Martina Šimkovičová

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová odmieta, že by nakúpila do Abú Zabí drahé letenky, ako jej to vyčíta Matovičovo hnutie a exministerka Natália Milanová. Šimkovičová tvrdí, že letenky kupuje pre ministerstvo kultúry spoločnosť, ktorá bola vysúťažená za Milanovej.

Ministerstvo kultúry opäť nevie, čo s bratislavskou Kunsthalle. Vyriešiť to má SNG, ktorá chce prepúšťať a začať od nuly. „Nechceme, aby sa preniesli pochybenia, ktoré by Kunsthalle i nás ďalej hrýzli do nohy,“ hovorí Alexandra Kusá, riaditeľka Slovenskej národnej galérie, pod ktorej správu by Kunsthalle mala znova prejsť.

Z výstavy Belladonna Harvest v Kunsthalle Bratislava; autor: Igor Hosnedl; kurátorka: Tjaša Pogačar. Foto - Lujza Stopková

Matovičovo hnutie odsúdilo vyjadrenia Rudolfa Huliaka (SNS), ktorý vyhlásil, že hovorca hnutia Matúš Bystriansky mal byť „bez mihnutia oka zastrelený“, keď sa v Abú Zabí snažil konfrontovať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú. Hnutie žiada, aby sa Huliak vzdal mandátu poslanca a odovzdal zbrojný preukaz.

Za SNS budú v eurovoľbách kandidovať minister Tomáš Taraba, ministerka Martina Šimkovičová aj Rudolf Huliak. Pre web Startitup to potvrdil poslanec Huliak. Nepovedal však, kto z nich má skutočný záujem nastúpiť do europarlamentu.

RTVS sa ohradilo voči vyhláseniam ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktorá spochybnila verejnoprávnosť vysielania a kompetentnosť súčasného vedenia telerozhlasu. Šimkovičová RTVS okrem iného vyčítala, že má takmer nulovú vlastnú slovenskú tvorbu či nevyvážené spravodajstvo.

Pre mňa je až absurdné sa vyjadrovať k ministerke kultúry, lebo za normálnych okolností by sme sa o túto pani ani nezaujímali, hovorí herec Richard Stanke. „Každým jej vyjadrením či činom vidíme, že je to najmenej kompetentný človek zo všetkých doterajších ministrov,“ povedal v rozhovore.

Martina Šimkovičová tvrdí, že RTVS neplní verejnoprávnu funkciu. „Nie je nestrannou inštitúciou, ktorá prináša divákom a poslucháčom objektívne a vyvážené informácie,“ uviedla ministerka kultúry vo videu na Telegrame. Avizovala, že chystajú zmeny, dôvodov na koniec riaditeľa je podľa nej „viac ako dosť“.

Slovenské banské múzeum je ukážkou toho, ako prebieha „normalizácia“ kultúry v réžii SNS. Postoj Galérie Jozefa Kollára, ktorá ostala takmer prázdna, však naznačuje, prečo súčasná vláda v snahe ovládnuť kultúru nebude úspešná. Umelci a umelkyne zrušili program na celý rok a bojkotujú nové vedenie.

Tomáš Taraba sa postavil za ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (SNS). V súvislosti s kritikou jej účasti na konferencii UNESCO v Dubaji hovorí o „hone“. Igorovi Matovičovi vyčíta, že sa smeje z anglického akcentu ministerky, pričom ide o politika, ktorý „ledva vysmolil jednu vetu po anglicky“.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová v parlamente vysvetľuje svoju účasť na konferencii v Abú Zabí. Obhajuje sa, že nemala čas na obchody ani nevypili bar a neskúšali pláže.

Ministerka Šimkovičová vnáša nekultúrnosť prakticky do všetkého, čím sa prezentuje, hovorí filmová producentka Zuzana Mistríková. „Nie je nič ľahšie ako bez kontextu podhadzovať verejnosti nejaké mená a projekty a používať ich ako ‚dôkazy‘,“ reaguje na kritiku fondov v umení.

