Nemocnica Rázsochy

Vláda nesľubuje žiadne nové nemocnice a ani to, že začne v Bratislave stavať nemocnicu Rázsochy. V pracovnej verzii programového vyhlásenia rezort zdravotníctva iba neurčito tvrdí, že medzi priority patrí „prijatie rozhodnutia“ o tejto nemocnici. Nie je jasné ani to, aké plány má vláda s optimalizáciou siete nemocníc.

Ministerstvo zdravotníctva prevzalo ďalšie časti projektovej dokumentácie k nemocnici Rázsochy, ich súčasťou je aj kompletná urbanisticko-architektonická štúdia. Podľa rezortu projekt napreduje a je o dva kroky bližšie k realizácii.

Vizuálizácia - Mochly Eldar Architect

Univerzita Komenského nestihne rekonštrukciu internátov z plánu obnovy, pretože ministerstvo školstva doteraz nevypísalo výzvu. Stav prirovnáva k nemocnici Rázsochy.

Boris Kollár hovorí, že jediné správne riešenie pri nemocniciach v Bratislave je odkúpenie Borov od Penty. Podľa predsedu Progresívneho Slovenska Michala Šimečku to nie je reálne; tvrdí, že štát by mal ukázať, že dokáže postaviť veľkú nemocnicu.

Program vlády je pri zdravotníctve veľmi konkrétny: z plánu obnovy nedajú peniaze na nemocnice, ktoré nie sú pripravené, a vláda určí vyhláškou, koľko personálu má byť v pohotovostnej službe. Sľubuje aj zavedenie skríningu rakoviny pľúc cez zdokonalený eVýmenný lístok, dnes túto diagnózu zväčša odhalia až v pokročilom štádiu.

Ak nemáte skúsenosť s riadením projektu výstavby novej nemocnice, nedokážete ju ani dobre naplánovať, píše ekonóm Ronald Blaško. Pripomína, že vo svete sa len asi 0,5 % veľkých hospodárskych projektov podarí podľa plánu a rozpočtu. Zároveň považuje za zarážajúce, že pri verejnej investícii nemá štát záujem o kvalitnú architektúru.

Rázsochy sa zaradia do zlatého fondu slovenských zlyhaní, komentuje Newsfilter. „Zodpovednosť je na Hegerovi, pretože plán obnovy bol jeho prioritou, a aj keby to neurobil, išlo o premiérsku tému, pri ktorej nesmel uhnúť. Vôbec nie je isté, či by dnes mali Demokrati lepšie percentá, keby sa Hegerovi v tejto otázke darilo lepšie. Je však názorným vysvetlením, prečo ich lepšie nemajú.“

Rázsochy zaplatili za to, že sa nevieme rozhýbať, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Príbeh Rázsoch, ale aj Martina ukazuje, ako nevieme využívať európske peniaze, ako sa utápame v byrokracii, v sporoch, akí sme neefektívni, ako nám cez prsty utekajú nielen financie, ale aj nádej ľudí, že sa niečo zlepší, že budú mať kvalitné nemocnice či dobré diaľnice.“

Bol to dobrý plán, ale nie všetko sa podarí podľa plánu, reaguje Eduard Heger na zrušenie stavby nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Expremiér ešte v apríli tvrdil, že sa nemocnica stihne postaviť.

Nemocnicu na Rázsochách nepostavia z plánu obnovy, ohrozený je aj Martin. Projekt prípravy investície novej nemocnice v Bratislave je v značnom omeškaní, s nevyriešenými zmluvnými otázkami a v nedopracovanom stave. Vláda preto chce dať šancu iným projektom. Stavbu Rázsoch napriek informáciám o meškaní ešte v apríli sľuboval expremiér Eduard Heger.

Vláda v piatok predstaví zástupcom politických strán plán B v súvislosti s výstavbou nemocníc na bratislavských Rázsochách a v Martine, uviedla vicepremiérka pre plán obnovy Lívia Vašáková. Minister zdravotníctva Michal Palkovič odhaduje meškanie nemocnice na Rázsochách na približne štyri až šesť mesiacov.

