Rudolf Huliak (SNS) sa nepriamo vyhráža Ústavnému súdu a konšpiruje o jeho motívoch v súvislosti s rozhodnutím o novele Trestného zákona. „Sú volení predchádzajúcim parlamentom, sú menovaní pani prezidentkou. Je vidieť, za koho kopú.“

Komentátor Denníka N Filip Obradovič neverí, že Robert Fico s Trestným zákonom už nič neurobí. Jeho blízki ľudia podľa neho s takýmto výsledkom nebudú spokojní. „Tváril sa na tlačovej besede zmierlivo, ale tak sa tváril aj po voľbách, keď predstúpil pred novinárov. A potom sadol do povestného bagra a začal to tu valcovať. Bol by som ešte opatrný.“

Ak by minister spravodlivosti neprimerane naťahoval zverejnenie rozhodnutia Ústavného súdu, mohol by sa dopustiť trestného činu. Nateraz nie je jasné, ako by mohli ústavní sudcovia reagovať, keby minister Boris Susko obštruoval.

Ústavný súd mal podľa ústavného právnika Radoslava Procházku tri možnosti, ako naložiť s podaniami proti novele Trestného zákona, a on sám nepredpokladal, že si vyberie práve tú možnosť, ktorú si vybral. „Je to mimoriadne sebavedomý výkon, z hľadiska asertivity porovnateľný azda len s niektorými nálezmi z 90. rokov.“

Eduard Burda tvrdí, že Ústavný súd urobil chybu a aj to, že „išiel úplne na hranu svojich kompetencií“, keď rozhodoval o zákone, ktorý nebol zverejnený v zbierke. Pri zmene trestných kódexov nevidí dekan Právnickej fakulty UK nič protiústavné. O téme predtým odmietol diskutovať so študentmi.

Koalícia môže na rozhodnutie ústavných sudcov zareagovať ďalšou novelou Trestného zákona. Odpovedáme na otázky, čo môžu spraviť, aký odkaz vyslali Robertovi Ficovi a čo by sa zmenilo, keby sa prezidentom stal Peter Pellegrini.

Ústavný súd ešte nepovedal posledné slovo o špeciálnej prokuratúre, ešte bude rozhodovať, či je jej zrušenie v súlade s ústavou. Tento verdikt však zrejme príde až po tom, ako špeciálnu prokuratúru zrušia a prokurátorov a ich prípady preložia inam.

Ľuboš Blaha a Erik Kaliňák zo Smeru zverejnili fotografiu, ako si štrngajú pivom, lebo Ústavný súd rozhodol, že špeciálnu prokuratúru zrušili v súlade s ústavou. Súd pritom také niečo ešte nepovedal. Stále je otvorená možnosť, že zánik ÚŠP označí za protiústavný.

Všetci sa tvária, že zatiaľ vyhrávajú, komentuje Newsfilter vyjadrenia po rozhodnutí Ústavného súdu. Fico hovorí, že dosiahol svoj hlavný politický cieľ, spokojnosť vyjadrili aj prezidentka a opoziční politici. „Ešte prekvapivejšia bola reakcia prokurátorov špeciálnej prokuratúry. 28 z nich, teda drvivá väčšina, rozhodnutie súdu ocenilo.“

Od Maroša Žilinku bude závisieť, či prokurátorov zo špeciálnej prokuratúry nechá dotiahnuť politicky exponované kauzy, ktoré už sú na súdoch. Ide aj o prípad premiérovho priateľa Miroslava Výboha, ktorý po stredajšom rozhodnutí Ústavného súdu nebude premlčaný, no začiatok súdu sa môže ďalej naťahovať.

Prezidentka Zuzana Čaputová hovorí, že rozhodnutie Ústavného súdu znamená aj to, že vládna väčšina nemôže valcovať a urobiť, čo chce. Musí byť podľa nej dodržaný štandard ústavnosti a zákonnosti.

