Matúš Šutaj Eštok

Minister vnútra vo štvrtej Ficovej vláde

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vymenuje nového policajného prezidenta Ľubomíra Soláka v piatok 1. decembra. Povedal to po jeho vypočutí na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť.

Verejné vypočutie kandidáta na policajného prezidenta Ľubomíra Soláka trvalo takmer tri hodiny, výbor prijal uznesenie, že Solák podmienky spĺňa. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ešte predtým uviedol, že dočasného šéfa polície vymenuje aj nastálo.

Ľubomír Solák neodpovedal na otázku, ako hodnotí doterajšie kroky ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Na vypočutí pred brannobezpečnostným výborom sa ho to spýtal Martin Dubéci z PS.

Ľubomír Solák pred poslancami naznačil, že v budúcnosti zvažuje organizačnú schému policajného prezídia, ktorej súčasťou budú opäť dvaja, možno aj traja viceprezidenti. Priznal, že súčasný model s jedným viceprezidentom, ktorý nastavil minister vnútra po svojom nástupe, je „náročný“.

Do práce sa nemôže vrátiť ani funkcionár policajnej inšpekcie Pavol Ďurka, ktorý patril medzi spolupracovníkov vyšetrovateľa NAKA Jána Čurillu. Mestský súd Bratislava IV nevyhovel jeho návrhu na vydanie neodkladného opatrenia a dal za pravdu ministerstvu vnútra, ktoré o rozhodnutí informovalo.

Policajný prezident Ľubomír Solák má plnú dôveru ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka pri personálnych nomináciách. Pred branno-bezpečnostným výborom naznačil, že to bolo jednou z jeho podmienok pri nástupe do funkcie. Avizoval tiež, že personálne zmeny urobí.

Ľubomír Solák by chcel, aby ho policajti vnímali ako hovorcu Policajného zboru. „Keď bude treba, budem za nimi stáť. Keď sa voči niečomu previnia, budem ich prvým katom,“ vyhlásil pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok vraví, že nový policajný prezident Ľubomír Solák je „policajt telom i dušou“. Policajný zbor bude mať pod jeho vedením možnosť fungovať tak, ako má, „bez zneužívania časti príslušníkov na politické objednávky“, povedal Šutaj Eštok a vyzdvihol, že Solák sa vracia do Policajného zboru s víziou upokojenia.

Policajný prezident Ľubomír Solák s ministrom Šutajom Eštokom a Tiborom Gašparom. Foto N - Vladimír Šimíček

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu ministra vnútra Šutaja Eštoka (Hlas) dopadla podľa predsedu parlamentu Pellegriniho „podľa očakávania“. Pellegrini je rád, že sa minister môže ďalej venovať boju s nelegálnou migráciou či rozvoju Policajného zboru. Pellegrini tvrdí, že minister má jeho plnú podporu.

Predseda PS Michal Šimečka hovorí, že jeho strana bude naďalej pozorne sledovať kroky ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. „Pomsta, ktorú vykonáva na objednávku Roberta Fica, je zjavná,“ dodal Šimečka.

Predseda KDH Milan Majerský hovorí, že opozícii bolo jasné, že ministra neodvolá, mimoriadnou schôdzou však chceli demonštrovať nesúhlas s jeho krokmi. Na otázku, prečo nevystúpil počas rozpravy, povedal, že za KDH dala stanovisko predsedníčka poslaneckého klubu Holečková.

Matúš Šutaj Eštok zostáva ministrom vnútra, v parlamente za jeho odvolanie hlasovalo 61 poslancov, proti bolo 75 poslancov zo 136 prítomných. Na odvolanie potrebovala opozícia najmenej 76 poslancov.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Rokovanie vlády je prerušené, ministri sa presúvajú do parlamentu, aby podporili Matúša Šutaja Eštoka počas hlasovania o jeho odvolaní. Zasadnutie vlády by malo pokračovať po návrate ministrov na úrad vlády.

Poslanec Smeru Tibor Gašpar v záverečnom slove k odvolávaniu ministra vnútra Šutaja Eštoka hovorí, že minister koná v súlade so zákonom. „Celá táto schôdza bola podľa mňa predčasná, mohli ste počkať na jeho prvé kroky v úrade,“ dodal Gašpar. Hlasovanie bude o 11.00 h.

Koaliční poslanci ani ministri podľa podpredsedu parlamentu Michala Šimečku nevyvrátili dôvody, pre ktoré chce opozícia odvolať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Povedal to na záver rozpravy.

