Ombudsman Róbert Dobrovodský hovoril s prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj o situácii v reedukačných centrách. Podľa neho hlava štátu vyjadrila sklamanie z toho, že sa ich stav za posledných 10 rokov zhoršil.

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok o 13.30 h prijme ombudsmana Róberta Dobrovodského. Informoval o tom jej hovorca Martin Strižinec.

Pri masívnom porušení práv detí v reedukačných centrách zlyhali viaceré štátne orgány, povedal Maroš Žilinka na rokovaní školského parlamentného výboru. Podľa generálneho prokurátora však momentálne nie je dôležité hľadať vinníkov, ktorí môžu za zlý stav zariadení, ale pripraviť okamžité aj dlhodobé opatrenia na ich nápravu.

Reedukačné centrá možno zaradia pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Námestník generálneho prokurátora Sedlák a ombudsman Dobrovodský to považujú za dobrý nápad. Správa o zlom stave polepšovní však hovorí aj o pochybeniach pracovníkov a kurately, ktorí patria pod ministerstvo.

Jedným z riešení zlého stavu reedukačných centier má byť nová pracovná skupina. Navrhuje to minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). Jej členmi budú aj komisár pre deti Jozef Mikloško, poradkyňa ministra spravodlivosti Marica Pirošíková či verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

O alarmujúcom stave polepšovní sme vedeli už pred desiatimi rokmi. Bývalá ombudsmanka Jana Dubovcová vtedy v správe formulovala konkrétne odporúčania pre reedukačné centrá aj ministerstvo školstva. Jej nástupca Róbert Dobrovodský hovorí, že orgány neaplikovali takmer žiadne z nich, naopak, odvtedy sa stav zariadení ešte zhoršil.

Reedukačné centrum Veľké Leváre sa nechce vyjadrovať k zisteniam generálnej prokuratúry, podľa ktorej deti v polepšovniach bijú či sexuálne zneužívajú. „Všetky následné kroky budeme konzultovať s našimi nadriadenými orgánmi,“ dodal riaditeľ centra Miloš Kurina.

Zverejnili správu o ničení detských duší, píše v Newsfiltri Filip Obradovič o zisteniach, že deti v polepšovniach žijú horšie ako väzni. „Správa je obžalobou riadenia tohto štátu, ktorý sa dlhodobo naprieč vládami, nielen Ficovými, nedokáže postarať o najzraniteľnejších, a pre ktorý sú deti vytŕčajúce zo štandardných tabuliek na ťarchu. V tomto prípade ide o zvrhlú podobu tohto nezáujmu, za ktorú by mali padať hlavy aj súdne rozhodnutia.“

Predseda parlamentu Peter Pellegrini umožní generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi vystúpiť v parlamente k situácii v reedukačných centrách. Vo vyhlásení píše, že zistenia generálnej prokuratúry nie sú hodné 21. storočia a deti žijú v neľudských podmienkach, za stav je však podľa neho zodpovedná aj opozícia.

Maroš Žilinka požiadal predsedu parlamentu Petra Pellegriniho o vystúpenie v parlamente v súvislosti s reedukačnými centrami, v ktorých generálna prokuratúra odhalila porušovanie práv detí. Pred poslancami by mal vystúpiť v najbližších dňoch.

Po marcovom úteku cudzincov zo zariadenia v Sečovciach boli kolektívne potrestaní všetci vrátane detí, ktoré nemohli ísť na ihrisko, vyplýva zo správy ombudsmana Róberta Dobrovodského. V správe z hĺbkovej kontroly konštatuje, že podmienky sú prísnejšie ako vo väzení a že súčasný stav je potrebné výrazne reformovať.

Ombudsman Róbert Dobrovodský sa stretol so všetkými cudzincami zadržanými v Medveďove, ktorí držia protestnú hladovku. Minulý týždeň ohlásilo hladovku 45 cudzincov, ich počet však podľa Dobrovodského medzičasom klesol.

Ombudsman Róbert Dobrovodský prišiel na neohlásenú kontrolu v útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove. Desiatky migrantov tam vyhlásili hladovku, aby protestovali proti podmienkam, ktoré sú podľa nich nedôstojné.

