Prezidentské voľby 2024

Kandidátom Aliancie v prezidentských voľbách bude predseda strany Krisztián Forró. Jeho nomináciu má ešte potvrdiť stranícky kongres, ktorý bude 9. decembra v Patinciach. (napunk)

Prezidentský kandidát Ivan Korčok predstavil svoj program pre zahraničnú politiku. Pred niekoľkými desiatkami hostí v Bratislave predniesol vyše polhodinový prejav, ktorý nazval Slovenský záujem. Za najväčšiu výzvu slovenskej zahraničnej politiky označil to, či sa dokážeme postaviť na správnu stranu histórie.

V KDH uvažujú, že by do prezidentských volieb nominovali buď europoslankyňu Miriam Lexmann, alebo exministra spravodlivosti Viliama Karasa. „Toto sú dve mená, o ktorých veľmi intenzívne rokujeme,“ povedala v diskusii na TA3 predsedníčka poslaneckého klubu Martina Holečková.

Môj odhad je, že Peter Pellegrini za prezidenta kandidovať bude, vraví minister Tomáš Taraba. Či ho podporí SNS, je podľa Tarabu otvorené. „Ak by v niektorých témach, ktoré sú nám blízke, došlo z jeho strany k nejakej zhode, tak sa to teraz nedá dať dole zo stola. No ak k dohode nepríde, SNS určite postaví vlastného kandidáta.“

Prezidentský prieskum AKO: Peter Pellegrini by zbieral hlasy aj medzi voličmi opozície, pred Ivanom Korčokom má zatiaľ pomerne výrazný náskok. Podľa prieskumu by predseda parlamentu získal 40 %, zatiaľ čo Korčok 30,4 %.

V KDH zvažujú dvoch prezidentských kandidátov – europoslankyňu Miriam Lexmann a bývalého ministra spravodlivosti Viliama Karasa, povedal predseda hnutia Milan Majerský v TV Joj.

Pelle2024 štartuje, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Predseda Hlasu sa ešte zdráha verejnosti oznámiť, či bude kandidovať za prezidenta, ale po týchto 300 eurách pre dôchodcov možno konštatovať, že je to hotová vec.“

Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil, že Ivan Korčok ukazuje svoju politickú neskúsenosť, keď ho vyzýva, aby odovzdal funkciu, ak má v pláne kandidovať za prezidenta. Pellegrini odmieta konflikt záujmov v tom, že vyhlasuje termín prezidentských volieb.

Kto povedie Hlas po Pellegrinim v prípade, že sa stane prezidentom? Monika Tódová v Newsfiltri spomína Sakovú, ktorá roky bojuje s imidžom osoby blízkej Kaliňákovi, a Rašiho, pri ktorom si každý predstaví zdravotníctvo pod vedením Smeru. „Preto je pravdepodobnejší scenár, ktorý naznačuje Fico – spojenie Smeru a Hlasu, respektíve zánik Hlasu.“

Ivan Korčok vyzval Petra Pellegriniho, aby odovzdal funkciu predsedu parlamentu, ak má v pláne kandidovať za prezidenta. Podľa Korčoka, ktorý ohlásil kandidatúru koncom augusta, sa Pellegrini dostáva do konfliktu záujmov.

Minister vnútra Šutaj Eštok odmieta spojenie Hlasu so Smerom v prípade, že by sa Peter Pellegrini rozhodol kandidovať v prezidentských voľbách. „My sme Hlas zakladali preto, aby tu bol na niekoľko rokov, desaťročí,“ povedal s tým, že Hlas má svoju politiku a so Smerom sú len v koalícii.

Minister práce Erik Tomáš na otázku, či by Hlas prežil odchod Petra Pellegriniho do Prezidentského paláca, povedal, že „bude musieť“, a trval na tom, že „sú veľké rozdiely medzi stranou Smer a Hlas“. (markíza)

Pellegrini je situačný hráč s jednou ústrednou myšlienkou – Pellegrini pracuje pre Pellegriniho, povedal Marián Leško v diskusii Ako zachrániť demokraciu. Ako potenciálny kandidát na prezidenta sa podľa Martina Šimečku môže obávať len dvoch ľudí – Fica a jeho protidemokratickej vlády a Matoviča, ktorému „nie je cudzia žiadna ohavnosť“.

Hlas dal štyri dni po parlamentných voľbách registrovať kampaňovo vyzerajúcu doménu „pelle2024.sk“. Naznačuje to, že Peter Pellegrini mohol o prezidentskej kandidatúre premýšľať skôr, ako svoje úvahy prezradil verejnosti. K registrácii došlo v čase, keď ešte prebiehali rokovania o novej vláde a Hlas nevylučoval ani alternatívnu koalíciu s PS, SaS a KDH.

