Turecký prezident Erdogan mal aj pred nedeľňajším druhým kolom prezidentských volieb neoprávnenú výhodu nad protivníkom a kandidátom opozície Kemalom Kiličdaroglom.
Turecká mena sa dostala na ďalšie rekordné minimum voči doláru, spadla na 20,065 líry za dolár. Trh reaguje na volebné víťazstvo doterajšieho prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Je možné, že Erdogan Švédsko do NATO do júlového samitu ešte nepustí. V zahraničnej politike budeme podľa analytičky sledovať skôr chladné vzťahy so Západom a, naopak, zlepšovanie na osi Moskva – Ankara, keďže v ostatných mesiacoch bol Putin v Erdoganovej kampani veľmi nápomocný.
Znovuzvolený prezident Erdogan sľubuje „turecké storočie“, neohrozila ho ani rekordná inflácia. Voľby však ťažko nazvať férovými, hovorí analytička Lucia Yar. Kurdov, LGBTI+ a mimovládky podľa nej čakajú ešte ťažšie časy.
Volebná komisia potvrdila, že Recep Tayyip Erdogan zvíťazil v 2. kole volieb. Turecký prezident získal 52,14 % hlasov, kým kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu 47,86 %. Erdogan je pri moci už od roku 2003, najskôr bol premiérom. Teraz ho čaká ďalšie päťročné obdobie.
Erdoganovi k znovuzvoleniu zablahoželal aj Putin. Ruský prezident dúfa, že dialóg bude pokračovať a že sa zrealizujú plánované projekty vrátane jadrovej elektrárne Akkavuyu na juhu Turecka a hubu na tranzit plynu.
Kandidát tureckej opozície Kemal Kiličdaroglu označil voľby za nespravodlivé a odsúdil autoritársky Erdoganov režim. Porážku zatiaľ nepriznal, podľa predbežných výsledkov získal 48 % hlasov.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa vyhlásil za víťaza 2. druhého kola volieb. Podľa predbežných výsledkov získal asi 52 % hlasov, opozičný kandidát Kemal Kiliçdaroglu 48 %.
Recep Tayyip Erdogan zostane tureckým prezidentom. Po sčítaní 97 % odovzdaných hlasov má podľa štátnej agentúry Anadolu asi 52,2 % hlasov, opozičný kandidát Kemal Kiliçdaroglu 47,8 %. Víťazstvo Erdoganovi prisudzuje už aj agentúra Anka blízka opozícii.
Hlasovanie v druhom kole volieb tureckého prezidenta sa skončilo. O výsledkoch môžu médiá informovať až po 20:00 nášho času, ústredná volebná komisia ich však najskôr znovu umožní publikovať aj skôr.
Turecká mena sa dostala na nové minimum voči americkému doláru: prvý raz prekročila úroveň 20 lír. Oslabuje ju rastúci tlak na ekonomiku pred druhým kolom volieb, v ktorých je favoritom súčasný prezident Recep Tayyip Erdogan.
Predstavitelia tureckých prokurdských strán – Ľudovej demokratickej strany a Zelenej ľavice odmietli pokračovanie vlády prezidenta Erdogana. Opozičného kandidáta Kemala Kilicdarogla však otvorene nepodporili.
Kandidát tureckej opozície na prezidenta Kemal Kiličdaroglu podal žalobu na úradujúceho prezidenta Erdogana za to, že v rámci predvolebnej kampane zverejnil video, v ktorom spájal opozíciu s kurdskými militantmi.
Turecký prezident Erdogan ide do finále volieb ako favorit. Zaskočený kandidát spojenej opozície Kemal Kilicdaroglu po sklamaní z prvého kola zmenil taktiku a obracia sa k voličom radikálnej pravice. Hlavnou témou jeho kampane sa stal strach z autokratického prezidenta aj z utečencov.
Tureckí nacionalisti nie sú jednotní v podpore Erdogana v druhom kole volieb. Prezidenta už v pondelok podporil neúspešný nacionalistický kandidát Sinan Ogan. Najväčšia strana z koalície ATA, za ktorú Ogan kandidoval, však ďalej rokuje s opozičným kandidátom Kemalom Kilicdaroglom.
Bez ohľadu na výsledok tureckých volieb hrozí prudké znehodnotenie líry na spôsob Latinskej Ameriky alebo dokonca aj zrušenie voľne konvertibilnej meny, píše ekonóm Vladimír Vaňo. Dôvodom je kríza platobnej bilancie, ako aj nedôvera domácností aj firiem voči líre. Aby Turecko zastavilo jej prepad, vypredáva devízové rezervy.
Investori pred prvým kolom tureckých volieb očakávali prehru súčasného prezidenta Erdogana, počítali totiž s prudkým nárastom úrokových sadzieb, ktorý by zrejme nastal pri zmene vlády, píše ekonóm Vladimír Vaňo. Pred druhým kolom sa však očakávania, vyjadrené úrokovými derivátmi, otočili.
