Michal Šimečka

Peter Pellegrini akoby v poslednej diskusii ani nebol, zhodujú sa komentátori Denníka N. „Keď sa ocitne v jednej miestnosti s Robertom Ficom, pôsobí ako jeho odmocnina,“ píše Braňo Bezák. Michal Šimečka podľa Juraja Javorského vynikal tým, ako odmietal skĺzavať do populizmu, a to aj pri takých citlivých témach, ako sú ceny potravín alebo migrácia.

Progresívne Slovensko vo voľbách v roku 2020 neuspelo, teraz v prieskumoch rastie. Čo urobili inak? Aj ľudia z vnútra strany hovoria, že sa držali taktiky zvolenej na začiatku, nepanikárili a nemenili kampaňové heslá. Zavážil aj nový predseda Šimečka, ktorý v predvolebných debatách obstál lepšie ako Michal Truban, i keď tiež urobil chyby.

Michal Šimečka a Igor Matovič sa päť dní pred voľbami v debate Denníka N dostali do ostrého sporu. Líder OĽaNO vyčítal predsedovi PS, že „sľubuje budúcnosť s mafiou“; ten mu na to povedal, že je „chodiaci bilbord pre kampaň Roberta Fica“.

Foto N - Vladimír Šimíček

Pozrite si ostrú predvolebnú diskusiu Denníka N medzi Michalom Šimečkom a Igorom Matovičom. „Ste chodiaci bilbord Roberta Fica,“ vyhlásil Šimečka o predsedovi OĽaNO. Milan Majerský a Richard Sulík svoju účasť nakoniec odvolali.

Andrej Danko tvrdí, že Michal Šimečka sa nesmie dostať k moci, „lebo inak to dopadne ako na Vajanského nábreží, kde sa o chvíľu niekto zabije“. Na Vajanského nábreží v Bratislave nahradili jeden jazdný pruh cyklopruhom. (ta3)

Michal Šimečka tvrdí, že za návrat Smeru môže najmä Igor Matovič. „Ste chodiaci bilbord pre kampaň Roberta Fica,“ povedal mu. Matovič mu oponuje a tvrdí, že za návrat Fica môže jeho otec Martin M. Šimečka a „progresívni“ novinári.

Predseda PS Michal Šimečka nevylúčil rozhovory s Hlasom o možnej koalícii. Šimečka povedal, že Hlas nie je určite ich preferovaný partner a musel by splniť programové červené čiary PS.

Michal Šimečka vysvetlil, prečo odmietol prísť do diskusie TV Markíza, v ktorej mal byť len s Igorom Matovičom, keďže účasť odriekli Robert Fico aj Peter Pellegrini. Podľa neho by to nemalo pre divákov zmysel. Do debaty Denníka N v rovnakej zostave prišiel, pretože si už na ňu ľudia kúpili lístky a rezervovali si svoj čas.

Igor Matovič tvrdí, že SIS sa nevie „nabúrať“ do aplikácie WhatsApp, takže nemohol mať Sulíkovu komunikáciu s Jaroslavom Haščákom od nej. Vravel, že jeho zdroj informácií mu dovolil skopírovať si jednu časť komunikácie zadarmo.

Michal Šimečka hovorí, že toho, čo ho spája s Igorom Matovičom, nie je veľa; dúfa, že je to snaha zabrániť návratu Roberta Fica. Matovič v debate Denníka N tvrdí, že PS sľubuje budúcnosť s mafiou.

Peter Pellegrini znovu spochybnil Úrad špeciálnej prokuratúry a Špecializovaný trestný súd. „Prečo by som mal teraz hovoriť, že pán Lipšic je nedotknuteľné zlaté teľa?” spýtal sa predseda Hlasu. Po voľbách chce požiadať Právnickú fakultu Univerzity Komenského, aby povedala, či potrebujeme tieto inštitúcie.

Jediným súperom Fica bol Šimečka, hodnotia komentátori Denníka N predvolebnú debatu na TV Joj. Ak by televízne diskusie vyhrávali voľby, táto by pomohla Petrovi Pellegrinimu. Predseda Hlasu nepriamo navrhol ešte viac ako Robert Fico – zrušenie špeciálnej prokuratúry.

