Michal Horváth

Ministerstvo financií „vo všeobecnosti“ podporuje návrh na zavedenie digitálneho eura v eurozóne. Podľa návrhu Európskej komisie by menu mohli používať nielen banky, ale aj bežní ľudia. Využívalo by sa dobrovoľne.

SaS sa opäť ohradila proti návrhom na zvyšovanie daní. Tvrdí, že opatrenia ministra financií Michala Horvátha zasahujú do predvolebnej kampane. Ministerstvo dalo materiály na pripomienkovanie, pred voľbami ich parlament schvaľovať nebude.

Ministerstvo financií potvrdilo, že negarantuje poskytnutie 108 miliónov eur, ktoré žiadajú obce a župy. Zástupcovia ZMOS a SK8 podľa ministerstva presadzujú svoje riešenia v parlamente, čo znamená, že odišli z rokovaní.

Členské štáty EÚ podľa ministra financií Michala Horvátha schválili zmeny v slovenskom pláne obnovy, už skôr tak urobila Európska komisia. Upravený plán zahŕňa aj 400 miliónov eur na odstrihnutie sa od ruských energií.

Smer kritizoval materiál analytikov ministerstva financií, kde ako jednu z možných úspor navrhli aj zrušenie 13. dôchodku či skrátenie rodičovskej dávky na dva roky. Robert Fico tvrdil, že by pri konsolidovaní verejných financií neznižoval sociálny štandard.

Minister financií Michal Horváth potvrdil, že bývalému šéfovi štátneho Tiposu tento rok nevyplatili odmenu za vlaňajšok. KDH tvrdilo, že údajne dostal viac než 100-tisíc eur. Odmenu popieral aj exriaditeľ Marek Kaňka.

Ministerstvo financií navrhne ako možné daňové reformy aj zodpovednosť majiteľov firiem za daňové povinnosti či pravidelné zvyšovanie tabakových daní. SaS sa už ozvala, že sa jej nepáči návrh vyššieho zdanenia viacpodlažných budov.

Ministerstvo financií začne od budúceho týždňa zverejňovať postupne predbežné informácie k viacerým opatreniam najmä v daňovej oblasti. „Seriózne pripravujeme zákonné úpravy do tej fázy, na ktorú máme ako vláda mandát,“ povedal minister financií Michal Horváth.

Premiér a minister financií mali dnes podľa Igora Matoviča „stepovať“ pred parlamentom a strážiť verejné financie, keďže poslanci rokovali o nákladných opatreniach. Šéf OĽaNO sám hlasoval za zvýšenie dôchodkov a ďalšie opatrenia za zhruba 600 miliónov eur.

Verejné financie sú v historicky najhoršom stave, čo sa týka ich udržateľnosti, hovorí minister financií Michal Horváth. Keby sa s tým nič neurobilo, dlh by mal dlhodobo veľmi škaredú trajektóriu – a s tým niečo robiť treba, hovorí.

Nový minister financií Michal Horváth plánuje do volieb predstaviť plán na znižovanie zadlženosti. Upozornil, že vlani dopadli verejné financie dobre aj vďaka tomu, že príjmom štátu pomohla inflácia. V ďalších rokoch to bude naopak.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila zostavu úradníckej vlády. Najväčším prekvapením je, že ministrom hospodárstva nebude terajší štátny tajomník rezortu Peter Švec, ale doterajší generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre Šveca sa vo štvrtok pochytil končiaci premiér Eduard Heger s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

 • predseda vlády – Ľudovít Ódor
 • podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
 • ministerstvo hospodárstva – Peter Dovhun
 • ministerstvo financií – Michal Horváth
 • ministerstvo dopravy – Pavol Lančarič
 • ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Jozef Bíreš
 • ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – Peter Balík
 • ministerstvo vnútra – Ivan Šimko
 • ministerstvo obrany –  Martin Sklenár
 • ministerstvo spravodlivosti – Jana Dubovcová
 • ministerstvo zahraničných vecí – Miroslav Wlachovský
 • ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny – Soňa Gaborčáková
 • ministerstvo životného prostredia – Milan Chrenko
 • ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu – Daniel Bútora
 • ministerstvo kultúry – Silvia Hroncová
 • ministerstvo zdravotníctva – Michal Palkovič
Členmi úradníckej vlády budú (zľava hore) Ľudovít Ódor, Lívia Vašáková, Ivan Šimko, Jozef Bíreš, Soňa Gaborčáková, Miroslav Wlachovský, Jana Dubovcová, Daniel Bútora, Peter Dovhun, Silvia Hroncová, Michal Palkovič, Peter Balík, Michal Chrenko, Michal Horváth, Martin Sklenár a Pavol Lančarič. Foto - N, TASR, FB

