Voľby 2023

Ak by voľby dopadli ako posledný prieskum AKO, Smeru by na väčšinu v parlamente nestačila ani trojica strán Hlas, SNS a Republika. Naopak, koalícia PS, Hlasu, SaS a KDH by mala tesnú väčšinu 77 hlasov. Zásadnú úlohu zohrá, či sa do parlamentu dostane Sme rodina.

V poslednom prieskume AKO Progresívne Slovensko tesne predbehlo Smer. OĽaNO sa posilňuje a mierne rastú aj Demokrati. V zóne ohrozenia je až sedem strán, ukazuje prieskum pre Joj24.

Po prezidentke vystúpi na RTVS s mimoriadnym príhovorom aj premiér Ľudovít Ódor. Prejav Zuzany Čaputovej odvysiela Jednotka dnes o 19.27 h.

Mýlil som sa, že Fico už skončil. Ale stále nemusí vyhrať, píše šéfredaktor Matúš Kostolný v predvolebnom komentári. „Peter Pellegrini dúfa, že o budúcnosti rozhodne jeho Hlas. Ale v skutočnosti to môže byť práve ten váš.“

Strana Demokrati neodstupuje z volieb. Tvrdí, že bude skokanom, a vyzýva ostatné menšie strany, aby sa k nej pripojili. V poslednom prieskume Ipsosu majú Demokrati 3,3 %, vo Focuse 4 %.

Keď si politici vykrikujú diagnózy, zľahčujú problémy duševného zdravia, hovorí Tamara Stohlová z PS v rozhovore so študentmi. „Jasne chcem podporiť mladých ľudí, aby sa nebáli vyhľadať pomoc, ak ju potrebujú. Práve preto chceme urobiť psychoterapiu dostupnejšou. Zároveň by sme na Slovensko radi priniesli komunitný prístup k duševnému zdraviu, ktorý je známy aj z Česka.“

Roberta Fica pred voľbami podporili českí exprezidenti Václav Klaus aj Miloš Zeman, ale Andrej Babiš nie. Podľa komentátora Jindřicha Šídla sa od Fica zásadne líši v pohľade na Rusko. „V tom najdôležitejšom Babiš zjavne stojí na strane Západu,“ hovorí.

Boris Kollár sa už zrejme nedokáže zachrániť v parlamente, hovorí riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský. „Môj osobný tip je, že Sme rodina je už mimo parlamentu a mimo neho aj zostane.“

Pellegrini o sebe tvrdil, že „vždy bude človekom ulice“, a neuvedomil si, že iba pár minút predtým sa za „výtvor ulice“ označil aj Fico, všíma si Juraj Koník na predposlednej debate lídrov. „Pellegrini sa snažil zapojiť, keď však chce spájať a byť tak trochu aj Robertom Ficom, nezapamätáte si z toho ani slovo.“

Prezidentka Zuzana Čaputová bude mať dnes večer v RTVS príhovor v súvislosti s parlamentnými voľbami. Oznámil to prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Študenti sa pýtali politikov, komu by zverili dieťa z umelého oplodnenia, ak by biologická mama zomrela. Štátu alebo druhej mame? Odpovedajú Tamara Stohlová (PS), Tomáš Drucker (Hlas) Igor Matovič (OĽaNO) a Richard Sulík (SaS).

Šíri sa falošná zvuková nahrávka, na ktorej počítačovo upravený hlas Michala Šimečku avizuje „drastické zdraženie piva“. Predseda PS to označil za hoax vytvorený umelou inteligenciou a dodal, že cenou piva hýbať nechce.

Andrej Danko to už nehrá na slušnosť ani odbornosť, zaujíma ho rusofilný a nahnevaný volič so sklonmi ku konšpiráciám. „Predseda SNS sa pragmaticky spojil s ľuďmi, ktorých by sa pred pár rokmi ešte štítil. Stávka na hrubosť, homofóbiu a sprisahanecké teórie mu podľa prieskumov vychádza,“ píše Vladimír Šnídl.