Peter Pellegrini pripustil, že uvažuje nad kandidatúrou na prezidenta. Dodal, že je to veľké rozhodnutie a musí si to premyslieť. „Nebudem to však naťahovať,“ povedal. Pellegrini takisto tvrdí, že ako predseda parlamentu čoskoro vypíše termín prezidentských volieb.

Strana Hlas nebude nikdy hlasovať za zmenu voľby prezidenta, povedal Erik Tomáš. Reagoval na slová Andreja Danka, ktorý chce, aby bol prezident volený v parlamente.

Ak sa koalícia nedohodne na kandidátovi na prezidenta, SNS postaví svojho, vyhlásil Andrej Danko. Podľa neho by si prezidenta mala voliť Národná rada, otvoriť by chcel otázku zmeny ústavy.

Miriam Lexmann by bola výborná kandidátka na prezidentku, myslí si šéfka klubu KDH Martina Holečková. „Ale toto nie je o mojom osobnom presvedčení, ale o presvedčení strany a o tom, či by pani europoslankyňa mala záujem kandidovať,“ vraví. Holečková si vie predstaviť aj podporu pre Ivana Korčoka.

Pellegrini sa nemusí tváriť, že nevie, či chce byť prezidentom, píše Newsfilter. „Zdá sa, že váha len pro forma, a môže si povedať, že za pokus to stojí. Navyše ak by naozaj vyhral, Fico sa poteší, že oslabí Hlas, a Danko, ktorý si s Pellegrinim práve nepadli do oka, takisto určite nebude smútiť.“

V hospodárskych otázkach som liberál, ale hodnotovo som konzervatívec, povedal Ivan Korčok na mítingu v Dunajskej Strede. Dodal, že nepatrí medzi tých konzervatívcov, ktorí by hneď upálili ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Na zavedenie registrovaného partnerstva na Slovensku podľa neho dozrel čas. (napunk)

Najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby má teraz Peter Pellegrini, ukazuje prieskum Ipsosu pre Denník N. V druhom kole by predsedovi parlamentu dalo hlas 40 % ľudí, Ivana Korčoka by volilo 26 %. Zvyšní respondenti nevedeli odpovedať alebo by nešli voliť.

Čím arogantnejšie sa bude nová moc správať, tým istejšie je, že Pellegrini na prezidenta nedosiahne, píše Filip Obradovič. „Nekontrolovateľné správanie vlády, akokoľvek cynicky to znie, Ivanovi Korčokovi, naopak, vyhovuje, pretože mobilizuje voličov.“

Preberanie moci nie je veľmi estetické, vraví v rozhovore prezidentský kandidát Ivan Korčok. „Tesne po voľbách bolo veľkou témou víťazov volieb volanie po upokojení. Nemám pocit, že sa preberá moc takým spôsobom, aby to k upokojeniu smerovalo.“

Ivan Korčok predpokladá, že Peter Pellegrini bude kandidovať za prezidenta. „Ja si pamätám, že jeho prioritou bolo postaviť modernú sociálnu demokraciu alebo že vravel, že by sa lepšie cítil v exekutívnej pozícii. Pamätám si aj to, že pán predseda Hlasu hovoril, že najprv je záujem štátu, potom strany a potom jeho osobný záujem. To si bude musieť dajako zrovnať.“

Neviem si predstaviť, že by som ako prezident na čelo SIS vymenoval Tibora Gašpara, hovorí v rozhovore Ivan Korčok. Pri zostavovaní vlády by uvažoval o nevymenovaní viacerých členov, nielen Rudolfa Huliaka. Ich mená neprezrádza. „Toto je situácia, ktorá je za nami. Budeme sa o tom ďalej rozprávať v kampani, a keď uspejem, Slovensko bude vidieť, ako sa k tejto veci postavím ja.“

Peter Pellegrini potvrdil, že zvažuje prezidentskú kandidatúru. „Môžem potvrdiť, že som túto tému nevylúčil. Ide o stále otvorenú otázku, ktorú v najbližších týždňoch musíme v strane Hlas, aj ja osobne, nejakým spôsobom rozlúsknuť,“ povedal pre RTVS.

Foto N - Tomáš Benedikovič

V Aliancii uvažujú, že by sa ich prezidentským kandidátom mohol stať trnavský vicežupan József Berényi alebo predseda strany Krisztián Forró. Berényi tvrdí, že nemá takéto ambície, ale vie si predstaviť, že by viedol kandidátku strany v eurovoľbách. Forró hovorí, že verejnosť budú informovať až po vnútrostraníckych debatách. (napunk)

KDH sa ešte nedohodlo na kandidátovi na prezidenta. Strana bude mať v blízkom čase zasadnutie predsedníctva, tam sa bude rozhodovať o kandidátoch do eurovolieb aj do prezidentských volieb, oznámila predsedníčka poslaneckého klubu Martina Holečková.

