Metaverzum

Spoločnosť Warner Bros. Discovery vybuduje metaverzum, diváci si ho budú môcť prvýkrát vyskúšať pri cyklistických dráhových pretekoch UCI Track Champions League. Virtuálny svet vznikne v spolupráci so spoločnosťou Infinite Reality.

Košický startup Matsuko, ktorý vyvíja komunikáciu na diaľku cez hologramy, rozbieha spoluprácu s firmami Meta aj Apple. Do piatich rokov chce dosiahnuť obrat 10 miliónov eur. Svet technológií sa už podľa neho dostáva do metaverza, čo je nová úroveň virtuálnej reality.

Facebook má problém pritiahnuť ľudí do metaverza. Firma chcela mať do konca roka 500-tisíc aktívnych používateľov vo svojom virtuálnom svete nazvanom Horizon Worlds, no nakoniec tento cieľ znížila na 280-tisíc, všíma si MediaBrífing.

Meta pracuje na výskume umelej inteligencie, ktorá ľuďom umožní komunikovať pomocou hlasových asistentov a prekladať rôzne jazyky. Mark Zuckerberg sa pri ukážke objavil ako beznohý avatar vo virtuálnom svete a zadal pokyny, ktoré vytvorili pláž, mraky a piknikovú deku.

EÚ zatiaľ nevie, ako bude regulovať firmy spojené s fenoménom metaverse. Komisárka Margrethe Vestagerová uviedla, že sa najskôr musí zoznámiť s tým, čo presne je metaverse a ako funguje, až potom môže uvažovať o regulácii odvetvia.

Na CES 2022 predstavila spoločnosť Vuzix smart okuliare s podporou metaverse. Zaujmú kombináciou miniatúrnych ultrajasných projektorov, opticky priehľadných displejov a vysokého výpočtového výkonu. (techbox)

Týždeň v európskej ekonomike autorov z portálu Euractiv.sk:

  • Ministerstvo hospodárstva podporí uskladňovanie obnoviteľnej energie.
  • Únia sa musí pripraviť na reguláciu metaverza.
  • Nedostatok dielov a zariadení škrtí európsky priemysel.

Americký výrobca čipov Nvidia chce umelcom, ktorí vytvárajú virtuálne svety pre tzv. metaversá, dávať softvér zadarmo. Firma uzatvorila dohody s niekoľkými spoločnosťami, kde sa tento obsah predáva. (čtk)

Meta (Facebook) spustil Horizon Worlds – VR platformu určenú pre headsety s virtuálnou realitou. Ide o prvý krok k metaverse svetu, ktorý nás v budúcnosti od Facebooku čaká. (techbox)

Pozemok vo virtuálnom svete Decentraland sa predal za 2,4 milióna dolárov v kryptomene. Ide o online prostredie, ktoré nazývajú aj metaverzum, kde používatelia môžu aj navštevovať budovy či stretávať sa s ľuďmi.

Island v novom turistickom propagačnom videu paroduje Marka Zuckerberga a jeho predstavu metaverza, virtuálneho sveta. Islanďan vo videu hovorí o Islandverze, teda skutočnej realite, ktorá vyzerá dobre aj bez akejkoľvek techniky.

Po Facebooku metaverse na svoj spôsob predstavil aj Microsoft. Na rozdiel od Meta však Microsoft chce cieliť na biznis svet. Plánuje vytvoriť virtuálne priestory pre používateľov a firmy. (techbox)

Čítať o tom, že Facebook ide vytvoriť nový, lepší a bezpečnejší virtuálny priestor, je ako sledovať reklamu ropného či plynárenského koncernu propagujúceho svoje zelené produkty, napísal Filip Struhárik v MediaBrífingu.

Posledných päť rokov naučilo mňa a našu spoločnosť pokore, vraví šéf Facebooku Mark Zuckerberg. „Jednou z hlavných lekcií, ktoré som sa naučil, je, že budovať produkty, ktoré ľudia milujú, nestačí.“ V metaverze – novom virtuálnom svete, ktorý chce firma vytvoriť – vraj budú ochrana súkromia a bezpečnosť prvoradé, no verejnosť týmto sľubom neverí, píše MediaBrífing.

Spoločnosť Facebook sa premenuje na Meta, oznámil jej šéf Mark Zuckerberg. Nové meno, ktoré bude zastrešovať služby ako Facebook či Instagram, odkazuje na takzvané metaverzum, teda internetový svet, ktorý spoločnosť buduje.

Nové logo Facebooku. Foto - TASR/AP

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg vysvetlil, ako by raz mohla vyzerať práca v metaverze: namiesto toho, aby ste niekomu zavolali, on sa môže teleportovať a uvidí váš monitor, dokumenty či 3D model, na ktorom pracujete. Môže stáť vedľa vás, interagovať a potom sa môže teleportovať späť.

Facebook chce vytvoriť metaverzum, podľa Marka Zuckerberga je akýmsi predskokanom teleportácie. Je to virtuálny vesmír, v ktorom sa ľudia môžu stretávať, komunikovať, pracovať, nakupovať alebo navštevovať kultúrne podujatia, vysvetľuje MediaBrífing.

Facebook plánuje v nasledujúcich piatich rokoch zamestnať 10-tisíc ľudí v krajinách EÚ, ktorí budú pracovať na vývoji konceptu „virtuálneho vesmíru“ nazývaného metaverse. Ľudia by v ňom mohli chodiť nakupovať, organizovať stretnutia alebo navštevovať kultúrne podujatia ako v reálnom svete. (fb.com)

Populárny TikTok kúpil jedného z najväčších výrobcov VR headsetov. Sociálne siete čínskeho gigantu by sa spolu s ďalšími digitálnymi službami mohli presunúť do VR, resp. metaverse. (techbox)

Nové na Dennikn.sk

15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre delá 15:20Pozor na slabého muža 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocnici 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správca 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikov 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života! 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národ 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkoch 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdali 09:29Mier Amerike, vojna susedom 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizze 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLVčera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)