Požiar v Banskej Štiavnici

Riaditeľka Slovenského banského múzea Zuzana Denková vidí aktuálny postup prác na budovách zasiahnutých požiarom v Banskej Štiavnici pozitívne. V piatok sa otvára Galéria Jozefa Kollára, z budovy Berggerichtu konečne mizne zhorená strecha. „Som veľmi vďačná za to, že naše žiadosti boli vypočuté,“ hovorí Denková.

V piatok sa po viac ako dvoch mesiacoch otvára Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici, ktorá len tesne unikla požiaru. Vrátili sa do nej vzácne gotické sochy aj obrazy, ktoré počas evakuácie prešli stovkami rúk dobrovoľníkov. Boli sme sa pozrieť, ako prebiehali prípravy.

Foto N - Tomáš Benedikovič

So záchranou Banskej Štiavnice pomáha aj francúzsky tesár, ktorý po požiari obnovoval Notre-Dame, hovorí riaditeľ pamiatkarov Pavol Ižvolt. Naše pamiatky nemajú samohasiace systémy ako v Poľsku alebo v Česku. „Keď som pôsobil na ministerstve kultúry, snažil som sa túto tému nastoliť, keď sme nastavovali štrukturálne fondy, ale nemalo to dobrú odozvu.“

Ani takmer dva mesiace po požiari v Banskej Štiavnici sa nezačali práce na pamiatke Berggericht, riaditeľka banského múzea Zuzana Denková kritizuje dlhý proces obstarávania, ktorý podľa nej ohrozuje kultúrne dedičstvo. Do objektu stále vniká voda a otvorená časť degraduje.

Slovenské banské múzeum skladá tím na obnovu Berggerichtu po ničivom požiari. Celkovo hľadá deväť ľudí: dokumentátora, konzervátora, pamiatkara, rozpočtára, stavebného technika, kurátora, experta na obstarávanie, reštaurátora a kunsthistorika.

Ministerstvo vnútra žiada komplexnú rekonštrukciu Slovenského národného archívu či vybudovanie ôsmich nových vysokokapacitných úložných priestorov v jednotlivých regiónoch. Vláda vzala na vedomie materiál o stave archívov, v ktorom ministerstvo varuje pred veľkým rizikom nenahraditeľných strát.

Vláda schválila uvoľnenie štyroch miliónov eur na odstraňovanie následkov požiaru a rekonštrukciu budovy školy v Banskej Štiavnici. Peniaze sú súčasťou 11-miliónového balíka, ktorý kabinet vyčlenil na výjazdovom zasadaní po požiari v meste.

Dočasná strecha Základnej umeleckej školy v Banskej Štiavnici, v pozadí je provizórne prekrytý Korenekovský dom. Vľavo je budova Slovenského banského múzea. Foto – Lukáš Rohárik

Galéria Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici sa opäť otvorí na letnú sezónu, povedala jej projektová koordinátorka Zuzana Paškayová na benefičnom koncerte na podporu mesta. Galéria počas ničivého požiaru nevyhorela, no pre zadymenie a znečistenie je zatvorená.

Český prezident Petr Pavel sa prihovoril účastníkom benefičného koncertu na podporu Banskej Štiavnice. Vyjadril ľútosť nad vyhoreným historickým centrom a ocenil, že na obnove sa budú podieľať aj českí reštaurátori. „Susedia si musia pomáhať,“ vyhlásil s tým, že sa teší na deň, keď s manželkou navštívia obnovené mesto.

Zobral som do auta motorovú pílu a šiel pomáhať, opisuje deň ničivého požiaru B. Štiavnice kameraman a člen divadla Kosmopol Henrich Žucha. Centrum bolo v tom čase už uzavreté, Žuchovi sa však podarilo presvedčiť policajta, aby ho pustil cez zábrany.

Spolu s plačúcimi kolegami sme sa pozerali na to, ako horí naša škola, spomína na požiar v B. Štiavnici riaditeľka ZUŠ Irena Chovancová. Učitelia spolu s armádou z budovy zachraňovali hudobné nástroje a sťahovali ich do náhradných priestorov v bývalom sídle Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Naživo: benefičný koncert na podporu požiarom zasiahnutej Banskej Štiavnice. Na obnovu môžete prispieť online cez Donio.sk.

