Martin Sklenár

Končiaci minister obrany Martin Sklenár sa formálne vráti na ministerstvo zahraničia, kde pracoval pred svojím menovaním do Ódorovej vlády. „Myslím si, že si hneď po návrate zoberiem dovolenku,“ povedal. Jeho novým šéfom v čele ministerstva by sa mal stať Juraj Blanár zo Smeru.

Slovenská podpora Ukrajine bude v niektorých oblastiach pokračovať s novou vládou, myslí si minister obrany Martin Sklenár. Dodal, že z pohľadu obrany stále platí, že o čo viac vieme Ukrajincom pomôcť ukončiť konflikt, ktorý rozpútalo Rusko, tým je to pre nás lepšie.

Ministerstvo obrany bude sídliť na Námestí gen. Viesta v Bratislave. Návrh na premenovanie časti Kutuzovovej ulice v Novom Meste, kde je sídlo rezortu i Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, odobrilo bratislavské mestské zastupiteľstvo.

Na leteckej základni v Kuchyni armáda počas Medzinárodných leteckých dní SIAF predviedla viacero druhov leteckej techniky. Návštevníci mohli vidieť prelety vrtuľníkov Mi-17 a UH-60M Black Hawk, dopravného lietadla C-27J Spartan a cvičného taktického lietadla L-39, ako aj výsadok parašutistov z dopravného lietadla L-410.

Foto - ministerstvo obrany

Ministri obrany krajín EÚ rokovali v Španielsku o prioritách pre bezpečnosť Únie a o podpore Ukrajiny. Podľa ministra Sklenára má potenciál predlžovanie životnosti delostreleckých nábojov, Ukrajine by tak mohli štáty poslať plánovaný milión nábojov rýchlejšie.

SNP je pre všetkých Slovákov symbolom boja za slobodu a ľudské práva, vraví minister obrany Martin Sklenár. Zdôraznil, že účastníci Povstania sa otvorene a odhodlane vzopreli nacizmu, čím potvrdili záujem vziať osud národa do vlastných rúk.

Platy profesionálnych vojakov sa od septembra zvýšia približne o päť percent. „Vychádzame najmä z toho, že inflácia pokračuje, ceny sa zvyšujú a chceli sme zachovať odmeňovanie profesionálnych vojakov na úrovni, ktorá je konkurencieschopná aj na pracovnom trhu,“ povedal minister Martin Sklenár.

Vpád vojsk Varšavskej zmluvy patrí k najtemnejším momentom našej histórie, nedovoľme naň zabudnúť, povedal minister obrany Martin Sklenár s tým, že je to zároveň pripomienka, aké dôležité je vyberať si férových medzinárodných partnerov.

Ministerstvo obrany obhajuje rozhodnutie jemu podriadenej zbrojovky vyrábať súčiastky na českú húfnicu Dita. Podľa ministra Sklenára tým štátna firma ZTS Špeciál rozširuje svoj záber. Húfnicu Dita pritom v Dubnici považujú za konkurenciu staršej verzie slovenskej húfnice Zuzana.

Ukrajina, Slovensko a Česko sa dohodli na spolupráci pri starostlivosti o bojové vozidlá. Podpis deklarácie oznámil ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov s tým, že detaily dohody budú zverejnené neskôr.

Slovenský vzdušný priestor bude spolu s Poľskom a Českom chrániť aj Maďarsko. Minister obrany Martin Sklenár podpísal deklaráciu so zástupcami krajín V4.

Systém protivzdušnej obrany by mohla zaobstarať ešte Ódorova vláda, vyhlásil minister obrany Martin Sklenár. Proces zaobstarania by sa podľa neho dal stihnúť do septembrových parlamentných volieb.

Na Slovensku bola vždy obava, že spojenci nám neprídu na pomoc, teraz prišli, vraví minister obrany Martin Sklenár. „Nemusíme byť vo vojne, nemusí na nás nikto útočiť a naši spojenci z Česka, Nemecka, USA, Holandska či zo Slovinska, ale aj poľské stíhačky nám už pomáhajú, hoci na nás nikto nezaútočil. Naša obranyschopnosť je na úrovni, na ktorej ešte nikdy nebola.“

Minister obrany Martin Sklenár chce udržať dve percentá HDP na obranu aj v budúcoročnom rozpočte. „Táto republika potrebuje, aby dostala svoju obranu a obranyschopnosť na úroveň, aby sme boli schopní odradiť akýkoľvek útok,“ vraví v rozhovore.

Informácie o zničení slovenského systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý sme poslali na Ukrajinu, boli len fámy, hovorí minister obrany Martin Sklenár. Po tom, ako sme na Ukrajinu poslali aj migy či vrtuľníky, žiadajú Ukrajinci už skôr o menšiu pomoc, vraví v rozhovore.

Dve percentá HDP na obranu v rozpočte sú základným scenárom, vyhlásil premiér Ľudovít Ódor. Podľa ministra obrany Martina Sklenára je to minimum.

Ódorova vláda bude pokračovať vo vojenskej podpore Ukrajiny, potvrdil minister obrany Martin Sklenár. Spomenul výcvik ukrajinských vojakov, ktorý prebieha na Slovensku, či zapojenie vojenských podnikov, ktoré sa podieľajú na výrobe zbraní, munície a opravách obrnenej techniky.

