Nehoda na Zochovej

Odvolací proces v prípade Dušana Dědečka bude 12. októbra. Dědeček šoféroval opitý, zabil piatich ľudí na zastávke Zochova v Bratislave a pôvodne dostal 15-ročný trest, ktorý akceptoval. Pokyn na odvolanie dal generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Maroš Žilinka vypočul hlas internetu a zasahuje, komentuje Newsfilter. „Svoje rozhodnutie odôvodnil tým, že trest, ktorý dostal Dušan Dědeček, nebude mať dostatočný preventívny účinok. Prestali by si opití ľudia sadať za volant, keby dostal 25 rokov? O tom sa dá celkom pochybovať.“

Prokurátor generálnej prokuratúry Tomáš Honz nereagoval na otázku, prečo nezasiahol proti navrhovanému trestu pre Dušana Dědečka už skôr. „Nakoľko sa vo veci koná a keďže nie je právoplatne skončená, nie je možné poskytnúť bližšie informácie,“ odkázal cez hovorkyňu Zuzanu Drobovú.

U Maroša Žilinku museli vedieť  aj o navrhovanom treste pre Dušana Dědečka, keďže generálna prokuratúra vykonávala v prípade dohľad. Generálny prokurátor však zasiahol až po tom, ako súd Dědečka odsúdil na 15 rokov.

Maroš Žilinka vydal pokyn na odvolanie v prípade Dušana Dědečka. Podľa generálneho prokurátora je trest 15 rokov väzenia pre vodiča, ktorý spôsobil smrť piatich ľudí, neprimerane nízky.

Je to trest nemalý a dosť prísny, ale akceptovali sme ho, povedal Dědečkov advokát Jiří Kučera k 15-ročnému väzeniu. Dušan Dědeček sa podľa neho rozhodol urobiť vyhlásenie večer pred súdom na základe právnej analýzy, ktorú mu priniesol do väzby.

Pozostalí a poškodení nehody na Zochovej nesúhlasia s verdiktom súdu, ktorý odsúdil Dušana Dědečka na 15-ročné väzenie. „Je to primalý trest,“ povedal právny zástupca jednej z rodín Patrik Benčík. 15 rokov sa mu zdá, ako keby Dědeček uzavrel dohodu o vine a treste.

Priťažujúce okolnosti senát nezistil žiadne, vysvetlil sudca Pavol Tomík, prečo súhlasili so znížením trestu pre Dušana Dědečka na 15 rokov. Naopak, nepochybnou poľahčujúcou okolnosťou podľa neho bolo, že sa k skutku priznal. Zástupcovia rodín obetí avizujú odvolanie. Môžu však napadnúť len to, že ich senát s odškodnením odkázal na civilné konanie.

Dušan Dědeček, ktorý autom zabil piatich ľudí v centre Bratislavy, dostal 15 rokov väzenia. Opitý vlani v októbri vrazil do zastávky MHD na Zochovej. Takýto znížený trest mu navrhol prokurátor, zástupcovia poškodených s tým nesúhlasili. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Rozsudok nad Dušanom Dědečkom vyhlásia o jednej popoludní. „Nezaslúžil som si život. Žiadne slová ani skutky nedokážu zmierniť vašu bolesť. Chcem vás po zvyšok života prosiť o odpustenie,“ povedal poškodeným v záverečnej reči.

Právnici poškodených nesúhlasia s mimoriadnym znížením trestu pre Dušana Dědečka na 15 rokov väzenia. „Apelujeme na súd, aby uložil trest, ktorý sa nielen bude javiť ako spravodlivý, ale aj spravodlivý bude,“ povedal zástupca jednej z obetí Marko Polakovič.

Prokurátor navrhol Dušanovi Dědečkovi 15 rokov väzenia, ktoré by si mal odpykať v cele s minimálnym stupňom stráženia. Za trestný čin obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia hrozil opitému vodičovi trest 20 až 25 rokov, prípadne doživotie.

