Ako čítať futbal

Ako čítať futbal je rubrika, v ktorej sa pozeráme na futbal cez dáta. Texty v tejto rubrike vznikajú v spolupráci s analytikom Marekom Kabátom, ktorý pracuje pre dátovú spoločnosť StatsBomb.

Články Denníka N o téme Ako čítať futbal

Dáta ukazujú, že Stanislav Lobotka vyniká najmä v troch kľúčových faktoroch. „Sú nimi rozohrávka z vlastnej tretiny ihriska, prechod do finálnej tretiny a defenzíva, a to v obranných zákrokoch a aj pri pressingovej činnosti,“ vysvetľuje analytik Marek Kabát.

Dáta ukazujú, že Lukáš Haraslín dáva góly stále z podobného miesta. Aj proti Islandu všetci vedeli, čo urobí, a aj tak dal dva góly. Haraslín totiž dokáže urobiť to isté na takej individuálnej úrovni, že sa to veľmi ťažko bráni, a často vám nepomôže, že to vopred očakávate.

Dáta ukazujú, že sebavedomie Tomáša Suslova sa prejavuje aj pri streľbe. Nie však gólmi, ale streľbou z najhorších pozícií. „V minulej sezóne sa v holandskej lige našli len dvaja hráči, ktorých strely mali nižšiu pravdepodobnosť na gól,“ hovorí analytik Marek Kabát.

Nové na Dennikn.sk

18:41Graf dňa: Adidas sa stal miláčikom investorov, jeho odveký rival Nike stráca 18:10Ako si zabezpečiť bývanie, prácu a peniaze, ak uvažujete o odchode zo Slovenska 18:08Túžia po zjednotení Kórejského polostrova. Utečenci z KĽDR chcú v Soule formovať politiku 17:47Dobitú Biotiku má zreštartovať bývalý bankár. Prevzal v nej pätinu akcií a už pre ňu hľadá ľudí aj úvery 17:45Sen o satisfakcii voči Husákovi sa mu nikdy nesplnil. Ako sa začalo odchádzanie Alexandra Dubčeka 17:41Zatĺka manželku, podporuje násilie a obmedzuje slobodu. Svet indickému premiérovi aj tak nadbieha (profil týždňa) 17:30Som muž a používam pleťovú kozmetiku. Je to rehoľa 17:06Shooty: Podľa plánu 17:00Zmeny v prípade Kuciakovej vraždy nás znepokojujú 16:54Mesto Kopernika, nemeckej architektúry a jazier. Poľský Olštýn ľahko prejdete celý pešo 16:44Skorumpovaná vláda alebo proruský prezident? Chorváti parlamentnými voľbami otvárajú supervolebný rok 16:02Gruzínsky Orbán presadzuje zákon, aký chce aj Danko. Do ulíc to vyhnalo ľudí a krajine pohrozila aj Únia 15:14V SNS stále chcú predsedu parlamentu, Taraba argumentuje grandióznym Dankom 15:13Dve tváre Roberta Fica k Ukrajine 15:03Štúdium filozofie nám umožňuje slobodu od prítomnosti, vraví Ján Markoš a odporúča päť kníh, ktoré prečíta ktokoľvek 14:59Slováci sú ako kokosy. Športujú, ale nevedia po anglicky, hovoria zahraniční študenti 14:52Vývoj bojov (783. deň): Letisko Džankoj na Kryme zasiahol ťažký nálet, podľa Rusov útočili americké rakety ATACMS 14:37Vyššie dane, chudobnejšie dovolenky, menšie zvýšenie platu. O čo môžeme prísť, keď stratíme eurofondy 14:37Sto rokov si likvidujeme krajinu, sto rokov to budeme naprávať, hovorí český vodohospodár 14:01Amerika je hlavne pre víťazov, v Česku sa žije ľahšie, vraví špičkový český lekár z Bostonu 13:06Čo zistil Kuffa z kokpitu vrtuľníka nad Malou Fatrou, kde jeho slová nesedia a kedy prechádza do vulgárnych útokov 12:38Muskov biznis model so sieťou X: Zarábať na šírení nenávisti a toxického obsahu 11:46František Majerský z KDH: Ani z prvého syna som sa netešil tak ako koaliční poslanci z Trestného zákona 11:40Prípad Kuciak stráca prokurátorov. Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš odchádzajú z prokuratúry 11:27Napätie medzi Ukrajinou a USA sa prehlbuje: Američania sú proti útokom na ruské rafinérie 11:16Taraba nezvláda Kuffu ani stámiliónové projekty z plánu obnovy 10:35V zajatí fikcie 10:28Box! 09:30Väčšina Slovákov považuje členstvo v EÚ za dobrú vec, hlasovať v eurovoľbách chce viac ľudí ako naposledy 09:24Reprezentovať Slovensko je česť, nie právo. Hokejisti z KHL preto na šampionát nepatria