Vláda nesľubuje žiadne nové nemocnice a ani to, že začne v Bratislave stavať nemocnicu Rázsochy. V pracovnej verzii programového vyhlásenia rezort zdravotníctva iba neurčito tvrdí, že medzi priority patrí „prijatie rozhodnutia“ o tejto nemocnici. Nie je jasné ani to, aké plány má vláda s optimalizáciou siete nemocníc.
Univerzita Komenského nestihne rekonštrukciu internátov z plánu obnovy, pretože ministerstvo školstva doteraz nevypísalo výzvu. Stav prirovnáva k nemocnici Rázsochy.
Boris Kollár hovorí, že jediné správne riešenie pri nemocniciach v Bratislave je odkúpenie Borov od Penty. Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku to nie je reálne; tvrdí, že štát by mal ukázať, že dokáže postaviť veľkú nemocnicu.
Program vlády je pri zdravotníctve veľmi konkrétny: z plánu obnovy nedajú peniaze na nemocnice, ktoré nie sú pripravené, a vláda určí vyhláškou, koľko personálu má byť v pohotovostnej službe. Sľubuje aj zavedenie skríningu rakoviny pľúc cez zdokonalený eVýmenný lístok, dnes túto diagnózu zväčša odhalia až v pokročilom štádiu.
Ak nemáte skúsenosť s riadením projektu výstavby novej nemocnice, nedokážete ju ani dobre naplánovať, píše ekonóm Ronald Blaško. Pripomína, že vo svete sa len asi 0,5 % veľkých hospodárskych projektov podarí podľa plánu a rozpočtu. Zároveň považuje za zarážajúce, že pri verejnej investícii nemá štát záujem o kvalitnú architektúru.
Rázsochy sa zaradia do zlatého fondu slovenských zlyhaní, komentuje Newsfilter. „Zodpovednosť je na Hegerovi, pretože plán obnovy bol jeho prioritou, a aj keby to neurobil, išlo o premiérsku tému, pri ktorej nesmel uhnúť. Vôbec nie je isté, či by dnes mali Demokrati lepšie percentá, keby sa Hegerovi v tejto otázke darilo lepšie. Je však názorným vysvetlením, prečo ich lepšie nemajú.“
Rázsochy zaplatili za to, že sa nevieme rozhýbať, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Príbeh Rázsoch, ale aj Martina ukazuje, ako nevieme využívať európske peniaze, ako sa utápame v byrokracii, v sporoch, akí sme neefektívni, ako nám cez prsty utekajú nielen financie, ale aj nádej ľudí, že sa niečo zlepší, že budú mať kvalitné nemocnice či dobré diaľnice.“
Bol to dobrý plán, ale nie všetko sa podarí podľa plánu, reaguje Eduard Heger na zrušenie stavby nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Expremiér ešte v apríli tvrdil, že sa nemocnica stihne postaviť.
Nemocnicu na Rázsochách nepostavia z plánu obnovy, ohrozený je aj Martin. Projekt prípravy investície novej nemocnice v Bratislave je v značnom omeškaní, s nevyriešenými zmluvnými otázkami a v nedopracovanom stave. Vláda preto chce dať šancu iným projektom. Stavbu Rázsoch napriek informáciám o meškaní ešte v apríli sľuboval expremiér Eduard Heger.
Vláda v piatok predstaví zástupcom politických strán plán B v súvislosti s výstavbou nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine, uviedla vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková. Minister zdravotníctva Michal Palkovič odhaduje meškanie nemocnice na Rázsochách na približne štyri až šesť mesiacov.
Ministerstvo zdravotníctva sa dnes stretne s konzorciom, ktoré má stavať nemocnicu Rázsochy. „Ideme sa rozhodnúť, ako budeme ďalej pokračovať,“ povedal minister Michal Palkovič na konferencii Vizionári pre TV Markíza. Na otázku, či sa dnes rozhodne, či budú Rázsochy postavené z plánu obnovy, Palkovič povedal, že sa to tak dá z určitého pohľadu chápať.
