Ficova vláda

Koalícia sa mobilizuje aj v nedeľu a vysvetľuje rýchle rušenie špeciálnej prokuratúry aj novým obvinením Tibora Gašpara. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu vyhlasuje, že vyšetrovania budú pokračovať. „Garantujem vám, že keď sa zruší Úrad špeciálnej prokuratúry, nezruší sa ani jedno trestné stíhanie,“ povedal.

Najdôveryhodnejší ministri sú z Hlasu, ukazuje to prieskum Focusu pre reláciu Markízy Na telo. Najviac ľudia dôverujú ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi, ministerke hospodárstva Denise Sakovej a ministrovi práce Erikovi Tomášovi. V prieskume vyšlo, že pri všetkých ministroch Ficovej vlády je nedôvera vyššia ako dôvera.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu obhajuje rýchle zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a tvrdí, že každý deň existencie špeciálnej prokuratúry vytvára riziko. Chceli zmeny od budúceho roka, preto to robia zrýchleným konaním.

Bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vraví, že dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda je „hanbou akademickej obce“. Reagovala tak na Burdovo stanovisko pre vládu o zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry.

Poslanec Smeru Tibor Gašpar nevylúčil, že by sa mal stať šéfom SIS. „Nie je na stole takáto otázka. Keď budú splnené zákonné podmienky, prečo by som ním nemohol byť,“ povedal Gašpar.

Desiatky osobností adresovali predsedníčke Európskej komisie a komisárovi pre spravodlivosť list o rušení špeciálnej prokuratúry. Ursule von der Leyenovej a Didierovi Reyndersovi píšu, že skutočným motívom koalície je snaha zastaviť vyšetrovanie korupcie, a vyzývajú ich, aby nepodľahli Ficovej zavádzajúcej argumentácii.

Nevedel som, že som obvinený, povedal poslanec Smeru Tibor Gašpar. „Dozvedel som sa to z otázok novinárov,“ dodal. Domnieva sa, že novinári majú k dispozícii celé uznesenie.

Moderátor TA3 Richard Dírer sa pýtal Andreja Danka, či je plánom Roberta Fica stať sa sudcom Ústavného súdu, kam by ho mohol vymenovať Peter Pellegrini po zvolení za prezidenta. Danko odpovedal, že nechce o budúcnosti hovoriť za Fica a Pellegriniho.

SNS sa v stredu stretne s Petrom Pellegrinim, ktorý im má povedať, či bude kandidovať za prezidenta a či chce podporu SNS. „Núkali sme mu podporu,“ povedal Andrej Danko s tým, že v koaličnej dohode podporu svojej kandidatúry nechcel.

Robert Fico tvrdí, že za zníženie ratingu Slovenska agentúrou Fitch môžu predchádzajúce vlády. „Prečo sa neobrátite na pánov Hegera, Matoviča a Ódora? Rozbili verejné financie. Teraz sme urobili prvý krok, konsolidáciu o 0,5 percenta HDP,“ povedal Fico.

Robert Fico si dával pozor, aby nenapádal účastníkov štvrtkového protestu pred úradom vlády, kam prišli tisíce ľudí. “Ja som o ľuďoch na námestí nepovedal ani jedno jediné slovo, ani jedno.“ Kritizoval napríklad Michala Šimečku, že protest zvolal.” Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha na Facebooku tvrdil, že išlo o niekoľko stoviek „progresívcov a liberálov“.

Prezidentský kandidát Ivan Korčok píše, že sa v utorok zúčastní na opozičnom proteste, ktorý organizujú PS, SaS a KDH v reakcii na rušenie špeciálnej prokuratúry Ficovou vládou.

Kompenzácie cien energií budú stáť jeden a štvrť miliardy. „Neteší nás, že to je taký veľký výdavok,“ povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas). „Spravíme maximum, aby ďalší rok bola už pomoc adresnejšia,“ povedala Saková s tým, že dnes nevedia zistiť, kto si energiami vykuruje bazén.

