Zuzana Dolinková

Ministerka zdravotníctva vo štvrtej Ficovej vláde

Ak by ministerka Dolinková bola zamestnankyňou Penty, jej kroky by nevyzerali inak, píše poslanec PS Oskar Dvořák. „Ministerkine nadštandardné vzťahy s Pentou sa finančnej skupine zídu, no občanom Slovenska škodia.“

Riaditeľ Nemocnice sv. Michala Ladislav Kužela tvrdí, že odchod z gastroenterológie UNB v Petržalke nie je hromadný. Zdravotníci smerujú do nemocnice, ktorú vedie. Kužela bol pred príchodom do sv. Michala šéfom kliniky práve v Petržalke.

Dolinkovej kroky boli pre mňa čitateľné, nadviazala na nás, hovorí bývalý minister Michal Palkovič, ktorý je novým predsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. „Nadviazala na kroky, ktoré sme nastavovali v závere nášho pôsobenia,“ povedal.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková opäť zasiahla do reformy nemocníc a presunula nemocnicu v Brezne do vyššej úrovne. Župa aj nemocnica o to žiadali vyše roka. „Brezno má silného lobistu – Sotáka,“ reaguje poslanec SaS Tomáš Szalay.

Ak by som to bral tak, že ma môžu každú stredu odvolať, nemá zmysel to robiť, hovorí Michal Palkovič, ktorý je novým predsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Jeho predchodkyňu odvolala ministerka Dolinková vďaka kontroverznému kompetenčnému zákonu, ktorý uľahčil odvolanie šéfky tohto nezávislého úradu.

Je možné, že splnomocnenec Kotlár zistí, že sa počas pandémie urobilo veľa dobrej práce, vraví exminister zdravotníctva Michal Palkovič. V rozhovore vysvetľuje aj to, ako sa stal novým predsedom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a aký má vzťah s ministerkou Dolinkovou a stranou Hlas.

Všetci žobreme o peniaze, pritom ich potrebujeme len na to, aby sme mohli robiť dobre svoju prácu, hovorí primárka Vanda Chovanová, ktorá upozornila ministerku, že si má dať k predčasniatku ochranný oblek. „V zdravotníctve je to ako v nefunkčnej rodine. Jeden drží kasu a tí ostatní musia poslúchať.“

Zhodou okolností je aj členka Hlasu, povedala ministerka Zuzana Dolinková (Hlas) o novej hlavnej hygieničke Tatiane Červeňovej. Podľa ministerky je veľmi ťažké nájsť človeka na post hlavného hygienika.

Novou hlavnou hygieničkou bude od štvrtka Tatiana Červeňová, oznámila ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Červeňová, ktorá nahradí Jána Mikasa, je mestskou poslankyňou v Martine a krajskou v žilinskej župe. V oboch prípadoch získala mandát s podporou Hlasu, v ktorom pôsobí aj ministerka.

Zuzana Dolinková a Tatiana Červeňová. Foto - MZ SR

Podmienky sú zlé, bežne plašíme holuby od inkubátorov, hovorí primárka Vanda Chovanová, ktorá kritizovala ministerku Zuzanu Dolinkovú, že si má dať k predčasniatku ochranný oblek. „Alebo keď máme na lekárskej izbe otvorené okno a odbehneme od obeda, pretože nás volajú na oddelenie, kým sa vrátime, obeduje už holub. Občas aj teraz v zime po oddelení preletí netopier.“

Foto - Instagram Zuzany Dolinkovej a archív Vandy Chovanovej

Robert Fico napísal Zuzane Dolinkovej, aby umožnila Petrovi Kotlárovi prešetriť covid. Nový splnomocnenec sa sťažuje, že čelí prekážkam. „Sú takej intenzity, že v určitom okamihu budeme môcť hovoriť o úmyselnom konaní príslušných orgánov s cieľom zmariť úspešné prešetrenie udalostí spojených s manažmentom covidu-19,“ píše premiér v liste.

Ministerka Zuzana Dolinková potichu Pente schválila, že nemocnicu v Spišskej Novej Vsi z plánu obnovy môže dokončiť neskôr. Ministerka pritom pred týždňom za pomalý postup verejne kritizovala nemocnicu v Martine, ktorá je takisto financovaná z plánu obnovy.

Odvolanie predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou umožnila ministerke Zuzane Dolinkovej novela kompetenčného zákona. Renáta Bláhová naznačuje, že je za tým 170 miliónov eur v poisťovni Penty. 

Vláda odvolala šéfku Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renátu Bláhovú. Nahradí ju bývalý minister zdravotníctva Michal Palkovič, ktorý dnes na úrade pôsobí.

