Útok na Zámockej

Natáčanie 2. epizódy seriálu Dunaj, k vašim službám prerušil teroristický útok na Zámockej ulici. „Počuli sme niekoľko výstrelov. Spočiatku sme si hovorili, že to znie príliš krátko na ohňostroje, ale príliš dlho na streľbu. Po chvíli prišli produkční celí bledí s tým, že po Palisádach sa pohybuje strelec a máme si dávať pozor,“ opisuje režisér Peter Hoferica. 

Pediatrička Katarína Lundén, ktorá odišla zo Slovenska a dnes žije vo Fínsku, hovorí, že tam by politici neútočili na LGBTI+ ľudí ako u nás. „Keď zabili dvoch mladých ľudí na Zámockej, hovorila som mužovi, čo sa stalo, a aj to, ako sa niektorí politici vyjadrujú na tému LGBTI+ ľudí. Nechápal, ako si vôbec môžu dovoliť takto hovoriť na verejnosti.“

Robert Fico obvinil „liberálne médiá“, že vražde v Michalovciach nevenujú toľko pozornosti ako vraždám na Zámockej ulici preto, lebo podozrivý je rómskeho pôvodu. Boris Kollár oponoval, že o vražde v Michalovciach sa píše menej, pretože motívom boli peniaze, zatiaľ čo na Zámockej došlo k teroristickému útoku.

Po útoku v Teplárni nahlásil mediálny regulátor Facebooku 109 nenávistných a nepravdivých príspevkov, sieť zmazala 33 z nich. Reakcia sociálnej siete trvala takmer 38 dní, hoci v prípade útokov je potrebná prakticky okamžitá reakcia.

Napriek tomu, že som bol už od svojich šestnástich rokov out, až ako 26-ročný som si v rámci terapie uvedomil, že niekde hlboko vnútri mi zostala veľmi bolestivá rana, hovorí v rozhovore Roman Samotný. „Pramenila z toho, že ako dieťa som intenzívne vnímal, že som vraj to najhoršie zo spoločnosti, pretože som gej. Napriek tomu, že racionálne som tomu vedel vzdorovať, až v rámci terapie som si uvedomil, že niekde v tých hlbokých štruktúrach duše som to stále mal.“

Rok 2022 bol pre Romana Samotného mimoriadne náročný, nebol však najťažším rokom v jeho živote. Ten zažil vtedy, keď ako 25-ročný stratil kontakt sám so sebou. Aj vďaka terapii si vtedy dokázal vytvoriť mechanizmy prežitia, ktoré mu veľmi pomohli aj po teroristickom útoku na Zámockej. „Vedel som, že tá situácia je veľmi bolestivá, ale už som mal skúsenosť, že aj niečo také zlé sa nakoniec dá obrátiť na dobré. Že to bude stáť veľa úsilia, ale že to ide,“ hovorí v rozhovore.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Policajný evanjelický kňaz Milan Petrula sa na Štedrý deň prihovoril zo Zámockej ulice, kde terorista zavraždil Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. „Aj to, čo sa nedávno odohralo na týchto miestach, je pre nás jasným poukazom toho, čo sa deje tam, kde chýba láska, pokoj, porozumenie, odpustenie, hodnoty pochádzajúce z kresťanského posolstva.“

Dana Šibíková, mama Juraja Vankuliča, ktorého zavraždil terorista pred Teplárňou, vychovávala syna osem rokov sama ako slobodná matka. Otec oňho nemal záujem a neozval sa ani teraz po vražde. „Po vražde som čítala na Facebooku komentáre. Ako sa môže matka, ktorá má v profilovke v náručí dve deti, vyjadrovať o LGBTI+ ľuďoch ako o nejakom odpade? Že keby to bolo jej dieťa, tak ho vyhodí. Nepochopím, načo je potom takáto žena matkou.“ 

