Tomáš Taraba

Minister životného prostredia vo štvrtej Ficovej vláde, predseda strany Život.

Vicepremiér Tomáš Taraba (nom. SNS) obviňuje poslancov za KDH a PS, že sa pokúšajú zvolať na budúci týždeň rokovanie Európskeho parlamentu s cieľom, aby zobral Slovákom eurofondy na zdravotníctvo, školstvo, cesty a životné prostredie. Opozícia pritom varuje pred demontážou právneho štátu aj chystaným zrušením špeciálnej prokuratúry.

Novela trestného zákona, ktorú schválila vláda, posúva hranicu pri trestnom čine porušovania ochrany rastlín a živočíchov na 35 000 eur, predtým bola vo výške 2660 eur. Vystrieľanie svorky vlkov, vykrádanie hniezd orlov či zabitie dropa tak bude len priestupkom.

Riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo odchádza z funkcie najmä pre šikanovanie zo strany ministra Tomáša Tarabu. Minister podľa neho ohrozuje fungovanie celej inštitúcie, neschválil licencie na antivírus ani vianočné odmeny zamestnancom.

Minister Tomáš Taraba a riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zelený newsfilter: Prezident svetovej klimatickej konferencie šokoval – veda vraj nehovorí, že treba vyradiť fosílne palivá

  • To najdôležitejšie zo svetovej klimatickej konferencie COP28, o čom by ste mali vedieť
  • Malá Fatra sa zatiaľ neruší a vlky sa zatiaľ strieľať nejdú
  • Emisie oxidu uhličitého vo svete porastú aj v tomto roku

Novým prednostom Okresného úradu v Púchove je Stanislav Taraba, bratranec ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Stanislav Taraba je krajským predsedom strany Život, ktorú až do volieb viedol práve Tomáš Taraba.

Špecializovaný trestný súd sa neruší a žiadne spisy sa sudcom nezoberú, reagoval vicepremiér a minister životného prostredia Tomáš Taraba (za SNS). K rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry pripomenul svoje slová spred viac ako dvoch rokov. „V deň zvolenia Daniela Lipšica som povedal, že tí, ktorí ho zvolili, odpísali celý úrad,“ pripomenul Taraba.

Mimovládna iniciatíva My sme les vyzýva ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby predložil dôkazy k svojmu tvrdeniu, že štátny výkup súkromných pozemkov v národných parkoch je špinavý realitný biznis mimovládok.

Keďže strieľanie vlkov a rušenie parkov je vylúčené, tak aspoň napĺňajú pomstu mimovládkam, píše Newsfilter. Prejavuje sa to rušením desiatok projektov na ochranu prírody, ktoré už mali vo vysokom štádiu pripravenosti nielen mimovládky, ale aj štátne inštitúcie.

Ministerstvo životného prostredia vykúpi v národných parkoch od neštátnych vlastníkov pozemky za 2 milióny eur. Zvyšných približne 63 miliónov z plánu obnovy, ktoré boli na výkup určené, chce použiť na iné, zatiaľ nešpecifikované účely.

Tomáš Taraba označuje pripravovanú zmenu vyhlášky, ktorá má opäť umožniť loviť vlky, za otvorenie spoločenskej debaty. „Spustili sme pripomienkové konanie k vyhláške, ktorá môže a nemusí vyústiť do povolenia na odstrel časti vlkov,“ uviedol minister životného prostredia.

Tomáš Taraba opakovane neodpovedal na otázku, aký je jeho program a s kým sa plánuje stretnúť na svetovej klimatickej konferencii v Dubaji. Minister životného prostredia minulý týždeň avizoval, že program zverejní.

Minister Tomáš Taraba nazval redaktorku RTVS Soňu Otajovičovú aktivistkou a povedal jej, že si má zvolať vlastnú tlačovú konferenciu. Redaktorka sa ho opýtala, ako môže zmeniť využitie peňazí z plánu obnovy, ktoré sú určené na výkup súkromných pozemkov v národných parkoch, keď na to treba súhlas Európskej komisie.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyhlásil, že Národný park Malá Fatra sa rušiť nebude. Zároveň odmietol, že by podpísal odstrel vlkov. Zámer zrušiť Národný park Malá Fatra ohlasoval štátny tajomník envirorezortu Filip Kuffa.

Tomáš Taraba chce rušiť projekty, ktoré majú zlepšiť stav rýb, ochrániť zdroje pitnej vody a obnoviť pastvu. Minister nechce podpísať spolufinancovanie projektov mimovládok, ktoré na ne získali väčšiu časť peňazí z európskeho programu LIFE. Milióny z nich pritom majú ísť aj štátnym organizáciám. 

