Tomáš Taraba

Tomáš Taraba je predsedom strany Život. Do parlamentu sa dostal na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Sme rodina podporí návrh na zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu. Do Národnej rady predkladá túto zmenu nezaradený Tomáš Taraba, pripravila ju SNS, s ktorou rokuje o spolupráci.

Nezaradený poslanec Tomáš Taraba stále rokuje so SNS o predvolebnej spolupráci. Do Národnej rady tiež predloží návrh na zriadenie ministerstva cestovného ruchu a športu, ktorý pripravila strana Andreja Danka. V roku 2019 jej chýbali na schválenie tri hlasy.

Tomášovi Tarabovi prešiel návrh znížiť pokuty za jazdu po diaľnici bez zaplatenia mýta, v prvom čítaní poslanci odsúhlasili aj ďalší jeho návrh, aby vodiči, ktorí zaplatia pokutu za jazdu bez diaľničnej známky, dostali aj 365-dňovú známku.

Parlament posunul do druhého čítania návrhy poslanca za Republiku Eduarda Kočiša a nezaradených Martina Čepčeka a Tomáša Tarabu. Týkajú sa volebného zákona, civilného sporového poriadku, sociálneho zabezpečenia policajtov a výberu mýta.

SNS Andreja Danka zrejme pôjde do volieb spolu so stranou Život Tomáša Tarabu a Kuffovcov. Podľa Tarabu sú na 90 percent dohodnutí. „Očakávam, že do dvoch týždňov by sme mohli prísť k nejakej finálnej dohode. Debaty sa primárne nenesú okolo toho, kto bude mať aké miesto na kandidátke, ale o tom, aby ak vznikne nejaký národný blok, tak mal také kontúry, že bude mať a zachová si koaličný potenciál.“

Tomáš Taraba potvrdil, že sa plánuje zúčastniť na rokovaní o spolupráci s SNS, na ktoré ho pozval Andrej Danko. „Považujem za prirodzené a logické, že ak sa majú spájať národné a konzervatívne sily, primárne by sa tá diskusia mala viesť okolo historicky najstaršej národnej strany,“ napísal na Facebooku o SNS.

SNS plánuje rokovať s tarabovcami o predvolebnej spolupráci, označuje ich za prirodzených partnerov. „Chceme rokovať o konkrétnych pozíciách spoločného postupu do parlamentných volieb. Medzi politickými stranami Život – Národná strana a SNS je absolútny programový prienik,“ uviedla pre TASR hovorkyňa SNS.

Tomáš Taraba a Andrej Danko. Foto - TASR

Tarabovci v parlamente navrhli ponechať natrvalo zvýšený 140-eurový daňový bonus na neplnoleté deti. Súčasný zákon počíta s jeho znížením na sto eur v roku 2025. Ministerstvo financií upozornilo, že pre samosprávy by to znamenalo výpadok 360 miliónov eur ročne.

Sme rodina nebude pred voľbami spolupracovať so stranou Život poslanca Tomáša Tarabu. „Pán predseda Kollár, myslím, aj verejne povedal, že sme upozornili poslancov zo strany Život, že ťažko môžeme spolupracovať, ak zahlasujú za pád vlády, ktorej sme súčasťou,“ vraví v rozhovore podpredseda hnutia Milan Krajniak.

Jediným riešením sú predčasné voľby, povedal v parlamente poslanec Tomáš Taraba. Ak nepríde k dohode medzi opozíciou a koalíciou na termíne volieb, trojica poslancov jeho strany Život bude hlasovať za pád vlády.

Poslanec Tomáš Taraba hovorí, že bude hlasovať za pád vlády, a vysmieva sa SaS, pretože strana sa podľa neho tešila, ako bude môcť na tlačovkách hovoriť, že tarabovci podržali vládu. Taraba dodal, že SaS bude musieť svojim voličom vysvetliť, ako za pád Hegerovej vlády hlasovali spoločne s tarabovcami, Ficom a Pellegrinim.

Parlament neposunul do druhého čítania novelu zákona o ochrane prírody a krajiny od poslancov Tomáša Tarabu, Filipa Kuffu a Štefana Kuffu. Novela by umožnila rúbať stromy, stavať cesty a umiestňovať stavby aj v prísne chránených územiach.

Návrh štátneho rozpočtu nemá istú podporu v parlamente. OĽaNO a Sme rodina zatiaľ nedokážu splniť požiadavku 14 poslancov, aby ho podporili. Poslanec Tomáš Taraba bráni tomu, aby sa o novelách trestných kódexov hlasovalo pred rozpočtom. Medzi štrnástkou sú 10 poslanci z Občiansko-demokratickej platformy OĽaNO, 3 poslanci Za ľudí a nezaradený Ján Mičovský.

