Peter Balík

Ministerstvo investícií zvýšilo objem peňazí, o ktorých budú rozhodovať samosprávy a ďalšie inštitúcie v regiónoch. Pôvodná suma 2,16 miliardy eur stúpla o 214 miliónov. Navýšenia sa dožadovali samosprávy aj niektoré politické strany.

Záujemcovia sa môžu uchádzať o nové eurofondy na elektrobusy, vodíkové autobusy, nabíjačky alebo čerpacie stanice na vodík. Vo výzve je 37 miliónov eur, týka sa regiónov Prievidze, Partizánskeho, Košíc s okolím a Michaloviec.

Zo starých eurofondov zostáva ešte podľa vlády vyčerpať 3,4 miliardy eur, v júni to bolo 4,2 miliardy. Peniaze treba využiť do konca tohto roka, v júni aj predstavitelia kabinetu pripustili, že celú sumu možno Slovensko nestihne minúť.

Štátna IT firma má do konca roka dodať novú verziu Slovenska v mobile a nové rozhranie Slovensko.sk. Podľa ministra pre investície a informatizáciu Petra Balíka nemá na výber, ide o projekty financované zo starých eurofondov. „Jednoducho štátna akciovka musí dodať to, čo očakávame.“

Foto N - Tomáš Benedikovič

Posledný jeden a pol mesiac bol z hľadiska čerpania eurofondov rekordný, povedal minister investícií Peter Balík na Gombaseckom letnom tábore. Podľa Balíka sa podarilo vyčerpať 600 miliónov eur a nevyčerpaná suma sa znížila na 3,7 miliardy eur. Ešte stále však hrozí prepadnutie eurofondov vo výške 500 až 800 miliónov eur, dodal. (napunk)

Základné školy sa môžu uchádzať o eurofondy na vybavenie tried či športoviská. Výzva za 50 miliónov eur, ktorú dnes spustilo ministerstvo investícií, sa týka všetkých krajov okrem Bratislavského.

Samosprávy sa môžu uchádzať o 31 miliónov eur z nových eurofondov na rekonštrukciu alebo výstavbu ciest a mostov. Výzva, ktorú vyhlásilo ministerstvo investícií, sa týka celého Slovenska okrem Bratislavského kraja.

Zo starých eurofondov zostávalo koncom júna vyčerpať ešte 3,8 miliardy eur, informovala vicepremiérka Lívia Vašáková. Tempo sa tak zrýchlilo, v polovici minulého mesiaca bolo neminutých 4,2 miliardy, na prelome mája a júna 4,3 miliardy.

Štát plánuje z nových eurofondov podporiť aj projekt využitia geotermálnych vôd na vykurovanie Košíc. Ministerstvo investícií sa chystá poskytnúť 56,1 milióna eur. Vrty vlastní firma Geoterm Košice, ktorú manažérsky ovláda skupina EPH.

Ministri majú do konca júla nájsť rýchle opatrenia, ktoré by zabránili prepadnutiu končiacich eurofondov. Zaviazala ich k tomu vláda. Staré eurofondy treba vyčerpať do konca roka, v polovici júna zostávalo neminutých ešte 4,2 miliardy eur.

S dvojročným meškaním začala premávať kompa medzi Radvaňou nad Dunajom a maďarskou obcou Neszmély. Preprava bude dva roky bezplatná, kompa pôjde v približne hodinových intervaloch od 6.00 do 18.00 s prestávkami v čase obeda.

Nová kompa medzi Radvaňou nad Dunajom a maďarskou obcou Neszmély. Foto - TASR

Kabinet odvolal štátneho tajomníka ministerstva investícií Jozefa Graňačku, ktorý pôsobil zhruba desať rokov v SkyTolle a prišiel za Veroniky Remišovej. Nahradí ho Martin Bezek, ten na ministerstve od roku 2017 vedie odbor stratégie.

Rezort životného prostredia má do polovice augusta zabezpečiť vyhodnotenie všetkých žiadostí na obnovu domov z plánu obnovy. Nariadila mu to vláda. Slovenská agentúra životného prostredia s vyhodnoteniami meškala, na čo upozornil Denník E.

