Boris Susko

Iniciatíva Za otvorenú justíciu kritizuje ministra Borisa Suska, ktorý hovorí, že súdna mapa neprináša výsledky, no dáta neuvádza. Medzi sudcami a zamestnancami súdov len prebehla anketa, ktorej vyplnenie bolo dobrovoľné. „Takýto spôsob vyhodnocovania nespĺňa parametre objektívneho zisťovania dát,“ reaguje iniciatíva.

Niektoré súdy už púšťajú stíhaných na slobodu, hoci Ústavný súd pozastavil nižšie tresty, ktoré presadili Robert Fico a spol. Na súdoch je chaos, časť sudcov hovorí, že obžalovaným nie je možné prerušiť trestné stíhanie a púšťať ich z väzby, keď miernejšie tresty nestihli byť ani sekundu účinné.

Vyjadrenia premiéra Fica a jeho poradcov sú podľa predsedu súdnej rady Jána Mazáka závažné a v právnom štáte také šokujúce, že predloží obsah celej tlačovej besedy na najbližšie zasadnutie rady. Tá by sa mala stretnúť 16. apríla. Mazák požiada členov a členky, aby zaujali k jednotlivým výrokom stanovisko.

Keď premiér Fico a poslanec Gašpar zaútočili na sudcu Juraja Klimenta a jeho kolegov, minister Susko pri nich mlčky stál. Následne povedal, že sa na spomínané výhrady pozrie a vyhodnotí, či disciplinárny návrh podá.

Vládnu brožúru spochybňujúcu vyšetrovateľov aj sudcov prirovnávali na súdnej rade k Threeme Mariana Kočnera. Súdna rada vytvorila komisiu na jej preskúmanie a rokovanie ukázalo, že predseda Ján Mazák stráca väčšinu. Kým v decembri odvolávanie prestál, ďalší návrh by už mohol byť úspešný.

Ministerstvo spravodlivosti odmieta kritiku Európskej komisie v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a pochybnosti o tomto rozhodnutí vlády označilo za neopodstatnené. „Rokovania vlády s predstaviteľmi Komisie naďalej pokračujú, aj dnes sú naplánované konzultácie.“

Zástupcovia mimovládnych organizácií kritizujú ministerstvo spravodlivosti za to, akým spôsobom zrušilo dotácie na projekty pre ochranu ľudských práv.

Pri dotáciách na ochranu ľudských práv mohlo prísť k manipuláciám, tvrdí ministerstvo spravodlivosti, ktoré spustilo interný audit. Vysvetľuje tak, prečo sa rozhodlo vo februári zo dňa na deň stopnúť dotačnú výzvu pre mimovládky na podporu ľudskoprávnych projektov.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) bude možno čeliť odvolávaniu. Nevylúčil to predseda KDH Milan Majerský, ktorý však nepovedal, ako by sa v takom prípade hnutie zachovalo.

Ak by minister spravodlivosti neprimerane naťahoval zverejnenie rozhodnutia Ústavného súdu, mohol by sa dopustiť trestného činu. Nateraz nie je jasné, ako by mohli ústavní sudcovia reagovať, keby minister Boris Susko obštruoval.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) kritizoval, že sa o uznesení Ústavného súdu dozvedeli médiá skôr ako dotknuté štátne orgány. Pripomenul, že len pred pár dňami pritom Ústavný súd deklaroval, že o veciach, o ktorých koná alebo konať bude, nekomunikuje mimo zákonných procesných postupov s nikým.

Minister spravodlivosti Boris Susko reagoval na kritiku opozičných poslancov slovami, že počas posledných rokov boli na Slovensku porušované ľudské práva, a spýtal sa, či sa opoziční poslanci môžu pozrieť do očí koaličnému poslancovi Lučanskému (SNS).

Do rozpravy k obnoveniu pôvodných premlčacích lehôt v prípade znásilnení či vrážd sa zapojil aj minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Zopakoval, že téma sa zneužíva v predvolebnej prezidentskej kampani – robia to podľa neho opoziční poslanci, ktorí vytvárajú dojem, že sa vytvára beztrestnosť pre páchateľov sexuálnych zločinov.