Najvyšší kontrolný úrad plánuje v lete preveriť postup ministerstva zdravotníctva pri pláne obnovy, zameria sa aj na Rázsochy či novú martinskú nemocnicu. Vážne riziká vidí aj v prípade školstva.
Hlas vyčítal bývalej vláde Eduarda Hegera meškania projektov z plánu obnovy v zdravotníctve, ako sú Rázsochy či martinská nemocnica. Novú vládu vyzval, aby zverejnila náhradný plán na využitie peňazí.
Ekonomický newsfilter: Lepší ratingový výhľad neznamená, že verejné financie na tom nie sú naozaj zle +
Takto to dopadá, keď sa niekto viac zaoberá kultúrou úcty než povinnosťou skladať účty, píše Braňo Bezák o Eduardovi Hegerovi. „Za Hegerovej vlády sme podľa slov jej predsedu mali zodpovedne spravované verejné financie a stíhali sme postaviť nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy. Nový minister financií hovorí, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a podpredsedníčka novej vlády upozorňuje, že Rázsochy z plánu obnovy zrejme nestihneme.“
Slovensko zrejme nepostaví nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy, odhaduje nová vicepremiérka Lívia Vašáková. Istá podľa nej nie je ani výstavba novej nemocnice pri Martine; pri nemocniciach majú aj plán B a C, vraví v rozhovore.
Developeri plánujú postaviť pri chystanej bratislavskej nemocnici Rázsochy komplex za 40 miliónov eur. Počítajú so siedmimi budovami na bývanie, obchody, kancelárie, zdravotné stredisko, penzión či materskú školu a spoločnými garážami.
SaS neprešiel procedurálny návrh, aby parlament rokoval o jej návrhu uznesenia k nemocnici Rázsochy. Jana Bittó Cigániková tvrdila, že návrh nemôže ostať ľahostajný nikomu, komu záleží na tom, aby neprepadlo 280 miliónov eur, ktoré majú ísť na výstavbu nemocnice z plánu obnovy.
SaS navrhuje presunúť peniaze na Rázsochy do regiónov a vyzýva vládu, aby priznala, že nová nemocnica sa postaviť nestihne. „Nemôžeme si dovoliť len preto, že si politici odmietajú priznať zodpovednosť, riskovať stratu 280 miliónov eur,“ povedal kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Newsfilter: Plán obnovy sa mení – o niečo menej peňazí, škrty a nové termíny. V prípade Rázsoch, o ktorých výstavbe pochybujú aj na sekcii plánu obnovy, sa čisto teoreticky posúva termín dostavby hrubej stavby z konca roka 2025 na jún 2026.
Očakávané udalosti:
Eduard Heger zopakoval, že nemocnica Rázsochy sa nebude financovať z rozpočtu, ale z plánu obnovy. „Taký je plán a ten naplníme,“ uviedol premiér v relácii TV Joj Na hrane. Líder Hlasu Peter Pellegrini poznamenal, že do roku 2026 sa z financií z plánu obnovy nepostaví ani skelet nemocnice. Financie by mal štát podľa neho radšej poslať iným nemocniciam. (tasr)
Existencia samostatnej Hegerovej strany nedávala zmysel pri jej ohlásení a nedáva veľký zmysel ani dnes, píše Filip Obradovič. „Ľudia vidia Bory namiesto Rázsoch, nekonečný chaos sprevádzaný hlasovaním v parlamente, drahotu v potravinách a predsedu vlády ovešaného ďalšími funkciami, ktorý okrem prozápadného postoja a zjavne kompetentného ministra obrany neponúka nič navyše.“
Ak by projekt nemocnice Rázsochy posudzoval Úrad verejného zdravotníctva SR, neprešiel by, tvrdí Martina Antošová, ktorá má na starosti stavbu nemocnice v Martine. Rázsochy majú mať štyri podzemné podlažia, na druhom majú byť podľa nej medicínske oddelenia, ale nie je tam svetlo, čo je podľa nej pre hygienu problém. Štátny tajomník Michal Palkovič na to reagoval, že Antošová nemá dostatočné informácie o projekte.