Tomáš Taraba s Petrom Pčolinským zo Sme rodina. Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka varovala pred „kupčením v otázkach boja s korupciou“ pri vyjednávaniach o rozpočte. Reagovala tak na návrh poslanca Tomáša Tarabu na zníženie trestov za majetkové trestné činy.

Poslanci okolo Tomáša Tarabu chcú umožniť rúbať stromy, stavať cesty aj stavby alebo zasypávať mokrade aj v prísne chránených územiach. Tento rok ide už o tretí návrh tejto skupiny proti ochrane prírody. Podľa ministerstva životného prostredia je v rozpore s európskou legislatívou.

Ministrovi školstva Jánovi Horeckému by neprekážalo, ak by jeho zákon prešiel v parlamente iba vďaka hlasom tarabovcov. Uviedol tiež, že mu prekáža nadužívanie slova fašista. Podľa neho by sa tak mal označovať iba ten, kto bol odsúdený za fašistické prejavy.

Dva návrhy OĽaNO na zvýšenie daní sa v parlamente posunuli ďalej vďaka tarabovcom a exposlancovi SaS Martinovi Klusovi. Dohromady majú štyri hlasy, keby sa neprezentovali, parlament by nemohol hlasovať o zdanení plynovodov a zvýšení spotrebnej dane na alkohol.

Veronika Remišová kritizuje návrh exposlanca ĽSNS Tomáša Tarabu, ktorý by umožnil vyhnúť sa väzeniu za zneužívanie eurofondov. Predsedníčka Za ľudí povedala, že účasť vo vláde má význam vtedy, keď bude protikorupčná.

Tarabovci dostali cez víkend odkaz, že ako samostatná strana sú bez šance. V župných voľbách prepadol Filip Kuffa a neuspeli ani jeho kandidáti do zastupiteľstva VÚC. Podobne ako v roku 2020 im zrejme nezostane iné, než sa znovu nechať napísať na kandidátku hostiteľskej strany.

Parlament odsunul na novembrovú schôdzu novely trestných kódexov od Tomáša Tarabu, ktoré okrem iného znižujú tresty pre politikov za pranie špinavých peňazí.

Boris Kollár nevylučuje, že niekto z trojice Tomáš Taraba, Filip Kuffa a Štefan Kuffa by mohol byť na kandidátke Sme rodina. „Ak sa tak dohodneme, tak je to možné,“ odpovedal na otázku v diskusii na Markíze.

Tarabova novela Trestného zákona by Slovensko mohla pripraviť o eurofondy aj peniaze z plánu obnovy. EÚ vyžaduje, aby za podvody na eurofondoch hrozili odrádzajúce tresty. Tomáš Taraba však navrhuje, aby sa páchateľ mohol trestu vyhnúť vrátením peňazí. Na problém upozorňuje aj Európska prokuratúra. (euractiv)

Slovo fašista je možno nadužívané, v prípade Tarabu však sedí, píše Andrej Bán. „Ak majú mať liberáli s konzervatívcami aspoň niečo spoločné, minimálna zhoda by mala byť na tom, že ĽSNS sú fašisti a byť na ich kandidátke je veľký problém.“

Poslanci okolo Tomáša Tarabu sú podľa Borisa Kollára pripravení „za určitých okolností“ pomôcť vláde so schválením rozpočtu. V ďalších dňoch chce rokovať o ich požiadavkách. „Je to rozumné politické riešenie,“ povedal Kollár.

Igorovi Matovičovi je sympatické, že sa minister spravodlivosti Viliam Karas stretol s poslancom Tomášom Tarabom. V Sobotných dialógoch RTVS ocenil, že sa minister proaktívne rozprával s poslancom predkladajúcim zákon, ktorý je „ako granát do rybníka“. Taraba predložil rozsiahle úpravy Trestného zákona a zmiernenia trestov.

Taraba hrá svoje hry, Matovič mu bude zobať z ruky, hovorí v rozhovore Denníka N komentátor Marián Leško. „Kto si pozrie, čo vlastne predložil, tak vie, že to naformulovali advokáti Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Norberta Bödöra, Jozefa Brhela, Miroslava Výboha, Tibora Gašpara a tak ďalej. Ten človek im pomáha tak, ako len môže. Dôvod v pozadí je pán X,“ hovorí Leško o Tarabovom pozadí.

Tomáš Taraba už predkladá legislatívu, akoby bol členom vlády, píše Tomáš Gális. „A minister spravodlivosti s ním komunikuje, akoby už šlo o legitímneho predstaviteľa koaličnej strany. A ešte horšie je, že ak by jeho návrhy prešli, priestor na korupciu by sa za vlády, ktorá sa stále označuje za protikorupčnú, rozšíril.“

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková upozorňuje, že keď veľké zmeny trestných kódexov navrhuje poslanec Tomáš Taraba, nemôžu svoje pripomienky pripojiť experti. Tarabovci tento týždeň podržali vo funkcii Igora Matoviča a začali im prechádzať návrhy.