Ministerstvo zdravotníctva sa dnes stretne s konzorciom, ktoré má stavať nemocnicu Rázsochy. „Ideme sa rozhodnúť, ako budeme ďalej pokračovať,“ povedal minister Michal Palkovič na konferencii Vizionári pre TV Markíza. Na otázku, či sa dnes rozhodne, či budú Rázsochy postavené z plánu obnovy, Palkovič povedal, že sa to tak dá z určitého pohľadu chápať.

Najvyšší kontrolný úrad plánuje v lete preveriť postup ministerstva zdravotníctva pri pláne obnovy, zameria sa aj na Rázsochy či novú martinskú nemocnicu. Vážne riziká vidí aj v prípade školstva.

Hlas vyčítal bývalej vláde Eduarda Hegera meškania projektov z plánu obnovy v zdravotníctve, ako sú Rázsochy či martinská nemocnica. Novú vládu vyzval, aby zverejnila náhradný plán na využitie peňazí.

Ekonomický newsfilter: Lepší ratingový výhľad neznamená, že verejné financie na tom nie sú naozaj zle +

 • Rázsochy sa zrejme z plánu obnovy nepostavia
 • Sme rodina potichu presadila zásadné zmeny v nájomnom bývaní
 • Nezamestnanosť vplyvom zmeny metodiky výrazne klesla

Takto to dopadá, keď sa niekto viac zaoberá kultúrou úcty než povinnosťou skladať účty, píše Braňo Bezák o Eduardovi Hegerovi. „Za Hegerovej vlády sme podľa slov jej predsedu mali zodpovedne spravované verejné financie a stíhali sme postaviť nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy. Nový minister financií hovorí, že verejné financie sú v historicky najhoršom stave, a podpredsedníčka novej vlády upozorňuje, že Rázsochy z plánu obnovy zrejme nestihneme.“

Slovensko zrejme nepostaví nemocnicu Rázsochy z plánu obnovy, odhaduje nová vicepremiérka Lívia Vašáková. Istá podľa nej nie je ani výstavba novej nemocnice pri Martine; pri nemocniciach majú aj plán B a C, vraví v rozhovore.

Developeri plánujú postaviť pri chystanej bratislavskej nemocnici Rázsochy komplex za 40 miliónov eur. Počítajú so siedmimi budovami na bývanie, obchody, kancelárie, zdravotné stredisko, penzión či materskú školu a spoločnými garážami.

SaS neprešiel procedurálny návrh, aby parlament rokoval o jej návrhu uznesenia k nemocnici Rázsochy. Jana Bittó Cigániková tvrdila, že návrh nemôže ostať ľahostajný nikomu, komu záleží na tom, aby neprepadlo 280 miliónov eur, ktoré majú ísť na výstavbu nemocnice z plánu obnovy.

SaS navrhuje presunúť peniaze na Rázsochy do regiónov a vyzýva vládu, aby priznala, že nová nemocnica sa postaviť nestihne. „Nemôžeme si dovoliť len preto, že si politici odmietajú priznať zodpovednosť, riskovať stratu 280 miliónov eur,“ povedal kandidát SaS na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Newsfilter: Plán obnovy sa mení – o niečo menej peňazí, škrty a nové termíny. V prípade Rázsoch, o ktorých výstavbe pochybujú aj na sekcii plánu obnovy, sa čisto teoreticky posúva termín dostavby hrubej stavby z konca roka 2025 na jún 2026.

Očakávané udalosti:

 • od 10. hodiny zasadá vláda, program
 • minister Karas bude informovať o spúšťaní novej súdnej mapy od 1. júna
 • výbor pre zdravotníctvo zasadá k Rázsochám
 • pokračuje súd s extrémistom Mariánom Magátom
 • EÚ predstaví plán, ako zabezpečiť dostatok liekov
 • nemecká vláda aktualizuje hospodársky výhľad, očakáva sa väčší rast HDP

Eduard Heger zopakoval, že nemocnica Rázsochy sa nebude financovať z rozpočtu, ale z plánu obnovy. „Taký je plán a ten naplníme,“ uviedol premiér v relácii TV Joj Na hrane. Líder Hlasu Peter Pellegrini poznamenal, že do roku 2026 sa z financií z plánu obnovy nepostaví ani skelet nemocnice. Financie by mal štát podľa neho radšej poslať iným nemocniciam. (tasr)

