O čom svedčí úspech zbierky pre Ukrajinu, vysvetľuje Martin M. Šimečka. „Môže to byť signál, že časť slovenskej spoločnosti hľadá spôsob, ako ubrániť demokraciu u nás doma, len jej treba vyjsť v ústrety.“

Najnižšiu dôveru spomedzi členov vlády má Martina Šimkovičová, nasleduje Robert Fico a Robert Kaliňák, ukázal prieskum Focusu pre Markízu. Ministerke kultúry nedôveruje až 65 % ľudí a takýto názor má aj tretina voličov SNS. Najvyššiu dôveru majú Erik Tomáš a Tomáš Drucker z Hlasu.

Do relácie Markízy Na telo pre bojkot opäť neprišiel nikto z koalície. V štúdiu je len moderátor Michal Kovačič, exministerka spravodlivosti Mária Kolíková a prázdna stolička.

Táto deštrukčná novela nás vracia do čias hlbokého mečiarizmu, komentuje umelec a pedagóg Jaroslav Kyša zmeny v FPU. „Politici si mysleli, že môžu kontrolovať umenie. Mýlili sa vtedy a tí súčasní sa mýlia tiež. Politikom na Slovensku sa nepodarí rozdeliť umeleckú obec tak, ako sa to podarilo Orbánovi v Maďarsku,“ tvrdí.

Jednou z mála vecí, ktoré Smer urobil správne, bolo vytvorenie Fondu na podporu umenia, hovorí v ankete umelkyňa Ivana Šáteková. „No kultúra nie je momentálne v ich záujme, tak nechajú celý svoj projekt zničiť hŕstkou nekompetentných ľudí, ktorí sú urazení, že z fondu finančnú podporu nikdy nedostali.“

Máme problém so zaočkovanosťou, hlavne že antivaxer prešetruje pandémiu, pripomína Newsfilter. „Vyzerá to však tak, že ani tá covidová amnestia, ktorú splnomocnenec Kotlár sľuboval svojim fanúšikom, nebude. No zarážajúce je, že sa na jeho konferencii zúčastnil aj premiér Fico.“

Peniaze poslané na ukrajinskú muníciu sú jednou z najlepších odpovedí na Ficov výsmech, píše Jana Shemesh v Newsfiltri. „Sú dôkazom, že tisíce ľudí sa len neutápajú v hneve, smútku či vo frustrácii, ale aktívne sa dištancujú od vlny zbabelosti a malosti, ktorá sa na Slovensku v posledných mesiacoch šíri.“

Robert Fico mohol tušiť problémy s rušením špeciálnej prokuratúry, už keď vlani v novembri vyrážal na utajované rokovanie do Bruselu. Vicepremiér Peter Kmec tvrdí, že pred Európskou komisiou obháji odstavenie prokurátorov, ktorí odhaľovali podvody s eurofondmi a po novom majú vybavovať sťažnosti väzňov.

Robertovi Ficovi dnes vypršal termín na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Vysvetľujeme, prečo naráža so zrušením špeciálnej prokuratúry a prečo nemusí stačiť, že prípady podvodov s eurofondami presunú na krajské prokuratúry. V ohrození je aj 3,5 miliardy z plánu obnovy.

Minister práce Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, nazval ich farizejmi a za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil. Podľa stanoviska rezortu poslancom hnutia povedal, že daňový bonus v nejakej výške zostane, niektoré dane – napríklad pre bohatých – sa môžu zvýšiť. Z odpovede zároveň vyplýva, že nevie vylúčiť ani zmeny v druhom pilieri.

Vládna koalícia sa v parlamente chystá odvolávať členov súdnej rady Jána Mazáka a Andreja Majerníka. Oboch do súdnej rady zvolili poslanci v predchádzajúcom volebnom období. Dôvodom ich odvolania má byť „strata dôvery v ich svedomitý výkon zverených právomocí“.