Strana Demokrati sa obracia na eurokomisárov zodpovedných za životné prostredie a reformy Virginijusa Sinkevičiusa a Elisu Ferreiru a na Európsky parlament. Vláda podľa nich ohrozuje plán obnovy a životné prostredie.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vyzval riaditeľa Slovenskej inšpekcie životného prostredia Jána Jenča, aby sa vzdal funkcie. Ako dôvod uviedol nezákonné odvolanie riaditeľky Inšpektorátu životného prostredia Košice pre kauzu odkaliska Poša.

Koalícia sa dohodla na zmene zákona o Úrade na ochranu oznamovateľov. Novela zákona pôjde na decembrovú schôdzu parlamentu v skrátenom legislatívnom konaní. Povedal to minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS).

Bratislavská rafinéria Slovnaft chce vo svojom areáli postaviť spaľovňu odpadov, ktorá bude najväčšia na Slovensku. Stáť má 200 miliónov a využívať má komunálny odpad z celého západného Slovenska. Doteraz Slovnaft spaľoval iba svoj vlastný odpad zo spracovania ropy.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba zmenil podmienky a priebeh výberových konaní na riaditeľov národných parkov a iných príspevkových organizácií. Po novom bude celý priebeh výberového konania neverejný.

Vláda chce, aby súčasní majitelia pozemkov už nemuseli platiť štátu náklady na odstraňovanie starých ekologických záťaží. Úhradu predvlani presadil bývalý minister životného prostredia Ján Budaj, jeho bývalý štátny tajomník Michal Kiča tvrdí, že kabinet chce prihrať podnikateľom stovky miliónov eur.

Tomáš Taraba zaútočil na brífingu po rokovaní vlády na novinára Denníka N Tomáša Grečka pre článok o ministrovej účasti na svetovej klimatickej konferencii. Článok okomentoval ako primitívny a hoaxerský. Na otázku, aký tam bude jeho program, odpovedať nechcel, vraj ho zverejní na webe. Vylúčil však, že by mal v pláne stretnúť sa s predstaviteľmi nedemokratických krajín.

Štátni tajomníci sa v rezortoch vymenili preto, aby boli stranícky jednoliate ministerstvá, tvrdí Tomáš Taraba. Vďaka tomu podľa neho môžu mať aj silnejšiu agendu. Presuny sa týkali ministerstiev pôdohospodárstva, kultúry a životného prostredia.

Tomáš Taraba (SNS) v diskusii na TA3 opakovane kritizoval hnutie KDH, že je „prepojené pupočnou šnúrou s Progresívnym Slovenskom“. Predsedníčka poslaneckého klubu Martina Holečková sa ohradila s tým, že KDH skončilo v opozícii s PS preto, lebo odmietali koalíciu so Smerom.

Môj odhad je, že Peter Pellegrini za prezidenta kandidovať bude, vraví minister Tomáš Taraba. Či ho podporí SNS, je podľa Tarabu otvorené. „Ak by v niektorých témach, ktoré sú nám blízke, došlo z jeho strany k nejakej zhode, tak sa to teraz nedá dať dole zo stola. No ak k dohode nepríde, SNS určite postaví vlastného kandidáta.“

Koalícia zrejme začlení Úrad špeciálnej prokuratúry priamo pod generálnu prokuratúru, avizuje vicepremiér Tomáš Taraba. „Dnes sú na stole objektívne len dva prípady: buď sa začlení pod generálnu prokuratúru, alebo bude zrušený. Je na politickej dohode, ktorá z týchto dvoch alternatív bude. Ja som úplne okej s obomi. Ak by som to mal odhadnúť, tak pravdepodobnejšia je alternatíva, že sa začlení pod generálnu prokuratúru.“

Až ma prekvapilo, ako som sa v rezorte našiel, odpovedá Tomáš Taraba na otázku, či sa hodí na ministra životného prostredia. Aktuálne rozhoduje o tom, či znovu povolí odlov vlka. „Je absolútne mylné si predstavovať, že na Slovensku nemáme právo regulovať výskyt vlka. (…) Problém vlka je, že v našej prírode nemá predátora. Tak ako odlov úplne regulárne robia na Západe, tak nebude žiadny problém robiť to na Slovensku, ak sa ukáže, že je to potrebné.“

Status o prezidentkinej dcére by som dnes nenapísal, ale vyprosím si obvinenie zo šikany, vraví vicepremiér Tomáš Taraba zo SNS. „Akceptujem, že veľa ľudí to mohlo brať tak, ako sa mi to snažil dať do úst najmä mainstream, že vy ste to nejako mysleli. To je však pointa, ja som sa mal vyviňovať z dojmu, ktorý ste mali vy.“

Ministerstvo životného prostredia spustilo legislatívny proces pre obnovenie lovu vlka dravého. Zmenou vyhlášky chce vlka preradiť zo zoznamu chránených živočíchov do zoznamu vybraných druhov živočíchov a umožniť jeho lov na základe stanovených kvót.