Existencia samostatnej Hegerovej strany nedávala zmysel pri jej ohlásení a nedáva veľký zmysel ani dnes, píše Filip Obradovič. „Ľudia vidia Bory namiesto Rázsoch, nekonečný chaos sprevádzaný hlasovaním v parlamente, drahotu v potravinách a predsedu vlády ovešaného ďalšími funkciami, ktorý okrem prozápadného postoja a zjavne kompetentného ministra obrany neponúka nič navyše.“

Ak by projekt nemocnice Rázsochy posudzoval Úrad verejného zdravotníctva SR, neprešiel by, tvrdí Martina Antošová, ktorá má na starosti stavbu nemocnice v Martine. Rázsochy majú mať štyri podzemné podlažia, na druhom majú byť podľa nej medicínske oddelenia, ale nie je tam svetlo, čo je podľa nej pre hygienu problém. Štátny tajomník Michal Palkovič na to reagoval, že Antošová nemá dostatočné informácie o projekte.

Rázsochy stíhame postaviť z Plánu obnovy, tvrdí poverený premiér a minister zdravotníctva Eduard Heger. Povedal to na parlamentnom výbore pre zdravotníctvo o pláne obnovy pre zdravotníctvo.

Nemocnica Rázsochy sa podľa poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej nedá stihnúť v termínoch, ku ktorým štát zaväzuje Plán obnovy. SaS navrhuje, aby sa Rázsochy z Plánu obnovy nestavali a tieto peniaze sa použili na regionálne nemocnice.

Časová strata pri projekte novej nemocnice na bratislavských Rázsochách je deväť mesiacov až jeden a pol roka, potvrdil štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Palkovič. S Bruselom chce vyrokovať posun niektorých termínov v rámci projektu, ktorý sa financuje z európskeho plánu obnovy.

SaS zvoláva mimoriadny parlamentný výbor kvôli peniazom z Plánu obnovy a odolnosti v zdravotníctve. „Plán na výstavbu nemocnice Rázsochy nie je možné dodržať z časového a ani z finančného hľadiska. Od začiatku som na to ešte ako člen vlády upozorňoval,“ povedal predseda strany Richard Sulík.

Premiér Heger nevie, čo robí minister Heger, píše Filip Obradovič v Newsfiltri. „Ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Eduard Heger, presviedča, že projekt Rázsochy ešte žije. Poverený predseda vlády Eduard Heger upokojuje, že sa nič nedeje a nejde o chaos. Je zrejmé, že nehovorí pravdu.“

Shooty: Rázsochy

Zásadná pripomienka o zastavení výstavby Rázsoch z plánu obnovy nemohla byť len chybou úradníka, ako tvrdí premiér Heger. Smernica určuje, že zásadnú pripomienku musí listom poslať minister alebo štátny tajomník. Ministerstvo financií tvrdí, že podľa nej postupovalo.

Tvrdenia o akomkoľvek chaose nepovažujeme za opodstatnené, uviedlo ministerstvo financií, ktoré predložilo pripomienku, aby sa zrušila stavba Rázsoch z plánu obnovy. „Pripomienka, kde zamestnanec úradu konštatuje možné komplikácie, sa nestotožňuje s oficiálnym názorom ministerstva financií,“ tvrdí tlačový odbor.

Pripomienka, že sa má zrušiť výstavba Rázsoch z peňazí plánu obnovy, bola vymazaná na portáli k legislatívnemu procesu slov-lex.sk. Úrad vlády po otázkach médií reagoval, že poverený premiér Eduard Heger pripomienku stiahol.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pokračuje v projekte výstavby novej nemocnice na Rázsochách tak, aby sa odstránilo meškanie. To identifikovala NIKA, ktorá má na starosti plnenie plánu obnovy, v januári tohto roka. Ministerstvo financií minulý týždeň navrhlo zastaviť výstavbu Rázsoch z plánu obnovy, podľa úradu vlády však išlo o chybu.