Predstavenie Cigáni idú do neba od Jána Ďurovčíka nemalo žiadnu spojitosť s návštevou ministerky kultúry v Abu Zabí. Martina Šimkovičová ho spomínala v internetovom vysielaní, no umelci ho odohrali ešte vlani v júni pod záštitou veľvyslanca Michala Kováča ml.

Hlboká kríza dnešnej spoločnosti má korene v 90. rokoch, hovorí producentka Zuzana Mistríková, ktorej projekt Miki kritizovala ministerka Martina Šimkovičová. Film o šéfovi podsvetia Mikulášovi Černákovi je podľa nej filmom o tom, ako sa rodí zlo.

Zuzana Mistríková. Foto N - Tomáš Benedikovič

Martina Šimkovičová sa stretla s holandskou veľvyslankyňou Gabriellou Sancisiovovu a hovorila s ňou aj o prezentácii slovenských hradov a zámkov v zahraničí.

Kto všetko bol s Martinou Šimkovičovou v Abú Zabí stále nie je jasné. Ministerka kultúry prvýkrát opísala svoju zahraničnú cestu v internetovej televízii Peter a Martina. Sťažovala sa, že ju tam nakrútil hovorca Igora Matoviča, a vraví, že za ňou sliedili eštébáci.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová v Spojených arabských emirátoch. Zdroj - vysielanie internetovej televízie Martina a Peter

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová vynechala väčšinu programu na konferencii UNESCO, tvrdí hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO). Jej trojdňovú pracovnú cestu v Spojených arabských emirátoch sledoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Ministerstvo kultúry chce opäť zaviesť kultúrne poukazy, argumentuje, že kultúrnym zariadeniam pomáhali v zvyšovaní návštevnosti.

Dnes sa nedá žiť v neutrálnom svete, musíme jasne povedať, na ktorej strane stojíme, vraví Jana Kirschner. „Myslela som si, že až takto hlboko neklesneme. Je veľmi ťažké akceptovať a dívať sa na to, ako posmešne títo ľudia z parlamentu hovoria veci, ktorým absolútne nerozumejú,“ vraví hudobníčka v rozhovore.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová na Telegrame zverejnila fotografie z konferencie UNESCO v Abú Zabí, pre ktorú neprišla na mimoriadnu schôdzu k svojmu odvolaniu. Na konferencii mala aj prejav.

Zdroj - Telegram M. Š.

Predseda PS Michal Šimečka označil postup pri odvolávaní Martiny Šimkovičovej za nedôstojný. Nerozumie, prečo šéf parlamentu Peter Pellegrini nezaradil mimoriadnu schôdzu na termín, v ktorý by mohla prísť aj ministerka kultúry. Šimkovičová je totiž na pracovnej ceste v Spojených arabských emirátoch.

V parlamente sa dnes ani na druhý pokus nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k odvolávaniu Martiny Šimkovičovej. Prítomných bolo len 53 poslancov, do sály opätovne neprišli koaliční poslanci. O odvolávaní ministerky kultúry sa tak bude rokovať neskôr.

Parlament opätovne neotvoril mimoriadnu schôdzu k odvolaniu Martiny Šimkovičovej, prítomných bolo len 43 poslancov. Tak ako v pondelok, aj teraz v parlamente chýbali koaliční poslanci, neprítomní však boli aj niekoľkí poslanci opozície.

Riaditeľ Audiovizuálneho fondu Vladimír Burianek tvrdí, že je pripravený „na pracovnú diskusiu“ s vedením ministerstva kultúry a parlamentným Výborom pre médiá a kultúru. Fungovanie fondu minulý týždeň kritizovala ministerka Šimkovičová a jej stranícki kolegovia z SNS.

