eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Ak vláda neopraví problémové zákony, Slovensko nedostane štvrtú platbu z plánu obnovy v plnej výške, myslí si bývalá vicepremiérka Lívia Vašáková. Brusel pozastavil posudzovanie žiadosti o takmer miliardu eur. Pýta sa na zmeny v dôchodkoch, v Trestnom zákone a na výdavkové limity.

Dlh Slovenska bude rásť, aj keď vláda dodrží rozpočtové ciele, hovorí bývalý štátny tajomník ministerstva financií Branislav Reľovský. Vraví, že na zastavenie rastu dlhu treba omnoho intenzívnejšiu konsolidáciu. Spolu s analytikmi NBS predpokladajú, že deficit rozpočtu stúpne z 5,6 percenta HDP na tohtoročných 6,4 percenta.

Foto N - Vladimír Šimíček

Cena za odkladanie ozdravenia rozpočtu bude veľká, hovorí analytička rozpočtovej rady Zuzana Múčka. Vláda si bude požičiavať čoraz drahšie a zasiahne to aj hospodársky rast. Pripomína, že šesťpercentné deficity, ktoré máme teraz, sú jedny z najhorších v EÚ. 

Foto N - Tomáš Benedikovič

Po nástupe novej vlády sa nálada v inštitúte zhoršila, hovorí v podcaste bývalý riaditeľ analytického útvaru ministerstva vnútra Tomáš Černěnko. Vraví, že vláda má právo robiť výmeny, otázka je, kto tých ľudí nahradí. „Ja tú skúsenosť neľutujem.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Najnižšia komunikovaná sadzba pre hypotéku je pri 5-ročnom fixe okolo 4,30 percenta, 10-ročné sadzby sa zväčša hýbu už nad 5 percent, hovorí hypotekárny špecialista Slavomír Molnár. „V refixačných listoch banky spravidla dávajú najnižšie komunikované úroky, ale dá sa dostať aj nižšie.“

Aj klienti, ktorí by sa v minulosti nekvalifikovali na 90-percentnú hypotéku, ju dnes dokážu dostať, hovorí hypotekárny špecialista Slavomír Molnár. Podľa neho je to preto, že mnohí dnes dávajú do kúpy bytu viac „kešu“ ako v minulosti a bankám tak ostávajú voľné limity na veľké hypotéky.

Ak má niekto nárok na štátnu pomoc s hypotékou, banka stráca motiváciu dať mu nižšiu sadzbu, hovorí v rozhovore hypotekárny špecialista Slavomír Molnár. „K tomu 30-percentná daň, ktorú štát chystá na zisky bánk, podľa mňa zásadným spôsobom ovplyvní úrokové sadzby na trhu.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Z našich prieskumov vieme, že ľudia začínajú skutočne investovať po štyridsiatke, hovorí ekonóm SAV a bývalý finančník Vladimír Baláž. Do štyridsiatky nerozmýšľajú o tom, že budú dôchodcovia. „Keďže realisticky pôjdete do dôchodku niekedy vo veku 67 alebo 68 rokov, budete mať takmer 30-ročný investičný horizont.“

Bitcoinové fondy nebudú nikdy pre bežných ľudí. Kto sa chce hrať, nech to skúsi s 300 eurami, vraví ekonóm SAV a bývalý finančník Vladimír Baláž. Vraví, že bitcoin a všetky kryptomeny neprinášajú príjem, je to len špekulácia na zmenu ceny. „Asi je lepšie, že to bude regulované.“

Veľmi ma prekvapilo zvýšenie zdravotných odvodov aj obrovská banková daň, hovorí ekonóm Libor Melioris. Vraví, že pre verejné financie bude rozhodujúci budúci rok. Vláda bude musieť nájsť ďalšie 2,3 miliardy eur, no nebude mať už k dispozícii „neviditeľné“ opatrenia typu znižovanie odvodu do 2. piliera alebo ďalšia banková daň.