Mama Juraja Vankuliča hovorí, že naozajstnú zlosť a hnev cítila až vtedy, keď videla, čo o obetiach v Teplárni povedal trnavský arcibiskup Ján Orosch. „Nevedela som, čo mám robiť. Akým spôsobom mám obrániť svojho syna. Ako si vôbec môže niekto dovoliť toto povedať o človeku, ktorého nikdy nevidel? Takisto napríklad aj vyjadrenia Borisa Kollára, že sú to úchyláci a že sa majú liečiť na psychiatrii.“

Všetkým by som chcela povedať, že môj syn bol úžasný, múdry a normálny, hovorí v rozhovore mama Juraja Vankuliča Dana Šibíková. Verejne vystúpiť sa rozhodla len kvôli synovi Jurkovi. „Tie deti nemôžu za to, aké sú. Ale aké sú? Sú to normálni ľudia, ako aj iní. Sú ešte citlivejší, empatickejší.“ 

Foto N - Vladimír Šimíček

Twitter odmietol poskytnúť slovenským úradom informácie o profile útočníka zo Zámockej a postupoch sociálnej siete voči nemu. „Aj napriek tomu, že extrémistický obsah útočník zo Zámockej ulice šíril na platforme Twitter viac ako rok, platforma voči jeho účtu zasiahla až po spáchaní teroristického činu,“ píše Rada pre mediálne služby.

Po útoku na Zámockej ulici nahlásil mediálny regulátor Facebooku 109 nenávistných a nepravdivých príspevkov, sieť zmazala len štyri. Problémom bola aj rýchlosť reakcie. Facebook v priemere reagoval na zaslané podnety do 32 dní, hoci v prípade útokov je potrebná prakticky okamžitá reakcia.

Páchatelia teroristických činov by nemali mať možnosť hovoriť verejne, vraví Lisbeth Røyneland, ktorej dcéru zavraždil Breivik. Podľa nej je chybou, že Breivik opakovane dostal možnosť prehovoriť. „Ukazuje sa to napríklad aj v tom, že práve na Breivika a jeho manifest sa odvolával vrah, ktorý v októbri tohto roku vraždil na Zámockej ulici v Bratislave.“

Delegácia Európskeho parlamentu v piatok navštívi Bratislavu z dôvodu dvojnásobnej vraždy v Teplárni. Misiu monitorovacej skupiny pre demokraciu a právny štát povedie holandská poslankyňa Sophie In ‘t Veld, europoslanci sa stretnú aj s premiérom Hegerom či predstaviteľmi prokuratúry a polície.

Juraj Vankulič ma naučil pochopiť transrodové či nebinárne osoby a naučil ma prijímať komplimenty, hovorí Radka Trokšiarová o svojom priateľovi, ktorého zavraždil terorista pred Teplárňou. „Jurajovi bolo ukradnuté, keď naňho niekto kričal z auta. On mu zakričal, mám ťa rád, láska! Keď ho však niekto veľmi nahneval, tak sa nebál ozvať, vedel sa zastať samého seba a nehanbil sa za to, kto je. Nebol ticho.“

Radka Trokšiarová z Teplárne hovorí, že asi týždeň po útoku za ňou do nemocnice prišla prezidentka Zuzana Čaputová tak, aby sa o tom verejnosť nedozvedela. „Bol to veľmi príjemný rozhovor. Ospravedlnila sa aj mne a povedala, že sa pokúsi urobiť všetko pre to, aby sme sa mali lepšie.“

Radka Trokšiarová po audiencii u pápeža spomína aj na útok pred Teplárňou. „Matúš sedel tesne vedľa mňa a mal o mňa opretú hlavu. Objednávali sme si jedlo cez donášku; ani neviem, či stihol objednávku potvrdiť. Zrazu na mňa začal padať a zhodil ma na zem. Nechápala som, čo sa deje. Napadlo mi, že asi nemohlo obom prísť naraz zle. Zrazu ma začala bolieť noha a nechápala som prečo,“ opisuje v rozhovore.