Je pravdepodobné, že súd ešte dnes rozhodne o treste pre Dušana Dědečka, ktorý na zastávke Zochova v Bratislave zabil autom päť ľudí. Už ukončil dokazovanie, čítal sa len znalecký posudok, zoznam doterajších priestupkov a súd si vyžiadal aktuálny výpis z registra trestov. Nasledujú záverečné reči.

Som vinný, vyhlásil Dušan Dědeček a k prednesenej obžalobe sa vôbec nevyjadril. Znamená to, že dokazovanie sa teraz bude týkať už len výšky trestu. Svoje vyhlásenie už Dědeček nemôže odvolať.

Dušan Dědeček by súhlasil s konaním o dohode o vine a treste, ale prokurátor Juraj Chylo nie. Uzavretie dohody tak nie je možné a prokurátor začal na súde čítať obžalobu na Dědečka. Dohoda nie je možná, pretože Dědeček nesúhlasí s tým, ako prokurátor skutok kvalifikoval.

Dušan Dědeček. Foto N - Vladimír Šimíček

Medzi poškodenými tragickej nehody na Zochovej je aj syn obžalovaného Dušana Dědečka, Lukáš. Na súd prišiel v šiltovke a s respirátorom na tvári. V čase nehody sa viezol s otcom v jeho Škode Superb. Sám mal zranenú chrbticu a bol päť dní v nemocnici. Lukáš Dědeček sedí na súde spolu s ostatnými poškodenými a pozostalými po obetiach.

Dušan Dědeček, ktorý zrazil opitý na zastávke Zochova piatich ľudí a niekoľko ďalších zranil, sa po prvý raz postavil pred sudcu. Prokurátor ho obžaloval zo zvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia, za čo mu hrozí 20 až 25 rokov. Dědeček nepopiera vinu, no odmieta takúto kvalifikáciu skutku.

Dušan Dědeček. Foto N - Vladimír Šimíček

Dušan Dědeček, ktorý vlani opitý zabil autom na zastávke Zochova v Bratislave päť ľudí, zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom bratislavský krajský súd, sťažnosť obžalovaného proti uzneseniu okresného súdu zamietol ako nedôvodnú.

Súd s Dušanom Dědečkom, ktorý opitý zabil autom na zastávke Zochova v Bratislave päť ľudí, sa začne 8. júna. Vytýčenie pojednávania znamená, že sudca sa stotožnil s právnou kvalifikáciou skutku. Dědečkovi hrozí doživotný trest. (tvnoviny)

Dušan Dědeček, ktorý vlani opitý zabil autom na zastávke Zochova v Bratislave päť ľudí, zostáva vo väzbe. Rozhodnutie nie je právoplatné, o sťažnosti bude rozhodovať bratislavský krajský súd.

Prokurátor podal obžalobu na Dušana Dědečka za tragickú nehodu na zástavke Zochova v Bratislave, pri ktorej zabil päť ľudí. V prípade dokázania viny mu hrozí až doživotie. Vyšetrovanie prípadu ukončili 23. marca.

Dušan Dědeček. Foto - TASR

Dušan Dědeček, ktorý vlani opitý zabil autom na bratislavskej zastávke Zochova päť ľudí, zostáva vo väzbe. Rozhodol o tom bratislavský krajský súd.

Obvinený vodič Dušan Dědeček z vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy zostáva vo väzbe, sudca zamietol jeho žiadosť o prepustenie. O Dědečkovej sťažnosti teraz bude rozhodovať bratislavský krajský súd.

Dušan Dědeček prichádza do súdnej siene. Foto - TASR

Súd rozhoduje o žiadosti Dušana Dědečka o prepustenie z väzby na slobodu. Dědeček vlani v októbri svojím autom opitý zabil piatich ľudí na zastávke na Zochovej ulici v Bratislave. Na dnešnom neverejnom zasadnutí je osobne prítomný.

Do zbierky platformy Donio pre pozostalých a ťažko zranených ľudí po nehode na Zochovej ulici v Bratislave sa zapojilo 2271 darcov, vyzbierali sumu 44 647 eur. Platforma dnes zároveň vyhlásila zbierku pre ľudí, ktorých zasiahol štvrtkový požiar na sídlisku v Prešove.

