Matúš Šutaj Eštok

Koalícia chce zjavne úplne zvalcovať občiansku spoločnosť, vyhlásila Zuzana Števulová (PS) k dnešnému odvolaniu piatich členov z Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ich odvolal bez udania dôvodu.

Podnety k voľbám prichádzali na ministerstvo vnútra vždy, no tentoraz smerujú zrejme prvý raz aj priamo proti ministrovi. Ľubomír Daňko z Nadácie Zastavme korupciu upozorňuje, že ministrovi podriadení sa pri preverovaní nemusia cítiť komfortne. Michal Piško z Transparency International zase hovorí, že sa to dá brať aj ako „ďalšia skúška nezávislosti štátnej kontroly volebných pravidiel“.

Pokuta za porušenie kampane hrozí nielen Petrovi Pellegrinimu, ale aj ďalším politikom Hlasu. Podnety prišli aj na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka a budú ich preverovať jeho vlastní podriadení. „Nie je to šťastné,“ reagujú zástupcovia mimovládok.

Hasiči, horská služba a ďalšie záchranné zložky budú môcť žiadať o príspevky na nákupy techniky, pozemkov a budov. Peniaze z výzvy za 60 miliónov, ktorú pripravili rezorty vnútra a investícií, majú ísť napríklad na hasičské autá.

Hlas by mohol prevziať Matúš Šutaj Eštok, podľa informácií Denníka N je najpravdepodobnejšie, že práve minister vnútra nahradí Petra Pellegriniho na poste predsedu. Strane však môže hroziť aj to, že ju pohltí Smer; Robert Fico to naznačoval už vlani.

Matúš Šutaj Eštok nepovedal, či bude novým predsedom Hlasu. Zatiaľ podľa vlastných slov riešil, aby sa Peter Pellegrini stal prezidentom. Predpokladá, že v Prezidentskom paláci bude dve volebné obdobia. (rtvs)

Kampaň pána prezidenta bola v súlade so zákonom, povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na kampaň Petra Pellegriniho. Transparency International Slovensko pritom označilo jeho kampaň za netransparentnú.

Matúš Šutaj Eštok povedal, že príhovor Ivana Korčoka po prehre „nebol hodný prezidentského kandidáta“. Vyčítal mu, že na jeho volebnej noci bol Igor Matovič. Minister vnútra aj po voľbách opakuje, že Korčok bol kandidát vojny. (rtvs)

Matúš Šutaj Eštok povedal, že Hlas bude mať pred inauguráciou snem, na ktorom si zvolí nového predsedu. Tvrdí, že Hlas sa „nestratí niekde“ v Smere. Na otázku, kto nahradí Petra Pellegriniho na poste predsedu parlamentu, neodpovedal.

Matúš Šutaj Eštok sa teší, že Peter Pellegrini vo voľbách „drvivo“ zvíťazil a referendum o vládnej koalícii bolo úspešné. Podľa ministra Hlasu má Slovensko po desiatich rokoch „proslovenského prezidenta“.

Matúš Šutaj Eštok z Hlasu je presvedčený, že Slováci sa dnes rozhodli správne. Nálada v Pellegriniho štábe je podľa neho výborná. Dodal, že je menej nervózny ako pred prvým kolom volieb.

Dychová skúška vodiča autobusu bola podľa Matúša Šutaja Eštoka negatívna, zatiaľ nebol schopný hovoriť o tom, čo sa stalo. Minister dodal, že záchranné zložky boli pri nehode v Spišskom Podhradí rýchlo a urobili všetko pre to, aby obetí nebolo viac.

Vyšetrovatelia NAKA okolo Jána Čurillu, ktorých Matúš Šutaj Eštok postavil mimo služby, nedostanú mimoriadne odmeny sľúbené krátko pred voľbami. Minister si dal pozor, aby odmeny sľúbil „aktívnym“ policajtom. Ministerstvo takisto zdôraznilo, že ich nedostanú tí príslušníci NAKA, ktorí nespĺňajú podmienky.

Mimoriadne odmeny 500 eur pre policajtov, hasičov a horských záchranárov majú stáť takmer 12 miliónov eur. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odmieta, že by súviseli s druhým kolom prezidentských volieb, chce vraj stabilizovať stavy v polícii.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sľúbil mimoriadne odmeny 500 eur v najbližšom výplatnom termíne pre policajtov, hasičov a horských záchranárov so statusom „svoje sľuby plním“. Ukázalo sa, že hasiči a horskí záchranári si na odmeny počkajú do júla.

Vyšetrovateľ NAKA Štefan Mašin nebude môcť opäť chodiť do práce. Krajský súd v Bratislave zrušil neodkladné opatrenie, o ktorom vlani v novembri rozhodol Mestský súd Bratislava IV. Mašinov právny zástupca Peter Kubina hovorí, že rozhodnutie im ešte nebolo doručené.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu oznámil, že všetci hasiči, policajti a záchranári dostanú v najbližšej výplate odmenu 500 eur. Poslanec PS Jaroslav Spišiak to označil za paniku a zúfalý oznam pred prezidentskými voľbami.