Ministerstvu spravodlivosti stále nedoručili novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov, potvrdil minister Boris Susko. Dodal tiež, že nevie, kedy novelu zverejnia. „Budeme dbať na to, aby boli dodržané všetky zákonné lehoty“, dodal.

Minister spravodlivosti Boris Susko zvolá zasadnutie Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť. Reaguje na žiadosť 15 členov rady v reakcii na široko kritizované zrušenie dotačnej výzvy na podporu ľudských práv vo výške 770-tisíc eur.

Susko chce vraj upokojiť spoločnosť, v skutočnosti stále upokojuje len korupčníkov a zlodejov, píše v Newsfiltri Tomáš Gális. „Jeho nehorázne reči sú porovnateľné azda len s vyhlásením smeráka Glücka, že žena si znásilnenie hádam všimne, i s klamstvom, že na Slovensku len prijímame rovnaké premlčacie lehoty ako v Česku, Rakúsku či v Nemecku.“

Občianska platforma pre demokraciu združujúca 60 organizácií tvrdí, že Boris Susko klame o zrušení dotácií pre mimovládky. Smer totiž na svojej facebookovej stránke zverejnil ministrovi spravodlivosti fotografiu s textom, že ministerstvo zrušilo dotácie pre „spolitizované mimovládky“.

Liga za duševné zdravie žiadala od ministerstva spravodlivosti v rámci dotačnej výzvy peniaze na fungovanie Linky dôvery Nezábudka. Dotačnú výzvu však minister Susko (Smer) zrušil, peniaze teraz Liga musí hľadať inde. Likvidácia linky, na ktorú volajú ľudia v ťažkých životných situáciách, nehrozí, upokojuje riaditeľ Vršanský. „Ale je to signál, ktorý nie je pozitívny,“ dodáva.

Zrušenie dotačnej výzvy na projekty ochrany ľudských práv môže ohroziť aj projekty na podporu ľudí s mentálnym postihnutím či linku dôvery. Výzvu začiatkom týždňa zrušil minister spravodlivosti Boris Susko, len deň pred tým, ako mali žiadatelia prísť svoje projekty obhájiť.

Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru. Foto N - Tomáš Benedikovič

Boris Susko naznačil, že novelu Trestného zákona v Zbierke zákonov ešte tak skoro nezverejnia. Odôvodňuje to potrebou dôslednej kontroly. „Čo i len jedna zle zapísaná čiarka môže byť problém. Je tam ešte obrovská práca na tom, aby sa urobili korektúry, aby sa to celé prešlo, aby sa jednotlivé predpisy dali do metadát, aby sa urobili konsolidované znenia,“ tvrdí minister spravodlivosti.

Občianske organizácie rozbehli online petíciu proti zrušeniu dotačnej výzvy na podporu ľudských práv. Vyjadrujú zásadný nesúhlas so spôsobom zrušenia jedinej štátnej dotačnej výzvy na podporu projektov v oblasti ochrany ľudských práv a žiadajú ministra spravodlivosti, aby svoje rozhodnutie zrušil.

Komora mimovládnych neziskových organizácií protestuje proti tomu, že ministerstvo spravodlivosti zrušilo na poslednú chvíľu dotačnú výzvu pre oblasť ľudských práv.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) vyčítal prezidentke podanie novely Trestného zákona na Ústavný súd. Vyhlásil, že Zuzana Čaputová sa “verejne zastávala svojich obvinených chlapcov z NAKA a špeciálnej prokuratúry”.

Po paragrafe 363 majú mať trestne stíhaní ďalšiu „poistku“. Koalícia ju ukryla v novele Trestného zákona. Obvinení majú mať od 15. marca možnosť podávať sťažnosti proti rozhodnutiu sudcu, ktorý ich bude chcieť začať súdiť. Minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru mlčí, prečo takúto zmenu presadil.

