Vražda Daniela Tupého

  • polícia 21. marca zadržala osem ľudí podozrivých z vraždy Daniela Tupého
  • podľa polície boli v čase vraždy (4. novembra 2005) "na 110 percent" na mieste činu

Advokát Adam Puškár spochybňuje svoju vinu v prípade vraždy Daniela Tupého a pýta sa sudcov, ako si môžu byť istí, že študenta zabil on a nie kľúčový svedok. Senát mu odkázal, že do väzby sa dostal vlastným správaním. Policajti si Puškára nahrali už pred tromi rokmi.

Rodinu zavraždeného Daniela Tupého bude zastupovať advokát Roman Kvasnica, ktorý zastupuje aj rodiny Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vraví, že v prípade Tupého sa chce pozrieť na celý priebeh vyšetrovania od roku 2005. (sme)

Obvinený Adam Puškár vytiahol dva a pol roka po vražde Daniela Tupého nôž na človeka, píšu Aktuality. Polícia ho už v roku 2008 vyšetrovala po tom, čo sa dostal do konfliktu s mladíkmi, ktorí v pasáži na bratislavskej Grösslingovej ulici vylepovali plagáty. (aktuality)

Obvinený advokát Adam Puškár ostáva vo väzbe, rozhodol Krajský súd v Bratislave. Puškár je obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého spred osemnástich rokov.

Advokát Adam Puškár neveril, že mu policajti prišli osobne doručiť predvolanie na výsluch. Dva dni sa im potom vyhýbal, zatajovala ho aj manželka s koncipientkou. „Je ťažko predstaviteľné, že tieto nepravdivé informácie poskytovala manželka bez jeho vedomia, respektíve priameho pokynu,“ konštatoval sudca v rozhodnutí, ktorým zobral Puškára do väzby.

Krajský súd v Bratislave dnes bude rozhodovať, či Adam Puškár, obvinený z vraždy Daniela Tupého, zostane vo väzbe. Advokát je v nej už zhruba dva týždne, rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie, ktorý o väzbe pre Puškára nezapochyboval. Obával sa, že by sa na slobode vyhýbal trestnému konaniu a ovplyvňoval svedkov.

Adama Puškára, obvineného z vraždy Daniela Tupého, previezli zo súdu do väzby v tejto dodávke. Foto – TASR

Advokát Adam Puškár sa dva dni pred obvinením vyhýbal policajtom. Aj to dostalo muža obvineného z 18 rokov starej vraždy Daniela Tupého do väzby, informovala televízia Markíza. Vyplýva to z uznesenia petržalského súdu.

O tom, či obvinený advokát Adam Puškár ostane vo väzbe, rozhodnú po veľkonočných sviatkoch. Puškár je obvinený z vraždy 21-ročného študenta Daniela Tupého, ktorá sa stala pred osemnástimi rokmi začiatkom novembra 2005.

Dôvody, pre ktoré skončil advokát Adam Puškár vo väzbe, sa verejnosť nateraz nedozvie. Rozhodnutie sudcu Jána Goliana totiž súd sprístupnil iba čiastočne, väčšina jeho častí je vyčiernená. Puškára obvinila NAKA z 18 rokov starej vraždy študenta Daniela Tupého 23. marca a o tri dni nato sudca rozhodol o jeho vzatí do útekovej a kolúznej väzby.

Obvinený Adam Puškár v minulosti odmietol poskytnúť svoju vzorku DNA, vraví šéf NAKA Ľubomír Daňko, ktorý v roku 2020 výsluch v prípade vraždy Daniela Tupého viedol. Puškár vtedy odmietol vypovedať, ster z úst mu vzali napokon so súhlasom prokurátora. (aktuality)

Policajti pri vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého analyzovali aj mobily podozrivých. Vďaka tomu vedia, že Adam Puškár bol v jednom z troch áut, ktoré 4. novembra 2005 prišli na Tyršovo nábrežie. Na vraždu sa vzťahuje „starý“ Trestný zákon ešte z roku 1961. Puškárovi hrozí 10 až 15 rokov, ak by však skutok prekvalifikovali podľa prísnejšieho odseku, mohol by dostať výnimočný trest.

