Ján Horecký

Minister školstva

SaS pripustila, že podporí školský zákon, ale dala premiérovi Hegerovi tri podmienky. Žiada tri konkrétne obsahové zmeny, ktoré chce SaS zapracovať do novely zákona. „Ak Eduard Heger vyrokuje s ministrom školstva Jánom Horeckým garanciu týchto zmien, vieme za zákon v prvom čítaní zahlasovať,“ tvrdí Branislav Gröhling.

Viacerí odborníci vyzývajú poslancov na schválenie školského zákona. Prináša totiž garanciu štátu, že od roku 2026 bude platiť školám pomoc deťom v ohrození. Novelu podporí Sme rodina aj OĽaNO, minister Ján Horecký si však nevyrokoval podporu SaS.

SaS blokuje schválenie školského zákona, odborníci strane nerozumejú. Tvrdia, že zákon síce má chyby, ale v prvom čítaní by zaň zahlasovali. „Ak neprejde táto nedokonalá novela školského zákona, tak prídeme o peniaze pre najslabších.“

Plán obnovy mal pomôcť odstrániť zo škôl bariéry, aby tam mohli chodiť aj deti s hendikepom. Rozpočet na jednu školu však Slovensko obmedzilo na 130-tisíc eur a to je tak málo, že sa školy takmer nehlásia. „Ešte pred krízou stál iba výťah 80-tisíc eur,“ hovorí Barbora Lukáčová z bratislavskej župy.

Pri čerpaní peňazí z plánu obnovy štát neumožnil hlásiť sa školám z viacerých okresov v Trnavskom kraji. Peniaze na školy a škôlky nemôžu žiadať napr. ani v satelitoch okolo Bratislavy – v Kvetoslavove, Hviezdoslavove či Šamoríne.

Slovensku hrozí prepadnutie stoviek miliónov eur z plánu obnovy na školy. Namiesto stoviek škôl sa hlásia len desiatky; v pravidlách totiž nedovolili budovať telocvične a jedálne a ani rozširovať školy v niektorých satelitoch pri Bratislave.

Približne 60 škôl sa prihlásilo ministerstvu školstva s tým, že si chce vyskúšať novú reformu učebných osnov, povedal minister Ján Horecký. Rezort chce zreformované kurikulum pilotne overiť v praxi na 30 školách, ktoré si vyberie spomedzi prihlásených.

Autorky zmien v sexuálnej výchove vysvetľujú ministrovi školstva, že nechcú pretláčať antikoncepciu a navádzať deti na skorý sex – ale že deti majú mať dostatok informácií, ako sa chrániť. „Nechcú súčasné deti poučovať, ako si nasadiť kondóm. Lenže tie isté deti natáčajú pornografické videá a posielajú to do sveta,“ hovorí sexuologička Dana Šedivá.

Minister školstva Horecký zoškrtal návrhy na zmenu sexuálnej výchovy. Ich autorky vysvetľujú, že sa týchto zmien nemusí obávať. Minister nechce vo výuke detaily o antikoncepcii, hovorí, že škola nemá „formovať sexuálnu orientáciu alebo identitu detí“ a že škola nesmie zasahovať do hodnotového zázemia detí.

Ján Horecký vraví, že ako minister mohol zasiahnuť do návrhu nového kurikula v súvislosti so sexuálnou výchovou. Po rokovaní vlády tvrdil, že škola nemá čo formovať jednotlivcov, akú majú mať sexuálnu orientáciu alebo identitu.

Minister školstva Ján Horecký má pochopenie pre nápad Igora Matoviča vyplácať 500 eur za účasť na voľbách. „Podobný mechanizmus majú aj vo Švajčiarsku, nevidím v tom úplnú kuriozitu,“ povedal s tým, že 500 eur sa mu zdá veľa, aj nižšia suma by podľa neho mohla ľudí prilákať k voľbám.

Piataci tento rok nebudú písať monitor, informuje televízia Markíza; minister školstva Ján Horecký podpísal rozhodnutie o zrušení Testovania 5. Dôvodom je aj príprava škôl na zavedenie nových reforiem.

Minister školstva Ján Horecký ešte neoznámil, ako presne rezort pomôže školám s vysokými cenami energií. Uisťuje, že školy budú mať vysoké náklady uhradené, ale o konkrétnom mechanizme ešte rokujú.

Nový minister školstva Ján Horecký sa na ministerstve stretol s vysokými funkcionármi, s ktorými je z minulosti prepojený cez školu Félix a organizáciu Indícia. Organizácia dostane verejné peniaze na regionálne centrá podpory zavádzajúce reformu do praxe a pripravuje viaceré učebnice.

