Rus Michail Pavlov, ktorý sa vzdal Ukrajincom, opisuje, ako v ruskom väzení vyzeral nábor vagnerovcov. „Prigožin prišiel a povedal, že potrebuje naše zločinecké schopnosti,“ hovorí Pavlov, ktorý v trestaneckej kolónii sedel pre podstrčené drogy. Tvrdí, že prepustení väzni zväčša ani nechápu, prečo idú bojovať a ako sa začala vojna proti Ukrajine.

Prigožin je už dávno mŕtvy, ale jeho brutálne know-how, ako robiť zo zajatcov potravu pre delá, je stále žiadané, píšu Irina Borgan a Andrej Soldatov. „Ani to však nestačí. Aby úrady zaplnili medzeru, obrátili sa na migrantov, z ktorých mnohí už získali ruské občianstvo, a začali ich verbovať do armády na základe zmluvy – najprv agresívne a po novom násilne.“

Prigožinovo líbyjské dedičstvo získal Putinov muž z Kaukazu, ktorý má ukotviť Rusko v Stredomorí. Junus-Bek Jevkurov preberá velenie nad zvyškami vagnerovcov v Afrike a poľnému maršalovi Chalífovi Haftarovi má pomôcť vyhrať občiansku vojnu v Líbyi. Rusko chce na pobreží krajiny vybudovať veľkú námornú vojenskú základňu.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov oznámil, že niektorí bývalí vagnerovci trénujú s jeho silami Achmat. „Majú vynikajúce skúsenosti a dokázali už, že sú odvážni a efektívni bojovníci. Som si istý, že v nasledujúcich bitkách sa budú správať v súlade so svojou povesťou,“ vyhlásil.

Moldavská prezidentka Maia Sandu obvinila Vagnerovu skupinu z prípravy prevratu. Nekonkretizovala, kedy sa mal pokus o prevrat uskutočniť, plánom však podľa jej slov bolo podplácať voličov a podnecovať násilné provládne protesty.

Vladimir Putin naznačil, že v lietadle, v ktorom zahynul Jevgenij Prigožin, vybuchol granát. Ruský prezident na konferencii vo Valdajskom klube vyhlásil, že v telách obetí pádu lietadla sa našli črepiny ručných granátov.

Prigožinov syn sa pokúša prevziať Vagnerovu skupinu, všíma si Inštitút pre štúdium vojny. 25-ročný Pavel rokuje s Národnou gardou o opätovnom zapojení žoldnierov do bojov na Ukrajine. Vytvoril by tak alternatívneho vodcu k súčasnému veliteľovi Andrejovi Troševovi, ktorý pracuje pre ruskú vládu.

Rusko aj po vzbure žoldnierov z Vagnerovej skupiny naďalej stavia na dobrovoľnícke zbory a súkromné armády, vyplýva z najnovších poznatkov britských tajných služieb. 

Ukrajinské spravodajské služby môžu byť za útokmi na Jednotky rýchlej podpory (RSF) v Sudáne. Týchto povstalcov v boji proti armáde podporujú vagnerovci. Informuje o tom CNN s odvolaním sa na svoje zdroje a analýzy.

Sergej Surovikin povedie koordinačný výbor Spoločenstva nezávislých štátov pre otázky protivzdušnej obrany, píšu ruské médiá. Kremeľ sa k záležitosti zatiaľ nevyjadril. Generála spájali so vzburou vagnerovcov a v auguste ho odvolali z postu veliteľa ruských vzdušno-kozmických síl.

Volodymyr Zelenskyj verejne obvinil Vladimira Putina, že dal zabiť Jevgenija Prigožina. Vodca žoldnierskej Vagnerovej skupiny zahynul presne dva mesiace po neúspešnej vzbure proti Moskve pri doposiaľ neobjasnenom páde svojho lietadla pri lete z Moskvy do Petrohradu.

Británia zaradí vagnerovcov na svoj zoznam teroristických organizácií. Oznámil to premiér Rishi Sunak na sociálnej sieti X. Kremeľ reagoval vyhlásením, že táto žoldnierska skupina z právneho hľadiska neexistuje.

Litovský prezident uviedol, že úplné zatvorenie hraníc s Bieloruskom sa už neplánuje. Gitanas Nauséda to zdôvodnil tým, že žoldnieri z Vagnerovej skupiny, ktorí pôsobia na území Bieloruska, nevyvíjajú aktivity v blízkosti litovských hraníc.

Bieloruský vodca Lukašenko odmietol požiadavky Poľska a pobaltských štátov na vyhostenie vagnerovcov a označil ich za „nezmyselné a hlúpe“. V krajine sa aj po smrti ich šéfa Prigožina nachádza približne 10-tisíc žoldnierov.

