NATO zvažuje trvalé zvýšenie počtu vojakov v Kosove, aby predišlo možnému rastu násilia v krajine i regióne, povedal v Prištine šéf Aliancie Jens Stoltenberg. NATO podľa neho prehodnocuje podobu svojej prítomnosti na celom západnom Balkáne.
Lídri Kosova a Srbska sa v Bruseli nedohodli na zmiernení napätia vo vzájomných vzťahoch. Priebeh rokovania podľa agentúry AP ukázal „hlbokú nedôveru“, ktorá panuje medzi Albinom Kurtim a Aleksandarom Vučičom. (čtk)
Miroslav Lajčák vyzval Kosovo, aby začalo pracovať na vytvorení asociácie srbských správnych jednotiek, čo by umožnilo väčšiu autonómiu oblastí so srbskou väčšinou. Premiér Albin Kurti to odmietol s argumentom, že autonómia by mohla viesť k odtrhnutiu regiónov.
USA potvrdili, že Srbsko sťahuje vojakov z hranice s Kosovom. Washington predtým varoval Belehrad pred bezprecedentným zhromažďovaním síl v oblasti.
Situácia v severnom Kosove je veľmi vážna, hovorí spravodajca europarlamentu pre Srbsko Vladimír Bilčík. „Zhromaždenie zbraní a peňazí a následná streľba, ktorá viedla k zastreleniu kosovského policajta, to je absolútne neprípustné. Situácia môže eskalovať a prerásť do väčšieho konfliktu,“ vraví.
Kosovský premiér Albin Kurti obvinil Srbsko, že plánovalo anexiu severného Kosova. Dokazuje to podľa neho aj video, ktoré ukazuje útočníkov z Banjsky, ako cvičia na armádnom cvičisku. Množstvo zbraní, ktoré Kosovčania zadržali, takisto silno naznačuje, že nešlo o samostatnú akciu kosovských Srbov.
Počet srbských vojakov nasadených pri hranici s Kosovom sa vrátil do normálu, tvrdí veliteľ srbskej armády Milan Mojsilović. USA v piatok upozornili, že Srbsko na hranici zhromažďuje vojakov, a vyzvali Belehrad, aby ich stiahol.
Kosovský premiér Albin Kurti obvinil Srbsko z pokusov o anektovanie severnej časti Kosova, kde žije srbská väčšina. Nedávne zrážky v tejto oblasti medzi políciou a ozbrojencami označil za súčasť tohto plánu.
Británia posilní misiu NATO v Kosove o ďalších 200 vojakov, dokopy ich tam bude okolo 600. Deje sa to po nedávnych zrážkach medzi srbskými ozbrojencami a kosovskou políciou a aj po správach o zhromažďovaní srbských síl na hraniciach Kosova. (abc)
Kosovská vláda v sobotu vyzvala Srbsko, aby stiahlo svojich vojakov z hraníc s Kosovom. Rozmiestnenie srbských jednotiek pozdĺž hraníc s Kosovom je podľa nej „ďalším krokom, ktorým Srbsko ohrozuje územnú celistvosť krajiny“.
Kosovská vláda vyzvala Srbsko, aby stiahlo svoju armádu od hraníc. Srbské vojská sa podľa nej priblížili k hranici z troch smerov. (reuters)
NATO schválilo posilnenie medzinárodnej misie KFOR v Kosove, reaguje tak na súčasnú vypätú situáciu na severe krajiny.
Spojené štáty upozorňujú, že Srbsko na hranici s Kosovom zhromažďuje vojakov. Miestnu vládu vyzvali, aby ich stiahli a zabránili tak zhoršeniu situácie. Podľa Bieleho domu majú Srbi pri hraniciach delostrelectvo, tanky aj mechanizované jednotky.
Kosovské médiá zverejnili video, ktoré údajne zachytáva nedeľný incident na severe krajiny, pri ktorom zahynul policajt a najmenej štyria srbskí útočníci. Vláda v Prištine z priameho podielu na útoku obvinila čelného predstaviteľa kosovských Srbov.
Polícia na severe Kosova obkľúčila asi 30 ozbrojencov, ukrývajú sa v kláštore pri dedine Banjska. Deje sa to pár hodín po tom, čo po streľbe zahynul kosovský policajt. Hraničné priechody Jarinje a Brnjak medzi Srbskom a Kosovom uzavreli.
Kosovský premiér Albin Kurti obvinil splnomocnenca EÚ pre kosovsko-srbský dialóg Miroslava Lajčáka, že nadržiava srbskej strane. Kurti sa tak vyjadril v reakcii na neúspešné rozhovory medzi ním a srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom z minulého štvrtka.
Predstavitelia Srbska a Kosova sa v Bruseli po dlhom čase stretli tvárou v tvár. Cieľom stretnutia srbského prezidenta Aleksandara Vučića a kosovského premiéra Albina Kurtiho bolo zmierniť napäté vzťahy medzi krajinami.