Radka Trokšiarová z Teplárne hovorí, že biskupovi Oroschovi by pokojne poslala svoj drogový test, pretože je negatívny. „Chcela by som sa ho opýtať, ako môže človek, ktorý má hlásať dobro, očierniť ľudí, ktorých nepozná?“ Pápeža Františka by sa rada spýtala, čo si myslí o biskupových slovných útokoch.

Radka Trokšiarová. Foto – Archív R. Trokšiarovej

Radka Trokšiarová po audiencii u pápeža hovorí, že pri útoku na Tepláreň ju asi strážili všetci tam hore a po postrelení ju asi potiahli do úkrytu pred útočníkom. „Myslím, že je tu vyššia moc, ktorá ma tu asi chce, keď tu stojím. Nesmierne si vážim druhú šancu na život. Rozhodne ju chcem využiť tak, aby sme sa mali lepšie na Slovensku.“

Radoslava Trokšiarová, ktorú útočník postrelil pred Teplárňou a dnes ju s prezidentkou prijal pápež, hovorí o tom, že je veriaca a lesba. Všimla si, ako už v minulosti František na audiencii prijal aj pár gayov a keď dostal list od gaya a kňaza z Nemecka, pápež mu odpovedal – nie Cirkev ich nechce, ale iba jednotlivci. „Každá láska je láska,“ cituje Radka pápeža.

Radka Trokšiarová z Teplárne za svoj život ďakovala Bohu, povedala prezidentka Zuzana Čaputová pápežovi. Cirkev nerozlišuje, ale prijíma všetkých. Ak, tak rozlišujú iba cirkevní predstavitelia, povedala o odpovedi pápeža Františka prezidentka.

Video: Prezidentka Zuzana Čaputová priviedla k pápežovi Františkovi aj Radoslavu Trokšiarovú, ktorú postrelili pri teroristickom útoku pred Teplárňou.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa s pápežom rozprávala aj o útoku v Teplárni. „Cirkev nerozlišuje, ale prijíma všetkých. Ak, tak rozlišujú iba cirkevní predstavitelia. To bol výrok samotného Svätého Otca,“ povedala prezidentka.

Pápež František a Zuzana Čaputová so slovenskou delegáciou na audiencii vo Vatikáne. Foto - Vatican media

Podpora pre registrované partnerstvá po útoku v Bratislave na Zámockej ulici narástla, o svoju bezpečnosť sa viac obávajú mladí, ukázal prieskum „Ako sa máte, Slovensko“ zo začiatku novembra. Polovica ľudí si myslí, že k útoku došlo najmä pre celkovo prevládajúcu netolerantnú atmosféru na Slovensku.

Chlapca, ktorý strieľal na Zámockej, považujem v prvom rade za pomýleného človeka, hovorí Alžbeta Strižincová, matka Martina Strižinca, ktorá bola vyše 30 rokov učiteľkou. „Zmanipulovali ho do takej miery, že urobil to, čo urobil. Nakazil sa jedom zo slov iných ľudí,“ vraví v rozhovore. Naša spoločnosť podľa nej veľmi potrebuje osvetu.

Myslela som na to, že v ten večer tam mohol sedieť aj on, hovorí Alžbeta Strižincová, matka hovorcu prezidentky Martina Strižinca, ktorý krátko po teroristickom útoku na Zámockej urobil verejný coming out. „Hoci Martin do Teplárne nechodil často, s Romanom Samotným sa poznajú dlho.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Americký veľvyslanec na Slovensku Gautam Rana navštívil Tepláreň, aby vzdal úctu zavraždeným Matúšovi Horváthovi a Jurajovi Vankuličovi. Stretol sa s majiteľom Teplárne Romanom Samotným a poďakoval sa mu za jeho neskutočnú odvahu a odhodlanie, ktoré preukázal po útoku.