Od 1. januára 2023 budú platiť na prípravu teplého jedla v školách väčšie príspevky. Oznámil to minister školstva Ján Horecký.

Ministrovi školstva Jánovi Horeckému by neprekážalo, ak by jeho zákon prešiel v parlamente iba vďaka hlasom tarabovcov. Uviedol tiež, že mu prekáža nadužívanie slova fašista. Podľa neho by sa tak mal označovať iba ten, kto bol odsúdený za fašistické prejavy.

Minister školstva Ján Horecký na otázku, či bol krúžkovné dobrý nápad, povedal: „Ja by som ho takto nepostavil.“ V relácii Na telo dodal, že chce, aby sa každé vyčlenené euro využilo efektívne. „Zrejme preto došlo aj k odkladu zákona, aby sa peniaze použili na to, na čo majú,“ povedal.

Minister školstva Ján Horecký nevyjadril jasný postoj k otázke konverzných terapií pre homosexuálov. „Neviem, či je to dobrý prístup, a dosť o tom pochybujem,“ povedal Horecký. V relácii Na telo povedal, že sa témou nemieni zaoberať.

Je možné, že za dva roky vzniknú nové lekárske fakulty, povedal minister školstva Ján Horecký v relácii Na telo. Novú fakultu by si vedel predstaviť napríklad v Prešove. Pripustil tiež, že v Trnave môže dôjsť k zlúčeniu dvoch univerzít.

Minister školstva neplánuje rušiť deviaty ročník. „Konfigurácie sú rôzne, ale za dnešného stavu by som nerušil deviaty ročník,“ povedal vo veľkom rozhovore Ján Horecký.

Školy nebudú v dôsledku energetickej krízy v piatky učiť dištančne, ubezpečuje minister školstva. „V dištančnom vzdelávaní sme sa niečo naučili a vieme ho použiť, keď sa inak nedá. Ale robme všetko, aby sa dalo,“ hovorí Ján Horecký.

Ministerstvo školstva vyvesilo po vražde Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča čiernu vlajku. „Vnímam rozorvanosť spoločnosti a to, ako ľudia vnímajú symboly ako dúhová vlajka,“ vysvetľuje minister Ján Horecký, prečo nevyvesil dúhovú vlajku. „Čierna vlajka nerozdeľuje nikoho. Všetci normálni ľudia musia v tejto chvíli cítiť zhrozenie a účasť.“

Minister školstva Ján Horecký nebol na smútočnom pochode za Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. „Úprimne, nechcel som nikoho pohoršiť,“ hovorí vo veľkom rozhovore. „Nechcel som tam prísť z formálnych dôvodov, aby si niekto myslel, že robím prázdne gesto. Radšej som večer s manželkou išiel na Zámockú a bolo to pre nás veľmi silné,“ vysvetľuje.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka požiadala Jána Horeckého, aby bral ohľad na to, že ako nový minister školstva nezastupuje len konzervatívcov, ale aj ľudí s iným svetonázorom. „Oceňujem, že pri našom stretnutí ste mi sľúbili, že nepôjdete cestou ďalšieho rozdeľovania spoločnosti,“ povedala Zuzana Čaputová.

Najčítanejšie teraz

Američania nestíhajú vyrábať muníciu. Vojna na Ukrajine je varovaním pred možným konfliktom s ČínouAmerický vojak odpaľujúci protitankovú strelu Javelin. Ilustračné foto -  Liane Hatch, WikimediaTýždňový newsfilter: Známy advokát a policajt – z neonacistov podozrivých z vraždy sa stala elita Pochod Daniela Tupého, prechádzajúci Rybným námestím 9. novembra 2007 v Bratislave. Foto – TASRSmer vedie už v treťom prieskume, Matovič je pod piatimi percentami (prieskum Focusu)Leško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviťFoto N - Peter LázárPuškár obvinený z vraždy Daniela Tupého ide do väzby. Rozhodnúť môžu vzorky DNA a výpoveď o noži v DunajiAdama Puškára obvineného z vraždy Daniela Tupého previezli zo súdu do väzby v tejto dodávke. Foto – TASRAko prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetriliFoto – Gabriel Kuchta/Deník NEvolúcia sa nám deje pred očami, vraví biológ, ktorý študuje reakcie prírody na zmeny klímyIlustračné foto - Matt PalmerKeby sme nepodporovali Ukrajinu, nemali by sme popraskané chodníkyIlustračné foto - TASRSvedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrelSpomienkové akcie na Daniela Tupého boli po celom Slovensku, táto fotografia je zo Žiliny. Foto – TASRZamrznúť pri útoku môžu aj tí, ktorí ovládajú boj. Sebaobrana nie je o hmatoch, ale o prekonaní strachuFoto N - Vladimír ŠimíčekPsychologička Debrecká: Pred úzkosťou sa nedá ujsť ani sa jej vyhnúť, ale dá sa s ňou žiť plnohodnotný životPsychologička Denisa Debrecká. Foto - Archív D. D.Vedec, ktorý učí umelú inteligenciu po slovensky: S citlivými otázkami by som sa na ňu zatiaľ neobracalOdborník na spracovanie prirodzeného jazyka a umelé neurónové siete Marián Šimko. Foto N - Tomáš HrivňákAko na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodilFoto N – Peter KováčLektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnakéOlga Ryparová. Foto – archív O. R.