Igor Matovič kritizuje dĺžku pracovnej cesty Martiny Šimkovičovej do Spojených arabských emirátov. Trvá podľa neho šesť dní, hoci konferencia UNESCO o vzdelávaní v kultúre len tri. Koalícia dnes neumožnila otvoriť schôdzu na jej odvolávanie.

Parlament ani na druhý pokus neotvoril schôdzu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, stále je prítomných len 47 poslancov. Peter Pellegrini určil ďalší pokus na utorok 8.00.

Parlament na prvý pokus neotvoril mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, keďže nebol uznášaniaschopný. Prítomných bolo len 47 poslancov, chýbali poslanci Smeru, SNS aj Hlasu.

Najčastejšie získajú podporu z Fondu na podporu umenia projekty obcí, žúp a ich organizácií, aj keď najviac žiadostí prichádza od mimovládnych organizácií. Z hľadiska regiónov je najúspešnejší Žilinský kraj. Štatistiky zverejnil riaditeľ fondu Róbert Špoták. „Rozhodovanie odborných komisií je dlhodobo vyvážené,“ vraví.

Systém fondov pre umelcov máme lepší na Slovensku ako v Česku, reagujú odborníci na slová Romana Michelka (SNS), ktorý povedal, že by sme sa mali inšpirovať českým modelom. „Pravidelne som dostával pozvánky do Česka, kde náš systém považovali za lepší,“ hovorí Jozef Kovalčik, ktorý stál pri vzniku Fondu na podporu umenia.

Mimoriadna schôdza k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej bude v pondelok o 9. hodine. Odvolanie iniciujú poslanci PS a SaS. Ide už o druhý pokus, pri prvom im chýbali dva podpisy. 

Ak chce ministerstvo kultúry robiť zmeny, možno by mohlo počkať na výsledky kontroly, reaguje riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták na obvinenia ministerky Martiny Šimkovičovej a jej kolegov z SNS. „Na tej tlačovej konferencii zaznelo aj niekoľko vyslovene nepravdivých tvrdení,“ vraví.

Nadácia Milana Šimečku reaguje na tvrdenia ministerky kultúry, že vlani z verejných zdrojov získala vyše 60-tisíc eur. „Zorganizovali sme najväčší multikultúrny festival na Slovensku aj aktivity pre 4100 študentov,“ uvádza.

Producentka Zuzana Mistríková odmieta, že dotáciu na projekt Miki z Audiovizuálneho fondu získali nepravdivými dokumentmi. Reaguje na vyhlásenie štátneho tajomníka ministerstva kultúry Tibora Bernaťáka, ktorý projekt spochybnil.

Pokiaľ ide o peniaze, netreba tím SNS na ministerstve kultúry podceňovať, píše Filip Obradovič. „Za ambíciou ovládnuť fondy nie je len nefalšovaná vôľa stať sa oficiálnym arbitrom kultúry, ale aj konečným užívateľom výhod.“

Martina Šimkovičová v reakcii na petíciu so 188-tisíc podpismi za jej odstúpenie povedala, že sa bude ešte preverovať, či sú právoplatné. „Je tu ešte 5,4 milióna obyvateľov, ktorí túto petíciu nepodpísali,“ zareagovala ministerka kultúry.

Martina Šimkovičová chce mať vyššiu kontrolu nad Audiovizuálnym fondom a Fondom na podporu umenia.  „To doteraz nebolo možné, pretože ministerstvo na fondy presunulo peniaze a potom ich fondy prerozdeľovali podľa vlastného uváženia,“ uviedla ministerka kultúry. Potvrdila tiež, že fondy nejdú zlučovať.

PS a SaS podali nový návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej s 36 podpismi poslancov. PS v prípade pochybenia pri prvom podaní, keď nemalo dostatok podpisov, naďalej tvrdí, že išlo o administratívnu chybu.