Dnešný večer je o tom, že nechceme zabudnúť na tých, ktorí zomreli, povedal na omši k tragédiám na Zámockej a Zochovej ulici arcibiskup Stanislav Zvolenský. V kázni hovoril aj o omamných látkach ako hrozbe spoločnosti, nespomenul však, že obete na Zámockej boli LGBTI+ ľudia.

Zuzana Čaputová aj Eduard Heger prišli na omšu v Dóme svätého Martina v Bratislave, ktorá sa koná za obete útoku na Zámockej ulici a autonehody na Zochovej ulici. Premiér vyhlásil, že každý občan na Slovensku sa musí cítiť bezpečne a vláda k tomu podniká kroky.

Polícia v tomto roku eviduje rekordný nárast požitia alkoholu za volantom. Za prvých 9 mesiacov odhalila 8068 pozitívnych dychových skúšok u vodičov motorových vozidiel. Je to najviac za rovnaké obdobie od roku 2015.

Ministerstvo vnútra spúšťa komunikačnú kampaň s názvom „Alkohol za volantom zabíja“. Vodičov má presvedčiť, aby šoférovali triezvi. Kampaň reaguje na tragédiu na Zochovej ulici, kde opitý vodič Dušan Dědeček zabil päť mladých ľudí.

Šéfka Okresnej prokuratúry Bratislava I odstúpila pre nesprávny postup po nehode na Zochovej. Porušila interný predpis, keď bezodkladne po zistení rozsahu nehody neinformovala nadriadeného. Tým je krajský prokurátor Rastislav Remeta.

Nemyslím si, že sudca má vysvetľovať svoje rozhodnutie na tlačovkách, vraví sudca Marek Filo, ktorý rozhodoval o väzbe Dušana Dědečka. „Nie som tu na to, aby som nejakým neprávnym jazykom vysvetľoval niekomu to, ako som rozhodol. Nato slúži písomné odôvodnenie môjho rozhodnutia. Úprimne poviem, že asi by som bol veľmi nervózny, ak by na mňa mierilo dvadsať kamier.“

Sudca Marek Filo v rozhovore vysvetľuje, že Dušana Dědečka nevzal do väzby, pretože nevidel hrozbu jeho úteku ani dôvody na preventívnu väzbu. „Doposiaľ nebol trestaný, na základe čoho som skonštatoval, že ak bude uznaný za vinného, bude to exces v jeho živote,“ vraví Filo. Krajský súd v Bratislave neskôr jeho rozhodnutie zrušil a Dědečka zobral do väzby.

Kritiku príliš neriešim, po Dědečkovi však hejty prekročili tolerovateľnú hranicu, vraví sudca Marek Filo, ktorý rozhodoval o väzbe v prípade Zochova. „Chodili mi maily, v ktorých mi ľudia priali niečo obdobné ako rodinám obetí. Boli tam škaredé vulgarizmy, výbušniny pod auto, priania smrti,“ opisuje Filo, ktorý má momentálne policajnú ochranu.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Až okolo 270-tisíc obyvateľov Slovenska, teda 6,2 %, viackrát šoférovalo pod vplyvom alkoholu, vyplýva z prieskumu agentúry AKO. Ďalších 7,6 % anketárom priznalo, že to urobili, ale len v kritickej situácii. Po prepočte na obyvateľa je to takmer 340-tisíc občanov.

Aj sudcovská rada Krajského súdu v Bratislave odsúdila urážky, nenávistné  prejavy a vyhrážky sudcovi Marekovi Filovi. Tieto reakcie vyvolalo jeho rozhodnutie nevziať Dušana Dědečka, ktorý opitý zrazil piatich ľudí, do väzby.

Muž zranený pri nehode na Zochovej ulici absolvoval niekoľko operácií a aktuálne sa zotavuje, informovala bratislavská Univerzitná nemocnica. „Jeho stav je stabilizovaný, zostáva hospitalizovaný a pod dohľadom našich zdravotníkov.“

Dušan Dědeček bol pripravený na možnosť, že dnes skončí vo väzbe. „Bol pripravený na túto alternatívu,“ povedal po rozhodnutí Krajského súdu v Bratislave jeho obhajca Jiří Kučera. Upozornil na to, že hlasovanie v senáte sa skončilo pomerom 2:1, čo sa nestáva vždy.