Poslanec SaS Juraj Krúpa tvrdí, že na výbore pre obranu a bezpečnosť bol „flagrantne“ porušený zákon. Reagoval na uznesenie ku kauze Rozuzlenie, ktorým poslanci zaviazali ministra Matúša Šutaja Eštoka predkladať výboru každé tri mesiace informácie o vyšetrovaní. Kauza zasiahla SIS, ale aj NBÚ a týkala sa snahy diskreditovať vyšetrovateľov NAKA Jána Čurillu a jeho kolegov.

Na Slovensko sa podľa Matúša Šutaja Eštoka v roku 2022 nedostal len jeden podozrivý terorista, ale dvaja. Minister vnútra to povedal po zasadnutí výboru pre obranu a bezpečnosť s tým, že o jednom Tadžikovi máme informácie, o druhom žiadne nie sú. Obaja podľa ministra predstavovali bezpečnostné riziko.

Matúš Šutaj Eštok nepovažuje za porušenie zákona, že minulý týždeň zasponzoroval príspevok na Facebooku, v ktorom útočil na Ivana Korčoka. Nazval ho Dôležitý odkaz pre kandidáta vojny – Ivana Korčoka. Zákon zakazuje viesť kampaň tretím stranám, môžu ju viesť len kandidáti.

Vyjadrenia Erika Kaliňáka o preverovaní účtov novinárov vníma minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ako mladícku nerozvážnosť. Na otázku, či mu pripadá vtipné, ak sa takto vyjadruje predseda zboru poradcov premiéra, odpovedal, že on taký druh humoru nemá.

Výbor pre obranu a bezpečnosť chce dnes s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom riešiť aj kauzu Rozuzlenie. Koalícia navrhuje uznesenie, ktorým poslanci skonštatujú, že obvinenie riaditeľa SIS a NBÚ bolo účelové. Vyšetrovanie pritom stále pokračuje.

Rokovanie výboru pre obranu a bezpečnosť, na ktorom má Matúš Šutaj Eštok hovoriť aj o údajnom teroristovi z Tadžikistanu, bude neverejné. O vylúčenie verejnosti a novinárov požiadal samotný minister vnútra s vysvetlením, že niektoré z informácií sú vo vyhradenom režime. Koaličná väčšina vo výbore s tým súhlasila.

Danglár: Odhalenie

Bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko varuje, že plánovaná reorganizácia môže spôsobiť prieťahy vo vyšetrovaní. Prokurátori zrušenej špeciálnej prokuratúry zase hovoria, že zmeny v prístupe vyšetrovateľov je cítiť už od jesene, od personálnych výmen. Po reorganizácii to môže byť ešte horšie.

Policajný prezident Ľubomír Solák chce od mája spustiť reorganizáciu, najviac sa dotkne NAKA a Národnej centrály osobitných druhov kriminality. Z 1260 policajtov ostane na týchto útvaroch asi polovica. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok hovorí, že žiadneho vyšetrovateľa neprepustia – zrejme ich presunú na kraje a okresy.

Peter Pellegrini oznámil, že o 14.00 bude mať vyhlásenie k „stabilite a budúcnosti strany Hlas“. Spolu s ním sa ho zúčastní člen predsedníctva strany a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Michal Kiča (Demokrati) podáva podnet na okresný úrad, aby prešetril, či minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) neporušil zákon. Na Facebooku sa totiž objavil príspevok označený ako platená reklama, v ktorom Šutaj Eštok píše „Odkaz pre kandidáta vojny – Ivana Korčoka“.

Muža z Tadžikistanu, o ktorom Matúš Šutaj Eštok hovoril ako o teroristovi, pustili na slobodu, keď už bol ministrom vnútra on. Šutaj Eštok v pondelok naznačoval, že v dôsledku zlyhaní predchádzajúcej vlády sa po Slovensku v roku 2022 pohyboval nebezpečný terorista. Ukázalo sa, že muž bol na Slovensku na slobode len jeden deň v januári 2024 a potom odišiel do Nemecka.

Matúš Šutaj Eštok vraví, že občana Tadžikistanu v Sečovciach označila za teroristu „jedna zahraničná spravodajská služba“, ale nepovedal ktorá. Ministra vnútra po rokovaní vlády v Galante konfrontoval reportér Markízy s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktoré spomínaného Tadžika prepustilo z väzby s tým, že ide o ľudskoprávneho aktivistu.