Tisíce slovenských občanov ukázali vláde vztýčený prostredník, píše Ján Štrasser o slovenskej zbierke na ukrajinskú muníciu. „Na rozdiel od Fica a jeho putinčíkov vyznávajú hodnoty euroatlantickej civilizácie a pod heslom ‚Keď nie vláda, posielame my!‘ za tri a pol dňa vyzbierali 2 023 588 eur. Je skvelé byť v takej dobrej spoločnosti.“

Taraba kašle na to, že chlievy smrdia aj voličom koalície, píše Ivan Štulajter. „Útoky vládnej koalície na mimovládky sú útokmi na práva občanov aj v takej veci, akou je ich ústavné právo na priaznivé životné prostredie.“

Dnes tu bránime nezávislosť kultúry, povedal František Mikloško (KDH) v rozprave k zákonu o Fonde na podporu umenia. Predkladateľ pozmeňujúceho návrhu Roman Michelko (SNS) uznal, že pri druhom čítaní už je veľmi neskoro na diskusie.

Podľa poslankyne Hlasu Ľubice Laššákovej bolo potrebné viac sa vopred rozprávať s ľuďmi, ktorých sa týka novela zákona o Fonde na podporu umenia. Bývalá ministerka kultúry dodala, že by bolo vhodné nechať si ešte čas na opravy tejto novely.

Poslanec Hlasu Roman Malatinec sa teší, že kultúrnej politike venujeme priestor v Národnej rade, vyhlásil v rozprave k zákonu o Fonde na podporu umenia. Dodal, že z celkovej sumy podporených žiadostí za roky 2016 – 2023 väčšina peňazí smerovala do Bratislavského kraja a on sa s tým nevie stotožniť.

Úspech slovenskej zbierky na muníciu si všimla aj britská BBC. „Slováci sa snažia pomáhať Ukrajine po tom, ako ich premiér túto pomoc zastavil,“ napísalo britské verejnoprávne médium. Jeho korešpondent oslovil aj podporovateľa zbierky, takmer storočného bývalého partizána Otta Šimka. Britom povedal, že tak ako nemalo zmysel rokovať s Hitlerom, nemá zmysel rokovať s Putinom.

V parlamente sa začalo rokovanie o budúcnosti Fondu na podporu umenia. „Je to úprava, ktorá ho v podstate ruší, fond skolabuje,“ hovorí Zora Jaurová (PS) o pozmeňovacom návrhu Romana Michelka (SNS). Zákon má platiť už od 1. júna, o dotáciách majú podľa neho rozhodovať nominanti ministerstva kultúry a nie odborníci.

Iniciatíva My sme les podáva trestné oznámenie vo veci usmrtenia medveďa pri Liptovskom Mikuláši. Pri odstrele medveďa bol podľa nej spáchaný trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov a trestný čin pytliactva.

Kultúre hrozí, že sa vráti o 20 rokov späť, varuje Dušan Buran pred zmenami vo Fonde na podporu umenia. Predseda rady fondu vysvetľuje, čo môže spôsobiť zákon, ktorý je v parlamente. O dotáciách pre knižnice, galérie, folklórne súbory či hudobníkov už nemajú rozhodovať primárne odborníci, ale nominanti ministerstva. „Obávam sa, že najviac by na to doplatili zase tí najmenší a najslabší.“

Dušan Buran. Foto N - Tomáš Benedikovič

Newsfilter: Vláde ide najlepšie personalistika, najmä vyhadzovanie odborníkov a ich nahrádzanie ľuďmi podľa úplne iných kritérií. „Oveľa národnejší telerozhlas by mal riadiť človek, ktorý má pocit, že po ňom idú ilumináti a práškujú ho dopravné lietadlá; zato z ruských lietadiel, ktoré zhadzujú reálne bomby na ukrajinské mestá, zjavne strach nemá. Lukáš Machala to ešte nemá isté, ale kritériá koalície spĺňa na 100 %,“ píše Tomáš Gális.

Rezort zahraničných vecí potvrdil, že prípad zadržaného bývalého námestníka SIS Borisa Beňu sleduje. „Zastupiteľský úrad v Nairobi od prvého momentu od obdržania informácie prípad sleduje v koordinácii s belgickým zastupiteľstvom, ktoré nás v Konžskej demokratickej republike zastupuje a je pripravené komunikovať s príslušnými orgánmi,“ potvrdil. Viac informácií v tejto chvíli nechcel poskytnúť.

Vládni politici od prezidentských volieb objavili náhly záujem o KDH. Fico sa hnutiu najprv vyhráža „vykostením“, potom sa líška so zákazom adopcií homosexuálnymi pármi. KDH pred eurovoľbami hľadá svoje miesto a zvyšku opozície vysiela signály, že si v niektorých témach zachová dištanc.