Vražda Daniela Tupého je zásadným prípadom, ktorý 18 rokov traumatizuje Slovensko. Podozrivý je advokát a podozrenia sú vážne, píše Newsfilter. „Z pohľadu vedenia Slovenskej advokátskej komory je to však málo na to, aby povedalo: Prepáčte, že z takéhoto ohavného skutku je podozrivý jeden z nás.“

Svedok vraždy Daniela Tupého pracoval do roku 2020 pre finančnú správu a v súčasnosti pracuje pre európsku agentúru Frontex, ktorá zabezpečuje schengenský priestor. Tento svedok prehovoril o tom, že vrahom Tupého je advokát Adam Puškár. (markíza)

Slovenská advokátska komora v prípade stíhaného advokáta Adama Puškára, ktorého obvinili z vraždy Daniela Tupého, reagovala, že dôverujú v riadne vyšetrenie. Kancelária komory nekomentovala svojho člena Puškára, lebo ak by bol stíhaný na slobode, môže byť predmetom rozhodovania jeho prípadné pozastavenie výkonu advokácie.

Jeden zo svedkov vraždy Daniela Tupého vypovedal na polícii, ako sa ho snažil obvinený advokát Adam Puškár ovplyvniť, aby nevypovedal pravdivé skutočnosti o prípade. Obvinený Puškár je od nedele vo väzbe.

Národný bezpečnostný úrad nič nepovie o bezpečnostnej previerke advokáta Adama Puškára, ktorého obvinili z vraždy Daniela Tupého. Puškár má na webovej stránke svojej advokátskej kancelárie informáciu, že v roku 2009 získal previerku na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre najvyšší stupeň „prísne tajné“.

Oprava: Korunný svedok, ktorý usvedčuje advokáta Adama Puškára z vraždy Daniela Tupého, nie je policajtom ani nepôsobí na Akadémii Policajného zboru. Rektorka akadémie Lucia Kurilovská v pondelok povedala, že na škole pôsobí menovec, ktorý s prípadom nemá nič spoločné. Pôvodnú nesprávnu informáciu sme čerpali z Plus 7 dní. Za chybu sa ospravedlňujeme.

Obhajca Adama Puškára nesúhlasí so vzatím do väzby, podali preto sťažnosť. Puškár, obvinený z vraždy Daniela Tupého, naďalej tvrdí, že je nevinný. Jediná vec, ktorá sa podľa obhajcu Michala Ellingera nedá vyvrátiť, je, že Puškár bol na mieste činu.

Proti Adamovi Puškárovi majú podľa prokurátorky v prípade vraždy Daniela Tupého aj iné dôkazy ako svedeckú výpoveď. „Ak by tam bola len jedna svedecká výpoveď, určite by som neakceptovala vznesenie obvinenia a nepodávala by som ani návrh na vzatie do väzby,“ povedala.

Otec Daniela Tupého hovorí, že už pôvodná vyšetrovateľka podozrievala skupinu neonacistov, zadržanú tento týždeň, a že policajti aj po uzavretí prípadu pracovali ďalej. „Rezignujeme, až keď zomrieme,“ povedal Daniel Tupý starší.

Bratislavský advokát Adam Puškár, obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého, ide do väzby. V prípade sa po 18 rokoch objavil svedok, ktorý ho označil za vraha. Vypovedal, že Puškár sa mu priznal, že po útoku hodil nôž do Dunaja.

Sudca začal rozhodovať o väzbe obvineného advokáta Adama Puškára, ktorý je podozrivý z vraždy študenta Daniela Tupého. „Môj klient zvláda situáciu dobre,“ povedal pri príchode na súd Puškárov advokát Michal Ellinger. Naposledy boli spolu v sobotu.

V prípade vraždy Daniela Tupého prehovoril jeden z partie útočníkov; za vraha označil bratislavského advokáta Adama Puškára. Vypovedá, že Puškár viackrát zasiahol Daniela ležiaceho na zemi. Prvá o detailoch výpovede informovala Markíza.