Video: Matúš Šutaj Eštok (Hlas) po debate so stíhaným antisemitom a neonacistom: „Musíte sa baviť s každým.“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podľa poslanca Jaroslava Spišiaka vie, že urobil diskusiou s trestne stíhaným človekom chybu. „On vie, že toto sa robiť nemá, ak chce byť ministrom vnútra“, skonštatoval Spišiak. Juraj Krúpa zo SaS hovorí, že Šutaj Eštok „napľul do tváre všetkým sudcom a prokurátorom“, ktorí rozhodovali o zatykači na Daniela Bombica.

Poslanec Smeru Tibor Gašpar nevidí problém v tom, že minister vnútra diskutoval s Danielom Bombicom. Sám dnes išiel do rovnakej diskusie. Gašpar tiež zapochyboval, či nie je Bombicovo stíhanie účelové.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vysvetľuje, že na diskusii s trestne stíhaným Danielom Bombicom bol, aby oslovil ľudí alternatívy. Bráni sa, že týmto ľuďom je potrebné prinášať informácie z hodnoverného zdroja a že diskutovať treba so všetkými.

Neodkladné opatrenia nedosiahli ďalší traja policajti, ktorí majú status chránených oznamovateľov. Krajský súd v Bratislave rozhodol v neprospech Juraja Svitoka, Ladislava Koteka aj Richarda Sedláka, informovalo ministerstvo vnútra. Platí tak ich preradenie na iné pozície, voči čomu sa bránili.

Shooty: Bezpečnostné riziko

Valorizácia výsluhových dôchodkov pre policajtov je schválená vo výške 14,5 %, vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tým, že by mala stáť zhruba 40 miliónov eur. Nadácia Zastavme korupciu deň predtým upozornila, že políciu čakajú škrty súvisiace so šetrením a plánovaná valorizácia o 14,6 % nebude.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok prišiel na mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť, ktorý zvolala opozícia. Hovoriť mal o účasti na diskusii s antisemitom a neonacistom Danielom Bombicom. Výbor však nie je uznášaniaschopný.

Foto N - Veronika Prušová

Šéf výboru pre bezpečnosť Tibor Gašpar (Smer) má večer vystúpiť na youtubovom kanáli extrémistu Daniela Bombica. Gašpar predsedá výboru, ktorý má rozoberať vhodnosť vystúpenia ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) v relácii medzinárodne hľadaného antisemitu, sám prijal pozvanie na rovnaký rozhovor. (sme)

Nie je dôvod šíriť paniku, reaguje prezidentka na opatrenia prijaté bezpečnostnou radou v súvislosti s teroristickým útokom v Moskve. Zuzana Čaputová ich považuje za preventívne.

V NAKA sa chystajú zmeny, ktoré oslabia vyšetrovanie korupcie a závažnej kriminality, varuje Nadácia Zastavme korupciu. Podľa nej má prísť k zásadnej reorganizácii a v agentúre zostane pracovať len asi 250 policajtov zo súčasných 600. Zvyšok zrejme presunú na nižšie útvary.

Ak ministerstvo vnútra nezvýšilo stupeň rizika terorizmu z druhého na tretí, priamy teroristický útok Slovensku podľa bezpečnostných zložiek nehrozí, vysvetľuje Ľubomír Daňko, bývalý riaditeľ NAKA. „Ak by naozaj hrozil, museli by sme zvýšiť stupeň ohrozenia na trojku,“ vysvetľuje.

Po zasadnutí bezpečnostná rada nezvýšila stupeň teroristického ohrozenia, aktuálne je vyhlásený druhý zo štyroch stupňov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) s tým, že teroristický útok v Moskve bol nábožensky motivovaný so zameraním na kresťanskú komunitu. Bezpečnostnú radu zvolali, lebo sa blížia Veľkonočné sviatky. Odmietol, že by zasadnutie súviselo s prezidentskými voľbami, v ktorých kandiduje Pellegrini.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok pred mimoriadnym rokovaním bezpečnostnej rady povedal, že sa týka teroristického útoku v Moskve. „Máme nejaké informácie,“ povedal bez podrobností.

Matúš Šutaj Eštok príde na mimoriadny branno-bezpečnostný výbor, ktorý zvolala opozícia pre jeho účasť v debate s Danielom Bombicom, internetovým agresorom a antisemitom, na ktorého vydali medzinárodný zatykač.

Podľa Matúša Šutaja Eštoka (Hlas) je potrebné, aby sa 2. kola volieb zúčastnili voliči vládnej koalície, ktorí v sobotu neprišli voliť. Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že nasledujúce dva týždne bude silná antikampaň proti Ivanovi Korčokovi.

Matúš Šutaj Eštok jasne neodpovedal na otázku, či by sa v prípade víťazstva Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách stal predsedom Hlasu. Šutaj Eštok, ktorý je generálnym manažérom strany, tvrdí, že maximálne úsilie dáva do toho, aby bol dobrým ministrom vnútra.