V parlamente pokračuje rozprava k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Poslanec Gábor Grendel (Slovensko) hovorí, že koalícia chcela svojimi vystúpeniami bagatelizovať zlyhania ministra. Parlament by mal o odvolaní ministra hlasovať o 11. hodine.

Parlament dnes bude o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka rokovať do 19.00 h a hlasovať by sa malo zajtra o 11.00 h. Rozhodlo o tom poslanecké grémium, ktoré tvorí vedenie Národnej rady a poslaneckých klubov.

Parlament po obedňajšej prestávke opäť rokuje o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. V rozprave vystúpi ešte 14 poslancov, ktorí sa prihlásili písomne, a ďalší sa môžu prihlásiť ústne. Či sa bude dnes hlasovať, nie je jasné.

Parlament pokračuje v rozprave k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Vystúpi ešte najmenej 20 poslancov. Po Tiborovi Gašparovi zo Smeru budú rečniť hlavne opoziční poslanci. 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podal na generálnu prokuratúru trestné oznámenie za poskytnutie ochrany vyšetrovateľom NAKA, píše Newsfilter. „Je to absurdná situácia, nevyzerá to vkusne, ale prísne vzaté, ak má podozrenie zo spáchania trestného činu, a on sa tvári, že má, je jeho povinnosťou to oznámiť. Aspoň sa dozvieme, či tára do vetra alebo má pravdu.“

V deviatich bodoch sme spísali, čo všetko nesedí na slovách Matúša Šutaja Eštoka. Minister vnútra najnovšie podal trestné oznámenie a tvrdí, že ochranou vyšetrovateľov NAKA niekto prekročil svoje právomoci. Bližšie sme sa pozreli na to, čo doteraz hovoril, čo zrejme myslel a aké sú protiargumenty.

Daniel Lipšic povedal, že prokurátori vydali opatrenia o ochrane oznamovateľov vyšetrovateľom NAKA v plnom súlade so zákonom. Na ich obranu citoval zákon o ochrane oznamovateľov z roku 2019, teda z čias vlády Petra Pellegriniho.

Zuzana Dlugošová uviedla, že komunikácia medzi štátnymi organizáciami prostredníctvom trestných oznámení podkopáva dôveru vo všetky verejné inštitúcie. Predsedníčka Úradu na ochranu oznamovateľov tak reagovala na trestné oznámenie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Advokát stíhaných čurillovcov Peter Kubina označil trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany vyšetrovateľom NAKA za právny nezmysel a za ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva. Podanie trestného oznámenia dnes ohlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý považuje ochranu za nezákonnú.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podáva trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany vyšetrovateľom NAKA okolo Jána Čurillu. „Ochrana, ktorá bola týmto osobám poskytnutá, je podľa mňa nezákonná a došlo v tomto prípade k spáchaniu trestného činu.“

Danglár: Pepek

Odvolávanie ministra vnútra Šutaja Eštoka sa naťahuje. Opozícia vo štvrtok večer zablokovala schôdzu o jeho odvolávaní, pretože sa jej nepáčilo, že koalícia ovládla úvod schôdze a opozičných poslancov chcela pustiť k slovu až v noci na piatok. Koalícia zasa nechcela v piatok rokovať dlhšie ako do 12:00.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini do utorka prerušil rozpravu mimoriadnej schôdze k odvolávaniu Matúša Šutaja Eštoka – z rokovacej sály odišiel Tibor Gašpar, ktorý bol určený za spravodajcu, a v sále sa nenachádzali ani jeho náhradníci. Bez spravodajcu schôdza nemôže pokračovať.

V rozprave k svojmu odvolaniu opäť vystupuje minister Matúš Šutaj Eštok. Tvrdí, že opozícia ho odvoláva len v snahe ochrániť vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu, ktorí sú naďalej trestne stíhaní. Vyhlásil tiež, že len plní svoje predvolebné sľuby.

V parlamente pokračuje odvolávanie Matúša Šutaja Eštoka, v sále sedí z vlády len minister vnútra. Pôvodne sa malo hlasovať o desiatej, ale písomne je do rozpravy prihlásených ešte 20 poslancov, následne sa môžu prihlásiť ústne.

Ako dopadla prvá pozičná hra v parlamente: koalícia skúsila ovládnuť odvolávanie Šutaja Eštoka, vystupovali takmer výlučne ministri a opozícia sa mala dostať k slovu až v noci. Opozícia napokon využila dieru v rokovacom poriadku a dosiahla, že odvolávanie bude pokračovať v piatok ráno.