Michal Vašečka hovorí, že aj on po vražde na Zámockej ulici cítil hnev, keďže na tému LGBTI+ roky upozorňovali. „Mám rôznych konzervatívnych priateľov, ktorí mi dokonca aj povedia, že pre nás sú naozaj ľudské práva dôležité, ale nenoste do toho LGBTI+ komunitu.“

Dnes sa koná 32 kultúrnych a spoločenských podujatí na celom Slovensku pod hlavičkou festivalu Slovenská Tepláreň. Podniky, bary a umelci prejavujú spolupatričnosť rodinám a blízkym Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. (slovenskateplaren.sk)

Starosta bratislavskej časti Podunajské Biskupice Zoltán Pék v piatkovej relácii Rádia Patria urobil coming out. V rozhovore bola reč o sexuálnej orientácii v súvislosti s dvojnásobnou vraždou na Zámockej. 66-ročný Pék povedal, že dozrel čas, aby otvorene a verejne hovoril o tejto téme. (napunk)

Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí si mesiac po útoku pred Teplárňou pripomenulo pamiatku Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Rodičia s deťmi a ich blízki sa spojili naprieč celou krajinou. „Nedopusťme, aby sa to opakovalo,“ píšu vo vyhlásení.

Foto – Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí

Tí, ktorí majú najväčšiu moc zmeniť životy LGBTI+ ľudí, sú stále na ťahu, povedala na Koncerte pre Juraja a Matúša Alexandra Demetrianová, zástupkyňa iniciatívy Ide nám o život. „Azda to najdôležitejšie je prijať prvé kroky smerom k zrovnoprávneniu LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí.“

Stačí tak málo – ľúbiť a vnímať svoje deti. Nech sú akékoľvek, vyhlásila herečka Táňa Pauhofová na otváracom večeri festivalu Slovenská tepláreň; zverejňujeme jej celý prejav. „Drahí gejovia, lesby, bisexuáli, transrodoví, intersexuálni, nonbinárni… Chcem, aby ste vedeli, že ste naši, takí ako my.“

Chcem, aby všetci vedeli, že Juraj a Matúš boli ľudia s veľkým srdcom, napísala barmanka Radka z Teplárne, ktorá ako jediná prežila útok na Zámockej. „Pred mesiacom sme sedeli v našom podniku na lavičke, nikomu sme tým neubližovali, iba sme prišli tráviť čas s priateľmi. Žiaľ, človek naplnený nenávisťou sa rozhodol všetko zmeniť.“

Môj syn bol silný a citlivý zároveň, spomínala mama Juraja Vankuliča mesiac po útoku na Zámockej. Jej list na otvorení festivalu Slovenská tepláreň prečítala herečka Emília Vášáryová. „Vždy som Jurka milovala takého, aký bol, rovnako ako naša rodina. Priala by som si, aby to bolo všade na svete samozrejmosťou.“

Ani preliata krv nezastavila mnohých, aby prestali zľahčovať a schvaľovať útoky na LGBTI+ ľudí, povedal Roman Samotný, majiteľ Teplárne, mesiac po útoku na Zámockej. Prečítajte si jeho prejav na festivale Slovenská tepláreň. „Na tejto ulici bol dokonaný teroristický útok, ktorý je len špičkou nenávisti prenikajúcej do základov našej spoločnosti.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Slovensko si koncertom uctilo Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, obete útoku na Zámockej ulici, ku ktorému došlo presne pred mesiacom. Koncertom zároveň odštartovala hlavná časť programu kultúrnych podujatí na podporu LGBTI+ ľudí pod názvom Slovenská tepláreň, ktorá potrvá do 27. novembra.

Na Koncerte pre Matúša a Juraja na Zámockej ulici. Foto - tasr

Na otvorení festivalu Slovenská tepláreň vystúpila Alexandra Demetrianová z iniciatívy Ide nám o život. “Požadujeme zavedenie etického kódexu pre poslancov a aby Trestný zákon začal brať nenávisť voči LGBTI+ ľuďom rovnako vážne ako iné trestné činy,” povedala presne mesiac po útoku na Zámockej.