KDH sa v posledných dňoch dohodami a hlasovaním s koalíciou zahráva s ohňom, píše v Newsfiltri Tomáš Gális o medveďoch či 13. dôchodkoch. „Dá sa pochybovať, že KDH spoluprácou s koalíciou získa nejakých voličov… ale na druhej strane sa o nich aspoň hovorí. Čo by za to dal ten… Ako sa to? Aha, Matovič!“

Poslanec nemôže fajčiť ani vo svojej kancelárii, ak je vo verejnej budove. Za priestupok hrozí pokuta poslancovi aj Národnej rade. Na porušenie pravidiel už mala poslanca Rudolfa Huliaka upozorniť aj Národná rada. „Fajčiť je dovolené len na vyhradených miestach. Pán poslanec Huliak už bol upozornený, aby experimenty na báze cigaretového dymu mimo nich nevykonával.“

Robert Fico naznačil, že po eurovoľbách budú na post eurokomisára podporovať Maroša Šefčoviča, súčasného podpredsedu Komisie. Z Bruselu po samite EÚ ešte odkázal Petrovi Pellegrinimu, že v deň jeho inaugurácie bude zrejme na mierovom samite vo Švajčiarsku.

Šestica štátnych teplární bola roky stratová, noví manažéri ich dokázali priviesť k vysokým ziskom. Ministerka hospodárstva Denisa Saková aj napriek tomu celé predstavenstvo odvolala, má voči nim niekoľko výhrad.

Zuzana Čaputová sa v piatok o 11.00 h stretne s viacerými predstaviteľmi kultúrnej obce – s exministrom Marekom Maďaričom či rektormi vysokých umeleckých škôl v súvislosti s aktuálnym dianím a zmenami v pôsobnosti ministerstva kultúry.

V koalícii sa špekuluje, že novým riaditeľom telerozhlasu by mohol byť Lukáš Machala, generálny riaditeľ služobného úradu ministerstva kultúry. Machala RTVS pravidelne kritizuje, o verejnoprávnej inštitúcii hovorí ako o „hanbe žurnalistiky“, ktorá nedáva priestor ľuďom z dezinfoscény.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Je to dôkaz, že robíme na diabolskom pláne, reagoval Robert Fico na schválenie 13. dôchodkov. Vo videu, ktoré nakrútil počas samitu v Bruseli, chváli koalíciu, že našla takmer 900 miliónov eur na toto opatrenie a zároveň robí na konsolidácii verejných financií.

Najbližšie hlasovanie v parlamente bude v stredu 24. apríla o 11.00 h, v utorok hlasovanie nebude. Dôvodom je zahraničná pracovná cesta podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas), ktorý je poverený vedením parlamentu po Petrovi Pellegrinim.

Bližšie informácie ku covidovej amnestii sa verejnosť dozvie až po lete. Podľa splnomocnenca vlády Petra Kotlára (SNS) sa najprv musia dohodnúť na tom, ktoré priestupky počas pandémie je možné odškodniť.

Podobnými pokusmi, ako robil poslanec Huliak, sa zaoberali aj niektorí vedci, ktorí skúmali pasívne fajčenie izbových rastlín. Rastliny v interiéroch nemajú len ozdobnú funkciu, dokážu do istej miery aj filtrovať vzduch od škodlivých látok – napríklad aj z cigariet. Vysvetľujeme, v čom sa Rudolf Huliak pri pokuse s kvetinou, na ktorú vydychoval dym z cigary, mýlil.

Zdroj - Instagram SNS, Dvorapa/Wikimedia, CC BY-SA 3.0

Upravený návrh SNS na zrušenie RTVS by už nemal zahŕňať takzvanú programovú radu, proti ktorej nebola len opozícia, ale aj Hlas. Riaditeľa nebude možné odvolať bez uvedenia dôvodu, po novom by riaditeľa telerozhlasu mala voliť rada, kde budú nominanti vlády a parlamentu.

V parlamente je pravidelná Hodina otázok, premiér Fico, ako aj viacerí ministri sa z účasti ospravedlnili pre iný pracovný program. Premiér Fico je na samite lídrov EÚ.

Poslanec Alojz Hlina (SaS) označil návrh zákona KDH a rezortu životného prostredia o strieľaní šeliem za „nebotyčnú sprostosť“. Zdôraznil, že problém s medveďom skutočne existuje a treba ho riešiť, ale nie v rámci zákona o civilnej ochrane.

