Lucia Ďuriš Nicholsonová

Newsfilter: Heger a Dzurinda začínajú ako Kiska, rovnako môžu aj skončiť. „Z výsledkov agentúry Ipsos vyplýva, že ambícia preskupiť demokratické sily v tomto momente nevyzerá bohvieako nádejne… Hovoríme o 6 % v prípade Hegera, necelých troch v prípade Dzurindu a ani nie dvoch v prípade Ďuriš Nicholsonovej. Inými slovami, namiesto bitky titanov sledujeme zatiaľ súťaž o to, kto sa vôbec dostane do parlamentu,“ píše Filip Obradovič.

Nová strana Lucie Ďuriš Nicholsonovej sa bude volať Jablko. „Chcelo to niečo svieže, niečo pekné, niečo šťavnaté, chutné. Niečo, čo v sebe skrýva pekný príbeh. A tak sme tu,“ vysvetlila na facebooku. Podľa nej pôjde o alternatívu „k súčasným politickým stranám, ktoré sú ideovo alebo ľudsky vyprázdnené a už nedokážu dať ľuďom nádej“.

Tomu, prečo Lucia Ďuriš Nicholsonová zakladá politickú stranu, sa dá podľa komentátora Romana Pataja len ťažko rozumieť. Ak je to len preto, aby ju potom prizvali do koalície, ktorá sa črtá na pravom spektre, tak ide podľa neho o nedôstojné divadlo.

Lucia Ďuriš-Nicholsonová potvrdila, že zakladá novú stranu. Bude jej líderkou. V projekte je podľa nej momentálne okolo 90 ľudí, chystajú sa zbierať podpisy. (pravda)

Sociológa Michala Vašečku volali do novej strany Mikuláš Dzurinda aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, no on do politiky vstúpiť nechce. „Akademický diskurz je o tom, že počúvam, čo ľudia hovoria, a som aj pripravený zmeniť svoj názor. V politike to ľudia nerobia. Cieľom politického diskurzu je zničiť protivníka a ukázať jeho absolútnu nekompetentnosť. To ma nebaví.“

Čo hovoria ambície Lucie Ďuriš Nicholsonovej o našej politickej scéne, vysvetľuje Boris Zala. „Stranícke vzdelávanie sme odmietli, však to robili komunisti! Lenže problém nebol v tom, že to robili komunisti, ale v tom, že to nemohli robiť iní.“

Jana Shemesh v tom, ako Lucia Ďuriš Nicholsonová komunikovala výraz „veľkí a silní muži“ a to, že nemajú odvahu, vidí kúsok irónie, uštipačnosti a aj predsudkov. „Kritériom na posudzovanie politika by azda nemalo byť to, či je veľký alebo silný, tak ako kritériom hodnotenia političky by nemalo byť to, či je pekná a usmiata. S veľkými a so silnými mužmi v politike (nielen) na Slovensku nemáme dobré skúsenosti,“ píše vo svojom newsfiltri Pod slnkom.

Predstavy Mikuláša Dzurindu o novej strane sú iné ako moje, vraví europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. „Pre mňa bol Mikuláš Dzurinda zaujímavé meno v kombinácii s Ivanom Miklošom a Ivanom Korčokom. Nikdy som nehovorila oddelene o Mikulášovi Dzurindovi, lebo si myslím, že spomienkový optimizmus nie je taký silný, aby Mikuláš Dzurinda sám mal šancu mútiť vody.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová vraví, že s ľuďmi okolo seba založí stranu len vtedy, ak bude jej potenciál nad 10 percent. „Nemám žiadny záujem, aby sme nasledovali osud všetkých strán, ktoré príliš uverili samy v seba a napokon len rozbili politickú scénu. Chceme ísť do výskumu, ktorý nám ukáže, či máme vôbec šancu zabojovať alebo máme byť len ďalší, ktorí budú niečo rozbíjať.“

Viem, že nie som mesiáš, na ktorého sa upínajú oči Slovákov, vraví europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Napriek tomu to s novou stranou myslí vážne. „My chceme byť niekde v strede, chceme prinášať riešenia pre reálne problémy ľudí, ktoré sú dnes úplne niekde inde, ako sú umelo nastolené témy o potratoch. Takýmito témami sa len ďalej triešti spoločnosť.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Politologička Soňa Szomolányi si nemyslí, že nápad Lucie Ďuriš Nicholsonovej založiť novú stranu zachráni Slovensko. „Nad týmto by som sa skôr iba pousmiala. Rozhodne si nemyslím, že to je spôsob, ako prispieť k zlepšeniu situácie. Žiadne nové strany,“ povedala v podcaste V redakcii.

