1. svetová vojna

V tento deň roku 1917 sa pri Zborove odohrala bitka, ktorá pomohla založiť Československo.

V tento deň roku 1916 sa začala bitka na Somme. Išlo o jednu z najkrvavejších bitiek ľudských dejín, ktorá si vyžiadala viac než milión obetí, ale aj prvú bitku, v ktorej kedy bojoval nový vojenský vynález – tank.

Predseda Klubu vojnových historikov Beskydy Martin Drobňák sa podieľal na obnove viacerých vojenských cintorínov z 1. svetovej vojny na východe Slovenska, napísal o nich aj knihu. Považuje za zarážajúce, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nekorigoval svoje vyjadrenia o zničení cintorína v Ladomirovej ani po tom, keď počul, čo hovoria historici a odborníci na vojenské cintoríny.

Martin Drobňák s ocenením. Zdroj – Archív Martina Drobňáka

Historik Martin Drobňák sa ozval proti akcii proruských motorkárov na cintoríne v Ladomirovej. Roky tu bagre jazdili po hroboch a nik si to nevšímal, komentuje aktivity tých, čo sa ozvali až po tom, čo na dianie v Ladomirovej začal upozorňovať ruský veľvyslanec na Slovensku.

V tento deň roku 1916 sa začala bitka o Verdun – najdlhšia a jedna z najkrvavejších bitiek 1. svetovej vojny. Nie nadarmo sa zvykne označovať za verdunský mlynček na mäso.

V tento deň sa v roku 1916 skončila bitka pri Verdune. Najdlhšia a jedna z najkrvavejších bitiek 1. svetovej vojny sa skončila francúzskym víťazstvom, keďže sa podarilo zastaviť nemeckú ofenzívu.

Polícia pripravuje rozhodnutie v súvislosti s údajným zničením cintorína z 1. svetovej vojny v obci Ladomirová v okrese Svidník. Takisto rieši vyhrážanie a ohováranie, ktoré sa týka starostu obce Vladislava Cupera. Zničenie cintorína polícia označila za hoax.

V tento deň v roku 1916 sa skončila bitka na Somme. Išlo o jednu z najkrvavejších bitiek ľudských dejín, ktorá si vyžiadala vyše milión obetí, ale aj prvú bitku, v ktorej kedy bojoval nový vojenský vynález – tank.

K poškodeniu vojnových hrobov v Ladomirovej podľa pamiatkového úradu nedošlo. Povedal to odborný radca prešovských pamiatkarov Anton Liška. Predvolal si ho zahraničný výbor. Historik Martin Drobňák upozornil, že nemožno hovoriť o ruskom vojnovom cintoríne, keďže sú na ňom pochované obete oboch bojujúcich strán.

Mimoriadne rokovanie zahraničného výboru, na ktorý chcú poslanci predvolať generálneho prokurátora Maroša Žilinku, by mal byť v stredu. Výbor inicioval poslanec OĽaNO Andrej Stančík, ktorý chce, aby Žilinka vysvetlil, prečo šíri ruskú propagandu o vojnovom cintoríne v Ladomirovej.

Starosta Ladomirovej Ladislav Cuper priznal chybu, že nepožiadal o písomný súhlas ministerstvo vnútra, aby mohol odstrániť obrubníky na vojenskom cintoríne. O tejto povinnosti vraj nevedel. Obrubníky sa podľa neho rozpadávali, čo komplikovalo údržbu hrobov. Celú vec následne zneužila ruská ambasáda.

Žilinka k cintorínu v Ladomirovej napísal faktickú nepravdu, keď 270 pochovaných vojakov označil za príslušníkov ruskej armády. Na cintorínoch z prvej svetovej vojny sa spoločne pochovávali vojaci rôznych strán. „Prestaňme sa hrať na to, že je to ruský cintorín. Je to cintorín padlých vojakov z prvej svetovej vojny vrátane vojakov rakúsko-uhorskej armády,“ hovorí znalec Radoslav Turik.

Takto zanedbane vyzeral vojenský cintorín v Ladomirovej po páde komunistického režimu v roku 1990. Foto - Vojenský historický ústav

Cintorín v Ladomirovej nie je ruský ani zhanobený, hovorí Radoslav Turik, ktorý sa hrobom z prvej svetovej vojny venuje dvadsať rokov. Nechápe, čo na ňom chce generálny prokurátor Žilinka prešetrovať. Odstránením betónových prefabrikátov sa podľa neho cintorín priblížil prirodzenému stavu.