Účasť ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka v diskusii s extrémistom Danielom Bombicom kritizuje aj Slovenské protifašistické hnutie. „Minister vnútra reprezentuje vládu a štát. Ak sa zúčastní diskusie s trestne stíhaným extrémistom, vyjadruje mu tým spoločenskú a vládnu akceptáciu,“ napísali Stanislav Mičev, Peter Weiss a Boris Zala.

SaS zvoláva mimoriadny výbor pre obranu a bezpečnosť po vystúpení Matúša Šutaja Eštoka u trestne stíhaného extrémistu Daniela Bombica, na ktorého sú vydané tri medzinárodné zatykače. Správanie ministra vnútra považuje za absolútne neprijateľné.

To, že bol minister vnútra Šutaj Eštok u antisemitu Bombica, na ktorého bol vydaný zatykač, je podľa Michala Vašečku mimoriadne nebezpečné. „Toto je prihovorenie sa dezinformačnej scéne, antizápadným, antieurópskym, antiamerickým ľuďom. Ale aj to by malo mať nejaké hranice a tu bola hranica výrazne prekročená.“

Nové na Dennikn.sk

15:14V SNS stále chcú predsedu parlamentu, Taraba argumentuje grandióznym Dankom 15:13Dve tváre Roberta Fica k Ukrajine 15:03Štúdium filozofie nám umožňuje slobodu od prítomnosti, vraví Ján Markoš a odporúča päť kníh, ktoré prečíta ktokoľvek 14:59Slováci sú ako kokosy. Športujú, ale nevedia po anglicky, hovoria zahraniční študenti 14:52Vývoj bojov (783. deň): Letisko Džankoj na Kryme zasiahol ťažký nálet, podľa Rusov útočili americké rakety ATACMS 14:37Vyššie dane, chudobnejšie dovolenky, menšie zvýšenie platu. O čo môžeme prísť, keď stratíme eurofondy 14:37Sto rokov si likvidujeme krajinu, sto rokov to budeme naprávať, hovorí český vodohospodár 14:01Amerika je hlavne pre víťazov, v Česku sa žije ľahšie, vraví špičkový český lekár z Bostonu 13:06Čo zistil Kuffa z kokpitu vrtuľníka nad Malou Fatrou, kde jeho slová nesedia a kedy prechádza do vulgárnych útokov 12:38Muskov biznis model so sieťou X: Zarábať na šírení nenávisti a toxického obsahu 11:46František Majerský z KDH: Ani z prvého syna som sa netešil tak ako koaliční poslanci z Trestného zákona 11:40Prípad Kuciak stráca prokurátorov. Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš odchádzajú z prokuratúry 11:27Napätie medzi Ukrajinou a USA sa prehlbuje: Američania sú proti útokom na ruské rafinérie 11:16Taraba nezvláda Kuffu ani stámiliónové projekty z plánu obnovy 10:35V zajatí fikcie 10:28Box! 09:30Väčšina Slovákov považuje členstvo v EÚ za dobrú vec, hlasovať v eurovoľbách chce viac ľudí ako naposledy 09:24Reprezentovať Slovensko je česť, nie právo. Hokejisti z KHL preto na šampionát nepatria 08:52Štát minie stovky miliónov, aby si mladí a dlhodobo nezamestnaní ľahšie našli prácu 08:37Môj 13-ročný syn sa v škole zapojil do šikany spolužiaka a zdá sa, že to neľutuje. Ako to mám riešiť? 07:40Ráno s NHL: Mal lepšiu druhú sezónu ako Hughes a MacKinnon. Slafkovského sme porovnali so všetkými jednotkami od roku 1983 07:19Barcelona končí v Lige majstrov s troma červenými kartami. Rozhodca to všetko zničil, hneval sa Xavi 06:30Ekonomický newsfilter: Exodus firemných centier nehrozí, ale vláda nesmie zhoršovať podmienky na podnikanieVčera 22:39Seina má byť hlavným lákadlom olympiády v Paríži. Stále v nej však plávajú splašky a odpadVčera 19:52Ján Mazák končí na čele súdnej rady. Odvolali ho pre podozrenia z lustrácií sudcovVčera 19:38Čelil chlapíkovi s mačetou, krádeži aj otrave jedlom. Britský Forrest Gump ako prvý prebehol naprieč celou AfrikouVčera 19:31Novinár Dobšinský: Prežijeme Fica aj jeho ľudí. My tu budeme stále, oni odídu. Nikam nás nevyženú, lebo my sme tu domaVčera 19:05Newsfilter: Občania vzdorujú Ficovej zahraničnej politike veľkou zbierkou pre ukrajinskú armáduVčera 19:01Dopravný úrad sa pozrie na let Pellegriniho. Preverí Náhlikovu firmu (+video)Včera 18:38Danglár: Národní kulturisti