Robert Fico pred debatou TV Joj. Foto N - Tomáš Benedikovič

Hlas sa podľa Petra Pellegriniho nebráni reforme prokuratúry či zrušeniu špeciálnej prokuratúry, ak odborníci povedia, že nie je potrebné, aby bola oddelená od generálnej prokuratúry. PS je za jej zachovanie, navrhuje prebudovanie generálnej prokuratúry, aby nebola monopolizovaná.

Orbánove vyjadrenia o Slovensku ako o odtrhnutom území sú provokácie, ktoré by sa nemali zľahčovať, vraví Michal Šimečka. Ak nedôjde k eskalácii, netreba to ani dramatizovať, ale v období, keď Rusko chce prepísať pravidlá povojnovej Európy, treba na to reagovať citlivo, dodáva predseda PS. (napunk)

Shooty: Progres

PS by po voľbách nemenilo zákon, aby mohol generálny prokurátor Maroš Žilinka predčasne skončiť. „Nešli by sme na to takto silovo,“ vyhlásil Michal Šimečka v relácii Na telo. Peter Pellegrini na otázku, či by Hlas menil zákon, aby vo funkcii skončil Daniel Lipšic, priamo neodpovedal.

Je hanba, ak sa bývalý premiér a bývalý minister vnútra bijú na ulici, hovorí Michal Šimečka z PS. „A čo je horšie, oni sa k tomu ešte aj hrdo hlásia,“ povedal Šimečka. Vecne však dal za pravdu Matovičovi, že tlačivo z éry Smeru je jedným z faktorov, ktorý na Slovensko láka nelegálnu migráciu.

Predseda PS Michal Šimečka vraví, že bitka dvoch politikov je hanba. „Presne takto to nemá vyzerať. Cielená provokácia, vulgarizmy, kopance aj úder do tváre.“ Igor Matovič a Robert Kaliňák podľa neho doviedli politiku až na takéto dno.

Boris Kollár si medzi Ficom a Šimečkom vyberie, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Jediným cieľom a záujmom Kollára v tomto momente je v prvom rade dostať sa do parlamentu. Ak sa mu to podarí, vie za istých okolností ospravedlniť vstup do vlády so Smerom s Ficom i bez Fica rovnako ako s Progresívnym Slovenskom so Šimečkom.“

Predseda PS Michal Šimečka sa stretol s lídrom Modrých a expremiérom Mikulášom Dzurindom v bratislavskom hoteli Falkensteiner. Fotografie zo schôdzky zverejnili Topky, podľa Šimečku išlo o obed, pri ktorom hovorili o aktuálnej politickej situácii. Dzurinda v minulosti na otázku, či by mohli Modrí odstúpiť z volieb, odpovedal, že chce bojovať do posledného dňa. (topky)

Šimečku prijal v Paríži Macron, Fico išiel aspoň do Valalikov, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Na miesto, kde má stáť závod Volva, neprišiel Fico – proruský extrémista, ako ho poznáme z mítingov Smeru, ale Fico vo verzii 2017, teda politik, ktorý ešte nehovoril o Sorosovi. Ale pozor, Fico 2017 sa už nikdy nevráti – neumožňuje mu to situácia, v ktorej sa ocitol on aj jeho sponzori.“

Predseda PS Michal Šimečka sa v Paríži stretol s Emmanuelom Macronom. Hovorili spolu aj o význame slovenských volieb pre Európsku úniu. Stretnutie s francúzskym prezidentom je podľa Šimečku dôkazom, že Slovensko má v Európe spoľahlivých partnerov.

Michal Šimečka pri rokovaní s Emmanuelom Macronom. Foto - Progresívne Slovensko

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa v stredu stretne s Emmanuelom Macronom. Francúzsky prezident je podobne ako Šimečka súčasťou liberálnej frakcie Renew Europe.

Peter Pellegrini a Robert Fico predbehli v rebríčku dôveryhodnosti prezidentku Zuzanu Čaputovú, ukázal prieskum Focusu pre Na telo TV Markíza. Pellegrinimu dôveruje 40 percent opýtaných, Ficovi 37 a Čaputovej 36 percent.

Podnikanie bez živnosti, tri nové nemocnice, volebné právo pre 16-ročných aj manželstvá pre všetky páry. Progresívne Slovensko predstavilo volebný program, medzi desať priorít zaradili znížiť zdanenie práce, výrazne uľahčiť podnikanie či zvýhodnený ročný lístok na všetky typy verejnej hromadnej dopravy po celom Slovensku.

