Ľudovít Ódor / úradnícka vláda

  • premiér - Ľudovít Ódor, podpredsedníčka pre plán obnovy - Lívia Vašáková, hospodárstvo – Peter Dovhun, financie – Michal Horváth, doprava – Pavol Lančarič, pôdohospodárstvo – Jozef Bíreš, investície a informatizácia – Peter Balík, vnútro – Ivan Šimko, obrana –  Martin Sklenár, spravodlivosť – Jana Dubovcová, zahraničné veci – Miroslav Wlachovský, práca – Soňa Gaborčáková, životné prostredie – Milan Chrenko, školstvo – Daniel Bútora, kultúra – Silvia Hroncová, zdravotníctvo – Michal Palkovič

Ódor rozdeľuje spoločnosť, a je to tak správne, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Premiér na samite v Moldavsku povedal, že ‚je dôležité vyslať signál, že v tomto období nemôže byť niekto neutrálny – buď sme na strane agresie, alebo sme na strane spájania sa‘. Týmto slovníkom nepochybne slovenskú spoločnosť rozdeľuje a nie je na tom nič zlé.“

Boris Kollár je za to, aby Milan Krajniak stiahol návrh, aby Ódorova vláda predložila návrh rozpočtu do konca augusta. „Myslím, že by to bolo rozumné,“ povedal. Ak vláda nezíska v parlamente dôveru, bude musieť predložiť vyrovnaný rozpočet.

V Moldavsku dnes pre samit Európskeho politického spoločenstva vyhlásili štátny sviatok, lídri 47 štátov hovorili aj o podpore Ukrajiny. Ide o formát, ktorý vymyslel Emmanuel Macron; slovenský premiér Ľudovít Ódor ocenil, že na samite bol aj priestor na neformálne debaty. „Bolo celkom osviežujúce, že tu nebola žiadna ambícia prísť so spoločným vyhlásením, na ktorom sa zhodneme všetci, pretože inak by sme tu boli asi týždeň.“

Ľudovít Ódor sa na samite v Moldavsku stretol aj s Volodymyrom Zelenským, označil to za silný zážitok. „Pôsobil na mňa ako človek, ktorý je jednoznačne rozhodnutý vyhrať vojnu a robí všetko pre to, aby to dokázal, nech Ukrajinci môžu žiť v mieri natrvalo – nielen na nejaký čas,“ povedal Ódor, ktorý počas jednej z diskusií na samite Európskeho politického spoločenstva sedel priamo po boku Zelenského.

Spoločná fotografia lídrov na samite v Moldavsku. Foto - TASR/AP

Slovenský premiér Ľudovít Ódor sa na samite v Kišiňove stretol aj s Volodymyrom Zelenským. Teraz ho čakajú rokovania, ktorých hlavnými témami budú hybridné hrozby, jadrová bezpečnosť či ochrana zraniteľných skupín Ukrajiny.

Foto - úrad vlády

Premiér Ľudovít Ódor dorazil na zámok Mimi v Moldavsku, kde bude s lídrami 46 európskych krajín rokovať na samite Európskeho spoločenstva. Ódor sa zúčastní na diskusii o bezpečnosti, hybridných hrozbách a ochrane zraniteľných skupín na Ukrajine.

Premiéri Ľudovít Ódor a Petr Fiala sa zhodli, že je potrebné podporovať Ukrajinu všetkými prostriedkami, ktoré sú k dispozícii, a pokračovať v odmietaní ruskej agresie. Premiéri vyzdvihli dobré vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Českom.

Vláda v piatok predstaví zástupcom politických strán plán B v súvislosti s výstavbou nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine, uviedla vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková. Minister zdravotníctva Michal Palkovič odhaduje meškanie nemocnice na Rázsochách na približne štyri až šesť mesiacov.

Vláda bude podrobnejšie sledovať čerpanie eurofondov a plánu obnovy, uviedol po rokovaní kabinetu premiér Ľudovít Ódor. Slovensko má k dispozícii viac než štyri miliardy eur zo starých eurofondov, ktoré treba dočerpať do konca roka.