Robert Kaliňák hrozí Štefanovi Hamranovi, že čoskoro o ňom vyjde najavo, ako okrádal políciu. „Pán Hamran, nezabudnite, okrádali ste Policajný zbor o státisíce eur. Onedlho sa to všetko dozvieme,“ povedal minister obrany.

Poslanec PS Jaroslav Spišiak reaguje na Ficovu tlačovku slovami, že na premiérovi bolo vidno zdesenie a strach z ľudí, ktorí vyšli do ulíc. Nijako inak sa podľa neho nedá vysvetliť narýchlo zvolané vystúpenie, pri ktorom Fico a Gašpar obhajovali rušenie špeciálnej prokuratúry.

Majú právo protestovať, plne to rešpektujeme, povedal podpredseda Smeru Ľuboš Blaha o štvrtkových protestoch pred úradom vlády. Vo videu na Facebooku tvrdil, že išlo o niekoľko stoviek „progresívcov a liberálov“. Na protest zvolaný opozičnými stranami pritom prišli tisíce ľudí.

Premiér Robert Fico obhajuje zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry aj tým, že prokurátor obvinil Tibora Gašpara. „Poslanec a predseda výboru sa musí z médií dozvedieť, že bolo proti nemu vznesené obvinenie,“ povedal Fico.

Premiér kritizuje vznesenie obvinenia voči poslancovi Smeru Tiborovi Gašparovi. Tlačovú besedu urobil v nedeľu v centrále Smeru aj s advokátom Marekom Parom. Fico Tvrdí, že ide o skutky, ktoré sa údajne stali pred 10 až 11 rokmi a obvinenia sú založené na vyjadreniach Ľudovíta Makóa z roku 2020.

Úrad špeciálnej prokuratúry reaguje na tlačovú besedu, ktorú ohlásil premiér vo veci obvinenia Tibora Gašpara. V stanovisku píše, že vyšetrovatelia sú procesne samostatní a postupujú na základe dôkazov a rovnako to bolo aj v tomto prípade.

Maroš Žilinka hodnotí na Facebooku svoje tri roky vo funkcii ako „súhrn rozhodnutí, o správnosti ktorých som presvedčený“. Pred pár dňami sa napríklad vyjadril, že nemá problém s expresným rušením špeciálnej prokuratúry Ficovou vládou.

Ministrami kultúry už na Slovensku boli aj Dušan Slobodník či Ivan Hudec a povereníkom pre kultúru aj Vasil Biľak, pripomína Silvester Lavrík „Možno tam niekde pri Biľakovi vznikol precedens odkladania neschopných, no zaslúžilých súdruhov, prípadne univerzálne použiteľných podržtaškov, ochotných a odhodlaných urobiť špinavú prácu.“

Maroš Žilinka sa podľa komentátora Romana Pataja zosmiešňuje a minimálne pred právnikmi si robí veľkú hanbu, keď tvrdí, že návrh vlády, aby špeciálna prokuratúra zanikla už 15. januára, je vykonateľný. „Úplne ignoruje fakt, že existujú nejaké legislatívne pravidlá, ktoré by mali slušní právnici a politici dodržiavať, a v tomto prípade nebudú dodržané.“

Predseda parlamentu Peter Pellegrini ešte stále nevyhlásil voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Mal to urobiť bezodkladne po tom, čo v septembri skončila Jana Laššáková. Pellegrini pre Markízu povedal, že sa chystá na návštevu súdu a chce diskutovať o úprave jeho kompetencií aj počte sudcov.

To, že Pellegrini a Saková oznámili, že vláda komplexne pokryje náklady na zvýšenie ceny plynu, je podľa Konštantína Čikovského nehospodárne, nechutné a je to klamstvo voči ľuďom. „Sme asi posledná krajina, ktorá takto tupo reagovala,“ vraví komentátor v rozhovore.

Ministerka hospodárstva Denisa Saková tvrdí, že Jozef Holjenčík nebol jej nominácia na šéfa ÚRSO, ale nominácia koaličných strán. Aj napriek jeho kauzám mu podľa nej dala koalícia druhú šancu. Dodáva, že hľadali niekoho, kto už má s úradom skúsenosti.