Mama Juraja Vankuliča poprosila herečku Emíliu Vášáryovú, aby prečítala jej list na otváracom večere festivalu Slovenská tepláreň. „Niet väčšej bolesti, ako prísť o dieťa takýmto strašným spôsobom,“ zaznelo na Zámockej ulici presne mesiac po teroristickom útoku.

Naživo: Koncert pre Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha. Presne mesiac po teroristickom útoku sa na Zámockej ulici v Bratislave koná otvárací koncert festivalu Slovenská tepláreň.

V sobotu o 17.00 sa koncertom pre Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha na mieste tragédie na Zámockej v Bratislave začne celoslovenský festival Slovenská Tepláreň. Stoja za ním Pohoda a iniciatíva Ide nám o život, zúčastní sa ho 354 umelcov a umelkýň, 165 priestorov, 42 festivalov a párty a 46 podporujúcich subjektov.

Roman Samotný s Michalom Kaščákom pred Teplárňou. Foto N - Vladimír Šimíček

Eduard Heger uviedol, že s fínskou premiérkou Sannou Marinovou mal aj veľmi osobný rozhovor o jej detstve. Vychovali ju dve matky, sama o sebe hovorí, že je dieťaťom dúhovej rodiny, pripomenul premiér vo svojom vyjadrení.

Na Slovensku majú politici a cirkev queer ľudí za handru, s ktorou môžu získať hlasy a nepriateľa, hovorí český queer človek Eduard. „To vidíte aj v komunálnych voľbách na plagátoch, kde Slováci kandidujú so sloganom ‚Som váš anti LGBT kandidát‘. Na čo to ako v komunálnych voľbách je?“ pýta sa a opisuje, prečo sa cíti ako občan druhej kategórie a čoho sa bojí.

Eduard Štréblů. Foto - Ludvík Hradilek/Deník N

Eduard Heger sa stále nestretol s predstaviteľmi LGBTI+ organizácií, povedal riaditeľ Inciatívy Inakosť Martin Macko. Podľa neho pritom ide o jeden z kľúčových krokov smerom k zlepšeniu životnej situácie LGBTI+ ľudí. Macko ocenil políciu a kritizuje politikov.

Naživo: Tlačová beseda iniciatívy Ide nám o život.

Zoznamy „protislovenských živlov“ u nás začali vznikať krátko po páde komunizmu, prípad dvojnásobnej vraždy na Zámockej ukázal, že sa šíria dodnes a často s totožnými menami. Jeden z konšpiračných zoznamov Zakázaný Raráškov zoznam agentov, užitočných idiotov a trollov Západu, v ktorom je aj Mesežnikov či Bútora, pred šiestimi rokmi zdieľal na Facebooku aj Boris Kollár.

Postrelená Radka z Teplárne spolu so svojou mamou prvýkrát rozprávali o tom, čo sa stalo večer v deň vraždy na Zámockej ulici: „Juraj nám napísal, že upiekol koláč a že sa uvidíme. Keď došlo k samotnej streľbe, boli sme tam len my traja. Ja s Jurajom a Matúš, ktorý pracoval.“

Zápisník vraha zo Zámockej ulice pripomína zoznamy „protislovenských živlov“, ktoré sa roky šíria na internete a štát ich nerieši. Strelec sa chystal aj na politológa Grigorija Mesežnikova a sociológa Martina Bútoru, ktorí spomínajú, s akou nenávisťou sa už stretli.

V sobotu to bude mesiac, čo pred Teplárňou zavraždili Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča. „Ak dostatočné množstvo ľudí urobí dostatočný počet krokov, tak sa niečo môže zmeniť,“ hovorí v rozhovore majiteľ podniku Roman Samotný.

Od arcibiskupa to bola podlosť, hovorí v rozhovore majiteľ Teplárne Roman Samotný o Jánovi Oroschovi. „Z tých zvyškov síl, ktoré som mal, mi to ešte ďalšie zobralo.“ Proti obvineniu biskupa, že by sa v Teplárni mohli dílovať drogy, sa bude brániť súdnou cestou.

