Erik Tomáš

 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny vo štvrtej Ficovej vláde

Európske peniaze na pomoc utečencom prerozdeľovalo šesť mimovládnych organizácií, projekt sa končí tento rok, zdá sa však, že bude pokračovať. Nebolo to pritom jasné, keďže ho Robert Fico aj Andrej Danko označovali ako „peniaze pre Sorosa“.

Ihrisko rodinka premenuje ministerstvo práce na Ihrisko pre každé dieťa a v projekte bude pokračovať. „Zjednodušíme podmienky, pretože doterajšie boli nezmyselne prísne. Dokonca evokujú podozrenie, že boli šité na úzku skupinu firiem schopných dodávať niektoré komponenty,“ vyhlásil Erik Tomáš.

Minister práce Erik Tomáš navrhne koalícii novelizovať ústavný zákon o rodičovskom dôchodku, aby sa našli peniaze na vyplácanie 13. dôchodkov. „V takom prípade musí podať pomocnú ruku aj opozícia.“ Minister chce vraj nájsť „iný spôsob“, ako ľuďom kompenzovať výchovu detí, no nespresnil aký.

Spor medzi ministrom práce Erikom Tomášom a SNS nie je vyriešený. Minister Tomáš sa pýta SNS a Rudolfa Huliaka, ktorí odmietajú zrušiť rodičovský dôchodok, či si peniaze nezaslúžia aj seniori bez detí.

Minister práce Erik Tomáš na otázku, či by Hlas prežil odchod Petra Pellegriniho do Prezidentského paláca, povedal, že „bude musieť“, a trval na tom, že „sú veľké rozdiely medzi stranou Smer a Hlas“. (markíza)

Strana Hlas zaujme k prijatému programovému vyhláseniu vlády stanovisko v utorok, povedal minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš. Dodal, že strana je s ním spokojná.

Jednorazový príspevok 150 eur dostanú všetci poberatelia dôchodkov, nielen starobných, ohlásil Erik Tomáš. Štát to tento rok podľa neho vyjde zhruba 220 miliónov eur. Novelu schválila vláda, následne má o nej skrátene rokovať parlament.

Štát podľa Erika Tomáša zavedie rodičovskú kartu, budú na nej zľavy na tovary a služby súvisiace s deťmi. Minister práce viac podrobností nepovedal, opatrenie nebolo v pracovnom návrhu programového vyhlásenia.

Seniori dostanú k 13. dôchodku v decembri jednorazový príspevok 150 eur, potvrdil minister práce Erik Tomáš pred rokovaním vlády.

Minister práce Erik Tomáš tvrdí, že navrhoval aj také riešenie, aby sa asignácia dane zvýšila na 3 % a časť z toho išla mimovládkam a časť rodičom. Podľa neho s tým nesúhlasil splnomocnenec pre mimovládky Filip Vagač.

Zavádzať do debaty delenie neziskoviek na ušľachtilé a neušľachtilé, to sa pán Tomáš úplne zbláznil, hovorí Jozef Mihál. „Urobil strašnú chybu, naštval veľmi veľa ľudí, to hovorím teraz ako politik. Ale aj ľudsky je to úplný nezmysel. Z toho bude chcieť vycúvať,“ tvrdí o návrhu k dvom percentám.

Ak by aj štát úplne zrušil 2 % z dane, Nadácia Zastavme korupciu, ktorá Smeru, Hlasu a SNS najviac prekáža, by prežila, hovorí jej riaditeľka Zuzana Petková. V súčasnosti ide o sumu, ktorá predstavuje asi 10 % z ich rozpočtu. Poškodí to podľa nej najmä malé mimovládky, ktoré napríklad pomáhajú chorým deťom.

Veľa občanov je tak zblbnutých, že keď Fico otvorí druhý pilier, dajú mu svoje úspory na tácke, hovorí Jozef Mihál. Podľa exministra práce sa to môže ľahko stať už o pár dní, lebo vláda potrebuje peniaze na vyššie 13. dôchodky. „Neziskovky predstavujú silu, pred ktorou bude musieť Erik Tomáš cúvnuť,“ tvrdí ďalej v rozhovore.

V súťaži o najväčšieho Ficovho mameluka si v posledných dňoch polepšil Erik Tomáš, píše Juraj Javorský. Pripomína, že dve videá na sociálnych sieťach – ako najprv sľubuje penzistom 13. dôchodok a potom im oznamuje, že žiadny nebude – boli dokonalým vyobrazením jeho vlastnej obmedzenosti aj fungovania tejto vlády.

