Iba štyria slovenskí europoslanci podporili uznesenie o rovnosti LGBTIQ ľudí. Europarlament v ňom žiada zákaz konverzných terapií či uznávanie rodičovstva. Text pripomína aj homofóbnu vraždu na Slovensku. (euractiv)

Rakúska polícia zadržala mladíka, ktorý bol podľa médií v kontakte s útočníkom zo Zámockej. Našli u neho pušky, návody na výrobu bômb a strelných zbraní pomocou 3D tlačiarne a predmety s nacistickou tematikou. Razie boli zamerané na členov internetovej pravicovo teroristickej skupiny Feuerkrieg Division.

Páchateľ útoku zo Zámockej povedal rodičom o čine aj o pláne spáchať samovraždu, podľa vyšetrovania nezasiahli a nezavolali políciu. „To je na ich svedomí, to ja komentovať nebudem,“ dodal špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Muž, ktorý schvaľoval útok na Zámockej, dostal peňažný trest 700 eur. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor sa odvolal. „Ľutujem toho nebohého strelca, že nevystrieľal celý bar,“ uviedol Jozef B. na sociálnej sieti po dvojnásobnej teroristickej vražde z roku 2022.

Páchateľ dva dni pred útokom na Tepláreň z roku 2022 komunikoval s linkou dôvery IPčko. „Musím zomrieť, ale mám obrovský strach,“ uviedol. Linka sa s ním následne neúspešne snažila spojiť.

Vyšetrovanie teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave z roku 2022 ukončili, skutok je preukázaný výpoveďami spolužiakov páchateľa, ale aj rodičov. Oznámil to špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Útok bol podľa neho chladnokrvný a mal charakter popravy.

Začal sa proces v prípade verejného schvaľovania útoku na Zámockej ulici v Bratislave. „Ľutujem toho nebohého strelca, že nevystrieľal celý bar,“ uviedol Jozef B. na sociálnej sieti. Obžalovaný je z účasti na terorizme, súd má pochybnosti o právnej kvalifikácii skutku, preto neprijal vyhlásenie o vine.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic ohlásil na pondelok o 11:00 tlačovku k teroristickému útoku na Zámockej.

Tisíce ľudí zaplnili Zámockú, aby si pripomenuli Juraja a Matúša a vyjadrili kvír ľuďom podporu v ťažkých časoch. „Prechádzame obdobím, ktoré je čoraz temnejšie, na ktoré sme sa nedokázali pripraviť. Nemôžeme však zabúdať na to, že týmto obdobím vieme prejsť, ak budeme držať spolu,“ povedal v príhovore Roman Samotný.

Foto N - Vladimír Šimíček

Motiváciou útoku pred Teplárňou bola podľa premiéra Ľudovíta Ódora nenávisť, ktorá pramení z predsudkov a je poháňaná jazykom, ktorý používajú aj niektorí politici. Vyhlásil to na spomienkovom podujatí na zaplnenej Zámocej ulici v Bratislave.

Foto N - Vladimír Šimíček

Najhrubší prejav cynizmu, neľudský a odporný krok, reagujú študenti na esejistickú súťaž Právnickej fakulty UK. V deň výročia útoku na Zámockej vyzvala študentov, aby sa zapojili do súťaže na tému Registrované partnerstvá na Európskom súde pre ľudské práva – možnosti (a limity) konzervatívnej odpovede na rozsudky. Organizuje ju Inštitút Ladislava Hanusa.

Na Zámockej ulici v Bratislave sa začalo spomienkové podujatie na obete teroristického útoku pred Teplárňou, premiér Ľudovít Ódor pred barom zapálil sviečku. Zámocká ulica je úplne plná, program moderuje Rastislav Iliev.

Môj vzťah k viere je stále taký istý, pretože ja verím v Boha, ktorý má rád všetkých, a stále nerozumiem nenávisti, ktorú produkujú niektorí kresťania, vraví Radka Trokšiarová z Teplárne rok po teroristickom útoku. V rozhovore hovorí, čo by jej pomohlo, keď ako mladá zistila, že je kvír, ako spomína na Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča a prečo nestráca nádej.

Na ministerstve spravodlivosti, ktoré vedie bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová, vyvesili dúhovú zástavu. Stalo sa tak na 1. výročie teroristickej vraždy Matúša Horvátha a Juraja Vankuliča na Zámockej ulici v Bratislave.