Šéfka tímu novej nemocnice v Martine z plánu obnovy Martina Antošová vysvetľuje problémy v projekte. „Celé mi to pripadá ako v Kocúrkove. Nemôžem rozhodnúť, ale mám niesť osobnú zodpovednosť,“ hovorí po kritike ministerky Dolinkovej a nového riaditeľa nemocnice.

Niektoré pozemky pod budúcu nemocnicu v Martine ešte nie sú majetkovo vyrovnané a stále nie je ukončený ani tender na jej stavbu, povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Nemocnica v Martine sa má stavať z peňazí z plánu obnovy.

Ministerka Dolinková použila bábätko z inkubátora ako rekvizitu, píše Ján Markoš. „Pani ministerka vie, že v každom filme sú hlavné postavy, vedľajšie postavy a komparz. Nuž a pani ministerka je vo filme svojho života hlavnou postavou. To malé je komparz.“

Ministerku Dolinkovú kritizuje za držanie predčasniatka bez ochranného odevu aj primárka novorodeneckého oddelenia v Košiciach. Pripomína, že ide o oddelenie, kde sú pacienti, ktorí nemajú vybudovanú imunitu. „Všetci musia mať ich blaho na prvom mieste,“ hovorí.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková držala predčasne narodené dieťa bez ochranného odevu. Pre fotku čelí veľkej kritike a vymazala ju zo sociálnych sietí. Nemocnica v Poprade, kde fotku urobili, tvrdí, že ministerka prešla pred kontaktom hygienickým filtrom. Na otázku, či mala nemocnica povolenie od rodičov, neodpovedala.

Od 1. januára prišlo k zvýšeniu miezd, vo februári budú mať viaceré nemocnice problém vyplatiť mzdy zamestnancom, hovorí Ivan Kocan, odvolaný riaditeľ martinskej nemocnice. „Dodávatelia nechcú dodávať, lebo im nemocnice dlžia veľa peňazí a nie je tu žiadna vízia ďalšieho oddlženia. […] Bude veľmi silný tlak, aby nemocnice platili, lebo im nebudú dodávať napríklad lieky. Ako bez toho budú fungovať?“ pýta sa v rozhovore.

Ministerka nemala žiadne výhrady k mojej práci, hovorí odvolaný riaditeľ Univerzitnej nemocnice Martin Ivan Kocan. Vo funkcii skončil minulý týždeň bez udania dôvodov, Zuzana Dolinková pri odvolaní nebola, trvalo desať minút. „Nebolo o čom diskutovať,“ dodáva.

Riaditeľa Univerzitnej nemocnice Martin pred týždňom odvolala ministerka Zuzana Dolinková z Hlasu zo dňa na deň. „V pondelok mi volala sekretárka generálneho tajomníka služobného úradu, či môžem prísť na druhý deň na 9.30 do Bratislavy. V utorok som prišiel a generálny tajomník služobného úradu ma odvolal,“ rozpráva bývalý riaditeľ Ivan Kocan.

Lekár Ivan Kocan. Foto N - Tomáš Hrivňák

Zuzana Dolinková sľubuje na budúci týždeň konkrétne riešenie v prípade exekúcie prešovskej nemocnice. V Prešove bude aj výjazdové rokovanie vlády, kde by o tom mala hovoriť s ministrami spravodlivosti a financií.

Opoziční poslanci podali na generálnu prokuratúru podnet pre zaradenie dvoch nemocníc do vyššej kategórie. O zaradení nemocnice Bory a Kardiocentra Agel rozhodla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Ministerka zdravotníctva schválila hradenie lieku keytruda na liečbu rakoviny prsníka. Zuzana Dolinková súhlasila s rozhodnutím kategorizačnej komisie, poisťovne sa ešte môžu odvolať. (sme)

Zuzana Dolinková vymenila narýchlo a bez vysvetlení už desiatich riaditeľov, päť ďalších ľudí skončilo na ministerstve. Zmeny robila ministerka zdravotníctva deň pred Vianocami aj Novým rokom, riaditelia sa o svojom konci často dozvedeli len deň pred odvolaním.

Zuzana Dolinková odvolala riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií Petra Lukáča a vedením poverila Pavla Vršanského, ktorý doteraz pracoval ako riaditeľ sekcie bezpečnosti. V minulosti pôsobil aj v polícii a Národnom bezpečnostnom úrade.

Martinská nemocnica má nové vedenie. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková odvolala riaditeľa Ivana Kocana a na post do skončenia výberového konania vymenovala Petra Durného.

Zdravotná starostlivosť v Prešovskom kraji nebude podľa Zuzany Dolinkovej ohrozená. Ministerka tak reagovala na fakt, že prešovská štátna nemocnica skončila v exekúcii. „Uvedomujem si s plnou vážnosťou tento problém a mám riešenie, ktoré presadím,“ vyhlásila.