Maroš Žilinka rozhodne o osude Daniela Lipšica aj veľkých káuz. Od generálneho prokurátora závisí, čo dá Lipšicovi robiť na generálnej prokuratúre po zániku špeciálnej prokuratúry. Obaja majú dlhšie napätý vzťah.

Maroš Žilinka a Daniel Lipšic. Foto – N

Shooty: Ďalší postup

Peter Pellegrini potvrdil, že novelu Trestného zákona poslali z parlamentu na ministerstvo spravodlivosti na zverejnenie. Stalo sa tak v posledný možný deň podľa zákonnej lehoty. Predseda parlamentu tiež dodal, že ho prekvapila rýchlosť rozhodnutia Ústavného súdu o pozastavení účinnosti trestných kódexov.

Generálna prokuratúra sa „intenzívne“ pripravuje na zrušenie špeciálnej prokuratúry, vyhlásil Maroš Žilinka s tým, že rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu. Podľa novely Trestného zákona majú prejsť doterajší prokurátori špeciálnej prokuratúry priamo pod Žilinku vrátane špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic chce ďalej pôsobiť ako prokurátor. Po uznesení Ústavného súdu, ktorý nezabrzdil rušenie špeciálnej prokuratúry k 20. marcu, je pripravený prejsť priamo pod generálnu prokuratúru Maroša Žilinku.

Ústavný súd síce nezbrzdil rušenie špeciálnej prokuratúry, no jej prokurátori rozhodnutie napriek tomu ocenili. Ústavný súd totiž pozastavil účinnosť časti novely Trestného zákona týkajúcu sa znižovania sadzieb, premlčacích lehôt aj hraníc škody. Na riziká tejto zmeny upozornili ako prví práve prokurátori špeciálnej prokuratúry.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) kritizoval, že sa o uznesení Ústavného súdu dozvedeli médiá skôr ako dotknuté štátne orgány. Pripomenul, že len pred pár dňami pritom Ústavný súd deklaroval, že o veciach, o ktorých koná alebo konať bude, nekomunikuje mimo zákonných procesných postupov s nikým.

Premiér Robert Fico tvrdí, že je s rozhodnutím Ústavného súdu spokojný. Vraví, že dosiahol svoj hlavný politický cieľ, a to zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry. „Ja som dosiahol, čo som chcel,“ vyhlásil s tým, že rozhodnutie súdu víta.

Rozhodnutie Ústavného súdu je dobrou správou pre demokraciu a právny štát na Slovensku, reaguje prezidentka Zuzana Čaputová na pozastavenie účinnosti novely Trestného zákona. Za najdôležitejší odkaz všetkým občanom Slovenska považuje, že zafungoval systém bŕzd a protiváh.

Ústavný súd zverejnil tlačovú správu k rozhodnutiu o novele Trestného zákona. V minulosti pri závažných prípadoch vysvetľoval predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan rozhodnutie na brífingu, niekedy aj so sudcom spravodajcom. To sa tentoraz nestalo.

Rozhodnutie Ústavného súdu nie je právoplatné okamihom jeho prijatia. Ústavní sudcovia v tomto zvolili tradičný postup a rozhodnutie bude účinné až po zverejnení v Zbierke zákonov. Toto zverejnenie má pritom v rukách koalícia.

Poznáme podrobnosti rozhodnutia Ústavného súdu o novele Trestného zákona: vysvetľuje, že si nechcel nechať zobrať právomoc, pozastavil účinnosť pri znížení trestov a skrátení premlčania a odkazuje ministrovi, aby rozhodnutie včas zverejnil v Zbierke zákonov.

Dnešné rozhodnutie Ústavného súdu je výnimočným okamihom pre demokraciu a právny štát, povedala Mária Kolíková (SaS) v reakcii na pozastavenie účinnosti novely Trestného zákona. „Ústavný súd dnes vzbudzuje nádej, že je dostatočne silnou inštitúciou na ochranu demokracie a právneho štátu.“

Ústavný súd zasiahol, Fico musí ísť už len na doraz, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. Top priorita premiéra udeliť svojim druhom amnestie by mala byť v nedohľadne. „Ficovi teraz už nič iné nezostáva. Ak dostane šancu, musí skúsiť obísť Ústavný súd a spoliehať sa na to, že už nezasiahne.“

Ivan Korčok víta rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení účinnosti časti novely Trestného zákona. Hovorí o dôkaze, prečo je potrebná mocenská rovnováha.