Šéf policajnej inšpekcie Branislav Zurian rešpektuje závery vyšetrovania, že smrť Milana Lučanského vo väzbe nezavinila cudzia osoba. V novembri počas vypočutia v parlamente pritom hovoril, že bývalého policajného prezidenta zavraždili. Na otázku, či sa teda nemýlil, odpovedal, že vtedy vychádzal len z medializovaných informácií.

Policajná inšpekcia si v uplynulom roku nerobila svoju prácu, tvrdí jej riaditeľ Branislav Zurian a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Odvolávajú sa na záverečnú správu za rok 2023. Minister prisľúbil, že ju zverejnia ešte dnes. „Úrad mal prešetrovať trestné činy, ktorých páchateľmi boli policajti, ale namiesto toho kryl ľudí, ktorí tu vytvárali dojem, že Slovensko nebolo právnym štátom,“ povedal Šutaj Eštok.

Zuzana Dolinková zverila plán obnovy na ministerstve zdravotníctva Matejovi Ovčiarkovi. Ešte v roku 2020 ho vtedajší premiér Peter Pellegrini pre viaceré kauzy z minulosti nakoniec nevymenoval za člena Rady Úradu pre verejné obstarávanie. (sme)

Záujem „grandiózneho“ Danka o post šéfa parlamentu je Ficova príležitosť, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Hádky o funkcie nevyzerajú dobre. Ľudí otravujú, pretože nimi politici vysielajú signál, že sa starajú len o seba. Ťažiť z toho môže len ten, kto sa tvári, že s tým nič nemá a je nad vecou. Teda Robert Fico.“

Taraba už hovorí aj o konci Matovičovho prorodinného balíka, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „A niet sa veľmi čo čudovať. Všetky kľúčové argumenty sú na strane vládnej koalície. Pre Fica to nie je ideálna situácia, ale ak sa naozaj odváži balík výrazne okresať a urobí to rozumne, nie je to nič, čo by nedokázal prestáť.“

Prežijeme Fica aj jeho ľudí. My tu budeme stále, oni odídu, vraví v rozhovore novinár Braňo Dobšinský. „Hovorí sa, že typický narcis má veľké ego, hoci je to naopak – má ho krehké. Ľahko ho urazíš, spochybníš, a tak si ho potrebuje nahrádzať pompéznymi symbolmi. Keď teda Danko zosmiešňuje Šimečkovo vzdelanie, v skutočnosti ide o komplex.“

Braňo Dobšinský. Foto N - Tomáš Benedikovič

Parlament posunul do druhého čítania novelu, ktorá zavádza jednodňovú diaľničnú známku. Podľa návrhu by mala stáť 5,40 eura a platiť by mohla už od júla.

Poslanci poslali do druhého čítania novelu, ktorá by umožnila ministerstvu dopravy zasahovať do všetkých ciest v obciach a mestách. V súčasnosti môže ministerstvo vykonávať štátny odborný dozor len nad diaľnicami.

Shooty: Podľa plánu

Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová odmieta Ficov výrok, že má slovenskú vládu rada „ako koza nôž“. Vraví, že má k Slovensku veľmi pozitívny vzťah a chce s ním konštruktívnu spoluprácu. (euractiv)

Video: Ministra Tomáša Tarabu rozhnevali otázky novinárov o zbierke na muníciu pre Ukrajinu. Novinára posiela so samopalom na Ukrajinu. Partizán Otto Šimko vo videu vysvetľuje, prečo zbierku podporuje on.

V SNS stále chcú post predsedu parlamentu, minister Taraba argumentuje aj tým, že Andrej Danko v roku 2018 súhlasil, aby bol Peter Pellegrini premiérom. Hlas to odmieta, ale Richard Raši zároveň priznáva, že SNS za neho zatiaľ hlasovať nechce.

Foto N - Šimon Kern

Vieme, čo bagatelizovanie problémov robí s tými, ktorí užívajú Lexaurin a iné lieky alebo si myslia, že by možno mali, píše Jana Shemesh o tom, koľkokrát minulý týždeň premiér Fico hovoril o Lexaurine. „Škodí im, dáva im najavo, že oni sú problém, veď nie je normálne, aby veci tak prežívali. Rozhodne nie politiku.“

Vojnu na Ukrajine spôsobila ruská agresia, povedal minister Tomáš Taraba v rozhovore pre Postoj. Podľa neho je na Ukrajincoch, aby si povedali, dokedy budú znášať obranu voči Rusom. „Len oni si môžu povedať, kedy stačilo. Podmienky urovnania konfliktu nemôžeme za nich diktovať my,“ dodal Taraba.