Mnohí voliči podporili Erdogana napriek tomu, že uznali, že korupcia v jeho strane dosiahla astronomické rozmery. Zlé hospodárenie viedlo v Turecku k trojcifernej inflácii. Podporili ho aj v oblastiach najviac zasiahnutých zemetrasením, kde boli politici AKP hlavným faktorom ohromujúcich škôd a strát na životoch.
Turci žijúci v zahraničí začali hlasovať v druhom kole prezidentských volieb, v ktorom súperí súčasný prezident Erdogan a kandidát spojenej opozície Kemal Kiličdaroglu.
Expertka na Turecko Lucia Yar hovorí, či je možné poraziť Erdogana v druhom kole volieb. „Uhrať takmer remízu s lídrom krajiny, ktorý ju vedie vyše 20 rokov a ihrisko si už sám aj prekreslil, chce nadľudské úsilie. Do druhého kola ide Erdogan s výhodou, no jeho súper Kılıçdaroğlu ešte má možnosti, ako osloviť voličov.“ (euractiv)
Turci žijúci v Nemecku v nedeľných voľbách podporili súčasného prezidenta Erdogana, ktorý tam získal približne dve tretiny hlasov. Nemecko je domovom najväčšej tureckej komunity mimo Turecka.
Najvyšší volebný úrad v Turecku potvrdil, že 28. mája bude druhé kolo prezidentských volieb, keďže žiadny z kandidátov nemal nad 50 %. Recep Tayyip Erdogan získal 49,5 % hlasov, Kemal Kiliçdaroglu 44,9 % hlasov, tretí Sinan Ogan 5,2 %. Druhé kolo krajina ešte nikdy nezažila.
Dve najväčšie prekvapenia tureckých volieb: napriek zlej ekonomickej situácii a hnevu po ničivom zemetrasení zrejme pôjde Erdogan do druhého kola prezidentských volieb ako favorit a parlament aj naďalej ovládne jeho koalícia.
Ak bude v Turecku druhé kolo prezidentských volieb, má podľa niektorých analytikov väčšie šance vyhrať Erdogan pred zástupcom opozície Kemalom Kiličdaroglom.
Turecký prezident Erdogan v noci vyhlásil, že „jasne vedie“ v nedeľňajších voľbách, ktorých výsledky sa stále sčítavajú. Zároveň dodal, že je pripravený na druhé kolo volieb, ak to bude potrebné.
Turecký volebný orgán YSK nebude zverejňovať priebežné výsledky prezidentských volieb a vyjadrí sa, až keď budú zrátané všetky hlasy, čo môže trvať aj niekoľko hodín. Podľa neoficiálnych predbežných výsledkov, ktoré zverejnila agentúra Anadolu, má po sčítaní vyše 90 percent okrskov prezident Erdogan 49,6 percenta hlasov.
O víťazovi tureckých prezidentských volieb zrejme rozhodne až druhé kolo. Po zrátaní 90 percent okrskov vedie súčasný prezident Erdogan, ale jeho zisk klesol pod 50 percent. Kandidát opozície Kemal Kiliçdaroglu má zatiaľ približne 45 percent hlasov.
V tureckých prezidentských voľbách je zrátaných 70 percent okrskov a náskok prezidenta Erdogana sa zmenšuje. Podľa vládnej agentúry Anadolu, ktorú opozícia spochybňuje, získal Erdogan 51 percent hlasov a jeho rival Kiliçdaroglu 43 percent. Je pravdepodobné, že ani jeden nezíska potrebnú väčšinu už v prvom kole.
Turecká opozícia vyzvala občanov, aby nedôverovali priebežným výsledkom volieb, ktoré zverejňuje štátna agentúra Anadolu. Podľa nich po sčítaní zhruba 40 percent okrskov vyhráva súčasný prezident Erdogan s 53 percentami hlasov. Opozičný kandidát Kiliçdaroglu však vyhlásil, že nad Erdoganom vedie.
Volebné miestnosti v Turecku sa zavreli, najbližšie štyri hodiny je podľa zákona zakázané zverejňovať akékoľvek výsledky. Po ôsmej večer by malo byť známe, či niektorý z prezidentských kandidátov získal už v prvom kole nadpolovičnú väčšinu hlasov. (guardian)
V Turecku sa otvorili volebné miestnosti, naraz sa konajú prezidentské aj parlamentné voľby, ktoré by mohli ukončiť 20-ročnú vládu autoritárskeho prezidenta Erdogana. Podľa prieskumov ho môže už v prvom kole poraziť líder opozície Kiliçdaroglu, ktorého podporujú všetky veľké opozičné strany.
Turecký prezident Erdogan obvinil svojho súpera z napojenia na teroristov a z presadzovania LGBT agendy. Urobil tak v posledný deň kampane pred nedeľňajšími voľbami v Turecku, ktoré by mohli ukončiť dve desaťročia Erdoganovej vlády.
Ešte nikdy nebol Erdogan tak blízko svojho pádu ako teraz, jeho prezidentský systém spomalil rozvoj Turecka. „Všetci čakajú na dekrét, rozhodnutie, a správa krajiny sa obáva urobiť aj to najmenšie rozhodnutie bez privolenia prezidenta,“ vysvetľuje expertka Lucia Yar. Pripomína to Rusko, ktoré premrhalo svoje energetické zdroje a nikam sa neposunulo.