Nové na Dennikn.sk

18:35Týždňový newsfilter: Známy advokát a policajt – z neonacistov podozrivých z vraždy sa stala elita  17:19Dom Maríny Pischlovej nebol pred požiarom len Bankou lásky, ale aj učebnicou architektonických slohov 17:00Shooty: Vlastenec 16:18Puškár obvinený z vraždy Daniela Tupého ide do väzby. Rozhodnúť môžu vzorky DNA a výpoveď o noži v Dunaji 15:22Američania nestíhajú vyrábať muníciu. Vojna na Ukrajine je varovaním pred možným konfliktom s Čínou 15:22Nosili ich baníci, Madonna aj James Dean. O 150-ročnej histórii džínsov 15:15Keby sme nepodporovali Ukrajinu, nemali by sme popraskané chodníky 15:06Lektorka o chémii potravín: na čo slúžia „éčka“, prečo po ananáse štípe jazyk a prečo sú biely a trstinový cukor skoro rovnaké 13:37Smer vedie už v treťom prieskume, Matovič je pod piatimi percentami (prieskum Focusu) 12:43Najviac sme hrdí na to, čo nás stálo veľa úsilia. Čo sú dobré bremená a prečo sa ich oplatí niesť 12:41Nedeľná nekázeň: Verí v nás Boh? 11:46Abbey Road: Miesto, ktoré Beatles nenávideli 11:30Danglár: Zdvojenie 10:46Leško, Šimečka, Kostolný: Ľudia nie sú v panike, lebo si vládu s fašistami ani nevedia predstaviť 10:19Nemôžeme rezignovať na ľudí, ktorí nepozerajú umelecké filmy, tvrdí nový riaditeľ Audiovizuálneho fondu 07:19Ráno s NHL: Petrovi Šťastnému tam zlomili nos. Z najslávnejšieho štadióna v histórii je dnes škaredé kinoVčera 23:23Evolúcia sa nám deje pred očami, vraví biológ, ktorý študuje reakcie prírody na zmeny klímyVčera 22:51Ako prostitútky z Kyselivky zachránili miestne ženy. Navštívili sme obec, ktorú Rusi napokon ušetriliVčera 19:26Svedok vraždy Daniela Tupého po osemnástich rokoch ukázal na vraha. Priznal, že aj on si udrelVčera 17:59Filip Vančo: V 90. rokoch som urobil fotosériu o Petržalke, lebo ma zaujímalo, akí ľudia tam žijúVčera 17:25Mladí ľudia trávia až polovicu času s médiami na smartfónochVčera 16:02KDH nevezme Záborskej stranu na kandidátku. Majerský hovorí, že na iné spájanie je ešte časVčera 12:27Sociálny geograf: Z Prahy odchádzajú mladé rodiny, vďaka cudzincom pripomína Zürich či ParížVčera 12:21Chemik ocenený Nobelovou cenou: Život, ako ho poznáme, je nestabilný stav. Rovnováha je smrťVčera 10:45High 5ive: Obrazy nakrivo? Galéria upozorňuje na klimatické vychýlenie svetaVčera 10:21V Česku sa hádajú, ako skúmať komunizmus. OpäťVčera 10:00Amn’t I allowed to have a quiet pint on me own, Pádraic? Kde sa dajú vidieť oscarové a ďalšie zaujímavé filmyVčera 07:06Ráno s NHL: Malkin si dúhový dres obliekol, no obavy, že Putin bude trestať, nie sú len výhovorkouVčera 07:00Ako na migrénu: športujte, ale nie počas záchvatu. Odborníci hovoria o troch pravidlách, aby pohyb neuškodil24.03 19:48Graf dňa: Akcie Deutsche Bank padli, obavy z bankovej krízy silnejú