Akcia Vírus

Športový newsfiter: Keď sa Martin Kohút stal prezidentom hokejového zväzu, hovoril, že to bolo aj kvôli výzve od zosnulého kamaráta Martina Filka, tvorcu napríklad reformy cenotvorby liekov. Kohút získal povesť hokejového reformátora, no minulý týždeň ho zadržala NAKA pre podozrenia z prania peňazí.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka nebude osobne konať v prípade, ak by si jeho priateľ Michal Gučík, ktorý je obvinený v rámci akcie Vírus, požiadal o uplatnenie paragrafu 363. Informovala o tom hovorkyňa prokuratúry Zuzana Drobová.

Všetkých, ktorých NAKA v utorok zadržala v rámci akcie Vírus, v stredu prepustili. Celkovo ide o 17 ľudí vrátane exriaditeľa vojenských tajných Jána Balciara. Podľa informácií Markízy dôvody kolúznej väzby sa po vykonaní úkonov rozplynuli. Taký je záver vyšetrovateľa aj prokurátora.

Obvinení v kauze Vírus si boli takí istí svojou nedotknuteľnosťou, že na tunelovanie používali len bežné účty, výbery z bankomatu či firmy Michala Gučíka. Vyplýva to z uznesenia o vznesení obvinenia, ktoré má k dispozícii Denník N. Bývalý riaditeľ Ján Balciar oznámil, že IT systémy sa budú nakupovať od konkrétnej firmy, ktorá zákazky predražila a výnosy posielala na ďalšie účty.

Bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva Ján Balciar sa sám prihlásil na polícii, informujú Aktuality. Balciar je obvinený z rozkrádania verejných financií spolu so svojím predchodcom Ľubomírom Skuhrom či podnikateľom Michalom Gučíkom.

Ľudovít Ódor povedal, že nová vláda bude musieť riešiť Vojenské spravodajstvo systémovejšie, nielen na úrovni personálnych zmien. Premiér to uviedol po rokovaní vlády v reakcii na obvinenie dvoch exriaditeľov Vojenského spravodajstva Jána Balciara a Ľubomíra Skuhru.

Polícia v utorok večer po výsluchoch prepustila na slobodu viacerých obvinených v rámci akcie Vírus. Na slobode je podľa informácií TV Markíza bývalý prezident hokejového zväzu Martin Kohút aj podnikateľ Michal Gučík.

Newsfilter: NAKA viní ľudí blízkych Smeru a SNS, že sa u nich stratilo 74 miliónov. Na slovenské pomery ide pri akcii Vírus o kauzu, ktorá sa veľkosťou podvodu vyrovná tým najznámejším, ale prekonáva ich inými okolnosťami.

Zistenia polície pri akcii Vírus pripomínajú tunelovanie služby za prvej Ficovej vlády, myslí si Roman Mikulec, bývalý minister vnútra a riaditeľ vojenskej rozviedky. Podľa neho sú v novej kauze zapletené rovnaké osoby z okolia Roberta Kaliňáka. OĽaNO využilo dnešnú akciu aj na útok voči Richardovi Sulíkovi.

Robert Fico spochybnil zásah polície proti podozrivým z rozkrádania peňazí vo Vojenskom spravodajstve, označil to za útok na opozíciu krátko pred voľbami. „Máme tu ďalšiu politickú stranu – NAKA a Špeciálnu prokuratúru,“ vyhlásil predseda Smeru.

V prípade rozkrádania Vojenského spravodajstva ide podľa polície o škodu 74 miliónov eur. Zaistili pri nej byty, investičné zlato aj financie na účtoch podozrivých, na jednom z nich to bolo až šesť miliónov eur.

Čo polícia zaistila v rámci akcie Vírus. Zdroj: TASR TV

Naživo: Polícia k akcii Vírus o rozkrádaní peňazí vo Vojenskom spravodajstve

Jaroslav Naď (Demokrati) hovorí, že akcia Vírus je len jednou z káuz Vojenského spravodajstva, ktoré vyšetrujú na jeho podnet. Podľa exministra obrany obvinili 16 ľudí, ktorí údajne spôsobili škodu 74 miliónov eur.