Novým riaditeľom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv sa stal Roman Dorčík. Do funkcie ho vymenovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, vystrieda Petra Potúčka.

Od ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej odchádza jej riaditeľ komunikácie Šimon Jeseňák. Na pozícii bol takmer od nástupu Dolinkovej. Dôvodov na jeho odchod bolo viac, kľúčové podľa neho bolo, že sa nestotožnil s náplňou práce.

Ministerka Zuzana Dolinková odvolala riaditeľa žilinskej nemocnice Eduarda Dorčíka a na jeho miesto dočasne vymenovala Juraja Kaciana.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková si už vybrala nového generálneho tajomníka služobného úradu. Podľa informácií Denníka N by ním mal byť Ľubomír Nebeský. Ten je momentálne generálnym riaditeľom na ministerstve školstva.

Poslanci z SaS kritizujú možných nominantov do štátnej VšZP. Rezort zdravotníctva poslal možné nominácie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa poslankyne Bittó Cigánikovej je najviac problematická Monika Begánová, ktorá má byť členkou predsedníctva.

Nemyslím si, že všetko má byť robené tak, ako to vláda robí, hovorí štátny tajomník ministerky zdravotníctva Michal Štofko. Vraví, že reflektuje, čo sa deje so špeciálnou prokuratúrou. „Chápem, že v mnohých prípadoch ide o politické rozhodnutia, aby koalícia nejako fungovala. Nemôžem povedať, že sa stotožňujem so všetkými rozhodnutiami, ktoré sa dejú. Túto ťarchu však nesie pani ministerka.“

Michal Štofko. Foto N - Vladimír Šimíček

Nemocnicami roka sú Ružomberok a Košice-Šaca. Veľkým prekvapením hodnotenia INEKO je nitrianska nemocnica, ktorá vlani skončila so stratou. Naopak, Fakultná nemocnica Trenčín skončila minulý rok v pluse 1,3 milióna eur. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) riaditeľa tejto nemocnice Tomáša Janíka po nástupe do funkcie odvolala.

Novým riaditeľom Nemocnice sv. Michala v Bratislave sa stal gastroenterológ Ladislav Kužela. Nemocnica patrí pod ministerstvo vnútra a obrany. Kužela bol za predchádzajúcich vlád Smeru riaditeľom Národného ústavu detských chorôb.

Ladislav Kužela. Foto N - Vladimír Šimíček

Vláda sa dohodla, že pošle na Ukrajinu vyradené sanitky. Konkrétne ide o 16 sanitiek z bratislavskej záchrannej služby. Neskôr by mali poslať ešte osem sanitiek z košickej štátnej záchranky.

Ministerka Zuzana Dolinková hovorí, že ak by bola optimistka, tak by do zdravotníctva v rozpočte chcela o miliardu viac. Rokovania podľa nej prebiehajú. Na otázku, či je možné, že sa budú zvyšovať odvody pre pracujúcich, jasne neodpovedala.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) plní skôr sľuby SNS ako svoje vlastné, píše Jana Shemesh v Týždňovom newsfiltri. „Dolinková už ukázala, že bude ustupovať koaličným partnerom. Zrejme nemá dostatočný politický vplyv a slovo v koalícii a možno ani v strane.“

Bývalé hnutie OĽaNO vyzvalo prezidentku, aby nepodpísala novelu zákona, ktorá ruší maximálne čakacie lehoty na operácie. Chcú, aby zákon vrátila do parlamentu a navrhla zmeny v prospech pacientov.

Použitie interrupčnej tabletky čaká na Dolinkovej podpis. Pred voľbami s tým nemala problém, teraz to podľa nej nehorí. Komisia odborníkov ju ministerke zdravotníctva odporučila schváliť. Dolinková už stihla zrušiť uznesenie o tranzícii.

Pre ministerku Dolinkovú je vládna koalícia zjavne viac ako ľudia, píše Ján Štrasser v Udalostiach týždňa po tom, čo ministerka zrušila usmernenie k zmene pohlavia, ktorá mala uľahčiť život LGBTI+ ľuďom. Tomáš Hudák dodáva, že v záujme „stability koalície“ možno zrušíme aj gravitáciu.

Na maximálne čakacie lehoty na operácie si počkáme o rok dlhšie, pôrodnice sa zatiaľ rušiť nebudú, peniaze z plánu obnovy zrejme dostaneme. Poslanci schválili Dolinkovej novelu reformy nemocníc, odpovedáme na základné otázky o zmenách.

Video: Roman Samotný odkazuje ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej: Andrej Danko nemá dostatočnú odbornosť na rozhodovanie o zmene pohlavia. Politici si spravili terč z transrodových ľudí.