Hlas vyzval prezidentku, aby pre snahu o zastavenie výstavby Rázsoch z plánu obnovy odvolala vládu a nahradila ju vládou odborníkov. Poslanec strany Richard Raši hovorí, že ide o jedno z najväčších zlyhaní tejto vlády. Raši bol v minulosti ministrom zdravotníctva (2008 – 2010) za Smer. Ani vtedajšia vláda nedokázala Rázsochy postaviť.

Hegerovo ministerstvo financií navrhlo zastaviť výstavbu nemocnice Rázsochy z plánu obnovy. Úrad vlády tvrdí, že pripomienku zverejnili chybou úradníka. Ministerstvo financií pritom o nej rokovalo s Národnou implementačnou a koordinačnou autoritou, ktorá má plnenie plánu obnovy na starosti, a dokonca sa dohodli na jej neakceptovaní.

Hegerovo ministerstvo financií navrhlo výstavbu bratislavskej nemocnice Rázsochy vyradiť z plánu obnovy. Len dva dni predtým pritom Eduard Heger, ktorý je poverený aj vedením ministerstva zdravotníctva, potvrdil záväzok vybudovať túto nemocnicu z plánu obnovy. Upozornilo na to Progresívne Slovensko.

Meškanie Rázsoch je podľa Michala Palkoviča dosť veľké, ale zatiaľ je optimista. „Určite nechcem byť pesimista a povedať, že ich nestihneme,“ hovorí v rozhovore. Nový štátny tajomník si nedal skontrolovať kanceláriu po tom, čo u druhej tajomníčky našli odpočúvacie zariadenie. „Kriticky to neriešim, v pozadí vnímam, že sa udialo niečo nie úplne štandardné.“

Boris Kollár v RTVS povedal, že ak sa nepostavia Rázsochy, zodpovednosť ponesie premiér Eduard Heger. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka nebude v prípade nemocnice dodržaný finančný ani časový plán. Upozornil, že meškajú so všetkým. „Rázsochy budú fiasko tejto vlády,“ poznamenal.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na tlačovku Ondreja Luntera a Juraja Drobu píše o plánovaných rokovaniach so župami, tie sa budú týkať rozhodnutia o doplnkových programoch nemocníc. Župani v stredu spoločne varovali pred kolapsom zdravotníctva, Droba kritizoval aj výstavbu nemocnice Rázsochy.

Bratislavský župan Juraj Droba kritizuje plánovanú lokalitu Nemocnice Rázsochy. Podľa neho by mala byť v záujme čo najlepšej dostupnosti napojená na diaľnicu D1.

Slovensko je na tom v pomere k veľkosti ekonomiky v čerpaní peňazí z plánu obnovy lepšie ako väčšina strednej Európy, ukazuje Graf dňa z výpočtov Erste Bank. Tento rok by s platbami nemal byť problém, rizikom na rok 2024 je omeškaný projekt nemocnice Rázsochy.

Koniec ministra Vladimíra Lengvarského – súhrn diania:

 • dočasne poverený minister zdravotníctva oznámil, že je pripravený odísť z funkcie
 • podľa informácií Denníka N končí na žiadosť premiéra Hegera
 • úrad vlády ministra žiadal, aby vymenil podriadených, ktorí majú plán obnovy na starosti, Lengvarský to odmietol
 • na ministerstve sa aktuálne rozhoduje o peniazoch z plánu obnovy a meškajúcom projekte Rázsoch
 • Heger aj Lengvarský sa vo štvrtok stretnú s prezidentkou
 • rezort má dočasne prebrať minister obrany Naď

Prezidentka oznámi ďalší postup po štvrtkovom stretnutí s Eduardom Hegerom a Vladimírom Lengvarským, ktorý je pripravený odísť z funkcie ministra zdravotníctva. Poverený premiér by mal predstaviť Zuzane Čaputovej návrh riešení v súvislosti s projektom nemocnice Rázsochy.

Vladimír Lengvarský odchádza z postu ministra zdravotníctva v čase, keď sa rozhoduje o stámiliónoch eur a o meškajúcom projekte veľkej bratislavskej nemocnice Rázsochy. „Sú tam oblasti, v ktorých rezort pod vedením pána ministra zlyháva,“ povedal Heger.