Novým štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva bude Branislav Sušila, rozhodla vláda. Väčšinu kariéry strávil vo Východoslovenskej energetike, ktorú ovládali nemecké skupiny RWE a neskôr E.ON.

Novým štátnym tajomníkom ministerstva kultúry sa stane Matúš Bieščad, doterajší šéf Inštitútu kultúrnej politiky. Na poste vystrieda Vieru Leščákovú. Zmenu k 1. júnu schválila vláda.

Smer a Hlas po stretnutí s Ľudovítom Ódorom oznámili, že úradnícku vládu nepodporia. Eduard Heger zasa povedal, že základný rámec programu vlády splnil jeho očakávania.

Predseda Sme rodina Boris Kollár si vie predstaviť podporu vláde odborníkov, prečítať si chce však najskôr jej finálny program. Povedal to po stretnutí s premiérom Ľudovítom Ódorom, kde hovorili o prioritách vlády. Kollár víta najmä pragmatizmus zo strany premiéra.

SaS zahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, oznámil po rokovaní s premiérom Ódorom Richard Sulík. Nezahlasovať za je podľa neho politicky hlúpe.

Premiér Ľudovít Ódor sa v Bratislave stretol s predsedníčkou europarlamentu Robertou Metsolovou. Diskutovali o hoaxoch, podpore Ukrajiny či spôsoboch, ako podporiť záujem Slovákov o voľby do Európskeho parlamentu.

Progresívne Slovensko vyjadrí vláde Ľudovíta Ódora podporu. Oznámil to predseda strany Michal Šimečka po stretnutí s premiérom. PS má v parlamente jedného poslanca – Tomáša Valáška.

Hlas nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, povedal Peter Pellegrini po stretnutí s Ľudovítom Ódorom. Líder Hlasu však deklaruje, že poslanci strany v parlamente zahlasujú za návrhy v oblasti záchrany eurofondov či ekonomiky.

Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať jednotnú stratégiu v boji proti hoaxom, uviedol premiér Ľudovít Ódor po stretnutí s podpredsedníčkou eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou. Slovensko podľa neho v poslednej dekáde boj proti dezinformáciám zanedbalo.

Ľudovít Ódor a Věra Jourová. Foto - úrad vlády

Ľudovít Ódor stále vidí rozdiel medzi Smerom a fašistami, všíma si Monika Tódová v Newsfiltri. Premiér totiž o vyslovení dôvery jeho vláde nerokuje s Republikou, ale so Smerom áno. „Už dopredu hovoril, že bude rokovať iba s tými stranami, ktoré budú k debate pristupovať konštruktívne. Otázkou teda zostáva, čo konštruktívne vidí na Smere.“

Premiér Ľudovít Ódor prijal predsedu Smeru Roberta Fica ako jedného z predsedov politických strán. Fico Ódorovi po stretnutí odkázal, že od Smeru jeho vláda nedostane ani jeden hlas a že premiér dostal za úlohu prikryť problémy minulej vlády.

Premiér Ódor sa dnes podvečer stretne aj s predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim, poobede má stretnutie so šéfom Smeru Ficom. Predseda Demokratov Eduard Heger informoval, že s Ódorom bude rokovať v utorok. (tasr)

Robert Fico sa s premiérom Ľudovítom Ódorom stretne dnes popoludní. „Po tomto stretnutí budeme interpretovať, ako sme ho vnímali,“ povedal predseda Smeru.

Predseda OĽaNO Igor Matovič zatiaľ nemá dohodnutý termín schôdzky s novým premiérom Ľudovítom Ódorom. Stretnutia sa však zúčastní. Na otázku, s čím na rokovanie o programovom vyhlásení vlády pôjde, odpovedal, že „bude počúvať“.

Zuzana Čaputová je s prvými týždňami úradníckej vlády spokojná. „Som v priebežnom kontakte s pánom premiérom. Mám z toho dobrý pocit. Som rada, že sa im darí odolávať politickým atakom a snahám vtiahnuť ich do politického boja,“ povedala.