Rozhodnutie Ústavného súdu v súvislosti s novelou Trestného zákona je podľa KDH dôkazom, že Slovensko je ešte stále právnym štátom, kde funguje systém bŕzd a protiváh a kde svojvôľa nemá miesto. Strana vyzvala vládu, aby toto rozhodnutie rešpektovala.

Náš odpor a boj má zmysel, vyhlásil predseda PS Michal Šimečka po rozhodnutí Ústavného súdu, ktorý pozastavil účinnosť časti tejto novely. „Mafiánska novela je nielen nebezpečná, ale je aj protiústavná,“ dodal.

Ústavný súd zvykne po zasadnutí pléna posielať tlačovú správu, dnes tak v súvislosti s novelou Trestného zákona neurobil. „Ústavný súd nebude svoje postupy s nikým komunikovať,“ reagovala hovorkyňa Martina Ferencová na otázku, či o svojom rozhodnutí dnes ešte budú informovať.

Ústavný súd sa s rozhodnutím k novele Trestného zákona poponáhľal, plénum kvôli tomu zasadalo dva dni po sebe, čo nebýva zvykom. Či rozhodol o tom, že jeho uznesenie je platné prijatím alebo až dňom zverejnenia v Zbierke zákonov, však zatiaľ jasné nie je.

Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry sa už nedá zastaviť. Od 20. marca jeho spisy prejdú na krajské prokuratúry a o tom, kde skončia prokurátori úradu, rozhodne generálny prokurátor Maroš Žilinka. Ten prisľúbil, že rozpojednávané spisy prokurátorom nechá a budú ich môcť uzavrieť na súdoch. Novela však takýto postup nezaručuje.

Ústavný súd pozastavil účinnosť časti novely Trestného zákona pri nižších trestoch a skrátení premlčania. Netýka sa to Úradu špeciálnej prokuratúry, ten 20. marca zrušia. Sudcovia rozhodli napriek tomu, že ich chcela koalícia vyblokovať.

Voliči Roberta Fica súhlasia aj s kratším premlčaním znásilnenia, nerozhodní sú len pri premlčaní vrážd, ukázal prieskum Ipsosu pre Denník N. Až 51 percent voličov Smeru a dokonca až 59 percent voličov SNS súhlasí s tým, aby aktuálna vláda skrátila premlčanie z 20 na 10 rokov – hoci koalícia to už opravuje.

Gábor Grendel hovorí, že opozícia možno nebude mať silnejšie dôvody na odvolávanie Roberta Fica, Petra Pellegriniho a Borisa Suska ako teraz, keď zadržujú zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov.

Ústavný súd spojil tri podania k novele Trestného zákona na spoločné konanie. Urobil tak počas dnešného neverejného zasadnutia pléna. To pritom zvykne zasadať až v stredu. Sudcom spravodajcom sa stal Peter Straka.

V novele na opravu premlčacích lehôt je „kopec neistoty a neporiadku“, povedal poslanec KDH Martin Šmilňák. „S otvorenými očami pozerám, čo za šlendriánstvo sa tu robí,“ dodal v rozprave s tým, že novela vlastne prináša rovnaký odsek, ako už v zákone je.

Koalícia v parlamente odsúdila rezolúciu europarlamentu, ktorá kritizovala novelu Trestného zákona. Národná rada v uznesení vyzýva europarlament, aby prestal šíriť dezinformácie a ideologickými uzneseniami nespochybňoval výlučné právomoci členských štátov.