Ministerka zdravotníctva Dolinková (Hlas) odpovedala, či je správne, aby sa k medicínskym otázkam, ako je potratová tabletka či LGBTI+ otázky, pristupovalo ideologicky: „Práve z dôvodu, že úprava danej problematiky nemá byť predmetom politiky, je cieľom ministerstva zdravotníctva postupovať pri riešení odborných a medicínskych otázok striktne profesionálne, na základe vedeckých stanovísk a v zmysle platnej legislatívy.“

Zrušenie usmernenia o tranzícii kritizuje iniciatíva Inakosť aj združenie Saplinq. „Ide o vyslovene politický zásah do odborného procesu,“ hovorí o rozhodnutí ministerky Zuzany Dolinkovej Martin Macko z Inakosti.

Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť SNS zruší usmernenie k zmene pohlavia. Ministerka Zuzana Dolinková z Hlasu povedala, že tak urobí „v záujme deklarovania stability vládnej koalície“. Usmernenie bolo jednou z požiadaviek LGBTI+ iniciatív po vražde na Zámockej.

Komunikáciu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej má na starosti Šimon Jeseňák, ktorý je bývalým redaktorom časopisu .týždeň a spoluzakladateľom portálu o zdravotníctve Ozdravme.sk.

Liek Zolgensma pre pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou bude uhrádzaný z verejného poistenia, a to bez doplatku pacienta od 1. januára budúceho roka, rozhodla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková.

Nové na Dennikn.sk

09:48Čo prekladáš? Vladislav Gális o extrémnych situáciách prekladu 09:33Firemný newsfilter: Syn úspešného strojára stavia byty, Bory Mall je na predaj a ospalú bratislavskú burzu má rozhýbať Armén 08:54Danglár: Rukavice 08:39Športový newsfilter: Zväz pri Calzonovi čelí dileme, ako neurobiť krok späť. V lete môže byť neskoro 08:00Ipsos: PS sa doťahuje na Smer a zväčšuje si potenciál. Od volieb zosilnel aj Hlas 07:39S mojou trinásťročnou dcérou manipuluje kamarátka. Ako ju viesť k tomu, aby nebola taká naivná? 07:10Ráno s NHL: Budúcnosť Arizony je opäť otázna. Problémy jej môže spôsobiť aj postup do play-off 06:28Ekonomický newsfilter: Ruská ekonomika síce prekvapivo stále rastie, ale sankcie ju dobehnú 06:00Slovák v Anglicku: S manželkou sme počas pôrodu neverili, že takýto prístup k pacientovi je vôbec možnýVčera 20:16Fico konšpiruje, že pre Ukrajinu môže prísť o funkciu premiéraVčera 20:01Týždňový newsfilter: To posledné, čo Pellegrini potrebuje, je pochvala od mainstreamových médiíVčera 19:53Prečo si Adam Ružička zaslúži druhú šancu a čo pre to musí urobiťVčera 17:05Shooty: Špeciálna hybridná operáciaVčera 15:30Tibor Gašpar tvrdí, že syn má na to viesť SIS: Polovica šéfov nemala za sebou to, čo onVčera 15:01Kam smerujeme?Včera 14:05Aj Maďari bojujú za Ukrajinu. Známy profesor zo zákopov odkazuje Ficovi, nech si spomenie na rok 1968Včera 13:35Focus: Korčok má v prvom kole Pellegriniho na dohľad, v druhom stále zaostávaVčera 11:39Danglár: Otec a synVčera 11:32Od ženy dostáva správy, ako sa s dcérou schovávajú v kúpeľni. Sudakov aj napriek záujmu veľkoklubov zostáva na UkrajineVčera 11:31Komunisti mu zničili kariéru, ale Jožo Barina s hudbou neskončilVčera 10:23Boxová ulička: Nové monoposty očami Mária Keszeliho + čo ukázali predsezónne testyVčera 08:41Ako Kmec demaskoval FicaVčera 08:41Európa a svet potrebujú, aby Ukrajina zvíťazilaVčera 08:27Manželka väzneného Kara-Murzu: Jedno výročie sme oslavovali v nemocnici, keď sa po otrave prebral z kómyVčera 08:23Šimon Nemec po zápase proti Slafkovskému: Keď tak veľmi chce moju hokejku, musím mu jednu daťVčera 07:00Ráno z New Jersey: Po prehre za Slafkovským nechoďte. Ako to vyzeralo na štadióne po zápase proti Nemcovi24.02 15:55Mínometník od Avdijivky: Väčšinou nevidím, či trafím cieľ. Rusi však nie sú len potrava pre delá24.02 15:20Pozor na slabého muža24.02 14:56Ja som v Pezinku neskončil, ale znova začal, hovorí dramaturg o pobyte v psychiatrickej nemocnici24.02 14:30Realitný fond HB Reavisu doženie investorom straty do troch rokov, hovorí budúci správca