Jozef Bíreš

V úradníckej vláde sú rozpory. Minister Bíreš nesúhlasí so zonáciou Slovenského krasu a s väčšou ochranou Devínskej Kobyly a Stolice. Úrad vlády, naopak, pripomína, že vláda sa má sústrediť na pokračovanie reformy ochrany prírody s dôrazom na zonáciu národných parkov, a žiada predložiť materiály na rokovanie čo najskôr.

Smer, SNS a Hlas vyčítali ministrovi pôdohospodárstva, že v júli v EÚ podporil pestovanie geneticky modifikovaných plodín. Jozef Bíreš oponoval, že diskusia v Únii sa týkala rastlín získaných genómovými technikami, čo nie je to isté.

Minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš vylučuje, že by sa od exministra Šimka dožadoval informácií nad rámec zákona. Rezort vo vyhlásení potvrdil, že minister sa na primeranosť zásahu na ministerstve pýtal Šimka aj osobne.

Premiér Ódor zopakoval, že existuje viacero dôvodov, pre ktoré požiadal prezidentku Čaputovú o odobratie poverenia ministra vnútra. Vo vyhlásení takisto uviedol, že nepovažuje za problém, že sa minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš dožadoval vysvetlenia o primeranosti zásahu na jeho vlastnom rezorte.

OĽaNO vyzvalo prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby odvolala ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša. Exminister vnútra Ivan Šimko Denníku N povedal, že sa stretol s Bírešom na jeho žiadosť a pýtal sa ho na policajnú akciu na ministerstve pôdohospodárstva.

Z potravín sa najpriaznivejšie vyvíjajú ceny jedlých olejov. Donedávna medziročne rástli o vyše 40 %, ale v máji už len o 10 %. Podľa ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša sú za tým hlavne dovozy olejov z Ukrajiny, ktorá pokrýva 60 percent slovenskej spotreby.

Analytický tím ministra pôdohospodárstva Jozefa Bíreša preveruje, ktoré odvetvia či firmy zvyšovali ceny potravín až príliš. Následne zváži, či podá podnet na protimonopolný úrad.

Zákaz dovozu ukrajinských potravín do východných štátov EÚ vrátane Slovenska sa predĺžil len do polovice septembra, nie do konca roka. „Z rozhodnutia som sklamaný,“ hovorí minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Pripúšťa opätovné jednostranné zákazy.

Ukrajinská pšenica s nadlimitným obsahom rezíduí pesticídov objavená v kolárovskom mlyne by sa napokon nemusela spáliť. Mohla by sa využiť aj na výrobu lepidiel, hovorí v podcaste Denníka E minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

Vláda by mala pomáhať s drahými potravinami len príjmovo najslabším skupinám a nemala by rozlišovať, na aké druhy potravín sa pomoc použije, hovorí v podcaste minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Pomoc pripravuje spolu s rezortmi financií a práce.

Ministerstvo pôdohospodárstva navrhlo pre zdražovanie potravín kompenzácie sociálne odkázaným ľuďom. Odmietlo, naopak, reguláciu cien a marží, za ktoré sa prihováral Smer či Hlas. Potraviny ťahajú infláciu a stali sa aj súčasťou predvolebných politických debát.

Jednou z priorít ministra pôdohospodárstva Jozefa Bireša je príprava rizikového fondu na odškodňovanie prírodných katastrof. Chce z neho kryť nielen škody na úrodách, ale aj škody na chovoch zvierat.

Lesy SR do vlaňajška rozšírili prírode blízke spôsoby obhospodarovania na 17 % svojich lesov a v pláne majú až 35 %, tvrdí nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Vlani dosiahla štátna firma rekordný zisk a prvý kvartál tohto roku je tiež rekordný.

Nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš zrejme vymení riaditeľa Slovenského pozemkového fondu. Istú pozíciu nemá ani štátny tajomník Martin Kováč. So šéfmi Pôdohospodárskej platobnej agentúry aj Lesov SR je Bíreš zatiaľ spokojný.

Nová úradnícka vláda zvažuje šeky na potraviny pre príjmovo najslabších, hovorí v rozhovore nový minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš. Chce sa zamerať aj na tých producentov a predajcov potravín, ktorí ich zdražujú až príliš. Najviac je vraj prekvapený z cenotvorby pekárov. 