PS, SaS a KDH usporiadajú v utorok o 18.00 protivládny protest v Bratislave aj Košiciach: v hlavnom meste pred úradom vlády, v Košiciach pred Štátnou vedeckou knižnicou. Prvý protest organizovala opozícia vo štvrtok, prišli naň tisíce ľudí.

Penta je už ďalším členom koalície, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Konštantín Čikovský a Roman Pataj. „Aj keď hovoríme o prokuratúre, aj keď hovoríme o daniach, všade vidíme spoločné záujmy Penty a tejto koalície.“

Kroky Ficovej vlády otriasajú základmi právneho štátu, povedal Ľudovít Ódor na besede Napunku v Komárne. „Nie je to novinka, videli sme to aj dávnejšie. Vtedy to ešte robili sofistikovanejšie, teraz sú na to možno aj pyšní.“ Určite to otočí kompas krajiny smerom k temnejšej demokracii, dodal expremiér. (napunk)

Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Fitch nedopriala Ficovej vláde viac času na to, aby dokázala, že jej opatrenia na ozdravenie verejných financií zafungujú. Hodnotenie krajiny zhoršila na úroveň A- so stabilným výhľadom. To môže podstatne zvýšiť náklady na chod štátu.

Pellegrini pomáha valcu nadprácou, píše v Newsfiltri Jana Shemesh. „Podľa opozičných poslancov sa koalícia v parlamente správa škandalózne a zabraňuje im v diskusii. Poslankyňa Kolíková sa domnieva, že sa tak zvyšuje šanca, že prípadné podanie na Ústavnom súde uspeje.“

Jana Shemesh v Newsfiltri píše, čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček. „Prezidentka určite vie, že jej výzvy vládnej koalícii sú márne, musí však zachovávať isté dekórum. Aj to by sa však dalo urobiť trochu razantnejšie vzhľadom na vážnosť situácie a na fakt, že sa jej o chvíľu končí obdobie v úrade.“

Tiborovi Gašparovi a Norbertovi Bödörovi pribudlo ďalšie obvinenie, píše web tvnoviny.sk. Poslanec Smeru aj nitriansky oligarcha čelia stíhaniu pre prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu a iného prejavu osobnej povahy spolupáchateľstvom, Bödör navyše aj pre prečin podplácania.

Minister spravodlivosti Boris Susko povedal, že k novele Trestného zákona zriadil kolégium odborníkov, v ktorom boli dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, štátna tajomníčka rezortu vnútra Lucia Kurilovská, zástupca generálnej prokuratúry Jozef Kandera či predseda trestnoprávneho kolégia z Najvyššieho súdu František Mozner.

Prezidentský kandidát Ivan Korčok kritizuje koalíciu a Petra Pellegriniho za postup v parlamente pri rušení špeciálnej prokuratúry. „Brániť opozícii vykonávať svoj mandát, či vo výboroch alebo v pléne, považujem za hrubé porušenie ducha ústavy a parlamentarizmu. Vláda prikročila k neakceptovateľnému cvalu v takejto vážnej téme.“

Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov, píše Ján Hrubala, predseda Špecializovaného trestného súdu. „Ak sa zachová trend počtu podávaných obžalôb a úrad bude zrušený, na krajských prokurátorov čaká na budúci rok cca 540 pojednávacích dní navyše. Iste mi krajskí prokurátori dajú za pravdu i v tom, že „zdediť“ už rozbehnutý spis je často časovo i odborne náročnejšie, ako manažovať si dozor nad vecou od jej začiatku.“

Vicepremiér Tomáš Taraba (nom. SNS) obviňuje poslancov za KDH a PS, že sa pokúšajú zvolať na budúci týždeň rokovanie Európskeho parlamentu s cieľom, aby zobral Slovákom eurofondy na zdravotníctvo, školstvo, cesty a životné prostredie. Opozícia pritom varuje pred demontážou právneho štátu aj chystaným zrušením špeciálnej prokuratúry.

Premiér Fico kritizuje prezidentku za to, že avizovala možný podnet na Ústavný súd v prípade rušenia špeciálnej prokuratúry. Prezidentka podľa Fica vraj týmto len chráni špeciálneho prokuratúra Lipšica.