Mimoriadnu schôdzu k odvolaniu Matúša Šutaja Eštoka prerušili do piatka 9. hodiny ráno. Dohodli sa tak na poslaneckom grémiu.

Parlament prerušil rokovanie pre zasadnutie poslaneckého grémia, poslanec PS Martin Dubéci totiž podal procedurálny návrh, ktorým oznámil, že navrhovatelia mimoriadnej schôdze z PS, OĽaNO, KDH a SaS chcú opustiť rokovaciu miestnosť, čím by sa prerušila celá mimoriadna schôdza. Navrhovatelia musia byť v rokovacej sále prítomní.

V rozprave k odvolávaniu ministra vnútra Šutaja Eštoka vystupuje podľa poradia prvý opozičný poslanec Juraj Krúpa z SaS. Na rad sa dostal po pol ôsmej, mimoriadnu schôdzu otvorili o 13. hodine.

Martina Holečková (KDH) kritizuje koalíciu, že doteraz umožnila v rozprave vystúpiť z opozície len predkladateľovi Michalovi Šimečkovi. Poslankyňa kritizuje, že odvolávanie ministra Šutaja Eštoka sa tak pretiahne do nočných hodín.

Richard Raši sa v parlamentnej rozprave zastal ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka nielen za Hlas, ale aj za Smer a SNS. „Všetko, čo sa tu deje, sa deje zákonne,“ obhajoval straníckeho kolegu minister regionálneho rozvoja.

Minister vnútra Šutaj Eštok nie je zástancom toho, aby znižovanie sadzieb umožnilo odsúdeným, napríklad aj Kočnerovi, dostať sa skôr na slobodu. Naznačil aj možnú retroaktivitu. „Súd rozhodol, má nejaký trest, treba to rešpektovať,“ povedal.

Návratu do práce sa má Ján Čurilla domáhať inak, môže to trvať dlhšie, uznáva sudkyňa Zuzana Husová, ktorá sa zhodla s ministrom vnútra; Mestský súd Bratislava IV podľa nej nemôže rozhodovať o predbežnom opatrení.

Raz vás spravodlivosť dobehne, hovorí na adresu ministra vnútra Michal Šipoš z bývalého OĽaNO. Matúša Šutaja Eštoka prirovnáva k Ivanovi Lexovi z čias mečiarizmu.

Prejav ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka v parlamente trval takmer hodinu. Na záver vyslovil želanie, že chce vo Ficovej vláde pokračovať. Koaliční poslanci mu za jeho vystúpenie zatlieskali. Na Šutaja Eštoka reaguje faktickou poznámkou 43 poslancov.

Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že pri postavení obvinených policajtov mimo služby len dodržiaval zákon. Neodkladné opatrenie, ktoré vydali súdy v prospech policajtov, je podľa neho neprávoplatné, keďže ministerstvo sa odvolalo.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok so svojím odvolaním nesúhlasí. Kritizuje stranu PS, že sa kvôli tomu spojila s hnutím Igora Matoviča a že väčšina návrhu na jeho odvolanie je položená na odvolaniach mediálne známych vyšetrovateľov.

Do rozpravy k odvolávaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka sa písomne prihlásilo 37 poslancov. Potrvá zrejme až do neskorého večera.

Robert Fico sa pri obhajobe ministra vnútra zameral osobne na predsedu PS Michala Šimečku. Premiér vyhlásil, že by mu neželal, aby napr. skončil vo väzbe bez jasného obvinenia alebo aby mu, kým je vo väzbe, zomrel otec a nemohol ísť na pohreb. Fico menoval viaceré prípady, ktoré podľa neho súviseli s jeho stranou.

Michal Šimečka (PS) v rozprave k odvolaniu ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka kritizoval jeho personálne zmeny v polícii a krátke pôsobenie v úrade. Podľa Šimečku má „odovzdať kľúče od ministerstva, vrátiť sa do poslaneckých lavíc a postupne dozrievať na exekutívnu funkciu“.

Policajt Ján Čurilla zostáva mimo služby, súd v jeho prípade zamietol návrh na neodkladné opatrenie, oznámil advokát Peter Kubina. Po dvoch vydaných neodkladných opatreniach tak v treťom prípade bratislavský mestský súd navrhovateľovi nevyhovel, čím sa stotožnil s tvrdením ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

Parlament otvoril schôdzu o odvolávaní ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu. Okrem opozície sa prezentovali aj poslanci Smeru, Hlasu a SNS. Prevažne koaliční poslanci potom odhlasovali, že rokovať sa bude aj v noci, hlasovať sa bude v piatok o 10.00 h.