Prezidentka Zuzana Čaputová oznámila zostavu úradníckej vlády. Najväčším prekvapením je, že ministrom hospodárstva nebude terajší štátny tajomník rezortu Peter Švec, ale doterajší generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre Šveca sa vo štvrtok pochytil končiaci premiér Eduard Heger s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

 • predseda vlády – Ľudovít Ódor
 • podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
 • ministerstvo hospodárstva – Peter Dovhun
 • ministerstvo financií – Michal Horváth
 • ministerstvo dopravy – Pavol Lančarič
 • ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka – Jozef Bíreš
 • ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie – Peter Balík
 • ministerstvo vnútra – Ivan Šimko
 • ministerstvo obrany –  Martin Sklenár
 • ministerstvo spravodlivosti – Jana Dubovcová
 • ministerstvo zahraničných vecí – Miroslav Wlachovský
 • ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny – Soňa Gaborčáková
 • ministerstvo životného prostredia – Milan Chrenko
 • ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu – Daniel Bútora
 • ministerstvo kultúry – Silvia Hroncová
 • ministerstvo zdravotníctva – Michal Palkovič
Členmi úradníckej vlády budú (zľava hore) Ľudovít Ódor, Lívia Vašáková, Ivan Šimko, Jozef Bíreš, Soňa Gaborčáková, Miroslav Wlachovský, Jana Dubovcová, Daniel Bútora, Peter Dovhun, Silvia Hroncová, Michal Palkovič, Peter Balík, Michal Chrenko, Michal Horváth, Martin Sklenár a Pavol Lančarič. Foto - N, TASR, FB

Nové na Dennikn.sk

20:13Ficova vláda chce zdaniť 30 percent bankových ziskov, banky to považujú za extrémne 19:58Atentátmi na sikhov si Módí pohneval USA aj Kanadu. India sa čoraz viac vzďaľuje od demokracie 19:14Ruský súd označil „LGBTI+ hnutie“ za extrémistické, polícia robila razie v gej kluboch 18:38Taraba chce rušiť projekty, ktoré majú zlepšiť stav rýb, ochrániť zdroje pitnej vody a obnoviť pastvu 18:32Vláda mení prokuratúru bez Žilinku, predseda SNS Danko vraví, že zrušia aj špeciálny súd. V Bulharsku to už spravili 18:27Možnosť, že sa zmení volebný systém, je čoraz menšia. SNS hovorí, že ju nepodporí 18:16Graf dňa: OPEC+ nepresvedčil trh. Ceny ropy namiesto nárastu klesajú 17:26Vláda ukázala, ako chce zvýšiť dane. Na deň ústavy už nemá byť voľno (+ zoznam opatrení) 16:42Konflikt Zelenskyj – Zalužnyj a zaseknuté miliardy v USA. Tri veľmi zlé správy pre Ukrajinu pred zimou 16:30Shooty: Vyhodené peniaze 16:19Pri Poprade chcú rušiť autobusové spoje. Vodiči hovoria, že sú rizikové a spoľahnúť sa musia sami na seba 16:00Komu chceme pomáhať? Štát cieli na úplne nesprávnu skupinu 15:49Predseda NKÚ Andrassy: Sulík bagatelizuje, za Expo v Dubaji nesie minimálne politickú zodpovednosť 15:28Po pracovníkovi SBS nasadila koalícia na agrorezort cestára. Smer si straníkmi poistil aj pozemkový fond 15:28Rozhovor s Karlom Schwarzenbergom 14:29Vývoj bojov (649. deň): Rusi zavraždili zajatcov, predtým bombardovali nemocnicu – na všetko majú ospravedlnenie 14:17Firemný newsfilter: Žilinská Kia má isté prvé dve elektroautá, siahame po výrobe najväčšieho SUV a nový megabiznis Slovnaftu v odpadoch 12:50Korčok hovorí, že nehľadá salóny, kde mu budú len tlieskať. Rimavská Sobota tlieskala (reportáž a rozhovor) 12:31Apelujú na prekrútené chápanie morálky: prečo amorálni populisti ako Trump či Fico vyhrávajú 11:42Nemocnicami roka sú Ružomberok a Košice-Šaca. Stále sa operuje menej ako pred pandémiou 10:50Ficovi ľudia aj oligarchovia. Desať kľúčových postáv, ktorých sa týka zánik špeciálnej prokuratúry 09:47Aj dvesto metrov na zastávku je priveľa. Ako strach o deti paralyzuje amerických rodičov 09:29Počujete? Už s Ficom vŕtajú 09:24Športový newsfilter: Konečne, napísal Slafkovského otec. Nemec prišiel do NHL neskôr, ale nie je pozadu 08:23Už aj Ficova vláda sľubuje revolúciu v štátnych nákupoch, odborníci vidia priestor v kvalite tendrov 08:16Sestra má 38 rokov a nepracuje, odkedy skončila vysokú školu. Príčinu vidím aj v „mamahoteli“. Čo s tým? 07:30Ráno s NHL: Večeru si dal zabaliť, lebo chcel ísť skoro spať. Najdrahší hráč histórie dbá na každý detail 07:11Niektoré kamery ani nezachytili pretekárky. Išla som v tme, bolo to nebezpečné, hovorila Vlhová 06:36Ekonomický newsfilter: Vládna koalícia drží parametre rozpočtu v tajnostiVčera 19:00Týždňový newsfilter: Teraz sa ukáže, či má Kočner na Fica ešte vplyv