Roman Mikulec hovorí, že nevie, aké sú dôvody konca ministra Vladimíra Lengvarského. „Neviem, či to je jeho rozhodnutie, nechcem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal minister vnútra s tým, že nemá informáciu, že by to súviselo s výstavbou Rázsoch, ako vravela vicepremiérka Remišová.

Veronika Remišová povedala, že odchod ministra Lengvarského je jeho rozhodnutie, no kritizuje ho a podľa nej mal skončiť už dávno. „Projekt Rázsochy a implementácia plánu obnovy v zdravotníctve stojí alebo je na zlej ceste,“ povedala podpredsedníčka vlády.

Nemocnica na Rázsochách mešká, projekt v Martine ide podľa plánu. Ktoré ďalšie nemocnice dostanú peniaze z plánu obnovy, ešte nie je jasné. Ministerstvo dva mesiace hodnotí projekty nemocníc. Výsledky by tak podľa nich mohli byť do dvoch týždňov.

Projektanti nemocníc často zabúdajú, že do nemocníc zvyčajne chodia chorí ľudia, píše na margo Rázsoch bývalý šéf siete nemocníc a polikliník ProCare a Svet zdravia Vladimír Dvorový. „Výstavba nemocnice v tvare troch veží je v zásadnom rozpore s dizajnom moderných nemocníc.“

Najčítanejšie teraz

Prokurátor Repa: Rýchlosť, akou rušia špeciálnu prokuratúru, ma prekvapilaFoto N - Vladimír ŠimíčekNewsfilter: Fico s Pellegrinim pre pár svojich známych obetujú bezpečnosť celého SlovenskaVývoj bojov (651. deň): Rusom zostrelili bombardér pri Haďom ostrove, mohol to byť Patriot a pokus odohnať ich lietadlá od frontuRuský bombardér Su-24 s krídlami v polohe pre nízke rýchlosti. Foto - WikipediaVymenili takmer polovicu prednostov okresných úradov, funkciu získal Tarabov bratranec aj bývalý Rašiho viceprimátorFotokoláž. Zľava matúš Śutaj Eštok, Stanislav Taraba a Martin Petruško. Zdroj: Foto MINV, FB. S.T. A M.P.Timothy Snyder: Ukrajinský optimizmus sa zmenil na čosi ako temné odhodlanieTimothy Snyder. Foto - Vladimír ŠimíčekPredseda súdnej rady Mazák: Len vymeniť Daniela Lipšica by im nestačilo. Ostali by na polcesteFoto N - Vladimír ŠimíčekŠpeciálna prokuratúra a Lipšic majú o pár dní skončiť, čurillovcom spätne berú ochranu, Žilinka má byť silnejší. Prišlo aj na znižovanie trestovŠpeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto N – Tomáš BenedikovičKeď niekto povie, že nedá do seba chémiu a pritom sa napije minerálky, je mi to smiešne, vraví chemičkaJana Chrappová. Foto - Juraj Sedlák/SeesameNohavicov životopisec sa vzopäl k životnému skoku do slepej uličkyJaromír Nohavica. Foto - archív LodeniceRáno s NHL: Už druhý Nemcov zápas ukázal, na čom na farme tak veľmi pracovaliVpravo Šimon Nemec. Foto - TASR/APVývoj bojov (645. deň): Únava z Ukrajiny? Na stretnutí NATO znelo, že vyčerpané je skôr RuskoUkrajinskí vojaci pri Bachmute idú okolo autobusu, ktorý zničil ruský dron. Foto - TASR/APEmília Vášáryová: Mala som šťastie na úlohy, ktoré ma učili žiť. A umierala som každú chvíľu, som pripravenáEmília Vášáryová. Foto pre N – Pavel BielikV škole sa má učiť, nie vypytovaťManželka policajta Natália Svítková: Cítim hnev a nespravodlivosť, toto by sa nemalo diaťNatália Svítková. Foto N - Tomáš PobudaBeh alebo chôdza? Ak ide o dlhovekosť, víťaz je jasný, ale pozor aj na pravidelnosť, hovoria expertiIlustrácia – P.K. s Midjourney