Lucia Ďuriš Nicholsonová uvažuje o vzniku novej politickej strany. Pridať by sa k nej podľa jej slov mal Jozef Mihál. „Pred pár dňami odišiel zo SaS, je v našom tíme a súčasťou tohto projektu,“ povedala europoslankyňa s tým, že intenzívne debaty vedie aj s Martinom Klusom.

Nové na Dennikn.sk

19:46Po futbalovej Borussii Dortmund sponzoruje Eset aj prvý klub NHL. V Amerike chce rásť rýchlejšie 19:27Newsfilter: Chaos potrvá do 30. septembra 18:09Nevieme, koľko ľudí si vezme život, preto tomu nevieme ani lepšie predchádzať 17:33Septembrové voľby: vláda si dala ešte osem mesiacov, kampaň bude v lete 17:31Graf dňa: Nové predpovede od MMF naznačujú bod zlomu pre svetovú ekonomiku 17:08Šimečka, Leško: Je okolo nás priveľa alfa samcov a história ich za chyby nijako netrestá 16:23Prv než budú muchy zase robiť dzzz 16:14Eseťaci ďalej veria oživeniu žarnovickej preglejkárne. Projekt roky mešká, no stále môže dosiahnuť miliardové tržby 16:13Správal sa ako agent nasadený proti vlastnej krajine. Zeman odchádza veľkolepo porazený 15:25Oplatí sa nakupovať v Maďarsku? Čo je u susedov naozaj lacnejšie, toho je väčšinou nedostatok 14:59Vývoj bojov (341. deň): Západ váhal s vyzbrojením Ukrajiny, Rusi dostali čas na prípravu 14:23Deti by mali viac písať a vymýšľať si príbehy, rozvíja im to myseľ, vraví odborníčka na gramotnosť 14:19Prestaň ma volať! 13:42Trafili, čo chceli. Z útoku Mossadu na iránske vojenské zariadenie sa tešili aj Ukrajinci 13:32O volebnom systéme azda už naposledy 13:02Putin sa vyhrážal, že ma zabije, tvrdí Boris Johnson. Je to trápne, reaguje Kremeľ 12:54Danglár: Olympionik 12:14Dôležité je, či Vlhovú lyžovanie stále baví, vraví Šárka Strachová, ktorá teraz pomáha ľuďom s bolesťami chrbta 12:10Vidia to najbystrejší ľudia Izraela, len premiér si zatvára oči 12:00Zabudnite na „autonómiu“. Európa potrebuje USA tak ako kedykoľvek predtým 11:04The Last of Us. Posledný a predsa prvý. Hit pre PlayStation sa dostal tam, kam žiadna iná hra 10:18Noví susedia: Hipsterská výšivka a zmrzlinový boršč 09:55Zadlžený nájazdník Krúpa sa sporí so Slovnaftom o pozemok. Hrozí, že pred fabriku prídu protestovať jeho veritelia 09:54Pod slnkom Jany Shemesh: Do politiky sa vrátil muž, ktorý sa veľa nenaučil  09:38Pomáha Bratislave s ulicami: Ideálne mesto? Také, ktoré navrhli pre trojročné dieťa 08:39Bukovský žaluje aj novinára Eugena Kordu, za názorový článok žiada 20-tisíc eur 08:19Chodí s partiou po Moskve a ostro zakazuje ľuďom piť alkohol. Je to strážca poriadku alebo chuligán provokujúci bitky? 08:15Týždeň v zdraví: Čo je ľudské vedomie? Pomáha riadené dýchanie predýchať stres či úzkosť? Ako sa treba stravovať počas chrípky? 07:40Ako sa rodí veľký prestup: Inter sa hnevá na Škriniara, tréner PSG ho chce hneď, ide aj o bonus 06:43Ráno s NHL: Dvere do ligy nám otvoril Hašek. Ostatní brankári môžu Halákovi kariéru závidieť, vraví Hnilička