Ak by Peter Pellegrini kandidoval za prezidenta, ocitol by sa vo zvýhodnenej pozícii. Je totiž zároveň predsedom parlamentu, ktorý hrá rolu pri organizácii volieb. Má vplyv na to, kedy by sa mohli konať voľby, kedy môžu byť vyhlásené, ale aj ako rýchlo by s návrhmi na svoju kandidatúru museli prísť prezidentskí kandidáti. Formálne by mal dokonca preskúmavať ich nominácie.

Ľudia by si mali pamätať, čo vravel Peter Pellegrini o svojej prezidentskej kandidatúre pred voľbami, vraví Ján Kubiš, ktorý sa chce uchádzať o post hlavy štátu. „Hovoril, že dáva prioritu záujmom SR a záujmom svojej vlastnej strany a až potom, na treťom mieste, sú jeho osobné ambície. Nie som si istý, či kandidatúra na prezidenta je najlepší spôsob, ako viesť stranu Hlas.“

Proti stretnutiu Fica s Putinom by som nenamietal, vraví v rozhovore exminister zahraničných vecí a pravdepodobný prezidentský kandidát Ján Kubiš. „Záležalo by na tom, aký by bol cieľ rozhovoru. Pokiaľ by išlo len o prázdne politické gesto, odmietal by som to. Pokiaľ by bolo cieľom pomôcť ekonomike – ale v rámci uplatňovania sankčného režimu –, tak ako to robí Maďarsko, nemal by som s tým problém.“

Vo chvíli, ako Pellegrini oznámi, že ide bojovať o prezidenta, dá najavo, že to s Hlasom nemyslí vážne, píše Filip Obradovič. „Aj keď nevyhrá, svojím postojom stranu a jej voličov ako na podnose ponúkne Ficovi a významne pomôže nakŕmiť jednoducho znejúci príbeh, že to nikdy nijako inak ani nemalo byť.“

V koalícii sa budú podľa poslanca za SNS Tomáša Tarabu baviť o spoločnom kandidátovi na prezidenta. Odpovedal na otázku, či má strana svojho kandidáta na prezidenta. (joj)

Pellegrini to ešte nepovedal nahlas, ale chce byť prezidentom, píše Roman Pataj. „Jeho prípadná kandidatúra bude vyhovovať aj iným, preto ho do nej budú tlačiť. Konkrétne Smeru a Ficovi. Ak by totiž Pellegrini uspel, zvyšok Hlasu by ležal na ulici bez lídra a budúcnosti.“

Andrej Danko v TA3 tvrdí, že podľa neho bude kandidatúra Petra Pellegriniho za prezidenta prirodzený politický krok. Dodal, že podľa neho nebude v koalícii pokoj, „pokiaľ jeden nebude premiér a druhý prezident“.

Jozef Hajko v diskusii Denníka N hovorí, že KDH zatiaľ nemá kandidáta na prezidenta, ale že strana chce prísť s vlastným. Na otázku, či by to mohla byť Miriam Lexman, o ktorej sa hovorí, že by mohla kandidovať, Hajko odpovedal, že možné je všetko.

Obraz Slovenska vo svete západných liberálnych demokracií dnes trpí, a trpí aj v očiach mnohých u nás doma, vyhlásil Ivan Korčok. „Aká bude realita, majú stále v rukách zvolení politici. Slovensko je viac ako rozdelené, je roztrieštené, ale žiaden politický prúd neprevalcoval krajinu a každý bude potrebovať partnerov.“

Generálny prokurátor Maroš Žilinka poprel kandidatúru na prezidenta. Dnes avizoval, že čoskoro oznámi svoje osobné rozhodnutie, neuviedol však, čoho sa má týkať. Na Facebooku píše, že kandidatúru už v minulosti jasne odmietol.

O prípadnej prezidentskej kandidatúre Maroša Žilinku za prezidenta sa špekuluje už mesiace. Prieskum z apríla ukázal, že v súboji s Ivanom Korčokom by jasne prehral. V minulosti Žilinka popieral, že by chcel kandidovať, teraz však hovorí, že uvažuje „o tom, o čom by inak neuvažoval“.

Maroš Žilinka ani po doplňujúcich otázkach nepovedal, či sa jeho zásadné rozhodnutie týka prezidentských volieb. Vysvetlenie sľubuje v dohľadnom čase. Od Petra Pellegriniho si už vypočul, že by teraz kandidovať nemal a má dokončiť volebné obdobie do roku 2027.

