vyhrať boj o fašistické nebo25.11 15:49Keď sa les zmení na zápalku, ktorá možnosť je lepšia – rúbať alebo ho nechať zhorieť?25.11 15:49Žilinka po roztržke s poslancami priznal, že Fico tlačovkami zasahuje do vyšetrovania káuz