Michal Šimečka. Foto - TASR

Som v šoku, keď počujem Pellegriniho, ktorý hovorí, že už ho nebaví riadiť sa realitou toho, čo si môže dovoliť štátny rozpočet, vraví predseda PS Michal Šimečka. „To je ako povedať, že ma nebaví riadiť sa gravitačnými zákonmi. To je naozaj veľmi nebezpečné. Je dobré si pripomínať, že výhľad verejných financií je taký zlý, že treba konať teraz.“

Michal Šimečka naznačuje, že ak by PS vyhralo voľby, je pripravený byť aj premiérom. „Ako voliči rozhodnú, takú zodpovednosť prijmem. Ale v tejto chvíli vedie Robert Fico. Všetky prieskumy naznačujú, že ak sa v ďalších štyroch týždňoch nič nezmení, tak to bude on, kto bude zostavovať vládu. Každú minútu času a každý kilojoule energie musíme venovať tomu, aby sa to nestalo, a nie si rozdeľovať funkcie a pozície v budúcej vláde.“

Urobíme všetko pre to, v kampani aj po voľbách, aby Robert Fico nevládol, vraví predseda PS Michal Šimečka. Ako dodáva, jeho strana je pripravená na kompromisy. „Liberáli sa doteraz na Slovensku vzdávali príliš ľahko, ale zároveň nebudem dopredu kresliť červené čiary, ako to robia iné strany. Musíme vedieť, akú silu budú strany mať.“

Andrej Danko sa v nedeľu rozhodol porovnávať si vzdelanie s Michalom Šimečkom a to nemal robiť, píše v Newsfiltri Monika Tódová. „Nie je lepšia téma pre podpredsedu europarlamentu Šimečku ako jeho vzdelanie, pretože ho má zrejme najlepšie zo všetkých predsedov strán. Nevedno, či to Danko nedomyslel, ale vzápätí musel po otvorení témy vzdelania znova reagovať na to, že je plagiátor.“

Richard Sulík v rubrike Áno/Nie nevedel odpovedať, či by Michal Šimečka bol lepším premiérom ako Peter Pellegrini. „Michal Šimečka nemá praktické skúsenosti, na vládnutie treba dlhoročné skúsenosti. Zároveň hovorím, že Progresívne Slovensko je pre nás prirodzený partner,“ povedal Sulík v Na telo. (markíza)

Predseda SNS Andrej Danko diskutuje s predsedom PS Michalom Šimečkom. V neprehľadnej debate sa opakovane pokúša tvrdiť, že PS je súčasťou systému oligarchov a médií, ktoré údajne ovládajú krajinu. „Na lusknutie prsta vie Šimečka zlikvidovať človeka,“ tvrdil.

Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka vyzval Roberta Fica na diskusný duel. „Na tlačovkách na nás útočí, ale vyhol sa už druhej našej televíznej debate,“ hovorí.

Najviac opýtaných by chcelo podľa prieskumu AKO na poste premiéra Petra Pellegriniho (Hlas), získal by 20 %. Za ním nasledujú Robert Fico (Smer) s takmer 18 a Michal Šimečka (PS) so 14 percentami. (ta3)

Ficove vyjadrenia o štátnom prevrate a policajnom puči sú krajne nebezpečné, vraví predseda PS Michal Šimečka v reakcii na ranný zásah NAKA. Neexistuje podľa neho jediný dôkaz, ktorý by potvrdzoval Ficove konšpirácie o sprisahaní proti opozícii.

Richard Sulík nevidí dôvod hodnotiť, či bolo správne, že polícia prišla po Tibora Gašpara skoro ráno. „Pokiaľ viem, dvere mu nevyvalili. Neviem posúdiť, prečo 4.40 h je ten najsprávnejší čas. Možno by pán Gašpar prišiel aj sám, ale jednoducho je tam aj nejaký moment prekvapenia,“ hovorí Sulík v RTVS o konaní polície. K jej postupu sa nechce vyjadrovať ani predseda PS Michal Šimečka.

Smer a Progresívne Slovensko sa dostali do konfliktu po výroku maďarského ministra zahraničných vecí Petra Szijjártóa, podľa ktorého je Tibor Gašpar terčom honu. Fico vyčíta šéfovi PS Michalovi Šimečkovi, že sa voči slovám maďarského politika ohradil. „Vyskočil ako čertík z krabičky“,“ povedal Fico o Šimečkovi.