Inak to nejde, prezidenti majú program skôr a ministri neskôr, reaguje minister životného prostredia Tomáš Taraba na článok Denníka N o jeho ceste na svetovú klimatickú konferenciu, na ktorú letí až po Zuzane Čaputovej. Žiadne pravidlo to pritom nezakazuje. Napríklad aj kanadského premiéra Justina Trudeaua sprevádzal pred dvomi rokmi minister životného prostredia Steven Guilbeault.

Zuzana Čaputová píše, že na klimatickú konferenciu necestuje s Tomášom Tarabom spoločne len preto, že každý má program v inom čase. Reagovala na náš článok, podľa ktorého sa členovia delegácie obávajú, že sa Taraba v Dubaji stretne so zástupcami nedemokratických krajín či lobistami uhlíkového priemyslu.

Minister Tomáš Taraba sľubuje zmeny v posudzovaní vplyvov na životné prostredie – procesoch známych pod skratkou EIA. Chce ich zmeniť tak, že ich nebude potrebovať 80 percent dnes posudzovaných investičných projektov.

O rušení národného parku Malá Fatra sa na ministerstve životného prostredia nerokovalo, tvrdí Tomáš Taraba. Pripomenul, že park nespĺňa medzinárodné kritériá IUCN na 50 % územia v bezzásahovom režime. Ide však len o odporúčania, ktoré neplnia ani mnohé národné parky v zahraničí.

Povinnosť upraviť a vytriediť odpad pred uložením na skládku, ktorú mali mať obce a mestá od budúceho roka, sa opäť o rok posunie. Oznámili to minister Tomáš Taraba a zástupcovia ZMOS-u a Únie miest. Samosprávy vedia o novej povinnosti vyplývajúcej z európskych smerníc viac ako tri roky.

Tomáš Taraba aj prezidentka poletia na svetovú klimatickú konferenciu do Dubaja, no radšej každý zvlášť. Členovia slovenskej delegácie, s ktorými sa rozprával Denník N, sa obávajú, že minister životného prostredia sa môže stretnúť so zástupcami z nedemokratických krajín alebo s lobistami zo znečisťujúceho priemyslu a urobiť krajine hanbu.

Tomáš Taraba tvrdí, že firmy dostanú budúci rok 300 miliónov eur na zelenú transformáciu. Z jeho slov nie je jasné, ako to chce urobiť. Suma je totiž vyššia než celý minuloročný rozpočet envirofondu, z ktorej sa financuje aj výstavba kanalizácií a čističiek odpadových vôd.

Tomáš Taraba odvolal riaditeľa Štátnej ochrany prírody Dušana Karasku, informujú Aktuality. Karaska meno svojho nástupcu ani dôvod odvolania nepozná.

Premiér nedal jednotlivým ministrom na zasadaní vlády usmernenie či odporúčanie, s ktorými médiami majú komunikovať. Povedal to Tomáš Taraba, minister životného prostredia. „Ja mám individuálny, vlastný prístup k novinárom,“ povedal.

Vláda už podľa Tomáša Tarabu nebude vyžadovať od majiteľov pozemkov, aby platili štátu za odstraňovanie envirozáťaží. Opatrenie v minulosti presadil Ján Budaj, poslanci prelomili aj veto prezidentky. Vláda o Tarabovej novele prerušila rokovanie, podľa ministra životného prostredia bola dôvodom len „technikália“.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba vraví, že má záujem, aby od 1. januára 2024 „zbehli všetky zonácie“ a všetky lesy v národných parkoch spravovalo jeho ministerstvo. To je podľa neho dôkaz, že nechce v týchto lesoch rúbať drevo.

Novým riaditeľom zoo v Bojniciach je trenčiansky krajský predseda SNS Emil Divéky, ktorý nahradí prírodovedca a dokumentaristu Tomáša Hulíka. Zoo patrí pod ministerstvo životného prostredia.

Tomáš Taraba chce zastaviť  vykupovanie pozemkov v národných parkoch, označil to za „obyčajný sprostý realitný biznis“. Podľa neho je jedno, či územie v najvyššom stupni ochrany vlastní štát alebo nie. Súkromníkovi dnes musí štát vyplácať kompenzácie za to, že ho obmedzuje v užívaní majetku.