Z daňovej asignácie sa môže stať masový protest proti mafii, píše Ivan Štulajter. „Pracujúce dcéry a synovia, ktorí využívajú daňovú asignáciu, vôbec nemusia zapáchajúcu návnadu zlých vládnych úmyslov zhltnúť; naďalej budú prispievať tým mimovládnym organizáciám, ktoré sú im svojou činnosťou blízke.“

Návrh Erika Tomáša môže zruinovať rodičovské združenia či útulky, keďže ľudia si po novom majú vyberať, či pošlú dve percentá neziskovkám alebo rodičom. „U nás platí, kto má málo, ešte mu vezmú. Viete, ak by štát roky nezanedbával túto oblasť a robil si svoju prácu dobre, nech si nechá svoje 2 %,“ hovorí združenie Meli Beli, ktoré pomáha ťažko chorým deťom.

Erik Tomáš povedal, že mimovládky, ktoré chcú ovplyvňovať politiku, „majú isto sponzorov v zahraničí“ a peniaze z 2 % podľa ministra práce nepotrebujú. Hlas dnes šíril, že mimovládkam bude vláda pri výpadku peňazí pomáhať – ale len tým „ušľachtilým“.

Peter Pellegrini sľuboval vládu bez pomsty. Hlas napokon v tvrdých krokoch prekonáva Smer, minister Matúš Šutaj Eštok robí čistky v polícii, minister práce Erik Tomáš berie peniaze mimovládkam a neozýva sa ani Tomáš Drucker z umiernenejšieho krídla Hlasu.

Kabinet Roberta Fica začal napĺňať vyhrážky, že mimovládne organizácie budú jeho nepriateľom, uviedla Nadácia Zastavme korupciu. Reagovala na návrh Erika Tomáša zmeniť rodičovský dôchodok na dve percentá z daní.

Zmena dvoch percent z daní by viedla k výpadkom významnej časti financií mimovládok, povedal podpredseda rady vlády pre mimovládne organizácie Marcel Zajac. Erik Tomáš chce zmeniť rodičovský dôchodok na dve percentá z daní.

Plnohodnotné 13. dôchodky dostanú seniori až o rok, Hlas teda nesplní predvolebný sľub. Ministerstvo práce odhaduje, že budú vo výške 606 eur. K tohtoročnému chce minister Erik Tomáš pridať mimoriadny doplatok, jeho výška ešte známa nie je.

Rodičovský dôchodok vláda nahradí dvoma percentami z daní, chce tak ušetriť 300 miliónov eur. Zmena sa môže dotknúť mimovládnych organizácií, pre ktoré sú dve percentá jedným z príjmov. Ľudia si podľa Erika Tomáša budú môcť vybrať, či prispejú mimovládkam alebo rodičom.

Erik Tomáš tvrdí, že vláda zrejme na budúci týždeň v utorok predstaví bližšie informácie o zvýšení 13. dôchodku. Povedal, že peniaze na toto opatrenie budú. Ekonómovia odhadovali, že by zvýšenie mohlo stáť niekoľko sto miliónov eur.

Novým generálnym riaditeľom ústredia práce bude od piatka Peter Ormandy. Na návrh ministra práce Erika Tomáša ho má dnes do funkcie vymenovať vláda. Šéfom ústredia je od septembra 2021 Karol Zimmer.

Trinásty dôchodok by sa podľa Roberta Fica a Erika Tomáša mohol na budúci rok vyplácať v plnej výške priemernej penzie. Parlament môže zmenu schvaľovať v prvých troch mesiacoch budúceho roka, dodal premiér.

Robert Fico povedal, že ministerstvo práce bude mať „plnú premiérsku podporu“, aj keď je minister Erik Tomáš z Hlasu. Vyjadril sa tak po návšteve rezortu. Obaja v najbližších dňoch navštívia región zasiahnutý nedávnym zemetrasením.

Budúci minister práce Erik Tomáš sa stal známym vďaka Markíze. Z televízie odišiel v období, keď v nej Pavol Rusko stratil vplyv. V roku 2006 nastúpil ako hovorca k Robertovi Kaliňákovi. Keď opustil Roberta Fica, pre ktorého je najväčší zradca, hovoril, ako bol v Smere najaktívnejším poslancom, no nemal významnú funkciu.