Predseda PS Michal Šimečka vyhlásil, že v nedeľu mal v TA3 diskutovať s predsedom Smeru Robertom Ficom, ale ten túto diskusiu zrušil. Bola by to ich prvá televízna diskusia.

Vôbec nie je samozrejmé, že budeme musieť vládnuť s Hlasom, hovorí predseda PS Michal Šimečka. „Nejde len o Hlas. V septembri povieme, ako uvažujeme o našej povolebnej stratégii.“

Predseda PS Michal Šimečka hovorí, že by nemal po voľbách problém spolupracovať ani s KDH. „Napriek tomu, že je to konzervatívna strana, napriek tomu, že na mnohé otázky vrátane práv LGBTI+ ľudí má odlišný názor. Keďže vnímam ako obrovskú hrozbu, že sa vráti k moci Robert Fico a kam zatiahne Slovensko, tak v tomto prípade naozaj nemám problém baviť sa o spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím.“

Ak chce Igor Matovič vyskúšať predvolebnú koalíciu, tak na základe našej skúsenosti mu to môžem iba odporučiť, hovorí v rozhovore Michal Šimečka, predseda Progresívneho Slovenska. V kampani nechcú útočiť, ale tvrdí, že na Roberta Fica budú ostrí.

Osud demokracie neleží na pleciach jedného človeka, reagoval predseda PS Michal Šimečka na rozhodnutie Zuzany Čaputovej. Je mu ho ľúto, ale rešpektuje ho.

Šimečka by mal začať hovoriť o porážke Fica, píše v Newsfiltri Monika Tódová. PS sa dostalo na druhé miesto v prieskume Ipsosu pre Denník N. „Aj druhé miesto môže znamenať, že by predseda Michal Šimečka mohol dostať poverenie na zostavenie vlády, keďže Fico má mizerný koaličný potenciál. Treba však opakovať, že sa stále rozprávame o prieskume verejnej mienky, ktorý je aktuálny v čase jeho merania. Voľby môžu dopadnúť inak.“

Michal Šimečka jasne nehovorí, či by Progresívne Slovensko išlo do koalície s Hlasom. O možnej povolebnej spolupráci s rôznymi stranami chce informovať ešte pred voľbami, nepovedal však kedy.

Prezidentka Zuzana Čaputová je stále najdôveryhodnejšou političkou. Dôveruje jej 40 percent ľudí. Vyplýva to z prieskumu Focusu pre TV Markíza. Nasledujú Peter Pellegrini a Robert Fico, najviac poskočil Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska.

Michal Šimečka povedal, že zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Hlas nechcel po úspechu vo voľbách mariť vyšetrovanie veľkých káuz. „V Hlase je dosť ľudí, aby marili,“ povedal Richard Sulík v diskusii Denníka N a pripomenul, že poslanec Peter Žiga je obvinený z korupcie.

Progresívne Slovensko ešte pred voľbami oznámi, či je ochotné vládnuť s Hlasom. Šéf PS Michal Šimečka v Na telo na Markíze nepovedal, kedy presne to urobia. Pre Hlas sa s lídrom OĽaNO Igorom Matovičom dostal do slovnej výmeny.

Predseda PS Michal Šimečka na otázku, či bude jeho strana spolupracovať so Sme rodina, povedal, že to nebude ich prvá voľba. Strany sú podľa neho odlišné, skritizoval napríklad spoluprácu Sme rodina s Marine Le Penovou.

Prečo rastie Progresívne Slovensko: výskumy ukazujú, že získali percentá na úkor SaS, lídri hnutia to pripisujú aj tomu, že sa držali bokom od vládnej krízy. „Táto partia premrhala obrovskú dôveru ľudí z posledných volieb, maslo na hlave majú všetci, ktorí tak dlho držali Matoviča pri moci. Túto spoločenskú klímu musíme zmeniť,“ presviedča predseda Michal Šimečka.