Foto N - Vladimír Šimíček

Nové na Dennikn.sk

16:34Nie sme ľudia, sme duchovia, hovorí vo filme o slávnom newyorskom hoteli Chelsea jedna z jeho najstarších obyvateliek 16:21Americký herec pri Lučenci vypátral svojho predka a učí sa po slovensky, aby mohol žiadať o občianstvo 15:41Počas covidu bojovali proti Babišovi, teraz mu majú dať hlas? Českí antivaxeri stoja pred dilemou 15:34Cez Martin alebo Ružomberok? Očakáva sa štúdia, ktorá má poradiť štátu, kde prepojiť D1 s R1 15:25Ruský dovoz sa zvýšil na úroveň spred vojny. Výpadky z EÚ nahradila Čína, sankcie sa obchádzajú cez tretie krajiny 15:17Sme rodina zahlasuje aj za májový a júnový termín volieb, šancu má len september 15:12Zmluva s Gazpromom platí do roku 2034, dovtedy musíme za ruský plyn platiť, hovorí šéf SPP 14:42Školský týždeň: Na podporu budú mať nárok aj deti, ktoré majú horšie správanie alebo podliehajú náročným emóciám 14:29Svet Srdjana Djokovića: Podpora Ruska, útoky na Federera a prirovnávanie syna k Ježišovi a Spartakovi 14:06Vývoj bojov (336. deň): Rusi vo veľkom útočia na Vuhledar, no môže to byť len lesť 13:47Rusko sa pripravuje na večnú vojnu 13:10Tragická amorálnosť časti ľavice 12:59Ako to bude ďalej s infláciou? 12:58Tak nám nezvolili Andreja Babiša, pani Müllerová 12:37Zelený newsfilter: Hľadá sa odvážlivec, ktorý povie, že vyššie ceny energií pre domácnosti by Slovensku prospeli 11:15Zimný spánok ochránil stromy pred extrémnym počasím, výrobcovia ľadových vín ešte stále čakajú na mráz 10:4775 mandátov pre OĽaNO v roku 2020, 117 pre Smer v 2012. Čo by spôsobil zmiešaný systém, proti ktorému brojí Matovič (+mapy) 10:28V Španielsku od začiatku roka zavraždili šesť žien a dievča. Ako vláda bojuje s rodovo podmieneným násilím 10:19tl;dr Covid zmenil povahy ľudí. Najviac to vidieť u mladých 10:02Séria odhalených ukrajinských škandálov je aj znamením spoločenského zdravia 09:50Odchádza nám budúcnosť krajiny 09:41Kým Orbán opäť bojuje s Bruselom o slobodu, maďarským mestom Vesprém sa rozlieha Óda na radosť 09:26Borguľov kamarát vrátil dotáciu na usadlosť, ktorú preverovali aj európski prokurátori 07:21Ráno s NHL: Arizona je pre Kelemena ideálne miesto. Vrbata mu radí, ako sa udržať v prvom tíme 06:33Ekonomický newsfilter: Regulované malé firmy, obce a ambulancie budú mať drahé energie dotované po celý rokVčera 20:27Newsfilter: Heger a Dzurinda začínajú ako Kiska, rovnako môžu aj skončiťVčera 19:27Komentátor Šídlo: Babišov slovenský pôvod je jedna z jeho najsympatickejších vlastnostíVčera 19:24Postcovidová prestavba kancelárií na byty sa posúva aj do Žiliny. Nový projekt tam chystá všestranný biznismen DubecVčera 19:19Iba sme si kúpili čas, aby sme sa pripravili na ešte drahšie energie, hovorí šéf IFP Valachy (+ podcast)Včera 18:34Malé podniky si môžu vydýchnuť. Vláda im predĺžila cenové stropy na energie do konca tohto roka