Na ministerstve spravodlivosti vyvesili dúhovú zástavu. Foto N - Miro Kern

Vyšetrovanie minuloročnej streľby v bratislavskom podniku Tepláreň by sa malo skončiť do mesiaca, tvrdí generálna prokuratúra. Prípad kvalifikovali ako teroristický útok, počas neho zomreli dvaja ľudia. Páchateľ na druhý deň spáchal samovraždu.

Tá bolesť už nikdy neprejde, učím sa s ňou žiť, hovorí mama Juraja Vankuliča, ktorý zomrel počas teroristického útoku v Teplárni. „Ráno sa zobúdzam s myšlienkou na Jurka, večer zaspávam s myšlienkou na Jurka, ale neobťažujem okolie. Proste smútim si tak sama so sebou.“ Sústreďuje sa na prácu, svojho syna Samuela, a keď sa o niečom rozhoduje, pomyslí si, čo by jej na to povedal Juraj.

Dana Šibíkova v roku 2022. Foto N - Vladimír Šimíček

Bilbordy boli pre mňa extrémne bolestivé, vyjadrenia ešte viac, hovorí Radka Trokšiarová z Teplárne o anti-LGBTI+ vyjadreniach politikov v predvolebnej kampani. „Tí politici naozaj môžu byť radi, že neprišli o niekoho blízkeho. Takisto môžu byť radi, že im niekoho nezastrelili pred očami,“ vraví v rozhovore rok po teroristickom útoku.

Je úlohou nás všetkých kultivovať spoločenskú debatu, aby k takému útoku ako pred Teplárňou už nikdy nedošlo, uviedol šéf českej diplomacie Jan Lipavský. „Pred rokom boli v Bratislave zavraždení dvaja ľudia, ďalšia žena len tesne unikla smrti. Nikto z nich sa ničím neprevinil. Boli sami sebou, večer trávili v podniku otvorenom všetkým bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.“

Keby sme mali na Slovensku rovnaké práva, mohli by sme tu pomáhať ešte viac,“ hovorí Anna Symington-Maar, ktorá má s manželkou syna a v júli sa im narodili dvojičky. Hoci sú v rodných listoch svojich detí zapísané obe, slovenská legislatíva Annu aj tak nepovažuje za druhého rodiča a zákonnú zástupkyňu.

Anna Symington Maar. Foto - Dorota Holubová

Nenávistných prejavov proti LGBTI+ je na Slovensku niekoľkonásobne viac ako pred rokom, povedal Roman Samotný na výročie teroristického útoku pred Teplárňou. „Čo je horšie, životy LGBTI+ ľudí sa stali terčom politickej kampane,“ uviedol. Nesplnené zostali aj požiadavky na zlepšenie životnej situácie kvír ľudí.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Dnes je výročie teroristického útoku pred LGBTI+ barom Tepláreň, pri ktorom zahynuli Matúš Horváth a Juraj Vankulič. Pred Teplárňou bude o 10.00 h tlačovka iniciatívy Ide nám o život, ktorá vznikla v reakcii na útok, a o 18.30 h sa tam uskutoční spomienkové podujatie. Z dôvodu príprav je Zámocká ulica celý deň uzavretá pre autá.

Pesnička dňa: Unikáš. Na Zámockej ulici v Bratislave je dnes o 18.30 h spomienková akcia na obete vlaňajšieho teroristického útoku. Vystúpi  aj hudobník Erik „ERØ“ Žigmund.

Chvíľu sme mali nádej, potom prišla nenávisť, hovorí Radka Trokšiarová z Teplárne rok po útoku. „Dúfala som, že rok po útoku na Tepláreň budeme oslavovať nejaký úspech, že sa podarilo konečne niečo dobré a konečne môžeme aj my mať nejaké práva, lebo sme ľudia. Nemyslela som si, že to dopadne takto, ako to dopadlo. Nič sa nepohlo,“ vraví v rozhovore.

Na štvrtkovej spomienke na Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha vystúpi aj hudobník ERØ. Tento rok sa prvýkrát predstavil na Pohode, kde si ho na koncert prizvala aj Jana Kirschner a spolu odohrali skladby Modrá a O láske nepoznanej.

Plánoval som ísť v ten večer do Teplárne, spomína si na deň teroristického útoku na Zámockej hudobník Erik Žigmund. „Čakalo ma však veľa práce, tak som zostal doma. Stále som veľmi dúfal, že medializované informácie nie sú o Jurajovi a Matúšovi, lebo to boli moji kamaráti. Neodpisovali však iba oni dvaja,“ vraví v rozhovore.

