Slovensko očami cudzincov

Seriál rozhovorov s cudzincami o tom, ako vnímajú Slovensko. Zverejňujeme každý piatok.

Nik nehovorí toľko zlých vecí o vlastnej krajine ako Slováci, vraví v rozhovore Kolumbijčan Cástor Sánchez, ktorý žije v Bratislave. „Niektorí domáci hovoria, že Bratislava je špinavá a smradľavá. Nie je to pravda, netuším, kam tí ľudia chodia. Naopak – z provinčného mestečka pred 40 rokmi sa zmenila na mesto, ktoré sa v Európe nemusí hanbiť.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Som si istý, že bežný Rus by chcel mať životnú úroveň priemerného Slováka, vraví v rozhovore Rus žijúci na Slovensku Jevgenij Bugrejev. „V Rusku nežije len mnoho pomýlených ľudí, ktorí podľahli propagande, ale aj veľa dobrých ľudí. Želal by som si, aby žili v slobodnej a slušnej krajine, aby nehladovali, lebo Rusko je veľmi chudobná, mafiánska a skorumpovaná krajina.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Život v Kanade sa mi zdal nudný, vopred daný. Na Slovensku to vrelo a novinári mali vznešený cieľ, vraví v rozhovore Tom Nicholson. „Svet veľkej korupcie je na Slovensku veľmi malý. Len čo doň prenikneš, už si na koni, lebo jeden pozná druhého, a keď už píšeš fundované veci, ochotne sa s tebou stretne aj ten druhý a priberie aj ďalších kamošov,“ hovorí bývalý investigatívny novinár. 

Tom Nicholson. Foto – SME/Marko Erd

Rodina je pre ľudí na Slovensku veľmi dôležitá, opisuje svoje skúsenosti so životom u nás fotografka Olja Triaška Stefanović. Všimla si, že rodina je veľmi chápavá a vnímavá a zároveň trvá na dodržiavaní tradícií, no vraví, že ak sa niekto začne vymykať z predstáv o rodine, ktoré majú jej členovia, vedia byť veľmi krutí.

Z pohľadu bratislavskej bubliny je Slovensko na Západe, je progresívne a liberálne, hodnotí fotografka Olja Triaška Stefanović, ktorá prišla na Slovensko v roku 1997 zo Srbska, keď mala osemnásť. Z pohľadu konšpirátorov sme zasa Východ. „Verím však, že mladí ľudia, ktorí budú študovať na Slovensku alebo v zahraničí, Slovensko potiahnu na Západ.“

Olja Triaška Stefanović. Foto - Boris Németh

Patrí Slovensko skôr na Západ či na Východ? Čo sa cudzincom na ľuďoch u nás páči a čo nie? Čo sú ich obľúbené miesta a predovšetkým: akí sme? To sú otázky, na ktoré budú odpovedať ľudia zo zahraničia, ktorí tu žijú alebo dlhodobo žili. Seriál Slovensko očami cudzincov sa začína rozhovorom s českým novinárom Ľubomírom Smatanom.

Obľúbeným miestom novinára Ľubomíra Smatanu na Slovensku je Bratislava, páči sa mu jej balkánsky, respektíve stredomorský charakter. „Prišiel som zo západných Čiech, takže som sa u vás cítil ako pri mori. Dunaj zohráva veľkú rolu. Všetko sa mi zdalo uvoľnené, celkovo sa tam dobre dýcha. Bratislava a okolie jednoducho majú prímorský charakter, čo súvisí aj s tamojšími kaviarňami,“ hovorí v novom seriáli Slovensko očami cudzincov.

Český novinár Ľubomír Smatana má aj slovenské korene, niekoľko rokov u nás pracoval a upozorňuje nás, že by sme sa mali viac zaujímať o prírodu. „Tú krajinu vám nikdy nik nevezme, neodnesie si ju. Ak v nej však chcete žiť, mali by ste sa o ňu oveľa viac starať v zmysle „nechať ju na pokoji“. Nový seriál Slovensko očami cudzincov bude v Denníku N každý piatok prinášať rozhovor s osobnosťou zo zahraničia, ktorá u nás žije alebo dlhodobo žila.