Kľúčové pre rozhodnutie o väzbe pre Dušana Dědečka bolo pre súd zdokumentovanie niekoľkých hodín pred nehodou. Dědeček totiž od dopoludnia vedel, že večer v nedeľu 2. októbra bude musieť ísť do kancelárie Deaflympijského výboru. Napriek tomu od štvrtej popoludní so synom doma popíjal rum.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Vodič Dušan Dědeček, ktorý v Bratislave zabil päť ľudí, nakoniec ide do väzby. Krajský súd zrušil rozhodnutie okresného súdu, no sťažnosti prokurátora vyhovel len čiastočne. Dědečka zobral do preventívnej väzby, teda z obavy, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prokurátor trvá na sťažnosti voči rozhodnutiu okresného sudcu, ktorý nezobral Dušana Dědečka do väzby. Dědeček pri príchode na Krajský súd v Bratislave opäť ľutoval svoj čin, keď na zastávke Zochova zabil piatich ľudí. Povedal, že je pripravený aj na možnosť väzby.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Stav hospitalizovaných pacientov po autonehode na zastávke Zochova v Bratislave sa zlepšuje. Obaja sú po operáciách, zostávajú pod dohľadom zdravotníkov.

Trauma z tragickej havárie pripomenula traumatizujúcu nedôveru k súdom, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Po hroznej tragédii by rozhodnutie súdu o prepustení Dědečka vyvolalo nespokojnosť aj v krajine, ktorá inak svojim sudcom dôveruje. Na súčasnom Slovensku však bola o to väčšia, že súdom dôveruje málokto.“

Sudca Marek Filo pochyboval o tom, že by Dušan Dědeček mohol na slobode pokračovať v obdobnej trestnej činnosti. Aj to bol dôvod, prečo ho vo štvrtok nezobral do väzby, ale ho prepustil na slobodu. A to napriek tomu, že za uplynulých 11 rokov spáchal 16 dopravných priestupkov.

Prinášame otázky a odpovede o tragédii na Zochovej: Mal súd prihliadať na riziko samovraždy, keď rozhodoval o väzbe Dušana Dědečka, ktorý opitý zabil svojím autom piatich ľudí? Aké mohli byť v tomto prípade dôvody na uvalenie útekovej väzby? Aká je pravdepodobnosť, že Dědeček dostane doživotie alebo, naopak, že nebude odsúdený?

Obvinený Dušan Dědeček, ktorý spôsobil nehodu s piatimi obeťami, poprosil rodiny obetí o odpustenie. „Žiadne slová to nevyjadria, nijaký môj čin to nezmení, ale chcel by som ich poprosiť o odpustenie,“ povedal na záver rozhovoru pre televíziu Markíza a JOJ. Taktiež verejne prisľúbil, že sa nebude vyhýbať súdu.

Pacienta, ktorý bol po nehode na Zochovej v Bratislave v kritickom stave, prebrali z umelého spánku. Ďalší dvaja hospitalizovaní pacienti majú stredne ťažké zranenia.

Advokát Dušana Dědečka hovorí, že rozumie tomu, ak sa verejnosti rozhodnutie súdu o stíhaní na slobode nepáči. „Je to však rozhodnutie súdu, nie naše a my ho len môžeme rešpektovať,“ povedal obhajca Jiří Kučera. Dědeček v nedeľu opitý zabil autom päť ľudí.

Dušan Dědeček, ktorý opitý zapríčinil v Bratislave nehodu s 5 obeťami, ide na slobodu. Sudca pre prípravné konanie ho nevzal do väzby. Prokurátor žiadal útekovú aj preventívnu väzbu a proti rozhodnutiu podal sťažnosť.

Dušan Dědeček. Foto N - Tomáš Benedikovič

Dušan Dědeček odstúpil z postu generálneho sekretára Deaflympijského výboru Slovenska. Dedeček v nedeľu opitý spôsobil tragickú nehodu v centre Bratislavy.