Minister pre investície Peter Balík hovorí, že menia taktiku a do konca roka zverejnia eurofondové výzvy „vo významnom objeme“. Prvá výzva z nových eurofondov je pre stredné odborné školy z regiónov, kde sa ukončí ťažba hnedého uhlia.

Ministerstvo investícií spustilo prvú výzvu z nových eurofondov z Fondu na spravodlivú transformáciu. Je zameraná na podporu stredných odborných škôl, aj v regióne hornej Nitry, kde sa končí ťažba uhlia. Celkovo je vyčlenených 46 miliónov eur.

Minister Peter Balík povedal, že sa chce bližšie pozrieť na fungovanie štátnej akciovky Slovensko IT. Podľa IT združení firma mešká s dodávkou projektov, pretože nemá dosť ľudí a externých dodávateľov obstaráva zvláštnym spôsobom.

Župy budú môcť čerpať zvýhodnené pôžičky od štátneho Slovak Investment Holdingu, určené budú najmä na cesty a mosty. Vyčlenených je 60 miliónov eur zo starých eurofondov, ktoré tak nebudú slúžiť ako granty, ale tentoraz ako úvery.

Vyrokovať s Európskou komisiou posunutie termínu na čerpanie peňazí zo starých eurofondov nie je reálne, hovorí vicepremiérka Lívia Vašáková. Staré eurofondy treba využiť do konca roka 2023, posunutie navrhoval opozičný Hlas.

Z nevyčerpaných eurofondov sa 1,5 miliardy presúva na utečeneckú a energetickú krízu, na štandardné projekty treba preto minúť do konca roka ešte 2,5 – 3 miliardy, hovorí minister investícií Peter Balík. Časť týchto prostriedkov môže podľa neho prepadnúť.

Poliaci sa pri riadení eurofondov zameriavajú na výsledok, Slováci na formality, hovorí minister investícií Peter Balík, ktorý tri roky pracoval vo varšavskej kancelárii Európskej investičnej banky. „Slovenskí úradníci sa chránia pred potenciálnymi korekciami, auditmi a podobne,“ hovorí Balík.

Je to smutné, ale prepadnutie eurofondov je na stole, hovorí minister pre investície Peter Balík. Do konca roka treba vyčerpať 4,3 miliardy eur, z toho tretina sa presunula na energetickú a utečeneckú krízu. Počas predošlého programového obdobia prepadlo pol miliardy.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Záujemcovia sa môžu uchádzať o prvé eurofondy z nového obdobia na spoluprácu s Maďarskom. Vo výzve z programu Interreg je 50 miliónov eur, medzi uchádzačmi môžu byť samosprávy, neziskovky či malé a stredné podniky.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila zostavu úradníckej vlády. Najväčším prekvapením je, že ministrom hospodárstva nebude terajší štátny tajomník rezortu Peter Švec, ale doterajší generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre Šveca sa vo štvrtok pochytil končiaci premiér Eduard Heger s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

 • predseda vlády – Ľudovít Ódor
 • podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
 • ministerstvo hospodárstva – Peter Dovhun
 • ministerstvo financií – Michal Horváth
 • ministerstvo dopravy – Pavol Lančarič
 • ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Jozef Bíreš
 • ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – Peter Balík
 • ministerstvo vnútra – Ivan Šimko
 • ministerstvo obrany –  Martin Sklenár
 • ministerstvo spravodlivosti – Jana Dubovcová
 • ministerstvo zahraničných vecí – Miroslav Wlachovský
 • ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny – Soňa Gaborčáková
 • ministerstvo životného prostredia – Milan Chrenko
 • ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu – Daniel Bútora
 • ministerstvo kultúry – Silvia Hroncová
 • ministerstvo zdravotníctva – Michal Palkovič
Členmi úradníckej vlády budú (zľava hore) Ľudovít Ódor, Lívia Vašáková, Ivan Šimko, Jozef Bíreš, Soňa Gaborčáková, Miroslav Wlachovský, Jana Dubovcová, Daniel Bútora, Peter Dovhun, Silvia Hroncová, Michal Palkovič, Peter Balík, Michal Chrenko, Michal Horváth, Martin Sklenár a Pavol Lančarič. Foto - N, TASR, FB