Premiér Ľudovít Ódor začne v pondelok rokovať s lídrami strán o podpore programového vyhlásenia a o možnosti vyslovenia dôvery vláde. Pozval Demokratov, Hlas, OĽaNO, PS, SaS, Sme rodina, Smer a Za ľudí.

Sme rodina je „za istých okolností“ ochotné podporiť vládu Ľudovíta Ódora pri hlasovaní o jej programe. Boris Kollár konkrétne okolnosti v RTVS nemenoval.

Nové parlamentom schválené výdavky nekryté v rozpočte komplikujú aj sľúbenú pomoc samosprávam, povedal premiér Ľudovít Ódor po rokovaní so zástupcami miest, obcí a žúp. Týka sa to dohovorov s bývalou vládou Eduarda Hegera.

Fotovoltika by mohla Slovensku dodať ešte 2,5- až 3-tisíc megawattov, tvrdí nový minister hospodárstva Peter Dovhun. Stalo by sa tak, ak by sa fotovoltickými panelmi zaplnili všetky na to vhodné strechy obytných a priemyselných budov. To by prevýšilo aj dnešné klimatické záväzky krajiny.

Zuzana Čaputová je zatiaľ s Ódorovou vládou spokojná, hoci je vo funkcii zatiaľ krátko. Podľa nej sa nenecháva vtiahnuť do politických hier. „Venujú pozornosť témam, ktoré sú veľmi dôležité pre Slovensko,“ vyhlásila prezidentka.

Parlament môže ešte stále zaviazať Ódorovu vládu, aby predložila vyrovnaný rozpočet do konca augusta. Aj po tom, ako májovú schôdzu ukončili pre chaos predčasne, o tom môžu rozhodovať na júnovej schôdzi, na rozdiel od návrhov zákonov o takomto uznesení stačí jedno hlasovanie.

Nový minister hospodárstva Peter Dovhun chce už o dva týždne predložiť vláde nový akčný plán rozvoja elektromobility. Jeden z jeho predchodcov Richard Sulík sa pritom viac zameriaval na rozvoj dopravy na báze vodíka.

Peter Švec zostáva štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva aj po tom, čo nebol vymenovaný za ministra hospodárstva v novej úradníckej vláde. Denníku E to potvrdil jeho nový šéf minister Peter Dovhun.

Boris Kollár navrhol uznesenie, ktorým chce obmedziť právomoci úradníckej vlády v Bruseli. Predseda parlamentu navrhuje, aby bola vláda viazaná názorom parlamentu, keď sa bude meniť spôsob hlasovania v orgánoch Európskej únie.

Minister hospodárstva Peter Dovhun si nemyslí, že nová vláda príde s ďalším dodatočným dodanením firiem, ktoré zvýšili svoje zisky vďaka energetickej kríze aj vojne na Ukrajine. „Akékoľvek zmeny v daňových zákonoch alebo mechanizmoch nepatria do priorít tejto vlády v období, ktoré má k dispozícii,“ hovorí v rozhovore pre Denník E.

Minister hospodárstva Peter Dovhun. Foto N - Vladimír Šimíček

Kontroly na hraniciach, ktoré sú dočasne obnovené do 8. júna, nesúvisia podľa premiéra Ódora iba s konferenciou Globsec, ale aj ďalšími podujatiami. Cieľom kontrol je monitorovať situáciu a v prípade potreby mať pripravené sily, ktoré by mohli zakročiť.

Príprava vyrovnaného rozpočtu nie je ambíciou vlády, uvrhol by ekonomiku do recesie a stál by Slovensko vyše 20-tisíc pracovných miest, povedal minister financií Michal Horváth počas hodiny otázok v parlamente. Povedal, že taký rozpočet nie je ambíciou vlády, no musia dodržať ústavný zákon.

Informačný systém na ministerstve financií podporuje zostavovanie viac verzií rozpočtu, povedal počas hodiny otázok v parlamente premiér Ódor. Pripomenul, že taká situácia tu bola aj vlani, keď hrozilo rozpočtové provizórium. Podľa exministra Krajniaka to možné nie je, preto chce, aby vláda predložila vyrovnaný rozpočet už do konca augusta.