Jedného z vodcov Vagnerovej skupiny Dmitrija Utkina pochovali s poctami na vojenskom cintoríne na moskovskom predmestí Mytišči. Zahynul spolu s Jevgenijom Prigožinom a ďalšími pri nedávnom zrútení lietadla v Tverskej oblasti. Prigožina v utorok pochovali v Petrohrade súkromne a bez zvláštnej pozornosti.

Rusko nebude nehodu Prigožinovho lietadla vyšetrovať „medzinárodným spôsobom“, už o tom informovalo aj brazílsky letecký vyšetrovací úrad. Havarované lietadlo Embraer bolo vyrobené v Brazílii a tamojší vyšetrovatelia ponúkli Rusom spoluprácu.

Putin sa už nedokáže zbaviť „prigožinizmu,“ píše Andrej Brenner z Deutsche Welle. „Prigožin exponenciálne rozvinul to, k čomu súčasná hlava ruského štátu cieľavedome smeruje už dlhé roky: k devalvácii akýchkoľvek zákonov, brutálnej likvidácii oponentov a nastoleniu zločineckého poriadku.“

Vodcu vagnerovcov Jevgenija Prigožina pochovali pri súkromnom obrade na predmestí Petrohradu. Na Telegrame to oznámila Prigožinova tlačová služba a z jej vyhlásenia vyplýva, že hrob sa nachádza na Porochovskom cintoríne.

Putin sa nezúčastní na Prigožinovom pohrebe, oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že o pohrebe šéfa vagnerovcov nemá žiadne informácie. Podľa viacerých ruských médií by sa pohreb mohol konať už dnes v Petrohrade.

Jevgenija Prigožina zrejme pochovajú na petrohradskom Serafimovskom cintoríne, píše web Fontanka. Pred hlavnou bránou cintorína nainštalovali bezpečnostné rámy na detekciu kovov, ide však len o jedno z potenciálnych miest pohrebu šéfa vagnerovcov.

Minulotýždňová smrť Jevgenija Prigožina a ďalších lídrov na palube zrúteného lietadla zanechala mnoho otázok, čo bude ďalej s vagnerovcami. Telegramové kanály, ktoré k nim majú najbližšie, od smrti svojho velenia mlčia. Ruské zdroje spomínajú meno nového veliteľa, ktorý má Prigožina nahradiť.

Poľsko a pobaltské štáty požiadali Bielorusko, aby vyhostilo vagnerovcov. Obávajú sa využitia žoldnierov na destabilizáciu situácie. Alexandr Lukašenko predtým povedal, že vagnerovci sa aj po smrti Jevgenija Prigožina stále zhromažďujú v Bielorusku.

Na ruských sociálnych sieťach sa šíri staršie video s Jevgenijom Prigožinom, kde hovorí o lietadle, ktoré sa rozpadne vo vzduchu. Na 40-sekundovom úryvku z rozhovoru z 29. apríla šéf vagnerovcov ďalej hovorí o tom, že by bol radšej zabitý, než aby svojej krajine klamal.

Totožnosť Jevgenija Prigožina potvrdila genetická analýza, tvrdia ruskí vyšetrovatelia. Vravia, že identifikovali všetkých desať tiel nájdených na mieste nehody lietadla.

Vladimir Putin nariadil vagnerovcom podpísať prísahu vernosti ruskému štátu. Ruský prezident podpísal dekrét po leteckej udalosti, pri ktorej zomrel šéf tejto žoldnierskej skupiny Jevgenij Prigožin. (reuters)

Prigožinova smrť oslabila Putina, pretože ukázala, že s ním nemá zmysel uzatvárať dohody, vraví ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. „Ak s niekým uzavrie dohodu a on ju potom poruší, ukazuje to celému svetu, že mu nemožno dôverovať,“ povedal pre ukrajinský Interfax.

Vyšetrovatelia našli čierne skrinky zo spadnutého lietadla, na palube ktorého mal byť Jevgenij Prigožin. Na mieste nehody našli telá desiatich ľudí, ktoré teraz podrobujú testom DNA.

Druhé lietadlo, ktoré bolo v čase Prigožinovej nehody vo vzduchu, nepatrilo vagnerovcom a ani so žoldnierskou skupinou nemalo žiadne spojenie, uviedol šéf spoločnosti prevádzkujúcej lietadlá. Na druhé lietadlo upozorňoval aj vagnerovský kanál Grey Zone. (guardian)

Vagnerovci ostanú v Bielorusku aj po smrti svojho vodcu Prigožina, oznámil bieloruský vodca Lukašenko s tým, že v krajine ich bude až desaťtisíc. Podľa satelitných snímok však počet stanov v táboroch žoldnierov klesá.