Peter Pellegrini teraz neuvažuje o prezidentskej kandidatúre, ale do budúcnosti ju úplne nevylúčil. Podľa prieskumu pre Markízu by predseda Hlasu v druhom kole porazil Roberta Mistríka, Roberta Fica aj Ivana Korčoka. Ak by bol Korčok v druhom kole s Ficom, výsledok by bol zrejme tesný.

Riaditeľ agentúry Focus Martin Slosiarik hovorí, že konflikt medzi Matovičom a Kaliňákom je zatiaľ najvýraznejším momentom kampane. Matoviča ukázal ako autentického, ale pomôcť by podľa neho mohol aj Smeru.

Minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský považuje Ivana Korčoka za dobrého kandidáta na prezidenta. „Je to názorovo a hodnotovo konzistentný človek. Nie je to diplomat, ktorý pôsobil v medzinárodných organizáciách, bol súčasťou slovenskej zahraničnej služby a vždy obhajoval slovenské záujmy najlepšie, ako vedel. A myslím si, že to vedel robiť na špičkovej úrovni.“

V ohlasoch na kandidatúru Ivana Korčoka sa objavili aj komentáre o tom, že za ním nestojí nijaký veľký príbeh, píše Martin Bútora a v komentári s touto tézou polemizuje. „Obhajovať demokraciu, ochranu ústavnosti či príslušnosť Slovenska k Západu je verejnosti ťažšie pretlmočiť.“

Podpredsedovi Hlasu Erikovi Tomášovi by neprekážalo byť vo vláde, v ktorej by bol premiérom Robert Fico, povedal v Markíze. Je podľa neho vylúčené, že by Peter Pellegrini na jar kandidoval za prezidenta.

Sme rodina nepostaví vlastného kandidáta do prezidentských volieb. Boris Kollár v diskusii na RTVS povedal, že Ivana Korčoka aj Jána Kubiša považujú za kvalitných kandidátov. Koho hnutie podporí, rozhodnú neskôr.

Peter Pellegrini (Hlas) vylúčil možnú kandidatúru na prezidenta iba s poznámkou, že to môže urobiť dnes. „O prezidentských voľbách absolútne nerozmýšľam,“ povedal v TA3. Pellegrini sa chce v prvom rade sústrediť na parlamentné voľby.

Smer nepodporí v prezidentských voľbách Ivana Korčoka. Robert Fico neoznámil, koho podporia, ale o bývalom ministrovi zahraničia Jánovi Kubišovi povedal, že je skúsenejší kandidát ako Korčok. (ta3)

Lepší kandidát ako Korčok už nebude, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Sme síce len na začiatku, no nebojme sa povedať nahlas to, čo je zrejmé na prvý pohľad – že v miere pripravenosti, skúseností a zároveň hodnotovej vybavenosti je dobrý kandidát a lepší už ani nebude. Otázka teraz znie, či Slovensko môže mať toľko šťastia aj do tretice.“

Prezidentka Zuzana Čaputová sa teší z každého demokratického kandidáta na prezidenta, ktorý zdieľa rovnaké hodnoty ako ona. Preto sa teší aj z kandidatúry Ivana Korčoka. Uviedla to v nemeckom Magdeburgu, kde si prevzala Cenu cisára Otta.

Nové na Dennikn.sk

15:29Navrhli najlepší súkromný interiér aj kanceláriu: Interiér musí fungovať, aj keď vymeníte sedačku alebo stoličky 14:48Štefan Kuffa po 34 dňoch odchádza k Tarabovi. Nezohrali sa so Šimkovičovou, vraví poslanec Michelko 14:47Vývoj bojov (644. deň): Putin prechádza na totálnu vojnu 14:27Môže prekonať Lewandowského a Tuchel sa s ním radí o taktike. V čom sa Kane líši od ostatných útočníkov 13:47Škrabák o sebe tvrdil, že je zberateľ a milovník štúrovcov. Za extrémizmus dostal tri roky podmienečne 13:31Ako to číta Ivan Mikloš: Rozumom Rusko nepochopíš. V čom som sa v súvislosti s Ruskom mýlil 12:43Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku? 11:54Verstappen a Red Bull zavŕšili takmer stopercentnú sezónu 11:48Od decembra mladým od 12 do 15 rokov uhradia vakcínu, ktorá chráni pred rakovinou 11:24Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 6. časť (audio) 09:58Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadení 09:57Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladých 08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostredia 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smeje 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu Zielinski 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým? 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker 06:32Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražieVčera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcovVčera 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PSVčera 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutiaVčera 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy Európy