Umením sa dá bojovať proti nenávisti, aktuálne však nenávisť bojuje proti kultúre, píše Kristína Tormová. „Nám môžete ubližovať, pani ministerka, ale tomu, čo je v nás, tomu neublížite. To sa nedá zabiť. Nedá.“

Vláda sa inšpiruje orbánovským Maďarskom a to je desivé, hovorí v rozhovore Silvia Hroncová. Občania cez masovú výzvu na odstúpenie Martiny Šimkovičovej podľa exministerky kultúry vyjadrili svoj postoj k tomu, kam sa začína uberať krajina.

Ministerstvo kultúry nateraz stiahlo návrh na rozdelenie RTVS z legislatívneho plánu vlády. Tvrdí, že dôvodom je aktuálne dianie v Národnej rade, ktoré znemožňuje stihnúť plánovaný marcový termín predloženia potrebných zákonov. Definitívne sa tiež nebudú zlučovať fondy na podporu umenia.

Shooty: Opozičná práca

Robert Fico vyhlásil, že Martina Šimkovičová má „suverénne, slovenské, zdravé“ názory. „Taká má byť ministerka kultúry,“ dodal v reakcii na snahu opozície o jej odvolávanie.

Po kontrole verejnej výzvy na odchod Martiny Šimkovičovej napokon našli iba pár stoviek podpisov, ktoré neuznali. Iniciátori za pomoci IT technikov odstránili zo zoznamu viditeľne fiktívne podpisy alebo tie poslané z pochybných serverov a potom ešte náhodne kontrolovali podpisy aj manuálne.

PS vraví, že za nedostatkom podpisov na zvolanie schôdze o odvolaní ministerky Šimkovičovej je administratívny omyl. Nový návrh opozícia odovzdá v utorok. „Smutné je, že Peter Pellegrini sa vytešuje z jedného strateného hárka a točí si o tom videá. Namiesto toho stačilo slušné upozornenie a omyl by bol odstránený,“ píše PS.

Otvorenú výzvu na odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej napokon podpísalo 188 494 ľudí, hovoria iniciátori výzvy po overení podpisov. Podpisy v krabiciach odovzdali na ministerstve kultúry, Šimkovičová v tom čase v budove nebola prítomná.

Foto - N

Peter Pellegrini vraví, že opozícia odovzdala len 28 podpisov na zvolanie schôdze na odvolanie ministerky Šimkovičovej, a tak rozhodol, že návrh nespĺňa podmienky. Na zvolanie bolo treba aspoň 30 podpisov.

Často omieľané tvrdenie, že Cyril a Metod prišli z akéhosi necivilizovaného „Východu“, je len ďalší mýtus, píše politológ Jozef Bátora. „Na ich aktivity sa treba pragmaticky pozrieť ako na súčasť histórie a nerobiť tu z toho nejakých strašiakov. To neznamená byť nekritický, ale nepotrebujeme to ani umelo vytesňovať.“

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu Martiny Šimkovičovej by mohla byť koncom budúceho týždňa, oznámil Peter Pellegrini. Hlas návrh opozície podporiť neplánuje. „V koaličnej zmluve je ukotvené veľmi jasne, čierne na bielom, že koaličný partner nemôže hlasovať o odvolávaní člena vlády s opozíciou,“ povedal.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová má plnú podporu Andreja Danka. „Som rád, že peniaze nedáva na dúhové pochody, ale na opravu strechy filharmónie,“ vyhlásil predseda SNS v reakcii na návrh PS a SaS na jej odvolanie.

PS a SaS podali návrh na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej. Petíciu za jej koniec vo funkcii podpísalo takmer 190-tisíc ľudí.

Martina Šimkovičová. Foto N - Tomáš Benedikovič

Koalícia zablokovala konania voči premiérovi Robertovi Ficovi v súvislosti s jeho majetkovým priznaním aj voči ministerke kultúry Martine Šimkovičovej pre jej vystupovanie vo vysielaní TV Slovan. Konania voči nim tak výbor pre nezlučiteľnosť funkcií nezačal, uviedla predsedníčka výboru Veronika Remišová.

