Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Vedec Samuel Kováčik vybral päť kníh o fyzike, jedna z nich hovorí aj o tom, že existujú paralelné vesmíry. „Je to natoľko akceptovaný názor, že keď ho niekto povie na veľkej fyzikálnej konferencii, tak ho neodvezú v kazajke. Je to vnímané ako jedna z možných interpretácií kvantovej mechaniky a je matematicky konzistentná,“ vraví.

Štúdium fyziky ma naučilo prečítať si knihu aj s tým, že jej nerozumiem, vraví vedec Samuel Kováčik, autor projektu Vedátor. „Vedca nerobí to, čo vie, ale to, čo nevie. A ako sa správa pri tých veciach, ktorým nerozumie.“

Samuel Kováčik. Foto - archív SK

Vedec Samuel Kováčik vybral päť kníh o fyzike. „Knihy, ktoré mi dali najviac, boli tie ťažké,“ vraví v rozhovore. „Treba sa naučiť prijať fakt, že niečomu nerozumieme. A oceniť, že tomu dnes rozumiem viac ako včera.“

Dnes je v móde vybrať si, či fandíme Izraelu alebo Palestíne, ako keby to bol futbal, vraví expert na Blízky východ Josef Kraus. „Je to emocionálna záležitosť, nie racionálna,“ hovorí odborník z Masarykovej univerzity. Vybral päť kníh, ktoré pomôžu lepšie porozumieť tomuto konfliktu.

Urbanistka Milota Sidorová vybrala päť kníh o tom, ako zlepšiť život v mestách. „Dobrý život je tam, kde sú aj ďalší ľudia,“ vraví v rozhovore.

Špeciálna pedagogička Zuzana Zimová vybrala päť kníh o výchove a o tom, ako na nás vplýva detstvo. Nie sú to len odborné knihy, ale aj beletria. „Ja ju odporúčam aj kolegom, ktorých vzdelávam, lebo si myslím, že dobrá beletria alebo dobrý film nám pomáhajú vcítiť sa do iných ľudí a lepšie im rozumieť,“ vraví.

V jedle nepoužívam žiadnu náhradu, vraví moderátor a food influencer Martin „Pyco“ Rausch. „Náhrada znamená, že nahrádzate niečo, čo si odopierate, čo vám chýba. Nerobím jedlá, ktoré napodobňujú mäso,“ vraví v rozhovore. „Problémom je, ak centrom každého jedla má byť mäso a zvyšok akoby bol nepodstatný. Potom je z toho nudná ryža, nudný zemiak, nudná knedľa.“

Foto: Branislav Šimončík

Moderátor Martin „Pyco“ Rausch je najúspešnejší slovenský food influencer a vybral päť kníh o dobrom jedle, ktoré sa oplatí prečítať. „Uprednostňujem knihy, ktoré sú aj vizuálne určitým výletom. Vtiahnu vás a zabudnete, koľko je hodín,“ vraví v rozhovore.

Šéfredaktor Respektu Erik Tabery odporúča päť kníh o Česku. „Všetky tieto knižky sú dôležité v tom, aby človek chápal, akí sme a prečo sa nejako správame. Môžeme sa tváriť, že komunizmus máme dávno za sebou, ale ešte to bude nejaký čas trvať, pretože deštrukcia išla strašne hlboko,“ vraví v novej rubrike Päť kníh.

Novinár Erik Tabery vybral päť kníh o Česku, ktoré sa oplatí prečítať. Je medzi nimi aj Budování státu od Ferdinanda Peroutku, ktorú mal v jednom zo svojich predvolebných videí aj Robert Fico. „Strašne som sa smial, pretože to je, akoby ste videli čerta s Bibliou v ruke. Je to úplný nonsens,“ vraví Tabery.

Denník N spúšťa novú rubriku a newsletter s názvom Päť kníh. Každú stredu v nej vybraná osobnosť odporučí päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Prvým respondentom je šéfredaktor Respektu Erik Tabery – odporučil päť kníh o Česku, ktoré môžu byť zaujímavé aj pre ľudí na Slovensku.