Ministerstvu spravodlivosti stále nedoručili novelu Trestného zákona na zverejnenie v Zbierke zákonov, potvrdil minister Boris Susko. Dodal tiež, že nevie, kedy novelu zverejnia. „Budeme dbať na to, aby boli dodržané všetky zákonné lehoty“, dodal.

Právnik Peter Kozák píše, prečo neobstojí, že vláda opravu čerstvej novely Trestného zákona vysvetľuje spoločenskou objednávkou. „Prirovnaniu vyvolanej situácie ku groteske sa dá vyhnúť len ťažko, a to aj v slovenských podmienkach.“

PS, KDH a SaS vyzvali Petra Pellegriniho, aby si plnil ústavné povinnosti a nezdržiaval zverejnenie novely Trestného zákona v Zbierke zákonov. Podľa opozície to bráni tomu, aby sa novelou mohol zaoberať Ústavný súd ešte pred začiatkom jej účinnosti 15. marca. Parlament novelu schválil ešte 8. februára.

Tomáš Taraba priznal, že koalícia robí obštrukcie v súvislosti s novelou Trestného zákona, ktorý doposiaľ nevyšiel v Zbierke zákonov. Minister životného prostredia (SNS) tvrdí, že koalícia obštruuje, lebo s tým začala prezidentka.

Ak Ústavný súd povie, že je niečo v rozpore s ústavou, budeme to rešpektovať, povedal premiér Fico s tým, že koalícia v takom prípade bude musieť novelu Trestného zákona opraviť.

Zuzana Čaputová vníma doterajšie nezverejnenie vládnej novely Trestného zákona v Zbierke zákonov ako obštrukciu. Novelu už podpísali všetci traja najvyšší ústavní činitelia a stále nie je zverejnená.

Novelu trestných kódexov kritizovala aj česká Únia štátnych zástupcov. Keby sa to dialo v inej krajine, asi by sme nereagovali, ale Česko a Slovensko sú si historicky blízke, hovorí štátny zástupca z vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe Adam Borgula.

Ústavný súd môže o novele Trestného zákona rozhodnúť aj na poslednú chvíľu, ak by koalícia zverejnila novelu v Zbierke zákonov ešte aj 14. marca. Ústavní právnici sa nezhodujú na tom, či by ústavní sudcovia mohli rozhodnúť, keby dovtedy koalícia novelu nezverejnila.

Aj napriek oprave premlčania pri znásilnení koalícia blokuje rozhodovanie Ústavného súdu o novele Trestného zákona. Odpovedáme na otázky o tom, či sa Robert Fico sám dostal do pasce a či majú prezidentka a opozícia novú možnosť zastaviť zmeny trestných kódexov.

Inzerát znevažujúci vyšetrovateľku? Pred tým treba varovať, vraví v rozhovore český štátny zástupca Adam Borgula. „Český trestný zákon pozná skutkovú podstatu zasahovania do nezávislosti súdu. Nechcem bez ďalšej znalosti veci tvrdiť, že toto konanie napĺňa obdobnú skutkovú podstatu, ale nezávislosť súdu je chránenou hodnotou a chráneným záujmom.“

O spojení prezidentkinho a dvoch opozičných návrhov k novele Trestného zákona ústavní sudcovia zatiaľ nerozhodli. Súd teraz eviduje tri podania, ktoré majú aj troch rôznych sudcov spravodajcov.

Maroš Žilinka neodpovedá, či je podľa neho schválená novela Trestného zákona v súlade s dohovorom OSN. Počas parlamentnej hodiny otázok povedal, že prokuratúra musí ostať mimo politického zápasu.