O Ľudovítovi Ódorovi a menšinovej politike píše Péter Hunčík. „Je síce z hľadiska etnickej príslušnosti Maďar, ale v jeho rebríčku hodnôt sú etnická príslušnosť, zachovanie demokracie a budúcnosť krajiny (Slovenska) rovnocenné.“

Informácie o zničení slovenského systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý sme poslali na Ukrajinu, boli len fámy, hovorí minister obrany Martin Sklenár. Po tom, ako sme na Ukrajinu poslali aj migy či vrtuľníky, žiadajú Ukrajinci už skôr o menšiu pomoc, vraví v rozhovore.

Ľudovít Ódor sa vo Frankfurte zúčastnil na podujatí k 25. výročiu vzniku Európskej centrálnej banky. „Oslavujeme strieborné jubileum eura. Bola to poriadna jazda. Naša spoločná mena sa stala vzorom integrácie, jednoty a finančnej stability,“ uviedol premiér.

Ľudovít Ódor vo Frankfurte s Ursulou von der Leyenovou a Olafom Scholzom. Foto - úrad vlády

Keby sa sociológ z Marsu pozrel na vylúčené komunity, povedal by, že ako krajina ideme spáchať samovraždu, hovorí minister školstva Daniel Bútora. Za platy učiteľov v Bratislave sa hanbí. „Pri segregovaných komunitách máme memento Európsku komisiu a Najvyšší súd, tu máme 800 voľných miest. Boli by sme blázni, ak by sme sa aspoň nepokúsili s tým niečo spraviť.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Ľudovít Ódor prvýkrát telefonoval s českým premiérom Petrom Fialom, zhodli sa na trvalej podpore Ukrajiny. Stretnú sa budúci týždeň na konferencii Globsec v Bratislave.

Shooty: Slabé PR

Vláda zverejnila investičnú zmluvu s nemeckým Winkelmannom, ktorý chystá závod za 110 miliónov eur v Rimavskej Sobote. Sľubuje mu grant 41 miliónov eur, pomoc so školením zamestnancov či rozhodovanie bez prieťahov.

Aj Heger navrhuje, aby sa o uznesení o skoršom termíne na predloženie rozpočtu hlasovalo až po hlasovaní o dôvere úradníckej vláde. Ďalšou možnosťou je hlasovanie o zmene dlhovej brzdy. „Len musíte vytiahnuť z toho klin, podmienku, že tam bude aj daňová brzda,“ odkázal SaS.

Demokrati kritizujú Krajniakov návrh, aby úradnícka vláda predložila štátny rozpočet do konca augusta. Podľa Eduarda Hegera je jeho motívom ukázať, že úradnícku vládu tvoria „sociálni netvori“.

Igor Matovič podporí Krajniakov návrh, aby sa termín na predloženie rozpočtu predložil do konca augusta. Ak Ódorova vláda nezíska v parlamente dôveru, musí predložiť vyrovnaný rozpočet. „Kto by to dokázal lepšie ako autor a spoluautor tohto nápadu,“ odkázal Ľudovítovi Ódorovi a Michalovi Horváthovi.

Prvý investičný stimul novej vlády smeruje do nového piliera priemyslu – výroby tepelných čerpadiel. Osemmiliónová daňová úľava pre firmu Hoval má ísť do novej fabriky na Orave. Slovensko z rovnakého odvetvia získalo tri ďalšie investície – od firiem Vaillant, Stiebel Eltron a Winkelmann.

Vláda bude diskutovať, ako zmeniť príspevky na ubytovanie a ďalšiu podporu pre ľudí z Ukrajiny. Podľa premiéra Ódora by sa mali vzťahovať najmä na tých, ktorí nemôžu pracovať alebo napríklad osamelé matky s deťmi. Príspevky však zároveň predĺžili do konca roka.