Na štvrtkovom proteste v Bratislave bolo vidieť, že ani opozícia nečakala taký úspech. Podľa Moniky Tódovej ho pripravovali narýchlo a odporúča, aby takéto udalosti nabudúce nepodceňovali. „Pozrite si prejavy Richarda Stankeho. Hovorí sa po-ma-ly, pretože na námestí je ozvena. Prejav musí byť napísaný vopred, stručný, heslovitý. Potlesk treba nechať odznieť,“ píše v Udalostiach týždňa.

Parlament začne o novele Trestného zákona, ktorá ruší špeciálnu prokuratúru a zmierňuje tresty, rokovať najskôr v utorok. Dnešné zasadnutie bolo len do 16.00 h a napriek tomu, že poslanci tento bod zaradili na dnes, nestihli sa k nemu dostať.

Na protest v utorok 12. decembra budú opozičné strany PS, KDH a SaS pozývať aj iné strany či iniciatívy. Detaily, kto bude vystupovať, je podľa Šimečku (PS) na debatu na najbližšie hodiny a dni. Či pozvú aj Slovensko (predtým OĽaNO), jasne nepovedal.

Danglár: Majster kat

Robert Fico sa podľa predsedu PS Michala Šimečku prerátal. „Robert Fico a táto vláda si asi mysleli, že to prejde veľmi rýchlo, že si to nikto veľmi nevšimne,“ povedal. PS, SaS a KDH ohlásili, že budú pokračovať v protestoch proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a krokom, ktoré ohrozujú právny štát.

Parlament rokuje o viacerých vládnych návrhoch, ešte neotvoril rokovanie o zmene trestnej politiky a zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry. Momentálne rokuje o vládnom návrhu zmeny zákona o environmentálnych záťaží, ktorú navrhol minister Tomáš Taraba.

Naživo: Tlačová beseda PS, SaS a KDH o pokračovaní protestov. (nrsr)

Igor Matovič (Slovensko, predtým OĽaNO) vyzval PS a SaS, aby nešikanovali jeho hnutie a stranu Demokrati pri protestoch proti koalícii a rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry. Všetky opozičné strany by sa mali podľa neho spojiť. Ponúkol PS a SaS, že ak je problém jeho osoba, tak bude stáť v úzadí a nebude vystupovať.

Progresívne Slovensko zvažuje podanie na Ústavný súd preto, že koalícia znemožňuje opozičným poslancom a poslankyniam, aby vykonávali svoj mandát. Reaguje tak na to, že im dnes neumožnili klásť otázky na ústavnoprávnom výbore a potom ani predniesť v pléne návrh na odloženie zmeny trestnej politiky.

O zrušení špeciálnej prokuratúry aj snahe ovplyvniť trestné konania budú v stredu v bratislavskom DPOH diskutovať Marián Leško, Martin M. Šimečka, Michal Vašečka a Matúš Kostolný. Lístky na debatu Ako zachrániť demokraciu sú ešte k dispozícii.

PS, SaS a KDH oznámili ďalší protest pred úradom vlády v utorok o 18:00, na ten štvrtkový prišli tisíce ľudí. Protesty pripravujú aj v ďalších mestách. „Prizveme aj občianske iniciatívy a ďalších politických partnerov. Nedovolíme Robertovi Ficovi, aby uniesol právny štát na Slovensku!“ píšu v spoločnom vyhlásení Michal Šimečka, Milan Majerský a Richard Sulík.

Opozícia menuje pri obmedzovaní demokratickej diskusie v parlamente konkrétnych ľudí: Petra Pellegriniho a Miroslava Čellára z Hlasu a aj Tibora Gašpara zo Smeru. Predseda parlamentu nedal opozícii ani šancu navrhnúť odloženie rokovania o rušení špeciálnej prokuratúry. Čellár a Gašpar z vedenia ústavnoprávneho výboru zasa nepripustili otázky poslancov.