Michal Gučík, obvinený v rámci akcie Vírus, má roky blízko k politikom, najmä k SNS. Bol riaditeľom TA3 a radil Dankovi, keď bol predsedom parlamentu. Stretol sa s Pellegrinim, pozná sa aj s Ficom či Kollárom. Obvinený Ľubomír Skuhra je blízky Kaliňákovi. Bývalý príslušník SIS z čias Ivana Lexu sa za vlády Smeru dostal do vedenia vojenskej kontrarozviedky.

NAKA zasiahla pre podozrenia z rozkrádania peňazí vo Vojenskom spravodajstve. Akcia Vírus by sa mala týkať deviatich podozrivých; podľa portálu Aktuality.sk obvinili podnikateľa Michala Gučíka, exriaditeľa vojenských tajných Jána Balciara a aj exšéfa obranného spravodajstva Ľubomíra Skuhru.

Michal Gučík (naľavo), Ján Balciar (napravo hore) a Ľubomír Skuhra (napravo dole). Foto - TASR; koláž – N

Nové na Dennikn.sk

18:54Nobelovu cenu udelili za objavy, ktoré viedli k vývoju mRNA vakcín proti covidu. Očkovanie zachránilo milióny životov 18:37Graf dňa: Víťazstvo Smeru finančné trhy nevyplašilo, čakajú na konsolidačný plán 18:19Keď sa Fico ujme moci, policajný prezident končí. Hamran na odvolanie nebude čakať, odíde sám 18:11Fico dostal na dohodu o vláde dva týždne, poslancov KDH už zrejme nezíska 18:08Imuna musela odvracať konkurz. Majiteľ sa chce viac baviť už len o iných svojich biznisoch 17:42September bol pre akciový trh najhorší v roku. Dá sa na tom aj zarobiť 17:27Dve zostavy: ako by mohla vyzerať vláda Fica alebo Šimečku 16:33Shooty: Vážení páni 16:08Britský profesor, ktorý zažil Mečiara aj Fica: Slovensko je príliš odolné, aby sa orbanizovalo 16:05Keď si rodič siahne na život, nemôžeme dieťaťu klamať, vraví farárka z poradne pre pozostalých 15:11Prvá zaťažkávacia skúška pre novú vládu bude rozpočet, hovorí šéf vládnych analytikov (+ podcast) 14:52Hlavne aby nezmizla radosť 14:25Vývoj bojov (586. deň): Ako Rusi pod Robotynym vybudovali pevnosť, na ktorej stojí ukrajinská ofenzíva 14:22Ľudí posudzujeme podľa vzhľadu. Nie je na tom nič skvelé, ale taká je realita, vraví módna novinárka 13:34Azerbajdžan vyhral. Z Náhorného Karabachu už utiekli takmer všetci Arménci 13:25Andrej Danko má v parlamente klub bitkárov (a nie je osamotený) 13:03Sociálna poisťovňa oznamuje podnikateľom, aké odvody budú platiť od októbra 12:17Prvý krok po voľbách? Stáť pri prezidentke 11:59Tak teda nech ten Fico vládne. Vybojoval si to 11:22Korupcia, zadlžovanie alebo orientácia na Rusko. V čom by bol návrat Smeru najväčšou pohromou? 11:21Sociológ Vašečka: Fico vie, ako presvedčiť Pellegriniho, aby s ním vládol (+ video) 09:53Športový newsfilter: Šatan, Gáborík a Valábik spomínali na staré zlaté časy, keď šikana zoceľovala 09:42Mala ísť študovať do Británie, ale proste zmizla. Čínsky režim si s tvárou hnutia #MeToo poradil po svojom (profil týždňa) 08:45Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárov 08:35Ako poraziť chronickú prokrastináciu? Odstrániť vyrušenia nemusí stačiť, hovorí psychológ 07:43Starajte sa o svoje zuby a ďasná. Ich stav môže ovplyvniť aj váš mozog 07:34Chýbajú tréningový objem aj motivácia. Kedy je vhodné zrušiť prípravu na maratón 07:29Každý deň som sa musel trikrát pomodliť. Ako rodinné tajomstvo spustilo moje OCD a čo mi nakoniec pomohlo 06:33Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličovVčera 19:56Psychológ Bednařík: Moja mama bola prvá, ktorá mi počas volebnej noci vyčítala, že som zahodil svoj hlas