Predseda PS Michal Šimečka k vražde v Bratislave píše, že tento hrozný čin nemôžeme vnímať izolovane. „Stal sa v kontexte dlhodobej polarizácie spoločnosti a šírenia nenávisti, za čím stoja konkrétni ľudia a konkrétni politickí aktéri.“

Dávame vládnej koalícii dve schôdze a dosť, hovorí v rozhovore podpredseda Európskeho parlamentu a predseda PS Michal Šimečka. Ak bude zrejmé, že sa vládne s fašistami, bude to pre poslanca strany Tomáša Valáška červená čiara. Rovnako ako aj možné zvolenie Tomáša Tarabu za podpredsedu parlamentu. „Ak by sa človek z fašistickej kandidátky, s takýmto profilom, stal podpredsedom parlamentu, je to porušenie noriem, ktoré na Slovensku fungovali dlhé roky.“

Foto N - Vladimír Šimíček

Najčítanejšie teraz

Nové na Dennikn.sk

21:40Fyzici stále nevedia, prečo je skôr niečo ako nič. Nový výskum spochybňuje aj pohon známy zo Star Treku 21:33Slávny strom Robina Hooda zrejme vyrúbal 16-ročný vandal. V búrke jeho motorovú pílu nepočuli 20:13Poslali ho kúpiť si šaty a lodičky. Elliot Page opisuje, ako Hollywood kedysi prehliadal jeho rodovú identitu 19:57High 5ive: Vibrácie pre volebnú noc a hudba pre povolebné dni 19:47Stráviť volebnú noc v podniku nemusí byť dobrý nápad pre každého, vraví psychologička 19:34Veľvyslanec Ondrejcsák: Dejú sa nepredstaviteľné veci. Kto tvrdí, že Rusko by na nás nikdy nezaútočilo, je v obrovskom omyle 18:45Newsfilter: Nepýtajte sa, čo môže demokracia urobiť pre vás, ale čo vy môžete urobiť pre ňu  18:28Graf dňa: Inflácia v eurozóne padá, ale skorý pokles úrokových sadzieb to neprinesie 17:24Smrť leta alebo Na mrholenie ešte nikto nikdy nezomrel 17:23Demokracie nie sú len na zostupnej dráhe 16:25V Rusku prebieha vnútorná koloniálna vojna 15:46Slovensko platilo Rusom za hodinu letu migov viac, ako stojí let najmodernejších stíhačiek F-35 15:04MediaBrífing: Dvaja z troch ľudí zdieľajú príspevky na sociálnych sieťach aj po upozornení, že nie sú pravdivé 15:00Lech Walesa: Do Kremľa sme vzali obraz Panny Márie, celú noc sa modlili a ráno som dostal nápad, ako oklamať Jeľcina 14:58Vývoj bojov (583. deň): Postupujeme pomaly? Keby ste vedeli, ako to išlo pri Chersone, chytali by ste sa za hlavy 13:44Čo sa deje s prepadnutými hlasmi, kedy budú výsledky a ako vyzerá spočítavanie? Otázky a odpovede o voľbách 12:54Jeden infarkt na ihrisku prekonal, k druhému mal blízko. Blinda požiadal o radu aj Eriksen, ktorý skolaboval na Eure 12:51Keď betónové útroby reaktora nesú zvuk sláčikov 12:46Ako som skúšal kúpiť marihuanu v New Yorku. Legálnych obchodov je stále iba zopár  11:57Tie topánky nenávidím, môžu byť až príliš dobré, píše vedec. Vysvetľujeme, prečo sa novinku za 500 eur neoplatí kupovať 11:53Prečo len dievčatko tmavej pleti nedostalo medailu a kam sa stratil ospravedlňujúci list rozhodkyne 11:13Šíria sa falošné nahrávky politikov. Niekoho môžu pobaviť, podstatné je, že majú ovplyvniť voľby 11:00Týždeň v práve Rada Procházku: Slnko aj vychádza 08:56Choreograf Wim Vandekeybus: Vraciame sa k spôsobu matriarchálneho myslenia 08:39Zrazu vidíte, kto navrhuje mesto a pre koho, hovorí kurátorka výstavy Oslobodený priestor 08:32Hiking basecamp: Poďte s deťmi na veľkofatranské Sidorovo, na bicykli popod Tatry či za pastierskymi obydliami na Kysuce 08:30Ako ukázať ublíženému okoliu, že som sa zmenila? Všeobecné vyhlásenia fungovať nebudú, hodnotí psychológ 08:28Česko-slovenské slovo týždňa: jeřáb v. žeriav 07:58Svetový newsfilter: Podpora Ukrajiny nie je zadarmo, no ruské víťazstvo by Slovensko stálo miliardy 07:32Čína zbiera genetické informácie ľudí z celého sveta. Čo tým chce dosiahnuť a prečo je to hrozba