Advokát Adam Puškár, ktorý je obvinený v súvislosti s vraždou Daniela Tupého, nebude učiť na Právnickej fakulte Univerzity Komenského ani v prípade, že ho v nedeľu súd nevezme do väzby. Dekan fakulty Eduard Burda vraví, že od piatka externému doktorandovi Puškárovi pozastavili pedagogické pôsobenie.

Hamran asi nepreháňal, no koncovka vyšetrenia Tupého vraždy je ešte ďaleko, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „V prípade už nastalo toľko zvratov a objavilo sa aj viacero línií vyšetrovania, ktoré nikam neviedli, a slovenská justícia je v takom stave, že opatrnosť je stále namieste.“

Dozorová prokurátorka podala na obvineného advokáta Adama Puškára návrh na väzbu, potvrdil hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo. Puškár je obvinený z vraždy študenta Daniela Tupého. Prokurátorka pre neho žiada väzbu z dôvodov takzvanej útekovej a kolúznej väzby.

Advokáta Adama Puškára, ktorý je podozrivý z vraždy Daniela Tupého, navrhol vyšetrovateľ stíhať väzobne. Podnet na väzobné stíhanie podal dozorovej prokurátorke, ktorá musí teraz rozhodnúť, či návrh na väzbu podá na súd.

Počas éry Štefana Harabina pracoval obvinený advokát Adam Puškár na Najvyššom súde. V rokoch 2010 a 2011 je jeho meno uvedené v rozvrhu práce, podľa ktorého pôsobil ako vyšší súdny úradník v trestnoprávnom kolégiu. V roku 2011 mal na starosti aj agendu ochrany utajovaných skutočností.

Dozorovej prokurátorke v prípade vraždy Daniela Tupého už bolo oznámené vznesenie obvinenia konkrétnej osobe pre trestný čin vraždy. Informovala krajská prokuratúra v Bratislave. Obvineným je bratislavský advokát Adam Puškár. „Po doručení spisového materiálu prokurátorka preskúma zákonnosť a dôvodnosť vzneseného obvinenia, ako i dôvodnosť obmedzenia osobnej slobody obvineného,“ informovala prokuratúra.

Obvinený advokát v prípade vraždy Daniela Tupého Adam Puškár získal v roku 2009 previerku Národného bezpečnostného úradu na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami pre stupeň „prísne tajné“, píše Markíza.

Prvým obvineným v prípade vraždy Daniela Tupého je advokát Adam Puškár, informuje portál Startitup. Puškár v minulosti zastupoval extrémistického speváka, ktorý spieval aj na akciách ĽSNS, objavil sa však aj na súde v kauze Mýtnik, kde zastupoval bývalého vysokopostaveného úradníka.

V prípade vraždy Daniela Tupého obvinili jednu osobu. Obvinený je zadržaný a v súčasnosti s ním vyšetrovateľ vykonáva procesné úkony, potvrdila polícia. Podľa webu Aktuality.sk ide o bratislavského advokáta, ktorý rovnako ako zavraždený študent navštevoval Univerzitu Komenského.

Dokumentárny film spred 20 rokov ukazuje Bratislavu v období, keď neonacisti bežne bili ľudí na uliciach. Skupinka extrémistov priviedla filmový štáb aj na petržalské nábrežie Dunaja, kde o niekoľko rokov neskôr zavraždili Daniela Tupého. Ich slová boli presiaknuté agresivitou, spomína režisér Paľo Korec.

Policajný prezident Hamran hovorí, že doterajšia komunikácia o vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého bola policajná taktika. „My vieme, prečo tak komunikujeme. Bola to taktika,“ reagoval na výhrady po tom, ako policajti prepustili ôsmich zadržaných. Trvá napríklad na tvrdení, že zadržaní boli „na 110 percent“ na mieste činu.