Rázsochy stíhame postaviť z Plánu obnovy, tvrdí poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger. Povedal to na parlamentnom výbore pre zdravotníctvo o pláne obnovy pre zdravotníctvo.
Nemocnica Rázsochy sa podľa poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej nedá stihnúť v termínoch, ku ktorým štát zaväzuje Plán obnovy. SaS navrhuje, aby sa Rázsochy z Plánu obnovy nestavali a tieto peniaze sa použili na regionálne nemocnice.
Časová strata pri projekte novej nemocnice na bratislavských Rázsochách je deväť mesiacov až jeden a pol roka, potvrdil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič. S Bruselom chce vyrokovať posun niektorých termínov v rámci projektu, ktorý sa financuje z európskeho plánu obnovy.
SaS zvoláva mimoriadny parlamentný výbor kvôli peniazom z Plánu obnovy a odolnosti v zdravotníctve. „Plán na výstavbu nemocnice Rázsochy nie je možné dodržať z časového a ani z finančného hľadiska. Od začiatku som na to ešte ako člen vlády upozorňoval,“ povedal predseda strany Richard Sulík.
Premiér Heger nevie, čo robí minister Heger, píše Filip Obradovič v Newsfiltri. „Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Eduard Heger, presviedča, že projekt Rázsochy ešte žije. Poverený predseda vlády Eduard Heger upokojuje, že sa nič nedeje a nejde o chaos. Je zrejmé, že nehovorí pravdu.“
Zásadná pripomienka o zastavení výstavby Rázsoch z plánu obnovy nemohla byť len chybou úradníka, ako tvrdí premiér Heger. Smernica určuje, že zásadnú pripomienku musí listom poslať minister alebo štátny tajomník. Ministerstvo financií tvrdí, že podľa nej postupovalo.
Tvrdenia o akomkoľvek chaose nepovažujeme za opodstatnené, uviedlo ministerstvo financií, ktoré predložilo pripomienku, aby sa zrušila stavba Rázsoch z plánu obnovy. „Pripomienka, kde zamestnanec úradu konštatuje možné komplikácie, sa nestotožňuje s oficiálnym názorom ministerstva financií,“ tvrdí tlačový odbor.
Pripomienka, že sa má zrušiť výstavba Rázsoch z peňazí plánu obnovy, bola vymazaná na portáli k legislatívnemu procesu slov-lex.sk. Úrad vlády po otázkach médií reagoval, že poverený premiér Eduard Heger pripomienku stiahol.
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pokračuje v projekte výstavby novej nemocnice na Rázsochách tak, aby sa odstránilo meškanie. To identifikovala NIKA, ktorá má na starosti plnenie plánu obnovy, v januári tohto roka. Ministerstvo financií minulý týždeň navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, podľa úradu vlády však išlo o chybu.
Hlas vyzval prezidentku, aby pre snahu o zastavenie výstavby Rázsoch z plánu obnovy odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. Poslanec strany Richard Raši hovorí, že ide o jedno z najväčších zlyhaní tejto vlády. Raši bol v minulosti ministrom zdravotníctva (2008 – 2010) za Smer. Ani vtedajšia vláda nedokázala Rázsochy postaviť.
Hegerovo ministerstvo financií navrhlo zastaviť výstavbu nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Úrad vlády tvrdí, že pripomienku zverejnili chybou úradníka. Ministerstvo financií pritom o nej rokovalo s Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou, ktorá má plnenie plánu obnovy na starosti, a dokonca sa dohodli na jej neakceptovaní.