Politické strany majú na odstúpenie z volieb už len niekoľko hodín. Lehota uplynie vo štvrtok o 7.00 h. Hlasovacie lístky odstúpivšej strany, hoci sú už nachystané, by sa voličom nedávali.

Igorovi Matovičovi vychádza kampaň a dostal sa vyššie nad 7-percentnú hranicu. Strane SaS Richarda Sulíka zasa Matovičove útoky zatiaľ neublížili, ukazuje posledný prieskum Ipsosu.

Osobnosti z folklórnej scény sa počas predvolebnej kampane ozvali proti zneužívaniu tradičnej ľudovej kultúry a folklóru. Upozornili najmä na politikov s fašistickým pozadím. „Svoje nebezpečné názory len navonok skrývajú za vyhýbavé odpovede, saká a ľudové kroje,“ napísali.

Pracujúca dôchodkyňa Elena sa stala z nevoličky voličkou Republiky. V seriáli Denníka N o nerozhodnutých vysvetľuje, že táto strana sa podľa nej nebojí hovoriť „pravdu“. Rozpráva, že Bratislava je posadnutá témou LGBTI a že mladým na sociálnych sieťach vštepujú satanistické myšlienky a strach z normálnosti.

Predseda KDH Milan Majerský musí skoro v každom rozhovore opakovať, že strana nepôjde do vlády so Smerom. Ľudia v KDH tvrdia, že aj predsedníctvo je o tom pevne rozhodnuté. Aj keď o prípadnej povolebnej spolupráci by musela rozhodnúť Rada KDH, v ktorej sedia aj zástupcovia regiónov.

Smer, Hlas a SNS by na vládnutie potrebovali ešte ďalšiu stranu, napríklad tichú podporu Republiky, ukazuje posledný prieskum Ipsosu. Prípadná vláda PS, Hlasu, SaS a KDH by podľa tohto prieskumu mala tesnú väčšinu 77 hlasov. Bez Hlasu by vládu zrejme nezložili.

Šimečka uhral remízu s Ficom, Pellegrinim a Uhríkom, bola to však nedôstojná remíza, hodnotí predposlednú debatu lídrov Tomáš Bella. „Koncept diskusie, že traja ľudia môžu rozprávať hocičo a jeden musí vecne reagovať, až kým si – logicky – rýchlo nevyčerpá čas, nevyzerá ako optimálny pre našu stále mladšiu a mladšiu demokraciu.“

Pozreli sme, ako a či vôbec chcú politické strany riešiť alkoholizmus na Slovensku. Z programov Smeru, Hlasu, Republiky, SNS či Sme rodina nevyplýva, že by to považovali za vážny problém, hoci je u nás od alkoholu závislých okolo 400-tisíc ľudí. „Neúspešný boj proti alkoholu sa tiahne celými modernými slovenskými dejinami,“ píše Dušan Karolyi.

V Česku si mysleli, že Ficova éra sa skončila, ale dnes mnohí varujú pred jeho návratom. Podľa prezidenta Petra Pavla by jeho návrat k moci mohol zhoršiť česko-slovenské vzťahy. Roberta Fica podporili exprezidenti Václav Klaus aj Miloš Zeman, ktorých spájajú dlhoročné sympatie k Rusku.

V regionálnej politike je Milan Majerský sebavedomý líder, ale veľká politika ho stále dokáže prekvapiť. Predsedu KDH označujú za slušného a zmierlivého človeka, hoci verejnosť pobúril svojimi tvrdeniami o pliage. Nevie sa vykrútiť z nepríjemných otázok a pri chybách panikári.

Smer je stabilizovaný okolo 20 %, PS v posledných týždňoch rýchlo rastie a za tri dni môže ešte vyhrať, ukazujú trendy z posledného prieskumu Ipsosu. Vypadnutie z parlamentu hrozí Sme rodina, ktoré má už len štyri percentá.

Kampaň Chcem tu zostať v Košiciach prišlo pozrieť sotva 200 ľudí. Sériu koncertov organizátori začali 9. septembra v Žiline, kde sa zišlo vyše 1 500 mladých ľudí. Mobilizačná akcia pokračuje ešte v Prešove, Bardejove, Šamoríne a v Bratislave.

