Ombudsman Dobrovodský

Ombudsman Róbert Dobrovodský hovorí, že bude presadzovať, aby policajti mali na sebe pri zákrokoch kamery. „Pôjdem za všetkými poslancami, oslovím ich listom. Budem na nich pôsobiť metódou – aj vám a vašim voličom sa to raz môže stať, môžete byť obmedzení na slobode. Vždy sa vcíťte do situácie, že čo ak sa to stane vám, vašej mame, vašej rodine.“

Ombudsman Róbert Dobrovodský hovorí, že nevystúpi na Dúhovom Pride a ani na Pochode za rodinu. „Dúhová vlajka je vlajkou LGBTI+ ľudí. My tu však máme mnoho iných menšín. Ako sa budú cítiť rómske, rusínske či náboženské menšiny, na ktorých by som možno zabudol na druhý týždeň?“ pýta sa v rozhovore.

Nový ombudsman Róbert Dobrovodský dostal aj hlas Milana Mazureka či Tomáša Tarabu. “Nehlasoval som s ním. On hlasoval za mňa,” hovorí o Mazurekovi. Tarabove útoky na queer ľudí zasa nechce komentovať, pretože sa nechce nechať “vtiahnuť do politických debát”.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Róbert Dobrovodský dnes končí vo funkcii člena legislatívnej rady vlády, dôvodom je jeho zvolenie za verejného ochrancu práv. O jeho odvolaní rozhodla vláda. (tasr)

Ombudsmanom by mala byť osobnosť známa nielen právnickej, ale aj laickej verejnosti, hovorí Zoltán Szalay o zvolení Róberta Dobrovodského. „Vieme, že ho podporil napríklad Milan Mazurek, ktorý bol odsúdený za rasizmus. Ak ombudsmana podporuje takýto poslanec, tento samotný fakt dáva dôvod na obavy,“ vraví šéfredaktor Napunku v podcaste V redakcii.

Danglár: Ombudsmanova definícia

Poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková upozornila, že Róbert Dobrovodský mal oproti iným kandidátom výhodu. Ako poslanecký asistent Kataríny Hatrákovej mohol priamo oslovovať poslancov pred rokovacou sálou a žiadať ich o podporu. Líder OĽaNO Igor Matovič to čiastočne pripustil.

Verejnosť sa nateraz nedozvie, či je zvolený ombudsman Róbert Dobrovodský konzervatívec alebo liberál. „Moja ideológia je úplne nepodstatná. Prednosť majú ľudské práva, ktoré sú neutrálne.“ Dobrovodského zvolilo 81 poslancov. Hlasovala zaňho väčšina klubu OĽaNO, Sme rodina aj Smer. Hlasy dostal aj od Štefana a Filipa Kuffovcov, Tomáša Tarabu, Martina Čepčeka či poslancov Republiky Milana Mazureka, Eduarda Kočiša a Miroslava Suju.

Zvolený ombudsman Róbert Dobrovodský jednoznačne neodpovedá, či vyvesí na úrade dúhovú vlajku, ako to urobila jeho predchodkyňa Mária Patakyová. „Je predčasné debatovať o tom,“ vyhol sa opakovane odpovedi. Keď sa ho novinári opýtali, či na to nemá názor, povedal, že „názor musím mať len na ochranu ľudských práv a ich náplň“.

Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do zloženia sľubu svojho nástupcu. Parlament preto schválil novelu ústavy. Funkcia nie je obsadená od konca marca, keď skončila Mária Patakyová. Koalícia sa nevie dohodnúť a hlasovanie viackrát presunula. (tasr)

Národná rada môže na novembrovej schôdzi zvoliť nového ombudsmana, post je po konci Márie Patakyovej neobsadený už viac ako pol roka. Vo výbore pre ľudské práva sa v pondelok predstavili traja kandidáti: Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Poslancov vypočutie veľmi nezaujímalo, z trinástich členov prišli len siedmi.

Na budúceho verejného ochrancu práv čaká vyše 500 podnetov na posúdenie. Post je neobsadený už pol roka, nového ombudsmana by mali poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 18. októbra. Kandidátmi sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.

Kandidátmi na ombudsmana sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca, odvtedy koalícia nie je schopná zvoliť nástupcu a úradu pribúdajú nevybavené podnety. Ďalší termín voľby je v októbri.

Voľba ombudsmana či ombudsmanky sa opäť odsúva. Pôvodne mali poslanci predkladať kandidátov do 26. augusta. Predseda parlamentu Boris Kollár však tento termín presunul na koniec septembra. Voľba tak bude na schôdzi so začiatkom 18. októbra.

Podnety pre nového ombudsmana či novú ombudsmanku pribúdajú. Aktuálne na toho, kto sa stane verejným ochrancom práv, čaká na podpísanie 76 podnetov, informuje Kancelária verejného ochrancu práv. Tento počet však určite ešte narastie, voľba nového ombudsmana je totiž naplánovaná až na jún.

Mária Patakyová končí vo funkcii ombudsmanky a koalícia nebola doteraz schopná sa dohodnúť na kandidátovi. „Ak niekto v dobrom očakával, že s touto vládou príde nový, civilizovanejší prístup k ombudsmanke, nedočkal sa,“ píše Newsfilter.