V bratislavskej Starej tržnici sa dnes o 17.30 koná benefičný koncert pre Banskú Štiavnicu. Vstup je voľný, vystúpia aj kapely Billy Barman, Le Payaco, Hex, Korben Dallas, Vec & Škrupo & Tóno. Prispieť môžete cez zbierku na portáli Donio, priamy prenos z akcie bude aj na Facebooku Denníka N.

Na benefičnom koncerte na podporu Banskej Štiavnice v pondelok v bratislavskej Starej Tržnici vystúpia aj kapely Billy Barman, Le Payaco, Hex, Korben Dallas, Puding Pani Elvisovej, Vec & Škrupo & Tóno S. Prispieť môžete cez zbierku na webe Donio.sk.

Bratislava organizuje benefičný koncert na podporu Banskej Štiavince, s nápadom prišli bratislavské základné umelecké školy. „Netreba bedákať, ale treba robiť a zachraňovať. Bude lepšie, musí sa to podariť,“ vraví Emília Vášáryová, ktorá vyrástla v Banskej Štiavnici a vystúpi na akcii. Koncert bude v pondelok od 17.00 h v bratislavskej Starej tržnici. 

Praha daruje Banskej Štiavnici v prepočte asi 170-tisíc eur. „Dávame tým najavo nielen solidaritu s mestom zničeným požiarom, ale aj záujem o osud historického a kultúrneho dedičstva Banskej Štiavnice, ktorá je podobne ako Praha zapísaná v zozname UNESCO,“ povedal primátor Bohuslav Svoboda.

Minister Ján Budaj na zasadnutí vlády v Banskej Štiavnici hovoril, že treba vyhodnotiť aj to, kto pri požiari urobil chybu. „Poďakovania musia byť sprevádzané aj nápravami tých miest, kde to zlyhalo. Hovorili sme veľmi otvorene, že hasiči nemali vodu. Boli spomenuté veľmi konzervatívne postoje pamiatkarov, ktorí bránia umiestňovaniu moderných hasiacich systémov,” povedal.

Pomoc 11 miliónov vlády pre Banskú Štiavnicu je len pre štátne a mestské budovy, no primátorka sľubuje dočasné zastrešenie aj súkromným vlastníkom pamiatok. Nateraz nie je jasné, či pamiatky pri obnove dostanú moderné samohasiace systémy. „Jedna z vecí, ktorá vyplynula z diskusie, je, že je lepšie, keď sú vzácne zbierky uskladnené v nových budovách, ktoré majú všetky ochranné prvky,“ povedal premiér Heger.

Eduard Heger povedal, že financie, ktoré vláda vyčlenila pre Banskú Štiavnicu, sú prvá, ale nie posledná pomoc na záchranu požiarom poškodených pamiatok. „Budú nasledovať ďalšie podľa toho, akým spôsobom budú vyčísľované škody,“ uviedol.

V Banskej Štiavnici rozmýšľajú, ako centrum mesta ochrániť pred ďalšími požiarmi. Pomohli by termokamery aj moderné samohasiace systémy. „Dostupné moderné hasiace systémy sú dokonalé, ale my ich nemáme. Prečo? Lebo sú veľmi drahé,“ vraví riaditeľka krajských pamiatkarov Mária Flórová.

Vláda odsúhlasila 11 miliónov eur na obnovu pamiatok v Banskej Štiavnici po marcovom požiari. Štyri milióny pôjdu tento rok na sanáciu objektov, ďalších sedem dostanú na roky 2023 – 2025 ministerstvá na obnovu zdevastovaných budov a archívov, ktoré majú vo svojej správe.

V Banskej Štiavnici zakrývajú pamiatky zničené požiarom provizórnymi drevenými strechami, ktoré by mali vydržať aj nasledujúcu zimu. „Poveternostné vplyvy môžu spôsobiť takú degradáciu, že nosná konštrukcia už nemusí byť v poriadku,“ vraví statik a autor projektov Ján Pivarč.

Pohľad z Eleuzíny na zhorenisko. Foto – Lukáš Rohárik

Vláda dnes rozhoduje v Banskej Štiavnici o pridelení 11 miliónov eur na obnovu požiarom zničených budov štátu a samosprávy. Pomoc súkromným vlastníkom predstavia až do konca júna. Odhad škôd v meste sa blíži k 30 miliónom eur.