Kampaň Chcem tu zostať v Košiciach. Foto N - Dušan Karolyi

Do predvolebnej kampane sa zapojili aj umelci: Smeru spieva Modus, PS a SaS podporili herci a herečky. „Prerastá to do agresivity medzi ľuďmi a to by už malo zdvihnúť zo stoličky hádam každého a mal by niečo urobiť,“ hovorí Dušan Cinkota, ktorý účinkuje vo videách SaS.

Robert Fico eliminoval Petra Pellegriniho a ani sa len voči nemu nemusel vymedziť, hodnotí Filip Obradovič predposlednú debatu lídrov. „Ak ešte niekto váhal medzi Smerom a Hlasom, Robert Fico mu to uľahčil.“

Michal Šimečka sa pozerá na podanie rúk Roberta Fica a Petra Pellegriniho v debate TA3. Foto N - Tomáš Benedikovič

Šimečka vyčnieva, hoci to nie je až také ťažké, lebo Fico, Pellegrini a Uhrík sú majstrami strašenia a slovnej vaty, hodnotí Jana Shemesh predposlednú volebnú debatu lídrov. „Šimečku to už trochu nebaví, čaká už len na útoky a ako ich pretrpí a odrazí nejakým zapamätateľným posolstvom. Nie vždy sa mu to podarí.“

Dlhoročnou snahou Kresťanskej únie je regulovať, zakazovať a obmedzovať potraty, manželstvá ľudí rovnakého pohlavia, registrované partnerstvá, úradnú zmenu pohlavia či sexuálnu výchovu, píše Monika Kompaníková. „To všetko sú záležitosti, ktoré sa však netýkajú malých detí, ale mladých ľudí a dospelých, ktorí už majú vlastný rozum a vlastné predstavy o tom, ako chcú žiť.“

Najnovšie heslá, ktoré pripravili Ficovi na Súmračnej, sú: Som výtvor ulice, Šimečka je progresívny Matovič, všimol si zástupca šéfredaktora Marek Chorvatovič na predposlednej debate lídrov. „Pozor, Fico ani raz nespomenul prezidentku!“

Michal Šimečka bol hlavný terč, Robert Fico si skúšal úsmevy a Peter Pellegrini sa strácal. Komentátori Denníka N hodnotia predposlednú volebnú debatu lídrov, ktorá bola v TA3. „Robert Fico skúšal načrtnúť schému, že neparlamentné PS je plné ľudí, ktorí tu doteraz vládli, kým Smer ponúka novú krv,“ píše Tomáš Bella.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Prezidentka Čaputová sa pokúša zvýšiť volebnú účasť demokratických voličov, píše Newsfilter. „Zuzana Čaputová zverejnila silné video. Voličom má slúžiť ako motivácia na účasť vo voľbách. Ale zjavne nie všetkým.“

Fico sa v záverečnom slove na TA3 prihovoril za to, aby voliči volili Smer alebo Hlas. Tieto strany označil za záruku stability. Sulík sa nepriamo obrátil na voličov Demokratov, Modrých a ďalších strán, ktoré sú pod piatimi percentami. Vyzval ich, aby „to hodili SaSke“. „Je to lepšie ako nechať hlas prepadnúť,“ dodal Sulík.

Predseda SNS Andrej Danko v predvolebnej diskusii RTVS povedal, že sexuálna orientácia nie je základné ľudské právo. Danko je proti šíreniu „LGBTI ideológie“ na školách; podobne sa k vyučovaniu sexuálnej výchovy a LGBTI ideológii na školách vyjadril podpredseda Sme rodina Peter Pčolinský.

Sulík sa v TA3 vymedzil voči Šimečkovi, že Progresívne Slovensko má veľa nákladových položiek v programe. „Sľubujete modré z neba,“ odkázal mu Sulík.