Nové na Dennikn.sk

17:26Vláda ukázala, ako chce zvýšiť dane. Na Deň ústavy už nemá byť voľno (+ zoznam opatrení) 16:42Konflikt Zelenskyj – Zalužnyj a zaseknuté miliardy v USA. Tri veľmi zlé správy pre Ukrajinu pred zimou 16:30Shooty: Vyhodené peniaze 16:19Pri Poprade chcú rušiť autobusové spoje. Vodiči hovoria, že sú rizikové a spoľahnúť sa musia sami na seba 16:00Komu chceme pomáhať? Štát cieli na úplne nesprávnu skupinu 15:49Predseda NKÚ Andrassy: Sulík bagatelizuje, za Expo v Dubaji nesie minimálne politickú zodpovednosť 15:28Po pracovníkovi SBS nasadila koalícia na agrorezort cestára. Smer si straníkmi poistil aj pozemkový fond 15:28Rozhovor s Karlom Schwarzenbergom 14:29Vývoj bojov (649. deň): Rusi zavraždili zajatcov, predtým bombardovali nemocnicu – na všetko majú ospravedlnenie 14:17Firemný newsfilter: Žilinská Kia má isté prvé dve elektroautá, siahame po výrobe najväčšieho SUV a nový megabiznis Slovnaftu v odpadoch 12:50Korčok hovorí, že nehľadá salóny, kde mu budú len tlieskať. Rimavská Sobota tlieskala (reportáž a rozhovor) 12:31Apelujú na prekrútené chápanie morálky: prečo amorálni populisti ako Trump či Fico vyhrávajú 11:42Nemocnicami roka sú Ružomberok a Košice-Šaca. Stále sa operuje menej ako pred pandémiou 10:50Ficovi ľudia aj oligarchovia. Desať kľúčových postáv, ktorých sa týka zánik špeciálnej prokuratúry 09:47Aj dvesto metrov na zastávku je priveľa. Ako strach o deti paralyzuje amerických rodičov 09:29Počujete? Už s Ficom vŕtajú 09:24Športový newsfilter: Konečne, napísal Slafkovského otec. Nemec prišiel do NHL neskôr, ale nie je pozadu 08:23Už aj Ficova vláda sľubuje revolúciu v štátnych nákupoch, odborníci vidia priestor v kvalite tendrov 08:16Sestra má 38 rokov a nepracuje, odkedy skončila vysokú školu. Príčinu vidím aj v „mamahoteli“. Čo s tým? 07:30Ráno s NHL: Večeru si dal zabaliť, lebo chcel ísť skoro spať. Najdrahší hráč histórie dbá na každý detail 07:11Niektoré kamery ani nezachytili pretekárky. Išla som v tme, bolo to nebezpečné, hovorila Vlhová 06:36Ekonomický newsfilter: Vládna koalícia drží parametre rozpočtu v tajnostiVčera 19:00Týždňový newsfilter: Teraz sa ukáže, či má Kočner na Fica ešte vplyvVčera 18:15Na dva roky skončil v PTP. Dodnes nevie, prečo ho držali v neľudských podmienkachVčera 17:22Za každou fotografiou silný príbeh. Šiesti slovenskí reportéri vydávajú knižné svedectvo o vojne na UkrajineVčera 16:34Keď si úspešný, nemôžeš byť smutný, tvrdili mu. Seriál o spevákovi Robbiem Williamsovi ukazuje temnú stranu úspechuVčera 16:15Umelec Andrej Dúbravský: Tu nejde o mňa, ale o to, že ministerka by chcela mať dosah na to, čo sa vystaví a čo nieVčera 15:36Dve tváre Petra Fialu: Ako neustále kompromisy vládu zdržujú a zároveň ju držia pokopeVčera 15:18Ankety otvárajú diskusie, ktoré potrebujeme, vravia Kaščák, Kučová a GarajVčera 15:02Pellegrini naráža na Danka. Šéf SNS chce, aby koalícia zvážila iného kandidáta na prezidenta