Vľavo: aktuálny stav cintorína v Ladomirovej na fotke, ktorú zverejnil starosta. Vpravo: Radoslav Turik v čiapke rakúsko-uhorského vojaka s odznakmi „slovenských“ plukov.

Nové na Dennikn.sk

Včera 23:42Jediným súperom Fica bol Šimečka. Tódová, Kostolný, Pataj, Bezák a Čikovský hodnotia debatu na JojVčera 22:44Hiking basecamp: Kratšie výlety na Batizovské pleso, Sitno či hrad Šomoška a unikátny čadičový vodopádVčera 22:01Škandálov v poľskej cirkvi pribúda. Skupina farárov si zavolala prostitúta, ktorý skolaboval a nechceli k nemu pustiť lekárovVčera 21:06Úspešní Slováci v USA hovoria, čo by mala spraviť vláda, aby sa vrátili na SlovenskoVčera 19:17Newsfilter: Pellegrini bojuje o voličov aj vlastných kolegov – väčšina vedenia je proti jeho názoru na SmerVčera 19:00Čo všetko musia dievčatá urobiť, aby prežili? V cene Maľba 2023 zvíťazili silné posolstvá mladej generácie umelkýňVčera 18:15Graf dňa: Cukor výrazne dražie, no Ukrajina má pripravený štvornásobok slovenskej spotreby Včera 17:54Čo hovoria prieskumy, objavia sa „skrytí voliči“ a koľkí sú nerozhodnutí? Odpovedajú riaditelia AKO, Focusu a IpsosuVčera 17:45Najlepšie novinárske fotky roka zachytávajú hnev, zúfalstvo a strach, ale aj úsmev 89-ročnej predavačky rýbVčera 17:22Týždeň v európskej ekonomike: Eurokomisia oznámila podporu veternej energiiVčera 16:54Shooty: Zodpovední voličiVčera 16:43Chápem nenávisť Ukrajincov voči Rusom. Zabíjať vo vojne nepriateľov je správne, vraví rabín KapustinVčera 16:21Pôjde Hlas do vlády so Smerom? Pred voľbami to vyzerá na jasnú cestu k FicoviVčera 16:21Konflikt Poľska a Ukrajiny o obilie môže byť začiatkom niečoho oveľa horšieho Včera 16:10Ako sme mapovali pralesy: Prales na Salatíne sa zachoval vďaka tomu, že ho naši predkovia nemali ako vyťažiťVčera 15:52Bola tu druhá Buča, telá ležali všade: reportáž z Iziumu rok po vyhnaní ruských okupantovVčera 15:47Zhodnotili sme, ako chcú politické strany riešiť kľúčové problémy nášho vzdelávaniaVčera 15:16Prečo na Slovensku nemáme variabilné sadzby hypoték, ktoré ľudia v eurozóne znovu objavujúVčera 14:45Vývoj bojov (575. deň): Za Surovikinovou líniou prvýkrát vidieť ukrajinské obrnené vozidláVčera 14:22Ukrajinské obilie je problém pre farmárov, podľa dopravcov zas premrhaná príležitosťVčera 14:07V roku 2182 by sa asteroid Bennu mohol zraziť so Zemou, vzorky z planétky teraz pristanú v UtahuVčera 13:04Ako to číta Ivan Mikloš: Je Nemecko znovu chorým mužom Európy? Ak áno, čo to znamená pre nás?Včera 12:57Zrádzajú Kadyrova obličky alebo Putin? Stav vodcu Čečenska je neistý, Kremeľ mu hľadá nástupcuVčera 11:49Danglár: Láska k nenávistiVčera 11:43Facebook ovládli Smer, Republika a SNS, na Instagrame sa darí PS a rastie aj KorčokVčera 11:26Prišla som o vlasy aj duševné zdravie. Ako som prežila otravu krvi a ako ma to zmeniloVčera 10:58Pozrite si 20 najlepších obrazov v súťaži Maľba 2023Včera 10:52Zelený newsfilter: Ako vás politici balamutia, keď tvrdia, že problémy s klímou vyriešia lesy a pôdaVčera 10:15Na veku nezáleží a netreba mať ani matematické zmýšľanie. Skladanie Rubikovej kocky je naozaj pre všetkýchVčera 09:33Volebné programy v školstve: žiadna výhra, len povinná jazda