Prezidentka Čaputová varovala, že znižovaním trestných sadzieb pri trestných činoch proti rozpočtu Európskej únie sa vystavujeme možnému riziku pozastavenia eurofondov. Pripomenula stanovisko Európskej prokuratúry, ktorá na toto znižovanie sadzieb upozornila.

Nové na Dennikn.sk

14:19Nedeľná nekázeň: Vianoce Doriana Graya  14:05Fico bráni Gašpara aj v nedeľu. Osobnosti píšu Európskej komisii, ďalšie protesty budú aj v Košiciach, Žiline a Nitre 13:12Volali ho Bandasková hlava. Zachránili psa, ktorý mesiac žil s plastovou nádobou na hlave 11:40Danglár: Birmovaný komunista 11:31Košická župa pár dní pred podpisom zmluvy znemožnila zastupiteľstvu schvaľovať prenájom mechanizmov za milióny. Poslanci si to nevšimli 10:37Keď uvažujem o budúcnosti Slovenska, prepadá ma úzkosť, hovorí šéfka maďarskej mimovládky. Opisuje, ako postupoval Orbán 08:23Toto vystrihneme: Módna informačná služba 08:10Guardiolov brat ju dostal z bankrotu a City dáva tipy na hráčov. Príbeh Girony, senzácie La Ligy 07:51Ráno s NHL: Slafkovský sa pobil, premenil víťazný nájazd a predviedol oslavu ako z filmu Gladiátor 06:45Keď je najväčšou drámou to, či sa podarí likérový špic. Prečo aj vy pozeráte Pečie celé SlovenskoVčera 17:25Barbora Fandelová: Šokovalo ma, že si podľa niektorých žien nezaslúžim šancu mať ďalšie dieťaVčera 15:30Falošné manželstvo s príbuznou či prekročenie rieky. Tisíce Ukrajincov utekajú pred vojenskou službouVčera 12:36Slovan ide do Spišskej ako outsider. Tri dôvody úspechu malého klubu, ktorý je na čele extraligyVčera 09:20Severná Kórea systematicky a svojvoľne väzní, mučí a zabíja vlastných občanovVčera 08:00Komentátori Denníka N: Penta je už ďalším členom koalícieVčera 06:56Ráno s NHL: Jedno striedanie, 4 sekundy a zranený kapitán. Príbeh najkratšieho debutu v histórii08.12 23:48Prvá agentúra z veľkej trojky zhoršuje Slovensku rating. Konsolidáciu považuje za nejasnú08.12 19:50Útok Hamasu spustil novú vlnu konšpiračných teórií o Chazaroch a židovskej svetovláde08.12 19:20Priznal sa k špionáži aj propagácii zvrátenej kultúry. Spolustraníka Vladimíra Clementisa komunisti zlomili rýchlo08.12 19:00Newsfilter: Čo sa dá urobiť, aby Fico nedostal zrušenie špeciálnej prokuratúry pod stromček08.12 18:44Blokády hraníc oslabujú ukrajinskú ekonomiku a Poliakom za ne hrozí žaloba z Bruselu08.12 18:03NATO má len niekoľko rokov, aby sa pripravilo na ruský útok, varuje nemecký think-tank08.12 18:00Graf dňa: Európske embargo zabralo slabo. Ruské príjmy z ropy a zemného plynu znova rastú08.12 17:40Nezabíjajte zlaté teľa! Alebo čo Andrejovi Dankovi zrejme nepovedali08.12 17:17Šimečka, Kostolný, Leško: Ako zachrániť demokraciu (pozvánka na diskusiu v Prešove)08.12 16:50Manuál o šikane pre rodičov: kedy klásť dieťaťu otázky, ako komunikovať so školou a prečo hneď nevolať psychológa08.12 16:45Žien v obrane a diplomacii pribúda, no stále je to málo. Pri riešení konfliktov sú prínosom08.12 15:49Rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry mala predchádzať široká diskusia a analýza následkov08.12 15:41Ako dávať skutočne dobré darčeky? Darujte zážitky, nie veci08.12 15:26U Fica patrí škrtenie medzi najobľúbenejšie druhy násilia (udalosti týždňa)