Ochranárska kariéra odvolaného riaditeľa TANAP-u Pavla Majka sa začala strážením hniezd dravcov a zachraňovaním vydry na cestách. Po odbočke k obchodovaniu s drevom a organizovaniu poľovačiek brzdil v Tatrách developerov a výrazne prispel k tomu, že TANAP má najviac chránených území zo všetkých národných parkov.

Tomáš Taraba ako jediný minister obhajuje v parlamente svoju kapitolu o životnom prostredí v programe vlády. Najprv vystúpil iba s reakciou na KDH, čo mu vytýkalo viacero opozičných poslancov. Prihlásil sa teda druhýkrát a začal rozoberať bod po bode program.

Odvolaný riaditeľ TANAP-u Pavol Majko ešte nevie, čo bude ďalej robiť. Najprv si chce dať do poriadku zdravie. „Príjemne ma však prekvapilo množstvo pracovných ponúk, ktoré som dostal, hoci možno niektoré boli zo súcitu.“

Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku. Foto – Soňa Mäkká

Tomáš Taraba schválil podporu 21 obcí v národných parkoch za vyše 1,5 milióna eur. Peniaze sú z envirofondu a pôjdu na projekty zamerané na zlepšenie starostlivosti o životné prostredie, podporu mäkkého turizmu a modernizáciu a údržbu verejnej infraštruktúry.

Z programového vyhlásenia vlády vypadla pochvala pre „alternatívne médiá“ a aj poznámka o škodlivých ideológiách vo vzdelávaní. Naopak, zrejme SNS pridala okrem odstrelov medveďov aj odstrely vlkov. Vláda chce stále rozdeliť RTVS, pozrieť sa na pôsobenie Daniela Lipšica a prehodnotiť tri dôchodkové piliere.

Tomáš Taraba oznámil zrušenie zelenej linky ministerstva životného prostredia, ktorá slúži na nahlasovanie podnetov občanov v súvislosti s environmentálnou kriminalitou a na získavanie informácií o životnom prostredí.

Tomáš Taraba hovorí, že na jeho návrh z vládneho programu zmizla veta o „odmietaní rozširovania škodlivých ideológií vo vzdelávaní“. Vraví, že by tam museli zároveň zadefinovať, čo sú „škodlivé ideológie“, čo vo vládnom dokumente nechceli.

SNS nebude podľa Tomáša Tarabu navrhovať nového riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Strana ovládala PPA v minulosti, ministerstvo pôdohospodárstva má však teraz Smer. Ráno ohlásil odchod z agentúry súčasný šéf Jozef Kiss.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba pred schválením programového vyhlásenia vlády hovorí, že je spokojný, lebo je tam všetko, čo chcel – riešenie environmentálnych záťaží aj skládky.

Nové na Dennikn.sk

19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove) 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa) 15:14Kam SMER-uje Slovensko banková daň? 15:13Danglár: Majster kat 14:49Kissingerov životopisec: Vedel, že diplomacia sa nevyhnutne scvrkáva na voľbu medzi zlami 14:36Perspektívy hnusu: Šimkovičová nie je žiadny Mefistofeles, možno volavka 14:28Vývoj bojov (653. deň): Ukrajinci si pripravili na šahídy mobilné jednotky a darí sa im 14:17Chlapec, ktorý takmer neprežil nakrúcanie Harryho Pottera, drsné rodinné tajomstvo a jeden z najmilších filmov roka 14:00Ľudia majú pocit, že na beh sa netreba pripraviť, hneď riešia pulzy či aeróbnu kapacitu, vraví tréner 13:25Prezidentka vyzvala koalíciu, aby sa zastavila. Opozícia oznámila ďalší protest pred úradom vlády aj v iných mestách 12:56MediaBrífing: Obavy z vplyvu umelej inteligencie na dezinformácie môžu byť prehnané 11:55Teroristi Hamasu znásilňovali Izraelčanky mimoriadne brutálne. Tie, čo prežili, sa s tým nevedia vyrovnať 11:15Zasnežiť svet je fuška, nadviazať na kult tiež. Novú Perinbabu zatieňuje klasika 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Príbehy obyčajného šialenstva 10:35Je to pestrý a trochu drzý album, hovorí o svojej novinke skupina Le Payaco 10:35BezsLovE je baletné posolstvo o slobode a tolerancii. Vzniklo ako reakcia na vraždu na Zámockej 09:49V novom grafikone poupratovali IC vlaky, pribudne Dunajská strela od Leo Expressu 09:37To sa nedá naučiť, okomentovala expertka Nemcov gól. Je druhý najmladší v slovenskej histórii 08:35Svetový newsfilter: Američania dali Putinovi darček, Zelenského ľudia ich varujú pred dôsledkami