Robert Fico a Erik Tomáš, keď ešte boli spolu v Smere. Foto N - Tomáš Benedikovič

V kauze Súmrak svedkovia spomínali aj Erika Tomáša. Exposlanec Smeru, ktorý bol Ficovým hovorcom, by sa mal stať teraz ministrom práce. Podľa Františka Imreczeho to bol Tomáš, kto ho požiadal o „analýzu“ k daňovému deliktu Igora Matoviča. Tento skutok je však podľa vyšetrovateľa už premlčaný.

Nové na Dennikn.sk

18:35Vymenili takmer polovicu prednostov okresných úradov, funkciu získal Tarabov bratranec aj bývalý Rašiho viceprimátor 17:29Ako zníženie odvodov do druhého piliera ovplyvní dôchodky sporiteľov (+ prepočty) 17:28Čo treba splniť na eutanáziu v Holandsku? Koľko stojí, kto a ako ju vykonáva, vysvetľuje Božena Moeton-Schromová 17:24Štátna správa sa nafúkne o 300 úradníkov, ktorí majú vybavovať dotácie na hypotéky 17:17Graf dňa: Ľudia zvládajú dražobu čoraz lepšie, ukazuje vývoj tržieb v obchodoch 16:58Shooty: Tradícia 16:50Bývalý bratislavský bankár chce v Banskej Bystrici postaviť 360 bytov. Nahradia staré mestské skleníky 16:32Kto rozpútal vojnu na Ukrajine? Všetky stopy vedú k Putinovi, opisuje bod po bode nový film 16:29V škole sa má učiť, nie vypytovať 15:57Protesty poľských a slovenských dopravcov škodia ukrajinskej ekonomike, ktorá prežila aj vďaka výhodám pre kamionistov 15:30Predseda súdnej rady Mazák: Len vymeniť Daniela Lipšica by im nestačilo. Ostali by na polceste 14:29Danglár: Spláchnuté 14:21Ako to číta Ivan Mikloš: Vojenská pomoc Ukrajine sa v USA zasekla, ale téza o zlých republikánoch a dobrých demokratoch je v tomto prípade falošná 14:19Vývoj bojov (651. deň): Rusom zostrelili bombardér pri Haďom ostrove, mohol to byť Patriot a pokus odohnať ich lietadlá od frontu 14:13Vaša solidarita sa končí tam, kde sa začína vaša peňaženka, vravia ukrajinskí vodiči 13:31Bol vysoký, chudý a mal problém s koordináciou. Hedmanovi pomohli aj nové tréningové metódy 13:30Špeciálna prokuratúra a Lipšic majú o pár dní skončiť, čurillovcom spätne berú ochranu, Žilinka má byť silnejší. Prišlo aj na znižovanie trestov 13:29Vláda spáli väčšinu peňazí z vyšších daní a druhého piliera na Pellegriniho „lacnejšie energie“ 13:24Toto nie je pravý život, inde existuje lepší. Katarína Kucbelová hľadá model žitia 13:20Ficova vláda ruší prenájom čunovskej rekreačnej zóny. Podnikatelia blízki Smeru z projektu nedávno vycúvali 13:17Bez dvoch percent z daní by sme museli o peniaze pre dcéru ľudí prosiť. Ak bude opäť hroziť zmena, pôjdeme do ulíc 12:46Ministerstvo rozhoduje o novej nemocnici v Bratislave, skôr bude v Ružinove ako na Rázsochách 11:50Pre zdravú pleť nepotrebujete desať prípravkov, dá sa to aj jednoduchšie, hovorí biochemička 11:04Nohavicov životopisec sa vzopäl k životnému skoku do slepej uličky 10:22Mnohí dnes majú všetko a aj tak sa necítia šťastní, vraví psychológ Bednařík a vyberá päť kníh o vzťahoch a šťastí 09:28Week 13: Ja ti ukážem, čo je to smútok 09:25Пригоди водія по Україні: як ми привезли машини швидкої допомоги на передову 08:38Ráno s NHL: Už druhý Nemcov zápas ukázal, na čom na farme tak veľmi pracovali 08:32Ako mi Karel Schwarzenberg dal jednu z najdôležitejších životných lekcií a ani o tom nevedel 08:07Dcéra zamieňa skutočnosť s fantáziou. Je to v predškolskom veku prirodzené? Ako máme reagovať?