Nové na Dennikn.sk

11:43Mať odvážne plány má zmysel. Festival Biela noc sa opäť pokúsi spojiť dva svety 11:00Toto vystrihneme: Únik paliem 10:46Netrpel som pre potoky krvi, ale hrôzu odsúdených. A lepšie som pochopil reakcie dôstojníkov počas popráv 10:36Zelený newsfilter: Apple má problém, ktorý môže zvýšiť cenu iPhonov 10:16Najlepší slovenský album #9: Miroslav Žbirka – Nemoderný chalan (1984) 10:13Návrat Gazpromu aj ruských mládežníckych reprezentácií. Podľa UEFA by deti nemali byť trestané za činy dospelých 09:38Urológ Švihra: Niektorí muži sa úplne zanedbávajú. Nevedia si ani správne umyť penis 08:53#MapaTýždňa: Čo sa deje na Ukrajine? Ako sa vyvíja vojna? 07:09Red Bull obhájil titul, Pérez si to komplikuje sám 06:50Slafkovský strelil gól a odvtedy hral výborne. Zdá sa, že našiel sebavedomie aj ideálneho centra 06:28Ekonomický newsfilter: Ódorova vláda (možno) zachránila stovky miliónov z eurofondovVčera 23:52Leško, Šimečka, Kostolný: Ocitli sme sa v dokonalej búrke a Fico to využil. Je líder zvrátenostiVčera 22:28Ako dokáže dobrý učiteľ zmeniť život deťom: Bol som drzý žiak, bez pomoci by som neskončil základnú školuVčera 22:19Hypotéku mi nedajú, zostávam bývať u rodičov. Ako si mladí nemôžu dovoliť vlastné bývanie (+ plány strán, ako to zlepšiť)Včera 22:12Končiaci minister hospodárstva: Plyn skokovo zdražie vyše 90 percentám ľudí, väčšiu pomoc pripravia len pre najchudobnejšíchVčera 22:02Peking alebo Taipei? Politické strany nemajú zhoduVčera 21:54Čo píšu v Rusku o Ficovi: štátna agentúra sa už teší na jeho víťazstvo, analytik krotí očakávaniaVčera 21:42Fico a Pellegrini pôsobili, že sú už dohodnutí. Shemesh, Pataj, Javorský, Szalay a Bezák hodnotia poslednú debatu v RTVSVčera 20:57Newsfilter: Každý hlas pre Matoviča pomáha Ficovi zložiť vláduVčera 20:39Ja som konzervatívny a ty úchylná liberálka, napísal mi cudzí muž. Po čase chcel poslať fotku penisuVčera 20:35Migranti v kampani aj radikáli, ktorí môžu rozhodnúť. Čo spája voľby na Slovensku a v PoľskuVčera 20:25V Marikovej idú krúžkovať toho, čo dal Matovičovi do držky. Asi tam však vyhrá Republika (reportáž)Včera 20:04Manipuluje a vyberá si médiá ako Trump. Ficova taktika pripomína jeho manuálVčera 19:34Prezidentka Čaputová pred voľbami: Nehľadajme dokonalých politikov, nikto taký nie je (celý prejav)Včera 19:05Organizátorka volieb v Petržalke: Nominanti strán do komisií sa odhlasujú, dochádzajú nám náhradníciVčera 18:52Graf dňa: Vývoj na burze potvrdzuje dvojnásobné zdraženie plynu, vláda chce menej dramatický nárastVčera 18:41Slováci sa rozhodujú, či budú voliť svojho favorita alebo posunú do parlamentu menšie stranyVčera 18:35Z eurofondov neprepadnú stovky miliónov, vláda čaká, že ich bude „iba“ stoVčera 18:24Až 15 riaditeľov úradov práce ponúka kandidátka Sme rodina – vyberal ich KrajniakVčera 18:16Ficova odysea: Z nadšenca EÚ, ktorý chcel patriť k jadru, je bojovník za národné záujmy