Otcovia v plienkach

• Rozhovory o otcovstve od Michala Červeného a Rasťa Kačmára. Dvaja otcovia rozprávajú o tom, ako im dieťa zmenilo život a s odborníkmi aj s inými rodičmi hľadajú odpovede na to, ako byť lepším otcom.
  • Rozhovory budú vychádzať týždeň po týždni v Denníku N, nájdete ich aj v podcastovej forme v aplikácii Denníka N a kdekoľvek počúvate podcasty
  • Sledovať nás môžete aj na Instagrame.

Články Denníka N o téme Otcovia v plienkach

Rodičovstvo je dôležité prijať v celistvosti; je normálne, že deti vás niekedy aj štvú a nepáčia sa vám všetky ich vlastnosti, vraví psychológ Petr Kačena. „Ak to urobíte, povedie to k tomu, že nebudete robiť nejaké výchovné opatrenia alebo vyčítať deťom zvláštne veci, čo by im v budúcnosti mohlo spôsobiť problémy.“

Po narodení dieťaťa si treba pripomínať, že sexualita sa vráti, no potrvá to roky, hovorí párový terapeut Petr Kačena. „Je normálne, že sexuálna frekvencia je vtedy nižšia a nemáme čas starať sa o vzťah. Partneri by však mali hľadať momenty, keď môžu byť spolu, vedome to plánovať. Je to dôležité pre to, aby rodina aj do budúcnosti ostala rodinou,“ vraví Kačena.

Zahodiť manželstvo pre neveru môže byť chyba, hovorí párový terapeut Petr Kačena. „Nie je nevera ako nevera. Môže to byť emocionálne zahorenie, sexuálny kontakt, môže to byť opakovaná nevera a paralelný vzťah. Najhorší variant je, že človek má dlho druhý vzťah, ktorý zatajuje.“

Petr Kačena. Foto - Gabriel Kuchta, Deník N

Nejaká forma rituálu po strate dieťaťa aj v skorej fáze tehotenstva môže byť veľmi dôležitým medzníkom na ceste trúchlenia, hovorí Lucia Kubíny, ktorá pomáha osirelým rodičom. „Je dôležité nájsť porozumenie, aj keď to každý vidí inak,“ dodáva.

Muži chcú byť po potrate silní, no ženám by často pomohlo, ak by videli, že sa na chvíľu zrútili, hovorí Lucia Kubíny, ktorá sa venuje podpore rodín po strate dieťaťa. „Aj muži si to často ‚odsmútia‘ až neskôr, keď majú vytvorené dostatočne bezpečné prostredie.“

Muži ma po potrate kontaktujú menej, na rozdiel od žien sa málokedy pýtajú sami na seba, hovorí Lucia Kubíny v rozhovore zo série Otcovia v plienkach. „Odpovedám im, že ak tam budú pre partnerku, je to strašne veľa,“ dodáva Kubíny, ktorá pomáha osirelým rodičom.

Dnešná doba sociálnych sietí podporuje, aby sme zverejňovali len to dobré aj o starostlivosti o dieťa, hoci to máme náročné, hovorí psychológ Martin Miler. „Dieťa vašich známych je možno rovnako náročné, ale rodičia marketingovo vystavia len to, čo funguje. Je dobré, ak sú ľudia ochotní podeliť sa aj o to, čo je náročné. Vtedy je to ľahšie, než keď všade naokolo vidíme vysmiate deti, no to naše veľa plače.“

Šestonedelie je náročné obdobie, no ak sa počas neho pár poháda, nemal by to nechať tak, hovorí psychológ Martin Miler v seriáli Otcovia v plienkach. „Keď bude viac času a energie, treba to otvoriť, hoci to nemusí byť príjemná diskusia. Tváriť sa, že je to v poriadku, stalo sa, je z dlhodobého hľadiska cesta do pekla.“

Po pôrode myslite aj na seba, potreby nemá len vaše dieťa, radí čerstvým rodičom psychológ Martin Miler. „Pre nikoho nie je dobré, aby ste sa všetkých potrieb vzdali a sústredili sa len na dieťa. Nevytvára to dobré podmienky na to, aby sa dieťa naučilo vnímať aj potreby iných ľudí,“ hovorí v seriáli Otcovia v plienkach.