Na zhorenisko do Banskej Štiavnice prišiel temný turizmus, ľudia sú zvedaví na trosky po požiari. Bolo to tak aj vo Fukušime či v Tatrách po víchrici. „Turisti chodia iba kvôli zhorenisku,“ vraví Milan Klak, stavebný inžinier a súdny znalec, ktorý sa v minulosti podieľal na záchrane štiavnických pamiatok.

Interiér banského múzea zničený plameňmi a vodou a dočasné strechy v Banskej Štiavnici. Foto – Lukáš Rohárik a Mária Flórová

Nedeľná chvíľka poézie – Pieseň piesní. Špeciálne vydanie televíznej relácie venované všetkým, ktorí pomáhali pri hasení požiaru a záchrane historického dedičstva Banskej Štiavnice. Účinkujú Magda a Emília Vášáryové a Oskar Rózsa. Pomôcť môžete v zbierke na Donio.sk.

V Banskej Štiavnici bude dnes a zajtra séria benefičných podujatí na podporu požiarom poškodených domov. Začína sa dnes od 15.00 h knižným trhom, diskusiou a koncertom v priestoroch Schemnitz Gallery, program pokračuje v Art Cafe a zajtra v Hájovni.

Do ukončenia zbierky na pomoc obnovy domov zničených pri požiari v Banskej Štiavnici zostávajú už len dva dni, zatiaľ sa podarilo vyzbierať 141 213 eur od 4 022 darcov. (donio)

Nový diel .pod lampou: Majiteľ antikvariátu v Banskej Štiavnici Tomáš Lazar rozpráva o tom, aké sú dôsledky nedávneho požiaru a či si ešte vieme na Slovensku pomáhať.

Požiar v Banskej Štiavnici zničil v objekte základnej umeleckej školy pôvodný barokový krov z konca 18. storočia. Poškodenie nižších podlaží nie je také závažné ako pri ostatných objektoch. Podľa pamiatkarov pomohla drevená šindľová krytina, ktorá rýchlo zhorela a dom nebol dlho vystavený haseniu.

Pamiatkový úrad zverejnil 3D model centra Banskej Štiavnice, ktorý ukazuje rozsah poškodenia po nedávnom požiari.

Reprofoto

Banku lásky, kde pred týždňom vypukol požiar v Banskej Štiavnici, mnohí Štiavničania v posledných rokoch kritizovali – najmä po tom, ako v meste a okolí osadili lavičky s farebnými postavičkami. „Je namieste hovoriť o tom, kam sa turizmus s Bankou lásky v meste uberal a či sa nerelativizovalo to, čo Štiavnica môže ponúknuť,“ vraví Zuzana Paškayová, ktorá vedie Galériu Jozefa Kollára.

Dom Maríny Pischlovej v Banskej Štiavnici bol pred požiarom viac ako len turistickou atrakciou Banka lásky. Boli tam gotické kamenné okná zo 14. a 15. storočia a mnohé architektonické vrstvy z čias renesancie a baroka. „Bol najlepšie zreštaurovaný,“ hovorí vedeckovýskumná pracovníčka Katarína Terao Vošková.

Dom Pischlovcov, v ktorom od roku 2017 sídlila Banka lásky, po požiari. Foto - TASR

V Banskej Štiavnici sa rozbieha obnova zhorených domov, rozdelili prvé peniaze zo zbierok a dočasne zakrývajú strechy. Na víkend predpovedajú dážď a voda môže ešte viac doničiť zhorené domy.

Počas požiaru v Banskej Štiavnici unikal plyn a je možné, že to prispelo k šíreniu ohňa. Majiteľ Banky lásky Igor Brossmann hovorí, že ešte aj podvečer, keď im hasiči chceli dom odovzdať ako uhasený, v ich kotolni horel plyn „ako fakľa“. Plynári hovoria, že v meste zaznamenali len „drobné úniky“.

Hasiči pri požiari v Banskej Štiavnici zistili, že majú pokazenú hasiacu plošinu a na ďalšiu museli čakať niekoľko hodín. „Keď to všetko zapojili, zistili, že im nefunguje elektronika na plošine. Potom prišla ďalšia zo Žiliny, ale to boli možno štyri hodiny, pol piatej,“ hovorí Slavomír Adamský, majiteľ jedného z historických domov, ktorý zhorel.