V Poltári pri posledných dvoch komunálnych voľbách porušili rovnosť volebného práva, povedal ombudsman Róbert Dobrovodský po tom, ako preskúmal podnety voči praxi určovania počtu a veľkosti volebných obvodov v meste.

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský začal neohlásenú kontrolu Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach. Spravil tak po sťažnostiach, ktoré si vypočul od cudzincov v apríli.

Ombudsman Róbert Dobrovodský hovorí, že bude presadzovať, aby policajti mali na sebe pri zákrokoch kamery. „Pôjdem za všetkými poslancami, oslovím ich listom. Budem na nich pôsobiť metódou – aj vám a vašim voličom sa to raz môže stať, môžete byť obmedzení na slobode. Vždy sa vcíťte do situácie, že čo ak sa to stane vám, vašej mame, vašej rodine.“

Ombudsman Róbert Dobrovodský hovorí, že nevystúpi na Dúhovom Pride a ani na Pochode za rodinu. „Dúhová vlajka je vlajkou LGBTI+ ľudí. My tu však máme mnoho iných menšín. Ako sa budú cítiť rómske, rusínske či náboženské menšiny, na ktorých by som možno zabudol na druhý týždeň?“ pýta sa v rozhovore.

Nový ombudsman Róbert Dobrovodský dostal aj hlas Milana Mazureka či Tomáša Tarabu. “Nehlasoval som s ním. On hlasoval za mňa,” hovorí o Mazurekovi. Tarabove útoky na queer ľudí zasa nechce komentovať, pretože sa nechce nechať “vtiahnuť do politických debát”.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Róbert Dobrovodský dnes končí vo funkcii člena legislatívnej rady vlády, dôvodom je jeho zvolenie za verejného ochrancu práv. O jeho odvolaní rozhodla vláda. (tasr)

Ombudsmanom by mala byť osobnosť známa nielen právnickej, ale aj laickej verejnosti, hovorí Zoltán Szalay o zvolení Róberta Dobrovodského. „Vieme, že ho podporil napríklad Milan Mazurek, ktorý bol odsúdený za rasizmus. Ak ombudsmana podporuje takýto poslanec, tento samotný fakt dáva dôvod na obavy,“ vraví šéfredaktor Napunku v podcaste V redakcii.

Danglár: Ombudsmanova definícia

Poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková upozornila, že Róbert Dobrovodský mal oproti iným kandidátom výhodu. Ako poslanecký asistent Kataríny Hatrákovej mohol priamo oslovovať poslancov pred rokovacou sálou a žiadať ich o podporu. Líder OĽaNO Igor Matovič to čiastočne pripustil.

Verejnosť sa nateraz nedozvie, či je zvolený ombudsman Róbert Dobrovodský konzervatívec alebo liberál. „Moja ideológia je úplne nepodstatná. Prednosť majú ľudské práva, ktoré sú neutrálne.“ Dobrovodského zvolilo 81 poslancov. Hlasovala zaňho väčšina klubu OĽaNO, Sme rodina aj Smer. Hlasy dostal aj od Štefana a Filipa Kuffovcov, Tomáša Tarabu, Martina Čepčeka či poslancov Republiky Milana Mazureka, Eduarda Kočiša a Miroslava Suju.

Zvolený ombudsman Róbert Dobrovodský jednoznačne neodpovedá, či vyvesí na úrade dúhovú vlajku, ako to urobila jeho predchodkyňa Mária Patakyová. „Je predčasné debatovať o tom,“ vyhol sa opakovane odpovedi. Keď sa ho novinári opýtali, či na to nemá názor, povedal, že „názor musím mať len na ochranu ľudských práv a ich náplň“.

Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do zloženia sľubu svojho nástupcu. Parlament preto schválil novelu ústavy. Funkcia nie je obsadená od konca marca, keď skončila Mária Patakyová. Koalícia sa nevie dohodnúť a hlasovanie viackrát presunula. (tasr)

Národná rada môže na novembrovej schôdzi zvoliť nového ombudsmana, post je po konci Márie Patakyovej neobsadený už viac ako pol roka. Vo výbore pre ľudské práva sa v pondelok predstavili traja kandidáti: Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Poslancov vypočutie veľmi nezaujímalo, z trinástich členov prišli len siedmi.