Členovia polovojenských skupín v Rusku musia zložiť prísahu pred ruskou štátnou vlajkou podobne ako ruskí vojaci. Nový dekrét, ktorý dnes podpísal Vladimir Putin, to stanovuje dva dni po tom, čo počas pádu lietadla zrejme zahynul šéf vagnerovcov Jevgenij Prigožin a jeho spolupracovníci.

Ruské internetové zdroje tvrdia, že úrady už našli „krídlo a podvozok“ Prigožinovho lietadla. Údajne ich vytiahli z rieky Ladyženka v Tverskej oblasti niekoľko stoviek metrov od miesta, kde našli chvost havarovaného lietadla.

Tvrdenie Západu, že za Prigožinovu smrť môže Moskva, je absolútna lož, vyhlásil Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Vyšetrovanie havárie lietadla, v ktorom šéf vagnerovcov cestoval s ďalšími spolupracovníkmi, podľa Peskova ďalej pokračuje.

Čečenský vodca Ramzan Kadyrov vyjadril sústrasť nad smrťou Jevgenija Prigožina. „Jeho smrť je veľká strata pre celú krajinu,“ uviedol Putinov spojenec, podľa ktorého však Prigožin v poslednom období „prestal vnímať celkový obraz diania v krajine“.

Ruskí militanti, ktorí bojujú za Ukrajinu, vyzvali vagnerovcov, aby prebehli a pridali sa k nim. „Teraz stojíte pred vážnou voľbou – môžete zostať v stajni ruského ministerstva obrany a slúžiť ako strážni psi katov vašich veliteľov, alebo sa pomstiť,“ povedal veliteľ Ruského dobrovoľníckeho zboru Denis Kapustin.

Z internetových reakcií sa prekvapivo zdá, že dôvody na likvidáciu Jevgenija Prigožina rešpektujú aj jeho obdivovatelia. Ani politológovia a veľká časť verejnosti nevidia nič zlé na tom, ako Putin „udržuje stabilitu štátu“, a čin tak netreba maskovať cudzím zavinením.

Zatiaľ neexistuje definitívny dôkaz, že Jevgenij Prigožin bol na palube lietadla, ktoré spadlo v Tverskej oblasti. Napriek tomu je veľmi pravdepodobné, že je šéf žoldnierskej skupiny mŕtvy, uviedlo britské ministerstvo obrany v pravidelnej správe.

Prigožin bude Putinovi ešte chýbať. Takého temného spojenca potrebuje, píše Edward Lucas. „Hollywoodsky scenárista by len ťažko hľadal zloducha, akým je Jevgenij Prigožin.“

Prigožin musel zomrieť spôsobom, pri ktorom nikto nepochybuje, že povel udelil Putin, vraví politológ Alexander Kynev. „Vypadnutie z okna je banálna nehoda, akú dokáže urobiť hocikto, no ,zložiť‘ civilné lietadlo, to už je operácia hodná šéfa Kremľa.“

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by lietadlo s vagnerovcami zostrelila raketa zem-vzduch, povedal hovorca Pentagónu Pat Ryder. Spojené štáty sa zároveň domnievajú, že Jevgenij Prigožin pri havárii naozaj zahynul.

Alexej Navaľnyj označil pád lietadla s Prigožinom za teroristický čin, z ktorého spáchania obvinil Putina. Najhlasnejší kritik Putinovho režimu súčasne varoval pred hrozbou občianskej vojny v Rusku.

Jevgenija Prigožina mohla zabiť technická porucha, ruský zostrel, ale aj sabotáž. Podľa servera Meduza patrí k preverovaným verziám aj bomba umiestnená v priestore podvozka. Prinášame päť scenárov, čo sa mohlo stať s Prigožinovým lietadlom.

Putin prvý raz prehovoril o havárii Prigožinovho lietadla. Rodinám zosnulých vyslovil sústrasť a Prigožina opisuje ako talentovaného podnikateľa so zložitým osudom, ktorý urobil aj vážne chyby. V televíznom prejave povedal, že vyšetrovatelia budú skúmať príčiny nešťastia, ale že to bude nejaký čas trvať.