Hnutie Igora Matoviča hovorí, že ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka treba odvolať, lebo koná protiprávne a je bezpečnostné riziko. Hnutie žiada, aby Peter Pellegrini svojho ministra sám stiahol z funkcie.

Rakúsko bude robiť kontroly na hraniciach so Slovenskom, kým to bude nevyhnutné, povedal rakúsky minister vnútra Gerhard Karner po stretnutí so slovenským kolegom Matúšom Šutajom Eštokom.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok oznámil, že postavil mimo služby ďalších 26 policajtov, ktorí boli obvinení z úmyselného trestného činu. Po nástupe do funkcie už odstavil šiestich vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.

Nové na Dennikn.sk

16:15Vláda dá ľuďom na hypotéky do 150 eur mesačne, väčšina nedostane ani polovicu 16:05Farmári dostanú stámilióny dotácií neskôr, ako je obvyklé, a to znervózňuje aj banky. Takáč viní predchodcov 16:04Smer chystá Gašparovi cestu do SIS, robí to nenápadne cez ministerstvo športu 15:29Navrhli najlepší súkromný interiér aj kanceláriu: Interiér musí fungovať, aj keď vymeníte sedačku alebo stoličky 14:48Štefan Kuffa po 34 dňoch odchádza k Tarabovi. Nezohrali sa so Šimkovičovou, vraví poslanec Michelko 14:47Vývoj bojov (644. deň): Putin prechádza na totálnu vojnu 14:27Môže prekonať Lewandowského a Tuchel sa s ním radí o taktike. V čom sa Kane líši od ostatných útočníkov 13:47Škrabák o sebe tvrdil, že je zberateľ a milovník štúrovcov. Za extrémizmus dostal tri roky podmienečne 13:31Ako to číta Ivan Mikloš: Rozumom Rusko nepochopíš. V čom som sa v súvislosti s Ruskom mýlil 12:43Predčasných pôrodov pribúda. Ako s tým súvisia stres, liečba neplodnosti či zubný kaz? A môže reálne pomôcť pokoj na lôžku? 11:54Verstappen a Red Bull zavŕšili takmer stopercentnú sezónu 11:48Od decembra mladým od 12 do 15 rokov uhradia vakcínu, ktorá chráni pred rakovinou 11:24Izrael a Palestína: Stručné dejiny konfliktu, ktorý nemá obdobu ani riešenie. 6. časť (audio) 09:58Nový americký investor dá v Prešove prácu 500 ľuďom a ešte aj vo výrobe ekologických výhrevných zariadení 09:57Tínedžerské romány môžu vyzerať ako ľahké knižky, no je v nich oveľa viac, vraví knižná influencerka Šlinská a vyberá päť kníh pre mladých 08:44Nový návštevný poriadok v Tatrách rozširuje možnosti pre skialpinizmus, no pridáva nové povinnosti a zakazuje vstup so psom do vysokohorského prostredia 08:24Ráno s NHL: Perryho vyhodili a stále nevieme prečo. Príbeh má veľa porazených, vrátane každého, kto sa na tom smeje 08:13Pacienti nie sú žobráci, aby prosili o predĺženie života, hovorí odborník na onkológiu Zielinski 08:07Syn chce, aby sme boli na Vianoce všetci spolu, aj keď sme s bývalým partnerom rozídení. Nezmätieme ho tým? 06:41PSG nevyužilo 30 striel, zachránila ho až sporná penalta. Smiešne, hneval sa Lineker 06:32Ekonomický newsfilter: Vláda hovorí o trojmiliardovom šetrení, a pritom sľubuje, že plyn nezdražieVčera 20:58Ako vyzerá skutočne súčasná hudba?Včera 18:59Newsfilter: Fico musí zvyšovať dane, chýbajú mu miliardyVčera 18:57Samá drina, osamelosť a prázdno, ale jeden večer môže všetko zmeniť. Film Karaoke Blues je ako liek na depresiu súčasného svetaVčera 17:58Zuby opílili a čeľusť použili z orangutana. Nález piltdownského človeka patrí medzi najväčšie vedecké podvodyVčera 17:35Graf dňa: Prečo sa český úverový rating vzďaľuje slovenskémuVčera 16:57Koalícii chýbajú tri miliardy a banková daň to nezachrániVčera 16:47Shooty: Nový mainstreamVčera 16:39Rodičia, ktorí vychovali viac detí, dostanú s 13. dôchodkom menej ako s rodičovským bonusomVčera 16:28Výnimka pre ukrajinské kamióny sa zneužíva a ohrozuje naše firmy, hovorí líder slovenských dopravcov