Pri hasení požiaru v Banskej Štiavnici horel aj unikajúci plyn, hasičom sa pokazila plošina a nemali dostatok vody. Zrekonštruovali sme dianie počas požiaru, majitelia zničených budov, priami účastníci záchrannej akcie a aj svedkovia zásahu pomenovali, kde boli problémy hasenia.

Pohľad na zhorené centrum Banskej Štiavnice zhora. Foto – TASR, infografika N – Soňa Ševčíková

Českí experti pomôžu so záchranou vzácnej zbierky v Slovenskom banskom múzeu v Banskej Štiavnici, ktoré v sobotu zasiahol požiar. Slovenská strana už o pomoc oficiálne požiadala, Česi do Banskej Štiavnice prídu v pondelok.

Pozývam všetkých politikov, keď chcú prispieť na obnovu Banskej Štiavnice, môžu, hovorí Zuzana Suchová z platformy Donio, ktorá zverejnila zbierku na podporu Banskej Štiavnice. „Trvá to ani nie päť minút, kým formulár vyklikajú cez telefón. Nemusí to byť teda verejné, keď si myslia, že by im to robilo problém,“ dodáva.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Zbierka na obnovu Banskej Štiavnice je úspešná aj preto, že podporovatelia majú s mestom spojené pekné spomienky a chcú, aby budovy boli opravené čo najskôr, vraví Zuzana Suchová z platformy Donio. S podporou na obnovu mesta by mohli prísť aj firmy či korporácie – chcú byť totiž „dobrým susedom“ vo svojich lokalitách.

Slovensko má dostatok skúsených reštaurátorov, ktorí by sa mohli podieľať na obnove Banskej Štiavnice po požiari a odborne ošetriť všetky poškodené národné kultúrne pamiatky. Informuje o tom Komora reštaurátorov. (tasr)

Ochota pomáhať finančne alebo dobrovoľnícky nevymrela, aj keď je spoločnosť momentálne rozdelená. Na obnovu Banskej Štiavnice už prispelo viac než tritisíc darcov, zatiaľ sa vyzbieralo vyše 108-tisíc eur. Väčšina politikov sa k účasti na zbierkach verejne hlásiť nechce.

Na obnovu zhorených budov v Banskej Štiavnici by mohli ísť eurofondy. Európska komisárka pre kohéziu a reformy Elisa Ferreirová vyjadrila pripravenosť odsúhlasiť financovanie prípravy projektov a obnovu poškodených budov.

Miroslav Suja z Republiky sa natáčal na uzatvorenom a stráženom zhorenisku v Banskej Štiavnici. „Mňa tam napríklad policajti najskôr vôbec nechceli pustiť, a to ani len za plot, hoci som mal helmu. Museli sme si vybaviť špeciálne povolenie od vlastníka, teda mesta, a potvrdiť ho musel statik,“ hovorí odborník na obnovu Michal Hrčka. (aktuality)

V Banskej Štiavnici začali prekrývať niektoré poškodené budovy fóliami, aby zabránili ešte väčšiemu poškodeniu, napríklad v prípade dažďa.

Štát by si nemal poisťovať majetok, ale vytvárať rezervy, hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Martin Šuster po požiari v Banskej Štiavnici. Veľké riziká, voči ktorým by sa štátu oplatilo poistiť sa, sú obvykle nepoistiteľné.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Ministerstvo kultúry vybralo 24 pamiatok vo vlastníctve štátu, ktoré chce prioritne opraviť. Z eurofondov je do roku 2027 pripravených takmer 221 miliónov eur. Na zozname je aj požiarom poškodená Galéria Jozefa Kollára v B. Štiavnici.

Štiavnica vyhorela už dávno pred súčasným požiarom, píše spisovateľka Jana Beňová. „Turisti si vždy čosi z mesta odnášajú, sami však neprinášajú nič.“

Video: V zhorenej Eleuzíne hrávalo aj kultové štiavnické divadlo Kosmopol. Pozrite si, aké boli predstavenia a ako vyzerá zhorenisko meštianskeho domu.