Robert Fico neblafuje, je schopný obísť aj Ústavný súd, píše v Newsfiltri Filip Obradovič. „Koalícia plán naťahovať čas s cieľom obísť Ústavný súd neopustila. Naopak, každý jeden deň dáva jasne najavo, že Ficove slová o tom, ako urobia všetko pre to, aby novela Trestného zákona platila, mieni bez ohľadu na následky naplniť.“

Nové na Dennikn.sk

06:43Ráno s NHL: Matthews môže streliť 70 gólov, v jednej veci sa však od najlepších z minulosti odlišujeVčera 20:44A to sme si mysleli, že F1 bude tento rok vyrovnanejšia. Prevaha Verstappena bola v Bahrajne až znepokojujúcaVčera 20:19Aké bolo derby? Weiss provokoval a nedohral, Kucka dal takmer gól z polovice a fanúšikovia urýchlili vlakVčera 19:43Duna ukazuje, že sci-fi je najviac. Ale sama ním nie jeVčera 16:29Pľuvanec Ukrajincom a odklon od Západu. Blanárovo stretnutie s Lavrovom vyvolalo ďalšie obavy o smerovanie SlovenskaVčera 14:02High 5ive: Múdra, pracovitá a chrániaca. Gigantická pocta matke jubilujeVčera 13:47Ukrajina potrebuje totálnu západnú podporu. A Izrael tiežVčera 11:21Od strachu schudla deväť kíl. Príbeh Brazílčanky, ktorá kvôli interrupcii precestovala 2700 kilometrovVčera 10:53Slafkovský, Nemec či Tatar v jednej formácii. Zostavili sme najsilnejší možný tím Slovenska na olympiádeVčera 07:04Komentátori Denníka N: Ak majitelia Markízy podľahnú tlaku vlády, môžu si televíziu zničiťVčera 06:43Ráno s NHL: Nemôžeme ich stále držať za ruku. Ako chce tréner Tortorella dostať Philadelphiu do play-offVčera 06:35Boxová ulička: Prvá pole position novej sezóny pre Verstappena, nebol však najrýchlejší01.03 20:59Teroristka žila pokojne v centre Berlína. Utekala 30 rokov, novinár ju identifikoval vďaka softvéru za pol hodinu01.03 19:56Prvé údaje zo Slovenska: Očkovanie proti covidu znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení01.03 18:56Newsfilter: Kaliňák hviezdil pri amerických stíhačkách, Fico v ruských médiách01.03 18:45Aká je šiesta séria Drive to Survive, čím zaujme temnejšia verzia Poirota a ďalšie tipy, čo si pozrieť01.03 18:15Graf dňa: Februárová inflácia pochovala nádeje na jarné znižovanie úrokových sadzieb01.03 17:57Spojené arabské emiráty už nie sú daňovým rajom. Čo to znamená pre našich podnikateľov?01.03 17:32Obžalovaný predložil dôkaz, ktorý ho nakoniec usvedčil. Ďalší senát uveril svedkovi Makóovi01.03 17:32Pre alkohol stratila prácu, bývanie aj kontakt s rodinou. Sama by som prestať nedokázala, hovorí Henrieta01.03 17:13Čakali Willyho Wonku, dostali prázdnu halu. Z nevydarenej akcie sa stal internetový virál01.03 17:02Koľko obyvateľov bude mať Bratislava v roku 2050? Zrejme menej, ako si myslíte, hovorí štúdia MIB01.03 16:19Na vlastné oči sledujeme premenu Roberta Fica na Kim Čong-una (udalosti týždňa)01.03 16:09Putin je vrah, tvrdí ruský historik. Navaľného pochovali, ďalší politickí väzni sa boja o život01.03 15:42Reťazce na zdražovaní potravín neryžovali ani vlani a teraz už očakávajú zlacňovanie. Kritika Smeru je naďalej mylná01.03 15:10Som Pellegrini. Občas hryzkám01.03 14:47Kratom neublíži každému, no môže aj zabíjať. Prípady z USA ukazujú, kedy je smrteľný01.03 14:13Vývoj bojov (736. deň): Nové informácie o zničení Abramsu robia z jeho straty iný príbeh, je viac o zúfalstve ako o nekompetentnosti01.03 13:31Čo tak lyžovačka v Severnej Kórei? Testovacia delegácia ruských turistov objavuje novú destináciu01.03 13:20Na slávnosti americkej zbrojovky prevzal Kaliňák prvé stíhačky F-16. Možno prikúpi ďalšie