Majiteľ vagnerovcov Prigožin bol podľa predbežného vyšetrovania americkej tajnej služby obeťou atentátu. Zároveň však tajné služby spochybňujú verziu, že by jeho lietadlo zostrelila protivzdušná obrana. Pád lietadla zrejme spôsobila bomba na palube. (wsj)

Navonok sa Putinova autorita po konci Prigožina posilní, vraví ruský historik Sergej Lukaševskij, no zároveň si podľa neho narobil nové problémy, ktoré bude ťažké kontrolovať. Tvrdí, že kým pred vojnou dokázal Putin skryť zločineckú povahu svojho režimu, po smrti Prigožina to už nedokáže.

Putinov režim sa podľa ruského historika Sergeja Lukaševského zbavil Prigožina ako v mafiánskom filme. „Najskôr predstieral odpustenie, priblížil sa, uspal ostražitosť a napokon ho zabil,“ hovorí Lukaševskij. Podľa neho bude veľmi zaujímavé sledovať aj to, ako ho pochovajú.

Ak Prigožin v čase havárie naozaj sedel v lietadle, znamená to definitívny zánik Vagnerovej skupiny, píše Vývoj bojov. Jej podmanenie ministerstvom obrany sa môže prejaviť aj na bojisku, napríklad tak, že členov skupiny prinútia opäť bojovať na Ukrajine, z ktorej sa po vzbure stiahli.

Ukrajina nemá nič spoločné so smrťou Prigožina, povedal Volodymyr Zelenskyj. V narážke na Putina pred novinármi dodal, že „každý si uvedomuje, kto s tým má niečo spoločné“. (guardian)

Francúzska vláda uviedla, že existujú „odôvodnené pochybnosti“ o príčine havárie lietadla s vagnerovcami. Hovorca Olivier Véran tiež vyhlásil, že Jevgenij Prigožin bol muž, ktorý robil Putinovu špinavú prácu. „To, čo robil, je neoddeliteľné od politiky Putina,“ uviedol.

Po smrti špičiek vagnerovcov sa mnohí členovia skupiny zrejme snažia vrátiť z Bieloruska do Ruska, tvrdí ukrajinské Centrum národného odporu. Podľa neho bola v stredu večer vyprataná časť táborov, no v odchode bránia žoldnierom bieloruské tajné služby.

Odstavenie Sergeja Surovikina a smrť Jevgenija Prigožina môžu Putinovi pomôcť konsolidovať moc. Ale možnosťou je aj posilnenie mýtu o vodcovi vagnerovcov ako o vlastencovi, ktorý hovorí pravdu. Provagnerovský kanál Grey Zone napísal, že „ľudia, ktorí vydali rozkaz, vôbec nerozumejú nálade v armáde a morálke“.

Nové na Dennikn.sk

08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostredia 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smeje 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu Zielinski 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým? 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker 06:32Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražieVčera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcovVčera 15:21Na zisk hlasu vo voľbách najviac minuli Dzurindovi Modrí, stál ich 145 eur. Demokrati mali kampaň ako PSVčera 14:46Syn spoluzakladateľa Hamasu prehovoril na pôde OSN s tvrdou obžalobou tohto hnutiaVčera 14:26Reportáž o rieke Rýn, diaľnici, ktorá vedie až do špajzy EurópyVčera 14:11Vývoj bojov (643. deň): Zobudili sa ruskí agenti? Manželku veliteľa ukrajinskej kontrarozviedky niekto otrávil ťažkými kovmiVčera 13:51Gyimesi ako vládny splnomocnenec? Ficov kabinet už mesiac neprezradil, aká bude ich menšinová politikaVčera 13:42Moje telo sa vyplo, je ťažké žiť bez behu, napísala 21-ročná atlétka pred samovraždou. Nesmie to byť len o výkone, varuje odborníkVčera 13:17S dopingom sa mi zahojila aj rok stará jazva, no zničil som si srdce, hovorí Lukáš RoubíkVčera 13:04⭕ Krúžkovacia revolúcia: ako voliči postupne preberajú parlament zo straníckych do vlastných rúkVčera 12:23Revolúcia a jej podobyVčera 12:07V domácej výrobe plastov dosahujú až nepochopiteľne veľké zisky. Teraz rozšíria svoj nitriansky závodVčera 11:54Ako sa v Poprade ubránili reálnym satanským bytostiamVčera 11:52Obhajoval Pussy Riot či Krymských Tatárov: Klientom dnes poskytujem už len paliatívnu starostlivosťVčera 11:08Pod slnkom Jany Shemesh: Ďalšie dieťa nevládalo uniesť neznesiteľnú ťažobu Včera 10:44Želajú smrť Amerike a preklínajú Židov. O čo ide jemenským povstalcomVčera 10:36Oheň a pandémie v Amerike mali vplyv na historický vývoj klímy na celom svete