Na pomoc Banskej Štiavnici po požiari sa už vyzbieralo vyše 93-tisíc eur, prispelo takmer 2900 ľudí. Výzva bude otvorená ešte desať dní. (donio)

Veronika Remišová chce s rezortom kultúry pripraviť výzvy, aby eurofondy mohli ísť aj na zničené budovy v B. Štiavnici. Vicepremiérka informovala, že celkovo pôjde na obnovu historických pamiatok 308 miliónov eur.

Nové na Dennikn.sk

10:26Slovenské úrady sú super! 10:26Načo bude dobré digitálne euro? 07:29Lukašenka odsúdila ako málo Bielorusov, pred vojnou ho podporila. Sabalenková čelila aj ukrajinskému novinárovi 07:00Ráno s NHL: Florida ho nechránila a teraz ju s „bandou niktošov“ vo Vegas oberá o titul 06:32Ekonomický newsfilter: Utorkové štatistiky potvrdili, že slovenským domácnostiam dochádza dychVčera 20:22V Austrálii omilostili matku odsúdenú za vraždu svojich detí. Žene pomohla genetická analýzaVčera 20:21Utopené zvieratá aj vyliata ropa. Experti objasňujú, čo hrozí prírode po zničení Kachovskej priehradyVčera 19:28Seniori si tento rok prilepšia už druhý raz. Dôchodky sa im od júla zvýšia o 10,6 percentaVčera 19:14Newsfilter: Zahraničný agent kričí chyťte zahraničných agentovVčera 18:24SaS aj Progresívne Slovensko chcú podporovať škôlky, ale inak vidia platy učiteľov. Porovnali sme školské programyVčera 18:09Kučerka na súde podržal exkolegu Kaľavského. Na svoju opačnú výpoveď spred dvoch rokov si nespomenulVčera 17:01Žiadna priehrada sa nedá ochrániť na sto percent, to by ste ju museli vypustiť, hovorí expertVčera 16:54Shooty: VytápanieVčera 16:47Graf dňa: Na Slovákov naplno doľahla inflácia, spotreba domácností poklesla prvýkrát za dva rokyVčera 15:48Prečo nemožno dôverovať ruským prieskumom verejnej mienky? Lebo Rusi žiaden názor nemajúVčera 15:42Ako to číta Ivan Mikloš: Nedôvera k Rusku celosvetovo vzrástla. Aj na SlovenskuVčera 15:37Opraviť sa dá všetko, vraví expert na priehrady. Úroda však skončila celá pod vodouVčera 15:02Vývoj bojov (467. deň): Sedem indícií, že za zničením Kachovskej priehrady sú RusiVčera 14:50Nebúrať, opatrne rozobrať a zrecyklovať. Ako vyzerá ekologická demolácia budovyVčera 14:48Apple novými okuliarmi skúša to, čo iní nedokázali: preniesť rozšírenú realitu do bežného životaVčera 14:28Pľúcna lekárka Dostálová: Ak nedokážete vyjsť na druhé poschodie, vyhľadajte lekáraVčera 13:54Poisťovňa Novis pre pochybenia prišla o licenciu a pôjde do likvidácie. Čo to znamená pre klientovVčera 13:20Off the Ice: Eric Staal sa zapisuje do histórieVčera 13:08Čo bude s elektrárňou a čo si myslieť o ruskej verzii? Otázky a odpovede o Kachovskej priehradeVčera 12:43Za učebnice pre deti rodičia zaplatia dvojnásobok. Školy môžu nakupovať knihy slobodne, ale nemajú za čoVčera 12:05Martin Poliačik: Osud Slovenska závisí aj od toho, ako veľmi Rusi dostanú na držkuVčera 12:01Neľutujte asistenčné psy, majú lepší život než väčšina psov v domácnostiach, vraví cvičiteľkaVčera 11:58Ramsay zostáva ďalší rok, Šatan sa vyhol odpovedi, či končí Podkonický, ktorý bude trénovať v KHLVčera 11:53Metropolku najskôr zavreli ľudáci, potom znárodnili komunisti. Rodina, ktorá stála za jej zrodom, mala dramatický osudVčera 11:32Čo sa dialo v zákulisí zmareného tendra na košické električky a čo vyšetrila NAKA