Foto N - Vladimír Šimíček

Najviac ohrozené chudobou sú neúplné rodiny s dieťaťom, potom rodiny s tromi a viac deťmi. Treťou skupinou sú dôchodcovia, no nie všetci, ale tí, ktorí žijú sami, hovorí šéfka tímu výskumníkov Oranžovej obálky Daniela Danková. „To sú tri kritické skupiny, ktoré potrebujú pomoc a vláda by sa im mala venovať.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Vláda by mala v rozpočte na budúci rok plánovať deficit do 5,9 percenta HDP, hovorí Martin Šuster z rozpočtovej rady. Ratingová agentúra S&P od nás očakáva zníženie deficitu o rok na 4,5 percenta, ale taký podľa neho pravdepodobne nebude.

Ak bude vláda šetriť len toľko, koľko musí, dlh sa počas volebného obdobia zvýši z 57 na 64 % HDP, ale to nie je ten najväčší problém, hovorí Martin Šuster z rozpočtovej rady. Na úrokoch zaplatíme o 1,3 miliardy viac, ktoré budú chýbať na zdravotníctvo alebo školstvo.

Foto N - Vladimír Šimíček

Niektorí občania si dlhopis zamieňajú s termínovaným vkladom v banke, hovorí v rozhovore Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Pri kúpe dlhopisov radí zaujímať sa okrem výnosu aj o riziko ich nesplatenia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Pre mňa je nepochopiteľné, ako mohli tri vlády Smeru takým spôsobom zdevastovať naše budúce dôchodky, hovorí Štefan Kišš z PS. Vraví, že otvorenie II. piliera, zmena príspevkov a presun úspor z akciových do dlhopisových fondov znamenali zásadné zníženie budúcich dôchodkov.

Hoci sa rating krajiny nezhoršil, investori očakávajú zásadné ozdravenie rozpočtu, hovorí poslanec PS Štefan Kišš v podcaste eNkonomika. Najbližší dôležitý míľnik je podľa neho schválenie rozpočtu, aby sme sa vyhli rozpočtovému provizóriu.

Foto N - Vladimír Šimíček

Pokiaľ by sa odpolitizovala verejná správa, vzdelaní ľudia by sa vracali späť na Slovensko, hovorí Eva Goncalves, bývalá štátna tajomníčka ministerstva financií. V prípade podriadených organizácií je podľa nej priestor získať späť ľudí – profesionálov aj s 10-ročnými, 15-ročnými skúsenosťami. Tí by zase priniesli také zmeny, ktoré by prilákali študentov.

Pomoc s hypotékami je v rozpore s cieľom vlády znižovať ceny potravín, hovorí Eva Goncalves, bývalá štátna tajomníčka ministerstva financií. Akákoľvek bonifikácia hypoték umelo zvyšuje disponibilný príjem domácností, a tým aj infláciu. „Zatiaľ čo hypotéku máme iba niektorí, jesť musíme úplne všetci,“ zdôrazňuje.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Mám obavu, že Ficova vláda zníži príspevok do druhého piliera na nulu a príspevky budú len dobrovoľné, hovorí v podcaste eNkonomika Michal Mešťan z Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici. To by podľa neho znamenalo, že by druhý pilier prestal existovať.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Finančné trhy sú zvyknuté na to, že sa menia vlády, a v tejto chvíli nerobia paniku, hovorí Viktor Novysedlák z rozpočtovej rady. „Ak vláda nepredstaví vierohodnú stratégiu znižovania deficitu a dlhu, trhy spozornejú, že sa deje niečo, s čím nerátali. Vtedy môže nastať reakcia, akú by sme si neželali.“

Nebojme sa priznať si, že sme prepálili výdavky, a zoškrtajme ich, hovorí v rozhovore Viktor Novysedlák, riaditeľ kancelárie rozpočtovej rady. Vláda by mala najneskôr na jar budúceho roka predstaviť plán verejných financií. Jeho súčasťou by podľa neho nemali byť opatrenia zasahujúce do druhého piliera ani bankový odvod.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ceny bytov budú chvíľu nižšie, potom opäť porastú, tvrdí v rozhovore bratislavský realitný maklér Tomáš Kuba. „Stále sa zjednáva, ale najmä v prípadoch, keď je cena oproti porovnateľným nehnuteľnostiam vyššia,“ povedal.

Bytov na predaj je akurát, kupujúcich je menej, hovorí bratislavský realitný maklér Tomáš Kuba v podcaste eNkonomika. Ľudia chcú podľa neho teraz skôr byty, ktoré prešli aspoň základnou rekonštrukciou a sú v nich vymenené elektrické rozvody.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V eurofondoch sme už revolúciu spravili, reaguje minister investícií Peter Balík na svojho nástupcu Richarda Rašiho. V podcaste eNkonomika Balík vraví, že spriechodnili viaceré problémové projekty, čím znížili riziko prepadnutia eurofondov z 800 na 100 miliónov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Skúšal som riešiť evidenčné tabuľky cez Slovensko.sk a nešlo to, opisuje IT špecialista Peter Mihálik svoju skúsenosť so štátnym IT. Ľudia podľa neho bežne prichádzajú o hodiny času riešením administratívnych úkonov, na ktoré by stačilo pár minút.

Peter Mihálik. Foto N - M. Onuferová

Dúfam, že nasledujúca vláda ocení, že našla „legové kocky“, aj keď sa nimi nebude úplne riadiť, hovorí v podcaste eNkonomika minister financií Michal Horváth. Na ozdravenie verejných financií podľa neho nestačí znižovať byrokraciu, šetriť na prevádzke a „nekradnúť“, bude treba aj zvyšovať príjmy.

Foto N - Vladimír Šimíček

Prvá zaťažkávacia skúška pre novú vládu bude rozpočet, hovorí riaditeľ Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy. Potrebujeme podľa neho dobrý a uveriteľný plán, ktorým minister financií presvedčí investorov, aby sa nebáli požičať nám peniaze.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nie každá banka pri žiadosti o hypotéku akceptuje príjem z prenájmu a diéty, hovorí hypotekárny špecialista Martin Vacho. Dôchodky väčšinou akceptujú, problém majú s dohodami.

Banky majú pri hypotékach rady rodiny s deťmi, ale aj IT špecialistov, hovorí hypotekárny špecialista Martin Vacho v podcaste eNkonomika. Banky zaujíma aj kreditná karta, povolené prečerpanie alebo či máte mobil na splátky.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nedá sa vylúčiť, že niektoré banky ešte budú preceňovať hypotekárne úvery mierne nahor, hovorí manažér Slovenskej sporiteľne Peter Augustín. Keď si banky pýtajú viac za hypotéky, lebo cena peňazí je drahšia, je podľa neho správne, keď platia viac klientom za vklady.

Ak kroky novej vlády budú investori vnímať negatívne, pôžičky štátu sa môžu predražiť, hovorí manažér Slovenskej sporiteľne Peter Augustín. Nemyslí si, že by voľby mohli dopadnúť tak, že by si Slovensko nevedelo na finančných trhoch požičať peniaze, ale investori sa o situáciu v krajine zaujímajú. 

Foto N - Vladimír Šimíček

Normálny stav pre hypotéky je úroková sadzba okolo 4 percent alebo 4,5 percenta, hovorí bývalý guvernér NBS Ivan Šramko. Keď hypotéky u nás začínali, mali sme úroky 12 percent, v roku 2010 boli sadzby na dlhodobé fixácie 10 percent.

Budúci premiér musí rýchlo predstaviť konsolidačný plán, ktorému uveria finančné trhy a ratingové agentúry, hovorí Ivan Šramko v podcaste eNkonomika. Bývalý guvernér NBS upozorňuje, že konsolidácia o pol percenta HDP ročne, o ktorej hovoria niektorí politici, nestačí a mala by sa blížiť k jednému percentu, čo je asi miliarda eur.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Mnohí ľudia chcú investovať s vysokým výnosom aj s garanciou, že o vložené peniaze neprídu, ale to je nereálne, hovorí analytik Pavel Škriniar. Nie je totiž možné mať jeden produkt na dlhodobé aj krátkodobé ciele.

Foto N - Vladimír Šimíček

Dotácie na elektromobily by mali dostať aj mladí, ktorí si kúpia ojazdené, vyzýva expert na dopravu Ján Horváth zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. Špecializovaný odbor emisií a biopalív tam pripravuje opatrenia na modernizáciu priemyslu aj dopravy.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ak ďalšie dve vlády neozdravia verejné financie, zachraňovať nás bude EÚ, hovorí v rozhovore Juraj Kotian z rozpočtovej rady. Už počas ďalších dvoch volebných období by sme došli do stavu, keď investori stratia záujem financovať slovenský dlh, a nastal by default.

Nová vláda musí investorov presvedčiť, že spraví niečo s vysokým deficitom, hovorí člen rozpočtovej rady Juraj Kotian. Slovensko bude mať podľa odhadu Európskej komisie v tomto aj budúcom roku najvyšší deficit verejných financií v Európskej únii, finančné trhy to určite neprehliadnu.

Foto N - Vladimír Šimíček

Plošná pomoc pre ľudí s hypotékami nie je potrebná, väčšina z nich vyššie splátky zvládne, hovorí šéf odboru finančnej stability NBS Marek Ličák. Dramatický nárast splátky môže pocítiť jedno percento, čo je asi 3-tisíc domácností s hypotékou.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V turizme rastú platformy ako Booking, zamerané na aktívnejšie dovolenky v mestách, ale aj klasické cestovky, hovorí manažér Hydrotouru Tomáš Lazarov. Klasické plážové dovolenky v rezortoch zostávajú podľa neho v rukách cestoviek, ale segmenty sa začínajú aj prelínať.

Dovolenkári začali viac cestovať aj v júni či v septembri, hovorí v podcaste eNkonomika obchodný riaditeľ Hydrotouru Tomáš Lazarov. Neočakáva však, že by sa pre klimatickú krízu zásadne zmenil záujem Slovákov o dovolenky.

Tomáš Lazarov. Foto N - Tomáš Benedikovič

Ak sa niekomu zvýši úrok z 1 na 4,5 percenta a zostatok hypotéky má 100-tisíc eur, mesačná splátka mu narastie o 200 eur, hovorí v podcaste eNkonomika hypotekárny špecialista Slavomír Molnár. Na každých 50-tisíc eur zostatku treba rátať s navýšením o 90 až 100 eur.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Už v budúcom roku potrebujeme ušetriť približne jednu miliardu eur, do troch rokov to rastie aj na 3 miliardy, hovorí analytik IFP Juraj Šuchta. Vraví, že pre ekonomiku je najlepšie, keď sa šetrí na prevádzke, najhorším riešením je šetrenie na investíciách a zvyšovanie daní z práce.

Ozdravenie verejných financií sa nedotkne všetkých rovnako, hovorí v podcaste eNkonomika analytik Inštitútu finančnej politiky Juraj Šuchta. Slovensko potrebuje ušetriť viac ako 5 miliárd eur, pre ekonomiku však nie je dobré, keď sa šetrí na investíciách a zvyšujú sa dane z práce.

Foto N - Vladimír Šimíček

Ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides hovorí, že treba pozorne sledovať, čo sa deje v nemeckej ekonomike. Rastie pomalšie, v niektorých kvartáloch dokonca aj klesala. Veľká časť nemeckých vývozov smeruje na čínsky trh a čínskej ekonomike sa nedarí.

Úroky na hypotékach môžu stúpnuť ešte o 0,2 až 0,3 percentuálneho bodu, hovorí Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB banky. To by podľa neho už malo byť konečné zvýšenie.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Hoci ceny repky, dokonca aj pšenice klesajú, pokles cien olejov v obchode je len malý. Šéf Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy očakáva, že pôjdu nadol ešte viac a klesnú aj ceny múky a múčnych výrobkov. Pri mäse a vajciach to podľa neho vyzerá tak, že budeme radi, keď ceny ďalej rásť nebudú.

Ozdravenie verejných financií bude mať citeľný vplyv na ľudí, hovorí šéf Inštitútu finančnej politiky Juraj Valachy v podcaste eNkonomika. Tváriť sa, že dokážeme ušetriť miliardu eur bez toho, aby si to drvivá väčšina ľudí všimla, je podľa neho ilúzia.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Aj ľudia, ktorí cestovali individuálne, prichádzajú teraz do cestoviek a vyberajú si z ich ponúk, hovorí šéf asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes. Dôvodom môže byť cena aj bezpečnosť cestovania. „Ak neprekonáme výsledky z roku 2019, minimálne ich v tomto roku vyrovnáme.“

Ak má cestovná kancelária dlhý čas vysoké zľavy, môže to signalizovať problém, vraví v podcaste eNkonomika šéf asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes. Zľava môže byť vysoká, ale nemala by trvať dlhý čas, napríklad od júna až do septembra. Je to dostatok času na to, aby sa zájazdy predali, hovorí.

Kým si kúpite v cestovnej kancelárii zájazd, overte si, či má poistenie proti úpadku, radí šéf Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes. Ak ho má, na svojom webe by mala mať poistný certifikát. Zoznam poistených cestovných kancelárií zverejňuje aj Slovenská obchodná inšpekcia.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Nové na Dennikn.sk

15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre delá 15:20Pozor na slabého muža 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocnici 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správca 13:40Nová riaditeľka Metropolitného inštitútu Bratislavy: Základom nášho úspechu budú dáta, musíme hovoriť rečou politikov 11:20High 5ive: Keď sa priatelia stávajú rodinou. Trochu avantgardy do toho života! 11:09Majdan a Revolúcia dôstojnosti – ako vznikol ukrajinský politický národ 11:07O postsedliackych horníkoch a dolníkoch 09:32Temná triáda – o lotroch, ktorí sa nevzdali 09:29Mier Amerike, vojna susedom 08:29Jednu pepperoni alebo ako sa o najtajnejších spravodajských dôstojníkoch dozviete z databázy donášky pizze 07:56Marián Leško: Toto je brutálny útok na našu ústavnosť 06:43Nie dva, ale desať rokov vojny na Ukrajine: na začiatku bol zlý odhad a zbabelý prezident 06:24Ráno z New Jersey: Slafkovský a Nemec začínali ako deti, pre ktoré chceli rodičia viac. Dnes proti sebe druhý raz nastúpia v NHLVčera 22:30Ružička? Ďalší Galchenyuk, akoby Coyotes nemali aj bez toho dosť problémov, pripomína arizonský novinárVčera 21:43Toto vystrihneme: Základy praktickej filozofie so Samom KováčikomVčera 19:31Graf dňa: Ruská ekonomika po dvoch rokoch vojny príliš nekrváca, ale zakladá si na budúce problémyVčera 19:14Newsfilter: Pellegrinimu chrabrosť zase vydržala pár dní Včera 18:19Tarabov nápad stavať priehrady kritizujú iné ministerstvá aj úrad vlády, NKÚ žiada stiahnuť celý materiálVčera 18:11Predsedal rozhodovaniam o udelení 12 nobeloviek: Som za možnosť odobrať cenu v prípade podvoduVčera 17:43Ružička po videu s bielym práškom v Arizone skončil. Drogy v NHL sú „tajomstvom, o ktorom každý vie“Včera 17:05Pellegrini sa chválil, ako zabrzdil Fica. Po utajenej zmene, ktorá môže dostať Gašpara ml. do SIS, stícholVčera 16:08V USA hovoria, že Rusi chcú umiestniť jadrové zbrane do vesmíru. Ako by mohli vyzerať a čo by mohli spôsobiťVčera 15:02Po pôrode takmer prišla o život. Keď videla, v akom stave je nemocnica, spustila zbierkuVčera 14:23Prieskum Ipsosu: Korčok dobieha Pellegriniho len pomaly, rozhodnúť môže účasť a HarabinVčera 14:18Vo vzduchu (už zasa) cítiť pušný prach (udalosti týždňa)Včera 14:07Firmy sa musia pripraviť na ESG reporty. Mnohé sa však tejto povinnosti môžu vyhnúťVčera 14:05To je Müller alebo Ursiny? pýtajú sa ho zákazníci. Keď Mário Oravský nesedí v taxíku, robí hudbu s kapelou Klady kľuduVčera 13:55MediaBrífing: Meta tvrdí, že u nás rozširuje fact-checking. Má to však háčikVčera 13:54Špeciálny vývoj bojov (729. deň): Posuny frontu, straty, západná pomoc, utečenci. Čo ukázali dva roky vojny (grafy)