Minister Boris Susko tvrdí, že sa pri skrátenej premlčacej lehote v prípade znásilnení vyvoláva v občanoch strach a začali sa šíriť polopravdy. Vyhlasuje, že lehota sa prispôsobila okolitým štátom a je štandardná.

Skrátenie premlčacích lehôt podľa ministra spravodlivosti vyvinie tlak na vyšetrovanie trestných činov, aby boli potrestané čím skôr. Boris Susko sa poďakoval koaličným poslancom, že nepodľahli tlakom opozície a zahlasovali za zmeny v Trestnom zákone.

Minister spravodlivosti Boris Susko povedal, že odhaľovanie korupcie vnútri polície neovplyvní, ak koalícia presadí novelu, podľa ktorej policajti nebudú môcť získavať štatút oznamovateľa protispoločenskej činnosti. Vláda takúto zmenu presadzuje v reakcii na prípady vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.

Minister spravodlivosti Boris Susko minimálne od stredy vie, že novela Trestného zákona skracuje aj premlčaciu lehotu pri znásilnení, no neurobil nápravu. Upozornila na to poslankyňa PS Zuzana Števulová.

V parlamente k zníženiu trestov pre zlodejov, podvodníkov a korupčníkov vystúpil minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Vraví, že neplatí tvrdenie opozície, podľa ktorej chránia páchateľov. „Je to presne práve naopak,“ povedal.

Minister spravodlivosti Boris Susko je pripravený podať medzištátnu sťažnosť v prípade smrti Jozefa Chovanca, ktorý zomrel pred šiestimi rokmi po zásahu belgickej polície na letisku Charleroi. Susko tvrdí, že nezávislosť belgických justičných orgánov rešpektuje, a súčasne hovorí o pretrvávajúcich pochybnostiach.

Brožúra Roberta Fica a Borisa Suska o „únose spravodlivosti“ priznáva ochranu Mariána Kočnera za éry Smeru. Premiér a minister spravodlivosti pasáž nevysvetľujú. Publikácia inak prekrúca a zamlčiava kľúčové fakty. Kto presne ju napísal, taja. V texte vynechali, že bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vo väzení za úplatok od mafie a vynášanie zo spisov.

Návrh novely Trestného zákona dáva jednoznačne priestor na otváranie uzavretých dohôd o vine a treste, upozorňuje Mária Kolíková (SaS). „Minister má priestor otvárať aj uzavreté veci, ale maximálne 6 mesiacov dozadu, ak je to v neprospech,“ vraví exministerka spravodlivosti s tým, že novela lehotu rozširuje na tri roky.

Boris Susko v RTVS tvrdil, že zníženie hornej hranice trestných sadzieb bude demotivovať páchateľov, aby sa priznávali k niečomu, čo nespáchali. Minister spravodlivosti tým reagoval na spolupracujúcich obvinených.

Publikáciu Smeru Únos spravodlivosti písali tlačové odbory ministerstva spravodlivosti a úradu vlády z peňazí týchto úradov, povedal Boris Susko (Smer). Podľa Márie Kolíkovej (SaS) by financovanie „politických vyhlásení“ mal preskúmať NKÚ.

Richard Sulík nazval vládnu 140-stranovú brožúru, ktorú predstavil minister Boris Susko, „Leninovými spismi, ktoré nikoho nezaujímajú”. Koalícia chce podľa neho zakryť fakt, že plánovala bez diskusie z večera do rána schváliť Trestný zákon, ktorý označil za hrôzostrašný.

Vláda sa snaží odradiť ľudí od účasti na demonštráciách. Všetci ministri zvolali tlačovú besedu, na ktorej Boris Susko (Smer) kritizoval noviny SaS, v ktorých strana ukazuje príklady, čo sa stane v prípade prijatia zmien. „Ľudia sú zavádzaní a klamaní, tie prípady nesedia,“ tvrdí. Dali si preto vyrobiť vlastnú 140-stranovú brožúru, ktorú nazvali Únos spravodlivosti.