Na budúceho verejného ochrancu práv čaká vyše 500 podnetov na posúdenie. Post je neobsadený už pol roka, nového ombudsmana by mali poslanci voliť na schôdzi, ktorá sa začína 18. októbra. Kandidátmi sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török.

Kandidátmi na ombudsmana sú Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca, odvtedy koalícia nie je schopná zvoliť nástupcu a úradu pribúdajú nevybavené podnety. Ďalší termín voľby je v októbri.

Voľba ombudsmana či ombudsmanky sa opäť odsúva. Pôvodne mali poslanci predkladať kandidátov do 26. augusta. Predseda parlamentu Boris Kollár však tento termín presunul na koniec septembra. Voľba tak bude na schôdzi so začiatkom 18. októbra.

Podnety pre nového ombudsmana či novú ombudsmanku pribúdajú. Aktuálne na toho, kto sa stane verejným ochrancom práv, čaká na podpísanie 76 podnetov, informuje Kancelária verejného ochrancu práv. Tento počet však určite ešte narastie, voľba nového ombudsmana je totiž naplánovaná až na jún.

Mária Patakyová končí vo funkcii ombudsmanky a koalícia nebola doteraz schopná sa dohodnúť na kandidátovi. „Ak niekto v dobrom očakával, že s touto vládou príde nový, civilizovanejší prístup k ombudsmanke, nedočkal sa,“ píše Newsfilter.

Ombudsmanka Mária Patakyová hovorila o právach sexuálnych menšín, čo ju v časti spoločnosti zaškatuľkovalo. Táto téma podľa nej „prebíjala všetky ostatné a mne sa z toho kruhu nedarilo vymaniť“. Napriek tomu hovorí, že to odborne vyhodnotila správne. „Ľudsky som považovala za povinnosť túto tému uvádzať do spoločnosti,“ dodala v rozhovore.

Ak máme zvládnuť utečeneckú krízu, musíme si uvedomiť, že utekajúcim ľuďom musíme zabezpečiť dôstojné žitie, varuje ombudsmanka Mária Patakyová. „Potrebujeme ich dostať do všetkých sfér života, aké máme my, a to si bude vyžadovať veľmi veľké nároky na naše systémy a na vytrvalosť v empatii,“ povedala.

Foto N - Vladimír Šimíček

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa nebude opätovne uchádzať o tento post. Nezávislosť tohto postu podľa Patakyovej spočíva len v jednom funkčnom období. To jej sa končí 29. marca, parlament preto bude vyberať nového ombudsmana.

Ombudsmanka Mária Patakyová čoskoro končí, koalícia nemá zatiaľ žiadneho kandidáta. Parlament má dva mesiace na to, aby zvolil nového verejného ochrancu práv. Patakyová kandidovať nebude, v koalícii nemá podporu.

Nové na Dennikn.sk

16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie Slovenska 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubiluje 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiež 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrov 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiáde 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiť 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-off 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejšíVčera 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinuVčera 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochoreníVčera 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiáchVčera 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieťVčera 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadziebVčera 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?Včera 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi MakóoviVčera 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí HenrietaVčera 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virálVčera 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIBVčera 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)Včera 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o životVčera 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylnáVčera 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkámVčera 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľnýVčera 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnostiVčera 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciuVčera 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšieVčera 12:52Prílišný aktivizmus Ústavného súdu? V roku 2002 sme boli razantnejšíVčera 12:46Vlky lovia vysokú zver, a tým chránia stromčeky aj poľnohospodárske plodiny. Tlak na ich strieľanie aj tak silnieVčera 12:37MediaBrífing: Novinári občas potrebujú pauzu, ale nikam neodchádzajúVčera 11:46Fico slovami o Západe, ktorý živí vojnu, uráža aj Česko, vraví Petros Michopulos z podcastu Kecy a politika