V novelách, s ktorými prijal Tomáša Tarabu minister spravodlivosti, je aj možnosť, aby sa politici legalizujúci príjmy z trestnej činnosti mohli vyhnúť väzeniu. Výrazne nižšie tresty navrhuje aj pri praní špinavých peňazí alebo pri sprenevere eurofondov. Odôvodňuje to aj zlým stavom slovenských väzníc.

Tomáš Taraba a Viliam Karas. Foto TASR, N -Tomáš Benedikovič

Tarabovci začali hlasovať s vládnou koalíciou, podržali Matoviča vo funkcii, prechádzajú im niektoré návrhy zákonov v parlamente, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Po tom, čo sa o nich hovorilo na koaličnej rade, sám Taraba rokuje s ministrom o zmenách trestných kódexov. A členovia vládnej koalície, ale i tarabovci sa tvária, že je to úplne normálne, lebo žiadna dohoda neexistuje.“

Nové na Dennikn.sk

09:09Je správne podať zdravému človeku smrtiaci liek? Hlasujme 07:04Ráno s NHL: Zlatá éra či slabí brankári? Toľko gólov naposledy padalo, keď bol Cíger najproduktívnejším Slovákom 06:33Ekonomický newsfilter: Odtrhnuté ceny potravín robia zle aj ekonomike, ale politici by ich mali nechať takVčera 20:27Newsfilter: Matovičovci sú v parlamente už len hlučnou menšinouVčera 19:39OĽaNO po výhrade správcov navrhlo, aby pre rýchly výber úspor z II. piliera neplatili garancieVčera 19:39Školské dvory pre všetkých: bratislavské Staré Mesto minulý týždeň urobilo to čo Rača pred 14 rokmiVčera 19:35Graf dňa: NBS mierne zvýšila prognózu inflácie v tomto roku, môžu za to potravinyVčera 19:18EÚ tvrdšie zasiahne proti hotovostným platbám, SaS chce pravidlá zmierňovaťVčera 18:55Rusi, ktorí nepodporili vojnu, by mali súťažiť, vraví olympijský výbor. Odborníčka OSN by povolila aj ruských vojakovVčera 18:41Penta vydáva bezplatné noviny: miliónový náklad, skrytá reklama plus podpora PellegrinihoVčera 18:30Bitky a volebné podvody, ale aj nové školy a vyčistené osady (reportáž o rómskych starostoch)Včera 18:00Čo mohlo byť a nie je v piatej sérii Drive to SurviveVčera 17:43Drastický prípad 12-ročnej Maše, ktorá nakreslila protivojnový obrázok. Skončila v detskom domove a otca odsúdili na dva rokyVčera 17:21V Komárne obnovia štadión za maďarské štátne peniaze, stavať bude firma blízka Orbánovmu oligarchoviVčera 17:18Britov vedie hinduista, Škótov moslim. Našim voličom je to jedno, hovorí odborníčkaVčera 17:10Shooty: PrioritaVčera 15:47Dievčatá obvinili spolužiaka z obťažovania, ten ostal v izolácii. Ako si elitná škola nevedela poradiť so sexizmomVčera 14:57Vlajky podpory aj protestné odchody. Ako to vyzeralo v parlamente počas prejavu ukrajinskej političkyVčera 14:23Pálenky a víno zdraželi spomedzi potravín a nápojov výrazne najmenej. Je za tým aj covidVčera 14:21Vývoj bojov (398. deň): Ruské letectvo ničí Avdijivku. Našlo spôsob, ako pomôcť pozemným jednotkámVčera 13:11Klusova blamáž ukazuje na hlbší problém slovenskej politikyVčera 12:22Imunologička Hadvabová: Nebojte sa dať dieťaťu orechy aj jahody, pre vývin imunity je kľúčové správne načasovanieVčera 12:19Lekárka Penesová: Údeniny sú karcinogén ako cigareta či azbest, no reťazce im zastropovali cenyVčera 11:02Jaroslav Spišiak vstupuje do PS: Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľVčera 10:54Je ťažké zložiť obraz sveta. Umelec Ladislav Čarný si na pomoc berie prírodu, náboženstvo i dejiny umeniaVčera 10:42Philipp Lahm: Messi si až v PSG mrzuto uvedomil, aké krásne boli roky s GuardiolomVčera 10:01Republika aj Smer hovoria o možnom falšovaní predčasných volieb, dôkazy nemajú. Je to nebezpečné, varuje expertVčera 07:59Zákony proti ľuďomVčera 07:07Ráno s NHL: Keď hráte pri McDavidovi, je ťažké vynikať, Draisaitl to však dokážeVčera 06:28Ekonomický newsfilter: Miliardová investícia Porsche posúva Slovensko viac do sveta elektromobility