Boris Susko nevidí dôvod definovať šikanovanie ako nový trestný čin, aj keď v slovenských školách došlo v poslednom čase k viacerým tragédiám. V Trestnom zákone sa podľa ministra spravodlivosti nachádzajú skutkové podstaty trestných činov, ktoré možno pri šikane aplikovať.

Nedá sa hovoriť o rušení špeciálnej prokuratúry, ale o reorganizácii, vyhlásil Boris Susko v rozprave k Trestnému zákonu. „Lebo to nie je inštitúcia, je to len organizačný útvar generálnej prokuratúry,“ povedal minister spravodlivosti.

Trest odňatia slobody má podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer) negatívny vplyv na rodinu a je to aj finančne náročné pre štát. Susko v parlamente vystúpil v rozprave k zmenám v Trestnom zákone, hovoril aj o „démonizovaní“ alternatívnych trestov.

Na rokovaní o novom Trestnom zákone chýba minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). „Kde je? Išiel proti vlastnému zákonu protestovať na námestie?“ pýtal sa poslanec Gábor Grendel.

Prezidentku za vystúpenie k zmenám v trestnom práve kritizoval aj jej predkladateľ minister spravodlivosti Boris Susko. Povedal, že na odbornom stretnutí k zmenám boli len opoziční politici, a tak „vyzeralo aj jej dnešné vystúpenie“. Takisto dodal, že „toto strašenie a zavádzanie je mimo reality“.

Minister spravodlivosti Boris Susko znovu obhajoval rušenie špeciálnej prokuratúry karikatúrou, ktorú dostal Daniel Lišpic k päťdesiatke od kolegov. Je na nej vyobrazený s mečom, ako odtína drakovi hlavy, na ktorých boli rozpoznateľní Robert Fico či Robert Kaliňák. Etická komisia prokuratúry pritom v prípade karikatúry nenašla pochybenie.

Opozícia kritizovala ministra spravodlivosti Borisa Suska za obhajobu znižovania trestov. Tvrdí, že ani slovom nespomenul obete trestných činov. Susko podľa opozície koná na objednávku Roberta Fica a jeho ľudí, ktorým chce zabezpečiť beztrestnosť.

Minister spravodlivosti Boris Susko tvrdí, že špeciálna prokuratúra sa „už nedá opraviť“ personálnymi zmenami a treba ju zrušiť. V parlamente zľahčoval tvrdenia Smeru o 30 nálezoch Ústavného súdu, ktoré mali hovoriť o porušení ľudských práv, čo samotná špeciálna prokuratúra vyvrátila, že by sa toho dopustila.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) v parlamente obhajoval znižovanie trestov. Tvrdil, že tresty by mali byť primerané. Podľa neho je dôležité, aby páchatelia považovali tresty za spravodlivé, lebo vtedy môžu mať výchovný účinok. Odmieta, že s novelou prišli, aby ochránili stíhaných ľudí blízkych vládnej koalícii.

V parlamentnej sále je počas rozpravy prítomný aj minister spravodlivosti Boris Susko. Opoziční poslanci na jeho prítomnosť reagujú ironicky, keďže pred Vianocami koalícia ako jeden z dôvodov, prečo treba schváliť novelu Trestného zákona do konca roka, uvádzala to, že minister má byť na začiatku januára na dovolenke.

Prípad obžalovanej exposlankyne Ľubice Roškovej ukazuje, ako vládna novela zasiahne do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu. Ten by po novom riešil len veľmi malú časť eurofondových podvodov. Problém s tým má aj európska prokuratúra.

Vládna novela Trestného zákona pomôže aj exposlankyni Smeru Ľubici Roškovej. Po jej schválení sa môže stať, že jej kauza prejde zo Špecializovaného trestného súdu na súd do Michaloviec. Takáto zmena je však zásahom do práva na zákonného sudcu, čo môže vládnej koalícii spôsobiť problém na Ústavnom súde.