Popôrodná depresia existuje aj u mužov, vraví v rozhovore psychológ Martin Miler. „Jej percento je nižšie ako u žien, no stále je vyššie ako v bežnej populácii, ide zhruba o dvojnásobok. Navyše ak sa vyskytne popôrodná depresia u ženy, je až 50-percentná pravdepodobnosť, že sa objaví aj u muža.“

Ak sa po pôrode netešíte, nepanikárte, nie ste zlý otec, hovorí psychológ Martin Miler. Muž by sa mal pripraviť na zmiešané pocity, môže prísť eufória aj sklamanie. „Nedá sa to nijako simulovať. Nebude to len o dieťati, ale aj o tom, čo sa stane napríklad so vzťahom s partnerkou. Očakávajte neočakávateľné,“ hovorí v seriáli Otcovia v plienkach.

Ak si k bábätku neviete nájsť cestu, začnite malými vecami. A hlavne buďte prítomní, radí psychológ Martin Miler v seriáli Otcovia v plienkach. Môže sa stať, že sa do dieťaťa nezamilujete hneď, no to nič neznamená, vzťah si musíte budovať postupne.

Aj na základe svojho detstva viem, že je fajn, ak manželka hokejistu môže robiť to, čo ju baví, hovorí v rozhovore Tomáš Marcinko. „Môj otec hrával hokej a my sme s ním cestovali všade, kde pôsobil. Mama bola veľmi rada, keď mohla neskôr robiť, čo ju napĺňalo – po tom, čo sa väčšinu času venovala nám a starala sa o nás popri tom, ako otec riešil kariéru.“

Otcovstvo ma stále učí nové veci, no občas som aj frustrovaný, hovorí hokejista Tomáš Marcinko v podcaste Otcovia v plienkach. „Som zvyknutý, že ak budem trénovať strely na bránu, zvýši sa šanca, že mi to vyjde aj v zápase. Pri rodičovstve môžem robiť tie isté veci deň čo deň, no nie vždy to funguje. Často som v situácii, že sa mi nedarí a nemôžem svojmu dieťaťu pomôcť tak, ako by som si želal, ale čaro je aj v tom, že sa učím.“

Až keď som viac doma, vidím, aké ťažké to má jeden rodič, hovorí hokejista Tomáš Marcinko, ktorý pred sezónou prestúpil do Brna, aby bol bližšie k rodine. „Keď som odchádzal od rodiny, bolo mi ťažko. Nebolo to jednoduché. Tímu sa darilo, no ja som nebol naplnený tak, ako by som si želal, lebo som si uvedomoval, že som aj rodič a manžel. A tam to nebolo na sto percent,“ vraví v podcaste Otcovia v plienkach.

Foto N - Tomáš Hrivňák

Pred pôrodom si vyjasnite úlohy. Pre ženu je dôležité aj to, že len sedíte v rohu, radí dula a psychologička Hana Celušáková v ďalšom rozhovore zo série Otcovia v plienkach. „Žena vie, že sa nemusí starať o konkrétne veci, lebo na to myslí muž.“

Z prítomnosti muža pri pôrode urobte zmluvu, ktorá sa dá bezdôvodne zrušiť, radí dula a psychologička Hana Celušáková. „Ak je muž veľmi vystrašený, jeho strach môže zneisťovať partnerku,“ dodáva a hovorí, že muža môže nahradiť iná osoba, ktorej žena dôveruje. Otcov v pôrodnici však považuje za obrovský prínos.

Ak si žena na záchode púšťa rádio, asi pre ňu nebude dobré, ak bude partner pri pôrode, vraví dula a psychologička Hana Celušáková v druhej časti seriálu Otcovia v plienkach. „Sú vzťahy, ktoré tento zážitok zvládnu a je to pre ne veľmi posilňujúce, ale sú aj také, kde prítomnosť muža môže komplikovať pôrod.“ Vtedy je lepšie, ak žena hľadá inú osobu, ktorá s ňou pôrod prežije.

Je paradox, že tehotenstvo je veľmi súkromná vec, ale v čase, keď sa stáva viditeľným, sa obaja rodičia stávajú vecou verejnou, hovorí psychologička a dula Hana Celušáková. „Strácajú svoju identitu. Úplne sa zmýva, kým sú ako ľudia. Všetci ich už vzhľadom na rolu budúcich rodičov majú potrebu edukovať, formovať a hovoriť im, aké by mali mať očakávania a čo by mali robiť.“

Muž sa nemusí báť, ak to nevie s deťmi. S vlastným to bude iné, vraví psychologička a dula Hana Celušáková. „Ak si muž začne vytvárať vzťah s dieťaťom už počas tehotenstva, dieťa si naňho vytvorí vzťahovú väzbu. Potom je oveľa ľahšie spojiť sa so svojím vnútorným dieťaťom a jašiť sa,“ vysvetľuje v seriáli Otcovia v plienkach.