Bývalý volič Igora Matoviča, ktorý zvažoval Hlas, teraz hovorí, že politika Petra Pellegriniho je „mäkká“, a vybral si nakoniec Roberta Fica. „Pôjdem nakoniec cestou Smeru, budem voliť Fica. Keď bol vo vláde predtým, takmer každý naňho nadával, ale Slovensko sa malo lepšie,“ vraví 52-ročný montážny pracovník Vladimír v seriáli o nerozhodnutých voličoch.

Fico a Šimečka absolvovali v TA3 slovnú konfrontáciu. Fico označil predsedu PS za neskúseného politika, vraj mu pripomína „progresívneho Matoviča“. „Ja som výtvorom ulice, vy ste výtvorom mimovládok,“ dodal expremiér. Šimečka reagoval, že dedičstvom vlád Smeru je „zdevastovaná krajina“.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V prípade volebného víťazstva sa budem uchádzať o funkciu predsedu vlády, zopakoval Fico aj v jednej z posledných televíznych debát na TA3 pred voľbami.

Uhrík v diskusii TA3 povedal, že by rád zredukoval „množstvo otravnej reklamy v televíziách“. Vraj sa im sťažujú ľudia, že filmy prerušované takým veľkým množstvom reklám sa nedajú pozerať. Podľa Uhríka by ich malo byť menej.

Sulík v TA3 zopakoval, že si so spolumajiteľom Penty Haščákom písal, Matovičom zverejnené správy však označil za zmanipulované. „Ako minister hospodárstva som sa stretával s veľkým množstvom ľudí, prijal som dokonca aj Roberta Fica. Haščák zamestnáva 13-tisíc ľudí, predsa nemôže byť hriech si s ním písať,“ povedal Sulík.

Aktuálny Danglár: Predvolebný sľub

Ak by voľby dopadli tak, ako nameral prieskum Focusu, koalícia Smeru, Hlasu a SNS by na väčšinu nedosiahla, spolu by mala 69 poslancov. Potrebovali by buď podporu Republiky, alebo KDH. Kresťanskí demokrati však vládu so Smerom odmietajú. PS by teoreticky vedelo zostaviť koalíciu s Hlasom, SaS a KDH, mali by tesnú väčšinu 77 poslancov.

Zrušiť, ovládnuť alebo zachovať. Strany dávajú najavo, čo by rady urobili so špeciálnou prokuratúrou, píše v Newsfiltri Roman Pataj. Pellegrini chce Lipšicov úrad rovno zrušiť, Fico by mal radšej nového Kováčika.

Posledný Focus pred voľbami: Vedie naďalej Smer (18 %) pred PS (16,6 %) a Hlasom (13,7 %). Rastie trojkoalícia OĽaNO, KÚ a Za ľudí, má 8 %. V parlamente by boli Republika (7,7 %), KDH (6,5 %), SNS (6,4 %) a SaS (5,8 %). Sme rodina znovu kleslo, podobne ako Demokrati má podporu okolo štyroch percent.

Ficovým voličom neprekáža, že existujú dôkazy, ako si mafia v čase vládnutia Smeru vyberala dokonca vysokých policajných funkcionárov, píše Erik Tabery. „Jednoducho tak to je, v krajine bez pravidiel má právo určovať zásady ten najsilnejší. Hlavne nech je pokoj a politici sa nehádajú.“

Aj tí, čo neprídu voliť, ovplyvnia voľby – podporia tým tých, s ktorými najviac nesúhlasia. Marián Giba z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v archívnom texte rozoberá mýty a fakty o prideľovaní mandátov pri parlamentných voľbách.

Viacerí ľudia, ktorí hovoria odchode zo Slovenska, nevzťahujú rozhodnutie len na výsledok volieb. Prekáža im aj celková atmosféra v spoločnosti, nenávisť k LGBTI ľuďom či ochota veriť kremeľskej propagande. „Často narážam na dobrovoľne nevzdelaných kolaborantov a už sme stratili ilúzie, že sa s tým dá niečo robiť,“ hovorí podnikateľ Marián Pavel.