LGBTI+ ľudia sa ani rok po útoku na Zámockej nemôžu cítiť bezpečnejšie a nádej im nedali ani výsledky volieb. „Kampaň s nechutným napádaním LGBTI+ ľudí, s ‚džendžerovou‘ agendou, s freudovským prerieknutím o ‚pliage‘ so strašením o 72 pohlaviach a o tom, ako vám do školy odíde syn a vráti sa z nej dcéra, naznačila, ako málo sa zmenilo,“ píše Jana Shemesh.

12. októbra uplynie rok od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom zomreli dvaja ľudia. Iniciatívy Ide nám o život a Inakosť pri tejto príležitosti zhodnotia, ako sa spoločnosť za rok posunula a či sa LGBT+ ľudia môžu cítiť na Slovensku bezpečnejšie.

Tepláreň na Zámockej ku koncu novembra definitívne zavriem, hovorí Roman Samotný s tým, že v októbri tam ešte budú podujatia k výročiu teroristického útoku. „Cítim, že sa potrebujem posunúť ďalej, a Tepláreň sa vráti do svojej pôvodnej podoby. Začínala ako párty, ktorá cestovala po rôznych podnikoch aj mestách, a k tejto forme sa opäť vráti.“

Na Zámockej ulici v Bratislave sa dnes o 19.00 h začína druhá vlna festivalu Slovenská Tepláreň. Otvorí ju diskusia Romana Samotného s Luciou Paškovou a Michalom Kaščákom. Do celoslovenskej iniciatívy sa zatiaľ zapojilo vyše 700 subjektov, výzva je stále otvorená pre ďalšie priestory a umelecké projekty.

12. októbra bude na Zámockej ulici v Bratislave spomienka na Juraja a Matúša, ktorých rok predtým zavraždili v podniku Tepláreň. Organizátori chcú tiež vyslať signál vláde a parlamentu, že nemlčia a žiadajú zrovnoprávnenie LGBTI+ ľudí.

NAKA naďalej pokračuje vo vyšetrovaní vlaňajšej streľby na Zámockej ulici v Bratislave. Čaká sa na znalecké posudky, povedala policajná hovorkyňa. Prípad je kvalifikovaný ako teroristický útok. (tasr)

V sobotu bude prvý Pride pochod v Bardejove, symbolicky sa začne pred pamätníkom holokaustu. „Ľudstvo sa v minulosti už veľakrát popálilo, keď pri probléme iných zatváralo oči,“ hovorí spoluorganizátor Adam Dzamba. „Žijeme vo farebnom svete a tak by sme k nemu mali aj pristupovať.“

Adam Dzamba bol kedysi skinhed, dnes spoluorganizuje Pride v Bardejove. „Ak my bieli, heterosexuálni otcovia rodín nepomôžeme LGBTI+ ľuďom, aby boli rovnoprávni, tak sa im to v živote nepodarí,” vysvetľuje 43-ročný architekt svoju motiváciu.

Adam Dzamba a vizuál Pridu Bardejov. Foto - archív A. D.

Pred pol rokom som požiadal svojho partnera o ruku, pritom na verejnosti sa bojím držať sa s ním za ruky, hovorí 23-ročný Radek Ševčík v krátkom filme Otrávená studňa, ktorý režíroval. So snúbencom pochádzajú z Moravy, do Bratislavy sa prisťahovali pred dvoma rokmi. „Základný prehľad o tunajšej situácii LGBTI+ ľudí sme mali, no zaskočila nás politická kultúra.“

Radek Ševčík. Foto N - Tomáš Benedikovič

Iniciatíva Ide nám o život vraví, že Hegerova vláda za pol roka od teroristického útoku na Zámockej ulici naplnila len jednu jej požiadavku. Zástupcovia iniciatívy zároveň varujú, že ak by premiér zrušil odborné usmernenie o zjednotení medicínskych postupov, transrodoví ľudia by boli opäť vystavení núteným sterilizáciám.

Naživo: Iniciatíva Ide nám o život pol roka po vražde na Zámockej o hroziacom zrušení štandardov pre tranzíciu

Poslanec Smeru Blanár kritizuje, že oficiálne zahraničné návštevy si chodia uctiť pamiatku zavraždených Matúša Vankuliča a Juraja Horvátha na Zámockú ulicu v Bratislave. Prezidentke Čaputovej vyčítal, že zahraničných hostí radšej nevodí na pamätník Slavín.

Vláda schválila návrh riešení životných situácií nezosobášených párov. Ide o reakciu na útok na Zámockej, no LGBTI+ aktivisti zmenu kritizujú. Nedáva párom možnosť dediť a ani mať bezpodielové spoluvlastníctvo. O deťoch by rozhodoval súd a partner či partnerka by ich ani nemali zapísané v dokladoch.