Erdogan vyvolal obavy o vývoj v Turecku po jeho prípadnej prehre vo voľbách. Vyzval totiž svojich priaznivcov, aby „bránili svoju budúcnosť“ podobne, ako to urobili 15. júla 2016. Vtedy sa časť armády neúspešne pokúsila o prevrat a na Erdoganovu výzvu vyšli ľudia do ulíc, čo si vyžiadalo 251 obetí.
Šanca, že po voľbách už Turecko nepovedie Erdogan, je najväčšia za 20 rokov. Zjednotená opozícia ho môže poraziť najmä v parlamente, prezident na poslednú chvíľu rozdáva peniaze – od zvyšovania platov, cez plyn zadarmo až po odpustky dlhov. (euractiv)
UEFA odmietla informácie, že rokovala s Portugalskom o prípadnom presune finále Ligy majstrov z Istanbulu do Lisabonu. Príčinou malo byť možné vypuknutie nepokojov v Turecku po prezidentských voľbách.
Turecká opozícia obviňuje Rusko, že sa snaží ovplyvniť výsledky nedeľňajších prezidentských a parlamentných volieb šírením dezinformácií. Kremeľ to odmietol, hovorca Dmitrij Peskov to označil za klamstvá.
Erdoganova povesť silného vodcu po tragickom zemetrasení utrpela, ale väčšinu stratených hlasov už získal späť, vraví expertka Pelin Ayan Musil pred nedeľnými tureckými voľbami. Hoci sa zrútili tisíce nekvalitných budov, ktorými sa predtým prezident chválil, po katastrofe opakoval, že za to môže Alah.
Kým Erdogan rozpráva o kozmických lodiach, jeho vyzývateľ nakrúca doma v kuchyni videá o drahej cibuli. Turecká expertka Pelin Ayan Musil hodnotí veľké spájanie tureckej opozície ako historické, rovnakého kandidáta prvý raz podporujú nacionalisti aj prokurdská strana, napriek tomu to nemusí v nedeľných voľbách stačiť na víťazstvo.
Jeden zo štyroch kandidátov na tureckého prezidenta Muharrem Ince stiahol svoju kandidatúru. Krok politika, ktorý patrí k Erdoganovým odporcom, zvyšuje šance kandidáta opozície na víťazstvo už v prvom kole volieb.
Prvé kolo tureckých prezidentských volieb by vyhral kandidát opozície Kemal Kilicdaroglu, vyplýva z prieskumu rešpektovanej agentúry Konda. Výsledok by však nestačil na zvolenie Kilicdarogla už v prvom kole a na konci mája by ho čakalo druhé kolo s Recepom Tayyipom Erdoganom.
Približne 1,8 milióna tureckých voličov žijúcich v zahraničí hlasovalo v prezidentských a parlamentných voľbách, ktoré v Turecku budú 14. mája.
Turecký prezident Erdogan oznámil pár dní pred voľbami zvýšenie platov štátnych zamestnancov o 45 percent. Autoritársky politik vládne v krajine už dvadsať rokov a v nedeľných voľbách sa očakáva vyrovnaný súboj, v ktorom môže prvýkrát prehrať.
Turecký prezident Erdogan podľa prieskumu výrazne stráca u voličov v kurdských provinciách v porovnaní s kandidátom opozície Kemalom Kilicdaroglom. Podľa prieskumu by v nich Kilicdaroglu získal v prvom kole vyše 62 % hlasov a Erdogan 34,5 %.
Recep Tayyip Erdogan v ostrom prejave naznačil, že jeho oponenti v nedeľu úmyselne vyprovokovali výtržnosti na svojom mítingu v meste Erzurum, kde demonštranti hádzali kamene po istanbulskom starostovi Ekremovi Imamogluovi. Do volieb ostáva necelý týždeň.
Kto je muž, ktorý zjednotil tureckú opozíciu: Kemal Kilicdaroglu má povesť tureckého Gándhího a sľubuje normalizáciu vzťahov s EÚ a zvrátenie Erdoganovej autokratickej politiky. Zároveň však nadbieha na protiutečenecké nálady.
V Istanbule sa konalo jedno z najväčších predvolebných stretnutí opozičného bloku Národnej aliancie, zúčastnilo sa ho niekoľko stoviek tisíc ľudí. „Budem prezidentom, ktorý nebude nikoho marginalizovať. To vám sľubujem,“ povedal Erdoganov protikandidát Kemal Kilicdaroglu. (deník n)
Turecko sa krátko pred kľúčovými májovými voľbami umiestnilo na posledných priečkach indexu slobody tlače, ktorý dnes zverejnili Reportéri bez hraníc. Skončilo dokonca za Ruskom, Bieloruskom či Venezuelou.
Inflácia v Turecku sa v apríli zvoľnila na 43,7 % z marcových 50,5 %. Krajinu čakajú v polovici mája parlamentné a prezidentské voľby, v ktorých by prezident Recep Tayyip Erdogan mohol stratiť väčšinu pre vysoké životné náklady.