Novinár Ľubomír Smatana. Foto - Gabriel Kuchta, Deník N

Nové na Dennikn.sk

15:06Vývoj bojov (466. deň): Ukrajina je pripravená a stíchla. Pripravte sa aj vy 14:22Bratislavské PKO opäť stojí. Postavili ho v Nitre pre divadelnú inscenáciu Zlatá lýra 13:57Harabina obžalovali za status o schvaľovaní ruskej invázie, hrozia mu najviac tri roky 13:56Nebuďme prekvapení, že si Ukrajinky s Ruskami na Roland Garros nepodajú ruky 13:37K Demokratom sa pridáva Jablko Ďuriš Nicholsonovej a posielajú odkazy Dzurindovi 12:26Danglár: Spájanie 11:42Horváth alebo Klimek? Alebo ako vymrel rozpočtový jastrab 10:01Prečo ženy rady kritizujú iné matky? Za hejtom treba vidieť neistotu, tvrdia autorky knihy Protivné sprosté matky 09:45Parížsky dav bučal už trikrát, keď hrali Ukrajinky s Ruskami či Bieloruskami. Ani raz to nedávalo logiku 08:55Psychologička Rajznerová: Ramsayho vyjadrenia o hráčoch sú obdivuhodné. Mnohé môžu aplikovať aj rodičia pri deťoch 08:49Športový newsfilter: Magoni je späť, ale bude si musieť zvyknúť na úplne iné ciele 07:41V menčestri a pri sliepkach nevie konkurovať Uhríkovi v obleku. Ako vyzerá Kotlebov úpadok 06:28Ekonomický newsfilter: Úradnícka vláda si zložila ružové okuliare a škrtla nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy 00:03Nemôžeme inak, než vyhlásiť Putinovi vojnu. Ako ruskí partizáni vykoľajujú vlakyVčera 19:52Už nie si v aute, rád kritizuješ, Horner odvrkol Rosbergovi. V Španielsku fungovali vylepšenia Mercedesu a Ferrari rozdielneVčera 19:00Týždňový newsfilter: Fico a Matovič hrajú s Ódorom každý svoju škaredú hruVčera 17:34Shooty: Nočná moraVčera 17:29Akoby menštruácia bolo zakázané slovo. Hráčka ju naznačila, komentátor skomolil a expertka obišlaVčera 15:52V Kirgizsku som videl pastierov, páchli ťavím trusom a obdivovali vo výklade iPhony, vraví poľský spisovateľ Andrzej StasiukVčera 13:32Prieskum Focusu: Pri hranici zvoliteľnosti je päť strán. Demokrati nerastú, SNS ánoVčera 13:32Nedeľná nekázeň: Mužská úradná cirkev, to sú hetero, homo aj trans, sú celibátni aj promiskuitníVčera 11:58Ján Mičovský o kauze Vlčan: Nechcelo sa mi veriť, že v OĽaNO môžeme takto upadnúť03.06 15:07Vyberáme si ľudskosť alebo neľudskosť03.06 11:53Školský týždeň: Na učebnice pôjde najmenej peňazí za posledné roky03.06 11:27Počúvali sme chlapcov, ktorí nosia na tričku Andrewa Tatea. V mizogýnovi vidia novodobého rebela03.06 10:56Prečo Maďarsko púšťa na slobodu stovky prevádzačov? Môže byť za tým aj vydieranie EÚ03.06 10:21High 5ive: Ako Hania Rani dostala Giacomettiho do klavíra03.06 07:57Komentátori Denníka N: Fica ženie pud sebazáchovy, môže dopadnúť ako Mečiar03.06 07:31Na dôchodku vytvoril v svojej záhrade celý svet. Vo Východnej otvárajú unikátnu výstavu Martina Sabaku02.06 20:51Белорусский дневник: Лукашенко помиловал Протасевича, ради которого захватил самолет Ryanair 2 года назад. Зачем?