Hegerovo ministerstvo financií navrhlo výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy vyradiť z plánu obnovy. Len dva dni predtým pritom Eduard Heger, ktorý je poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva, potvrdil záväzok vybudovať túto nemocnicu z plánu obnovy. Upozornilo na to Progresívne Slovensko.
Meškanie Rázsoch je podľa Michala Palkoviča dosť veľké, ale zatiaľ je optimista. „Určite nechcem byť pesimista a povedať, že ich nestihneme,“ hovorí v rozhovore. Nový štátny tajomník si nedal skontrolovať kanceláriu po tom, čo u druhej tajomníčky našli odpočúvacie zariadenie. „Kriticky to neriešim, v pozadí vnímam, že sa udialo niečo nie úplne štandardné.“
Boris Kollár v RTVS povedal, že ak sa nepostavia Rázsochy, zodpovednosť ponesie premiér Eduard Heger. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka nebude v prípade nemocnice dodržaný finančný ani časový plán. Upozornil, že meškajú so všetkým. „Rázsochy budú fiasko tejto vlády,“ poznamenal.
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na tlačovku Ondreja Luntera a Juraja Drobu píše o plánovaných rokovaniach so župami, tie sa budú týkať rozhodnutia o doplnkových programoch nemocníc. Župani v stredu spoločne varovali pred kolapsom zdravotníctva, Droba kritizoval aj výstavbu nemocnice Rázsochy.
Bratislavský župan Juraj Droba kritizuje plánovanú lokalitu Nemocnice Rázsochy. Podľa neho by mala byť v záujme čo najlepšej dostupnosti napojená na diaľnicu D1.
Slovensko je na tom v pomere k veľkosti ekonomiky v čerpaní peňazí z plánu obnovy lepšie ako väčšina strednej Európy, ukazuje Graf dňa z výpočtov Erste Bank. Tento rok by s platbami nemal byť problém, rizikom na rok 2024 je omeškaný projekt nemocnice Rázsochy.
Koniec ministra Vladimíra Lengvarského – súhrn diania:
Prezidentka oznámi ďalší postup po štvrtkovom stretnutí s Eduardom Hegerom a Vladimírom Lengvarským, ktorý je pripravený odísť z funkcie ministra zdravotníctva. Poverený premiér by mal predstaviť Zuzane Čaputovej návrh riešení v súvislosti s projektom nemocnice Rázsochy.
Vladimír Lengvarský odchádza z postu ministra zdravotníctva v čase, keď sa rozhoduje o stámiliónoch eur a o meškajúcom projekte veľkej bratislavskej nemocnice Rázsochy. „Sú tam oblasti, v ktorých rezort pod vedením pána ministra zlyháva,“ povedal Heger.
Roman Mikulec hovorí, že nevie, aké sú dôvody konca ministra Vladimíra Lengvarského. „Neviem, či to je jeho rozhodnutie, nechcem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal minister vnútra s tým, že nemá informáciu, že by to súviselo s výstavbou Rázsoch, ako vravela vicepremiérka Remišová.
Veronika Remišová povedala, že odchod ministra Lengvarského je jeho rozhodnutie, no kritizuje ho a podľa nej mal skončiť už dávno. „Projekt Rázsochy a implementácia plánu obnovy v zdravotníctve stojí alebo je na zlej ceste,“ povedala podpredsedníčka vlády.
Nemocnica na Rázsochách mešká, projekt v Martine ide podľa plánu. Ktoré ďalšie nemocnice dostanú peniaze z plánu obnovy, ešte nie je jasné. Ministerstvo dva mesiace hodnotí projekty nemocníc. Výsledky by tak podľa nich mohli byť do dvoch týždňov.
Projektanti nemocníc často zabúdajú, že do nemocníc zvyčajne chodia chorí ľudia, píše na margo Rázsoch bývalý šéf siete nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový. „Výstavba nemocnice v tvare troch veží je v zásadnom rozpore s dizajnom moderných nemocníc.“