Dušan Dědeček, ktorý spôsobil nehodu s piatimi obeťami na zastávke Zochova v Bratislave, svoj čin oľutoval, oznámil krajský prokurátor Rastislav Remeta po jeho vypočutí. Ďalšie informácie z vypočutia prokurátor neprezradil.

Nové na Dennikn.sk

18:45Newsfilter: Nepýtajte sa, čo môže demokracia urobiť pre vás, ale čo vy môžete urobiť pre ňu  18:28Graf dňa: Inflácia v eurozóne padá, ale skorý pokles úrokových sadzieb to neprinesie 17:24Smrť leta alebo Na mrholenie ešte nikto nikdy nezomrel 17:23Demokracie nie sú len na zostupnej dráhe 16:25V Rusku prebieha vnútorná koloniálna vojna 15:46Slovensko platilo Rusom za hodinu letu migov viac, ako stojí let najmodernejších stíhačiek F-35 15:04MediaBrífing: Dvaja z troch ľudí zdieľajú príspevky na sociálnych sieťach aj po upozornení, že nie sú pravdivé 15:00Lech Walesa: Do Kremľa sme vzali obraz Panny Márie, celú noc sa modlili a ráno som dostal nápad, ako oklamať Jeľcina 14:58Vývoj bojov (583. deň): Postupujeme pomaly? Keby ste vedeli, ako to išlo pri Chersone, chytali by ste sa za hlavy 13:44Čo sa deje s prepadnutými hlasmi, kedy budú výsledky a ako vyzerá spočítavanie? Otázky a odpovede o voľbách 12:54Jeden infarkt na ihrisku prekonal, k druhému mal blízko. Blinda požiadal o radu aj Eriksen, ktorý skolaboval na Eure 12:51Keď betónové útroby reaktora nesú zvuk sláčikov 12:46Ako som skúšal kúpiť marihuanu v New Yorku. Legálnych obchodov je stále iba zopár  11:57Tie topánky nenávidím, môžu byť až príliš dobré, píše vedec. Vysvetľujeme, prečo sa novinku za 500 eur neoplatí kupovať 11:53Prečo len dievčatko tmavej pleti nedostalo medailu a kam sa stratil ospravedlňujúci list rozhodkyne 11:13Šíria sa falošné nahrávky politikov. Niekoho môžu pobaviť, podstatné je, že majú ovplyvniť voľby 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Slnko aj vychádza 08:56Choreograf Wim Vandekeybus: Vraciame sa k spôsobu matriarchálneho myslenia 08:39Zrazu vidíte, kto navrhuje mesto a pre koho, hovorí kurátorka výstavy Oslobodený priestor 08:32Hiking basecamp: Poďte s deťmi na veľkofatranské Sidorovo, na bicykli popod Tatry či za pastierskymi obydliami na Kysuce 08:30Ako ukázať ublíženému okoliu, že som sa zmenila? Všeobecné vyhlásenia fungovať nebudú, hodnotí psychológ 08:28Česko-slovenské slovo týždňa: jeřáb v. žeriav 07:58Svetový newsfilter: Podpora Ukrajiny nie je zadarmo, no ruské víťazstvo by Slovensko stálo miliardy 07:32Čína zbiera genetické informácie ľudí z celého sveta. Čo tým chce dosiahnuť a prečo je to hrozba 07:20Ženy z Horenky nechcú umrieť v umakarte. Ako sa zmenil ich život za rok, ktorý ich sledujeme 07:02Ekonomický newsfilter: Štátni analytici ukázali čierny scenár, ak by po voľbách nevznikla nová vláda 06:00Keď som otehotnela, šla som upratovať, sponzori v MMA mi nič neplatili, hovorí zápasníčka Lucia SzabováVčera 21:23Nechváľte ich za góly, to nie je vaša rola. Psychológ a bývalý reprezentant radia, ako na výchovu nadaného športovcaVčera 21:03Film o Škrtelovi vytiahol aj málo známy konflikt z MS 2010. Otcovo najhoršie rozhodnutie, hovorí Weiss mladšíVčera 20:57Vicepremiérka Vašáková: Ak by sme investovali ako Česko, každý rok by sme mali tri nové nemocnice (+ video)