Nové na Dennikn.sk

Včera 21:34Prokurátor Repa: Rýchlosť, akou rušia špeciálnu prokuratúru, ma prekvapilaVčera 19:34Prácu s textom nahradili powerpointové prezentácie. Odborníci vysvetľujú zlé výsledky PISA (anketa)Včera 19:25Newsfilter: Fico s Pellegrinim pre pár svojich známych obetujú bezpečnosť celého SlovenskaVčera 19:05Vymyslený slovenský vedec v hongkonských novináchVčera 18:35Vymenili takmer polovicu prednostov okresných úradov, funkciu získal Tarabov bratranec aj bývalý Rašiho viceprimátorVčera 17:29Ficov zásah do druhého piliera zníži dôchodky najmä mladým. Prídu o desiatky eur (+ prepočty)Včera 17:28Čo treba splniť na eutanáziu v Holandsku? Koľko stojí, kto a ako ju vykonáva, vysvetľuje Božena Moeton-SchromováVčera 17:24Štátna správa sa nafúkne o 300 úradníkov, ktorí majú vybavovať dotácie na hypotékyVčera 17:17Graf dňa: Ľudia zvládajú dražobu čoraz lepšie, ukazuje vývoj tržieb v obchodochVčera 16:58Shooty: TradíciaVčera 16:50Bývalý bratislavský bankár chce v Banskej Bystrici postaviť 360 bytov. Nahradia staré mestské skleníkyVčera 16:32Kto rozpútal vojnu na Ukrajine? Všetky stopy vedú k Putinovi, opisuje bod po bode nový filmVčera 16:29V škole sa má učiť, nie vypytovaťVčera 15:57Protesty poľských a slovenských dopravcov škodia ukrajinskej ekonomike, ktorá prežila aj vďaka výhodám pre kamionistovVčera 15:30Predseda súdnej rady Mazák: Len vymeniť Daniela Lipšica by im nestačilo. Ostali by na polcesteVčera 14:29Danglár: SpláchnutéVčera 14:21Ako to číta Ivan Mikloš: Vojenská pomoc Ukrajine sa v USA zasekla, ale téza o zlých republikánoch a dobrých demokratoch je v tomto prípade falošnáVčera 14:19Vývoj bojov (651. deň): Rusom zostrelili bombardér pri Haďom ostrove, mohol to byť Patriot a pokus odohnať ich lietadlá od frontuVčera 14:13Vaša solidarita sa končí tam, kde sa začína vaša peňaženka, vravia ukrajinskí vodičiVčera 13:31Bol vysoký, chudý a mal problém s koordináciou. Hedmanovi pomohli aj nové tréningové metódyVčera 13:30Špeciálna prokuratúra a Lipšic majú o pár dní skončiť, čurillovcom spätne berú ochranu, Žilinka má byť silnejší. Prišlo aj na znižovanie trestovVčera 13:29Vláda spáli väčšinu peňazí z vyšších daní a druhého piliera na Pellegriniho „lacnejšie energie“Včera 13:24Toto nie je pravý život, inde existuje lepší. Katarína Kucbelová hľadá model žitiaVčera 13:20Ficova vláda ruší prenájom čunovskej rekreačnej zóny. Podnikatelia blízki Smeru z projektu nedávno vycúvaliVčera 13:17Bez dvoch percent z daní by sme museli o peniaze pre dcéru ľudí prosiť. Ak bude opäť hroziť zmena, pôjdeme do ulícVčera 12:46Ministerstvo rozhoduje o novej nemocnici v Bratislave, skôr bude v Ružinove ako na RázsocháchVčera 11:50Pre zdravú pleť nepotrebujete desať prípravkov, dá sa to aj jednoduchšie, hovorí biochemičkaVčera 11:04Nohavicov životopisec sa vzopäl k životnému skoku do slepej uličkyVčera 10:22Mnohí dnes majú všetko a aj tak sa necítia šťastní, vraví psychológ Bednařík a vyberá päť kníh o vzťahoch a šťastíVčera 09:28Week 13: Ja ti ukážem, čo je to smútok