Druhá vlna festivalu Slovenská Tepláreň bude v septembri, organizátori už spustili registráciu projektov aj priestorov. Séria podujatí, ktorá vznikla vlani po vražde Juraja Vankuliča a Matúša Horvátha, sa stala najväčším kultúrnym podujatím v histórii Slovenska, získala Cenu Inakosti za umenie a kultúru aj mimoriadne ocenenie Radio_Head Awards.

Poslanci OĽaNO a Sme rodina žiadajú Eduarda Hegera, aby zrušil štandardy pre transrodových ľudí, ktoré schválil tesne pred svojím odchodom Vladimír Lengvarský.

Národná rada prijala „antiuznesenie“ k uzneseniu Európskeho parlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Konzervatívni poslanci v ňom namietajú, že takto europarlament zasahuje do suverenity Slovenskej republiky.

Návrh novely zákona o rodnom čísle má psychický vplyv aj na transrodové osoby, ktoré už tranzíciou prešli. „Ak by neboli v čase mojej tranzície viditeľné ženy, ktoré mi dávali nádej na budúcnosť, ani by som nemala šancu ustáť všetko, čo človeka na tejto ceste čaká. Nie je to štýl života, ako sa prezentuje, ale rozhodnutie byť autentickou aj za tú najvyššiu cenu,“ približuje Ambrosia Bajtek.

Transrodové osoby nám v ankete opísali, ako na nich vplýva premenlivá platnosť odborného usmernenia či návrh zákona o rodnom čísle. „Nikdy predtým nebolo také dôležité, aby ľudia, ktorí sa považujú za našich spojencov, potvrdili svoju podporu rovnako nahlas, ako keď si dali na profilovky dúhovú vlajku,“ hovorí Sabrina Katonoff.

Foto - N a Jakub Kováč

Naživo: Slovensko pre všetkých? Diskusia v rámci série Tepláreň nahlas v Pivnici pri studni v Detve. Hosťami sú Waldemar Švábenský, TRANSmisia, Ilona Németh a Zuzana Števulová, moderuje Zuzana Wienk.

Parlament rokuje o návrhu uznesenia, ktorým má odsúdiť uznesenie europarlamentu k teroristickej vražde na Zámockej ulici. Poslankyne OĽaNO Anna Andrejuvová a Anna Záborská tvrdia, že europarlament prekračuje svoje kompetencie a „nerešpektuje suverenitu Slovenskej republiky“.

Mimoriadne ocenenie na Radio_Head Awards získal festival Slovenská tepláreň. „Je to spoločná cena za našu solidaritu a vzájomnú spolupatričnosť, chcem vám poďakovať v mene Juraja a Matúša,“ povedal Roman Samotný z Teplárne.

Zuzanu Čaputovú mrzí, že na Slovensku doteraz nie je úprava registrovaných partnerstiev, aká funguje napríklad v Česku. „Mali by sme mať všetci rovnaké práva a možnosti,“ povedal český prezident Petr Pavel.

Európski odborníci na ľudské práva vyčítajú Slovensku, že neurobilo pokrok v právach pre LGBTI+ ľudí. Komisia proti rasizmu a intolerancii, ktorá patrí pod Radu Európy, je znepokojená aj z neznášanlivosti, ktorá sa pri tejto téme šíri v parlamente. „Slovensko začína dostávať obraz krajiny, ktorá nie je otvorená a tolerantná k LGBTI+ ľuďom,“ hovorí sociológ Michal Vašečka.

Holandský kráľ Viliam-Alexander, ktorý dnes pricestuje na Slovensko, je známy svojou neformálnosťou a záľubou v lietaní – pilotuje boeing a netreba sa mu ani klaňať. Počas prvej oficiálnej návštevy Slovenska si kráľovský pár uctí zavraždeného Jána Kuciaka aj obete z Teplárne.

Hlasom skupiny, ktorej ďakoval aj strelec útočiaci pred barom Tepláreň, je žena z Kalifornie, odhalil americký web HuffPost. Neonacistická internetová komunita Terrorgram Collective nabáda k násiliu, jej lídri vystupujú anonymne. HuffPost však tvrdí, že stopy vedú k žene, ktorá žije v kalifornskom Sacramente.

Nové na Dennikn.sk

Včera 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúcaVčera 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlakVčera 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie jeVčera 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie SlovenskaVčera 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubilujeVčera 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiežVčera 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrovVčera 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiádeVčera 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiťVčera 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-offVčera 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB01.03 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)01.03 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život01.03 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná01.03 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám01.03 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný01.03 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnosti01.03 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu01.03 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšie01.03 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejší