eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Výrok nového ministra financií o najhoršom stave verejných financií v histórii je nekompetentný, hovorí Marcel Klimek. Úradnícku vládu kritizuje aj za to, že za jej prvé dva týždne boli schválené vysoké výdavky. „Je to najhorší štart akejkoľvek vlády,“ dodáva bývalý štátny tajomník.

Keď je niekto v indexovom fonde a povie, že chce ísť do predvolenej stratégie, tak mu aj tak dáme fond, ktorý už má, hovorí šéf VÚB Generali DSS Vladimír Mlynek. V podcaste vysvetľuje, ktorá skupina sporiteľov v II. pilieri by mala poslať svojej dôchodkovej spoločnosti do konca mája návratku.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Keďže hypotéky zdraželi a je ich menej, veľa maklérov sa preškoľuje z hypotekárneho biznisu na investovanie, hovorí šéf Partners Investments Maroš Ovčarik. „Je to jediná cesta sprostredkovateľských spoločností, ale nebude úplne bezproblémová.“

Problémy investičných spoločností, ako je Axe Capital, trhu nikdy nepomáhajú, pretože nabúravajú dôveru ľudí a investorov, hovorí v podcaste šéf Partners Investments Maroš Ovčarik. Vraví, že je rozumnejšie investovať cez spoločnosť, ktorá má licenciu od regulátora, ktorý na ňu dohliada.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Ceny olejov už nerastú tak rýchlo; čoraz drahšie je pečivo, mäso a najmä cukor, hovorí ekonóm UniCredit Ľubomír Koršňák. Ceny potravín si na Slovensku držia jeden z najrýchlejších rastov v EÚ, aj keď už v priemere trochu poľavil.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Európska únia je čoraz bližšie k zavedeniu regulácie umelej inteligencie. Bude ju kontrolovať podľa toho, aká je riziková, vysvetľuje právnik Matúš Mesarčík a šéfredaktor portálu Euractiv Radovan Geist v podcaste eNkonomika.

Ľudia nepotrebujú jeden štátny web na všetko, hovorí v podcaste eNkonomika Ľubor Illek z portálu Slovensko.Digital. Podľa neho si treba nanovo povedať, aký je zmysel portálu Slovensko.sk. Je podľa neho dôležitý ako „povinné minimum“, ale na veci, ktoré ľudia bežne riešia, stačia aj špecializované portály.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Na Slovensku nemáme na rozdiel od Rakúska veľké polia veterných turbín aj preto, že výdatnosť vetra je u nás menšia. Okrem toho Slovensko dlhodobo podporuje skôr jadrovú energetiku, hovoria v podcaste eNkonomika novinári Ján Kováč a Tomáš Grečko.

Ceny elektriny pre domácnosti stúpnu v ďalších rokoch tak, že si to človek ani nevšimne, hovoria v podcaste o dohode vlády so Slovenskými elektrárňami ekonomickí novinári Denníka E Ján Kováč a Tomáš Grečko. Iné to bude v prípade podnikov – tým elektrina zdražie viac. „Ale tie sú už tak trochu na vysoké ceny zvyknuté,” hovoria.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Slovensko nie je chudobnejšie než Rumunsko, hoci dáta Eurostatu ukazujú opak, hovorí analytik Inštitútu finančnej politiky Branislav Žúdel. Náhle zhoršenie slovenskej životnej úrovne v roku 2016 je dôsledkom zmeny metodiky, ktorou sa nadhodnotili slovenské ceny, hovorí v rozhovore.

Pomoc s nájomným sme počas pandémie naozaj pocítili, hovorí šéf Martinusu Michal Meško. Kritizuje však to, čo tomu predchádzalo a ako dlho to trvalo. V niektorých prípadoch bolo podľa neho dôsledkom možno aj prepúšťanie.

Debata o zákaze nedeľného predaja je najmä o nákupných centrách, hovorí šéf Martinusu Michal Meško. Pripomína, že mnohé iné obchody sú na Slovensku v nedeľu zatvorené už dnes.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Každá druhá online objednávka ide cez mobilný telefón, hovorí Patrik Čanecký, ktorý na Slovensku manažuje značky ako Reserved, Mohito, Sinsay či Cropp. Vracanie tovaru sa podľa neho drží medzi 20 až 30 percentami.

Napätá situácia s lekármi sa nebude výrazne zhoršovať a dá sa riešiť, ale naozaj veľký problém bude so sestrami. Už teraz nám chýbajú tisícky a v budúcnosti treba k tomu pripočítať ďalších 12-tisíc, hovoria analytici rozpočtovej rady Zuzana Múčka a František Múčka.

Zuzana Múčka a František Múčka. Foto N - Tomáš Grečko

Aj keď majú niektoré známe módne značky problémy a redukujú predajne či odchádzajú z trhu, nemusí to byť navždy. „Niektoré fungujú viac ako sto rokov. Je len otázkou času, kým sa vrátia,“ myslí si Patrik Čanecký, ktorý na Slovensku manažuje značky ako Reserved, Mohito, Sinsay či Cropp.

Módne značky počas inflácie rozširujú svoje portfólio o cenovo dostupnejší tovar, opisuje v rozhovore Patrik Čanecký, konateľ LPP Slovakia, ktorá manažuje značky ako Mohito, Reserved či Sinsay. Trh s lacným oblečením preto hustne. Ukazuje sa však, že zákazník radšej ostane pri svojej značke a nakupuje menej.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Varovali sme premiéra, že riziko prepadnutia 1,7 miliardy treba brať vážne, hovorí v súvislosti s neschválenými zákonmi šéfka Sekcie plánu obnovy Lívia Vašáková. Vraví, že žiadosti o tretiu a štvrtú platbu potrebujeme podať v tomto roku, takže zákony treba schváliť v tomto volebnom období.

Lívia Vašáková. Foto N - Tomáš Grečko

Rast cien potravín sa postupne spomalí, v druhej polovici roka by mohli aj citeľnejšie zlacnieť, hovorí analytik Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne. Vo februári inflácia na Slovensku prevýšila 15 %, potraviny zdraželi o takmer 29 %.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Na krach americkej Silicon Valley Bank sa do pár týždňov zabudne a bude to len malá epizódka o zvláštnych bankách, myslí si ekonóm SAV Vladimír Baláž. „Nám, bohužiaľ, hrozia úplne iné riziká. Sme krajina, ktorá zaspala v reformách, a nerastie nám produktivita práce.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Potravinári by v dôsledku nedeľného zavretia obchodov nemali prísť o príjmy, pretože nákupy sa presunú na iné dní, hovorí v rozhovore riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. No so zákazom nedeľného predaja aj tak nesúhlasí. „Do voľného trhu by sa nemalo zasahovať.“

Netreba sa obávať, že potravinári začnú pre rast nákladov v sektore znižovať kvalitu svojich receptov, tvrdí v rozhovore riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska Jana Venhartová. „Hľadať za tým, či sa potravinári na celej situácii nepriživili na úkor spotrebiteľa, nie je korektné.“

Založenie aj druhej nehnuteľnosti pri hypotéke je dnes pomerne bežné, no pri vyšších úrokoch trvá dlhšie, kým sa vyjme zo záložného práva, hovorí hypotekárny špecialista Bruno Gábel. „Kým boli sadzby okolo 1 %, trvalo to zhruba päť rokov, v súčasnosti je to určite viac.“

Banky sa snažia klientov viac informovať, že môžu mať na hypotéke nižší úrok, ak si napríklad poistia úver, vraví hypotekárny špecialista Bruno Gábel. Podľa neho však banky poisteniu nerozumejú tak ako úverom či účtom. „Klient nakoniec vo vidine nižšieho úroku získa produkt, ktorý zmaže výhodu nižšej sadzby.“

Mnohí až na stretnutí zistia, ako ich vyšší úrok na hypotéku zaťaží, hovorí v rozhovore hypotekárny špecialista Bruno Gábel. Ľudia si najčastejšie vyberajú trojročnú fixáciu úroku, hoci nie je výrazne lacnejšia ako päťročná. Paradoxne niektoré banky dávajú väčší úver pri dlhšej fixácii.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Je reálna šanca, že ľudia vybudujú stanicu na Mesiaci. Mohli by odtiaľ pozorovať tie časti vesmíru, ktoré zo Zeme cez množstvo satelitov nevidíme, hovorí Slovák, ktorý pracuje ako člen letovej prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Umelá inteligencia prenikla tak rýchlo do umenia, pretože sa mohla trénovať na ľahko dostupných obrázkoch z internetu, vysvetľuje v podcaste eNkonomika odborník Lukáš Hudec. Umelci budú podľa neho vždy potrební minimálne nato, aby vytvorili datasety, na ktorých sa AI učí „a, samozrejme, aj pre ľudský pôžitok“.

Lukáš Hudec. Foto N - Tomáš Hrivňák

Ak sa rozhodnete využiť služby brokera, uistite sa, že ide o legitímnu finančnú inštitúciu, ktorá má na svoje podnikanie potrebné oprávnenia, radí v podcaste eNkonomika investor Michal Nalevanko. „Pozrel by som sa, či je súčasťou garančnej schémy, a pozrel by som si aj recenzie a skúsenosti iných ľudí.“

Spätne vieme povedať, kto na gréckej kríze zarobil. Boli to hedžové fondy, finanční žraloci na trhoch, ktorí investovali do gréckych dlhopisov, hovorí finančník Michal Nalevanko. „Boli to však investície s veľkým rizikom a tomu zodpovedá aj výnos, ktorý zinkasovali.“

Dlhodobo pôjdu ceny akcií hore a umelá inteligencia na tom nič nezmení, hovorí v podcaste eNkonomika finančník Michal Nalevanko. „Neviem povedať, kde budú akcie o týždeň alebo o mesiac, ale s veľkou mierou pravdepodobnosti budú o 10 až 15 rokov podstatne vyššie ako dnes.“

Foto N - Tomáš Hrivňák

Poslanci chceli dôchodcom v roku 2024 pridať, nakoniec štát na nich ušetrí, hovorí v podcaste eNkonomika člen rozpočtovej rady Martin Šuster. Spolu s kolegami odhadujú, že schválená novela môže verejným financiám ušetriť okolo 100 miliónov eur. „Nemyslím si, že to bolo účelom, ale takto to dopadlo.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Paneláky zateplené pred rokom 2003 zrejme potrebujú dodatočné zateplenie a investície do vnútorných rozvodov, upozorňuje energetický konzultant Michal Ilovič. Dôvodom je ich opotrebenie a sprísňovanie požiadaviek na tepelnú ochranu.

Ľudia robia chybu – namontujú si slnečnú elektráreň a stúpne im spotreba, hovorí v rozhovore energetický konzultant Michal Ilovič. „To je, ako keby som mal vedro s dierou a riešim to tak, že doň lejem vodu rýchlejšie. Čo sa nakoniec stane? Vytečie z neho viac vody.“

Energetický konzultant Michal Ilovič. Foto N - Tomáš Hrivňák

Strach z vývoja na finančných trhoch má každý, ale tým, že si pravidelne sporíme, nakupujeme raz za drahšie a raz za lacnejšie, hovorí Ján Šebo z tímu plánu obnovy. „Najlepší scenár je, keď celý váš život trhy padajú a potom sa v posledných 2 až 3 rokoch vrátia hoci len na pôvodnú úroveň.“

Niektorým sporiteľom v druhom pilieri ušiel za desať rokov 100-percentný výnos, lebo si sporili v dlhopisových fondoch a nie v akciách, hovorí Ján Šebo z tímu plánu obnovy. „Ľudia by mali chápať, že ich dôchodkové úspory nemajú sedieť v dlhopisovom fonde, ale majú byť investované do reálnej ekonomiky.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Odvolanie ma prekvapilo, čakám, že mi ministerka Remišová povie skutočné dôvody, hovorí už bývalý štátny tajomník pre informatizáciu Ján Hargaš. Vraví, že tento rok prinesie ovocie viacero rozbehnutých projektov. „Bol by som rád, aby nestratili tempo práve životné situácie, už mám také signály.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Oceniť nehnuteľnosť je teraz ťažké, na trhu vidno rôzne ceny podobných bytov, hovorí bratislavský realitný maklér Tomáš Kuba. Vraví, že rozdiel v cene bytov v podobnom stave a s podobnou výmerou v rovnakej lokalite môže byť aj 30-tisíc eur, možno aj viac.

Ceny bytov môžu ešte klesať, až kým sa predávajúci nerozhodnú, že ich radšej nebudú predávať a počkajú, hovorí v podcaste eNkonomika realitný maklér Tomáš Kuba. Byty v Bratislave podľa neho oproti začiatku minulého roka zlacneli aj o 10 až 20 percent.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Najčítanejšie teraz

Verejná doprava v USA je katastrofa, hovorí český reportér, ktorý tam prežil šesť rokovFoto – David Loch/ČRoJán Mičovský o kauze Vlčan: Nechcelo sa mi veriť, že v OĽaNO môžeme takto upadnúťJán Mičovský. Foto N – Andrej BánTýždňový newsfilter: Fico a Matovič hrajú s Ódorom každý svoju škaredú hruFoto N - Tomáš BenedikovičAkoby menštruácia bolo zakázané slovo. Hráčka ju naznačila, komentátor skomolil a expertka obišlaOns Jabeurová. Foto - TASR/APEkonomický newsfilter: Úradnícka vláda si zložila ružové okuliare a škrtla nemocnicu Rázsochy z plánu obnovyPôvodný skelet nemocnice Rázsochy pred zbúraním. Foto N - Tomáš BenedikovičPrieskum Focusu: Pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati nerastú, SNS ánoV Kirgizsku som videl pastierov, páchli ťavím trusom a obdivovali vo výklade iPhony, vraví poľský spisovateľ Andrzej StasiukFoto N - Andrej BánPočúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebelaNiektorí študenti, s ktorými sme hovorili, si dali vyrobiť tričko so svojimi hviezdami: zľava kanadský psychológ Jordan Peterson, mizogýn Andrew Tate, exprezident Trump, miliardár Musk a Andrewov brat Tristan TateUž nie si v aute, rád kritizuješ, Horner odvrkol Rosbergovi. V Španielsku fungovali vylepšenia Mercedesu a Ferrari rozdielneChristian Horner počas sobotňajšej kvalifikácie. Foto - Martin TrenklerJe to každodenný tichý boj, hovorí abstinujúca alkoholička, ktorá nepije už šesť rokovIlustračné foto - JumpstoryNemôžeme inak, než vyhlásiť Putinovi vojnu. Ako ruskí partizáni vykoľajujú vlakyVlak nedoviezol palivo a plyn do stanice Uľanovsk-2. Podľa niektorých môžu za jeho vykoľajenie partizáni, podľa iných brzdiaca zarážka. Foto – Twitter/enkhbatbatmunk2Žilinská diaľnica je naďalej suverénne najdrahšia, nafukuje sa aj cena ružomberského obchvatuKomentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako MečiarFoto N - Tomáš BenedikovičTrpí smrteľnou chorobou, ale nevzdáva sa: Najviac frflú bohatí a zdraví. Odmietam byť negatívna, teším sa zo životaIveta Chamcová. Foto - archív I. CH.Ukrajinská autorka Kateryna Jehoruškina: Jednou z príčin vojny sú slová, významy a rozprávaniaUkrajinská spisovateľka a poetka Kateryna Jehoruškina. Foto - Maksym Sosnov

Nové na Dennikn.sk

07:41V menčestri a pri sliepkach nevie konkurovať Uhríkovi v obleku. Ako vyzerá Kotlebov úpadok 06:28Ekonomický newsfilter: Úradnícka vláda si zložila ružové okuliare a škrtla nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy 00:03Nemôžeme inak, než vyhlásiť Putinovi vojnu. Ako ruskí partizáni vykoľajujú vlakyVčera 19:52Už nie si v aute, rád kritizuješ, Horner odvrkol Rosbergovi. V Španielsku fungovali vylepšenia Mercedesu a Ferrari rozdielneVčera 19:00Týždňový newsfilter: Fico a Matovič hrajú s Ódorom každý svoju škaredú hruVčera 17:34Shooty: Nočná moraVčera 17:29Akoby menštruácia bolo zakázané slovo. Hráčka ju naznačila, komentátor skomolil a expertka obišlaVčera 15:52V Kirgizsku som videl pastierov, páchli ťavím trusom a obdivovali vo výklade iPhony, vraví poľský spisovateľ Andrzej StasiukVčera 13:32Prieskum Focusu: Pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati nerastú, SNS ánoVčera 13:32Nedeľná nekázeň: Mužská úradná cirkev, to sú hetero, homo aj trans, sú celibátni aj promiskuitníVčera 11:58Ján Mičovský o kauze Vlčan: Nechcelo sa mi veriť, že v OĽaNO môžeme takto upadnúť03.06 15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosť03.06 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné roky03.06 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebela03.06 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚ03.06 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíra03.06 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako Mečiar03.06 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina Sabaku02.06 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?02.06 20:51Bieloruský denník: Lukašenko omilostil Prataseviča, kvôli ktorému pred 2 rokmi odklonil lietadlo Ryanairu. Prečo?02.06 20:22Štátni cestári sa sťahujú, podľa Hlasu draho a do firmy prepojenej na šéfa Sme rodina02.06 19:42Schopnosť odhaliť voloviny najviac preceňujú tí, ktorí im najviac veria02.06 19:01Newsfilter: Zakliate Rázsochy neodčarujú ani peniaze z Bruselu   02.06 18:55Plakal nad telom 9-ročnej vnučky. Bombardovanie na deň detí pripomenulo, čo Rusko robí ukrajinským rodinám02.06 17:37Ak Smer prijal nejaké peniaze, tak jedine interné (udalosti týždňa)02.06 17:25Graf dňa: Akcie Nvidie po prepade znovu ožili. Výrobca čipov má stále šancu vyťažiť z AI najviac02.06 17:22Mourinho rozhodcu konfrontoval na parkovisku, no fanúšikovia ho aj napadli. Jeho správanie tomu pomohlo, tvrdí expert02.06 17:10Zástupy detí čakajú na prijímačky. Šanca zmaturovať je v Česku nedostatkovým tovarom02.06 16:34Ako písať o vojne?02.06 16:33Danglár: Divoká jazda