Policajný prezident Štefan Hamran hovorí, že v prípade vraždy Daniela Tupého sú stále zadržané dve osoby. Stále však nie je nikto obvinený, potvrdil šéf NAKA Ľubomír Daňko. Obaja potvrdili, že celkovo zadržali policajti desať osôb, z toho osem dnes ráno prepustili na slobodu. K dvom zadržaným polícia neposkytne žiadne informácie.

Naživo: Policajný prezident Hamran k vyšetrovaniu vraždy Daniela Tupého.

Denisa Saková (Hlas) kritizuje políciu a Štefana Hamrana po tom, čo osem podozrivých z vraždy Daniela Tupého pustili na slobodu, zatiaľ bez obvinenia. „Akcia Karma zatiaľ vyzerá ako jedna z ďalších mediálnych akcií dnešného vedenia polície,“ uviedla exministerka vnútra.

Osem podozrivých z vraždy Daniela Tupého pustili na slobodu, podľa TV Markíza zatiaľ nie sú obvinení. Polícia však na prípade intenzívne pracuje naďalej. Dnes ráno uplynula 48-hodinová lehota, dokedy musel vyšetrovateľ NAKA rozhodnúť o tom, či podozrivých obviní alebo prepustí na slobodu.

Extrémizmus pravdepodobne vraždil aj v roku 2005 a bude zas, píše v Newsfiltri Roman Pataj. „Od prípadného usvedčenia sme ďaleko, ale prípad vraždy Daniela Tupého z roku 2005 je aj dnes rovnako dôležitý. Ak sa potvrdí, že naozaj vraždili neonacisti, pôjde o ďalší dôkaz známeho faktu, že od verbálnej nenávisti je len kúsok k fyzickému násiliu.“

Vojna v bezpečnostných zložkách sa prenáša aj do informovania o prípade vraždy Daniela Tupého. Štefan Hamran povedal, že na prípade pracovali aj obvinení vyšetrovatelia a operatívci okolo Jána Čurillu. Bratislavská krajská prokuratúra, ktorá týchto policajtov stíha a zároveň dozoruje Tupého prípad, ho napomenula, aby sa nevyjadroval.

Štefan Hamran v prípade vyšetrovania vraždy Daniela Tupého hovorí o zásadnom posune, polícia podľa neho veľmi prácne dokumentovala všetky dôkazy. „Dôkazná situácia je taká silná, taká nepriestrelná, že môžem s kľudným svedomím vyhlásiť, že osem ľudí, ktorí boli dnes zadržaní, bolo na mieste spáchania činu,“ vyhlásil.

Štefan Hamran vyhlásil, že osem aktuálne zadržaných sa „na 110 percent“ nachádzalo na Tyršovom nábreží v čase vraždy Daniela Tupého v roku 2005. Na vyšetrovaní sa podieľali aj traja obvinení príslušníci NAKA okolo vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Policajný prezident Štefan Hamran bude o 12.10 hovoriť o posune vo vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého s Braňom Závodským na Rádiu Expres.

Otec Daniela Tupého dúfa, že „existuje dostatok dôkazov na to, aby po 48 hodinách bolo možné vzniesť obvinenie, ktoré obstojí aj pri prípadnom súdnom konaní“. Dodal, že pre vyšetrovací tím je tento prípad „srdcovkou“ a dôveruje riaditeľovi NAKA Ľubomírovi Daňkovi. (sme)

Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko avizoval pokrok vo vyšetrovaní vraždy Daniela Tupého pred vyše rokom v januári 2022. „Teraz sme sa vo vyšetrovaní veľmi posunuli a dôkazná situácia sa veľmi posilnila. Máme okruh všetkých podozrivých, ktorí sa zúčastnili na skutku, a nie je to ten okruh, ktorý bol v minulosti obvinený, čiže nie sú to piťovci,“ povedal vtedy Daňko.

Ôsmi zadržaní v prípade vraždy Daniela Tupého pochádzajú z prostredia neonacistickej scény, píše web Aktuality.sk. Nie sú medzi nimi žiadni piťovci. Jeden zo zadržaných je pravdepodobne synom expolicajta. V čase vraždy a vyšetrovania bol jeho otec policajtom, ale v súčasnosti už v Policajnom zbore nepracuje. (aktuality)

V prípade vraždy Daniela Tupého zadržali ôsmich ľudí. NAKA zasahovala v rámci akcie Karma v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Študenta zabili v roku 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave, jeho prípad stále nie je vyriešený.