Premiér Ľudovít Ódor chce ešte rokovať o uznesení, ktoré by vládu zaviazalo predložiť rozpočet do konca augusta. Parlament by podľa neho mohol počkať aspoň na hlasovanie o dôvere. Ak by ju kabinet získal, nemusel by predložiť vyrovnaný rozpočet.

Nové na Dennikn.sk

20:52Ruský ekonóm Milov: Nikto neverí, že Kremeľ túto vojnu vyhrá 20:41Odborník na extrémizmus Mareš: Slovenské voľby sú pre Rusko veľmi dôležité 20:33Bude vzorom západné Nemecko alebo Izrael? Prečo Ukrajina najbližšie roky do NATO nevstúpi 19:43Newsfilter: Ministerstvo vnútra bude presviedčať presvedčených 18:14Týždeň v európskej ekonomike: V Turecku bude vládnuť ďalej Erdoğan, čo to znamená pre vzťahy s Úniou? 17:56Graf dňa: Inflácia v eurozóne prudko klesla, ale ECB to od ďalšieho zvýšenia úrokov neodradí 17:50Vyúčtovanie za byt niekoho nepríjemne prekvapilo. Za nedoplatky môžu ceny energií aj nízke zálohové platby 17:10O čom hovoril Tusk na móle s Putinom? V Poľsku schválili zákon, ktorý útočí na lídra opozície 16:33Shooty: Do plaviek 16:28Psychicky narušení vrahovia, afektovaní gejovia a sekretárky bez mena. Čo robiť s programami, ktoré šíria stereotypy 16:19Čierna voda vo fontáne a prilepení aktivisti. Pomáhajú alebo škodia takéto protesty v boji proti klimatickej zmene? 16:10Či vyrastie ďalšia spaľovňa kúsok od vás, závisí aj od toho, ako dopadne tá pri Šali 15:59Väčšia akcia v Moldavsku 30 rokov nebola, kvôli štátnikom vyhlásili sviatok. Bolo to osviežujúce, vraví Ódor 15:22Zelený newsfilter: Prísnejšie emisie pre spaľovacie motory nechcú, tak čo chcú? Ako by strany znížili počet úmrtí na výfukové plyny 14:56Cháron prevážal duše bez prestávky, slovenský Styx je splavný po piatich suchých rokoch 14:18Vývoj bojov (462. deň): Najsilnejšia ruská kyberzbraň je Industroyer, vo vojne ju použili len raz 13:53Ako sa v Sovietskom zväze vyrovnali s hladomorom a čo z toho vyplýva 13:18Orbánova elitná akadémia prichádza na Slovensko, maďarská vláda jej darovala stámilióny eur 13:17Viac ako tretina mladých na Facebooku nič nezdieľa a nekomentuje, aktívnejší sú starší a ľudia s nižším vzdelaním (prieskum) 12:45Namiesto diplomacie rozpútali prestrelku. Taliban sa vyhráža Iránu, vojna však zatiaľ nehrozí 12:37Verejná doprava v USA je katastrofa, hovorí český reportér, ktorý tam prežil šesť rokov 12:06Ako to číta Ivan Mikloš: Hrá sa o čas. A Putin ho má viac 11:58Skutočný stavebný boom sa v Petržalke začne, keď dokončia meškajúcu električku (+veľký prehľad zmien) 11:32Odišli tí, ktorí generovali napätie, stranu to môže posilniť, hovorí predseda Aliancie Krisztián Forró 10:07Traja Česi ponuku z KHL odmietli, Podkonický to prijal a Slovan mu ešte aj zatlieskal 09:24Ukrajinská autorka Kateryna Jehoruškina: Jednou z príčin vojny sú slová, významy a rozprávania 08:41Srvátkové nápoje nepotrebujete. Aj bez nich zrejme prijímate dostatok bielkovín 08:36S vnúčatami sa rozpráva o Taylor Swift. Mozgy „superstarcov“ starnú pomalšie, ukazuje výskum 08:31Hlavne ho nedávajte do chladničky. Ako skladovať chlieb a čomu sa pri tom vyhnúť 08:28Začína platiť najväčšia súdna reforma. Pozrite sa, čo sa mení a aký súd bude vo vašom meste