Jozef Bíreš. Foto N - Tomáš Benedikovič

Štátnu veterinárnu a potravinovú správu vedie Martin Chudý. Poveril ho nový minister Jozef Bíreš, ktorý stál na čele veterinárnej správe pred nástupom do ministerskej funkcie. Zatiaľ nie je jasné, koho navrhnú do vedenia pozemkového fondu.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila zostavu úradníckej vlády. Najväčším prekvapením je, že ministrom hospodárstva nebude terajší štátny tajomník rezortu Peter Švec, ale doterajší generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre Šveca sa vo štvrtok pochytil končiaci premiér Eduard Heger s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

 • predseda vlády – Ľudovít Ódor
 • podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
 • ministerstvo hospodárstva – Peter Dovhun
 • ministerstvo financií – Michal Horváth
 • ministerstvo dopravy – Pavol Lančarič
 • ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Jozef Bíreš
 • ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – Peter Balík
 • ministerstvo vnútra – Ivan Šimko
 • ministerstvo obrany –  Martin Sklenár
 • ministerstvo spravodlivosti – Jana Dubovcová
 • ministerstvo zahraničných vecí – Miroslav Wlachovský
 • ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny – Soňa Gaborčáková
 • ministerstvo životného prostredia – Milan Chrenko
 • ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu – Daniel Bútora
 • ministerstvo kultúry – Silvia Hroncová
 • ministerstvo zdravotníctva – Michal Palkovič
Členmi úradníckej vlády budú (zľava hore) Ľudovít Ódor, Lívia Vašáková, Ivan Šimko, Jozef Bíreš, Soňa Gaborčáková, Miroslav Wlachovský, Jana Dubovcová, Daniel Bútora, Peter Dovhun, Silvia Hroncová, Michal Palkovič, Peter Balík, Michal Chrenko, Michal Horváth, Martin Sklenár a Pavol Lančarič. Foto - N, TASR, FB

Nové na Dennikn.sk

15:29Robert Ondrejcsák: Čo vojna znamená pre Slovensko a strednú Európu? Ukážka z knihy Ako Putin stratil Ukrajinu 14:43O odvodovú výnimku už môže požiadať 6-tisíc potravinárov 14:31Vývoj bojov (582. deň): Rusi stavajú na okupovanom juhu novú železnicu, ktorá im uľahčí logistiku 14:08Hádka o brankárov, kritizovaný Havertz a zranenia. Arsenal ešte neprehral, ale nemá ani presvedčivý štart sezóny 13:43O čom bude volebný víkend v Denníku N 13:33Teror sa začal v Bratislave. Vo vlaku zajali šesť rukojemníkov 13:23Rusko sa prestalo báť ľadu a vezie ropu do Číny severnou cestou. Obchádza sankcie a Arktíde hrozí katastrofa 11:43Mať odvážne plány má zmysel. Festival Biela noc sa opäť pokúsi spojiť dva svety 11:00Toto vystrihneme: Únik paliem 10:46Netrpel som pre potoky krvi, ale hrôzu odsúdených. A lepšie som pochopil reakcie dôstojníkov počas popráv 10:36Zelený newsfilter: Apple má problém, ktorý môže zvýšiť cenu iPhonov 10:16Najlepší slovenský album #9: Miroslav Žbirka – Nemoderný chalan (1984) 10:13Návrat Gazpromu aj ruských mládežníckych reprezentácií. Podľa UEFA by deti nemali byť trestané za činy dospelých 09:38Urológ Švihra: Niektorí muži sa úplne zanedbávajú. Nevedia si ani správne umyť penis 08:53#MapaTýždňa: Čo sa deje na Ukrajine? Ako sa vyvíja vojna? 07:09Red Bull obhájil titul, Pérez si to komplikuje sám 06:50Slafkovský strelil gól a odvtedy hral výborne. Zdá sa, že našiel sebavedomie aj ideálneho centra 06:28Ekonomický newsfilter: Ódorova vláda (možno) zachránila stovky miliónov z eurofondovVčera 23:52Leško, Šimečka, Kostolný: Ocitli sme sa v dokonalej búrke a Fico to využil. Je líder zvrátenostiVčera 22:28Ako dokáže dobrý učiteľ zmeniť život deťom: Bol som drzý žiak, bez pomoci by som neskončil základnú školuVčera 22:19Hypotéku mi nedajú, zostávam bývať u rodičov. Ako si mladí nemôžu dovoliť vlastné bývanie (+ plány strán, ako to zlepšiť)Včera 22:12Končiaci minister hospodárstva: Plyn skokovo zdražie vyše 90 percentám ľudí, väčšiu pomoc pripravia len pre najchudobnejšíchVčera 22:02Peking alebo Taipei? Politické strany nemajú zhoduVčera 21:54Čo píšu v Rusku o Ficovi: štátna agentúra sa už teší na jeho víťazstvo, analytik krotí očakávaniaVčera 21:42Fico a Pellegrini pôsobili, že sú už dohodnutí. Shemesh, Pataj, Javorský, Szalay a Bezák hodnotia poslednú debatu v RTVSVčera 20:57Newsfilter: Každý hlas pre Matoviča pomáha Ficovi zložiť vláduVčera 20:39Ja som konzervatívny a ty úchylná liberálka, napísal mi cudzí muž. Po čase chcel poslať fotku penisuVčera 20:35Migranti v kampani aj radikáli, ktorí môžu rozhodnúť. Čo spája voľby na Slovensku a v PoľskuVčera 20:25V Marikovej idú krúžkovať toho, čo dal Matovičovi do držky. Asi tam však vyhrá Republika (reportáž)Včera 20:04Manipuluje a vyberá si médiá ako Trump. Ficova taktika pripomína jeho manuál