Nové na Dennikn.sk

14:32O čom svedčí úspech zbierky pre Ukrajinu 14:07Na vrchole i na okraji sveta alebo Oblúk snov Arta Davidsona (úryvok z knihy) 13:55Všetci sa nachádzame v teráriu 13:49F1 sa do Číny vrátila po dlhých piatich rokoch. Verstappen odvtedy jasne dominuje, keď vyhral polovicu pretekov 13:33Slovenská vláda sa investíciou EÚ do zbrojoviek nechce chváliť 13:33Prieskum: Najnižšiu dôveru z členov vlády má Šimkovičová, nasleduje Fico a Kaliňák 10:55Nedeľná nekázeň: Ako môžeme oslavovať Boha, keď zomierajú nevinní 10:47Remišová: Keď som odovzdávala Slovensko IT úradníckej vláde, bola to zdravá firma v zisku 06:47Ráno s NHL: Rangers majú najväčšiu šancu na Stanley Cup, aj keď odišli hviezdy. Generálny manažér našiel skvelú náhradu za HalákaVčera 21:28Američania pošlú Ukrajine obrovskú vojenskú pomoc. Zbrane dostane aj Taiwan a zároveň chcú zrušiť čínsky TikTokVčera 13:51Riaditeľka divadla, ktoré sa snaží vzdelávať: Stredoškoláci nevedia slovami vyjadriť pocity, učiteľky majú obavu rozprávať v zborovniVčera 12:40Veliteľ gruzínskej légie Mamuka Mamulašvili: Pomoc zo Slovenska prichádza v pravý čas, veľmi si to vážimeVčera 11:57Všetko je inakVčera 11:43Nemecký ekonóm Wolff: Ak by ste prišli o plán obnovy, mali by ste obrovský problém. Vystúpenie z EÚ? Vrátili by ste sa k chudobe (rozhovor)Včera 10:43High 5ive: Krčmový zbor – len si tak spoločne zaspievaťVčera 10:14Deväť najkrajších túr v Cerovej vrchovine, pohorí s magickým hradom a so skalným vodopádomVčera 08:37Muťo z VAR podcastu: Slovan pre mňa neexistuje. Nechápem, prečo Jasmina a Rytmus plačú ako malé detiVčera 07:11Komentátori Denníka N: V KDH zatiaľ vyzerajú ako užitoční idiotiVčera 06:57Po netradičnej výzve primátorov aj šéfov sa hral hokej, ktorý v play-off často nevidno. Nitra na úvod vyhrala v Spišskej19.04 21:39Čo to bude znamenať pre kultúrnu scénu, ak zákon o Fonde na podporu umenia prejde v súčasnej podobe? (anketa)19.04 19:50Z Vajanského je jedna z najpopulárnejších cyklotrás v Bratislave, už o pár mesiacov môže prísť kontrola19.04 19:12Newsfilter: Zbierka Munícia pre Ukrajinu je aj odkazom Moskve19.04 18:48Polovica čínskych miest sa pomaly prepadáva, zistila štúdia. Ohrozené sú najmä tie na pobreží19.04 18:01Ráž chce urýchliť Višňové, ale v tuneli vidí tektonický zlom19.04 17:40Graf dňa: Slováci vlani zbohatli na najvyššiu úroveň v histórii, zisk však zhltla inflácia19.04 17:15Ficovi vypršal čas na odpoveď po ostrom liste z Bruselu. Problémy tušil už vlani na utajovanej ceste19.04 17:12Život jej zachránila darkyňa až z USA. V počte registrovaných darcov kostnej drene zaostávame za zahraničím19.04 17:10Dediči po zosnulom Lazarovi nič predávať nebudú. Vedúce posty vo firmách preberá jeho dcéra s manželom19.04 16:58Erik Tomáš sa vysmieva z KDH, za podporu 13. dôchodkov im nič nové nesľúbil19.04 16:47Diktátori a demagógovia nezastavia lásku. Prečo sa oplatí počúvať nový album Pearl Jam?