Albánsko zadržalo bývalého člena Kosovskej oslobodzovacej armády Dritana Goxhaja. Urobilo tak na základe zatykača, ktorý naňho vydal osobitný tribunál pre Kosovo v Haagu.
V kosovskom parlamente vypukla bitka po tom, čo opozičný poslanec polial premiéra Albina Kurtiho vodou, keď hovoril o vládnych opatreniach na zmiernenie napätia s etnickými Srbmi na severe krajiny. Kosovské opozičné strany kritizovali Kurtiho politiku na severe, ktorá zhoršila vzťahy s kľúčovými západnými spojencami. (guardian)
Lídri Srbska a Kosova Aleksandar Vučić a Albin Kurti nepokročili v Bruseli pri riešení napätia na severe Kosova, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. V situácii, keď hrozí, že v oblasti vypukne konflikt, sa dohodli, že sú potrebné predčasné voľby.
Kosovo ruší zákaz vstupu srbských vozidiel a tovaru na svoje územie. Kosovská vláda zákaz zaviedla v stredu po tom, ako Srbsko zatklo troch kosovských policajtov.
Srbský súd nariadil väzbu pre troch kosovských policajtov, ktorých v stredu zadržala srbská polícia. Tá tvrdí, že tak urobila na srbskom území, čo Kosovo odmieta s tým, že jeho policajti boli zavlečení do susednej krajiny.
Kosovo sprísnilo kontroly na hraničných priechodoch so Srbskom. Premiér Albin Kurti povedal, že ide o reakciu na stredajšie zadržanie troch kosovských policajtov, ktorí podľa Belehradu nelegálne prekročili hranicu.
Západu dochádza s Kosovom trpezlivosť. Niekoľko diplomatov potvrdilo, že by mohlo čoskoro čeliť sankciám zo strany euroatlantického spoločenstva. Odmieta totiž plány deeskalácie situácie, ktorá si dokonca vyžiadala zranenia vojakov mierových jednotiek NATO. (euractiv)
Kosovská polícia zadržala muža podozrivého z organizácie útokov na vojakov NATO z misie KFOR. Ide o šéfa polovojenskej formácie Civilná ochrana, ktorá pôsobí v Srbmi obývanej časti Mitrovice. Jeho zatknutie sprevádzali násilnosti.
NATO vysiela do Kosova ďalších 700 vojakov, aby pomohli potlačiť násilné protesty. Aliancia zároveň uviedla do pohotovosti ďalší prápor. Pri pondelkových zrážkach so Srbmi utrpelo zranenia 30 príslušníkov misie KFOR.
NATO po násilnostiach posiela na sever Kosova posily. „Majú zabezpečiť, aby sily KFOR mali kapacity potrebné na udržanie bezpečnosti v súlade s mandátom Bezpečnostnej rady OSN,“ uviedol admirál Stuart B. Munsch. Dodal, že násilie sa musí skončiť.
V pondelok zažilo Kosovo najhoršie násilie za posledné roky. Pri zrážkach sa zranilo 30 vojakov KFOR a desiatky Srbov. Vysvetľujeme, o čo ide a prečo západní diplomati za nárast napätia skôr vinia kosovskú vládu.
Predseda kosovskej vlády Albin Kurti pre napätú situácii na severe Kosova zrušil účasť na konferencii Globsec v Bratislave. Desiatky členov medzinárodných jednotiek KFOR strážia radnice v oblasti, kde v pondelok pri konfrontáciách srbských demonštrantov s políciou bolo zranených 30 členov KFOR a 50 protestujúcich Srbov.
Vojaci medzinárodných jednotiek KFOR opäť strážia radnice na severe Kosova, kde boli v pondelok pri konfliktoch srbských demonštrantov s miestnou políciou zranené tri desiatky členov jednotiek KFOR a päťdesiat protestujúcich Srbov.
25 príslušníkov medzinárodných jednotiek KFOR bolo zranených pri zrážkach s demonštrantmi na severe Kosova, kde žije silná srbská menšina. V štyroch mestách so srbskou väčšinou pokračovali protesty Srbov proti novým starostom z albánskych strán. Tie zvíťazili v komunálnych voľbách, ktoré miestni Srbi na protest bojkotovali.
Srbská armáda je pri hraniciach Kosova v stave najvyššej pohotovosti, vojna však ani teraz nebude, píše Andrej Bán o situácii na Balkáne. „Srbsko a Kosovo vedú pod gesciou EÚ dlhoročný dialóg o normalizácii vzťahov, takéto epizódy sú (a budú) jeho súčasťou.“
NATO vyzvalo Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom v reakcii na piatkové konflikty kosovskej polície s etnickými Srbmi a oznámenie srbského prezidenta Aleksandara Vučiča, že uviedol armádu do bojovej pohotovosti a nariadil jej presun bližšie k hraniciam.
Srbský prezident Vučić uviedol armádu do bojovej pohotovosti vzhľadom na konflikty v Kosove medzi etnickými Srbmi a kosovskou políciou. Srbským jednotkám nariadil, aby sa presunuli bližšie k hraniciam s Kosovom. (reuters)