Nové na Dennikn.sk

14:37Z Dánska urobila jedného z najväčších podporovateľov Ukrajiny. Čelíme novej realite, hovorí premiérka Frederiksen (profil týždňa) 14:36Navštívte mesto, ktoré už neexistuje. Drastický dokument 20 dní v Mariupole odhaľuje rozsah vojnových hrôz 13:41Vývoj bojov (740. deň): Ukrajina je Rusko, povedal Medvedev a ukázal mapu, ako by ju rozporcioval 13:33Virtuóz na akordeóne Michal Červienka: Nemáte čas cvičiť? Vynechajte televízor, Facebook a hrajte so svojimi deťmi 11:53Lžipolitici a Rusko 11:51Na svete nie je známejší bežec ako Kipchoge. Zaslúži si však ísť na olympiádu po tom, ako bežal v Tokiu? 11:51Danglár: Trávenie studní 11:22Spolu s Gazou zomiera aj medzinárodný poriadok založený na pravidlách 11:18František Mikloško: Opozícia nevie vytvoriť alternatívu, Fico tu môže byť osem rokov 11:00A tento poznáte? Na pódiu stojí Fico a uráža ženy, ktoré mu za to tlieskajú (Pod slnkom Jany Shemesh) 10:37Vo filme Chudiatko bojovala aj s vlastnými úzkosťami. Ako sa Emma Stone dostala na vrchol Hollywoodu 10:17Nika Macinská o zneužívaní a znásilneniach blízkymi mužmi: Bola som obeťou, no dnes už mám späť svoju slobodu 09:02Max Verstappen začal vo veľkom štýle, lenže Red Bullu vraj hrozí „explózia“ 08:20Som unavený, odchádzam – čo by sa muselo stať, aby Putin vyslovil tieto slová 07:05Ráno s NHL: Andy Murray mal rovnaký problém. Lekár opisuje, ako Kanovi pomohla špeciálna operácia kĺbu 06:33Ekonomický newsfilter: Na farmách sa fotí Takáč, ale skutočnú moc môže mať opäť BödörVčera 22:06Chce sa mi kričaťVčera 20:00Nikdy neviete, či dostanete od iných šancu. To je na tom najťažšie, hovorí Michal Kolčák, ktorý v detstve prišiel o rukuVčera 19:04Newsfilter: Ľudia si nasadzujú okuliare, azda to ešte pre Korčoka nie je neskoroVčera 18:24Štát chce kúpiť aplikáciu, ktorá poradí rodičom, či s dieťaťom prísť na pohotovosť alebo ostať domaVčera 17:42Experto Credo Roberto: Skúsený premiér sa chystá na reparát z trestnej novelyVčera 17:39Vláda zatiaľ nežiadala Komisiu o zmenu plánu obnovy, môže sa stať, že žiadna nebudeVčera 17:33Výnosy z investovania zdaníte až vtedy, keď predáte akcie, fondy, podielové listyVčera 16:58Graf dňa: Aj po najrýchlejšom raste miezd za 19 rokov si Slováci za svoj plat kúpia menej než pred rokmiVčera 16:53Shooty: Štát pre ľudíVčera 16:51Zakladal ukrajinský Forbes. Dnes je na fronte a vyvíja aplikáciu na nácvik streľbyVčera 16:02Jedného syna zabili, druhého zajali, exmanžel je kolaborant. Príbehy žien, ktorým Rusi zničili životVčera 15:26Hvoreckého knižnica: Kafka, Tarantino aj Mefisto. O kolaborantovi, ktorého si zavolal na koberček GoebbelsVčera 14:28Špionážny škandál, ktorý otriasol Nemeckom. Čo všetko prezradil zverejnený rozhovor o raketách Taurus?Včera 14:25Zo zákulisia pražského samitu V4: Ficovo vystúpenie k výročiu vojny bolo mimo reality, vravel Fiala