Shooty: Tisíc odtieňov hnedej

Orbán a Kaczyński môžu na Slovensku vo Ficovi získať spojenca v boji proti EÚ, migrácii a právam LGBTQ+ ľudí, píše v komentári v Guardiane Paul Taylor. Spomína v ňom aj slovenské voľby a poznamenáva, že líder Smeru používa Trumpovu taktiku. (guardian)

Arcibiskup Robert Bezák podporil vo voľbách Demokratov Eduarda Hegera. Jeho podporou a spoločnou volebnou fotografiou sa pochválila Jana Žitňanská.

Nové na Dennikn.sk

12:46Lipšic ako Žilinkov námestník? Vo voľbách sa rozhoduje aj o osude špeciálnej prokuratúry 12:37Posledný prieskum AKO: Progresívne Slovensko tesne predbehlo Smer, OĽaNO sa posilňuje 12:13Mýlil som sa, že Fico už skončil. Ale stále nemusí vyhrať 12:01Extrémisti stúpajú všade a napodobňuje ich aj mainstream. Európski voliči sú čoraz radikálnejší 11:31Študenti sa pýtajú Stohlovej: Nespomínam si, kedy vzniklo Československo, nie som fanúšička memorovania (+video) 10:43Kadyrov zverejnil video, na ktorom jeho 15-ročný syn bije väzňa. Som na neho hrdý, urobil správnu vec, povedal Putinov chránenec 10:39Bu-bu-bu-busty (jesenná spomienka na jarnú facku) 10:39Za sporom o obilie hľadajte voľby v Poľsku a na Ukrajine aj nepripravenosť poľských prístavov 10:20Danko to už nehrá na slušnosť a odbornosť. Zaujíma ho rusofilný, nahnevaný volič so sklonmi ku konšpiráciám 09:52V povodí rieky Žitavy. Krehké a veľmi silné básne Filipa Németha 09:29Yzerplan by už mal začať fungovať 09:21Week 3: Taylor Swift – Chicago Bears 41:10 09:10Od Fica do Fica, Slovensko 2.0 a ďalšie tipy na filmy, ktoré by ste si mali pozrieť pred voľbami 09:04Ako v dieťati budovať zdravý rešpekt a ohľaduplnosť? Jeden správny postup neexistuje, odpovedá psychologička 07:54Posledný prieskum Ipsosu: Rýchlo rastúce PS môže poraziť Smer, Sme rodina je mimo parlamentu (+ grafy a trendy) 07:22Majerský má v KDH povesť nekonfliktného politika. Prečo je strana pod jeho vedením radikálnejšia? 06:39Ekonomický newsfilter: Reštartu eurofondov pomôže aj návrat dôvery medzi podnikateľmi a štátomVčera 21:53Lekárka o liekoch na chudnutie typu Ozempic: Je to radikálne riešenie porovnateľné s operáciou na zmenšenie žalúdkaVčera 21:44Šimečka ako terč, Fico skúša úsmevy, Pellegrini sa stráca. Shemesh, Chorvatovič, Bella, Obradovič a Koník hodnotia debatu TA3Včera 20:26V Česku si mysleli, že Fico už skončil. Medzi Babišom a ním vidia jeden dôležitý rozdielVčera 20:00Cez Šamorín a Rio až k veľkému maratónskemu rekordu. Etiópčanke pomohli aj 500-eurové topánky na jedno použitieVčera 19:35Newsfilter: Pellegrini chce Lipšicov úrad rovno zrušiť, Fico by mal radšej nového KováčikaVčera 19:24Posledný Focus pred voľbami: Smer zostáva prvý, tesne pred druhým PS. OĽaNO rastieVčera 19:16Danglár: Predvolebný sľubVčera 18:01Graf dňa: Na presmerovanie exportu ropy nemá Rusko dosť tankerov Včera 17:13Milena, ktorá si písala denník chudobnej matky, ďakuje darcom. Pomôžme spolu aj ďalším rodinám, hovoríVčera 16:54Rusi sa snažia vyvrátiť správy o smrti admirála Čiernomorskej flotilyVčera 16:48A načo je vlastne Fico?Včera 16:48Slovensko našich otcov (a matiek)Včera 16:46Aké je to zažiť štátny bankrot? Lucia z Grécka opisuje úpadok, ktorý hrozí aj Slovensku