Nové na Dennikn.sk

15:29Robert Ondrejcsák: Čo vojna znamená pre Slovensko a strednú Európu? Ukážka z knihy Ako Putin stratil Ukrajinu 14:43O odvodovú výnimku už môže požiadať 6-tisíc potravinárov 14:31Vývoj bojov (582. deň): Rusi stavajú na okupovanom juhu novú železnicu, ktorá im uľahčí logistiku 14:08Hádka o brankárov, kritizovaný Havertz a zranenia. Arsenal ešte neprehral, ale nemá ani presvedčivý štart sezóny 13:43O čom bude volebný víkend v Denníku N 13:33Teror sa začal v Bratislave. Vo vlaku zajali šesť rukojemníkov 13:23Rusko sa prestalo báť ľadu a vezie ropu do Číny severnou cestou. Obchádza sankcie a Arktíde hrozí katastrofa 11:43Mať odvážne plány má zmysel. Festival Biela noc sa opäť pokúsi spojiť dva svety 11:00Toto vystrihneme: Únik paliem 10:46Netrpel som pre potoky krvi, ale hrôzu odsúdených. A lepšie som pochopil reakcie dôstojníkov počas popráv 10:36Zelený newsfilter: Apple má problém, ktorý môže zvýšiť cenu iPhonov 10:16Najlepší slovenský album #9: Miroslav Žbirka – Nemoderný chalan (1984) 10:13Návrat Gazpromu aj ruských mládežníckych reprezentácií. Podľa UEFA by deti nemali byť trestané za činy dospelých 09:38Urológ Švihra: Niektorí muži sa úplne zanedbávajú. Nevedia si ani správne umyť penis 08:53#MapaTýždňa: Čo sa deje na Ukrajine? Ako sa vyvíja vojna? 07:09Red Bull obhájil titul, Pérez si to komplikuje sám 06:50Slafkovský strelil gól a odvtedy hral výborne. Zdá sa, že našiel sebavedomie aj ideálneho centra 06:28Ekonomický newsfilter: Ódorova vláda (možno) zachránila stovky miliónov z eurofondovVčera 23:52Leško, Šimečka, Kostolný: Ocitli sme sa v dokonalej búrke a Fico to využil. Je líder zvrátenostiVčera 22:28Ako dokáže dobrý učiteľ zmeniť život deťom: Bol som drzý žiak, bez pomoci by som neskončil základnú školuVčera 22:19Hypotéku mi nedajú, zostávam bývať u rodičov. Ako si mladí nemôžu dovoliť vlastné bývanie (+ plány strán, ako to zlepšiť)Včera 22:12Končiaci minister hospodárstva: Plyn skokovo zdražie vyše 90 percentám ľudí, väčšiu pomoc pripravia len pre najchudobnejšíchVčera 22:02Peking alebo Taipei? Politické strany nemajú zhoduVčera 21:54Čo píšu v Rusku o Ficovi: štátna agentúra sa už teší na jeho víťazstvo, analytik krotí očakávaniaVčera 21:42Fico a Pellegrini pôsobili, že sú už dohodnutí. Shemesh, Pataj, Javorský, Szalay a Bezák hodnotia poslednú debatu v RTVSVčera 20:57Newsfilter: Každý hlas pre Matoviča pomáha Ficovi zložiť vláduVčera 20:39Ja som konzervatívny a ty úchylná liberálka, napísal mi cudzí muž. Po čase chcel poslať fotku penisuVčera 20:35Migranti v kampani aj radikáli, ktorí môžu rozhodnúť. Čo spája voľby na Slovensku a v PoľskuVčera 20:25V Marikovej idú krúžkovať toho, čo dal Matovičovi do držky. Asi tam však vyhrá Republika (reportáž)Včera 20:04Manipuluje a vyberá si médiá ako Trump. Ficova taktika pripomína jeho manuál