Otcovstvo je magické, ale bude to aj veľmi ťažké. So strachom nám pomáhajú tri ilúzie, vraví psychologička a dula Hana Celušáková v seriáli Otcovia v plienkach. Prvá je, že svet je bezpečné miesto. Druhá hovorí, že dobrým ľuďom sa dejú dobré veci, a tretia, že práve ja som ten dobrý človek. Minimálne druhá je počas pôrodu a tehotenstva narušená.

Hana Celušáková. Foto - Marta Földešová

Nové na Dennikn.sk

19:26Developer odhalil, ako prebuduje areál po fabrike Palma. Prevažne bytový projekt bude stáť 175 miliónov eur 19:19Taraba pripúšťa kúpu košického U. S. Steelu. Štát na to ale nemá finančne ani manažérsky 19:14Príbeh kolonializmu v Afrike aj Ukrajina pol roka pred ruskou inváziou. Festival Berlinale ocenil silné spoločenské témy 19:01Newsfilter: Fico voličom Pellegriniho: Nieže sa prestanete báť! 18:49Graf dňa: Ratingové agentúry vidia, že Česko na rozdiel od Slovenska verejné financie naozaj ozdravuje 18:34Na Považí sa začnú vyrábať špeciálne zmesi proti horeniu elektromobilov. Znížia riziko vznietenia batérií 18:25Rodičia často nútia deti na inú strednú školu, než akú by chceli. Nechceme ich vidieť také, aké sú, hovorí kariérna poradkyňa 17:15Klopp by zranených nespočítal ani na prstoch rúk. Van Dijk všetkým pripomenul, že patrí k najlepším na svete 17:13Školák má vedieť, že po úlohách sa môže opäť hrať. Odborníčky radia, ako s deťmi zvládnuť školu 17:04Shooty: Hrdina 16:53Prežila som ťažké veci, ale dnes môžem pomôcť iným, hovorí Katarína Iršová o skúsenosti so schizoafektívnou poruchou 16:31Zle zaparkoval, policajti mu zlomili chrbticu. Verziu Haiťana o priebehu konfliktu vyšetrovateľ ignoroval 16:10Fico ako prvý hovorí o vojakoch štátov NATO na Ukrajine. Nasadenie slovenskej armády je fiktívna hrozba 16:09Švédsky analytik o vstupe krajiny do NATO: Vláda bola z Orbána nervózna, nevedela, čo chce 15:56Advokát Puškár tvrdí, že pozná vraha Daniela Tupého, na súde mlčí. Rodičov študenta necháva v neistote 15:36Čo nám (a Ústavnému súdu) chce povedať vláda čerstvo schválenou novelou Trestného zákona 15:00V Banskej Bystrici chce postaviť stovku bytov firma viacerých podnikateľov blízkych biznisu Kvietikovcov 14:33Od septembra majú deti v školách nárok na podporu. Prečo ju nedostávajú a čo treba zmeniť? 14:33Vývoj bojov (732. deň): Rusom rýchlo po sebe padajú dôležité lietadlá a už sa nedá veriť tomu, že si ich zostreľujú len sami 13:36Muzikanti organizujú koncert pre Stanku Apfelovú, výtvarníci pre ňu robia aukcie. Na liek proti rakovine 12:56Cítia sa osamelé a hanbia sa za smútok za starým životom. Katarína Žilák vytvorila priestor, kde matky nemusia predstierať 12:34Vysypali ukrajinské obilie a niektorí chvália Putina. Poľskí farmári sú čoraz viac proruskí 12:19Hľadajú ich laserom, na zostrelenie majú desiatky sekúnd. Reportáž o lovcoch šáhidov v lesoch za Charkivom 11:40Maďarské tabuľky tvrdili, že na Slovensku bolo len málo takých, od olympiády takmer nepretekala. Aspoň som si to predstavovala, vraví Zapletalová 11:33Dva roky od útoku 09:48Čo prekladáš? Vladislav Gális o extrémnych situáciách prekladu 09:33Firemný newsfilter: Syn úspešného strojára stavia byty, Bory Mall je na predaj a ospalú bratislavskú burzu má rozhýbať Armén 08:54Danglár: Rukavice 08:39Športový newsfilter: Zväz pri Calzonovi čelí dileme, ako neurobiť krok späť. V lete môže byť neskoro 08:00Ipsos: PS sa doťahuje na Smer a zväčšuje si potenciál. Od volieb zosilnel aj Hlas