Obžalovaný poradca premiéra David Lindtner napísal novelu, ktorá ruší špeciálnu prokuratúru. Jeho prípad pritom špeciálna prokuratúra dozoruje. Konflikt záujmov nikto nevidí. Minister spravodlivosti Boris Susko bráni Lindtnera prezumpciou neviny.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Novely trestných kódexov písal obžalovaný advokát David Lindtner z kauzy Víchrica či syn Tibora Gašpara, zistil denník SME. Ministerstvo spravodlivosti označilo spoluprácu s Lindtnerom, ktorý je aj poradcom ministra Borisa Suska, za prirodzenú.

Nové na Dennikn.sk

Včera 22:39Seina má byť hlavným lákadlom olympiády v Paríži. Stále v nej však plávajú splašky a odpadVčera 19:52Ján Mazák končí na čele súdnej rady. Odvolali ho pre podozrenia z lustrácií sudcovVčera 19:38Čelil chlapíkovi s mačetou, krádeži aj otrave jedlom. Britský Forrest Gump ako prvý prebehol naprieč celou AfrikouVčera 19:31Novinár Dobšinský: Prežijeme Fica aj jeho ľudí. My tu budeme stále, oni odídu. Nikam nás nevyženú, lebo my sme tu domaVčera 19:05Newsfilter: Občania vzdorujú Ficovej zahraničnej politike veľkou zbierkou pre ukrajinskú armáduVčera 19:01Dopravný úrad sa pozrie na let Pellegriniho. Preverí Náhlikovu firmuVčera 18:38Danglár: Národní kulturistiVčera 18:21Aj keď IBM prepúšťa, iní naberajú. Obavy z umelej inteligencie sú prehnanéVčera 18:15Graf dňa: MMF vidí svetovú ekonomiku bez výkyvov, ale s pomalým rastomVčera 18:09Pri Myjave sa ide stavať 150 bytov, v Ružinove okrem bytov aj veľký hotelVčera 17:14Prvé výsledky domácich zbrojoviek o pokračovaní boomu nesvedčia. Štátne letecké opravovne dokonca padli do stratyVčera 17:05Izrael zostrelil iránske rakety aj vo vesmíre. Prečo sa takto nemôže brániť Ukrajina?Včera 17:05Shooty: Zocelený národVčera 16:52Prečo nám v cirkvi nehovorili viac o súhlase než o čistote? Mala som potom pocit, že na mne nezáleží, hovorí LuciaVčera 16:07Historik Jan Rychlík: Blízke vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi sú z pohľadu dejín mýtusVčera 15:39Ako to číta Ivan Mikloš: O potratoch, ekonómii a politikeVčera 15:36Načo máme Národné divadlo? Odpoveď dáva nová inscenácia Pes na cesteVčera 14:56Osem rokov som mala nepravidelný cyklus a bralo sa to ako výhoda. Trénerka Kiapešová radí, ako prispôsobiť šport menštruáciiVčera 14:25Vývoj bojov (782. deň): Veľká tanková lúpež. Ako sa Ukrajincom podarilo ukoristiť vzácny ruský tankVčera 14:23Zombifikácia politických stránVčera 13:53Prečo má Nemecko problém s migrantmi? Lebo tam robia bordelVčera 13:23Rošková zo Smeru dostala podmienku za podvody s agrodotáciami. Fico ju volal „naša Ľubka“Včera 12:03Karlovi Krylovi k osemdesiatinámVčera 12:00Na Slovensku sa rozbehla zbierka na ukrajinskú muníciu: Keď nie vláda, prispejeme myVčera 11:45Palivom druhého Trumpovho obdobia bude pomstaVčera 11:17Danglár: DialektikVčera 11:00Koľkokrát minulý týždeň spomenul premiér Lexaurin? (Pod slnkom Jany Shemesh)  Včera 10:58Turistov na Poľane napadol medveď dvakrát za sebou. Najhoršie bolo čakať na vrtuľník, báli sa, že sa vrátiVčera 10:25O Putinových lžiach konečne hovoria aj republikániVčera 10:16Čína je z dlhodobého hľadiska hrozivejšia ako Rusko