Ombudsmanka Mária Patakyová hovorila o právach sexuálnych menšín, čo ju v časti spoločnosti zaškatuľkovalo. Táto téma podľa nej „prebíjala všetky ostatné a mne sa z toho kruhu nedarilo vymaniť“. Napriek tomu hovorí, že to odborne vyhodnotila správne. „Ľudsky som považovala za povinnosť túto tému uvádzať do spoločnosti,“ dodala v rozhovore.

Ak máme zvládnuť utečeneckú krízu, musíme si uvedomiť, že utekajúcim ľuďom musíme zabezpečiť dôstojné žitie, varuje ombudsmanka Mária Patakyová. „Potrebujeme ich dostať do všetkých sfér života, aké máme my, a to si bude vyžadovať veľmi veľké nároky na naše systémy a na vytrvalosť v empatii,“ povedala.

Foto N - Vladimír Šimíček

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa nebude opätovne uchádzať o tento post. Nezávislosť tohto postu podľa Patakyovej spočíva len v jednom funkčnom období. To jej sa končí 29. marca, parlament preto bude vyberať nového ombudsmana.

Ombudsmanka Mária Patakyová čoskoro končí, koalícia nemá zatiaľ žiadneho kandidáta. Parlament má dva mesiace na to, aby zvolil nového verejného ochrancu práv. Patakyová kandidovať nebude, v koalícii nemá podporu.

Nové na Dennikn.sk

Včera 19:46Po futbalovej Borussii Dortmund sponzoruje Eset aj prvý klub NHL. V Amerike chce rásť rýchlejšieVčera 19:27Newsfilter: Chaos potrvá do 30. septembraVčera 18:09Nevieme, koľko ľudí si vezme život, preto tomu nevieme ani lepšie predchádzaťVčera 17:33Septembrové voľby: vláda si dala ešte osem mesiacov, kampaň bude v leteVčera 17:31Graf dňa: Nové predpovede od MMF naznačujú bod zlomu pre svetovú ekonomikuVčera 17:08Šimečka, Leško: Je okolo nás priveľa alfa samcov a história ich za chyby nijako netrestáVčera 16:23Prv než budú muchy zase robiť dzzzVčera 16:14Eseťaci ďalej veria oživeniu žarnovickej preglejkárne. Projekt roky mešká, no stále môže dosiahnuť miliardové tržbyVčera 16:13Správal sa ako agent nasadený proti vlastnej krajine. Zeman odchádza veľkolepo porazenýVčera 15:25Oplatí sa nakupovať v Maďarsku? Čo je u susedov naozaj lacnejšie, toho je väčšinou nedostatokVčera 14:59Vývoj bojov (341. deň): Západ váhal s vyzbrojením Ukrajiny, Rusi dostali čas na prípravuVčera 14:23Deti by mali viac písať a vymýšľať si príbehy, rozvíja im to myseľ, vraví odborníčka na gramotnosťVčera 14:19Prestaň ma volať!Včera 13:42Trafili, čo chceli. Z útoku Mossadu na iránske vojenské zariadenie sa tešili aj UkrajinciVčera 13:32O volebnom systéme azda už naposledyVčera 13:02Putin sa vyhrážal, že ma zabije, tvrdí Boris Johnson. Je to trápne, reaguje KremeľVčera 12:54Danglár: OlympionikVčera 12:14Dôležité je, či Vlhovú lyžovanie stále baví, vraví Šárka Strachová, ktorá teraz pomáha ľuďom s bolesťami chrbtaVčera 12:10Vidia to najbystrejší ľudia Izraela, len premiér si zatvára očiVčera 12:00Zabudnite na „autonómiu“. Európa potrebuje USA tak ako kedykoľvek predtýmVčera 11:04The Last of Us. Posledný a predsa prvý. Hit pre PlayStation sa dostal tam, kam žiadna iná hraVčera 10:18Noví susedia: Hipsterská výšivka a zmrzlinový borščVčera 09:55Zadlžený nájazdník Krúpa sa sporí so Slovnaftom o pozemok. Hrozí, že pred fabriku prídu protestovať jeho veriteliaVčera 09:54Pod slnkom Jany Shemesh: Do politiky sa vrátil muž, ktorý sa veľa nenaučil Včera 09:38Pomáha Bratislave s ulicami: Ideálne mesto? Také, ktoré navrhli pre trojročné dieťaVčera 08:39Bukovský žaluje aj novinára Eugena Kordu, za názorový článok žiada 20-tisíc eurVčera 08:19Chodí s partiou po Moskve a ostro zakazuje ľuďom piť alkohol. Je to strážca poriadku alebo chuligán provokujúci bitky?Včera 08:15Týždeň v zdraví: Čo je ľudské vedomie? Pomáha riadené dýchanie predýchať stres či úzkosť? Ako sa treba stravovať počas chrípky?Včera 07:40Ako sa rodí veľký prestup: Inter sa hnevá na Škriniara, tréner PSG ho chce hneď, ide aj o bonusVčera 06:43Ráno s NHL: Dvere do ligy nám otvoril Hašek. Ostatní brankári môžu Halákovi kariéru závidieť, vraví Hnilička