Nové na Dennikn.sk

08:36Firemný newsfilter: Najväčšia domáca banka bojuje o ľudí 4-dňovým pracovným týždňom a košický odpadový podnik dobýja Bratislavu 08:22Bratia Mucskovci, ktorí zbierajú peniaze na tank: Stále čakáme, kto sa za nás ešte postaví 07:51Rusi sa udávajú ako za čias Stalina. Som rada, keď niekoho vyhodia, vraví udavačka 07:27Prečo bol šiesty koncert Depeche Mode na Slovensku ten najlepší (+ foto) 07:12Riaditeľ chersonského divadla: Okupanti mi tvrdili, že Ukrajinci sú nesprávni Rusi. Treba ich mlátiť, až kým nebudú správni 06:56300 slov z MS: Nemecký úspech komplikuje Slovensku postup na olympiádu. Znova sa debatuje, či nemalo na viac 06:30Ekonomický newsfilter: Na Slovensku sme bohatí paradoxne najmä vďaka dlhom 06:00Obavu z falšovania volieb má polovica ľudí. Tomu, že EÚ prikázala pridávať hmyzí proteín do potravín, verí tretinaVčera 23:33Čaká nás turecké storočie? Leto sa pre Erdogana začne dobre, zblíži sa s Putinom a vzdiali ZápaduVčera 21:06Verstappena nezastavil dážď ani kontakt s bariérami, Ocon ukončil 27 rokov čakaniaVčera 19:18Srbská armáda je pri hraniciach Kosova v stave najvyššej pohotovosti, vojna však ani teraz nebudeVčera 18:13Týždňový newsfilter: Smer konšpiruje o manipulácii volieb, podľa Naďa zobral od Rusov peniaze práve na toVčera 16:57Shooty: Medvedia hrozbaVčera 15:08Rusi chcú ovplyvniť voľby v prospech Smeru, ústavní činitelia o tom dostali správu, vyhlásil NaďVčera 11:36Nedeľná nekázeň: Zo dna stúpa hviezdaVčera 07:00300 slov z MS: Lotyšov po páde komunizmu spojil hokej. Z klubu, ktorý viedol Šupler, sa stal fenomén27.05 15:31Historička Dvořáková: Ľudia v stredoveku verili rôznym hlúpostiam, ale deje sa to aj dnes27.05 13:49Prešli 2500 kilometrov v dodávke, aby odohrali tri špeciálne vystúpenia na Ukrajine (+ foto a video)27.05 13:43Atómy, ktoré nás formujú, vznikli v umierajúcich hviezdach. Sme vesmír, ktorý skúma sám seba, hovorí astrofyzik27.05 10:59Vysnívaný hudobník: Jack Martin Händler (1947 – 2023)27.05 07:00Konzumácia vnútorností je veľkou témou, ale nie sú pre každého, radí výživový expert27.05 06:55Komentátori Denníka N: Poslanci sa zľakli sami seba a povedali dosť26.05 22:41Krav maga vznikla v uliciach Bratislavy26.05 20:19Národný park Malá Fatra je ochotný po schválení zonácie umožniť vlastníkom poľovanie v nových častiach A zóny, má to pomôcť aj hlucháňovi26.05 19:52Sestre SkyTollu druhýkrát stopli novú mýtnu zákazku26.05 19:48High 5ive: Munch, Motorpsycho, Knausgaard. Cesta do hlbín nórskej duše26.05 19:25Brexit migráciu nezastavil. Británia hlási rekordný počet prisťahovalcov26.05 19:00Newsfilter: Ak na Slovensku niečo funguje spoľahlivo, je to ruská propaganda 26.05 18:45Habemus trapas!26.05 17:45Prinášame revolúciu do monitoringu účinnosti liečby pacientov s roztrúsenou sklerózou, vraví vedec z SAV